Si mi de f^Vekerti soft Alle gemeentelijke belastingen op één aanslagbiljet "Gamma-pukkels verpesten straatbeeld op Wijkbeheer Smitsveen en De Eng: wat is er gebeurd in 2003? ?.ooo, Energie besparen in uw huis met EnergiePrestatieAdvies ITM Ecokids 2003 Lekker veilig stoken Tentoonstelling 'Het hangt in de lucht' 03 Pagina 2 woensdag tO december 2003 Pagina 3 ff ENTERAAD in de rijksuitgaven. Wij ijgen nu minder geld 1 bezuinigen zelf ook, iaar wij krijgen meer iken. Wij zijn afhanke- \aar de verhoging is tot ié dingen te doen die gemeente- ik vraag me af of deze int bezig gemeentes te onze financiële des- e mensen weten waar- ïeeft het gehad over i7 mening? "Ik ken het niet gebruiken. Ik ben it naar aanleiding van de i door allochtone jonge- p een boot zou willen wijzen. Niet meer praten, laar mee de hier wonende iaar er is gewoon gebrek ;en rake tik uitdeelt uit nten belaagd. Het is il fout". ES? Als het in 2006 kan. wil ienteraad". »p 4 november naar s, die de gemeente ne twintig ituurlijk een goede n van wat er leeft i jaren naar de avonden bewoon, omdat ik het ente zoiets organiseert, ar nieuwe bewoners it mijzelf omdat ik het met mensen kennis te en bezighoudt. Ik ga ïren, want die zijn rrs in Soest, ik ben rom zij voor Soest /varen er dit keer hillende Afrikaanse ven mee gepraat". ET RAADSLEDEN? et de raadsleden in 2 januari 2004 de ie gemeente Soest. r vindt u op pagina 1 'k kunt u contact met e-mailf post of tele- u in de gemeentegids of MET AUTOMATISCHE INCASSO IN TERMIJNEN BETALEN Met ingang van het komende jaar worden alle gemeentelijke belastingen en heffingen samengevoegd op I aanslagbiljet. Ook gemeentelijke heffingen die voorheen door de Remu/Eneco werden geïnd, komen voortaan op het gecombineerde aanslagbiljet te staan. Bij al deze heffingen samen gaat het veelal om forse bedragen. Daarom kunt u de gemeente machtigen om het bedrag in negen termijnen af te schrijven. Daarvoor moet u een machtigingskaart invullen. Wie de machtigingskaart niet invult, moet het hele bedrag in één keer betalen. Alle belastingplichtige inwoners van Soest hebben hierover in november een brief ont vangen. Bij de brief is een machtigingsformulier gevoegd, bestaand uit een groen deel, een rood deel en een geel deel. Om de gemeente te machtigen moet u op het groene deel uw rekening nummer en handtekening zetten en de kaart terugsturen aan de gemeente. Dat kan zonder postzegel, het adres staat al op de kaart. De machtiging moet voor 1 januari 2004 bij de gemeente binnen zijn. EERSTE COMBI-AANSLAG IN MAART 2004 De eerste gecombineerde aanslag valt in maart 2004 in de brievenbus. Op de aanslag staan onroerend-zaakbelasting, afvalstoffenheffing, rioolrechten en hondenbelasting (voor zover van toepassing). Heeft u voor 1 januari 2004 geen machtiging afgegeven, dan moet u het hele bedrag binnen twee maanden na dagtekening betalen. Heeft u de gemeente wel tijdig gemachtigd, dan wordt het bedrag in negen maandelijkse termijnen automatisch afgeschreven. Tot nu toe betaalde u de gemeentelijke belastingen en heffingen afzonderlijk. U heeft daardoor mogelijk geen goed beeld van het totaalbedrag van de heffingen en belastingen. Daarom hieronder twee rekenvoorbeelden, om u een indruk te geven van de hoogte van het bedrag. Voorbeeld I: U woont met uw gezin in een eigen huis met een WOZ-taxatiewaarde van 300.000,- Uw onroerend- zaakbelasting bedraagt dan zo'n 527,- Als meerpersoonshuishouden is uw afvalstoffen heffing 193,- Ook moet u rioolrecht betalen, namelijk 98,40. In totaal bedraagt de totale aanslag in dit geval zo'n 818,40. Alleen als u de gemeente heeft gemachtigd, kunt u dit bedrag in negen termijnen van 90,93 betalen. Voorbeeld 2: U bent alleenstaand en huurt een appartement met een WOZ-taxatiewaarde van 150.000,- Uw onroerend-zaakbelasting is dan ongeveer 117,-.De rioo lrechten zijn 98,40 en de afval stoffenheffing bedraagt 127,- Voor uw hond betaalt u 58,- belasting. Het totaalbedrag van uw aanslag zal in dit geval zo'n 400,40 zijn. Heeft u de gemeente tijdig gemachtigd, dan kunt u dit bedrag in negen termijnen van 44,49 betalen. Groene kaart voor I januari terugsturen Betalen in termijnen kan dus alleen als u de groene machtigingskaart voor 1 januari opstuurt. Heeft u geen machtigingskaart? U kimt een nieuwe kaart aanvragen bij de afdeling Belastingen van de gemeente, per e-mail dooij@soest.nl of via telefoonnummer (035) 609 35 06. Een afgegeven machtiging is geldig tot wederopzegging en geldt dus voor meerdere jaren. Als u de gemeente machtigt, houdt u wel zelf de controle over de afschrijvingen. Als u het niet eens bent met een afgeschreven bedrag, dan kunt u uw bank binnen 30 dagen opdracht geven om het bedrag terug te boeken op uw rekening. Daarvoor gebruikt u de gele kaart. Wilt u de machtiging helemaal stopzetten, dan stuurt u de rode kaart naar de gemeente. Heeft u de rode of gele kaart niet meer niet meer, dan kunt u de gemeente om een nieuwe kaart vragen. WELSTANDSCOMMISSIE WIL OPENBARE RUIMTE BESCHERMEN ff "Het idee dat de welstandscommissie in het geweer komt tegen elke dakkapel die ze niet mooi vindt, is echt achterhaald. We grijpen tegenwoordig bijna alleen nog maar in als er een Gamma- Als voorzitter van de wel standscommissie heeft landschapsexpert en plano loog Cees Oosterwijk de afge lopen drieënhalf jaar vooral getracht het welstandsbeleid inzichtelijker te maken voor de Soester bevolking. "Dat betekent vooral communiceren, uitleggen waarom je een bepaalde verandering niet ziet zitten. Neem bijvoorbeeld de Dalweg, daar heb je een rustig straatbeeld met een goed bebouwing sritme. Als je daar een pand met een blinde muur direct aan de weg tussen zet, tast je het hele straatbeeld aan. Dat willen ze nog wel eens doen met die cataloguswonin gen; als zo'n standaardhuis niet met de voor kant naar de straat op het perceel past, dan draaien ze het gewoon een kwartslag, zodat je tegen de zijkant aan zit te kijken. Ja, dan komen wij in opstand, want dat is echt lelijk." VIERKANT WIT BLOK Mensen komen pas bij de welstandscommissie als de bouwplannen al rond zijn, als de verbou wing dus is toegestaan volgens het bestemmings plan. Oosterwijk zou echter het liefst zien dat mensen al in een veel vroeger stadium bij de commissie aankloppen. "Zodat we om de tafel kunnen gaan zitten en onze eventuele bezwaren en opmerkingen al van tevoren kunnen worden meegenomen. In Soestduinen bijvoorbeeld, daar in dat schattige stukje bij het station, daar staat zo'n rietenkaphuisje waarin een gezin met vijf kinderen woont. Dat werd natuurlijk te klein. Die mensen hadden een architect iets laten ont werpen dat op de plaats van dat huisje zou moe ten komen. Een vierkant wit blok, ik vond het een prachtig ontwerp, echt waar, maar het leek achtige pukkel dreigt te verschijnen die het straatbeeld echt verpest. Het gaat niet om het pand, het gaat om de openbare ruimte, die proberen we een beetje te beschermen." Cees Oosterwijk, scheidend voorzitter welstandscommissie: "Uitleggen bepaalde verandering niet ziet zitten." MINDER BETUTTELING Onder Oosterwijks bewind is het welstandsbeleid versoe peld. "Dat komt denk ik door dat ik geen architect ben, mijn stokpaardje is niet het gebouw op zichzelf, maar de hele open bare ruimte, en dat vind je terug in de uitspra ken van de commissie. Het grappige is dat de nieuwe woningwet eigenlijk hetzelfde beeld geeft: meer vrijheid, minder betutteling, en de nadruk op het straatbeeld." Hij heeft er alle ver trouwen dat zijn opvolger zijn werk voort zal zetten. "Soest is de enige gemeente in de provin cie die nog een zelfstandige welstandscommissie heeft, en daar mogen we best trots op zijn. Voor andere gemeenten zit er een mannetje driehoog op het provinciehuis plannen te beoordelen. Wij staan veel dichter bij de praktijk. Vroeger werd je voor de welstandscommissie gevraagd, was het een soort erebaantje, maar tegenwoordig staat er gewoon eën vacature in de krant. En daar hebben vijftien hele capabele mensen op gereageerd, dus dat komt wel goed." De gemeente Soest werkt in de wijken De Eng en Smitsveen met een zogenaamde wijkgerichte aanpak onder de noemer 'Wijkbeheer'. Het belangrijkste van deze aanpak is dat fysieke en sociale problemen in samenhang met elkaar worden opgepakt. Ook is er een grote rol voor wijkbewoners. In beide wijken wordt bijvoorbeeld gewerkt met zogenaamde wijkbeheerteams, waarin behalve bewoners ook de gemeente, de woningbouwvereniging, de politie en de welzijnsstichting zijn vertegenwoordigd. Wat is er in deze wijken gebeurd in 2003? Dit jaar kregen de wijken De Eng en Smitsveen voor het eerst de beschikking over een wijkbudget (respectievelijk 8500 en 9000 euro per jaar). Het gaat om een budget dat iets extra's voor de wijk oplevert. Bewoners kunnen ideeën aan dragen en het wijk- beheerteam neemt een beslissing. Tot dusver zijn er voor De Eng drie ideeën en voor Smitsveen negen ideeën binnen gekomen. Begin volgend jaar wordt bekend gemaakt welke ideeën uit eindelijk zullen worden uitgevoerd. WIJKINFORMATIEPUNT Beide wijken kregen dit jaar ook de beschikking over een budget voor de inrichting van een Wijkinformatiepunt. In Smitsveen is in oktober een informatiebord geopend in het winkelcentrum Smitsveen. Het wijkinformatiepunt De Eng zal waarschijnlijk in 2004 worden gerealiseerd. WIJKWEBSITE Er is overleg gaande tussen de gemeente en de wijkbeheerteams over het opzetten van een wijkwebsite die via de gemeentelijke website kan worden aangeklikt. WljKSCHOUWEN In zowel De Eng als Smitsveen zijn dit jaar wijk- schouwen geweest. Tijdens deze schouwen hebben gemeente en andere partijen direct gereageerd op door bewoners aangedragen knelpunten en zijn hierover afspraken gemaakt. Overigens zijn er in 2003 ook wijkschouwen geweest in Klaarwater, een deel van 't Hart en een deel van Soest-Zuid. WljKPERSPECTIEFPROJECTEN In 2002 zijn speciale wijkperspectiefplannen gemaakt waarin allerlei projecten zijn opgenomen die de leefbaarheid van de wijken Smitsveen en De Eng moeten verbeteren. In januari 2003 hebben bewoners van beide wijken tijdens wijk- avonden kunnen stemmen over welke projecten het belangrijkst waren. Het project speluitleen Jan Huigen De Eng en het ondergronds maken van papier- en glas- containers aan de Dalweg zijn inmiddels gerealiseerd. In de jaarkalender 2003 gaf de gemeente weer wat er nog meer in deze wijken aan projecten ging starten dit jaar. Wat is een EnergiePrestatieAdvies, afgekort EPA? Een maatwerkadvies waarin het energieverbruik van uw woning wordt bepaald. Een onafhankelijk gecertificeerd adviseur geeft een advies om gas en elektriciteit te besparen. Het advies geeft aan met welke technische maatregelen, in en rond het huis, de besparing wordt gehaald. Het advies vormt verder een belangrijk onderdeel voor de onderhoudsplanning van uw eigen huis. Ingeval van gewoon en regelmatig onderhoud, is het steeds een afweging om bepaalde energiebeper- kende maatregelen tevens uit te (laten) voeren. De EPA-adviseur kan u ook informeren over de laatste ontwikkelingen rond subsidiemogelijkheden. Certificeerde EPA-adviseurs die in de gemeente Soest actief zijn: Adviesbureau Energiebesparing Particulieren management informaties (0347) 37 21 27 (020) 528 67 00 (030) 697 96 30 EPA, dus Voor de verbouwing van uw huis is het verstan dig een EnergiePrestatieAdvies (EPA) uit te laten voeren. Dit advies krijgt u schriftelijk, nadat een gecertificeerde adviseur uw huis van top tot teen heeft onderzocht. U krijgt antwoord op de vragen: Wat is voor mij de beste vorm van isolatie? Moet de ketel van de centrale verwarming worden vervangen? Is het verstandig om bijvoorbeeld een zonne boiler aan te schaffen? Bestaan er nog subsidies op het (laten) treffen van voorgestelde energiebesparende maatregelen? Wat kost een EPA-advies? De EPA-adviseur mag in principe zelf bepalen hoeveel hij in rekening brengt voor het advies. Als inwoner of toekomstig inwoner van de gemeente Soest moet u rekening houden met ongeveer een bedrag vanaf 200 euro. Meer informatie? Gemeente Soest, afdeling Planologie en Bouwen, telefoon (035) 609 37 01 Kijk voor actuele informatie over op www.vrom.nl/epa of www.epadesk.nl Milieu Centraal, telefoon 0900-1719 0,15/min). Over subsidiemogelijkheden kunt u ook met Milieu Centraal bellen. Of raadpleeg www.vrom.nl/energiepremie. me afschuwelijk op die plek. Het zou de hele omgeving domineren en het straatbeeld totaal veranderen. Ik ben toen met die mensen gaan praten, of ze niet wilden overwegen om aan de achterkant een aan bouw te maken, ik ben mee gaan denken over hoe dat eruit zou moeten zien en uiteindelijk waren ze het met me eens. Daar ben ik echt blij mee, als zo'n mooi stukje openbare ruimte behouden blijft. Want Soest is best een moeilijke gemeente: het heeft geen uitge sproken historische kern, het is wat verbrokkeld. Dus moet je oppassen, dat dat niet steeds erger wordt. We moeten de mooie stukjes beschermen en we proberen de functieveran dering een beetje te beperken. Dat er in prachtige panden bedrijven worden gevestigd die rare aanbouwen maken en loodsen in de tuin willen zet ten, want ja, dan gaat het alleen nog om geld." Maandag 10 november presenteerde het Ranger Kidö Team Soest haar eindresultaten in een heuse /tentoonstelling in het gebouw van kinderparadijs De Vrije Teugel. De opening van de tentoonstel ling en het ontvangen van een certificaat uit handen van wethouder Harry Witte, vormden voor de deelnemers de afsluiting van hét Ecokids project 2003. Op 1 september was dit 3e Ecokidsprogramma in Soest van start gegaan. Het ecokids-programma is bedoeld voor kinderen tussen de 8 en 12 jaar oud, die geïnteresseerd zijn in hun eigen leefomgeving én in die van kin deren op een ander werelddeel. Na twee eerdere programma's in Soesterberg en in Soest heeft Ecokids 2003 in opdracht van de gemeente Soest plaatsgevonden bij Kinderparadijs De Vrije Teugel. Tien bijeenkomsten stonden op het programma. In één van de eerste bijeenkomsten kwam een vertegenwoordigster van de organisatie 'Trust' vertellen over de leefomstandigheden van de kinderen in een door hen opgezet project in India. Met allerlei materialen heeft zij een leven dige, tastbare presentatie gehouden voor de kin deren. Dit heeft de kinderen weer op allerlei uit voerbare ideeën gebracht. De Ranger Kids (deelnemers) hebben veel gedaan. Van zwerfvuil opruimen in de wijk Overhees tot het maken van speelgoed van zelf meegebracht afval, overal waren de kinderen enthousiast over. Vooral het zelf papier maken van 'afvalpa- pier' viel erg in de smaak. Tijdens de laatste bij eenkomst op maandag 10 november hebben de Ranger Kids van hun zelfgemaakte spullen een expositie gemaakt. De bezoekers van de expositie waren de ouders, betrokkenen en wethouder Harry Witte. Zij vonden het ontzettend leuk om resultaten van de inspanningen van de kinderen te bekijken. Het Ecokidsproject heeft duidelijk laten zien dat kinderen in die leeftijd bereid zijn hun steentje bij te dragen aan een betere, duurzame woon- en leefomgeving. Het Ecokids project moet daarom zeker een vervolg krijgen! Marieke Pothoven Kinderparadijs De Vrije Teugel, Soest Eén op de vijf huishoudens heeft een open haard. Het rendement van een openhaard is, als het om Verwarming van het huis gaat, slechts 10 pro cent tegenover 90 procent van een CV-installatie. Het is duidelijk dat gezelligheid en romantiek de belangrijkste drijfveren zijn. De koude maanden voor en na de kerst zijn bij uitstek geschikt voor een gezellig haardvuur. Met dit stukje sommen we tips op met als doel dat u lekker en veilig kunt stoken. TIPS y Zorg voor een goede haard of kachel (installatie). Bijvoorbeeld met het Nl-typekeur of het VHR- keurmerk. VHR staat voor Vereniging Haard en Rookkanaal (branchevereniging). U kunt hen bellen 079 3531194 of e-mailen vhr@fme.nl voor meer informatie; y Voor regels rondom de bouw van een schoor steen en de eisen waar een rookkanaal aan moet voldoen kunt u terecht bij de gemeente Soest. Vraag naar bouw- en woningtoezicht; y Laat jaarlijks het rookkanaal controleren en schoonmaken; y Stook niet bij mistig of windstil weer! Anders wordt de hele buurt uitgerookt; y Stapel bij het aanmaken wat houtjes los op een paar proppen papier. Steek het papier aan en gebruik geen spiritus of andere brandbare vloeistoffen; y Nadat het brandt niet in 1 keer volladen, maar steeds een klein hoeveelheid erbij; y Altijd stoken met volledig geopende lucht toevoer; y Let op de kleur van de rook. Wit of kleurloos wijst op goede verbranding. Grijs of blauw op slechte verbranding en bij zwarte rook is de verbranding nog slechter. Verbetering van VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM DE ENG 11 december 20 januari 24 februari De vergaderingen vinden plaats om (9.30 uur in De Schoof, Molenstraat 142 Soest. Contactpersoon is Benike van der Ploeg, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 37 15. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM SMITSVEEN II december c 29 januari 19 februari De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in de Klimopschool aan de Weegbreestraat 104-106 Soest. Contactpersoon is Carrien Eenhoorn, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 34 83. De wijkbeheerteams Smitsveen en De Eng vergaderen 11 december samen om 19.30 uur in het kantoor van Portaal, Laanstraat 84 Soest. verbranding kan door bovenstaande regels goed te volgen, meer luchttoevoer te regelen of betere brandstof te kiezen; Milieuvriendelijkste brandstofkeuzen zijn in de goede volgorde: onbewerkt hout en hout briketten, zaagsel/parafinebriketten, bruin koolbriketten; y Zorg voor goede ventilatie in het vertrek waarin u stookt; y Laat de brandende open haard niet onbe waakt; y Het beste kunt u het vuur doven door de brandstof op te laten branden. Het rest materiaal moet vervolgens bij het restafval worden gegooid. Succes en veel veilig stookplezier toegewenst tijdens de komende kerstdagen. HET t/m 28 januari 2004 in milieucentrum de Kwekerij, Molenstraat 157 Soest. Extra geopend: zondagmiddag 18 januari 2004 van 13.00- 16.30 uur. ADRES; Molenstraat 157 Soest OPENINGSTIJDEN DE KWEKERIJ: dinsdag, woensdag, donderdag van 13.00- 16.30 uur MEER INFORMATIE (tijdens kantooruren): johan Simon (035) 609 32 02 of Henriëtte Steijn (035) 609 34 54 E-MAIL: milieucentrum@soest.nl

Soester Courant | 2003 | | pagina 15