eikeerde voorstelling van zaken' i Kinderen maken lampionnen voor viering Driekoningen Brandweer houdt receptie Gemeente wijst bezwaren tegen kap zes bomen af SA KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Transporthelikopters uit Soesterberg vervangen >GINA 10 VARME 6f- st /IF Ictie op bezwaren VOS tegen komst van EOD Inloopavond bij BC Badso Volksdansinstuif Muziek in Domkerk WOENSDAG 7 JANUARI 2004 Klachten bezorging Soesterberg AUTOSCHADE VRIJWILLIGERSHULP NODIG? 603 11 19 WIJ WENSEN IEDEREEN N GEZOND EN FIT 2004! met NIEUWE CURSUSSEN Meningen van lezers Elk jaar nieuwe recordpoging de Boni v» +saus (verkoopwagen) ervaring! ICEIU OESTERBERGSE iedereen in Soesterberg net instemming de reac- hezen van de Vereniging last Soesterberg (VOS) op lericht van de eventuele it van de nu nog in Culem- j gevestigde Explosieven jimings Dienst (EOD) de vliegbasis Soesterberg. kan hen, een oud-militair Be voormalige Mijnoprui- |sdienst die niet met naam krant wil in verband met (urtenissen in het verleden, Izelfs verontwaardigd over. J mij ergert, dwars zit en zelfs Btioneel wat doet, is de totaal leerde voorstelling van zaken, ferger me eraan dat men de tsen wil infiltreren met een ver fde gedachtegang.' Vereniging Overlast Soester- a heeft in een reactie gezegd de (rist naar Soesterberg van de folosieven Opruimings Dienst T)D) en het Explosieven Oprui- fogs Commando (EOC) dat de Éet van de EOD coördineert, Lt te zien zitten. 'Een van de re- Inen die de VOS aanvoert be- ijp ik helemaal niet, en die vecht aan: "Vooral mensen die de oor- g hebben meegemaakt zouden et goed tegen het geluid van ont- loffende bommen kunnen". Dat ebeurt daar helemaal niet', zegt e oud-militair. 'Deze club schopt veral maar tegen en weet in dit eval niet waar tegenaan en waar in.' Jij herinnert eraan dat de vliegba- iis 25 jaar lang in medegebruik is ;eweest bij de Amerikaanse lucht- nacht. 'Die heeft met haar straal jagers meer geluid gemaakt dan de explosie van een bom die onscha delijk gemaakt wordt. Maar nog daarvan afgezien: als ergens explo sieven worden gevonden, die on schadelijk gemaakt moeten wor den, gebeurt dat bijna altijd op de vindplaats of in ieder geval op een veilige plek in de omgeving. Ze komen helemaal niet naar Soester berg. Net zo min als de EOD ex plosieven vervoert naar Culem- borg. De dienst zit daar als locatie, meer niet.' Hij vervolgt: 'De VOS doet het voorkomen alsof Soesterberg een 'springplaats van explosieven' wordt. En dat steekt mij, want dat is absoluut niet het geval. De VOS weet niet waar ze over praat. Ze heeft kennelijk niet de moeite ge nomen eerst eens contact te zoe ken met mensen die er iets van weten. Dat is een kwalijke zaak. We moeten straks in het kader van de bezuinigingen het vliegveld missen, maar ik vind wel dat men alles moet proberen om er een al ternatief voor te vinden. Uiteinde lijk heeft het te maken met werk gelegenheid. Ik vind het juist een goede zaak dat men probeert de EOD hierheen te krijgen.' Ook op Soesterberg De Soesterberger (79) komt oor spronkelijk uit Brabant. Hij was in 1944 oorlogsvrijwilliger bij de Stoottroepen. Vlak voor de bevrij ding van Breda in oktober '44 was hij door de Duitse linie gegaan om bepaalde locaties herkenbaar te maken waarvan men wist dat daar de SS zat. Hij kwam toen met de Polen Breda binnen. Omdat alles wat met het onscha delijk maken van springstoffen zijn belangstelling had, werd hij direct na de oorlog instructeur op de Mijnenschool in Bergen op Zoom, die kort na de bevrijding tijdelijk naar het voormalige concentratie kamp in Amersfoort verhuisde. Maar eerst nog was hij als groeps commandant van een opruimings dienst in de Doelenkazerne in Lei den werkzaam. Op verschillende locaties in het land, bijvoorbeeld rond Arnhem en Zevenaar, maar ook op de vliegbasis Soesterberg, heeft hij mijnen geruimd. Toen ik op Soesterberg kwam, stond daar het vliegtuig van Prins Bernhard, de PH-PBA met daarop de drie gene- raalssterren die de prins toen als opperbevelhebber van het leger droeg.' Bij dat toestel poseerde hij met zijn ploeg. In 1949 kwam hij als instructeur op de Mijnenschool op de Du- moulinkazerne in Soesterberg, een Met zijn opruimingsploeg poseert de Soesterbergse groepscomman dant op de vliegbasis Soesterberg bij het toestel van prins Bernhard, de PH-PBA. Rechts op het toestel de drie generaalssterren. onderdeel van de Genieschool waar onderofficieren en officieren werden opgeleid, In 1947 was op de Dumoulinkazerne de hele Ge nieschoolopleiding gecentraliseerd. Hij was er tien jaar lang, tot 1959, instructeur. Daarna heeft hij ook altijd met explosieven te maken gehad, maar in een andere functie, waarover hij verder niet kan uit weiden. In 1979 verliet hij de mi litaire dienst. De eucharistieviering van het Mediapastoraat vanuit het voormalige klooster Cenakel aan de Amersfoortsestraat stond zondag in het teken van het feest van Driekoningen. De jeugdige leden van het kinder koor De Bergrakkertjes uit Amersfoort verzorgden niet al leen de zang, maar speelden ook de 'rol' van de Driekonin gen. Geleid door een grote ster kwa men de kinderen als Driekoningen aan bij de deur van de kapel van het Cenakel. Met hun zelfgemaak te lampions gingen zij naar binnen en begroetten het kind in de krib be. Zo begon de viering waarin het Driekoningenverhaal van Matteüs centraal stond. Eerder al waren in het KRO-pro- gramma Kindertijd op nieuwjaars dag en de dag erna beelden te zien van knutselende kinderen die lam pionnen maakten voor het feest van Driekoningen. De kinderen werden over het hoe en waarom 'aan de tand gevoeld' door Hella van der Wijst, presentatrice van KRO De Wandeling. Zij las een verhaal voor en stelde de kinderen daarover tussendoor vragen. Het Mediapastoraat is een geza menlijk initiatief van het RKK en de KRO. Beide zendgemachtigden hebben het Mediapastoraat in het leven geroepen om een pastorale presentie te realiseren met behulp van en in de media op basis van de leer cn traditie van de rooms-ka- tholieke kerk. De KRO en de Ne derlandse Bisschoppenconferentie zijn in 1956 overeengekomen dat de KRO de RKK zendtijd op ra dio en televisie verzorgt. Veel van Een onderdeel van de eucharis tieviering in het Cenakel in Soeste/ - berg was het voorlezen van een ver haal over Driekoningen door Hel la van der Wijst. de uitzendingen komen uit de ka pel van het voormalige klooster Cenakel aan de Amersfoort!- sestraat in Soesterberg, naast het Kontakt der Kontinenten. Niet minder dan tweeëntwintig uitrukken tijdens de jaarwisse ling weerhielden de meeste ac tieve leden van het Soester brandweerkorps er niet van op nieuwjaarsdag de traditionele receptie in de kazerne te bezoe ken. Als herinnering aan een jaar met een record-aantal branden en hulpverleningen kregen ze een dvd met daarop foto's en filmbeelden van en ar tikelen over de grootste brand in 2003, die bij ASI aan de Kostverloremveg op 18 januari, alsmede het evaluatie-rapport van deze brand. De voorzitter van de Vereniging Vrijwillige Brandweer van Soest, Martin Önwczen, zei in een terug blik dat 2003 een gedenkwaardig jaar is geweest. Niet alleen door de vele uitrukken, maar ook dankzij de viering van het tachtigjarig be staan van de vereniging, die voor dit jaar nog een activiteit op het programma heeft staan, een zes kamp. Onwezen voorspelde dat ook 2004 een bijzonder jaar wordt door de veranderingen die op sta pel staan, onder meer door de in voering van een ploegendienst. Hij overhandigde tenslotte het eerste exemplaar van de ASI-dvd aan brandweervrijwilliger en -chauf feur Rainier de Groot, als over buurman van de ASI melder van de brand die zo'n omvang had dat een regionale inzet van hulpdien sten noodzakelijk was. De receptie werd niet alleen be zocht door actieve leden cn hun partners, maar ook door oud-le den. Voor het eerst in de geschie denis maakte ook een carnavalsde- Rainier de Groot krijgt het eerste exemplaar van de dvd van de ASI- brand in januari vorig jaar van ver enigingsvoorzitter Martin Onwe- Foto: Brandweer Soest legatie z'n opwachting. Prins Pa- trick de Eerste van de carnavals vereniging De Narre Knollen kwam met zijn adjudanten de bes- BC Badso houdt vanavond vanaf acht uur een inloopavond. Belang stellenden kunnen in de Banning- hal in Soesterberg vrijblijvend ken nismaken met badminton. Voor materiaal wordt gezorgd, zodat de bezoekers slechts sportkleding en •schoeisel hoeven mee te nemen. Leden van Badso geven uitleg van de sport, verzorgen een training en geven begeleiding. Ook wordt in formatie verstrekt over de speel avonden en -middagen van de verschillende leeftijdsgroepen. Te vens kan een kijkje worden geno men bij de competitiewedstrijd van het eerste team tegen Sjeve Sjuttel. In oktober werd ook een inloop avond gehouden. Badso, dat ook gebruik maakt van sportzaal De Bunt, mocht daarna zes nieuwe leden begroeten. De inloopavond van vandaag begint om 20:00 uur en is gratis toegankelijk. Voor meer informatie: Maarten den Otter, 8§ 5822132, of Lieke de Rond, 88 6020265. Op vrijdagavond 9 januari organi seert volksdansvereniging Terpsi- chore de nieuwjaarsinstuif onder leiding van Marcelle Boersma. De muziek wordt verzorgd door or kest Lavak. De instuif wordt ge houden in gymzaal 'Het Middel punt', Spinetpad 2 (wijk Zielhorst) Amersfoort en duurt van 20:00 tot 23:00 uur. Toegang: leden 5,00; niet-leden 7,00. Zaal/dans schoenen zijn verplicht. Informa tie: Henny Kentie, S8 0346- 352637, of Wil Verweij, 88 033- 4551566. Zaterdag 10 januari: solocantates van Croft, naar een hobosonate van Handel en naar orgelwerken van Handel en Purcell, door Christine Jansen (sopraan), Piet Dhont (hobo) en Jan Jansen (continuo). Het concert begint om 15:30 uur en de toegang is gratis. COURANT Redactie-adres: Jan van St eendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Zaterdag 10 januari zondag 11 januari Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 pastor J. Beekman; eucharistieviering; gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra; avondmaal 10:00 ds. M.A.A. Nawijn; avondmaal (De Drie Eiken) Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra; avondmaal World Outreach Church (info Iocatie:@0346-35Ö458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 880900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, @030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, @352467; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, §25033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: @0900-8844; alarmnummer:üB 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, @035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, @06-30189317. Hulpdienst «t Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, @351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, @352391. Grof vuil., @0800-7662000. De Koninklijke Luchtmacht gaat de drie Chinook trans porthelikopters vervangen, af komstig van het 298 squadron van vliegbasis Soesterberg, die op het ogenblik op de voorma lige Iraakse vliegbasis Tallil ge stationeerd zijn. Op basis van het aantal gemaakte vlieguren zijn de transporthelikop ters toe aan groot onderhoud. Eind vorige week vrijdag zijn vanuit de Eemshaven drie andere Chinooks naar Koeweit verscheept. Het schip met de drie helikopters aan boord zal naar verwachting om streeks 25 januari in .Zuid-Irak aankomen. In Unkashar zullen technici de Chinooks vlieggereed maken zodat de helikopters naar de vliegbasis Tallil kunnen worden overgevlogen .Tallil ligt op de noordoostelijke rand van de pro vincie Al-Muthanna waar de hoofdmacht van de aanwezige mi litairen z'n domicilie heeft. Dit ge bied heeft een oppervlakte van 25 vierkante kilometer. Op het ogenblik staan vier trans- Voor de abonnees in Soesterberg is het klach tennummer 035-6021841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woens dag tussen 18:30 en 19:30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. De ene boom is de andere niet en de ene plek is de andere niet. Dat weten inmiddels de indieners van bezwaren (ziens wijzen) tegen het verlenen van een vergunning voor het kap pen van twee berken, een es doorn, een meerstamniige aca cia, een Amerikaanse eik en een cedrus aan de Postweg 38 in Soesterberg. Al hun bezwa ren zijn ongegrond verklaard. De bomen moeten wijken om de voorgenomen bouw van een be drijfspand te kunnen realiseren. De bomenkap stuit bij burgemeester en wethouders niet op bezwaren, te meer omdat ze, in tegenstelling tot hetgeen de bezwaarden vinden, niet beeldbepalend zijn. Bovendien heeft de esdoorn last van rotting en staat hij, evenals de berk en de acacia, binnen twee meter van de bebouwing. De takken van de ced rus kunnen afbreken als het waait, regent of sneeuwt. De eik is onder deel van een bosje en gaat in de toekomst door het soort, de groei vorm en de plek grote problemen veroorzaken aan de omringende bomen. De gemeentelijke bomendeskundi- ge heeft de locatie en de conditie van de bomen bekeken. Hij stelt dat er geen enkele reden is om de kapvergunning te weigeren. Bo vendien is gebleken dat de belan gen van de aanvrager van de kap vergunning, S. Uyland namens Petrus B.V., zwaarder wegen dan het belang van het handhaven van de bomen. Dat volgens de be zwaarden het groen bijdraagt aan het woongenot, is op grond van de nota Bomen over Bomen geen toetsingsgrond voor het al dan niet verlenen van de kapvergunning. Volgens het geldende bestem mingsplan Soesterberg Noord is uitgangspunt dat tien procent van elk perceel voor groenvoorziening moet worden gereserveerd. Hieruit kan volgens burgemeester en wet houders worden geconcludeerd dat niet alleen bomen, maar ook struiken, gras en dergelijke onder het begrip groenvoorziening vallen. Het bestemmingsplan schrijft niet voor dat de bomen waarover het hier gaat moeten blijven staan. Wel moet de inrichting van het perceel Postweg 38 zodanig zijn dat deze voldoet aan de in het bestem mingsplan vastgelegde norm van tien procent groenvoorziening. Dat een van de indieners van de bezwaren, J.J. Plekkepoel, eerder geen kapvergunning gekregen heeft, is onder meer een gevolg van het feit dat de eiken die hij wilde kappen, beeldbepalend zijn. Beide gevallen zijn niet met elkaar te vergelijken. Het beroep dat Plekkepoel deed op het gelijk heidsbeginsel faalt dan ook. Dat er sprake is van een voorkeursbehan deling jegens Uyland, zoals een van de bezwaarden suggereerde, is onjuist. Weliswaar heeft de behan deling van de aanvraag kapvergun ning door Plekkepoel vierenhalve maand geduurd, maar ook de heer Uyland heeft twee maanden moe ten wachten op zijn kapvergun ning. Hierin waren geen bijzonde re voorschriften opgenomen, waar door hij er direct gebruik van kon maken. Dat de bezwaren tegen de vergun ning aan Petrus B.V. waren zoek geraakt, is een gevolg geweest van personeelswisselingen, aldus bur gemeester en wethouders. Daar door zijn ze per abuis op een ver keerd bureau terechtgekomen. Hiervoor heeft de gemeente Soest excuses aangeboden. Al met al komt het college van b. en w. tot de conclusie dat de be zwaren ongegrond zijn en de zes bomen zonder bewaar gekapt kun nen worden. STALENHOEF SOEST NIEUWE GRACHT 29 - TEL. 035 - 602 27 44 te wensen aanbieden. Hij had voor commandant Ron Lettinga een fles Prinsenwijn meegebracht en hing hem een persoonlijke onder scheiding om. Aanleiding tot het onverwachte bezoek van Prins Pa- trick I aan de brandweer was diens motto voor de carnavalsviering 2003/2004: Een brandvrij carna val. De nieuwjaarsreceptie bood net zoals in voorgaande jaren de be zoekers de gelegenheid om de meer dan 1.300 foto's te bekijken die waren gemaakt tijdens de uit rukken, de officiële bijeenkomsten en de evenementen in het kader van de jubileumviering. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg SPORTIEF AFSLANKEN onder individuele begeleiding - ook voor jeugd - 10 weken 3 x p.w. incl. testen 200,-. SENIOREN FITNESS gezellig sporten op eigen niveau met leeftijdsgenoten. PILATES training voor een bewust sterk en soepel lijf o.l.v. gediplomeerde instructors. Cursusinformatie - testen van conditie/vetpercentage - programma/advies op maat o.l.v. fysiotherapeuten tijdens onze INLOOPMIDDAG ZA 17 JAN. 13.00-15.00 FYSIO FITNESS PROMOTIONS Van Weedestraat 211 - Soest - Tel. 035-6023106 www.fysio-fitnesspromotions.nl porthelikopters op de basis in Tal lil. Drie Chinooks zijn sinds 6 au gustus van het afgelopen jaar door lopend inzetbaar geweest voor transport en medische evacuatie- vluchten (MedEvacs). De vierde Chinook, die onlangs is toege voegd wordt in Irak gebruikt voor eventuele transportbchoefte van de extra verkenningscapaciteit, die door het Korps Commandotroe pen uit Roosendaal wordt uitge voerd. Het helikopterdetachement van 85 luchtmachtmilitairen wordt sinds kort geleid door luitenant kolonel Wido Gerdsen. Steeds worden cr nieuwe records gebroken en het gezaghebbende Guinnessbook of records houdt ons daarvan jaarlijks op de hoog te. Ook de jeugd van Soesterberg loopt de kans om eens in dat ver maarde boek vermeld te worden. Voor de bewoners Mercury-Apol- lo is het al lang geen vraag meer op welk gebied de jeugdige Soes- terbergers zich wereldwijd gaan bewijzen. Kunt u een geheim be waren? Eens zal Soesterberg niet meer als 'De bakermat van de luchtvaart' bekend staan, maar als het dorp van 'De meest gigantische nieuwj aarsviering'. Om een dergelijke betiteling te verwerven is natuurlijk wel jaren lange oefening en enige voorberei ding nodig. Daarom waren de jeugdige feestvierders al dagen voor Oudjaar bezig met het testen van hun vuurwerk, het aanslepen van brandhout, enfin het verzame len van die attributen die noodza kelijk zijn om er een écht feest van te maken. De achtertuin van de woning aan het kruispunt Mercury-Apollo werd door middel van zeildoek overdekt, zodat de onvoorspelba re weergoden het plezier niet zou den kunnen bederven. Door de keuze van oranje doek kreeg het bouwsel zowaar nog een koninklijk tintje. Om niets aan het toeval over te laten werd gedurende de hele oudejaarsdag proefondervindelijk aangetoond, dat het kruit van de onuitputtelijke voorraad vuurwerk goed droog gehouden was. Na deze generale repetitie bleken ook de kelen van de toestromende feestvierders in eenzelfde conditie te zijn, zodat het tijd werd om de kratten pils aan een nader onder zoek te onderwerpen. De op maxi maal volume ingestelde geluidsin stallatie produceerde een onafge broken reeks van eentonige klan ken die de aanwezigen aanzette tot het verplaatsen van de aanwezige glas- en kledingcontainers. De nieuwsgierigheid voor techniek ging zelfs zover, dat de onderkant van de glascontainer aan een nader onderzoek werd onderworpen. De hoeveelheid glas die daardoor uit de container de straat opstroomde was nogal teleurstellend, zodat een andere bron van vermaak werd aangesproken: de vlam ging in de houtberg, alsmede in een aantal geestverruimende joints. Of de wisseling van oud en nieuw nog bewust werd meegemaakt, zal wel altijd een raadsel blijven, maar toen op 1 januari om een uur of tien al het vuurwerk op bleek te zijn, de kratten bier leeg cn het hout verbrand, werd door een paar bedwelmde 'die-hards', moe maar voldaan vastgesteld, dat dit de bes te jaarwisseling ooit was geweest. Helaas werd het bewijs van dit re cord nog diezelfde ochtend door hardwerkende RMN-crs vernie tigd, zodat eind 2004 een nieuwe recordpoging ondernomen zal moeten worden. Een enquête on der de omwonenden zal moeten uitwijzen, of zij dit ook op prijs stellen. B. van Engelen Het resultaat van de 'viering' van oud en nieuw in Soesterberg. Zul ke foto's zijn ook elders in het dorp te maken.

Soester Courant | 2004 | | pagina 11