NU OOK GEOPEND IN SOEST RMM Op de foto met de kerstman T Waterschapsbelasting hóger voor gebouwen 'Architectuur in Soest kan nog wei kwaliteitsimpuls gebruiken' Kerst-inn Kornet weer een succes Expositie van kunst uit de Ateliers van Abrona Soest-Zuid krijgt nieuw laantje Bomenkap nodig voor plaatsing noodlokaal Galerij der kampioenen I INSDAG 23 DECEMBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 9 verdeling.nl VRIJWILLIGERSHULP NODIG? Grondeigenaars betalen minder Frank Schutte (Dekker+Partners): Coca Cola truck doet eventjes Soest aan SOESTERBERG I Abrona profiteert van kerstactie goede doelen 0800 - 0432 Soester Courant !,in Soesterberg rstconcert door :ister Mannenkoor Foto: Soester Courant MOOIE KEUKENS VOOR MINDER GELD Midden in Soest-Zuid ligt een mooi plekje waar al veel pro jectontwikkelaars hun oog op hebben laten vallen. Maar nieuwbouwplannen sneuvel den steeds doordat niet vol doende werd gekeken naar de wensen van toekomstige bewo ners. Tot nu toe. Want vandaag, 23 december, start de verkoop van 't Mansardelaan tje. Symbion Planontwikkeling uit Limmen ontwikkelde dit klein schalig project van 22 karaktervol le woningen aan een rustig laantje met eenrichtings-verkeer. Ge bouwd in de stijl van het begin van de vorige eeuw, maar met alle ruimte en comfort die vandaag de dag vereist zijn. Het Mansardelaantje is vernoemd naar de bijzondere vorm van de kap van de huizen. Een vorm die niet alleen is gekozen vanwege het karakteristieke uiterlijk. Maar ook om de bovenverdieping meer ruimte en daardoor meer functie te geven. Bijvoorbeeld als extra slaap- of werkkamer. De klassieke architectuur - waar de Mansarde- kap een kenmerkend voorbeeld van is - geeft het laantje de sfeer van vroeger. Daarbinnen zijn vier woningtypen te onderscheiden die elk weer een heel eigen gezicht hebben. De zes royale twee-onder-een- kapwoningen hebben een lichte woonkamer met openslaande deu ren naar de tuin, drie slaapkamers en een ruime zolderkamer. De zes drie-onder-één-kapwoningen zijn met vijf kamers ook zeer ruim en prima geschikt voor gezinnen. De acht Comfortwoningen zijn ideaal voor senioren. Met alle woon- en slaapcomfort gelijkvloers en op de zolderverdieping twee extra slaap kamers en een tweede badkamer. Liefhebbers van nog meer leef ruimte en vrijheid kunnen kiezen voor een van de twee Grand Com fortwoningen. Ook deze woningen bieden een volledig woonprogram- ma op de begane grond. Dat alles biedt 't Mansardelaantje. Een laantje waar misschien wel zou willen wonen. Voor meer in formatie over de woningen kan men contact opnemen met Van Wijk Makelaars uit Soest 035- 6015050 Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg Iu 2004 betalen eigenaren van gebouwen meer belasting aan het waterschap en eigenaren van gronden minder dan in 2003. Dat komt door de nieu we verdeling van de kosten voor de taken waterkering en water beheersing. Het Algemeen Bestuur van het waterschap heeft in mei van dit jaar al besloten om de kosten voor deze twee taken anders te verde len. Dat was nodig omdat het wa terschap geleidelijk meer taken in stedelijke gebieden is gaan uitvoe ren en onder andere meer geld aan natte natuur en recreatief medege bruik besteedt dan voorheen. Ieder waterschap moet eens in de vijfjaar de verdeling van de kosten over de verschillende belangenca- tegorieën herzien. De inspraak over dit onderwerp leverde afgelo pen voorjaar geen enkele reactie op. De kostenverdeling vormt de basis van de waterschapsomslag en de ingezetenenomslag. Het Alge meen Bestuur heeft de tarieven voor volgend jaar onlangs vastge steld. Het waterschap heeft de be dragen die bepaalde categorieën belanghebbenden in 2004 en 2003 moeten betalen aan het waterschap op een rijtje gezet: Eenpersoonshuishoudens (1 vervuilingseenheid; eigen huis van 165.000,-) 92 104 Meerpersoonshuishouden (3 vervuilingseenheden, eigen huis van 165.000,-) 197 211 Melkveebedrijf in Eemland (waarde boerderij 205.000,-, 9 v.e., 25 hectare) 2455 €1389 Groothandel (10 vervuilingseenheden, waarde van gebouwen ruim 2 miljoen) 819 911 De kosten die het waterschap moet maken om te zorgen voor veilige dijken, optimale waterpei len en schoon water in sloten, be ken en kanalen stijgen komend jaar gemiddeld met ongeveer 4 procent. Die stijging van de kosten is te verklaren door loon- en prijs stijgingen en door extra inspannin gen om het water in de Gelderse Vallei en het Eemland in goede banen te leiden. Door de klimaats verandering moet het waterschap rekening houden met meer neer slag in een korte tijd. Ook de wa terkwaliteit is nog niet zoals die moet zijn. Dankzij de inspannin gen van het waterschap is er wel een verbetering zichtbaar maar nog lang niet overal voldoet het water aan de normen. Daarom stijgen ook de kosten voor het waterkwa liteitsbeheer. Vier soorten Waterschap Vallei Eem kent vier belastingsoorten: zuiverings heffing (voor bedrijven en huis houdens die afvalwater produce ren), ingezetenenomslag (voor alle hoofdbewoners van woningen), waterschapsomslag gebouwd (voor eigenaren van gebouwen) en wa terschapsomslag ongebouwd (voor eigenaren van gronden). De laatste drie heffingen zijn bedoeld voor de waterkering (dijken) en waterbe heersing (onderhoud van sloten, beken, kanalen en gemalen etc). Uit de opbrengst van de zuive ringsheffing betaalt het waterschap maatregelen om de waterkwaliteit te verbeteren zoals de zuivering van afvalwater. De tarieven voor de zuiveringsheffing, de ingezete nenomslag, de waterschapsomslag gebouwd en de waterschapsomslag ongebouwd voor 2004 zijn geba seerd op de begroting voor 2004. Het Algemeen Bestuur heeft de begroting en daarmee ook de ta rieven voor 2004 vastgesteld. De begroting bevat het beleid en de geraamde uitgaven en inkomsten van het waterschap voor 2004 met een doorkijk naar 2008. De tarieven voor 2004 en 2003) voor deze verschillende belasting- soorten zijn: Zuiveringsheffing per vervuilingseenheid 53,28 52,20 Ingezetenenomslag per woonruimte 13,68 11,28 Omslag gebouwd per 2268 euro waarde (gemiddeld) 0,42 0,33 Omslag ongebouwd per hectare (gemiddeld) 16,89 32,83 De aanslag ingezetenenomslag en zuiveringsheffing voor huishou dens over 2004 vallen de laatste twee weken van dit jaar in de brie venbussen. De waterschapsomslag gebouwd en ongebouwd volgen in het voorjaar. Huishoudens met een inkomen op of onder bijstandni veau kunnen voor de ingezetenen omslag/ zuiveringsheffing kwijt schelding aanvragen. clame is komen rijden, staat maandagmorgen de grote, rode truck van Coca Cola op de par keerplaats bij Albert Heijn in Soestdijk. En die trekt natuur lijk veel bekijks. 'Ho, ho, bo,' roept de kerstman met wie kinderen zich kunnen la ten fotograferen. Tenminste, als hun ouders daarvoor minimaal een bepaald bedrag aan boodschappen hebben besteed in de supermarkt. De fotografe knipt haar vingers warm in de snijdende kou die af sn gaai mw rvmiwoi. vut tjes. 'Kijk, een illegale foto', zegt ze, terwijl een moeder zelf haar kroost in gezelschap van de kerst man vastlegt. Met vuurkorven proberen mede werkers van de grutter een warme (kerst)sfeer te creëren. Stapels kratten van de bekende frisdrank staan buiten uitgestald, maar op dit moment van de dag gaan de ge dachten toch eerder uit naar een kop hete chocola. Er kan ook kof fie worden geproefd. De truck (met Duits kenteken) is, zo wordt beweerd, speciaal uit Amerika overgekomen voor een rondgang langs dertig locaties in Nederland. 'En dan mag je blij zijn, dat 'ie ook naar Soest komt', zegt een woordvoerder van AH. Op hetzelfde moment worden drie kinderen vereeuwigd met de kerst man die ogenschijnlijk aan de lijn heeft gedaan. In de laadruimte van de imposante truck kunnen kinde ren een tekening ophalen, waar mee ze aan de kleurwedstrijd kun nen meedoen. Enkele uren later glijdt de truck de Beek en Daalse- laan op, op weg naar een volgen de standplaats. De naam van het architecten bureau Dekker+Partners zegt de meeste inwoners misschien niet al te veel. Maar de naam Frank Schutte (sinds 1978 een van de 'partners' in de naam) is langzamerhand in brede kring in Soest bekend. Sinds 15 jaar is hij, samen met collega Ger- ard de Jong, eigenaar van het bureau dat de originele haam heeft behouden. Dat heeft te maken met de Aals- meerse oorsprong en achtergrond van het bedrijf, dat 50 jaar geleden werd opgericht en vooral actief was in kassen en woningen voor de bloemenkwekers. De activiteiten zijn sindsdien sterk uitgebreid en Schutte - al veertig jaar in Soest woonachtig en destijds (na zijn studie Architectonische vormge ving aan de Academie voor Beel dende Kunsten in Utrecht) werk zaam bij architect Van Wijk aan de Hildebrandlaan - heeft het bureau de laatste jaren een nadrukkelijk 'Soester tintje' meegegeven. Hij werkt hier grotendeels vanuit zijn woning aan Colenso, maar is uiter aard ook nog dikwijls in de studio in Aalsmeer. Door de moderne communicatietechniek is dat geen punt meer. 'Het aantal opdrachten uit Soest groeit sterk,' aldus Schutte. Op het gemeentehuis (Planologie en Bou wen) hebben ze hem intussen ook leren kennen. Het Soester bouw- wereldje is hem goed bekend, en andersom. Hij vindt het ook pret tig om steeds meer in zijn eigen woonplaats aan de weg te timme ren. 'Wat is er mooier dan in archi tect zijn in je eigen dorp, waar je alle dagen doorheen komt?' Over het 'stedenschoon' van Soest valt nog wel wat te zeggen, aldus Schutte. 'Het is hier nogal wisse lend. Er zijn topstukken, zoals het gemeentehuis, de brandweerkazer ne en het Slakkenhuis, maar som mige woonwijken - Overhees bij voorbeeld - vind ik een gemiste kans. De Boerenstreek ziet er wél goed uit. Heel verfrissend...' De variatie in het bouwen in Soest spreekt hem aan, maar over het geheel genomen zou er best meer kwaliteit ingebracht kunnen wor den, vindt hij. De architectuur in Soest kan nog wel een kwaliteits impuls gebruiken. Met name in de particuliere sector valt een hoop te doen. 'Het kan allemaal nog wel een stuk beter. Als ik zo nu en dan eens door het dorp ga beginnen m'n vingers echt te kriebelen.' Als architect richt hij zich vooral op aanbouwen en verbouwingen en hoewel het bureau ook 'grote' op drachten - bedrijfspanden, land huizen - niet uit de weg gaat, kiest Schutte nadrukkelijk het kleinere 'maatwerk' en niet voor seriebouw. In de loop der jaren heeft Dekker+ Partners al een uitstekende reputa tie opgebouwd in de regio Amstel- land, van simpele dakkapellen tot exclusieve woonhuizen voor de particuliere markt, maar ook van bollenschuren tot complete winkel- keten-restylings voor bedrijven. Ook bouwmanagement voor groot onderhoud van bijvoorbeeld zorg centra en scholencomplexen is voor het bureau bepaald geen on bekend terrein. Wensen van de klant Dekker+Partners ontwerpt niet al leen het exterieur, maar houdt zich ook bezig met het interieur en de tuin. De plannen - of het nu gaat om een authentieke boerderij of een futuristische bungalow - wor den eventueel tot in de kleinste details uitgewerkt. Schutte: 'We voelen met de klant mee; samen zoeken we de sfeer waarbij de op drachtgever zich prettig voelt. We Architect Frans Schutte van Dekker+Partners. Foto Soester Courant. zijn sterk gericht op de wensen van de klant.' Ook voert het bureau toezicht op de uitvoering van de bouw en controle op de correcte prijsstelling. Voor informatie over Dekker+Partners - 'bouwplannen voor particulieren en bedrijven' - kan men contact opnemen met Frank Schutte in Soest, SS 035- 6035307, of een kijkje nemen op de website: www.dekkerenpartners.com. Soester Courant elke woensdag een belevenis! reinigingsbedrijf\ BIDDEN NEDERLAND Bestuur, directie en medewerkers van Reinigingsbedrijf Midden Nederland wenst haar relaties, gemeentebesturen- en medewerkers, alsmede alle inwoners van gemeente Zeist en Soest fijne feestdagen en een schoon 2004. Postbus 203,3760 AE Soest «Telefoon 035 - 603 92 22 E-mail: info@rmn2000.nl Onder het motto 'Het is geen kunst om een cadeau te geven, het is wel een cadeau om kunst te ontvangen' is met ingang van 1 januari tot 30 maart 2004 een bijzondere collectie kunst werken te bezichtigen bij gara ge Broekhuis in Zeist. De kunstwerken zijn gemaakt in de Ateliers van Abrona, locatie Sterrenberg. Broekhuis wil op deze wijze kunst, gemaakt door mensen met een verstandelijke beperking, integre ren in de samenleving. Koopt men een auto in de actie bij Broekhuis dan mag men bovendien één van de werken uitzoeken en meene men. De kunstwerken zijn gemaakt door bewoners van Abrona. In de Ate liers kunnen de kunstenaars op geheel eigen wijze vorm geven aan hun creatieve kwaliteiten. In de afgelopen 25 jaar is een omvang rijke collectie kunstwerken samen- De werken zijn, na de tentoonstel ling, te leen én te koop bij Abro na Kunst, Lunch en Cadeau in Zeist. In de Kunstuitleen zijn naast deze werken nog vele andere wer ken beschikbaar, gemaakt door kunstenaars met een verstandelij ke beperking. Abrona Kunst, Lunch en Cadeau is gevestigd aan de Montaubanstraat 84 in Zeist, 82 (030) 692 51 91. www.rabobankonIine.com Birkstraat 101, Tel. 035 603 70 33, info@voordeelkeukenssoest.nl Openingstijden: ma. 13.30 tot 18.00 di. t/m vr. 9.30 tot 18.00 - za. 9.30 tot 17.00 - vr. koopavond Abrona, de christelijke organisatie voor dienstverlening aan mensen met een verstandelijke beperking, is een van de doelen waarvoor de medewerkers van reclamebureau Aquitte in Zeist dit jaar een bij zondere kerstactie bedacht hebben. Al enige tijd stuurt Aquitte haar relaties regelmatig een nieuwsbrief per e-mail. In de laatste nieuws brief van dit jaar, die deze week wordt verzonden, krijgt men de kans een goed doel te steunen. Aquitte heeft hierbij gekozen voor drie mogelijkheden: het Koningin Wilhelmina Fonds (kankerbestrij ding), Memisa (medisch missie werk) én de Vrienden van Abrona. Zorgvragers en medewerkers van Abrona zijn vereerd dat de stich ting Vrienden van Abrona met deze actie in het zonnetje wordt gezet. De Vrienden zorgen door middel van fondsen- en sponsor werving voor bijzondere extra's voor mensen met een verstandelij ke beperking die niet uit het zorg budget kunnen worden bekostigd. Wilt u meer weten over deze kerst actie, dan kunt u een e-mail sturen aan chris@aquitte.nl. U ontvangt dan per ommegaande alle infor matie. Ook kunt u kijken op http:/ /aquitte.kerstgroet.com. Wilt u meer informatie over de Vrienden van Abrona, dan kunt u contact opnemen met de afdeling PR, Communicatie en Fondsen werving van Abrona, 1^0346-359 506 of kijk op www.abrona.nl. Voor de bouw van een noodlo kaal bij de protestants-christe lijke basisschool De Postiljon aan de Generaal Winkelman- straat is het noodzakelijk enke le bomen te kappen. Burge meester en wethouders hebben hiervoor vergunning verleend. Het gaat om een kastanje die door allerlei kwalen geen 'toe komstboom' is. Hetzelfde geldt voor een prunus en een coni feer; ze zijn bovendien niet be palend voor het straatbeeld. Bij het uitzetten van de fundering van het noodgebouw werd duide lijk dat de drie bomen zodanig in de weg staan dat het noodlokaal niet te plaatsen is. De school zit echter dringend om ruimte verle gen. Die moet bovendien zo snel mogelijk ingericht worden. De werkzaamheden zijn voor de kerst vakantie gepland. Om het noodlo kaal zo snel mogelijk te realiseren, heeft het schoolbestuur de ge meente een kapvergunning ge vraagd voor de bomen die in de weg staan. De kastanje, de prunus en de co nifeer zijn direct door de mede werker boombeheer van de afde ling Wijkbeheer, Groen en Infra structuur beoordeeld. Hij is tot de conclusie gekomen dat alle drie bomen zonder bezwaar gekapt kunnen worden. Over een kapvergunning is overleg gepleegd met de eigenaren/bewo ners van het aangrenzende perceel. Met het oog op de overlast die zij van de bomen ondervinden, heb ben zij geen bezwaren tegen de voorgenomen kap. ters lieten zich niet van de wijs brengen. Zondag werden de car- ports in orde gemaakt en de zeilen stevig vast gesjord! Voor de zeker heid werd er ook de grote vracht wagen van een nieuwe buurtbewo ner als barricade tegen de wind in gezet en dat werkte voortreffelijk. Rond 15:30 uur waren de glüh wein en chocomel warm en kon het feest beginnen. De beschikbaar gestelde tuinkachel werd warm gestookt en de zelfgemaakte hap jes werden uitgestald op een grote tafel. Er blijken toch wel weer heel Op de Kornet was het als van ouds een erg gezellige Kerst-inn mei veel zelfgemaakte hapjes. De glüh wein en de warme chocomel (met slagroom) vloeiden weer rijkelijk. wat verborgen talenten op de Kor net te wonen. Al met al weer een zeer geslaagde Kerst-inn. En op naar het volgende feest. In februari 2004 bestaat de Kornet immers 25 jaar. Kornetters die er al vanaf het begin (1978) wonen gaan dan een groot feest organiseren. Wij hou den u op de hoogte. Zowel de F1 (boven) als de Dl van Hees zijn winterkampioen gewor den. Ze sloten de najaarscompetitie als eerste af en wachten nu op de her- Indeling van de KNVB. De spelers van beide jeugdelftallen werden zater dag in het zonnetje gezet op het complex aan de Verlengde Oude Utrechtseweg. Alle wedstrijden waren afgelast, maar de voetballers kleed den zich wel om voor de huldiging. Kinder- en jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar e kunt bellen over: seksualiteit J geslagen worden jlachten bezorging: j C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel.(035)6021841. Op vrijdagavond 19 december ver- ®*t het Zeister Mannenkoor om 5 uur zijn traditionele kerst- Jbcrt in de kerk van de Evange- le Broedergemeente aan het erplein te Zeist. Dit jaar is lerom gekozen voor de opzet koor in samenwerking met het iliek'. Naast het Zeister Vrou- ikoor - eveneens o.I.v. Arie |k - zal ook trompettiste Anita Soest haar medewerking ver- jen. Het orgel wordt bespeeld ir Jelte Veenhoven. Het man- ikoor wordt begeleid door de Ite pianist, Jan-Paul Grijpink. Naast een aantal Engelse Christ- mas Carols brengt het koor ook een aantal andere Europese kerst liederen ten gehore. Natuurlijk jgntbreken ook de 'traditionals' niet op het programma, zoals de ope ning met 'Wij komen tezamen' in i de bewerking van Joop Schouten n het 'Stille Nacht' van F. Gruber. Aanvang: 20:15 uur. Entree: 10,00; Pas 65: 8,00; kinderen 3t 12 jaar gratis. Programma's, te- ens toegangsbewijs, zijn verkrijg bar bij de VW-Zeist, Slotlaan 24, en op de avond van het con cert bij de ingang van de kerk. kerst-inn 2003 op de Kornet ras afgelopen zondag weer een eweldig succes. Tijdens de oorbereidingen bleek al dat Ie Kornetters er net als twee aar geleden, weer veel zin in tadden. Allerlei aanbiedingen an lekkere hapjes en soep wer- len op de inschrijfformulieren .1 vermeld. wen was de organisatie bang dat et weer roet in het eten (en drin- en) zou gooien, maar de Kornet-

Soester Courant | 2003 | | pagina 9