Q KRJE gen! Geslaagde Winterreise in Cabrio arttóhocK 1 CULTUUR S PEN: DEC. DEC. AN. Galerie Lydie Wind naar nieuwe locatie Colenso Consort voor Muziekkring Eemland SLAS-gedichtenwedstrijd voor Gedichtendag 2004 Programma winter/voorjaar Spirituele Kring Soest Feestelijke Kerst-Mis Nederlandse Cantorij Kerstfabel M0 ME PAGINA 12 DINSDAG 23 DECEMBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 13 reau >est BV inwerking n! 12 a Soest 312401 1016646 stdagen. n ïwenst. Volksuniversiteit Soest l'Huiscursussen' I Kindervakantiedag bij Merhula Internationale kunstenaars Vrijwilligerscultuur, Nederlandse eigenheid Kerstvakantie op kasteel Groeneveld Wij en zij Thema: 'Heldendicht' Bluesnight met The Generators 'Marion Bridge' Film: 'Het hart van Rotterdam' ii llililiiiiïM ne.nl or het door u ifgelopen jaar. ine en Wendy 5 - 602 15 00 0 uur 1-21.00 uur )-21.00 uur 00 uur D0 uur -dealer ENST ikenspecialist -«tottn,, Pi Lassostaat 65% tel. 6022195 Voor diegenen die in een huis wat willen veranderen start Volksuni versiteit Soest op £2 januari een tweetal cursussen. Binnenhuisarchitectuur. In deze basiscursus van tien ochtenden 1(9:30-12:00 uur) krijgt de cursist (aan de hand van opdrachten in zicht in de vele facetten van de binnenhuisarchitectuur. Ter onder steuning van uw eigen ideeën wor pen schetsen en collages gemaakt en wordt gekeken naar oplossingen Van zowel technische, praktische ■als vormgevende aard. Het streven lis om tot een tastbaar eindresultaat jtc komen. Een deel van de och- Itend bestaat steeds uit theorie. Technisch: schaal, maten, verhou- Idingen, tekening lezen en materi- laal; praktisch: woonfuncties en Jruimte analyse; vormgevend: ver- llichting, kleur, stijl, sfeer, meubilair len stoffering. Een ander deel van fcde ochtend wordt besteed aan het werken en bespreken van de op- idracht. Voor thuis wordt enige zelfwerkzaamheid gevraagd. De cursus wordt ondersteund door dia's of ander beeldmateriaal. De cursusprijs is 135,00, lesmateri- 1 is 12,50. Ambachtelijk meubelstofferen. Deze cursus van tien avonden (19:00-22:00 uur) is bedoeld om de basistechnieken te leren van het bekleden van meubels. De cursist begint met een eenvoudige stoel (geen bank!), een antieke stoel of gewoon een oude stoel waaraan hij/zij gehecht is. Deze wordt op nieuw gestoffeerd met traditione le materialen: jute singels, conische veren, vulling van erin of paarden haar. S.v.p. op de eerste les de te bekleden stoel meebrengen. Ge reedschap is aanwezig. Materiaal is te koop bij de docente. De cursus prijs is 175,00. Informatie, aanmelden en aanvragen vooijaarsprogramma: Volksuniversiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, SS 6022195 (inspreken kan al tijd), e-mail: vu-soesl@csnet.nl; maan dag t/m donderdag 9:00-12:00 uur. Zie ook: www.volksuniversiteit.nl/ soest. In verband met de kerstvakantie is het kantoor gesloten tot 5 januari. (In de kerstvakantie organiseert Scoutinggroep Merhula voor meis- f jes en jongens (7 tot 12 jaar) uit Baarn, Soest en omgeving een speeldag. Deze kindervakantiedag I wordt gehouden op zaterdag 3 ja- nuari en duurt van 10:00 tot 15:30 uur. Er zijn dan allerlei activiteiten |f Aanmelden per e-mail: 1 merhuIa@scout-net.nl; per tele- I foon: 5422211. De toegangs- I prijs is 4,00, inclusief eten en I drinken. Meer informatie: I www.merhula.scout-net.nl. Het I clubhuis ligt aan de Amsterdamse- 1 straatweg naast Paleis Soestdijk. |Ga bij het bord 'Marechausseeka- |zerne' dat weggetje in. Het club huis ligt direct na de slagboom. Toen Mare Drost zaterdaga vond om 9 uur in Cabrio de eerste noten zong van 'Die Winterreise* hield het op met gieten. Pluvius maakte plaats voor Aeolus. Gedurende de hele voorstelling in het Openluchttheater gierden hef tige windvlagen tegen de zwart plastic wanden, die het aangenaam verwarmde 'winterpaleis' in het bos langs de Soesterbergsestraat, beschermden tegen de weergoden. Vlokken kunstsneeuw vlogen de talrijke bezoekers toch nog om de oren, Met het fraaie tentdak van Cabrio was overigens niets mis. Het slechte weer weerhield de ge schoolde basstem van Mare Drost en het uitstekende pianospel van Jacco Lamfers er niet van de 24 beroemde liederen van Franz Schubert ten gehore te brengen. Een gewaagd hoogtepunt qua prestatie en uitvoering aan het eind van het jaar in het rijke culturele leven van Soest 2003. Jammer al leen dat de getoonde diabeelden van het werk van de schilders Anne Lamfers en Jan Tinholt niet Galerie Lydie Wind, eerder ge vestigd aan de Steenhoffstraat, heeft onlangs haar deuren geo pend aan de Korte Ossendam 5. Tijdens de eerste expositie op deze locatie kan men kennis maken met het werk van een groot aantal internationale kunstenaars. Zo zijn er schilderijen van Baldin (It.), Leijs, Nicolas, Roggeveen, Sistilli (It.) en Thiry te zien. Bij zoveel verschillende kunstenaars kan men ook meer technieken en stijlen verwachten. Baldin en Sis tilli werken met olieverf op doek, Nicolas en Roggeveen gebruiken hoofdzakelijk acrylverf. Gemma Leijs gebruikt ei-tempera als ex pressiemiddel en Diana Thiry kiest voor gemengde techniek. Zowel voor liefhebbers van abstract werk als voor klanten die de voorkeur geven aan figuratie is er voldoen de keus. Vaak is door de schilder gekozen voor een combinatie van beide stijlen. Behalve schilderijen heeft Galerie Lydie Wind een grote collectie beelden in verschillende materia len. Opvallend zijn de vrolijke be tonnen beelden van Larry Mac Laughlin (USA). Ze zijn niet groot en log, zoals het materiaal doet vermoeden, maar speels en zelfs beweeglijk. Van Steen Kepp (Zwe den), een kunstenaar die reeds in vele landen exposeerde, zijn er prachtige objecten met een uitzon derlijk glazuur. Zijn Japanse oplei ding verloochent zich niet. Nieuw zijn ook de personages en totems van Maréchal (F). Het is de moeite waard eens een kijkje te nemen in' Galerie Lydie Wind. De galerie is geopend op donderdag, vrijdag en zaterdag van 13:00 tot 17:00 uur (gesloten op eerste kerstdag en nieuwjaarsdag, maar wel open op tweede kerst dag). Het adres is: Korte Ossen- dam 51, SS 5880314 (parkeren achter het winkelcentrum Zuid promenade). In de uitverkochte grote zaal an het Hilton Royai Pare Ho- el speelde zondag het in Soest [gehuisveste Colenso Consort een programma, geheel gewijd aan muziek uit de barokperio de. Het ensemble bestaat uit twintigtal enthousiaste (amateurmusici die zich beper ken tot muziek uit het tijdperk an Bach, Vivaldi en tijdgeno- en. Dnder leiding van dirigent Jan •luist werden werken uitgevoerd jvan Barsanti, Scheibe, Bach en Telemann. Daarbij had men zich [verzekerd van de medewerking ivan twee jonge, voortreffelijke so fisten: de violiste Frederieke Sae- iys en de tenor Mark Omvlee. Er ■werd begonnen met de Sinfonia (ouverture) van de cantate BWV 142 'Uns ist ein Kind geboren' van I Bach. Daarna van de minder be- J kende Italiaanse componist Fran- cesco Barsanti een concerto gros- so en van de Duitse componist Jo- hann Scheibe zijn Sinfonia a4. Aardige muziek en goed uitge voerd. Daarna Frederieke Saeys met Bachs vioolconcert in a kl.t. BWV 1041, die dit prachtige stuk tech nisch en muzikaal werkelijk schit terend vertolkte. Na een daverend applaus volgde een toegift: uit Bachs tweede sonate voor vioolso lo het Andante. Op het volgende concert, op 11 januari, is zij weer te horen in het Suleika-trio. Na de pauze de andere solist, Mark Omvlee. Eerst de aria 'Jesu Dir sei Dank' uit dezelfde cantate waarmee het programma begon en waarvan de authenticiteit niet he lemaal vaststaat. Maar van Bach of niet - prachtige muziek, schitte rend gezongen, bijgestaan door de twee hoboïsten van het ensemble, Janneke Jongewaard en Sacha Hubert. Vervolgens nog een or kestsuite van Telemann en hierna, zonder twijfel van Bach, uit het Weihnachtsoratorium de aria 'Fro- he Hirten eilt', wederom met de tenor Mark Omvlee, ditmaal met Greetje Rijnten (fluit). Prachtig, doorleefd gezongen. Ik hoop meer van hem te horen. Met het feestelijke 'Concerto per Orchestra di Dresden' van Vivaldi werd het programma afgesloten. Een toegift kon niet uitblijven: een deeltje van Barsanti werd her haald. Het Colenso Consort gaf een goed voorbeeld dat amateurs onder goede leiding tot grote pres taties kunnen komen. Bravo! J.W. Molenstraat 8, tel. 6012630 Nederland telt zo'n 4 miljoen vrij willigers. Zonder hen zou de maat schappij een stuk minder leefbaar zijn. En is bijvoorbeeld de kerst viering voor veel mensen een een zame bedoening. Vrijwillige inzet moet gekoesterd worden en ver dient ondersteuning en erkenning! Begin december is er een nieuwe SIRE-campagne gestart met als onderwerp vrijwilligerswerk. Ieder een heeft eigenlijk wel een positief beeld van vrijwilligerswerk. Oude ren verzorgen. Met gehandicapten wandelen. Een sportkantine behe ren. 'Zinvol werk, maar niets voor mij; meer iets voor anderen', is een veelgehoorde reactie. Er zijn best veel vrijwilligers, als je dat vergelijkt met andere Europe se landen. Je zou zelfs kunnen stel len dat vrijwilligerscultuur een stuk Nederlandse eigenheid is... Maar er zijn intussen iedere keer weer nieuwe vrijwilligers nodig; hoe overtuig je de mensen die het meer iets voor anderen vinden? Hierbij helpt een nieuwe insteek: vrijwil ligerswerk doe je niet alleen voor anderen; je wordt er ook zélf be ter van. Vrijwilligerswerk geeft je namelijk de mogelijkheid om, naast je dagelijkse werkzaamhe den, jezelf verder te ontwikkelen. Op een gebied dat je inspireert of dat je ook leuk vindt om te doen. Er zit ook een element van uitda ging in: de kick van het onbeken de, het avontuur. De kans om echt verschil uit te maken met het gros van je medemensen. Elke motiva tie is op zich juist. Er zijn mensen die hun tweede ik ontdekt hebben. De één is sportief, de ander meer creatief. De impuls om puur voor de voldoening vrijwilligerswerk te doen is zeer divers. Maar ze komt wel voort uit een zelfde passie. Wellicht een idee voor de kerstvakantie: op de website www.vrijwilligerswerk.nl kun je de 'tweede ik-test' doen: vragen in vullen over je interesses, ontdek ken wie je tweede ik is. Vervolgens ga je op zoek naar een passende vacature. Overigens: fijne kerstda gen en een gelukkig nieuwjaar toe gewenst! Het vrijwilligersteam van de Vrij willigers Vacature Bank Soest is rondom Kerst bezig met hun pri- vé-cultuur. I.v.m. de kerstvakantie en de jaarwisseling is de WB ge sloten van 22 december t/m 2 ja nuari. Vanaf 6 januari is men weer welkom op het kantoor aan de Molenstraat 8. De WB is open op dinsdag, woensdag en donderdag van 9:00 tot 12:00 uur. de scherpte hadden om bewon derd te kunnen worden. Dankzij het creatieve initiatief van Werner Paans, de glühwein en de medewerking van een aantal Soes- ter bedrijven leefde het 65 jaar oude Openluchttheater weer ge heel op in de langste nacht van het jaar. Nieuwsgierig kijkt men uit wat Cabrio in petto heeft voor de kort ste nacht van het jaar 2004. Vol gens de geruchten liggen de plan nen al klaar. Ook deze kerstvakantie bruist het weer in kasteel Groeneveld. Na tuurlijk is er een aantal mooie ten toonstellingen te zien. In de Schouwkamer wordt voorgelezen en op 2 januari wordt een work shop schilderen voor kinderen ge geven. Voor de inwendige mens kan de bezoeker terecht in het Grand Café, waar zowel de inrich ting als de kaart in kerstsfeer zijn. Op 20 december is de familieten toonstelling 'Het begin van de zee' van start gegaan. In deze sfeervolle en poëtische tentoonstelling naar de tekeningen van Annemarie van Haeringen worden kinderen aan gezet na te denken over de direct waarneembare natuur om hen heen. Dat gebeurt door het kijken naar de originele tekeningen, het lezen van de verhalen van Anne marie van Haeringen en het spelen van verschillende spellen. Naar aanleiding van de tentoon stelling 'Het begin van de zee' wordt op 2 januari speciaal voor kinderen de creatieve workshop gegeven onder leiding van kunste nares Ölga van Rhede van der Kloot. Eerst wordt er een bezoek gebracht aan de tentoonstelling om inspiratie op te doen voor het ma ken van een omkeerboek. De workshop is voor kinderen van 8 tot 12 jaar. Deelname kost 15,00 per persoon. In verband met het beperkt aantal plaatsen wordt aan geraden om tijdig te reserveren. Vanaf tweede kerstdag tot en met 4 januari wordt in de Schouwka mer dagelijks voorgelezen uit de boeken 'Grote ezel' en 'Het begin van de zee' van Annemarie van Haeringen. Deze voorleesbijeen- komsten zijn een feest voor kinde ren en zeker zo leuk voor volwas sen bezoekers aan kasteel Groene veld. Meer informatie: kasteel Groene veld, SS 5420446, of kijk op www.kasteelgroeneveld.nl. Soester Courant elke woensdag een belevenis! Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 Wij proberen eerlijke handel te bevorderen en de producenten in de ontwikkelingslanden te steunen in hun ontwikkeling. Wij proberen te bevorderen dat de producten met respect voor mens en milieu zijn gemaakt. Wij proberen origi nele cadeaus en heerlijke levens middelen uit andere culturen te verkopen. Wij proberen over die producenten en hun producten voorlichting te geven; speciaal over het effect van de verkoop voor hun leefomgeving. Wij proberen hen te helpen in hun strijd tegen slechte arbeidsomstandigheden, lage lo nen en handelsbelemmeringen. Zij zijn blij dat hun producten ver kocht worden en dat het nu finan cieel mogelijk is dat de kinderen naar school gaan. Zij zijn gelukkig met de knowhow en de adviezen die zij krijgen voor de ontwikkeling van hun producten. Zij kunnen nu sterke handnijverheidsgroepen ontwikkelen, met goede arbeids voorwaarden, die nu sterk de markt kunnen betreden. Wij kunnen u laten zien wat zij maken. Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A, 886028132; openingstijden: maan dag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur. De Stichting Literaire Acti viteiten Soest (SLAS) orga niseert ter gelegenheid van de vijfde editie van de lande lijke Gedichtendag 2004 een gedichtenwedstrijd on der de bevolking van Soest en Soesterberg. Centraal thema van dit eerste lustrum van de Gedichtendag (op donderdag 29 januari) is de eeuwenoude traditie van het 'heldendicht'. Helden zijn er om bezongen te worden. Maar wie zijn de hel den van deze tijd? Krijgsheren en heiligen zijn sinds lang niet meer favoriet. Nu zijn het de filmsterren, popidolen en sport- kampioenen. Of heeft de dich ter zijn/haar hart verpand aan de antiheld? Zie ook: www.gedichtendag.nl. De SLAS vraagt oorspronkelijk geschreven, niet eerder gepubli ceerde gedichten of epen van maximaal 36 regels. Iedereen mag meedoen. De twee beste inzendingen worden gehono reerd met elk een boekenbon van 50 euro: één voor volwas senen en één voor jongeren tot en met 17 jaar. Verder worden beide teksten gepubliceerd in de Soester Courant en voorge dragen door de inzenders zelf op Radio Soest. De jury onder leiding van Peter Ensdorff be staat uit bestuursleden van de SLAS. De prijsuitreiking ge schiedt op 29 januari om 19:30 uur in de raadzaal van het ge meentehuis tijdens de feestelij ke opname van het radiopro gramma 'De Kloof'. De toe gang is gratis. De inzendingen moeten vóór 15 januari 2004 getypt/geprint op A4-formaat in drievoud ingezonden worden bij het se cretariaat van de SLAS: Speen kruidstraat 5, 3765 AA in Soest (fax 035-5880926, e-mail: apost@wxs.nl). Vermeld bij de inzendingen: naam, leeftijd, adres en telefoonnummer. Nadere inlichtingen: SS 035- 6014283. Wij wensen onze huidige en toekomstige cliënten fijne feestdagen en een zeer voorspoedig en gezond 2004 KEUKENCENTRUM BADKAMERS SANITAIR WAND-en VLOERTEGELS Showroom: Veldweg 4, Soest. Tel. 601 48 78 Geopenddinsdag t/m zaterdag De Spirituele Kring Soest heeft de afgelopen drie jaren thema middagen georganiseerd die door veel belangstellenden werden bezocht. Bijeenkom sten die, zoals menigeen dat uitdrukte, het karakter dragen van bezinning op levensvraag stukken gecombineerd met een sfeervol trefpunt waar het ge woon fijn is elkaar te ontmoe ten en met elkaar over bepaal de thema's na te praten. Zo is de Spirituele Kring Soest ook bedoeld. Een ontmoetings plaats, waarin plaats is voor eenie der die zich met zingeving, spiri tualiteit en levensvraagstukken be zighoudt in een besef van weder zijdse gelijkwaardigheid en respect voor ieders eigen beleving. In de Spirituele Kring Soest worden the ma's behandeld waarvoor externe inleiders zijn uitgenodigd. Elk the ma wordt vooraf in de plaatselijke kranten met een korte beschrijving aangekondigd. Voor deelname is geen lidmaatschap vereist. Ieder een is van harte welkom en kan gewoon als belangstellende bin nenlopen. De Spirituele Kring Soest wil een open podium zijn voor verschillende religieuze, maatschappelijke en spirituele per sonen en groepen. De Deel aan de Kerkstraat, waar de Spirituele Kring haar bijeen komsten houdt. De themabijeenkomsten vinden plaats in ontmoetingcentrum 'De Deel', Kerkstraat UB. Bezoekers zijn welkom vanaf 15:00 uur. Er wordt gezorgd voor koffie of thee. Om 15:30 uur start de inleiding, waarna er gelegenheid is tot het stellen van vragen. Rond 17:00 uur volgt een informeel samenzijn, waarbij nog een glaasje kan wor den gedronken. De bijdrage in de onkosten bedraagt 7,00 (incl. consumpties). Programma Het programma voor het komen de seizoen (winter/voorjaar 2004) bestaat uit de volgende inleidin gen: Zondag 25 januari 2004, Ruud Bartlema: 'Kleuren van de ziel', spiritualiteit van Mare Chagall. Zondag 29 februari 2004, Gui- do Lamot: 'De leegte en het ogen blik', synthese van Bergrede, Taoïsme en Zen. Zondag 4 april 2004, Ed Ver- hoeff: Paaslezing 'Jezus als mees ter over het leven'. Zondag 16 mei 2004: Antoon Kamp, boeddhistische lezing: 'Het onsterfelijke verlangen'. Nadere informatie: Marijke en Bert Smit, £8 6019815. Wij mogen ons gelukkig prij zen dat de dirigent Maarten Kooij met zijn maandelijkse landelijke projecten van de Ne derlandse Cantorij ook weer deze maand te horen was in de prachtige kerk van de H. Fami lie in Soest Zuid. De concerten munten uit in origi naliteit met muziek die zelden of nooit in Soest te horen is. In zijn inleiding op het concert van afge lopen zondag schetste Maarten Kooij de ontstaanscontext van de uit te voeren kerstmuziek: de ka pel van de beroemde hertogelijke familie Sforza van Milaan, die van af 1473 was samengesteld uit de beste zangers en blazers die men zich in die tijd kon wensen. Noord-Franse beroemdheden als Loyset Compère en Josquin De- sprez waren in die tijd als zanger en componist aan deze kapel ver bonden. Compère componeerde - gebaseerd op gregoriaanse melo dieën en teksten voor de kersttijd - een cyclus van acht 'Motetti Missales': motteten die fungeerden als misdelen op de eerste kerstdag. Samen met enkele motetten van Josquin Desprez en het aandeel van de gregoriaanse Schola Catha- rina onder leiding van Heieen Kei ler, werd op deze manier een heuse Milanese Kerst-Mis uit de 15e- eeuw tot klinken gebracht. Geheel naar het toenmalige ge bruik werden de vocale partijen meegespeeld door twee renaissan- ce-trombones, een pommer en een renaissance-biokfluit, hetgeen een prachtige uitdrukking gaf aan het lijnenspel. Verrassend was het door Maarten Kooij bespeelde klokkenspel, dat een extra dimen sie gaf aan het feestelijke karakter van deze Milanese Kerst-Mis in concert vorm. De muziek werd in getogen doch virtuoos uitgevoerd door een twaalftal zangers - ove rigens hetzelfde aantal als in 1450 aan het hof van Sforza was ver bonden - en vijf instrumentalisten. De authentieke instrumenten wer den voor het concert aan de be zoekers voorgesteld. Het publiek reageerde enthousiast op deze uit voering met een langdurig applaus. Tot slot kregen de bezoekers een kerstpresentje in de vorm van een boeiende Kerst cd met uitvoerin gen van kerstmuziek die door de Nederlandse Cantorij in de laatste 30 jaar werd uitgevoerd. In februari staat Soest weer een uniek concert te wachten. De Soester Courant zal u zeker hier over berichten. M.W. de Geest Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 77 Zaterdag 27 december In navolging van de eerste drie succesvolle bluesnights in dit sei zoen heeft de Blueswerkgroep op nieuw een lekkere bluesband we ten te contracteren. De 4-mans formatie 'The Generators' komt voor het eerst naar Artishock in Soest. Zij spelen een mix van oude bluesnummers uit de jaren 40 en 50, West Coast Swing, Boogie en enkele Rock 'n Roll nummers. Het repertoire bevat o.a. nummers van oude bluesmasters zoals T-Bone Walker, Howlin' Wolf, Little Wal- ter, Roy Brown en Johnny Otis. Een heerlijke bluesharp (mondhar monica), en een ouderwetse staan de bas of de elektrische bas, boven op de basiselementen gitaar en drums zijn voldoende ingrediënten voor een energieke en fascinerende show. Eerdere optredens in gere nommeerde bluesclubs in Neder land liepen uit op swingende dans partijen. The Generators spelen of hun leven er van afhangt en het kan nooit lang duren voordat de vonk opnieuw overslaat op het publiek. De ervaring leert dat de lichamelijke activiteiten van het publiek tijdens de bluesnights de bands alleen maar meer stimule ren. Kortom, een mooie opwarmer zo vlak voor oud en nieuw. Meer informatie is te vinden op hun website: http://generators. myip.org/. Bezetting: Peter 'Cra zy Pete' de Wij se, guitar; Richard 'Big Rich' van den Elzen, vocals, harmonica; Arno 'Moonshine' Vervest, doublé bass; Peter 'Big Bottom' van Geel, drums. Aanvang: 22:00 uur. Entree: 10,00. Zaal open: 21:30 uur; zaal dicht: 23:30 uur (of eerder als het vol is). Voorverkoop: 's mid dags 15:00-16:00 uur. Maandag 29 december Agnes (Molly Parker), de jongste van drie zussen, keert vanuit Tor- onto terug naar haar ouderlijk huis in Sydney, Nova Scotia. Haar alco holistische moeder is ernstig ziek en Agnes werpt zich op om voor haar te zorgen, hoewel ze haar ei gen drankproblemen nog maar nauwelijks onder de knie heeft. Haar zussen, de door haar schei ding verbitterde Theresa (Rebecca Jenkins) en de uiterst verveelde Louise (Stacy Smith) zijn niet on verdeeld blij met de komst van hun jongste zus. In tegenstelling tot Agnes hebben ze hun geboorte streek nooit verlaten, en nu zijn ze bang dat Agnes pijnlijke herinne ringen en weggestopte familiege heimen uit hun jeugd naar boven komt halen. De bange vermoedens blijken niet voor niets. Agnes laat zich niet wegjagen, en in een ge spannen kat- en muisspel tussen de getraumatiseerde zussen wordt tenslotte de waarheid ontrafeld. 'Marion Bridge' is een ontroerend familiedrama dat zich afspeelt aan de Atlantische oostkust van Cana da. Het postindustriële en rauwe landschap van Cape Brenton draagt sterk bij aan de sfeer van het verhaal. Het script is gebaseerd op een bekroond toneelstuk van Daniël Maclvor. Dat is vooral goed te merken aan de overtuigen de en humoristische dialogen in de film. Debuterende regisseur Wieb- ke von Carlsfeld heeft er vervol gens een prachtig subtiele film van gemaakt dat mooi balanceert tus sen ernst en humor. Ze ontving daarvoor de prijs voor het beste debuut op het Canadese filmfesti val in Toronto vorig jaar. Het inge- The Generators. Scène uit 'Marion Bridge'. togen samenspel van de drie zus sen maakt de film vervolgens af. Vooral de knap acterende Molly Parker steelt de show. 'Marion Bridge' werd op het Filmfestival Rotterdam genomineerd voor een Tiger Award. (Canada 2002, 90 min.) Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+: 3,50. Reser veren alleen op de dag van de voorstelling, 10:00-13:00 uur, 82 6019577. Meer informatie op in ternet: artishock-soest.nl. Dinsdag 30 december Onder de pakkende titel 'Het hart van Rotterdam' presenteren de werkgroepen Jazz en Filmhuis op dinsdag 30 december een wel heel bijzondere avond in het bekende cultuurpaleis van Artishock. Wat is er mooier dan tijdens de laatste donkere dagen van het oude jaar terugdenken aan het verleden, om daaruit goede ideeën te putten voor een nieuw begin? Artishock maakt het mogelijk, door de pre sentatie van een unieke film over de wederopbouw van het culture le leven in 's werelds grootste ha venstad in de jaren na de Tweede Wereldoorlog. Temidden van de puinhopen bundelden zich de creatieve geesten en de krachten die nodig waren om een nieuwe start te maken. In de film, die in opdracht van de NOS in 1990 is gemaakt door de beroemde regis seur Jan Venema (pionier van de Nederlandse televisie), zijn afwis selend historische beelden te zien uit de verwoeste stad en karakte ristieken van het huidige Rotter dam. Naast de prachtige verhaallijn is kenmerkend voor deze (vijftig mi nuten durende) film de schitte rende sfeermuziek, die werd ge componeerd door de bekende ar rangeur/ componist/dirigent en bandleider Henk Meutgeert. De uitvoering vond plaats door het Metropole Orkest, voor deze gele genheid onder de leiding van Henk zelf als dirigent. Tijdens deze avond zal Henk Meutgeert ingaan op het ontstaan van zijn composi tie. Hierbij zal hij een toelichting geven op de vertaling van de beel den naar de muziek, zoals hij die beleefde. Laat u verrassen en in spireren door een prachtige avond film en muziek. Bezoek het hart van Rotterdam in Artishock! Kaarten voor deze speciale avond zijn als volgt te verkrijgen: in voorverkoop na afloop van de filmvoorstelling op maandag 22 december; telefonisch reserveren (voor zo ver nog voorradig) op maandag 29 en dinsdag 30 december (10:00- 13:00 uur, 82 6019577); lossse verkoop (voor zover nog voorradig) aan de zaal vanaf 1 uur vóór aanvang van de voorstelling. Het aantal plaatsen is beperkt, dus om zeker te zijn van de mogelijk heid tot meebeleven van deze avond is enige haast geboden.' Aanvang: 20:00 uur. Entree: 8,00; leden Artishock/ Pas 65+/CJP: 6,00. Op een dag spraken alle die ren met elkaar over Kerst, ze ruzieden over wat het aller belangrijkste was met Kerst. duidelijk: gebraden zei de vos. 'Wat is nou 'Nogal gans', u. Kerst zonder gebraden gans?' 'Sneeuw', riep de ijsbeer. 'Veel sneeuw', en hij grijnsde verrukt. 'Veel sneeuw!' Het ree zei: 'Ik heb een den nenboom nodig, anders kan ik geen Kerst vieren.' 'Maar niet zo veel kaarsen', huilde de uil. 'Het moet sche merig en gezellig zijn; sfeer is het voornaamste.' 'Maar ze moeten wel mijn nieu we verenpak zien', vond de pauw. 'Als ik geen nieuw veren kleed krijg, bestaat Kerst niet voor mij.' 'En sieraden', kraste de ekster, 'Elk Kerstfeest krijg ik een ring, een armband, een broche of ketting. Dat is het allermooiste met de Kerstdagen.' 'Ja, maar alsjeblieft, laten we het kerstbrood niet vergeten', merkte de beer op. 'Als dat en al dat andere lekkers er niet is, dan hoeft Kerst voor mij niet.' 'Doe zoals ik', zei de das. 'Pit ten, snurken, dat is het hele maal. Kerst is voor mij heerlijk pitten.' 'En veel drinken', bekende de os. 'Eerst lekker zuipen en dan snurken.' Maar plotseling riep hij: 'Au!'. De ezel had hem een geweldi ge schop gegeven. 'Zeg os, denk je dan niet aan het Kind?' De os boog beschaamd zijn kop en antwoordde: 'Het Kind, ach ja, het Kind, dat is toch het be langrijkste!' 'Overigens, ezel, weten de mén sen dat eigenlijk?' Vertaling uit het Duits: Annet de Langen maandag gesloten t t

Soester Courant | 2003 | | pagina 13