Hulleman optiek m Ichthuskerk gaat in beroep Liefdesliederen in het Cenakel 'Van heidehut tot residence' 'Kleedinggeld' politie leidde bijna tot een relletje Verhuizi Boltini v a met... rans Overbeek ABC van het geloof Wie van Soest houdt, leest de Hulleman Optiek wenst u een gelukkig nieuwjaar en een goede kijk op 2004 Uit de historie van Soest(erberg) DINSDAG 30 DECEMBER 2 SOESTER COURANT PAGINA 1Q Joannesparochie Kerstweek: 2600 euro Kerkenraad tegen fusiebesluit PKN Leren over geloven Irene Maessen en Eleonore Pameijer SOESTEIC3COURAIUT VRIJWILLIGERSHULP NODIG? TELEFOON (035) 601 41 52 Wij zijn gesloten van 1 januari t/m maandag 12 januari i.v.m. vakantie VOOR O O G Z O R G Gebedsweek Gods antwoord op onze vragen Nederlands ben 'Respect voor jezelf en elkaar. Met<> 'waarden-vol' worden. Respect zorgj» dering, slaat bruggen als verschille» Burgemeester Koos Janssen draa.^ zoekers van de nieuwjaarsreceptj, °oy 'Al zegt 60 procent van de be^ doen we het niet. Die is te n A Verkeerswethouder Harry l0 spraak over de hoofdwegefe»^»-^ J*ty. - jtföy. "o Vrijwilligers worden ing' gis je niet, de zorg voor <c£ *<r0 ^o_,^ erg zwaar. De bedoeling al ook dat mensen tb^ nen sterven.' Coördinator Marijk is blij niet de vorir v, der verantwoordelijkheid van de Raad van Kerken Soest. 'Geen kwaad v maar soms krij^èjj» 'kapot gehulp projecten, my. bij aan de p Geen noo/ bia geziet,. .tg- tinder aan moet ereidheid er is om solidair .isten te ontzien, salarissen van top- gouden handdrukken ssen weet minister De tiet veel beter te bedenken een 'Robin Hood-rekening' darmee de rijken hun geweten kunnen afkopen. Ik ben beslist voorstander van vrij-gevigheid (en Nederland scoort op het gebied van vrijgevigheid en charitas zeer hoog), maar dat mag nooit gaan ten koste van rechtvaardigheid en solidariteit. Daar moet een gemeen schap als geheel voor op komen. En dat betekent dat we juist in tij den van economische recessie waakzaam en alert moeten zijn. Want dan worden de kleintjes gauw over het hoofd gezien. En laat nu juist in het Evangelie olie de grondstof van de waakzaam heidzijn. Jezus vertelt dat tien meis jes zich klaarmaken voor het brui loftsfeest, want in zijn ogen moet het leven een feest zijn voor ieder een. Ze hebben dus hun lampen bij zich om de bruidegom op te ha len, maar die laat helaas wat op zich wachten. Een duidelijk geval van recessie. Dan komt het er dus op aan om voldoende olie in je lamp te hebben om de tijd van wachten te overbruggen. Om het feest niet te missen als het zover is. Van die waakzaamheid moeten christenen getuigen; er mogen geen uitvallers zijn. En de oliebron is onbeperkt toegankelijk en onuitputtelijk. Er hoeven geen oorlogen om gevoerd te worden. Mag ik een wens doen voor het nieuwe jaar? Het mag al lemaal een onsje minder als we maar oog blijven houden voor el kaar. En wees niet zuinig met de, olie van de waakzaamheid, daar kun je niet genoeg van in je lamp hebben. Dan komen we zelfs de donkerste tijden wel door, en kan het leven worden zoals het bedoeld is: een feest voor iedereen. Ik wens u allen een olierijk en gezegend Nieuwjaar. Hans van de Schepop, r.k. pastor Vele vrijwilligers zijn in de week van 8 december druk in de weer geweest om de Kerstweek van de Joannesparochie tot een succes te maken. In deze week, die al weer voor de zesde keer in successie plaats vond, was de Joanneskerk vrijwel elke dag toegankelijk en wisselden vele kerststukken, kerstkransen en andere kerstattri buten van eigenaar. De sfeer zat er goed in en op de medewerkers avond, vrijdag 12 december in de Joannesparochie, kon men meer dan tevreden afsluiten met een batig saldo van 2600, dat ge heel ten goede zal komen aan het Renovatiefonds van de Joanne sparochie. «iw werk vertel- oraal werker van het erband Eemland: vier ,es in Soest, een in ^erberg, plus de Parochie Ma- u Koningin in Baarn. Het is voor mij best wennen, zoveel paro chies. Op mijn vorige plek was ik meer dan hier gericht op één pa rochie. Hier in Soest zijn vijf pas tores (twee parttimers) die elk hun eigen aandachtsgebied heb ben. Zelf ben ik er voor kerk-op- bouw: de aandacht voor proces sen van samenwerking, en zorgen dat de parochies goede gemeen schappen zijn, waar mensen naar elkaar omzien en samen kerk zijn. Belangrijk daarbij is de openheid van een gemeenschap, de uitstra ling naar buiten, en hoe het evan gelie zichtbaar gemaakt wordt. Het evangelie is een blijde bood schap: het verhaal van Jezus - zijn idealen, zijn geloof - gaat verder in ons. Het wordt zichtbaar door onze manier van leven. Dat wij als pastores nu werken in grotere parochieverbanden, is een nieuw beleid van ons bisdom. Het bisdom Utrecht telt zo'n 350 pa rochies, maar daar zijn niet ge noeg pastores voor. Het is de be doeling dat overal in teams ge werkt gaat worden. In Soest zelf zijn zo'n 8000 parochianen, in Soesterberg en Baarn samen ook nog eens bijna 2000. De helft van deze mensen zijn op een of andere manier betrokken bij hun parochie, maar het moet wel ge zegd dat de vergrijzing wel zicht baar wordt. Toch waren er afgelo pen jaar alleen al in Soest zo'n vijftig kinderen die hun eerste communie deden en dertig tieners Pastor Frans Overbeek. die het sacrament van het vorm sel ontvingen.' Wat zijn belangrijke geloofspun ten van katholiek Soest? 'Het accent ligt bij ons niet zozeer op alles waarin je als mens tekort schiet, maar op Gods barmhartig heid. Wij geloven dat God liefde is. Nieuwkomers valt op dat ons geloof een blij geloof is, niet zwaar en beladen met wat allemaal moet. Geloof als bemoediging en positieve inspiratie.' Wat spreekt mensen aan in de ka tholieke kerk? 'De warmte en de aandacht voor sfeer. Hierbij spelen rituelen een belangrijke rol. Bijvoorbeeld het branden van kaarsen, het gebruik van wierook en het sprenkelen van wijwater. Soms letterlijk spe len met vuur, op Aswoensdag of in de Paaswake. Dat spreekt mensen aan. Woorden alleen zeg gen niet alles.' Tijdens de kerstpe riode is er altijd een kerststal in de kerk. Er is wat te zien, te voelen, te ruiken zelfs!' Wat spreekt u zelf het meeste aan in uw werk? 'Het contact met mensen, dat vooral. Jonge stellen die gaan trouwen. Mensen die katholiek willen worden. Rond een uitvaart heb je heel intensief contact. Sa men probeer je zo goed mogelijk het afscheid vorm te geven. Ook mensen begeleiden naar de nade rende dood is vaak mooi werk. Doordat ik hier nieuw ben, word ik daar nog niet zovaak bij betrok ken. Eigenlijk jammer, dat ik ei vaak pas in een laat stadium bij betrokken word, als persoonlijk contact met een stervende al niet meer mogelijk is. Mensen wachten vaak te lang. Denken ze soms dat een pastor het te druk heeft? Uit ervaring weet ik, dat het heel goed kan werken om - naast een arts - ook een pastor erbij te betrekken.' Kunt u vertellen wat u zelf aan uw geloof heeft? 'Het helpt me om enthousiast te blijven, om toekomst te blijven zien. Het is bijna als een medicijn tegen depressiviteit, hoewel er ge noeg reden is tot somberheid: het geeft me hele positieve energie. Vandaag (het gesprek was op 8 december, een Mariafeest - red.) denk ik aan Maria, de moeder van Jezus. Voor mij een voorbeeld van kracht en geloven. Zij vraagt zich af, hoe het allemaal verder moet. Maar ze zegt: 'Laat het geschie den zoals God wil.' Vanuit dit ver trouwen zoek ik ook naar Gods wil. Dat werkt als een soort mo tor; het houdt mij in beweging. Het geloof is de kracht die mij over hobbels en door dalen helpt.' Naast de zondagse vieringen is er in de r.k. parochies en protestant se gemeenten in Soest-Zuid een aantal activiteiten om op een an dere manier met het geloof bezig te zijn, zoals luisteren naar een voordracht of discussiëren over een religieus onderwerp. Alle ac tiviteiten zijn bedoeld voor ieder een die geïnteresseerd is. Alle ac tiviteiten zijn gratis en, tenzij an ders aangegeven, zonder aanmel ding vooraf te bezoeken. Meester Eckhart Twee avonden door ds. Ruud Bartlema over de middeleeuwse Duitse mysticus Meester Eckhart. Zijn mystiek sluit op een bijzon dere wijze aan bij de spirituele zoektocht van de moderne mens. Eckhart ontwikkelde zijn gedach tegoed op zijn tochten langs de kloosters aan de Rijn en liet zich inspireren door de spiritualiteit van de kloosterlingen. Dinsdagen 20 januari en 3 fe bruari van 20:00 tot 22:00 uur in De Rank (Wilhelminakerk, Soes- terbergsestraat). Voor deze avon den opgave vooraf bij het paro chiesecretariaat, SS 6011320. De Decaloog van Kieslowski In zijn beroemde filmreeks 'De Decaloog' (De Tien Geboden) neemt de Poolse cineast Kryzstof Kieslowski de kijker mee in tien eigentijdse verhalen van waaruit hij ons doet nadenken over vrij heid, keuzes en essentiële waar den. Van deze films, met elk een tijdsduur van ongeveer een uur, zullen we er telkens een bekijken, om vervolgens aan de hand van de beelden dieper in te gaan op de ethische dilemma's die de Tien Geboden in de moderne samen leving oproepen. Verzorgd door pastor Huguette Jurriaanse en Eit Algra. Maandagen van 20:00 tot 22:00 uur, 12 januari Heilige Familie- kerk, 26 januari Oude Kerk, 9 fe bruari Petrus en Pauluskerk, 23 februari De Rank (Wilhelmina kerk). Avondmaal en eucharistie Een oecumenische kring, onder leiding van ds. Ruud Bartlema en pastor Frans Overbeek, waarin deelnemers uit verschillende ker ken met elkaar in gesprek gaan over de betekenis van Avondmaal en Eucharistie. Daarna bezoeken we twee vieringen. Op een twee de avond wisselen we ervaringen uit. Avondbijeenkomsten: dinsda gen 20:00 uur, 13 januari De Deel (Oude Kerk), 27 januari Pet rus en Pauluskerk. Vieringen: zondagen 10:00 uur, 18 januari de Oude Kerk, 25 januari Petrus en Pauluskerk. De kerkenraad van de Ichthus kerk in Soest (hervormd - gere formeerde bond) heeft besloten in beroep te gaan tegen het fu siebesluit waarmee de Protes tantse Kerk in Nederland een feit wordt. Alle gemeenteleden hebben een brief ontvangen waarin het besluit van de ker kenraad wordt meegedeeld en toegelicht. De gemeenteleden kunnen aangeven hoe ze erover denken en hoe het in hun ogen nu verder moet. Tot uiterlijk een maand na het fu siebesluit van 12 december hebben kerkenraden de mogelijkheid be zwaar aan te tekenen. De heer R. Kok, scriba van de Ichthuskerk, verwacht dat dit daadwerkelijk ook zal gebeuren. 'Wij zijn hier al drie jaar mee bezig. Het gaat erom dat we willen blijven wat we zijn, op basis van de kerkorde van 1951. Met de nieuwe kerkorde kunnen we niet instemmen. Hoe het bij ons precies zal uitpakken qua benaming en zeggenschap zullen we moeten afwachten.' Desgevraagd bevestigt de heer Kok dat niet iedereen in de Icht huskerk achter de bezwaarproce dure staat. 'Enkelen hebben er moeite mee. Maar er is geen spra ke van een scheuring in de gele deren.' In tweede termijn wordt de mo gelijkheid van gerechtelijke stap pen overwogen, eventueel samen met andere bezwaarde gemeen ten. Het Comité tot behoud van de Nederlandse Hervormde Kerk, waarvan ds. R. van Kooten van de Ichthuskerk bestuurslid is, heeft hierop al gezinspeeld. Het is echter de vraag of een ju ridische procedure iets zal opleve ren, want inmiddels heeft de Hoge Raad de Nederlandse Her vormde Kerk in het gelijk gesteld in de al jaren slepende zeggen schapskwestie. Volgens de Hoge Raad is de landelijke kerk bevoegd om regels te stellen aan het finan cieel beheer van de plaatselijke gemeenten. Weigeren die toe te treden tot de Protestantse Kerk in Nederland, dan lopen ze het risi co hun eigendommen kwijt te ra ken en verspeelt de predikant zijn pensioen. Redactie: Piet van Dijk, Wim van den Dool, Tanneke de Mol Bernard Steenhuis. Redactie adres: Gerrit van der Veen- straat 93, 3762 XK Soest, tel. 602 06 31, e-mail: w.vd.dool@planet.nl. Nieuws en/of tips graag insturen naar dit adres. In de concertserie van het Ce nakel in Soesterberg wordt het nieuwe jaar op zaterdag 10 ja nuari ingezet door de sopraan Irene Maessen en fluitiste Eleonore Pameijer. Onder de titel 'Love Songs' brengen zij liefdesliederen van Purcell, Vaughn Williams, Roussel, Caplet, Debussy, Ibert en Jeff Hamburg. Irene Maessen is een zangeres die optreedt met de belangrijkste Ne derlandse orkesten waaronder het Radio Symfonie orkest, het Neder lands Kamerorkest en het Radio Kamerorkest onder leiding van vooraanstaande dirigenten (Rein- bert de Leeuw, Edo de Waart, Jan Willem de Vriend). Ze is een veel gevraagd kamermuziekzangeres. Als soliste trad ze op met onder meer het Schönberg Ensemble, het Nederlands Blazersensemble, het Combattimento Consort, het Ca- lefax Rietkwartet en het Mond riaan Kwartet. Irene studeerde bij Cora Canne Meijer aan het Am sterdams Conservatorium. Daar behaalde ze cum laude het diplo ma Uitvoerend Musicus en haar opera-examen. Ze was prijswinna- res bij het internationale 'Elly Ameling Concours', het 'Christina Deutekom Concours' en het 'Inter nationaal Vocalisten Concoursin Den Bosch. Eleonore Pameijer is een fluitiste met een zeer brede muzikale be langstelling. Zij studeerde af aan het Amsterdams Conservatorium waar ze cum laude het diploma Uitvoerend Musicus behaalde. Als soliste trad ze op met vele symfo nie orkesten o.I.v. dirigenten als Philippe Entremont, Peter Eötyös, Irene Maessen. Ton Koopman, Jaap van Zweden en Lev Markiz. In praktisch alle Europese landen heeft ze concer ten gegeven. Eleonore gaf wereld premières van tal van nieuwe com posities. Naast haar solistische ac tiviteiten speelt ze graag kamermu ziek in diverse combinaties. Elenore Pameijer. Beide musici hebben tal van cd's op hun naam staan. Het concert begint om 20:15 uur in het Cenakel, Amersfoortsestraai 18, Soesterberg. Toegangspriiv 15,00/€ 13,00 (CJP en Pas 65+). Reserveren (vanaf 5 janua ri): S 0346-332518. GEVRAAGD VASTEBEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg Op donderdagavond 8 januari is iedereen welkom op Schaep- manstraat 34. Hennie en Ig- naat Lustenhouwer houden daar open huis. Zij starten sa men met enkele anderen de cursus 'ABC van het geloof'. Deze eerste avond begint met een maaltijd om 19 uur. Schuif gerust aan. En blijf natafelen, want daar na begint een gesprek over waar je voor leeft, over wat het leven mooi maakt en over God en geloof. Het is geen avond waarin iemand iets opgedrongen krijgt, of bekeerd moet worden. De groep zoekt een open en persoonlijke manier van doen. Vandaar ook eerst die maal tijd. Schuif aan. Praat mee. Doe mee. Het kost wel tijd, maar geen geld. Van belang is respect voor wat ieder denkt, gelooft of voelt. De groep heeft zich goed voorbe reid en heeft echt wat te bieden. V.l.n.r. Mettine Griffioen, Monique Dalloyaux, Hennie Lustenhouwer, Jetoen van der Tang en Ignaat Lustenhouwer. Vandaar ook deze open uitnodi ging. Hennie en Ignaat en de an deren van de groep zijn leden van de Emmakerk, een open en en thousiaste christelijke kerk in Soest. Wie zin heeft kan ook op de andere donderdagavonden van ja nuari en februari aanschuiven. Dan komen er vervolggesprekken. Steeds volgens hetzelfde recept, op donderdagavonden vanaf 19:00 uur op hetzelfde adres. Vanwege de catering is opgave vooraf erg prettig. Schrijf, bel of mail dus tot en met uiterlijk zondag 4 ja nuari naar Hennie en Ignaat Lustenhouwer, Schaepmanstraat 34, 6022289, lustenhouwer@planel.nl. Van Weedestraat 227-3761 CD Soest BURG. GROTHESTRAAT10 - 3761 CM SOESTDIJK - TEL. 601 38 59 's Maandags gesloten Zaterdag 10 januari begint in de Julianakerk in Soest een gebeds week, uitgaande van de Evange lische Gemeenten, met als thema 'Gaan voor Go(u)d'. Een derge lijke week wordt ook op veel an dere plaatsen gehouden. Al een aantal jaren doet Soest er actief aan mee. Er wordt 'van hart tot hart' gebeden voor het nieuwe jaar, voor de wereld en voor ker ken en gemeenten. Alle avonden van 10 tot en met 17 januari van 19:30 tot 20:30 uur in de Julia nakerk (zaal Credo) aan de Julianalaan. Dit staat centraal in de dienst van de gereformeerde kerk vrijgemaakt op oudejaarsavond. In Psalm 138 spreekt de dichter over zijn erva ring met Gods liefde en goedheid. Hij helpt mij en troost mij in leven cn sterven. Deze psalm doet ons denken aan Christus die Zichzelf voor ons vernederd heeft. De God die Hem in de wereld bracht, is nog dezelfde. Het lijkt soms alsof Hij tegen je is. Alsof het leven en het lijden uitzichtloos zijn. Maar dat kan eenvoudig niet. Want zijn liefde duurt tot in eeuwigheid. Hij laat niet varen het werk van zijn handen. Zo kunnen we het nieuwe jaar vol vertrouwen in gaan. De dienst begint om 19:30 uur in kerkgebouw de Schuilplaats, Paral lelweg 1. Ds. R. ter Beek zal voor gaan. Op zondag 4 januari zijn er dien sten om 10:00 en 17:00 uur. 's Morgens preekt ds. B. Schaaij uit Dronten. Voor de jonge kinderen is er dan een oppasdienst. In de middagdienst gaat de plaatselijke predikant R. ter Beek voor. De vraag wordt gesteld: Wat is de kern van onze dankbaarheid? Het ge bed! God wil zijn genade en zijn Heilige Geest alleen geven als wij Hem daarom bidden cn daarvoor danken. Iedereen wordt uitgeno digd om bij deze diensten aanwe zig te zijn.(Info: SS 035-6026453. De protesten uit politiekringen tegen het voorgestelde nieuwe uniform, zijn in de geschiede nis van Soest in zoverre niet nieuw dat er precies zeventig jaar geleden, in 1933, ook ge protesteerd werd met kleding als onderwerp. Aanleiding daartoe en het dreigen met ac ties was het voorstel van Burge meester en Wethouders 'inzake de vaststelling der kleeding- en der rijwieltoelagen'. Omdat B. en W. van mening wa ren 'dat deze toelagen toereikend zijn voor aanschaffing en onder houd dier benoodigdheden' stel den zij voor de kledingtoelage voor een inspecteur vast te stellen op 135 gulden per jaar en op 100 gul den voor het overig personeel, als mede de rijwieltoelage op 25 gul den voor iedereen. Met het advies der Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken om de kledingtoelage voor iedere politie functionaris op 135 gulden vast te stellen, kon het college zich niet verenigen. B. en W. wilden niet verder gaan dan een verhoging van het kledinggeld voor het personeel beneden de rang van inspecteur met 10 gulden. Er bleef dus een verschil van 15 gulden. Het voorstel leidde in de gemeen teraad tot heftige discussies. J. Nooder (SDAP) gooide de knup pel in het hoenderhok door er op te wijzen dat over het onderwerp 'j.1. Vrijdag reeds is gediscussieerd aan de biertafel in het café Stalen hoef. Spreker meent dat men het prestige van Raadslid moet hoog houden en dat over dergelijke za ken niet gekletst moet worden aan de biertafel. Spreker, die het onse rieus vindt om op een dergelijke wijze de gemeentezaken te bespre ken, zal er verder niets meer van zeggen dan: Wien de schoen past, trekke hem aan', aldus de raadsno- tulen van 3 mei 1933. 'De heer Busch (Vrijheidsbond) meent dat door den heer Nooder dan namen genoemd moeten wor den. Deze dient dan niet te insi- nueeren, doch bewijzen te leveren. genomen, omdat ze 'telken jare worden vastgesteld bij de gemeen- tebegrooting'. Blijkbaar ging de politie akkoord met het besluit van de gemeente raad, want uit niets valt op te ma ken dat de acties waarmee was ge dreigd zijn gevoerd. SOE Soesterberg is in beeld als nieu we vestigingslocatie voor het Explosieven Opruimings Com mando Koninklijke Land macht (EOCKL), dat momen teel nog in Culemborg geves tigd is. In dit verband is de vliegbasis Soesterberg ge noemd, maar volgens Mirjam Winkel van de gemeentelijke afdeling communicatie 'is het bericht nogal eenzijdig naar buitengekomen.' Tot nu toe gaan de gedachten al leen uit naar 'defensieterrcin'. En daarvan is er nog genoeg in Soesterberg. Eerder nog dan de vliegbasis komt een gebied ten zuidoosten van het dorp, de Leus- derhei achter de Ketting Olivier- cn de Dumoulinkazerne, in aan merking. Sinds bekend is dat binnen enkele jaren aan het huidige gebruik van de vliegbasis Soesterberg ccn ein de komt, zijn al enkele proefbal lonnetjes opgelaten over mogelijk heden voor een nieuwe bestem ming. De Amsterdamse Zweef- vliegclub die in weekends al jaren lang van de basis gebruik maakt, wil er graag blijven. Burgemeester R. Boekhoven van Zeist heeft het idee gelanceerd om er een natio naal oefencentrum voor de brand- Hij uitte vaak ongezouten kri tiek op gemeentebesturen die hij gebrek aan medewerking verweet. De vorige week na een lang ziekbed op 83-jarige leef tijd in een Blaricums zieken huis overleden circusdirecteur Toni Boltini was echter altijd opvallend mild, soms zelfs lo vend, als het over Soest ging: 'Het mag best eens worden ge zegd dat hef dynamische ge meentebestuur van Soest voor de stormachtige ontwikkeling van mijn bedrijf alle begrip toonde.' Boltini, Nederlands beroemdste circusdirecteur, heeft jarenlang nauwe banden gehad met Soester berg. 'Dat is een leuke tijd ge weest,' vertelde hij eens in een ge sprek. Al in 1947 was Soesterberg eerste startplaats cn winterbivak (naast het toenmalige restaurant 't Zwaantje) van het circus. Hier pre senteerde hij ook zijn eerste be scheiden circusvoorstelling in eer echte, zij het kleine, circustent Later, sinds 1962, had hij neger jaar lang aan de Amersfoort l sestraat zijn winterresidentie. In d« daarbij behorende voormalige uit spanning De Eendenhof exploi teerde hij zijn zelfs buiten d I landsgrenzen bekende horecagele genheid El Paradiso. Hier trade 1 internationale grootheden op a [Dave Berry, Bill Halcy and tl I Cornets en The Fortunes, naa ■Johnny Lion and the Jumpir ■Jewels en Rob de Nijs en Tl 1 Lords. In 1971 kwam cr een eir laan. Toen vielen zowel het woo ihuis van Boltini als El Paradiso t ■prooi aan een brand, waarvan oorzaak nooit is opgehelderd. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, ®6017065. De heer Nooder zegt dat hij zojuist heeft gezegd: Wien de schoen past trekke hem aan'. Burgemeester mr. G. Deketh suste dit eerste binnen brandje door erop te wijzen dat het hier niet om deze kwestie ging. De anti-revolutionair Endendijk had enig onderzoek verricht. Hij liet weten dat bij de politie geen bezwaar bestaat om de door b. en w. voorgestelde toelagen te accep teren 'Wanneer zij zelf de toelagen in handen krijgt, is zij daarmede tevreden'. Wat Endendijk betrof hoefde men niet op de wens van de commissie georganiseerd over leg in te gaan. 'Ten aanzien van de voorstelde salariskorting voor het gemeentepersoneel, wil spreker opmerken dat waar de ambtenaren ook de verlagingen willen accep teeren zonder protest, zulks een buitengewoon gunstigen indruk heeft gemaakt naar buiten, aange zien er in alles teruggang is'. SDAP-er De Nies vond dat 'waar de raad de uiterste plichtsbetrach ting verlangt, hij niet moet gaan beknibbelen op de toelagen voor de politie. Spreker meent dat men zich moet schamen om 15 gulden van de reeds niet hooge toelagen af te trekken. Een uniforme regeling voor het gehcele land met een cen traal magazijn voor politiekleeding zou de beste oplossing zijn. Waar zulks niet bestaat, mag de politie te Soest niet de dupe worden van het voorstel van B. en W. Eén der jongste agenten heeft alles nieuw moeten aanschaffen, tengevolge waarvan hij thans nog een schuld heeft van 160 gulden. Bovendien moet de politie in de hondsdagen met een zwaar lakensch pak loopen. Men vraagt de volle plichtsbetrachting der politie, zoo dat men ook thans een tegemoet komende houding dient aan te ne men', aldus De Nies. Busch van de Vrijheidsbond wees erop dat 'een ieder tegenwoordig een offer moet brengen, zoodat de ambtenaren ook een gering offer behooren te brengen. De raad is hier eigenlijk nog zeer clement. Men moet absoluut rekening hou den met de tijdsomstandigheden en medewerken tot verbetering van den toestand. Tenslotte zegt spreker dat men de zaak niet als een politiek object moet beschou wen, doch als een kwestie van wijs beleid'. Zijn fractiegenoot Grootewal zou het niet direct een kwestie van wijs beleid vinden 'wanneer wordt in gegaan op de voorstellen van B. en W. Aan den eenen kant dringt men er op aan dat het personeel z'n plicht moet doen cn aan den anderen kant gaat men tot verla gingen over, waar tegenover weer staat dat overuren zullen moeten De politie van Soest (hier - twee de van - links en rechts twee func tionarissen bij het in gebruik ne men van de vernieuwde Koningin- nelaan in 1930) moestin 1933 'in leveren'op het kledinggeld doordat de raad besloot slechts 10 gulden meer toe te kennen in plaats van de door de commissie voor georgani seerd overleg voorgestelde verho ging met 25 gulden. Bron: Eemland Pers. worden uitbetaald. Hij dringt er op aan dat een nauwkeurige lijst wordt bijgehouden omtrent de be dragen welke voor het overwerk zullen worden uitgekeerd. Hij vreest dat de resultaten van de kor ting zullen zijn dat meer aan over werk in rekening zal worden ge bracht dan de gemeente ten goede zal komen door de kortingen'. Uiteindelijk kwam het voorstel van Burgemeester en Wethouders in stemming: 135 gulden kledinggeld voor de inspecteur en 110 gulden voor het overig personeel. De rij wieltoelage voor alle personeel bleef 25 gulden. Het voorstel werd met 12 tegen 3 stemmen aangeno men. De raad bepaalde daarbij dat de toelagen persoonlijk aan de be trokkenen zouden worden uitge keerd. De bedragen werden niet in de 'verordening regelende de be zoldiging der gemeentepolitie' op- kringloopcentrum VSPULLENHULP J De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 E-mait:spuUenhulp@spuilenhulp.n! Alle bruikbare kleding, textiel en schoenen kunnen naar Spullenbulp gebracht werden. Aflevertijden: dinsdag t/m vrijdag van 9:00 tot 17:30 uur zaterdag van 9:00 tot 12:00 uur. Zie ook: www.spullenhulp.nl Toni Boltini 1920-2003 Foto: archief Eemland 1 Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommeweg 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl

Soester Courant | 2003 | | pagina 10