Visser Ben en Gep van Bercum: een bruidspaar van diamant 'Leve het bedrijfsleven!' Opmerkelijk transport door Soest Mcwti/Mvan Zijp sulen 3 jan.) IZEN" Calamiteitenzorgsysteem Waterschap Yallei&Eem Goed reinigingsbedrijf RMN op tweede plaats Bumble Bee Cards \GINA 2 >ver 2001) iderhoud lecialist merken test BV nwerking n! 12 a Soest 112401 016646 ieuwjaar. DINSDAG 30 DECEMBER 2003 SOESTER COURANT PAGINA 3 Eerste publieksboek John v.d. Burg: Gemeente rond Oud Nieuw Witgoed specialis Service voor olie merken Voor al uw parket GEVRAAGD VASTE BEZORGERS SCaSTERÊCOURAWT Vacuümzuiger voor betonnen heipalen Ingezonden: Uitvaart Wij bedanken onze cliënten voor het in ons gestelde vertrouwen en wensen iedereen een fantastisch 2004! Corine en Martin van Zijp juwelier trouwen I gesloten. - Soest ivonden? Dning voor systeem!). ks.com. - 601 29 98 eau Burgemeester Janssen en zijn vrouw waren vorige week dins dag - 23 december - te gast aan het Claroenstekerpad. Ze brachten daar de gemeentelij ke felicitaties over aan Ben en Gep van Bercum. Die waren precies die dag 60 jaar ge trouwd. De Van Bercums vallen voor de meeste inwoners waarschijnlijk wel in de categorie 'bekende Soes- ters'. Vooral de bruid heeft hier in de loop der jaren behoorlijk aan de weg getimmerd. In Utrecht was ze al bestuurlijk actief in de PvdA, en o.a. als vrijwilliger actief voor de Kinderuitzending (die stadse bleekneusjes in zes weken tijd wat meer gezondheid moest geven). Ook in Soest was ze direct actief, en zo raakte ze o.a. betrokken bij de PvdA-Soest, de Rooie Vrou wen, Vrouwen voor Vrede, de Derde Wereldgroep en de Wereld winkel. Met de burgemeester sa men heeft ze nog niet zo lang ge leden de nieuwe Wereldwinkel aan de Steenhoffstraat nog geopend, zoals Janssen nog even in de her innering terugriep. De Van Bercums leerden elkaar voor de oorlog al kennen in Am- sterdam. Graficus Ben was daar werkzaam bij een bekende cliché fabriek en ontmoette verpleegster Gep (een verkorting van Gerda) bij wederzijdse familie, op oudejaarsavond 1939. Het duurde overigens nog wel even voordat de liefde echt toesloeg, maar vanaf dat moment was het dan ook 'dik aan'. 'We zijn drie keer naar Sneeuwwitje wezen kijken, de film van Walt Disney die toen uit kwam,' aldus Ben. Ze trouwden in 1943 in Utrecht, waar ze inmiddels allebei een baan hadden gevonden. In het Utrechtse stadhuis, waar de plechtigheid plaatsvond, hing in die dagen een groot portret van NSB-leider Anton Mussert... Van Dale Ben was intussen lithograaf bij de NS; Gep werkte in het homeopa thische ziekenhuis in de Domstad, dat destijds gevestigd was in een stukje van het oude Militair Hos pitaal. Ze mocht daar gratis meeë- ten, en dat was in die tijd geen al te overbodige luxe. Na de oorlog vond Ben een andere baan, weer in Amsterdam, maar zeven jaar la ter keerde hij terug in Utrecht, waar hij zich aan drukkerij Bosch verbond. Een aantal jaren later stapte hij oyer naar het onderwijs; hij werd docent aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotter dam, gevolgd door de Academie Artibus in Utrecht. Daarnaast bleef hij actief als freelance ont werper. In de loop der jaren ont wikkelde hij zich tot een in brede kring bekend en zeer bekend vormgever, die o.a. van tal van publicaties, jaarverslagen en kalen ders de 'belettering' verzorgde. Hij specialiseerde zich o.m. in de typo grafische verzorging van medische handboeken. Hij ontving diverse prijzen voor zijn werk, hield lezin gen en werkte mee aan diverse grote tentoonstellingen (o.a. van 'best verzorgde boeken'). Zijn naam vestigde 'hij vooral met het grafisch ontwerp voor de woor denboeken van Van Dale, inclusief de 12e druk van de 'Grote Van Het diamanten bruidspaar, ge flankeerd door de Janssens. Foto: Soester Courant Dale'. Ben ging daarvoor op zoek naar een nieuwe letter en stimu leerde daarmee de bekende letter ontwerper De Does tot de 'uitvin ding' van de Lexicon, een geheel nieuwe letter, speciaal ontwikkeld voor de woordenboeken. In de grafische wereld staat Ben van Bercum nog altijd zeer hoog aan geschreven. Hij is al sinds 22 jaar met vut en geniet daarvan. 'Beetje buiten' De eerste jaren van hun huwelijk woonden de Van Bercums samen in een bovenwoning in Tuindorp Maartensdijk, later op een flat met uitzicht op het Amsterdam-Rijn kanaal. In 1969 besloten ze de stap te zetten en naar Soest te verhui zen. 'We wilden graag een beetje buiten wonen.' Aanvankelijk stre ken ze - met hun twee kinderen, een dochter en een zoon - neer in een drive-in-woning aan de Wecg- breestraat, maar toen zich de mo gelijkheid voordeed om een van de fraaie huizen aan het Claroenste kerpad te kopen aarzelden ze geen moment. Ze wonen er nog steeds, met veel genoegen. Bruidegom en bruid, respectievelijk 85 en 88 jaar - 'Ben is echt nog een jong broe kie,' zegt Gep - zijn allebei nog zeer vitaal. Ze hebben het feestje in kleine kring alvast gevierd, maar in het voorjaar - als Gep 89 wordt - zijn ze van plan het nog eens dunnetjes over te doen. www.rabobankonline.com Het ligt sinds kort voor 12,50 in de boekhandel en het wordt goed verkocht. 'Leve het be drijfsleven!', het eerste 'pu blieksboek' van de auteur John G.J. van der Burg, spreekt kennelijk een behoorlijk grote groep lezers aan. En er valt ook heel wat te genieten in dit in meer dan één opzicht volop 'Soester' boek. 'Leve het bedrijfsleven' is immers niet alleen geschreven door een Soester, maar ook uitgegeven door een plaatsgenoot: Angela Bairati van de jonge Soester uitgeverij 10 Services aan de Regentesselaan, waarvan we ongetwijfeld nog meer zullen horen. Dat geldt trouwens ook voor John van der Burg, want die heeft voldoende stof voor min stens nog een vervolg op 'Leve het bedrijfsleven! - 50 verhalen die een boekje open doen over het Nederlandse bedrijfsleven'. John van der Burg (45) kent het bedrijfsleven als zijn broekzak, bij wijze van spreken. 'Ik loop al een kwart eeuw mee,' zegt de bedrijfs econoom en jurist, en hij kent dus het klappen van de zweep. Hij be gon zijn carrière destijds als orga nisatie-adviseur in de consultancy, stapte daarna over naar de ICT- sector en is inmiddels al weer eni ge jaren lid van de directie van een verzekeringsbedrijf. Geboren in Nieuw-Zeeland ('toevallig'), (af gestudeerd in Rotterdam en sinds 13 jaar inwoner van Soest, waar hij met veel plezier woont. 'Leve het bedrijfsleven' is een bun del van 50 anekdotische verhalen, waarin John van der Burg met een kritische blik naar en achter de schermen van het bedrijfsleven kijkt. 'Boekhoudschandalen, top mensen die vooral oog hebben voor hun eigen portemonnee, overnames die in een drama eindi gen, falende commissarissen en beleggingsproducten die gegaran deerde verliezen blijken op te leve ren. Het Nederlandse bedrijfsleven is de kater van de uitspattingen in de jaren '90 blijkbaar nog niet te boven,' aldus de introductietekst bij deze 'lichtvoetig en ironisch geschreven verhalen, die nu eens niet het thema 'succes' tot vanzelf sprekend uitgangspunt nemen.' De verhalen zijn fictief (gemaakt), maar dus wél op de werkelijkheid gebaseerd. Ze zijn ironisch, humo ristisch, soms zelf een beetje cy nisch, maar dat is dan vooral om LEVE HET BEDRIJFS LEVEN! de lezer te prikkelen tot de vraag: Vind je dit nou normaal...? De au teur is dan ook een scherp waarne mer, die makkelijk door de 'din gen' heenkijkt. Voor gaan zitten Het is niet Johns eerste boek. Eer der publiceerde hij al wetenschap pelijk werk in artikelen, boeken en tijdschriften op zijn vakgebied. Maar het schrijven is hem dus niet vreemd, 'al moet je er altijd wel voor gaan zitten'. Al met al heeft hij er het afgelopen jaar stevig aan gewerkt, met name in de avondu ren. 'Leve het bedrijfsleven' is zijn eerste boek voor een groot publiek en de reacties - in de paar weken dat het boek op de markt is - zijn tot nu toe lovend. Het heeft al eni ge publiciteit gehad, o.a. in de vak pers. Een rode draad zit er ook in: wat er de laatste jaren mis gaat in het bedrijfsleven en dat de stevige re cessie waarvan nu sprake is, er niet 'zomaar' is gekomen, aldus John. Er gaat meer mis dan in het verle den, vindt hij. 'Het succes is de norm geworden tijdens het econo misch hoogtij van de afgelopen ja ren, maar echt succes dat is eerder uitzondering dan regel. Dat zie nu het weer wat minder gaat...' De kern-boodschap van het boek is overigens volgens hem: Het niet zo erg is om wat minder succesvol te zijn, als je er alsjeblieft maar om blijft lachen...' Warm gevoel Hij zelf is het bedrijfsleven overi gens met hart en ziel toegewijd - daarover moet geen misverstand ontstaan. 'Ik heb er een warm ge voel voor; jammer dat er zoveel dingen mislopen.' Het zijn overi gens niet de verhalen van de krant en de tv die in het boek verteld worden, maar vooral herkenbare, min of meer alledaagse situaties die we allemaal wel tegenkomen. 'Ook in het bedrijfsleven kom je vreemde mensen tegen. Soms zijn ze raar, soms zijn ze uitgesproken rattig. Ze zijn ook heus niet alle maal aardig, zeker niet als er be langen op het spel staan. Dan draaien mensen elkaar graag een poot uit. Dat zie je ook aan al die zichzelf overschattende managers die de mist in gaan...' Volgens John van der Burg is het lezen van zijn boek daarom niet alleen vermake lijke tijdspassering, maar bevat het ook tal van 'leermomenten', waar mee de lezer zijn voordeel kan doen. En zit er nog eens een ro man in? 'nou, wie weet...' Op woensdag 31 december zijn de afdelingen Publieksza- ken en Bouwzaken van het ge meentehuis vanaf 13:00 uur gesloten. Op vrijdag 2 januari is het ge meentehuis overdag gesloten. De nieuwjaarsreceptie begint 's avonds om 19:30 uur. Op maandag 5 januari is het gemeentehuis in verband met de nieuwjaarsbijeenkomst voor het personeel pas vanaf 10:00 uur geopend. Vuurwerkverkoop Dit jaar mag vuurwerk verkocht worden op maandag 29, dins dag 30 en woensdag 31 decem ber. In het Vuurwerkbesluit Wet milieugevaarlijke stoffen staat dat beschreven. Landelijk is sinds een aantal jaren de re gel van kracht dat vuurwerk al leen op woensdag 31 december vanaf 10:00 uur tot donderdag 1 januari 02:00 uur afgeschoten mag worden. Aan jongeren be neden de leeftijd van 16 jaar mag geen vuurwerk verkocht worden. Verkooppunten van il legaal vuurwerk en het afschie ten van vuurwerk buiten boven vermelde dagen kunnen ano niem gemeld worden aan de kliklijn van de politie: 8S 0800- 7000. Afvalinzameling Op donderdag 1 januari (Nieuwjaarsdag) wordt door RMN geen afval ingezameld. Het afvalbrengstation aan De Schans is gesloten. De inhaal- dag (zoals vermeld op de afval- kalenders 2003/2004) is als volgt. In plaats van donderdag 1 januari: inzamelwijken 13,14, 18, 19, 27 en 29 op zaterdag 3 januari (bruine gft-container). Zet de container voor 07:30 uur buiten. Het is mogelijk dat de vuilniswagen op een ander tijdstip bij u in de straat komt dan u gewend bent. RMN haalt na de feestdagen kerstbomen apart op. Met een aparte wagen worden de kerst bomen door RMN opgehaald op onderstaande data: wijk 25, woensdag 7 jan. wijk 13, 18, 27: donderdag 8 jan. wijk 11, 16, 30: vrijdag 9 jan. wijk 12: woensdag 14 jan. wijk 14, 19, 28: donderdag 15 jan. wijk 15, 17, 29: vrijdag 16 jan. Containers Containers worden tijdens de jaarwisseling tijdelijk afgesloten of verwijderd ter voorkoming van vandalisme. Op sommige locaties worden de papiercon tainers enkele dagen voor de jaarwisseling verwijderd en op donderdag 2 januari weer te ruggeplaatst. De papiercontai ners die blijven staan en de tex- tielcontainers die verspreid in de gemeente staan, worden op woensdag 31 december 's mid dags om uiterlijk 16:00 uur ge leegd en afgesloten. Op donderdag 2 januari kan men papier en textiel weer in de containers kwijt. SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Dijkgraaf en Heemraden, het dagelijks bestuur van Water schap Vallei Eem, hebben het calamiteitenzorgsysteem vastgesteld. Het waterschap heeft de plannen nu ter toet sing naar de provincies Gelder land en Utrecht gestuurd. Ook komen de plannen onder een wachtwoord op de internetsite van het waterschap te staan, zodat alle organisaties die bij rampen betrok ken zijn de plannen kunnen inzien. Voor de toegang van de plannen is wel een wachtwoord nodig. Dat is nodig omdat in de plannen ook noodtelefoonnummers staan, die alleen bij calamiteiten worden ge bruikt. Het plan biedt een 'bestuurlijke' structuur voor het optreden van de calamiteitenorganisatie en is gro tendeels gebaseerd op het door de Unie van Waterschappen gepre senteerde model calamiteitenzorg systeem. In de plannen staat de wijze van bestrijding van calamitei ten, inclusief overzichten van het personeel dat wordt ingezet. Het calamiteitenzorgsysteem van het waterschap bestaat uit een hoofdplan en 10 deelplannen. In die deelplannen worden mogelijke rampen en specifieke aspecten ver der uitgewerkt. Zo bestaan er deelplannen voor hoogwater in de Nederrijn, hoogwater in de rand meren, wateroverlast, watertekort, waterkwaliteitsproblemen en sto ringen op een rioolwaterzuivering. Waterschap Vallei Eem zal de komende jaren regelmatig gaan oe fenen om goed voorbereid te zijn op mogelijke calamiteiten. Ook af gelopen jaar heeft het waterschap al diverse oefeningen uitgevoerd. Zoals onlangs, toen het waterschap heeft geoefend om het Valleika naal bij stuw de Roode Haan in Veenendaal af te sluiten. Deze oe fening was bedoeld om te bekijken of de Slaperdijk in geval van een calamiteit kan worden afgesloten. De Slaperdijk kan een functie ver vullen om het gebied ten noorden ervan te beschermen tegen water overlast als de Grebbedijk ooit zou doorbreken. Die kans is overigens heel erg klein. Of de Slaperdijk dan gesloten moet worden moet de provincie in overleg met de be trokken gemeenten besluiten. Het waterschap is slechts adviseur en moet ervoor zorgen dat de afslui ting kan worden gerealiseerd als dat nodig mocht zijn. De NVRD, vereniging voor af val en reinigingsmanagement, heeft ook in 2002 een vergelij kend onderzoek laten uitvoe ren onder inzameldiensten van gelijke klasse. In oktober 2003 werden de resultaten van 2002 bekendgemaakt. RMN blijkt weer hoger te scoren en staat nu op een tweede positie. In 2001 kwam Reinigingsbedrijf Midden Nederland, het reinigings bedrijf voor de gemeenten Soest en Zeist, al in de kopgroep op een 4e positie. En nu de 2e plaats! Een goede prestatie voor een bedrijf dat pas sinds april 2000 als reini gingsbedrijf opereert binnen de ge meentegrenzen van Zeist en Soest. Reden voor feeststemming bij RMN en gebak bij de koffie voor de gehele binnen- en buitendienst. Een goed rapport voor RMN waarbij de ruime dienstverlening en de lage inzamelkosten hoog scoren. De milieudoelstellingen zijn beter dan gemiddeld. De be drijfsvoering, zijnde de prestaties en productiviteit op straat, wordt gekwalificeerd als gemiddeld. Een interessant beeld geven de cijfers over de kosten en de kilo's ingeza meld afval per inwoner binnen het verzorgingsgebied van RMN. Hierbij moet worden aangetekend dat de hoeveelheid geproduceerd aantal kilo's afval per inwoner niet afwijkt van het provinciale afval aanbod per persoon. Uit de resul taten van het onderzoek blijkt dat RMN een prima functionerend bedrijf is dat een hoge positie in neemt binnen vergelijkbare inza meldiensten. De uitdaging voor RMN zit in verbetering van scores op onderdelen en het behouden van een plaats in de top 3. RMN-gebied Gemiddeld Afval per inwoner Opgehaald door RMN Gebracht naar locaties Afvalscheiding Kosten restafval Kosten GFT Kosten totaal 617 kg 430 kg 187 kg 53% 28 p/aansl. 18 p/aansl. 77 p/aansl. 586 kg 427 kg 159 kg 52% 36 p/aansl. 26 p/aansl. 98 p/aansl. Score van 23 17c positie 11' positie 6' positie 9C positie 2" positie 1' positie 2° positie Vloeren Verlengde Oude Utrechtseweg 2 3766 MG SOEST www.houtenvloerenpaleis.nl tel: 035 - 65 64 024 Soester Courant elke woensdag een belevenis! in Soest voor de, Aanmelden: lel. 6014152 Vorige week maandag vertrok bij Moderniek, het bekende werktuigbouwbedrijf aan de Laanstraat in Soest, een opmerkelijk transport: een truck met opleg ger, waarop een dertig meter lang werktuig dat door Moderniek was gebouwd. Het ging om een toestel met zuignappen, waarmee betonnen heipalen vacuüm uit de mal - waarin ze in de fabriek gegoten worden - ge trokken kunnen worden (te 'ontkisten'). Het apparaat was bestemd voor een betonfabriek in Zwijndrecht. Het vervoer, hoewel bepaald geen sinecure, lukte in één dag. Moderniek is een uniek bedrijf in Nederland, waar tal van bijzondere werktuigen worden ontworpen en gebouwd, zoals o.m. ook installaties om vliegtuig- trolly's te laden en te lossen. www.rabobankonIine.com Enige tijd geleden kwam bij mij aan de deur een keurige jongeda me, studente, die een pakje zoge naamde Bumble Bee Cards (zie foto) wilde verkopen. Van de op brengst ging een gedeelte naar de Daniël den Hoed kliniek, o.m. be kend dankzij de activiteiten van onze plaatsgenoot Herman van Veen. Gezien mijn kennis over het col lectewezen en inzamelingsregels had ik argwaan met betrekking tot het aangebodene en het legale ka rakter ervan. Zeker gezien het keurmerk van het CBF op de ver pakking van de knullige kaarten. Het meisje, te goeder trouw vol gens mij, beschikte over te weinig achtergrondinformatie om mijn wantrouwen weg te kunnen ne men. Ik heb toen bewust een pak je kaarten gekocht en het CBF ge vraagd of het hiervan op de hoogte is. Enkele dagen geleden kreeg ik bijgaand antwoord dat aan duide lijkheid niets te wensen over laat. De reden dat ik dit onder uw aan dacht breng is dat er buitengewoon veel oplichterij is, en dat veel men sen hier ongetwijfeld intrappen, hetgeen weer ten koste gaat van de integere collectes en goede doelen. Met vriendelijke groet, Bob Brenier Hieronder onverkort de reactie van het CBF op de vraag van de heer Bremer. Stichting Familiehuis Daniël den Hoed is in het bezit van het CBF- Keur. Bumble Bee Cards is een commercieel bedrijf dat kaarten verkoopt en een deel van de op brengst afstaat aan het goede doel, in dit geval Familiehuis Daniël den Hoed. Bumble Bee Cards is niet in het bezit van het CBF-Keur en komt in de huidige vorm en doel stelling ook niet in aanmerking voor het CBF-Keur aangezien het CBF-Keur alleen kan worden toe gekend aan fondsenwervende in stellingen. Als fondsenwervende instelling kan volgens de normen van het CBF worden aangemerkt een naar Nederlands recht opge richte stichting of vereniging met volledige rechtsbevoegdheid die voor de realisering van charitatie ve, culturele, wetenschappelijke of ander het algemeen nut beogende doelstellingen door middel van fondsenwerving een beroep doet op de publieke offervaardigheid. Het CBF ontvangt met enige re gelmaat klachten over kaartver koopacties voor of namens goede doelen. Volgens de verkopers (meestal studenten) worden de kaarten verkocht voor het goede doel, maar als wordt doorgevraagd of de bijgaande informatie na het kopen van de kaarten wordt gele zen, blijkt dat de betreffende fond senwervende instelling slechts een klein deel van de (nog onbekende) opbrengst uit de verkoop ontvangt. Vaak wbrdt zelfs de hoogte van het bedrag of percentage dat zal wor den afgestaan aan het goede doel niet vermeld. Wanneer het CBF een klacht ont vangt over dergelijke activiteiten dringen wij er bij de fondsenwer vende instellingen met het CBF- Keur op aan om goede afspraken te maken met dergelijke commer ciële bedrijven, vooral met betrek king tot de (mondelinge) informa tie die aan potentiële kopers wordt gegeven. Deze informatie dient overeen te stemmen met de werke lijkheid, waaronder het feit dat de actie niet uitgaat van de fondsen wervende instelling, maar een ini tiatief is van een commercieel be drijf. Vanwege het feit dat bovenstaan de activiteiten kunnen worden aangemerkt als het houden van een collecte, is in de meeste ge meenten het aanvragen van een collectevergunning verplicht. De verkoper dient zich ook duidelijk te kunnen legitimeren aan poten tiële kopers. Onze ervaring is ech ter dat het aanvragen van een ver gunning door de organisator vaak achterwege blijft. Wanneer de be treffende gemeente op de hoogte wordt gebracht van de activiteiten van deze kaartverkopers en blijkt dat geen vergunning is afgegeven, kan de gemeente de politie inscha kelen wegens het overtreden van de APV. Wij raden u dan ook aan om bij de gemeente na te vragen of een vergunning is verleend voor de activiteiten. Wat betreft de afbeelding van het CBF-Keur op de enveloppe van Bumble Bee Cards, dit is niet toe gestaan. Een instelling waaraan het CBF-Keur is toegekend mag het CBF-Keur logo voeren. Het recht op het voeren van dit logo geldt niet voor organisaties die, naar ei gen zeggen, voor het betreffende goede doel kaarten verkopen. Het Helpende tanden bco«tn Giro 70È Famjlitiiifii CBF-Keur logo is bedoeld om aan de gever in een oogopslag duide lijk te maken dat de instelling die kaarten verkoopt of vraagt om een gift beoordeeld is door het CBF en voldoet aan de eisen die het CBF stelt aan het verkrijgen van het CBF-Keur. Eén van deze eisen houdt in dat de kosten van fond senwerving niet meer dan 25% van dfe inkomsten uit eigen fond senwerving bedragen gemeten over een periode van driejaar. Een organisatie die voor het betreffen de goede doel met CBF-Keur ver koopactiviteiten verricht wordl echter niet door het CBF gecon troleerd en mag daarom ook niel het CBF-Keur voeren. (zie ook: www.cbf.nl) Het jaar is om. Zo ook een flink aantal van mijn vrienden en kennissen, die 2003 niet hebben overleefd. Het zal wel met mijn leeftijd te maken hebben, hoewel sommigen een stuk jonger naren dan ik ben of net zo oud. Uitvaart is een mooi poëtisch woord, maar een uitvaartdienst roept heel verschillende emoties op. De laatste uitvaart deze maand voor mij ging in Baarn vooraf aan de begrafenis van Henk Jansen (68). Hartstilstand.. Hij was mijn collega destijds in het onderwijs en gaf gymnastiekles aan de Scho lengemeenschap Eemland. Zo'n plechtigheid heeft vaak iets gezelligs achteraf. Je ontmoet mensen die je al jaren uit 't oog bent verloren. Zoals van school Wik van Asselt, Jannie Koremans, Wim van Es, Wim Peters, Peter Kooi. Deze bijeenkomst in de Ark ver oorzaakte onder de vele aanwezi gen een mengeling van droefenis en vrolijkheid. Geheel in de geest van de overledene. Eigentijds, so ber, zonder rituelen en clichés en met veel tranen en humor. Zo hoort het. 'We moeten de dood niet groter maken dan hij is', dichtte ik een paar jaar geleden. Henk was ludiek, uitgesproken in zijn meningen, een vrouwenman, betrokken bij anderen, soms onge nuanceerd, kwetsbaar en zijn kin deren waren dol op hem. Tijdens de rouwdienst spraken zijn ex-vrouw, zijn beide dochters, zijn zoon, enkele vrienden en vriendinnen en werden een paar goede popsongs ten gehore ge bracht. Henk was omringd door een lamento van verdriet, warmte, sympathie en bloemen. De laatste jaren werkte hij in de Plantage Boekhandel te Hilver sum. Een van de medewerkers, Menno Sipma, sprak onder meer: 'Henk stond achter de toonbank als een kastelein achter zijn bar en hij zei tegen de klanten wat hij dacht. U moet weten, wanneer je een paar jaar in een winkel werkt, ken je duizend en een manieren om discussies niet klanten kort te sluiten. Henk was anders. Hij be gon ze zelf. Discussies over gevoe lige onderwerpen als god, geloof, het koningshuis, de politiek en het Nederlands elftal. Die klanten kwamen soms terug om hun gelijk te halen of om hem te bekeren. Hij ging tot het randje, maar was nooit beledigend. Voor de Formu le I kon hij absoluut geen begrip opbrengen. Tegen een klant die een Telegraaf kwam kopen zei hij eens: 'Zo mevrouw, gaat u 1,25 verbrassen?' Zijn liefde ging uit naar literatuur, poëzie, kleinkunst en didactiek, maar vooral naar de klant, zijn medemens en naar ons. Henk zei wat hij dacht, ook tegen ons. Hij maakte alles bespreek baar. Van die dingen die aan je kunnen gaan knagen, waarvan je zo blij wordt, dat ze bespreekbaar blijken. Als hij niet op het rooster stond, was hij 'toevallig' in de buurt. Hij was attent en geïnteresseerd. Hij bracht sfeer en familiegevoel en straalde dat op een wonderbaarlij ke wijze uit. De mensen wisten niet precies hoe het zat maar wel ongeveer. Hij was de 'vader' des huizes. Hen- riëtte was zijn 'vrouw'. Myra, An- nemarie, Michel en ik waren de 'kinderen'. 'Waar is je vader?' 'Is je vader er niet?' 'Ja, dat heeft je va der voor më besteld'. Henk is er niet meer. Wij missen hem enorm'. Van zo'n soort uitvaart word je niet ongelukkiger. Gelukkig Nieuwjaar! Man Weedestraat 145, Soest, Telefoon (035) 602 06 70 G

Soester Courant | 2003 | | pagina 3