Cross ook reünie voor René van Zee Smeeing/BDC wel thuis in linker rijtje SoVoCo bereikt laatste acht 'I www. autosmeeing. nl Kibet en Kiplagat snelst in duinen Tafeltennissen om Soester kampioenschappen bij Shot KVO heeft geen kind aan studenten van Debalderin WOENSDAG 7 JANUARI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 13 (ATLETIEK ATLETIEK Meningen van lezers! Sylvestercross Deelname voor iedereen gratis TAFELTENNIS Handballers rekenen eenvoudig af met degradatiekandidaat HANDBAL SCHAATSEN Roel Hessing 3e van Nederland bij B-rijders Marijke Roest Gerrie den Ouden Ook winst in 2e duel met eredivisionist Vrevok I VOLLEYBAL Sport^o^mmJ KORFBAL UNITED CARDEAI^)- A U TO SMEEING Sylvestercross breekt weer allerlei records P.'t.TS'/iriMVCj U-I. OM.'l f:i\ n:m - nijkcrki-hrjj Kibet rechtsduldt hier Kamiel Maasse (midden) en Gertjan Liefers nog naast zich, maar zal later afstand nemen en de 23' Sylvester- Warandeloop, de eerste wedstrijd van het nationaal crosscircuit. In de zandverstuiving en de omlig gende bossen was hij wederom on genaakbaar, al bedroeg zijn voor sprong op Kamiel Maasse slechts zeven seconden. Maasse kwam voor het eerst sinds de marathon van Amsterdam weer in actie. In de hoofdstad verbeterde hij vorig najaar met een tijd van 2.08.31 het meer dan twintig jaar oude record van Gerard Nijboer die er woens dag getuige van was dat Maasse als tweede eindigde. Achter Maasse kwam Gertjan Liefers, net terug van een trainingsstage in Kenia, cross als winnaar beëindigen. Maasse finishte als tweede, voor Liefers die op zijn beurt onder anderen de Keniaan Kipyega achter zich liet. Met Luke Kibet bij de heren en Lornah Kiplagat bij de dames heeft de Sylvestercross op nieuw twee aansprekende win naars kunnen noteren. In de 'overbevolkte' duinen zorgden zij voor de sportieve hoogte punten van de 23e editie van de wedstrijd- De Keniaan Kibet was eind vorig jaar ook als eerste gefinisht in de onbedreigd als derde binnen, voor de Keniaan Kipyego en de Belg Stoorbants. Ook voor Kiplagat, sinds kort Ne derlandse, was de Sylvestercross de eerste wedstrijd nadat ze in no vember derde was geworden in de marathon van New York. In Soest maakte ze vanaf het begin de cross hard. Viola Kibiwott, winnares in 2001 en vorig jaar tweede, volgde haar voormalige landgenote als een schaduw. Deze tactiek han teerde ze twee jaar eerder met suc ces, want toen versloeg ze in de eindsprint Irma Heeren. Nu bleef Kiplagat, niet zonder verbazing, Kibiwott voor. Achter de twee koplopers streden Heeren en Nadja Wijenberg voor een plek op het podium. Oud-win nares Heeren wurmde zich op de laatste metera in het rulle zand voorbij Wijenberg. 2400 Atleten In de Sylvestercross van 2003 sneuvelden weer diverse records. In de prestatieloop startten ruim 1300 mensen, vierhonderd meer dan vier jaar geleden. De prestatie lopers legden het parkoers in te genovergestelde richting af, zodat ze de eerste kilometer na de start de beschikking hadden over brede paden en ongehinderd in hun ei gen tempo op weg konden gaan. In totaal passeerden woensdag meer dan 2400 atleten de finish, vorig jaar bleef de teller steken op 2264. De enorme toeloop van deelnemers had tot gevolg dat het afhalen van de startnummers min der soepel verliep dan in andere jaren. Het was het enige minpuntje volgens de organisatoren die heb ben aangekondigd dat dit aspect volgend jaar anders zal worden ge regeld. Drie winnaars van de Sylvester cross op een rijtje. In het midden de kersverse winnares Lornah Kip lagat, links haar voormalige land genote Viola Kibiwott uit Kenia (le in 2001, daarna tweemaal tweede) en Irma Heeren die inmiddels op alle treden van het podium heeft ge staan. Foto's: Foto Bell 'De Sylvestercross in Soest is de oudejaarsreceptie van de Ne derlandse atletiek.' De journa list van een Limburgse krant sloeg de spijker op de kop in zijn verslag over de wedstrijd in en rond de Lange Duinen die 22 jaar geleden voor het eerst werd georganiseerd door René van Zee en is uitgegroeid tot een vaderlands topevenement. Van Zee, die middenjaren negen tig naar Oostenrijk emigreerde, wandelde op oudejaarsdag ook weer door het zand. Als toeschou wer, maar vooral als racedirecteur, een functie die hij deelt met Ma- rion van den Broek, zijn vroegere pupil bij AV Pijnenburg. Het tweetal werd vorig jaar door Hans Moerman, voorzitter van de Stichting Sylvestercross, gevraagd het deelnemersveld samen te stel len en stemde na enige bedenktijd toe. 'Ons was duidelijk datje vroeg in het jaar contacten moet leggen, wil je goede atleten aan de start krijgen. De jarenlange samenwer king tussen Marion en mij maakte het mogelijk om snel te kunnen handelen', zegt Van Zee desge vraagd. Hij reist de halve aardbol rond om internationale atletiek- en andere sportwedstrijden bij te wonen. Soms als begeleider van Dick van den Broek, soms privé, maar vaak ook als freelance journalist voor de Oostenrijkse pers. De contacten die hij daarbij opdeed met atleten en managers, kwamen hem van pas bij zijn werkzaamheden voor de Sylvestercross. Zo strikte hij in november in New York bijvoor beeld Lornah Kiplagat die toen derde werd in 's werelds beroemd ste marathon en vorige week de 23e Sylvestercross bij de dames op haar naam schreef. Het deed Van Zee goed te zien dat atletiekprominenten als Gerard Nijboer en Ellen van Langen, maar ook bijvoorbeeld dr. Strik- werda de Sylvestercross bezochten. René van Zee en Marion van den Broek kijken tevreden terug op de 23' editie van de Sylvestercross. Foto: Jaap v.d. Broek Als bewoner yan het Heezerlaan- tje kan ik zeggen dat het hier af en toe nog wel eens helemaal mis is met de verschillende sportvereni gingen, maar deze keer alle lof voor de organisatoren van de Syl vestercross. Wij weten niet of dat de AV Pijnenburg is, maar de ma nier waarop deze mensen een der gelijk groot evenement verzorgen, dwingt alle lof af. Keurig overal borden, geen overlast voor de be woners, parkeerwachten, geen idi oot lawaai, geen afval, in één woord super en dat mag ook best wel eens gezegd worden! Henny M. Schoor In de gymzaal van het Orlando- gebouw aan de Di Lassostraat wordt zaterdag 10 januari geta feltennist om verschillende Soester kampioenschappen. Iedereen kan meedoen aan de open titelstrijd bij Shot. IJzersterke en geoefende tafelten nissers, maar ook recreanten en beginners kunnen zich inschrijven, want de deelnemers worden op speelsterkte ingedeeld. Dat bete kent dat belangstellenden op een gezellige manier kunnen kennis maken met deze sport, terwijl er tevens kijkplezier wordt gegaran deerd door de organisatoren. Want ook lokale en regionale topspelers geven acte de presence. Het toernooi begint om 11:00 uur en duurt tot circa 18:00 uur. Men kan zich vooraf opgeven via tele foonnummer 6020815. Inschrijven kan ook nog op zaterdag, tussen 10:00 en 10:45 uur in de sportzaal van het Orlandogebouw. Deelna me is gratis. Maar daarnaast was de wedstrijd ook een reünie voor de man die tot 1995 op verschillende lokale fron ten zijn stempel drukte en woens dag vele handen schudde. 'Het doet je goed dat je Marcel Klaren- beek, de beste atleet die Soest ooit heeft voortgebracht, terugziet. Nu als ouder én als sportschoenen sponsor van de Sylvestercross.' Vrijwilligers 'Het geeft een raar gevoel wanneer je weer in de Soester duinen komt. Je denkt dan terug aan de tijd toen ik de Sylvestercross begon met honderd deelnemers. Er is veel veranderd, maar veel zaken zijn ook gebleven. Je spreekt mensen die twintig jaar geleden medewer ker waren, mensen die nog nooit wat van de wedstrijd hebben ge zien en ieder jaar weer het verkeer in goede banen leiden, of in de kantine staan of achter de in schrijftafel zitten. Dan realiseer je je weer dat zo'n cross zonder zo veel vrijwilligers nooit haalbaar zou zijn.' Van Zee bouwde de cross uit tot een nationaal topevenement, maar moest in zijn tijd de kerstcross van Tempo dulden als grootste sport wedstrijd van Soest. 'De kerstcross is helaas verdwenen, maar de Syl vestercross is gebleven, mede dankzij mijn opvolger Hans Moer man. Waar vroeger de mensen el kaar gezellig ontmoetten bij de kerstcross, gebeurt dat nu bij de Sylvestercross. Zoveel recreanten als er meeliepen, daar konden we destijds alleen maar van dromen.' Ook over de bezetting van de be langrijkste heren en damescross was hij content, al is Van Zee nooit helemaal tevreden. Het moet en kan altijd beter. Of hij en Marion van den Broek doorgaan als race directeuren, is nog niet bepaald. 'We hebben afgesproken na een jaar te evalueren en dan te beslis sen. Als racedirecteuren willen Marion en ik het veld nog beter maken, want stilstand is achteruit gang. En richting de 25e editie in 2005 is het van groot belang dat er nog meer sterke atleten gaan mee doen', aldus Van Zee. Of dat laat ste lukt, zal mede afhankelijk zijn van het beschikbare budget. Met een overtuigende 24-12- zege op Atonium'61 zijn de he ren van Smeeing/BDC het nieuwe jaar uitstekend begon nen. Bovendien hebben ze zich nu zo goed als zeker een veilige positie verworven voor een lan ger verblijf in de eerste divisie, zo daar overigens nog aan zou worden getwijfeld overigens. Op papier hadden de handballers een simpele klus voor de boeg te gen een van de twee voornaamste degradatiekandidaten. Toch werd het duel in sporthal Beukendal met de nodige spanning tegemoet gezien. De uitwedstrijd was op het nippertje gewonnen en winst was strikte noodzaak. Na een serie van drie nederlagen in december was het van belang dat de Soester ploeg het nieuwe jaar met een overwinning zou starten, al was het alleen maar om een eventuele neerwaartse spiraal te ontlopen. Boodschap Paul van den Deijssel had dan ook duidelijk gemaakt waar het op stond en de boodschap was over gekomen. Amper vijf minuten na het eerste fluitsignaal stond het al 5-0 dankzij twee treffers van zowel Robert Wijnen als Koen Smeeing en een afgeronde break-out van hoekspeler Jos Lans. Hierdoor kon het Soester team met veel zelfver trouwen het duel naar een goed einde loodsen. De gasten uit Rotterdam konden aanvallend weinig potten breken en waren te afhankelijk van het ta lent Nicky Eimers. Smeeing/BDC had haar dekking op hem afge stemd, waardoor Atonium'61 wei nig gevaar stichtte. Als er al een schotpoging was, dan stond Ma- nasse Wisse paraat. Het gevolg was een allesbehalve geflatteerde ruststand van 11-4. Na de hervatting kende Smeeing/ BDC een mindere fase die door de bezoekers werd aangegrepen om de marge te verkleinen (13-8). Maar toen vond Smeeing/BDC, dat op volle oorlogssterkte -dus met onder anderen de geroutineer de cirkelloper Richard van den Hoef - was aangetreden, het wel letjes. Jos Lans, soms ongrijpbaar, was in het verdere verloop van de tweede helft, waarin hij zeven van de acht doelpunten produceerde, een kwelgeest voor zijn bewaker. En ook in deze fase toonde Wisse zijn kwaliteiten als doelman. Zo doende diende Smeeing/BDC de tegenstanders uit de Maasstad de beslissende klap uit: 21-11. Het laatste doelpunt was tevens het fraaiste. Smeeing, goed voor zes doelpunten, verschalkte in de laat ste seconden de keeper met een fraaie lob en gaf daarmee de drie honderd toeschouwers het sein om de aansluitende nieuwjaarsbijeen komst te bezoeken. Na de achtste zege in vijftien wed strijden neemt Smeeing/BDC de zevende plaats in. Elf duels zijn er nog te gaan en zeven ploegen staan onder de Soester hoofd macht. Het gat met de rode streep bedraagt inmiddels twaalf punten. Utrecht Smeeing, Wijnen, Lans en Wisse waren overigens tussen Kerst en oud en nieuw van de partij op de Utrechtse Handbaldagen. Ze maakten deel uit van het Utrecht se team dat werd gecoacht door Van den Deijssel die ook Gerrit Stavast als doelman had geselec teerd. De voormalige BDC-er die nu in dienst is van het Belgische Neerpelt, werd uitgeroepen tot de beste doelman. De Utrechtse gele genheidsformatie won het toernooi door in de poule te winnen van landskampioen Aalsmeer (35-22), het Gelders Team (32-22) en Jong Oranje (35-13). In de finale was opnieuw Aalsmeer, dat niet in de sterkste opstelling was verschenen, de tegenstander. Utrecht won met 34-18. Atonium '61 trekt aan de hand rem als Robert Wijnen is doorge broken. De Rotterdammers konden weinig inbrengen tegen Smeeing/ BDC dat zich vooralsnog hand haaft in de bovenste helft van de eerste divisie. Foto: Foto Bell Roel Hessing is op de Nederland se kampioenschappen marathon- schaatsen bij de B-rijders als der de geëindigd. De 42-jarige Soester sportinstructeur van defensie zat in de kopgroep van vier man die een ronde voorsprong had op een ach tervolgend achttal en twee ronden op het peloton. De vier koprijders mochten daarom op de kunstbaan in Utrecht de medailles gaan ver delen. Vanwege een gebroken veer kon Hessing de finale niet voluit ingaan, maar toch verzekerde hij zich van de derde plaats. Hessing maakt een goed seizoen door en staat veertiende in het al gemeen klassement bij de mara thonschaatsers in de B-groep. Zijn specialiteit is echter het schaatsen op natuurijs. Hij werd al eens tweede in de alternatieve elfste dentocht in Japan en eindigde vaak bij de eerste twintig in Neder landse en Oostenrijkse klassiekers. Morgen behoort Marijke Roest tot de tientallen minder valide spor ters die worden gehuldigd door de NebasNsg. Dat gebeurt tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst in Utrecht. Roest maakt deel uit van het zitvolleybalteam dat vorig jaar met succes de wereldtitel ver dedigde en na de zomervakantie als de grote favoriet begint aan de Paralympics in Athene. De veteranen Gerrie den Ouden en Ad van de Kar hebben in hun eerste wedstrijd van dit jaar een podiumplaats behaald. In de Wou- denbergse Florijnloop over 10 ki lometer eindigde Den Oude zater dag als derde in 45.54. Van de Kar had in de vrieskou 38 minuten en 31 seconden nodig. In dezelfde categorie finishte Dick den Ouden in 39.53. Bij de senioren kwam André Blokland binnen na 38.24. Daarna passeerden ook Gerard Klifmann (42.44) en Martha van Hal (46.51) de meet. Het laatste greintje spanning was er snel af. Toen Stam/ SoVoCo na de 3-0-zege in ei gen huis ook in Nieuwegein de eerste set had gewonnen (23- 25), was het lootje voor de lote rij van de kwartfinale van het nationaal bekertoernooi beze geld. Vrevok, hekkensluiter in de eredivisie, werd uiteindelijk met 1-3 geklopt. De loting voor de volgende ronde vindt zondag plaats. Trainer Derk de Saegher hoopt op de sterkst mogelijke tegenstander. 'De beker winnen we toch niet. Geef mij maar Pollux of Longa'59. Dan zijn de meiden super gemotiveerd. En ik hoop dat we eerst thuis spelen, zodat er veel publiek op de wed strijd afkomt.' In Nieuwegein kwam zijn ploeg zondagmiddag nauwelijks in de problemen. Nadat de eerste set was binnengehaald, wisselde De Saegher ruimhartig door en werd ook de tweede set opgeëist (20- 25). Omdat het daarna toch fout ging (25-19) stuurde de coach in de vierde set zijn basiszes het veld in en werd een grote voorsprong (13-21) genomen. Het werd uit eindelijk 22-25, waarmee Stam/ SoVoCo eens te meer bewees dat Vrevok te kloppen is. Die weten schap is van belang, mochten bei de ploegen elkaar in mei wederom treffen als het gaat om de verdeling van de plaatsen in de eredivisie. Competitie Voorlopig zijn er evenwel nog twaalf wedstrijden in de competi tie te spelen. Komende zaterdag sluiten de volleybalsters de eerste speelhelft af met een uitwedstrijd tegen de Amsterdamse midden moter Armixtos. Januari wordt wellicht de doorslaggevende maand voor Stam/SoVoCo, want dan speelt de koploper ook tegen de nummer twee DOK (uit op de 24c) en de nummer drie Dynamo (thuis op de 31c). In deze ontmoe tingen kan Stam/SoVoCo moge lijk de voorsprong van respectieve lijk acht en tien punten verder uit bouwen en daarna in betrekkelijke ontspannenheid toewerken naar een herkansing om de eredivisie te bereiken. Het herenteam van Stam/SoVo- Co, gepromoveerd na kampioen te zijn geworden, staat tweede in de regioklasse, op twee punten achter stand van Unicornus. De volley baliers pakken zaterdag in De Bunt de draad op tegen Ace. WOENSDAG 7 JANUARI Badminton 20:00 Badso-Sjeve Sjuttel (Ban- ninghal) ZATERDAG 10 JANUARI Korfbal 19:15 KIOS'45-KVO 13:25 DOS 3-Eemvogels Tafeltennis 11:00 Open Soester tafeltennis kampioenschappen bij Shot (Or landogebouw) Volleybal 18:00 Armixtos-Stam/SoVoCo (D) (Amsterdam) 17:00 Stam/SoVoCo (H)-Ace (De Bunt) ZONDAG 11 JANUARI Badminton 13:00 Nijkerk-Selby Handbal 13:20 Quintus 2-Smeeing/ BDC (H) (Kwintsheul) KVO is het nieuwe jaar begon nen zoals het 2003 op het spor tieve vlak was geëindigd. Werd toen koploper DWS met 21-9 aan de kant gezet, zaterdag hadden de korfballers geen kind aan de studenten van De balderin: 9-23. In Wageningen was slechts tien minuten sprake van een wedstrijd. De stand was toen 2-4 in het voor deel van de Soesterbergers die ver volgens uitliepen naar 2-12. Met name van afstand werd Debalder in helemaal weggeschoten door KVO. Het was vooral Remco van Woudenberg die zijn richtingge voel etaleerde en met acht doel punten topscorer werd. Ook de dames namen plaats aan de productieband. Ilse van Rooijen (5) en Nadine Dutscher (3) lieten in dat verband eveneens van zich spreken. Bovendien mengde Mar cel van der Veen zich ook in het strijdgewoel. Hij gaf zijn invalbeurt glans en schreef, evenals Folko de Raad, drie treffers op zijn naam. Na de rust (5-15) was het duel minder interessant. KVO kon het niveau van de eerste helft niet meer benaderen, terwijl Debalder in niet meer in huis had om er nog iets van te bakken. Ondanks de ruime zege blijft KVO op de derde plaats staan. Het Soesterbergse korfbalteam moet Rood Wit en Huizen nog boven zich dulden. De confrontaties met deze ploegen zijn op respectieve lijk 24 januari en 14 februari. DANSEN Sepp NVAD-wedstrijd Hilversum. Toon en Roellie Schrijvers: lc open klasse stan daard; Waltcr Koelewijn en Roos Hof man: 4C deb. 4 standaard en 2C deb. 4 latin; Theo en Ciska van Galen: 2C se nioren 3. 1 Totally driven! OOK VOOR UW NIEUWE OF GEBRUIKTE MITSUBISHI...

Soester Courant | 2004 | | pagina 13