'Bemoeial' Herman Schoemaker: 'Soest moet winkeliers koesteren' 6 ir9BB m m jSoest 50 jaar geleden Lekkernijen bij de Winkelkring SWOS-geheugentraining 55+ HANDEL WANDEL t €995,- ine.com ICON PAGINA 6 SjINSDAG 23 DECEMBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 7 :r 2003 1e laar. leiden euwjaar Ispaar. ink-Nota )e begrotingen )edgekeurd. Auto botst tegen fiets zonder verlichting FEIKEN s het om diamant gaat Soester ondernemer trekt zich na 40 jaar terug Hokoko, overstekend rendier nietge,zien? Jan van Zal, naar ivie anders? Metselbedrijf H.G. Dijkman en Zonen fijne feestdagen en een voorspoedig 2004 Zesde en laatste prijsuitreiking bij Joh. Mets Wijnkoperij r «x Uit de Soester Courant van Dinddae 21 December 1953 Verantwoord afslanken: HERBALIFE gratis&kundig begeleid. Healthy life 035- 6035345. Ruim 10 jaar erva- ring. HANDEL VLOERBEDEKKING bij Wasiel Steitner, Slaapstudio, Tapijt, Lange Brinkweg 38, Soest t.o. REMU Tel: 035- 6019600. Wie anders! febat omtrent „Soest Vooruit", plgend jaar geen reserve's meer. een grond meer voor woningen. Sstermorgcn kwam de raad van nze gemeente wederom in open vergadering bijeen onder Borzitterschap van de Burge- pester. t de gebruikelijke opening deelt 5 voorzitter mede, dat een adres s| binnengekomen, ondertekend ffior leden van verschillende frac ties, waarin wordt aangedrongen op het verlenen van een subsidie •tan de Bond tegen het schenden toor het vloeken van Gods heili ge Naam, groot f 50.-, opdat door ;ên dergelijke subsidie de instem ming van de overheid met het stre- gn van de bond tot uiting zal ko- t punt zal bij de subsidies wor- ;n behandeld. je voorzitter geeft dan gelegen- :id tot het houden van GEMENE BESCHOUWIN GEN. De heer A.P. HILHORST (K.V.P.) memoreert de uitslag van "Ie gemeenteraadsverkiezing, die ige wijziging in de fracties [acht, doch ook tot gevolg had, it de Communistische partij geen :el meer uitmaakt van de Soester id. De K.V.P. heeft blijkbaar volledig voldaan. Deze fractie, welke terug kwam met eenzelfde aantal zetels ëh met meer stemmen, kan, met ras leden: middenstanders, boeren en vrije beroepen, de gemeentelij ke huishouding volledig overzien, ■et college van B. en W. bleef het- relfde, zij het niet met algemene stemming. De K.V.P. wenste alle :volkingsgroepen in het college te en en men kan thans tevreden jn over het feit, dat de betrokken ethouder, wiens zetels aanvecht- lar was, zijn werk tot grote tevre- inheid verricht. ?r. zegt, dat ook deze begroting eer sluitend gemaakt kon worden ink zij het opteren van de reser- :'s. et volgend jaar is dit niet meer ogelijk. Voorzichtigheid met het )en van uitgaven is daarom gebo- ;n. Spr. neemt enige posten on- :r de loupe, w.o. de aanleg van jgeltrottoirs. Deze post wordt ie- :r jaar hoger. Het kan wel aange- am zijn om met glazen muiltjes ajn woning te bereiken, doch men moet bedenken, dat Soest een ittelandsgemeente is met een lime bebouwing en deze trottoir- nleg een groot offer betekent, je rijwegen voldoen nog lang niet n de eisen, die men hieraan mag :llen. De verbeteringen hieraan :ht spr. primair en hij wijst op de adhouderslaan en de Koningin- felaan. Als de rijwegen in orde jn kunnen tegeltrottoirs worden Dinddag aangelegd. De woningvoorziening doet de le ningschuld tot in millioenen op lopen. Grond is voor de toene mende woningbouw nodig en spr. huldigt B. en W. voor de manier, waarop dit college cultuurgronden heeft gespaard. Het komende jaar zullen er wel gronden moeten wor den opgeofferd. Men moet zo sober mogelijk cul tuurgronden aanspreken en niet handelen zoals in Amersfoort, waar veel te ruim met cultuur grond wordt omgesprongen. Het is ten hoogste tijd om in de Bond va Nederlandse Gemeenten dit kwaad te signaleren. Betreffende de jaarlijkse stijging der lasten inzake de plantsoen dienst wijst spr. op onze hei, wei de en bossen, alsmede op de schoonheid van de Eng en zegt, dat de vreemdelingen niet naar hier komen voor de plantsoenen. Spr. zegt verder, dat de K.V.P.- fractie overigens geheel instemt met het beleid van B. en W. en brengt 'n speciaal dankwoord en waardering aan de Burgemeester. Spr. wenst, dat de Burgemeester nog vele jaren in gezondheid Soest mag dienen en Soest van hem mag profiteren. EEN UUR MUZIEK VOOR DEULO-JEUGD. De leerlingen van de Soester Ulo scholen hebben voor het eerst „Een uur muziek" meegemaakt, zoals dit gegeven wordt door de stichting van die naam. In de volbezette zaal waren ook aanwezig de Burgemeester, de ge meentesecretaris, de raadsleden Mevr. Landweer, Mevr. Polet en de heren dr. Oranje en Van Wely, alsmede hoofden van ulo-scholen en leerkrachten. De Burgemeester releveerde in zijn openingswoord het verblijdend ini tiatief tot deze muzieklessen, welk initiatief niet van het gemeentebe stuur doch van de scholen is uitge gaan. Spr. onderkende niet het gevaar, dat de jeugd deze lessen te gemak kelijk „opgeschept" zou krijgen, in schooltijd n.1., omdat spr. zich wel kon voorstellen, dat de jeugd lie ver een uur in „Eemland" door brengt dan in de klas. Spr. hoopte echter, dat het jeugdige auditorium des te meer dit muziekonderwijs zou waarderen, juist omdat het op zo een gemakkelijke wijze wordt opgediend. Spr. uitte de wens, dat deze le les door een hele reeks zou worden gevolgd en dat daardoor een beter begrip en beter kennen van de muziek zou ontstaan. De heer Willem Hielkema, pianist, heeft daarna een uur lang de jeugd de schoonheid van de klassieke muziek getoond. Hij deed dit op zeer vlotte en onderhoudende wij ze en mag zich zeker weten, dat zijn gehoor geestelijk rijker huis waarts is gegaan. Op de Wieksloterweg is zondag avond een fietser aangereden door een bestuurder van een rode be stelbus. De zeventienjarige jongen fietste daar naast een leeftijdge noot. Beiden voerden geen verlich ting. De buitenste jongen werd ge raakt en kwam ten val. Hij liep licht letsel op, terwijl zijn fiets werd vernield. De andere jongen bleef ongedeerd. De dader is onbekend en daarom vraagt de politie getui gen zich te melden op 0900-8844. Kerkstraat 5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax: 035-6029995 E AANBIEDING GESLOTEN GASWANDKETEL GBMVS^016 TIJDELIJK Soester Courant veel gelezen veel geprezen ARNHW5EWEG 149 - AMERSFOORT TEL: 033-4621162- FAX: 4655423 IT-RECLAMEKRANT aatst in de Soester Courant 7. Woningruil 8. Diversen Handel 6,84 8,45 10,06 11,66 13,27 14,88 16,48 18,09 19,69 21,30 22,91 24,51 26,12 ter Courant contant te worden betaald o woensdag ineBTW DIAMANTAIRS-JUWELIER Laanstraat 18, Baarn. Tel: 035 - 541 59 37 van de wereld!' Winkelbeleid Zijn 'zwerftochten' hebben hem er nooit van weerhouden in Soest ac tief te zijn. Vooral het winkelbeleid heeft uiteraard zijn aandacht ge had. 'De gemeente moet het heb ben van z'n kleine winkeliers. Die zijn nog volop betrokken bij de winkelstraat. Zij zorgen voor ac ties, voor de verlichting en voor de prijzen bij de bingo en ze adverte ren in het blaadje van de hockey club. Dat is een verworvenheid waar je als gemeenschap heel zui nig op moet zijn. Soest moet een beetje zuinig zijn op z'n winkels. De gemeente moet z'n winkeliers echt koesteren, want zij bepalen voornamelijk het gezicht van het dorp'. Politiek gesproken heeft hij het nooit helemaal kunnen vinden met Soest. Dat heeft hem er niet van weerhouden van tijd tot tijd zijn mond open te doen en te laten weten hoe hij erover dacht. Het tweepolig-winkelmodel, zoals Soest dat jarenlang heeft gehul digd, vond hij vanaf het begin een regelrechte blunder. 'Hadden ze het oude centrumplan maar uitge voerd, van dertig jaar geleden. Dan hadden we nu een prachtig cen trum gehad rondom het station Soestdijk... Daarna hebben ze de boel verpest. Ze hebben nota bene een zwembad - zo'n chloorbad! - neergezet op het mooiste stukje van de Eng. Dat had je overal kun nen bouwen, maar uitgerekend niet daar! Ik vind dat nog steeds niet te geloven...' Nooit weg uit Soest Zijn horizon reikte overigens wel verder dan Soest. Hij was bijvoor beeld ook jarenlang hoofdbe stuurslid van de branche-organisa tie Uneto-VNI, goed voor meer dan 110.000 werknemers in de Nederlandse radio- en tv-winkel- wereld, en voorzitter van de afde ling detailhandel. Hij bemoeide zich met CAO's, met milieukwes ties en met 'Den Haag', waar hij heel wat keren is wezen praten. Verder zal men hem in Soest heus nog wel tegenkomen, bijvoorbeeld als bestuurslid van De Windhond (de afgebroken Soester korenmo len die op de Eng zou moeten her rijzen). Hij is ook jarenlang be stuurlid geweest van de VW en van Groot Engendaal/Molen- Herman (l.en Herco Schoema- ker, de gaande en de komende man Foto: Soester Courant 'Soest moet een beetje zuinig zijn op z'n winkels. De gemeen te moet z'n winkeliers echt koesteren, want zij bepalen voornamelijk het gezicht van het dorp. Hadden ze het oude centrumplan maar uitgevoerd, dertig jaar geleden. Dan had den we nu een prachtig cen trum gehad rondom het station Soestdijk...' Herman Schoemaker, inmiddels zestig jaar en als eigenaar van Ex pert Schoemaker aan de Burge meester Grothestraat een van de bekendste ondernemers uit het dorp, kenschetst zichzelf zonder enige aarzeling als een echte 'be moeial'. Er zijn in elk geval weinig terreinen in de samenleving (en vooral de plaatselijke) waarop hij zich niet bewogen heeft. In 'kerk, staat en maatschappij' was en is hij bepaald geen vreemde en hij heeft - afgezien van de actieve politiek, waarvan hij zich altijd afzijdig heeft gehouden - overal zijn partijtje geducht meegeblazen. Maar per 1 januari verandert die situatie dras tisch, want dan draagt hij de lei ding van Expert Schoemaker defi nitief over aan zijii zoon Herco (33), die zich al een aantal jaren heeft warmgelopen. Na veertig jaar wordt daarmee een punt gezet achter een zeer actieve ondernemersloopbaan, die destijds begon in het Schoemaker-filiaal in Soesterberg. In 1963 was hij van de HBS gekomen en aanvankelijk had hij een loopbaan als beroeps militair op het oog. Hij wilde offi cier worden bij de Koninklijke Marine. 'Ik was al goedgekeurd en had nog een paar maanden over voordat ik moest opkomen, en toen ben ik in de winkel in Soester berg aan de slag gegaan. Mijn va der had de zaak aan de Van Weedestraat, sinds 1944 al. Het merkwaardige was dat het me uit stekend beviel, die tijd in Soester berg. Ik ontdekte dat ik het kón. Bovendien was er een huis bij en omdat Walda (zijn vrouw) en ik daar hevig naar op zoek waren - we waren zelfs op het woonwagen kamp wezen kijken - hebben we toen niet lang geaarzeld.' 'Erg gelukkig' In Soesterberg leerde hij het be staan als winkelier/ondernemer te waarderen. Hij voelde zich ook snel thuis in het vliegdorp; hij meldde zich bij de vrijwillige brandweer, de kerk en de kroeg en had het erg naar z'n zin. 'Ik ver diende weinig, maar was erg ge lukkig,' grapt hij, terugdenkend aan die tijd. Na een paar jaar was de groei er echter uit en bleek de zaalc toch te klein, zodat hij naar Soest kwam - overigens niet dan nadat hij alsnog in militaire dienst was geweest (bij de lichte lucht doelartillerie in Ede, waar hij twee jaar als eenvoudig kanonnier door bracht). Jarenlang werkte hij vervolgens samen met zijn vader in de zaak in Soestdijk, eerst in het pand waar later de groentewinkel van Van Dasselaar gevestigd was (inmid dels Van Homoet, de rijwielhan del), later verplaatst naar de buren: de voormalige meubelzaak van Veenendaal, zoals oudere Soesters ongetwijfeld nog weten. Vanaf die jaren begon de zaak ook sterk te groeien tot in 1995 de verhuizing volgde naar het huidige pand aan de Burgemeester Grothestraat, waar Schoemaker Senior (Her man) en Junior (Herco) inmiddels leiding geven aan twintig fulltime medewerkers. 'Tien man in de ver koop en tien man in de service,' meldt Herman vol trots. Achter iedere verkoper staat bij ons een monteur, en dat vind je nergens.' Hij wijst er nog maar eens ten overvloede op dat de naam 'Ex pert', die sinds de verhuizing aan Schoemaker verbonden is, niet wil zeggen dat het bedrijf niet meer zelfstandig is. We maken alleen deel uit van de Expert-inkoop combinatie, dat is alles. Het is nog steeds honderd procent Schoema ker!' Streep trekken Na veertig jaar, waarin hij zijn werk met heel veel plezier heeft gedaan, vindt hij het tijd om op te stappen. 'Ik heb 't allemaal wel zo'n beetje gezien. Ik voel me uit stekend, daar niet van, en ik zou ook nog jaren door kunnen gaan, maar het is goed om ergens een streep te trekken en andere dingen te gaan doen. Daar ben ik best aan toe, en bovendien heb ik met Her co afgesproken dat ik hem - al thans zakelijk - niet voor de voe ten wil lopen. Het is een jong team hier, en daar moet je als oudere man niet tussen blijven bungelen...' Vanaf 1 januari zal Herman Schoe maker dus niet meer in de winkel te zien zijn. 'Misschien neem ik zo nu en dan nog eens een kijkje op kantoor, maar van de winkelvloer ben ik af. Hooguit zal ik in de va kanties nog wat hand- en span diensten verlenen. Ik wil ook niet dat de mensen zeggen: zeg, ben je hier nou nóg...?' Het nieuwe leven lokt, zo blijkt. Hij is in elk geval van plan om leuke dingen te gaan doen, zoals geschiedenis studeren (een oude liefde), die als voordeel heeft dat hij het net zo moeilijk kan maken als hij wil. 'Ik vind 't leuk, en bovendien is het te behap pen, denk ik. Ik heb me altijd geïn teresseerd voor vaderlandse en kerkgeschiedenis. Als het niet leuk blijkt ga ik aardbeien planten. En in elk geval gaan we samen reizen, maar dat deden we toch al veel. Overigens: een maand Zuid-Ame rika is fantastisch, maar een uurtje in het Baamse bos vind ik ook heel fijn. Veel mensen reizen de hele wereld af en zien Madrid, of Cai ro, maar de Weerribben kennen ze niet. Nederland is het mooiste land schot, wat hem - zoals hij met een knipoog laat weten - nog een bij zonder privilege oplevert: Als ik eraan toe ben krijg ik voorrang, hebben ze beloofd...' En verder hoopt hij nog lang te kunnen fiet sen, schaatsen en skeeleren (Als er ijs ligt ben ik weg, dat weet ieder een'), zoals hij in 1985 ook een keer de Elfstedentocht heeft uitge reden. Dat hij in Soest blijft wonen staat vast. 'Ik wil hier nooit weg. Ik heb ook al een plekje op de Veld weg gereserveerd, naast m'n ouders...' FOCWA JAN VANZAL Oostergracht 1 (Industrieterrein De Grachten) Tel.: 035 - 6011018. www.vanzal.nl ff; Nieuw Katoenlook, hoogpolige tapijttegels. aJjOfe Wewéh van €10,95 voor €7,25 ci.ckvanHeugten.nl of bel 0318-571225 voor gratis kleurenbrochure 1000 m2 tapijttegelshowroom Utrechtseweg 4, Renswoude Altijd ±200.000 tapijttegels voorradig Nieuw v.a. €2,35 p.t, 50x50 cm 1 uur fotoservice óók voor APS en digitaal Plasweg 24 - 3768 AM Soest Tel. 035 - 601 96 66 wenst u namens alle medewerkers Het prijzenfestival van de Win kelkring Van Weedestraat is vrijdag afgesloten met het weg geven van drie Sylvester pak ketten ter waarde van 65 euro. De uitreiking vond plaats bij Joh. Mets Wijnkoperij. Joost Mets had, zo kort voor de feestdagen, allerlei lekkernijen bij elkaar gezocht voor de drie prijs winnaars. Dat zijn mevrouw M. Buijst en de heren A. Koster en C.A. Beijer, allen woonachtig in Soest. Ze werden, zoals te doen gebruikelijk, ontvangen door Emi- le Wortmann, de voorzitter van de winkelkring. Hij was in de afgelopen zes weken elke vrijdagmiddag in een andere winkel te vinden om de weekprij- zen uit te reiken. Deze kwamen terecht bij klanten die in deze pe riode een of meer voordeelcoup ons uit het chequeboekje van de winkelkring hadden omgezet in het bijbehorende artikel. De win naars werden door loting aangewe zen. En er werd wat cadeau gedaan Foto: Herman van Dam door de Winkelkring Van Weede straat. Het begon in november met enkele exemplaren van het dikke gebonden boek Kunst bij Boek handel Jongerius. Daarna vlogen ingelijste portretten (Foto Swager), zonnebrillen (Brilcentrum Nota), Schotse zalmen (Ruud Smit Vis- specialiteiten), Italiaanse wijnpak ketten (Wijnhandel Gommers) en afgelopen vrijdag dus Sylvester pakketten (Joh. Mets Wijnkoperij) gratis en voor niets over de toon bank. Deze foto werd gemaakt op de gezellige slotbijeen komst in de Klarinet van de woensdagmiddagcursus: 'Geheugentraining voor 55-plussers'. Docent A.A. Leenders uit Amersfoort bleek over zeer vele capaci teiten te beschikken. Hij bood de deelnemers handrei kingen geboden voor het 'beter onthouden' en heeft hun hersenen 'als kussens weer even opgeschud'. De door de SWOS en de stichting Thuiszorg Eemland ge organiseerde cursus moest door de enorme belangstel ling gesplitst worden in twee groepen. De cursisten zien verlangend uit naar de vervolgcursus, die voor volgend jaar is aangekondigd. Gratis Het boek van 'II bij afsluiten RegenBoog Rekening Sssjsg»: :.V bl/afsluiten RegenBoog Rekening lang de voorraad streLr 2% inlegkorting op RenteExtra voot leden Gratis cd-rom van Professor Poen en Plosie twv€ 20bij afsluiten JongerenRekening f bij afsluitenTopKid Rekening Gratis stevige kluis bij afsluitenTopKid Rekening :enpakket Gratis Plosie-rugzak RendeMI* èn bij afsluitenTopKid Rekening Rabobank

Soester Courant | 2003 | | pagina 7