eten Ja, ik collecteer! SPOED BEZORGERS Goudvisaquaria steeds populairder makkelijk te voorkomen rsfouten aquaria rOS heeft nieuwe huisstijl Veel minder arbeidsplaatsen unicef Vakanties [Reumafonds I Soest pgens Soest Wist u dat: Meld u aan als collectant of organisator: (030) 297 11 97 Bekijk èn bestel via www.unicef.nl of bel 070 333 93 00 M.J. van Velzen wijs halen? 1250,- met het Reumafonds Huisdier van het Jaar-verkiezing 2003 iedere tvaeitiday de &U4. wrw Muuvt 75 jtez fa<vi. Non-profit sector zorgt voor buffer nieuwe banen 50 Kaarten voor uw zakelijke relaties 1 schoolbank voor 2 kinderen in Afrika www.rabobankonline.com Levendbarende gioepsvisjes: Zwaarddrager, Platy, Guppy Scholenvisjes: Chinese DanlaZebradanio. Prachtbarbeel, Kegelvtekbarbeel, Neontetra, Roodoogzalm, Pantsèrmcervaflcn, Citroenteda, Vuurneon, Schuberribarbee'. Eenlingen of stellen: Siamese/Indische Algeneter, Kersenbuikcicbfidc tkantoor De dierenspeciaalzaak., het woord zegt het al. om échte beginnersplanten. Snelgroeiers kapen namelijk het voedsel voor. algen weg. De algen krijgen gewoonweg geen kans als ze vanaf het begin af aan moeten wedijveren met de veel grotere planten. Is de bak eenmaal ingericht, laat hem dan ongeveer een maand draaien voordat u vissen aanschaft. Met de aanplant zijn allerhande processen op gang gebracht. Juist in het begin kan een ver storing lang doorwerken. Kent u iemand die een goed draaiend aquarium heeft, mooi helder en gezond? Vraag hem of haar dan om een beetje (vuil) filtermateri aal en stop dat in uw eigen, nieuwe filter- pomp. Er huizen nuttige bacteriën in dit oude filtermateriaal, die in uw nieuwe aquarium goed werk verrichten. De bewoners De nieuwe bewoners schaft u aan in een aquarium- of dierenspeciaalzaak. Laat u daar uitgebreid informeren over welke soorten vissen het beste in uw type aqua rium gedijen: het wordt hun huis, en ze moeten zich er natuurlijk in thuis voelen. Zeg duidelijk dat u een beginner benten alleen maar echt sterke visjes wilt heb ben. Probeer uw enthousiasme voor dure, bijzondere vissen te temperen. Hoe mooi ze ook zijn: dat kan later altijd nog als u meer ervaring hebt opgedaan. Veel beginnersvisjes zijn scholenvisjes of gezelschapsvisjes. Kiest u scholenvisjes, neem dan liever van één soort twaalf stuks dan drie stuks van vier soorten. Hoe groter de groep, hoe beter de dieren zich voelen - en dat is te merken aan hun kleu ren, gedrag en gezondheid. De huisdie renspecialist zal u ook uitleggen dat er vissen zijn die liever als eenling leven. Is dit een sterke soort en valt hij de overige vissen niet lastig, dan is zo'n einzelganger niet zelden een hele leuke aanwinst en blikvanger. Schaf in elk geval nooit teveel vissen aan; hoe meer er samen moeten leven in een aquarium, hoe meer aanlei ding het geeft tot stress. Vraag ook na welke waterlagen de vissen bevolken, en kies voor soorten die elkaar niet in de weg zwemmen. Kies dus voor vissen die op de bodem leven, in het midden zwemmen, en zich vooral onder het oppervlak ophouden. Het geeft meer rust om naar te kijken, en ook voor de vissen zelf. Rust gaat niet enkel uit van de bewoners zelf, maar ook van u: kom alleen in het water als het echt nodig is, en klop of tik nooit tegen de ruiten. Voeren doet u meerdere keren per dag, maar steeds kleine beetjes. Hiermee voorkomt u onnodige afvalstof fen. Wissel een goed droogvoer af met levend voer, zoals watervlooien en mug- genlarven. Deze zijn in vrijwel elke aquari- umspeciaalzaak te koop, en uw vissen varen er wel bij. ic lak 2000 6 495 1999 8 495 1998 9 995 2001 612 295 2002 612 495 \irco 1999 611 995 co 2001 €22 950 «vw. het haastig inrichten van een aqua rium worden alle natuurwetten zo'n Beetje tegelijkertijd overtreden en is er wiel sprake van een disbalans in het water. En daarvan worden vissen ziek en slaan algen welig tieren. De mooie, kleur rijke bak verandert in een troosteloze, groene soep. En dat was helemaal niet nódig geweest. Voor het succesvol hou den van een aquarium, van welk formaat dan ook, is naast informatie iets belang- ffiks nodig dat niet iedereen aangeboren ^geduld.Vissen kunnen beter niet nog zelfde dag of zelfs week dat het aqua- m is afgevuld, worden uitgezet. Beter 3 trekh. D Airco centr.v. OTD skhaak len i auto!! <haak letallic adkJep letallic adbak )i 1999 2003 2001 v.c 2000 2001 1998 2001 2003 2000 2001 2002 2000 2000 2002 2001 2003 7 995 10 995 is het om het aquarium, alleen gevuld met water, grind en stenenpartijen een paar dagen te laten proefdraaien. Dus met filterpomp, verlichting en verwar ming ingeschakeld. Zet het aquarium op de donkerste plek in huis, zodat er geen zonlicht op valt. Pas als blijkt dat alle apparatuur naar behoren werkt, is het tijd voor stap twee: de beplanting. De planten De planten zijn bij voorkeur lekker snel groeiende, sterke planten die tegen een stootje kunnen. Vraag in de dierenspeci aalzaak of aquariumspeciaalzaak specifiek 8.995 8 995 8 995 8 995 9 950 10 495 12 495 13 950 15 995 17 995 19 995 15 995 15 995 16 995 Er wordt nog vaak gedacht dat helder aquariumwater gezond is. Maar helaas is ■jat niet zo. Water is onderhevig aan chemische en biologische processen, die tich voor ons meestal onzichtbaar afspelen. In een rap tempo kunnen zich ifvalstoffen ophopen, terwijl het water gewoon helder blijft. En zo kan helder yater tóch giftig zijn (of worden) voor de vissen. Het kan even duren voor dit imslagpunt bereikt is, maar is het eenmaal zo ver, dan worden de vissen plots klaps ziek. Ogenschijnlijk'zomaar', van de ene op de andere dag. Zo ver hoeft het helemaal niet te (comen. Het sleutelwoord is 'meten'. Er zijn watertesten te koop bij elke dieren speciaalzaak en aquariumspeciaalzaak. De meest gebruikte zijn de papieren strips. Hiervan kunt u binnen een minuut aflezen hoe het met het water gesteld is. Een wiskundeknobbel is hier bij niet nodig, een kind van zeven jaar kan het al. Geeft de test aan dat er gif stoffen in het water zitten, dan kunt u tijdig ingrijpen, nog voor de vissen er zelf problemen van ondervinden. Op de handleiding van de meeste tests staat aangegeven wat er gedaan kan worden om het tij te keren. Een deel van het water verversen bijvoorbeeld, een bete re pomp aanschaffen of een specifiek supplement aan het water toevoegen. Op deze manier kunnen ziekten, vis sterfte, algenexplosies en veel meer problemen simpelweg voorkomen wor den. Watertesten horen dan ook bij de 'standaarduitrusting' van iedereen die vissen houdt. Vraag er eens naar als u in uw dierenspeciaalzaak bent. De glazen kom als goudvisbehui zing rond 1900 via China onze contreien bereikte? De Chinezen kenden deze glazen kom men,'d rakenkogels' genoemd, al langer. Ze hielden er hun bijzon dere goudviskweekvormen in, met aansprekende namen als leeuwen kop en hemelkijker. PAGINA]: WOENSDAG 10 DECEMBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 19 Dat moet toch kunnen? Enkele uurtjes actief voor de Nationale Collecte Hersenziekten Psychische Ziekten! Bel ons nu. Alle beetjes helpen! Onze collecteweek is van 8 t/m 14 februari 2004 met als thema 'angststoornissen'. Meer informatie: www.nfgv.nl en www.hersenstichting.nl ir»j_ Sterk in beweging Het Reumafonds organiseert al 45 jaar onbezorgde vakanties voor mensen met reuma. Ook heeft het Reumafonds een eigen hotel en bungalowpark Groot Stokkert op de Veluwe: T 038 -447 24 00 U kunt de vakantiegids Reizen 2004 bestellen vta onze afdeling Reizen: 1020-589 64 85 e rij-examen :ek mogelijk. ;e! In samenwerking met de dierenspeciaalzaken en de TROS organiseert de stichting 'Met dieren meer mens' in 2003 voor het vijfde achtereenvol gende jaar de 'Huisdier van het Jaar'-verkiezing. Net als vorig jaar zijn er drie categorieën: hond, kat en overige huisdieren. In elke categorie wor den drie dieren genomineerd, die strijden om de eerste plaats binnen hun categorie. Uit die drie winnaars wordt het 'Huisdier van het Jaar' gekozen. In het nieuwe TROS programma 'Het Middag Magazine', dat elke dinsdag, woensdag en donderdag tussen 17.00 en 18.00 uur wordt uitgezonden, zal regelmatig aandacht worden besteed aan leuke inzendingen van die ren en hun baasjes.De finale vindt plaats op 18 maart 2004 en wordt live uitgezonden vanaf de Huishoudbeurs. Vindt u ook dat uw dier iets speciaals heeft gedaan of bijzonder is? Schrijf uw huisdier dan nu in en maak kans op de unieke 'Met dieren meer mens' Award, een digitale camera en andere mooie prijzen. Op 1 februari 2004 sluit de inschrijving. Haal dus snel een inschrijfformulier bij uw dierenspeci aalzaak of surf naar www.huisdierenspecialist.nl Tijdens een feestelijke bijeen komst in de koffiekamer van Molenschot heeft het bestuur van de SWOS (Stichting Wel zijn Ouderen Soest) maandag middag j.1. de nieuwe 'huisstijl' geïntroduceerd. Het logo van de SWOS is gemoderniseerd en alle werkgroepen hebben een eigen vignet gekregen, verge zeld van betzelfde strakke let- terbeeld. De nieuwe huisstijl (op briefpapier etc.) is ook ingevoerd in het infor matieboekje - 'Info voor 55-plus sers in Soest' - dat maandag werd gepresenteerd, en dat nog wel op de Internationale Dag van de Vrij williger, zoals SWOS-voorzitter Daan Lazonder verheugd vaststel-' de in zijn welkomstwoord. In de zaïl bevonden zich zo'n 100 van de»60 SWOS-vrijwilligers. Vol gens Lazonder was 2003 toch al eeajibijzondcr jaar: 10 jaar Klusjes dienst en 15 jaar Seniorenbus (die indien die dag de 200.000e gier had kunnen noteren). S-secretaris Cees Groen on- .treepte de grote verscheiden heid aan werkgroepen binnen de SVBDS-organisatie, die tegelijk ook onfeenheid, samenhang en 'duide lijkheid naar buiten toe' vraagt. De niaiwe huisstijl is daarom bijzon- dei welkom. Hij kon melden dat hel nieuwe informatieboekje zo juist gereed was gekomen, niet het st door de inspanningen van rOS-vrijwilHgster Antoinette jnen. Zij werd daarvoor be- :ht met een mooi boekei. Wethouder Bert Krijger (ouderen beleid) kreeg vervolgens van L'a- zonder het eerste exemplaar van het gidsje aangeboden, waarin hij zelf overigens al een voorwoord had geschreven. Het gidsje is mede gefinancierd door de gemeente, de Rabobank Soest-Baarn en het Oranjefonds. Krijger - die in zijn speechje nog even inhaakte op de 'Oranje-gebeurtenissen' van het weekeinde - bedankte Lazonder op zijn beurt met een speciale pa perclip, met een inscriptie van de gemeente Soest. Hij wenste de SWOS, die volgens hem de ko mendejaren met het groeiend aan tal ouderen steeds meer te doen zal krijgen, daarbij alle succes. ■—w.TELEFOON 035 - 601 41 52 Van Weedestraat 227 - 3761 CD Soest E-mail: soestcrt@wanadoo.nl De Soester Courant zoekt met spoed voor diverse wijken. Heb je op woensdagmiddag wat tijd over om een krantenwijk te lopen? Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn van harte welkom. De bedrijvigheid in de provin cie Utrecht is na een onstuimi ge groei in de jaren 90 gekrom pen. Verlies aan banen is sinds 2002 in deze provincie een re latief nieuw fenomeen. Deze tendens zet zich nu versterkt door. Dit jaar raakte de Utrechtse arbeidsmarkt ruim 9.500 banen kwijt. Een belang rijke buffer waarmee deze te rugslag wordt opgevangen, is de non-profit sector. Dat blijkt uit onderzoek van de provincie Utrecht. De studie laat zien dat het aantal arbeidsplaatsen in de provincie Utrecht is afgeno men met 1,5%. Ter vergelijking: in 2002 bedroeg het verlies aan ar beidsplaatsen 0,5%. De sector die het meest lijdt onder de haperen de mondiale economie is de zake lijke dienstverlening, van oudsher een belangrijke 'motor' voor het Utrechtse bedrijfsleven. Binnen deze sector was het verlies aan ar beidsplaatsen in 2003 ruim 7%. Het provinciale onderzoek laat verder zien dat de computerad viesbureaus - goed voor bijna een kwart van de banen in de Utrecht se zakelijke dienstverlening - cir ca 3800 banen kwijt raakten. Naast de ICT kregen ook de uit zendbureaus het zwaar te verdu ren. Er kwamen geen nieuwe ves tigingen meer bij en het aantal uit zendbanen nam met 15% af. Het verlies aan arbeidsplaatsen komt vrijwel geheel voor rekening van het commerciële bedrijfsleven. Primair ligt de oorzaak bij de op heffing van bestaande onderne mingen. Onderliggende oorzaken zijn fusies, faillissementen of ver trek uit de provincie. Dit leverde een verlies op van bijna 30.000 arbeidsplaatsen. Ter compensatie brachten startende ondernemingen aanmerkelijk minder nieuwe banen op de Utrechtse arbeidsmarkt (17.200). Belangrijk pluspunt is dat de niet- commerciële sectoren aanmerke lijk beter presteerden. Zo zorgden de Utrechtse overheden voor 5% extra arbeidsplaatsen. Ook instel lingen op het gebied van zorg en welzijn (+5,4%) en cultuur en re creatie (+4,3%) trokken nieuwe banen aan. Het gevolg hiervan is dat de Utrechtse arbeidsmarkt voor een steeds groter gedeelte draait op banen in de non-profit sector. De afgelopen vijf jaar zijn in deze sector 30.000 nieuwe ar beidsplaatsen ontstaan. De enquête laat zien dat 75% van de bevraagde personen verwacht dat de situatie op de arbeidsmarkt de komende twee jaar niet noe menswaardig verandert. Acties provincie Deze recente uitslagen zijn voor de provincie Utrecht aanleiding om met partijen als de Kamers van Koophandel en gemeenten ver sterkt in te zetten op een gezamen lijk economisch beleid. Doelstel ling is vooral méér samenhang te brengen in de concurrentiepositie van Utrecht als kennisregio. Deze komt nu onder toenemende druk te staan, ondanks de sterke econo mische uitgangspositie van de pro vincie. Een eendrachtig innovatiebeleid gericht op samenwerking tussen bedrijven en Utrechtse kennisin stellingen verdient daarom extra aandacht. Versnippering van initia tieven op dit terrein moet zoveel mogelijk voorkomen worden, al dus Gedeputeerde Staten (GS). Een aantal aanvullende acties van de provincie richt zich op de Utrechtse ICT-bedrijven. Zo wordt voor deze ondernemingen gewerkt aan een netwerk met relevante kennisinstellingen. De band met de provincie wordt daardoor ver sterkt. Ook is er aandacht voor verbetering van de telecom-infra- structuur voor ICT en maakt de provincie Utrecht meer werk van het aantrekken van buitenlandse investeringen en de ontwikkeling van specifieke bedrijvenlocaties als het Life Science Park Daarnaast wordt de aansluiting tussen vraag en aanbod verbeterd in sectoren waar nog tekorten zijn, zoals de zorg. Meer gemeenschappelijk re gionaal arbeidsmarktbeleid wordt onder deze omstandigheden be langrijker. De provincie zal daarom het initiatief nemen om de diver se sociale partners bij elkaar te roepen. De opzet is dat deze nieu we samenwerking in 2004 uit mondt in een actieplan met kans rijke projecten voor de Utrechtse arbeidsmarkt. netallic 2000 13 995 1999 18 995 opties 2003 19 950 De kempvis is een kleurrijke vis voor kleinere aquaria. Tekst fotografie: Furrytails.nl uitvoeringen is excl. btw, ing Morge auto. 0.00 tot 17.00 uur I airco 2001 i Aut. 2001 Airco 2002 +div. opties 2002 maat 2002 maat 2002 Aut/leer 2002 1 Aut. 2000 um met goudvissen nóg aantrekkelij ker. Bent u ook enthousiast geworden, win dan advies in bij uw aquariumspeci alist of dierenspeciaalzaak met een aquariumafdeling. De voordelen Een koudwateraquarium biedt voorde len. Er is bijvoorbeeld geen verwarming nodig. Een ander voordeel is het karak- 19 995 21 950 21 950 23 995 27 950 29 950 36 950 39 950 Tropische vissen horen in een aquarium, goudvissen in een kom. Dat was tot voor enkele jaren geleden heel gewoon. Maar tijden veranderen. Vrijwel alle dierenliefhebbers zijn het wel eens geworden dat een kleine, ronde kom geen ideale leefomgeving biedt voor een goudvis. Het lijkt zo mooi en dat is het ook: een eigen onderwaterwereld. Op een terdagmiddag wordt een aquarium aangeschaft, plantjes, steentjes meteen ook al de visjes. Nog dezelfde avond staat het geheel 'mooi wezen', een lust voor het oog. Maar... helaas niet voor lang! Wat ging mis? Deze weinig eisende koudwatervis kan maar liefst twintig jaar oud worden, een leeftijd die hij in een kom zelden bereikt. Bovendien komen zijn prachtige felle kleuren en levendige gedrag in een aquarium beter tot hun recht. Bijzondere goudvissen Steeds meer mensen nemen een koud wateraquarium met goudvissen in huis. Hierin zwemmen zelden de gewone goudvissen die we in de meeste vijvers tegenkomen. Voor zo'n aquarium wordt doorgaans gekozen voor échte blikvan gers: bijzondere, gedrongen gebouwde sluierstaarten in allerlei kleuren: zwart, rood, wit en 'shubinkin', vissen met blau we, rode en zwarte vlekken waarvan er geen één hetzelfde is. Ook sarasa's, met verlengde vinnen in knalrood met spier wit zijn als aquariumvis erg in trek. Een aquarium met deze goudvissoorten is verre van saai, misschien nog wel kleurrij ker dan een doorsnee tropisch aquarium. Wanneer op de bodem zwart grind wordt gelegd, in combinatie met een zwarte of felblauwe achterwand en grote, groene planten, is succes verze kerd. U heeft dan een levend schilderij in huis van de modernste soort. Een aquari umspeciaalzaak heeft deze onalledaagse goudvisvarianten op voorraad. Ga er eens kijken en laat u verrassen. ter van de vissen: ze zijn uiterst ver draagzaam ten opzichte van elkaar. Kleine, jonge goudvisjes worden pro bleemloos geaccepteerd door de grote re en oudere dieren. Houd er wel reke ning mee dat goudvissen zeer zuurstof rijk,helder water nodig hebbenen daar om is een zwaardere filterpomp nood zakelijk. Om de kleuren beter tot hun recht te laten komen kunt u in de aqua rium- of dierenspeciaalzaak vragen om een speciale tl-lamp. Met name rode tinten worden door zo'n speciale lamp veel intensiever. Dat maakt een aquari- elf binnen een minuut aflezen hoe het met het water gesteld is. Mocht de test uitwij den dat er giftige stoffen aanwezig zijn, dan kunt u tijdig ingrijpen.

Soester Courant | 2003 | | pagina 19