/O m l PCO Wees trots op je leeftijd en laat je behandelen met respect' Hoe schoon moet men zijn in de keuken? Volkskerstzang Soest op zondag 14 december A Schande... het moet toch niet gekker worden! Kerstconcert in het Cenakel Chorus Line treedt buiten op Kerstgroepen wereldwijd www.rabobankonline.com Gratis kerst-cd bij concert Nederlandse Cantorij! dAGINA~24 WOENSDAG 10 DECEMBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 25 herland 29711 97 Samenwerkende Bonden van Ouderen. ANBO UNIE KBO Interview met Teun Middelkoop '"DsspR&n# v De redactie van het Seniorennieuws wénst de lezers goede feestdagen en een gezond en veilig 2004. Adventsvespers in De Open Hof Muziek in Domkerk Ouderen onder armoedegrens Met o.m. Vokal Ensemble Wien Op 13 en 20 december optredens In Petrus en Pauluskerk 'Samen op weg naar de stal' Zondagmiddag in H. Familiekerk Christmas Carols Vrouwenstemmen Kerstconcerten van Byzantijns Kleinkoor Kerstzangdienst in Julianakerk (vaste bezorgers/ soesterScourant Soest «era® Mooi op tijd voor de Kerst! 'Soest - 70 op de schaal van Visser' ;enziekten nollectant of ek is van irnissen'. ichting.nl Hg£j| fj 4 4 Stichting Welzijn Ouderen Soest Dalplein 6 - 3762 BP Soest - tel. 035-6023681 SENIORENtiNIEUWS Voor 50-plussers 14e JAARGANG NUMMER 7 Van de weeë smaak waarmee de grijze golf is omgeven moet hij als senior niets hebben: 'Stel je zelfbewust op en waak ervoor datje als mannetje of vrouwtje wordt behandeld'. In 1974 werd hij directeur van de Nederland se Export Combinatie (ons be kend als Neclenburgh) en sindsdien is hij in Soest woon achtig. In het zakenleven heeft hij ge leerd dat vooruitzien dé manier is om onaangename verrassin gen te voorkomen en visie staat dan ook hoog in zijn vaandel. In de politieke arena ligt dat an ders heeft hij ervaren, zeker als daar de zogenaamde zachte sector, zorg/ onderwijs, sterk vertegenwoordigd is. Zo'n twee jaar geleden kreeg hij, vanuit een groeiend gevoel van onbe- i, de sterke drang zich daadkrachtig met de politiek te gaan bemoeien. Een nieuwe partij richt je niet zo maar even op en zeker niet zonder geharrewar. Deson danks kwam Soest 2002 met vier zetels in de Gemeenteraad met als doel: een glashelder be leid zonder fratsen. Glashelder ook wat betreft ouderen en jon geren huisvesting: 'Soest moet geen elitair vergrijsd dorp wor- J den,' vindt hij. 'Het is ook be- I langrijk dat de hier opgegroeide jongeren een huis kunnen vin den en de mogelijkheid hebben door te stromen naar eenge zinswoningen. Verder zou het vanzelfsprekend moeten zijn dat ook onze minder welgestelde ouderen veilig en prettig kunnen I wonen. De mogelijkheden daar- I voor zijn goed maakbaar. I Immers, te dure en of te grote I woningen zouden eerder wor- jden vrijgemaakt door ouderen, ■indien aantrekkelijke en makke- ilijk te onderhouden betaalbare appartementen beschikbaar zouden zijn. De Boerenstreek heeft, noch voor ouderen, noch ivoor jongeren, huisvesting op- geleverd. Het zo geprezen y Spoordal wordt óók weer eens Ite duur voor de niet welgestelde oudere en dat was niet de be- I' doeling. Opnieuw een verkeerd I woonbeleid, opnieuw geen mo- 1 gelijkheid tot doorstroming.' |Hem staan woontorens voor ogen, zowel voor jongeren als voor ouderen en beide projec ten met de voor dat doel geëi gende kwaliteiten. 'Nogmaals, dat kan écht,' zegt hij met over tuiging. De opstelling van de gemeente raad om steeds maar weer 'na tuur' voorrang te geven boven plezierig en aangenaam wonen, vindt hij kortzichtig, irreëel en kapitaalvernietigend. 'In de nieuwe woonwijken wonen mensen veel te dïcht op elkaar, je kunt er niet ademen. Ikzelf krijg het benauwd als ik daar ben. Recreëren in het bos is daarom belangrijk en je kunt in Soest, vanuit alle richtingen, in twintig minuten tussen de bo men zijn. Heus, een bos wil ik niet omkappen als ik zeg dat er soms iets van natuur moet sneuvelen als het erom gaat mensen in nieuwbouwwijken wat meer ruimtelijk te laten wo nen. Juist diegenen in de ge meenteraad die niets van natuur voor deze wijken willen afstaan, wonen zélf namelijk wél ruimte lijk. Laten we voor de toekomst toch in vredesnaam die paar weilandjes, die nota bene in be- voorzieningen meéfinancieren, daar waar subsidieontvangende instanties in gevaar komen door bezuinigingen van de overheid. Voorbeelden? Vervoer gehandi capten en ouderen, knelpunten bij minder gesitueerden. Het kan toch niet zo zijn dat in deze tijd van moeilijke afwegingen een fietsbrug of een nieuwe ontvangsthal voor het gemeen tehuis prioriteit krijgt? Dat is toch te zot voor woorden!' Als ik hem vraag of hij ondanks alle bezuinigingen voorstander zou zijn van meer bankjes bij de vijver Koningsweg/Vrijheids- weg knikt hij bevestigend. 'Be woners van Honsbergen zouden daar heerlijk in het zonnetje contacten kunnen onderhou den. Zulke voorzieningen moe ten gewoon kunnen.' Tot slot komen we al pratend terecht bij Hans Gerretsen en zijn uitlatingen over hufterigheid en onveiligheid, en zo stel ik hem de onvermijdelijke vraag: vindt hij Soest veilig? Middelkoop steekt een sigaartje op, neemt bedachtzaam een trekje en zegt dan met grote zit van de gemeente...zijn,, he- stelligheid: 'De burger hier schikbaar stéllen om ruimere heeft een groter gevoel van vei- woongebieden te creëren, met als uitkomst: minder irritatie en meer veiligheid.' Zo ergert Middelkoop zich groen en geel aan de plannen rond het Kodakterrein. 'Vijf miljoen euro om dat terug te kopen, en waarvoor? Om er bomen te planten! Als je dat bedrag bijvoorbeeld in een staatslening zou beleggen kun je alleen al van de rente allerlei ligheid dan eigenlijk gerechtvaar digd is, omdat er maar heel weinig over beroving, dus ook geweldpleging en inbraken, doorgegeven wordt naar de plaatselijke pers. De politie is daar veel te weinig open in.' Hartelijk dank, Teun Middel koop, voor de openhartigheid en verder nog heel veel succes. Anna Wagemakers, redactie Seniorennieuws Sdel&teetuilijfletij- eigen collectie gouden sieraden met edelsteen en brillant zilveren sieraden met edelsteen en colliers reparaties, colliers knopen etc. eigen slijperij Lange Brinkweg 66 - Soest - 035 - 601 30 42 Buikgriep of voedselvergiftiging we voelen ons naar! Braken, koorts en diarree. We weten waar het van komt, maar bij liet verdwijnen van de klachten is alles weer snel vergeten. Toch is het een goede zaak eens stil te staan bij de mogelijke oorza ken ervan. Het is niet altijd die verkeerde mossel, een niet al te schone keuken in een cafetaria of res taurant die de schuldenaar is. Bij ongeveer de helft van alle gevallen van voedselvergiftiging ligt de oorzaak in uw eigen keu ken: ziekteverwekkers zijn overal, zelfs in uw koelkast. In rauw vlees, in die lekkere kip gedijen bacteriën snel en een maal in uw lichaam gaan ze een tweede leven lijden, met de bo vengenoemde gevolgen. Och, zult u denken, even niet zo lekker, maar denk dan eens aan zwangere vrouwen, baby's, de oudere of de zieke in uw omgeving! Voor deze groepen kan zo'n infectie fataal zijn. De namen van al deze boosdoeners zal ik u besparen, echter één wil ik wel noemen en dat is de listeria bacterie. Die kan zich in uw koe.-kast goed vermenigvul digen, ondanks de kou. Ook zijn er nog vele andere bacteriën, die wij via onszelf, de mens, op bijvoorbeeld voedsel overbrengen. In het algemeen wast men te weinig de handen, met alle gevolgen van dien. Zelfs bij het koken, bakken of braden worden deze bacteriën niet voldoende vernietigd. En... heeft u wel eens aan het aanrecht gedacht? Als dat niet goed schoon wordt gehouden is het een bron van narigheid. Dat geldt ook voor het vaatdoekje en het schuursponsje: ze zijn broedplaatsen voor al deze bac teriën, want het is er lekker warm en vochtig. "Waarom" zult u zich afvragen heb ik dit onderwerp gekozen? Met de feestdagen in het voor uitzicht dacht ik dat het goed was daar eens bij stil te staan. We halen van alles extra in huis en vaak niet op het laatste nip pertje. Het is dus zaak in goed overjeg te werk te gaan, zodat er, bij alle feestelijkheden, nie mand geveld zal worden. Zon de van het lekkere eten en de toch? E.A. Drijver-Pina, redactie Seniorennieuws Liesbeth Drijver Teun Duhen Louk Nachbar Anna Wagemakers Nederland is de grootste netto betaler van het Verenigd Euro pa. Nederland, dat onderdak verleent aan Surinamers, Antil- lianen en vluchtelingen uit alle windstreken van de wereld. Ne derland, de subsidieverlener voor schone kunsten, musea, or kesten, sportverenigingen voet balbonden, het Olympisch Co mité, jeugdverenigingen etc. etc. Nederland, het land dat met geld smijt voor opvang van drugs- en alcoholverslaafden, daklozen, moeilijk beheersbare Marokkaanse en Turkse jonge ren. Nederland, dat moeite heeft om twee gevangenen in één cel te plaatsen. Nederland, dat miljarden uit geeft voor ontwikkelings- en buitenlandse hulp. Nederland, dat heel goed het spel kan spelen van 'al te goed is buurmans gék'. Ja! Dat Nederland bestaat het om in bepaalde ouden-van-da- gen- en verzorgingshuizen... een pyjamadag in te stellen; een douche- of badloze dag te creëren; vier of zes ouderen in één ka mer te stoppen met één Op de woensdagen in december worden er tijdens de adventsweken vespers gehouden in De Open Hof. In de voorbereidingsweken op de grote feesten van de kerk vormen vespers bijzondere mo menten van bezinning en medita tie. Dit jaar zal in elke vesper na de tweede lezing een orgelkoraal van Johan Sebastian Bach, gespeeld door de cantor-organist van 'De Open Hof': Tjalling Roosjen, klin ken. Op 10 december: "Von Gott will ich nicht lassen (BWV 658) en op 17 december: "Meine See- le erhebet den Herren' (BWV 648). Iedereen is van harte wel kom om deze vespers mee te vie ren op de woensdagavonden in de advent. Aanvang telkens om 19:15 uur. Zaterdag 13 december: derde con cert in de serie van vier rond het 'Magnificat'. In dit concert hoort men Magnificatcomposities van Telemann en van Clérambault, uit gevoerd door solisten en instru mentalisten van de Domcantorij o.l,v. Jan Jansen en het kinderkoor van de Domcantorij o.l.v. Dom- cantor Remco de Graas. Het con cert begint om 15:30 uur en de toegang is gratis. nachtkastje per persoon om eigen spulletjes in op te kun nen bergen; op maaltijden te beknibbelen omdat er bezuinigd moet worden. Nederland, dat durft te bewe ren dat er geen personeel is om mensen naar het toilet te hel pen! Nederland, dat steeds meer knaagt aan het netto besteedba re inkomen en AOW van de 65-plusser door het verhogen van allerlei kosten, waarbij de extreme stijging van de premie ziektekosten wel de grootste boosdoener is. Nederland, dat altijd voorop moet lopen bij het beoefenen van de werken van barmhartig heid, maar datzelfde Nederland is dan wel het land geworden dat het vierde gebod 'Eert Uw Vader en Uw Moeder' uit de Tien Geboden aan het schrap pen is. Schande, schande, schande... Louk Nachbahr, redactie Seniorennieuws De volgende editie verschijnt op woensdag 11 februari 2004. Kopij uiterlijk op 12 januari 2004 aanleveren bij de werkgroep Seniorennieuws p/a Dalweg 6, 3762 SP Soest, of bij dc Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) of per e-mail swos@planet.nl De gezamenlijke ouderen bonden organiseerden eind oktober een bel-actie naar aanleiding van de regerings maatregelen in deze. Ruim 16.000 senioren hebben ge tracht de opengestelde klach tenlijn te bereiken. Van de binnengekomen klachten zijn er 2000 verzameld en aange boden aan de minister-presi dent, met de dringende op roep: 'Maak de bezuinigingen op de gezondheid- en oude renzorg ongedaan'. Immers, door de opeenstapeling van kortingsmaatregelen dreigen duizenden en duizenden se nioren onder de armoede grens te komen. Louk Nachbahr, redactie Seniorennieuws I Met Kerst in aantocht, maakt I Chorus Line een tochtje door I Soest om op verschillende loca- I ties een passend repertoire ten gehore te brengen. Het Soester koor treedt op bij 't Vaarder- I hoogt en in de Tamboerijn. I Op zaterdag 13 december zal Cho- f rus Line te horen zijn bij tuincen- I trum 't Vaarderhoogt aan de Dor- I resteinweg. Daar wordt vanaf I 14:00 uur gezongen. De zangers en zangeressen halen oude stukken I van de plank, maar zullen ook nieuw ingestudeerde werken zin- I gen. Op de koop toe worden ver rassende arrangementen van de Chorus Line zoekt binnenkort de buitenlucht op om verschillende kerstliederen te zingen. bekende Christmas Carols gezon gen. Hetzelfde geldt op zaterdag 20 december. Dan is Chorus Line vanaf 11:00 uur actief in winkel centrum Tamboerijn in Overhees. Omdat de vaste pianist en dirigent Mark Omvlee verhinderd is, zal hij worden vervangen door Harry van Wijk. Voor meer informatie over Chor us Line kan contact worden opge nomen met Miijam van der Put ten, 8S 6018370. De traditionele volkskerstzang in Soest zal dit jaar worden gehouden op zondag 14 december in de Pet rus en Pauluskerk aan het Kerk plein. Medewerking wordt ver leend door het oecumenisch koor 'Toont Goed' onder leiding van Frank Kooiman. Wethouder Bart Krol leest, in zijn hoedanigheid als loco-burgemeester, het kerstevan gelie. Het orgel wordt bespeeld door Reeuwert Tromp. De volks kerstzang begint om 19:09 uur en de toegang is vrij. Er is wel een collecte ter bestrijding van de on kosten. Voor de vijfde keer organiseert de Samen op Weg kerk Soest- Noord een expositie van kerst groepen. Er zullen in totaal zo'n 100 kerstgroepen getoond worden, gemaakt van verschil lende materialen zoals hout, glas, plastic, klei etc. Naast deze kerstgroepen zijn er dit jaar karakterpoppen gemaakt door creatieve mensen die dit doen van uit de gedachte 'Geloven met je handen'. In totaal zijn er ongeveer 20 karakterpoppen gemaakt van verschillende materialen. Deze ka rakterpoppen zijn een afspiegeling van de hedendaagse maatschappij. Vandaar de titel van de expositie: 'Samen op weg naar de stal'. Deze zeer boeiende en afwisselen de expositie van grote en kleine kerstgroepen is te bewonderen in de Emmakerk, Park Vredehof 2 (hoek Regentesselaan). Wie voor af meer inlichtingen wil kan tele fonisch contact opnemen met An- nie Donker, SS 6012531. Openingstijden van de expositie zijn: vrijdag 12 december van 19:00,tot 21:30 uur; zaterdag 13 december van 11:00 tot 17:00 uur; zondag 14 december van 12:00 tot 15:45 uur afsluiting met muziek, zang en declamaties door drie vrouwen over vrouwenstemmen uit het Oude Testament. Een vrij willige bijdrage voor de onkosten wordt op prijs gesteld. Wie iets eerder komt kan de bij zondere expositie van kerststallen en kerstgroepen van over de hele wereld bewonderen die is opge steld in de Emmakerk. Zie voor meer informatie elders in de krant. Iedereen is van harte welkom. Aan het einde wordt een vrijwillige bij drage voor de onkosten op prijs gesteld. Op zaterdag 20 december wordt om 19:30 in de Emmakerk een uitvoering ten gehore gebracht van Christmas Carols, ingestudeerd door een speciaal opgericht gele genheidskoor. Dit koor dat is uit gegroeid tot negentig leden heeft onder de bezielende leiding van Frank Kooiman vier avonden met veel plezier en enthousiasme geoe fend om dit concert aan een ieder die geïnteresseerd is aan te bieden. De muzikale begeleiding wordt gedaan door Rianne Druiff. Tij dens het concert zal er een solo worden gezongen door Daphne Noordhoff en verder zijn er nog meer musici bij aanwezig om het een mooie, feestelijke avond te la ten zijn. Iedereen is van harte welkom. Zondagmiddag om 16:00 uur is er een optreden van drie vrouwen die hun stemmen aanwenden om over vrouwen uit het Oude Testament te zingen, declameren en musice ren. Vrouwen die de revue passe ren zijn onder andere: Eva, Lea, Mirjam, Rebekka en Ruth. Dit optreden is afwisselend qua vorm en inspirerend voor de geest. De uitvoerende beroepsmusiccren- de vrouwen zijn: Hannie Slinger land, sopraan; Coby Stunnenberg, actrice; Yolanda van Tongeren, piano. Het Soester Byzantijns Kleinkoor o.l.v. Frans Wertwijn geeft op don derdag 11 december een kerstcon cert in de kapel van de zusters van de St. Jozefcongregatie in Amers foort; op vrijdag 12 december tij dens de kcrsttentoonstelling in de St. Ansfriduskerk aan de Jacob Catslaan 28 in Amersfoort (aan vang 20:00 uur), en ten slotte vóór de bewoners van de seniorenflat 'Kerkelandcn' in Hilversum op maandag 22 december. Voor het vooijaar 2004 zijn intus sen al negen optredens geboekt. In het ensemble is overigens nog plaats voor één alt en één tenor. Goede stem en zangervaring zijn wel vereist. Nadere informatie bij de dirigent: §8 6021598. Komende zondag (14 decem ber) om half vier geeft de Ne derlandse Cantorij onder lei ding van Maarten Kooij een uniek kerstconcert. Een echte Kerst-mis met koor, bazuinen, pommers, fluiten en klokken. Het publiek wordt onthaald op een mis zoals die rond 1500 met veel pracht en praal geklonken heeft aan het hof van hertog Galeazzo Maria Sforza in Milaan. Tussen de delen van de meerstemmige mis worden de bijbehorende grego riaanse gezangen uitgevoerd door de Schola Catharina onder leiding van Heieen Keiler. Om drie uur worden de bezoekers ontvangen met een kopje thee of koffie. Om half vier begint het concert. De toegangsprijs is naar draagkracht. De bezoekers van dit concert krijgen gratis een kerst krans in de vorm van een cd met kerstmuziek uit vier eeuwen en vier landen, uitgevoerd door de Nederlandse Cantorij o.l.v. Maar ten Kooij. Op zondag 21 december wordt er voor de eerste keer een kerst concert gegeven in de kapel van het Cenakel aan de Amers- foortsestraat in Soesterberg. Het concert begint om 19:30 uur en zal ongeveer vijf kwar tier duren. Het Vokal Ensemble Wien zal dit concert verzorgen. De kern van dit in 1990 in Wenen opgerichte en semble bestaat uit sopraan Marij ke ten Kate, tenor Pieter Scholten en bariton Bastiaan Cats. De bei de laatstgenoemden vormden in Oostenrijk de oprichters van het ensemble en zijn woonachtig in Soesterberg. Marijke ten Kate is afkomstig uit Enschede. De drie vocale solisten hebben hun voetsporen ruimschoots verdiend in de talloze concerten die werden gegeven en in de vele opera- en operette/musicalproducties, waar aan zij hebben meegewerkt. Zij traden, behalve in Nederland, op in Oostenrijk, Indonesië, Duits land, België, Italië en Portugal. Aan dit kerstconcert, dat dankzij de medewerking van Kontakt der Kontinenten plaats kan vinden, werken de pianiste Yvonne Hoekstra uit Soesterberg en ho boïste Marije Clemens uit Den Haag mee. Yvonne Hoekstra speelt veel kamermuziek en is re gelmatig als begeleidster te horen. Marije Clemens studeert op dit moment nog bij Pauline Oosten rijk. Op het programma staan min of meer bekende kerstliederen en andere muzikale werken die pas sen in de kerstsfeer. Natuurlijk wordt de samenzang niet vergeten. Marije Clemens zaf onder andere Het Vokal Ensemble Wien, op 21 december in de kapel van het Cenakel te Soesterberg. drie delen uit het hoboconcert van Cimarosa uitvoeren. Pastor Gerard Claassens zal een overweging hou den met als thema het kerstverhaal anno 2003. Het is een kerstconcert met varia tie, waardoor er voor iedereen veel te genieten valt. Bovendien werkt het KRO-mediapastoraat mee door de kapel in een prachtige kerststemming te decoreren. Na afloop is er de gelegenheid om met elkaar na te praten en wat te drin ken in het Cenakel. Er wordt geen entree geheven, wel vindt er na het concert een collecte plaats om de onkosten te bestrijden. Op 25 december wordt in de Julia nakerk aan de Julianalaan de jaar lijkse kerstzangdienst gehouden. Deze begint om 19:00 uur en duurt ongeveer vijf kwartier. De leiding is in handen van ds. R. van Kooten, predikant van de Ichthus- kerk te Soest, die een korte medi tatie zal verzorgen. Medewerking wordt verleend door het Ichthus- koor o.l.v. John Propitius. Koorbe geleiding en muzikale omlijsting zal geschieden door Han Kapaan (hobo) en Marco den Toom (or gel). Begeleiding van de samen zang door Marco den Toom. De kerk is open om 18:30 uur. Ter bestrijding van de onkosten wordt aan de deur een collecte gehou den. GEVRAAGD ^-^inSoest voorde^--^ Aanmelden: tel. 6014152 op de schaal van Visser... j i i -33 -5» •01 70 columns van Jan Visser uit vijfjaar Soester Courant 1998-2003) voor slechts 9,95 bij: boekhandel Van de Ven, Zuidpromenade 1, boekhandel Jongerius, Van Weedestraat 29.

Soester Courant | 2003 | | pagina 25