OESTERBERGSE dito op A28 over de kop entoonstelling Vijftig Jaar koninklijke Luchtmacht kerstfeest in Jongbloedlaan Discussie inrichting gebied Kampweg-Banningstraat SiË» Ouderenbonden beleggen samen themaochtenden KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Theatervoorstelling in Luchtvaart Museum Hulp Soesterbergse heli bij bergen F-16 in België Afspraken vastgelegd over inzet heli's brandblussing Extra Chinook naar Irak Soesterbergse heli's blijven nog in Irak F.P. Prause afwezig A.Mohazzab Afwezig WOENSDAG 17 DECEMBER 2003 035 - 602 18 41 .ti lT'1 Julianali Versteeghiaï n ruime overl., twee slaapk. apkamer met vaste wast. en J abine, bidet en wastafel, zeel bergruimte. De woning vrije ligging. Perc.opp. 630 Vraagprijs 475.000,-k.k. 1/illem de Zwïjgerlaan aande weg, in het centrum elegen, grote woon- lla met 410 m2 grond en een I rage. rrain: totale oppervlakte nu ingedeeld met 2 stookruimte. Beg. gr.: hal, a woonkamer van ruim 50 auken. Verd.: 4 slaapk., v'"a is zowel geschikt voor als kantoor, of een hiervan. Voorzien van gas ervlakte 240 m2 en inhoud Vraagprijs 595.000,-k,k. Julianalaan I lik., badk. met v.w., •voor meerdere kamers en l Vraagprijs 445.000,. I ;e vrijstaand woonhuis ruimte van ca. 200m2 met ppervlaktevan810m2. Be- geschikt voor opslag en :aravanstalling. gang, toilet, woonkamer i lard, dichte keuken, bijkeu- overloop, drie sfaapka- 1e en zolder. Voorzien van jptimaal geluid geiso- Vraagprijs€ 459.000,-k,k, I Middetwijkstraatl jeen aanrijding op de A28 is jge week een inwoner van jsterberg gewond geraakt. Hij 1 per ambulance met nek- en klachten naar het Meander- lenhuis, locatie De Lichten- p, in Amersfoort gebracht. De pdweer moest het dak van de verwijderen voordat het htoffer op aanwijzingen van bulancepersoneel kon worden tijd. Een automobilist die aan een in haalmanoeuvre wilde beginnen, deed dat op het moment dat de Soesterberger vermoedelijk in de 'dode hoek' reed toen hij hetzelf de deed. Het gevolg was dat de auto's elkaar raakten. De Soester berger raakte de macht over het stuur kwijt, sloeg een keer over de kop en kwam tegen een boom tot stilstand. Ambulancepersoneel Ambulancepersoneel en brand weerlieden bevrijdden de Soester berger uit zijn auto die na een aan rijding tegen een boom was gebotst. stabiliseerde het slachtoffer terwijl de brandweer het dak verwijder de. De andere automobilist bleef ongedeerd. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de aanrijding. overloop, drie slaapkamers ixe badkamer met ligbad, r met 4e (kinder)kamer en 'Sten en is fraai aangelegd, beglazing. V.v. gas c.v. Bijz.: oer met sierrand. De eetk. c. is v.v. vloerverwarming. Vraagprijs 597.500,- k.k. ^meester Grothestraat 02 geh. geren, zeer ruime villa kenmerkt zich door en karakt. uitstraling met >rzijde voldoende parkeer en een vrije besloten ?pe achtertuin op het zuiden srras. Perc.opp. 1.300 m2. e, vestibule, hal, toil., twee L amers resp. 62 en 43 m2, zij- 1 iie woonk. v.v. allerlei ijkeuk. Verd.: overl., zes ee badk. met ligbad,' vee kamers. Voorzien van 'illa!! Aanvaarding in Vraagprijs 945.000,- k.k. Indaag precies honderd jaar Sleden voerden de gebroeders Brille en Wilbur Wright de jrste gemotoriseerde vlucht fit op het strand van Kitty Inwk in de Verenigde Staten, jeze vlucht vormde de basis Dor de stormachtige ontwik- lling van de mondiale lucht- Bart sinds het begin van de iintigste eeuw. Vijftig jaar ge- den werd de Koninklijke jichtmacht gevormd. Dit is Inleiding geweest om over dit pderwerp een tentoonstelling I te richten in het Militaire uchtvaart Museum aan de ampweg in Soesterberg. Deze ivandaag officieel geopend. fan collectieve verdediging tot 'ndiaal maatwerk' is de titel die In de expositie is gegeven. In Ize speciale jubileumtentoonstel- 'ig passeert een halve eeuw ge- iedenis van de Koninklijke ichtmacht de revue. Ruim 35 ir stond de geschiedenis van de u in het teken van de Koude •rlog. Tot 1989 gold de collec- ive verdediging in NAVO-ver- md als uitgangspunt voor haar itreden. Sinds de val van de Ber- ise Muur in dat jaar is de focus :rk veranderd. De luchtmacht [eft sindsdien vooral mondiaal «pereerd en daarbij al dan niet B samenwerking met andere lan den voor maatwerk gezorgd. B de expositie staan de jaren K53, 1978 en 2003 centraal. Op deze manier worden drie in feite Betaal verschillende luchtmachten tot leven gebracht. Die van 1953, het jaar waarin de Koninklijke Luchtmacht in opbouw was en zelfstandig werd; die van 1978 toen de Koude Oorlog, na enige jaren van dooi, weer opleefde en de invoering van de F-16 voor de deur stond; en die anno 2003, waar de KLu met al haar wapen systemen deelnam aan crisisbe heersingsoperaties. Tegelijkertijd zag ze zich ook met bezuinigingen geconfronteerd. De geweldige dy namiek en het vakmanschap die de Koninklijke Luchtmacht vanaf haar ontstaan hebben gekenmerkt, zijn echter gebleven. Boekpresentatie Tegelijk met de officiële opening van de tentoonstelling is het boek 'Crossing the Border' gepresen teerd. Drs. P.E. van Loo, weten schappelijk medewerker van de Sectie Luchtmachthistorie, be schrijft in zijn boek de ontwikke lingen van de Koninklijke Lucht macht sinds de val van de Muur in 1989. De tentoonstelling in de Vreeburg hal en de boekpresentatie beteke nen de afsluiting van de serie eve nementen die de Koninklijke Luchtmacht heeft georganiseerd in het kader van het jubileumjaar. Ze hadden betrekking op 100 jaar ge motoriseerd vliegen, 90 jaar Ne derlandse militaire luchtvaart en 50 jaar Koninklijke Luchtmacht. De expositie is vanaf morgen tot eind december te bezichtigen in de Vreeburghal van het Militaire Luchtvaart Museum. Het is geo pend van dinsdag tot en met vrij dag van 10:00 tot 16:30 uur en op zondag van 12:00 tot 16:30 uur. Het museum is gesloten op zater dag en maandag en beide Kerstda gen. De kracht van de reclame ligt in de herhaling Een CH-47 Chinook transporthe likopter van het 298 squadron van vliegbasis Soesterberg is op de luchtmachtbasis Tallil in Irak aan gekomen. De Chinook wordt toe gevoegd aan het luchtmachtdeta chement dat met drie toestellen sinds 6 augustus van dit jaar on dersteunende taken vervult ten behoeve van de Stabilisation Force Iraq (SFIR) in Irak. De vierde Chi nook wordt in Irak gebruikt voor eventuele transportbehoefte van de extra verkenningscapaciteit die door het Korps Commandotroe pen uit Roosendaal geleverd zal worden. Het detachement wordt sinds kort geleid door luitenant kolonel Wido Gerdsen afkomstig van vliegbasis Soesterberg. De transporthelikopters, die eerder dit jaar in Irak zijn aangekomen, zijn per schip vanuit de Eemshaven naar Irak vervoerd. De extra Chi nook vloog van Soesterberg, Duitsland, Italië, Joegoslavië, Griekenland, Israël en Jordanië in 22 uur verdeeld over vier dagen naar de voormalige Irakese vlieg basis Tallil in Irak. De Chinook legde een afstand van ruim 4000 kilometer af. Het detachement van de Konink lijke Luchtmacht, dat sinds 6 au gustus van dit jaar vanaf de voor malige Irakese vliegbasis Tallil in Irak operationeel is en thans de beschikking heeft over vier Chi nook transporthelikopters van het 298 Squadron van vliegbasis Soesterberg zal zeker nog een half jaar met tactisch luchttransport bezig zijn. Hieronder vallen ook medische evacuatievluchten (medEvacs). Het detachement van de lucht macht wordt sinds kort geleid door luitenant-kolonel Wido Gerdsen. Het Nederlandse mariniersbataljon uit Doorn gaat vanaf maart 2004 een deel van z'n taken geleidelijk overdragen aan de Iraaksé autori teiten. Om de veiligheid van de mariniers enigszins te vergroten, zullen de autoriteiten de snelweg die op het ogenblik nog door de provinciehoofdstad As Samawah loopt, op korte termijn om de stad heen leiden. De mariniers krijgen in hun provincie ondersteuning van 600 Japanse militairen, die zich in hoofdzaak bezig gaan hou den met de bouw van ziekenhuizen en waterwinning. Minister Kamp van Defensie zei onlangs voor radio en televisie dat Al-Muthanna nog altijd de veilig ste provincie in Irak is en dat het er op het ogenblik relatief rustig is, maar aanslagen moeten niet wor den uitgesloten. Daarom luidt het parool voor de mariniers: Altijd alert blijven. HUISARTS van donderdag 25 december t/m zondag 4 januari De patiënten waarvan de achter naam begint met de letters A t/m M waarneming door: Dhr. P. Creutzberg, huisarts N t/m Z waarneming door: Dhr A. Mohazzab, huisarts De gezamenlijke ouderenbon den ANBO, KBO en PCOB gaan in 2004 een aantal geza menlijke themaochtenden be leggen in Soesterberg. Daartoe hebben de drie organisaties een evenementencommissie gevormd die voor de organisa tie gaat zorgen. De agenda van de themaochtend vermeldt voor de eerste vier maan- doorgang naar zwembad, ruime slaapk. waarvan één ;auna. Bijz.: elek. bedienb. Jouche, toil., aangrenzend voor meerdere auto's, raagprijs 1.695,000,-k.k. let is dit jaar de tiende keer Jit de bewoners van de Jong- bloedlaan een kerstboom in hét midden van de straat heb ben neergezet. Deze jaarlijks terugkerende traditie dreigde letterlijk en figuurlijk in het iter te vallen, maar de vaste jrn, die zich altijd belast met feze activiteit, is voor geen lèintje vervaard. M|t begon zaterdag om een uur of tien. Toen ging een select gezel schap naar Maartensdijk om een boom van acht meter uit te zoeken. Iri: Soesterberg werd de boom met man en macht omhoog gehesen en voorzien van de versiering en de ruim honderd lampjes. Toen de opgetuigde boom einde- Ijk stond, de vuurkorf brandde en lies in de drie versierde garages 'as neergezet voor het straatkerst- :est, kwamen de aanwonenden >nd een uur of vijf zich verzame- :n bij de kerstboom. Het was in- ïssen droog geworden. Onder de lerstboom speelde het Guus Ket ter-ensemble een mini-kerstcon- :ert. Dit behoort al enkele jaren tot ie vaste rituelen. Hoogtepunt za terdag was de komst van de kerst- Tel. 035 - 6030025 Act een kwinkslag naar de bewo- iners, de medewerkers en de muzi- Ikanten en geheel op rijm liet hij in I vogelvlucht de gebeurtenissen over I het afgelopen jaar in de straat de I revue passeren. Ook de kinderen werden niet vergeten en kregen dat de kerstman was vertrokken, sloofden de dames van de catering zich in de keuken uit en werden pannen vol soep, glühwein en broodjes klaar gezet in de garages. Iedereen liet zich deze kerstmaal tijd goed smaken en onder het ge not van al deze heerlijkheden wer den alweer plannen gesmeed voor het kerstfeest van volgend jaar in A~ -.11T"A - 1 Voor de kinderen uit de Jong bloedlaan in Soesterberg had de kerstman een presentje bij zich. ners na het opruimen tegen een uur of acht huiswaarts gingen, konden ze met een voldaan gevoel voor de tiende keer terugkijken op een zeer geslaagde kerstbijeen- den van 2004 de volgende bijeen komsten: vrijdag 2 januari: nieuwjaarsre ceptie van de ANBO, KBO en PCOB, evenals de andere eve nementen samen met de Werk groep Ontmoetingscentrum De Drie Eiken in het centrum aan het Dorpsplein. Aanvang 10:00 uur; donderdag 22 januari, aanvang 09:30 uur, voorlichting verzorgd door de Nederlandse Hartstich ting; donderdag 12 februari, aanvang 09:30 uur, voorlichting verzorgd door de Stichting Alzheimer, Op donderdag 8 april, aanvang 09:30 uur, wordt in De Drie Ei ken de algemene ledenvergade ring gehouden van de ANBO. Hulpdienst De gezamenlijke bonden hebben de ouderen in Soesterberg er on langs op gewezen dat het niet ver standig is om de regiotaxi in te schakelen als men naar de dokter/ specialist of naar het ziekenhuis moet. De bonden adviseerden toen om het openbaar vervoer te nemen of een gewone taxi. In Soesterberg bestaat echter ook de mogelijkheid gebruik te maken van de eigen Soesterbergse Hulpdienst, die te gen een gering bedrag cliënten wegbrengt en ophaalt. De Hulp dienst is te bereiken via de heer Th. Sluis, Banningstraat 7, tel. 0346-351940. Soester Courant elke woensdag een belevenis! HUISARTS maandag 22 december t/m vrijdag 26 december Via 0346-551200 verneemt u dan het waarneembericht COURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest Zaterdag 20 december zondag 21 december Rooms-katholiek, Caroluskerk, Radeniakerstraat 75 Zondag 10:30 communieviering (parochianen); dameskoor; oec. kerstzang Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 10:00 pastores Ben Verberne en Peter Denneman; zending; schola Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra World Outreach Church (info locatie: §50346-350458) 10:30 H.D. Gosseth 19:00 Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, §80900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, SI030-6995952 Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, §352467; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, §8033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: §20900-8844; alarmnummer:§21.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, §8035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, §806-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, §8351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, «§5352391. Grof vuil, §80800-7662000. Op de zondagen 21 en 28 de cember wordt in het Militaire Luchtvaart Museum aan de Kampweg in Soesterberg de spectaculaire theatervoorstel ling 'Vlucht van de Eeuw' op gevoerd. Daarin staat de ont wikkeling van honderd jaar ge motoriseerd vliegen centraal. De voorstelling 'Vlucht van de Eeuw' toont de bezoekers de hoogtepunten en ontwikkelingen in de geschiedenis van de lucht vaart; van het eerste gemotoriseer de toestel, de Wright-Flyer, tot de hedendaagse 'fly-by-wire' F-16 straaljager. Ook de technische ont wikkelingen op het gebied van vliegtuigen en vliegtuigmotoren en de opkomst van de burgerlucht vaart worden op interessante wij ze belicht. De spetterende theater voorstelling geeft met ondersteu ning door filmfragmenten en ge luidsopnamen een veelzijdig beeld van honderd jaar gemotoriseerd vliegen. 'Vlucht van de Eeuw' wordt op beide zondagen om 13:00, 14:00 en 15:00 uur opgevoerd. Het is een theaterproductie die door Pan- demonia Science Theater in sa menwerking met het Militaire Luchtvaart Museum is ontwikkeld. De voorstelling heeft inmiddels duizenden bezoekers getrokken. Na de vakantieperiode zal 'Vlucht van de Eeuw' opnieuw deel uitma ken van een programma dat het museum elke dinsdag- en donder dagmiddag aanbiedt aan groep 8 van de basisscholen en leerlingen uit het VMBO. De voorstellingen zijn, net als het museum, gratis te bezoeken. Het Militaire Luchtvaart Museum is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10:00 tot 16:30 uur en op zondag van 12:00 tot 16:30 uur. Op zaterdag, maandag, beide Kerstdagen en Nieuw- iaarsdap is hrt museum oeslnten Een fragment uit de voorstelling 'Vlucht van de Eeuw'in het Mili taire Luchtvaart Museum in Soesterberg. Foto: Koninklijke Luchtmacht. De Belgische luchtmacht heeft vorige week vrijdag de hulp in geroepen van de Koninklijke Luchtmacht om enkele belang rijke wrakstukken van een ver ongelukte F-16 uit de modder te takelen. Enkele belangrijke onderdelen zoals de cockpit en de neussectie waren in voor het crashteam van de vliegbasis Kleine-BrogeJ onbereikbaar gebied neergekomen. Een transporthelikopter van type Cougar afkomstig van het 300 Squadron van vliegbasis Soester berg heeft de klus feilloos ge klaard. Voordat dit bijzondere transport zou worden uitgevoerd, hadden een piloot en een loadmas- ter samen met enkele medewer kers van het Bureau Externe Las ten de plaats waar de wrakstukken van de verongelukte F-16 waren neergekomen reeds geanalyseerd. In twee kortdurende vluchten wer den de wrakstukken met behulp van een 25 meter lange 'slung' on geveer vijftig meter door de lucht vervoerd. Uit voorzorg werd van De Cougar van Soesterberg haalt in België de neus en de cockpit van een van de neergestorte F-16's op. een hoogspanningsleiding, die zich* in de buurt van de plaats van het ongeval bevond, de stroom tijdelijk verbroken. Op dinsdag 9 december, om streeks 11:30 uur, waren twee F- 16's van de Belgische Luchtmacht boven Marche-en-Famenne in de Waalse Ardennen met elkaar in botsing gekomen. Bij dit ongeluk kwam de 40-jarige luitenant-kolo nel ir. Ronny Vaerten om het le ven. Vanwege zijn technische ken nis was hij belast met de aankoop van het Airbus project A400M. Zijn wingman, de 22-jarige onder luitenant Wouter 'Rombo' Rom- bouts, kon net op tijd zijn schiet stoel in werking stellen. Hij werd voor onderzoek naar een zieken huis in Luik overgebracht. www.rabobankonline.com Vorige week hebben mr. R.V. Duiven, hoofd van het Natio naal Coördinatiecentrum op het Ministerie van Binnen landse Zaken en Koninkrijks relaties, en de Souschef Opera ties van de Defensiestaf van het Ministerie van Defensie, com modore drs. P.W.C.M. Cobe- lens, een convenant getekend voor de inzet van helikopters van de Koninklijke Lucht macht voor brandbestrijding bij onbeheersbare en/of grote branden. De inzet van luchtmachttransport helikopters voor brandbestrijding vindt plaats in het kader van de militaire bijstandsregeling. Deze regeling is bedoeld als aanvulling in het geval van bijzondere om standigheden en/of calamiteiten. Dit jaar werden Chinook- en Cou- gar-transporthelikopters al regel matig ingezet voor assistentie bij brandbestrijding, bijvoorbeeld bij een brand in een cacaofabriek in Zaandam en een natuurbrand bij Austerlitz. Het water hiervoor schepten de helikopters uit de Eem. Die spectaculaire 'water- vluchten' trokken aan de oevers van de Eem, vooral aan de Soes ter kant, veel publiek. Zowel de Chinook- als de Cougar- helikopters kunnen worden voor zien van zogeheten 'bambi- buckets'. Dit zijn flexibele water- containers die onder de helikopter worden gehangen. Een Chinook is zo in staat om per keer bijna 10.000 liter water in een brand haard te storten, twee keer zoveel als de inhoud van de bosbrandcon tainer die de Soester brandweer ter beschikking heeft. Ook kan een watergordijn worden gelegd, zodat uitbreiding van de brand voorko men wordt, of kunnen objecten worden afgeschermd. Een Cougar kan per missie 2.500 liter water meenemen. Bewoners van de Banningstraat, Bloemheuvel, Kampweg, Oude Tempellaan en Rademaker- straat, de IJsvereniging Soesterberg en de Werkgroep Toekomstvisie Soesterberg ontvangen deze week een uitnodiging voor maandag 26 of woensdag 28 januari om 19:30 uur in Kontakt der Kontinenten. De andere Soesterbergers worden uitgenodigd via de wekelijkse gemeente pagina Op 't Hoogt. Tijdens deze avonden wil de gemeente Soest praten over de inrichting van het gebied Kampweg-Ban ningstraat. De stedenbouwkundigen van de gemeente presenteren verschillende schetsen om de dis cussie los te maken. De uitkomsten van de discussie worden meegenomen in het verdere ontwerp voor het gebied. Beide avonden hebben hetzelfde programma. Omdat de gemeente Soest veel mensen verwacht, wor den twee avonden georganiseerd. Tijdens deze avonden over de inrichting van het gebied Kampweg- Banningstraat staat de locatie van de school Wethouder de Haan niet ter discussie. Het college van burgemeester en wethouders heeft immers een besluit genomen. De school krijgt een plek in het ge bied Kampweg-Banningstraat. Voor de school is dit de beste plek, vooral omdat het terrein centraal is gelegen. De gemeente Soest vraagt belangstellenden aan te geven of ze maandag 26 of woensdag 28 januari komen via onderstaande bon. Deze bon kan ingevuld vóór 6 januari 2004 worden gestuurd naar Gemeente Soest ter attentie van de heer Ad van Dongen Antwoordnummer 120 3760 VB Soest Ja, ik kom maandag 26 januari om 19:30 uur Ja, ik kom woensdag 28 januari om 19:30 uur Naam: Adres: Postcode en woonplaats: E-mailadres: Telefoon: d

Soester Courant | 2003 | | pagina 19