Visser SPOED 'Burgerparticipatie is tot nu toe een grote desillusie' Zeven genomineerden op lijst voor Cultuurprijs Soest 2003 50% KORTING! OP=OP 1 ACTUEEL l Fout ENECO: voorschot gemeentelijke belastingen Uitreiking Gouden Oliebol vrijdag in Gildehuis Soest In Memoriam Theo Peet O.79 ie.com /"""elke week een^x (soestekScxwrrmt) Meningen van lezers soesterScoüramt Vincent van Oordt directeur Portaal ALLE KADO ARTIKELEN Het is tijd voor de Rabobank. Correctie in januari VOENSDAG 7 JANUARI 2004 SOESTER COURANT BEZORGERS Vrijwilligersprijs van GroenLinks PAGINA 3 Vis-a-vis In e-mail s.v.p. foto's/plaatjes apart houden Service voor alle merken Nieuwjaarsboodschap Ellen Huberts (WD): Landje-pik 0.?9 1.35 r stuk 1 20 rnteyn b.v. tfwerking terwinst feestelijke uitreiking op vrijdag 30 januari Rabobank >1 38 14 IN DE BUS?^^ Neem een abonnement: 9,- per half jaar! tel. (035) 6014152 opvang Asielzoekers en de Soester pleeggezinnen. Op website www.groenlinkssoest.nl is meer over de activiteiten van deze vrij willigers te lezen. De trofee wordt uitgereikt door Jan Visser, de vroegere fractievoor zitter van GL/PS en wethouder, dichter/columnist en geestelijk va der van de Gouden Oliebol. Het is de achttiende achtereenvolgende maal dat de vrijwilligersprijs is toe gekend. ✓^ELKE WEEK EEN^N. DE BUS?^^ Neem een abonnement: 9,- per half jaar! tel. (035) 6014152 Drs. Vincent van Oordt (43) is per 1 januari 2004 benoemd tot regiodirecteur van Pdrtaal Eem- land. Van Oordt gaat in deze nieuwe functie de ambities van één van de grootste woningcor poraties van Nederland verder vormgeven. Regio Eemland om vat 5600 woningen in Amers foort en 4400 woningen in Soest. Van Oordt: 'Een corporatie ziet zich in 2004 voor volstrekt ande re taken gesteld dan een aantal jaren geleden. Het is onze taak te zorgen voor voldoende aanbod van betaalbare woningen voor verschillende doelgroepen. Daar bij kijken we verder dan alleen de woning; ook een veilige en scho ne woonomgeving is van belang. Dat alles is al behoorlijk boeiend. Maar om er tegelijkertijd voor te zorgen dat Portaal als een zakelijk en daardoor beter functionerend serviceverlener optreedt, dat maakt mijn nieuwe baan fascine rend.' Vincent van Oordt was sinds 1 september 2003 als directeur ad interim werkzaam bij Portaal in Amersfoort en Soest. Hij heeft ruime ervaring in de woonsector; hij was onder meer rayonmanager bij de woningstichting VZOS in Den Haag en projectleider stads vernieuwing bij de gemeente Rot terdam. Sinds 2000 werkt Vincent van Oordt voor Portaal, waar hij verschillende leidinggevende functies heeft bekleed. Eeri^MTIn geschenkpakketten De Tromslager Steenhoffstraat 58 - Soest Tel. 035-6022871 www.tromslager.nl De gemeente Soest heeft vanaf 1 januari 2004 al haar belastingen en heffingen zelf door middel van een gecom bineerde aanslag. Tot nu toe werd een deel hiervan via de nota's van het energiebedrijf ENECO Energie (voorheen REMU) geïnd. Omdat de gemeente nu zelf voor inning zorgt, zullen de ENECO-nota's vanaf januari 2004 dan ook geen gemeente lijke belastingen meer mogen bevatten. Abusievelijk heeft ENECO een deel van Soest in december 2003 echter toch een nota gestuurd en geïnd met een voorschotbedrag januari 2004 voor de gemeentelijke belastin gen. Dit is onterecht gebeurd. Op verzoek van de gemeente zal ENECO dit corrigeren bij de eerstvolgende nota in janua ri. Mensen die al een voorschot voor de gemeentelijke belastin gen 2004 aan ENECO hebben betaald, zullen dit van het ener giebedrijf terug krijgen. De voorschotnota's die ENECO in januari verstuurt, zullen geen voorschotten 2004 gemeentelij ke belastingen meer bevatten. Bovendien zal bij de nota's in januari direct de jaarafrekening plaatsvinden voor de definitie ve afrekeningen van de betref fende gemeentelijke belastingen van 2003. Wilt u ook een bank die baar klanten serieus neemt en zou u daarom graag van bank veranderen? Dan is het tijd voor de Rabobank. Wij de rompslomp, u het gemak. Maak daarom een afspraak met een van onze adviseurs. Rabobank Soest Baarn, telefoonnummer {035} 60963 33 (werk in bezit van gemeente Soest,. Centraal Museum Utrecht en vele particulieren); Radio Soest, lokale nieuws- en en actualiteitenomroep; uitzendin gen zeven dagen per week, geheel verzorgd door vrijwilligers; Vereniging Artishock, verzorgt cursussen, tentoonstellingen, lite raire activiteiten, lezingen en film voorstellingen. Stemkaarten De stemkaarten waarmee men de keuze kenbaar kan maken zijn af te halen bij de volgende adressen in Soest en Soesterberg: VWSoest Steenhoffstraat; De Gouden Snaar, Steenhoffstraat; boekhandel Jongerius, Van Weedestraat; slijte rij/wijnhandel Ben van der Lin den, Burgemeester Grothestraat; Museum Oud Soest, Steenhoff straat; Artishock, Steenhoffstraat; Soester Courant, Van Weede straat; Gemeentehuis, Raadhuis plein; dependance Gemeente Soest/Soesterberg, Dorpsplein Soesterberg Orlandogebouw, Di Lassostraat; Brede Bibliotheek, Willaertstraat; boekhandel Van de Ven, Zuidpromenade. De kaarten moeten uiterlijk donderdag 29 ja nuari ingeleverd zijn. Succesvol adverteren, het ligt voor de hand, dat doen ondernemers in de Soester Courant De Soester Courant zoekt met spoed Heb je op woensdag tijd om een wijk te lopen? Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn welkom. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Nauwelijks is het nieuwe jaar een week oud of de ellende begint weer. Veel ervaring opgedaan niets geleerd. Morgenavond vindt in de kantine van het gemeentehuis een bijeen komst plaats waar bekend wordt gemaakt dat ons gemeentebe stuur parkeermeters wil plaatsen langs de Van Weedestraat. En wat u er van vindt. Nauwelijks zijn we van de dure schrik bekomen over de geldver slindende strapatsen om een rondweg aan te leggen door de polder of de lichten staan weer op rood en opnieuw rinkelen de alarmbellen. Hoe houden we de interne en ex terne 'verkeersdeskundigen' van de afdeling 'Papjes en nat hou den' aan het werk? Lees mijn co lumn van 9 april 2003 in 'Soest: 70 op de schaal van Visser'. Nooit meer even uitstappen in de Van Weedestraat om snel een ha rinkje te kopen, een doosje siga ren te halen, een receptje bij de apotheker af te geven, een halfje brood mee te nemen of een bloe metje aan te schaffen. Parkeren en betalen! Wat is er gebeurd met de prachti ge ideeën van de Soester ver- keerswerkgroep 'Hoofdwegen- kwartet' (Hankie Hol Chris Rodenburg, Jacqueiine Greven Teus van der Kolk, Marieke van Andel John Boon, Loes Phoe- lich Rick Enklaar)? Zijn ze uit genodigd voor morgenavond? De charme van Soest is nu juist, dat je nooit last hebt van parkeer meters. Je kunt winkelen als je parkeert op het plein achter Al- bert Heijn of achter het postkan toor, maar in Soest doe je toch voornamelijk boodschappen. Vlug, veilig en voordelig. De verkeerschaos op de N 221 is niet het gebrek aan parkeerme ters, maar het gebrek aan uitvoe ringsbeleid en de controle op vrachtwagens midden op de rij weg. Is er straks plotseling wel geld voor een half dozijn parkeer wachters? Exclusief voor deze column is een gerenommeerd onderzoeksbu reau 'Vis-a-vis' ingehuurd om de ontwikkelingen in 2004 nauwge zet te volgen. Ze zijn eind decem ber aan het werk gegaan. Op de vraag Sveet u wat burger participatie is?' moest 85 procent van de ondervraagden het ant woord schuldig blijven en had 99% nog nooit van professor Tops gehoord. Wanneer er nu lokale verkiezin gen zouden worden gehouden, wordt 'Soest 2002' de grootste partij en verliest het CDA van Bart Krol de helft van zijn aan hang. De Partij van de Arbeid keert niet meer terug in de raad en D66, GroenLinks, de Chris- tenUnie, WD en GGS zijn sta biel, maar dat kan ook snel veran deren. Burgemeester Janssen blijft on gekend populair bij de meerder heid van de bevolking dankzij zijn Soest-gevoel. Minder hoog scoort hij bij de parlementaire pers. Vijfenzeventig procent van de geënquêteerden maakt zich zor gen over het financiële beleid en het jaarlijkse begrotingsonder- zoek. Waar blijft de lokale Reken kamer? 'Het 975-jarig bestaan van Soest leeft matig onder de burgerij. Men vindt een historische op tocht een anachronisme en een toppunt van oubolligheid. Stop het geld in historisch onderzoek', noteerde ons externe bureau. U kunt alle resultaten van deze quickscan nog eens nalezen op vis-a-vis@achterhetnet.nl. Van tijd tot tijd bereiken ons via de e-mail persberichten en aan kondigingen waarvan de tekst ook foto's of andere plaatjes bevat. In het algemeen is het lastig, soms zelfs onmogelijk om die te lezen. Ons dringend verzoek aan de 'leveranciers' is dan ook om foto's/plaatjes (bij voorkeur in jpg-formaat) voor taan apart te houden van de tekst (liefst in Word) en ze als losse bijlage mee te sturen. Wij rekenen graag op ieders mede werking. Redactie Het is tijd voorde Rabobank. SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Op tweede kerstdag kwam een einde aan het leven van Theo Peet. Hij werd 87 jaar, was ge boren in Lobith-Tolkamer, woonde en werkte meer dan dertig jaar in Soest en overleed in Baarn. Vanaf 1 januari 1947 tot 1 april 1978 was hij werk zaam in dienst van de gemeen te Soest. In de functie van di recteur van de Soester Sport stichting en Stichting Zwemba den (vanaf 29 april 1963 tot aan zijn terugtreden in 1978) is hij ongetwijfeld in Soest het meest bekend geweest. Als jonge ambtenaar was hij voor, tijdens en na de oorlogs jaren werkzaam in de toenma lige gemeente Herwen en Ae- rdt. Min of meer willekeurig werd hij in de loop van 1942 door de Duitse bezetter gegij zeld in het gijzelaarskamp in Haaren (Noord-Brabant). An ders dan veel van zijn lotgeno ten bekleedde hij geen vooraan staande maatschappelijke func tie in die tijd. Een enkele maal heeft hij zich tegenover mij uitgelaten over zijn ervaringen. De rode draad in zo'n gesprek was zijn zorg om die bedreigende situatie uit de oorlogsjaren niet te laten vergeten. Met voldoening heeft hij mogen meemaken dat in 1988 een stichting werd opge richt met als doel, de herinne ring aan de gijzelingen in Haaren en Sint-Michielsgestel levend te houden. Hij werd de eerste secretaris van die stich ting. Voor zijn inzet kreeg hij uit handen van de burgemeester van Sint-Michielsgestel een ge meentelijke onderscheiding. Theo werd per 1 januari 1947 in Soest aangesteld als ambte naar in algemene dienst. Een brief met de vraag om te komen tot een sportuitwisseling tussen de beide gemeenten, afkomstig van een sportleraar uit Soest (Westfalen), was aanleiding voor burgemeester Bentinck om 'de ambtenaar in algemene dienst' te vragen ondanks alles positief te willen antwoorden. Minder dan vijf jaar daarvoor was de oorlog immers pas beëindigd en een relatie aan gaan met een Duitse zusterge- meente lag bepaald niet in de rede. Desondanks heeft het ge leid tot een langdurige en suc cesvolle sportuitwisseling tussen de twee gemeenten. Als in 2002 wordt herdacht dat de sportuitwisseling 50 jaar bestaat wordt Theo Peet onderscheiden met de gemeentelijke legpen ning. Vele jaren eerder ging het gemeentebestuur van de Stadt Soest ertoe over hem een der gelijke onderscheiding uit te reiken. Zijn ideeën waren zeker niet al tijd onomstreden. Toch wist hij vele contacten te leggen en ini tiatieven tot ontwikkeling te brengen. De vernieuwing van het Soester Natuurbad tot een moderne zwem- en recreatie voorziening. De organisatie van nationale zwemkampioen- schappen, internationale polo wedstrijden, de realisatie van een overdekte zwemvoorzie- ning De Turf, de bouw van de eerste sporthal, gymnastiekza len en sportvelden wil ik slechts noemen. Maar ook was hij se cretaris van de stichting Open luchttheater (thans Cabrio). Hij was lid van het dagelijks be stuur van de landelijke Federa tie van bureaus voor Sportkeu ringen; was mede initiatiefne mer voor het in het leven roe pen van een landelijke cursus voor de opleiding van ambtena ren sportzaken. Buiten zijn werk was hij maat schappelijk betrokken bij de ge meenschap. In het bijzonder onderwijs Soest vervulde hij een stimulerende rol en hij was mede oprichter/bestuurslid van de Stichting zorgcentrum Ma- riënburg tot 1988. Na zijn pensionering volgde hij de politieke ontwikkelingen in Soest nauwlettend. Over de sluiting van het natuurbad was hij duidelijk; een voorziening als deze mag in Soest niet ont breken! Toch, voegde hij in een artikelenreeks in 'Van Zoys tot Soest' eraan toe, 'laat ik het be schrijven van die periode (na de sluiting) nu toch maar aan an deren....' Bij het afscheid op vrijdag 2 ja nuari zei Piet Ekel: 'Vandaag nemen wij afscheid van deze sportmakker, die wij door zijn persoonlijkheid nog lang zullen blijven herinneren. Het was een voorrecht hem gekend te heb ben.' Ik wil me daar graag bij aanslui ten. Soest, 4 januari 2004 Wim Peters Komende vrijdag - 9 januari wordt de Gouden Oliebol 2003 uitgereikt aan de marathonlo- pers-voor-goede-doelen Eddie en Marco Sevink uit Soester berg en Soest. Dat gebeurt tij dens de feestelijke nieuwjaars receptie van GroenLinks in het Gildehuis aan de Steenhoff straat, vanaf 16:00 uur tot on geveer 18:00 uur. Het Gildehuis bevindt zich achter het Museum Oud-Soest en de bij eenkomst is voor iedereen vrij toe gankelijk. Behalve de winnaars worden ook de andere genomi neerden uitgebreid in het zonnetje gezet. Dat zijn de vrijwilligers van het Wijkbeheerteam Smits veen, Ljutvo Muratovic, vrijwilli gers van kinderdagverblijf 'De Blauwe Vogel', vrijwilligers Kerk- Met grote verontwaardiging reage ren wij n.a.v. een artikel in de Soester Courant waarin dingen gelanceerd worden zonder een en kele onderbouwing: het landje-pik in Israël. Wat landje-pik? Israël heeft nooit iets gepikt, Israël is iets toegezegd, beloofd: een land. Het land zélf! Op 14 mei 1948 riep de staat Israël de onafhankelijkheid uit. Zeven Arabische legers begon nen onmiddellijk een zware aanval op de Israëlische grenzen en bom bardeerden zijn belangrijkste ste den. Arram Pasha, destijds secre taris-generaal van de Arabische liga, verklaarde in het openbaar de doelstelling van de invasie: 'Dit zal een vernietigingsoorlog worden en een memorabel bloedbad.' De pas geboren staat vocht voor zijn leven en slaagde erin om met weinigen tegen velen de overwinning te be halen. Er is over de geschiedenis heel veel te zeggen. Anno 2003 moet Israël zich met alles wat het is en heeft nog altijd verdedigen tegen de afschuwelijke zelfmoordaansla gen en de pure haat van de omlig gende landen. Israël zucht en roept om vrede. Israël ruziet niet, maar moet noodgedwongen nesten van terreur uitroeien om zijn bestaans recht te handhaven. 'De muren die mensen doen schei den' zijn puur om het land te be schermen, 900 Israëliërs zijn door Palestijnse terroristen vermoord. Als het terrorisme stopt valt de muur! Welke angel moet er verwij derd worden? Is het niet de angel van ons eigen hart? Het diepe on geloof in de God van de Bijbel, de God van Abraham, Isaak en Ja- kob, die de wereld vast in handen heeft, het plan met Israël en de wereld met kracht zal volvoeren, of we dat willen geloven of niet. Is raël bestaat niet bij de gratie van de mensen of volkeren en naties. Israël bestaat bij de gratie Gods. Uit Hem is de echte Shalom voor Israël en de volkeren. Els van Doorn en Willemien Bouwhuis nieuw behang, pdrachtgevers. n p/dag, ot 19 maart 2004. winterwinst. jwesthof@cfonteyn.nl ■site: www.cfonteyn.nl itische leiding. Dling-down. nax. 10 pers.). isverband. linen. er. id doe je bij: TDÏJK Soest VD-fractieleider Ellen Hu- erts sprak afgelopen zondag- liddag tijdens de nieuwjaars- ijeenkonist van de partij in 'he Oriental Swan in Soester- erg. Daar waren behalve lede-WD'ers ook raadsle- en van enkele andere partijen li Soest aanwezig. Ze bracht untsgewijs de volgende on- erwerpen onder de aandacht. ■Soesterberg werd hard gewerkt an plannen voor de herinrichting het dorpsplein. Een enorme is, die komend jaar vorm krijgt, juni kwam de mededeling dat vliegbasis gesloten wordt. Een ikerslag voor diegenen die zich n oudsher bij de basis betrokken ejen. Zij die al vele jaren eerder liting voor ogen hadden zagen al tra natuur aan de horizon gloren. discussie over de hoofdwegen- uctuur: Werd met veel bomba- aangekondigd, maar ging als in nachtkaars uit. Al voor de be- it vormende raadsvergadering s de uitkomst van de discussie idelijk. Er was geen meerder- id in de raad voor een kleine idweg. Het tracé voor deze weg opgenomen in het concept- eekplan, zodat er voor de toe- mst geen blokkade is om alsnog ze weg aan te leggen, irgerparticipatie: Prof. Tops >est de raad van Soest handvat- bieden om in dit tijdperk van stuurlijke vernieuwing burger- rticipatie verder vorm te geven. :t werd wat mij betreft een gro- desillusie, omdat het bij een soretische benadering bleef. Bij laatste bijeenkomst waren nog chts enkele niet raadsleden aan- •zig. Natuurlijk moeten burgers besluitvorming betrokken wor- n en blijven. Zie de discussie cv de hoofdwegen, zie de klank- ■rdgroepen bv herinrichting Beu nlaan-Laanstraat, zie de wijkbe- erteams. Het is alleen niet euw.... We waren daar al mee :zig en moeten gewoon op de in slagen weg doorgaan. opics Jpies voor 2004: Burgers blijven strekken bij besluitvorming en aar ook duidelijke afspraken over Ellen Huberts. maken. Op basis van argumenten kan de raad anders beslissen dan een adviesgroep aangeeft. Dat is het recht van een gemeenteraad. Je zin niet krijgen wil niet zeggen dat er niet geluisterd is. Overigens heb ik de stellige indruk dat burgers ons als het nodig is echt weten te vinden. We moeten ervoor zorgen dat Soest (nog) veiliger wordt. Aan een integraal plan wordt gewerkt. Dat mensen zich onveilig voelen is een gegeven. Gevoelens zijn ech ter subjectief. Het is de kunst maatregelen te nemen die objectief zo duidelijk tot verbetering leiden, dat het negatieve gevoel minder wordt. In de wijken moet minder hard gereden worden. Dit is in de eer ste plaats de verantwoordelijkheid van de bewoners van die wijk zelf: het bestemmingsverkeer. Straatju welen zijn niet geplaatst om te tes ten hoe je er zo snel mogelijk langs kunt. De WD wil dat politie pro jectmatig snelheidscontroles houdt in de wijken. Een signaalfunctie. In 2004 moet laden en lossen in de Van Weedestraat minder hinder geven en er moet ruimte komen voor de wekelijkse markt. De WD is geen voorstander van be taald parkeren. Handhaaf de blau we zones en zorg voor voldoende parkeerruimte. Geluidsoverlast van de A28 - Soesterberg- is nog steeds niet op gelost. Wordt vervolgd. Liefdesbaby Dan: het project Hart van de Heu velrug. Dit lijkt de liefdesbaby van het huidige college. Het is een im mens project van rood (bouwen van woningen) en groen (natuur), waarbij het financiële plaatje nog volslagen ondoorzichtig is. Veel gemeenten zijn erbij betrokken. We zijn benieuwd hoe dit afloopt. Dat geldt ook voor de voorgeno men aanpassing kruispunt bij de Praamgracht, waarbij Baarn nu aangeeft dat zij er niet aan mee betalen. De WD vraagt zich af wat het college wil met het buitengebied tussen Soest en Amersfoort. Er mag niets, maar om de haverklap verrijzen er enorme complexen (zie de nieuwbouw van de Paar denkamp). Een theeschenkerij aan de Birkstraat is op zichzelf een aar dig idee, maar heeft een schaaps kooi die bestemming? Kort door de bocht gezegd: subsidiëren we straks een theeschenkerij omdat het een monumentaal pand be treft? De fietsbrug over de Eem is voor de WD fractie geen must. Wij blijven niet 300.000 reserveren voor iets dat niet gaat komen. Bij de voorjaarsnota verwachten we een concreet voorstel. Zo niet, dan zijn er ongetwijfeld andere projec ten... In 2004 bestaat Soest 975 jaar en dat betekent feest vieren. Tijdens de nieuwjaarsreceptie op het ge meentehuis is daartoe een eerste aanzet gegeven. Vele activiteiten, waaronder het cultuurfestival, zul len naar ik hoop veel mensen be reiken. Ga er vooral heen en doe mee! Tot slot wens ik u allen een heel goed, gelukkig en gezond 2004 toe. Ellen Huberts Museum Oud Soest, tentoon stellingen over de geschiedenis van Soest; Openluchttheater Cabrio, thea tervoorstellingen in de openlucht van toneel, zang, dans, muziek voor jong en ouder; De Cultuur-sculptuur, die in de entree van het gemeentehuis is aan gebracht. Otto Prinsen, Soester beeldend kunstenaar, medeoprichter van kunstenaarsvereniging Artishock, (van redactiewege bekort) Op vrijdagavond 30 januari zal in het gemeentehuis de jaarlijk se Cultuurprijs van de gemeen te Soest tijdens een feestelijke bijeenkomst worden uitgereikt. Zeven genomineerden maken kans op een kunstwerk en een bedrag van 1.500. De inwo ners van Soest en Soesterberg kunnen mee beslissen aan wie de prijs voor de beste culturele prestatie in 2003 zal worden uitgereikt door Harry Witte, wethouder van Cultuur. De Cultuurprijscommissie heeft alle aan haar bekende organisaties en verenigingen in Soest Soesterberg gevraagd wie er in aanmerking mocht komen voor de Cultuurprijs 2003. Aan de hand van die opgaven heeft de commis sie een lijst met zeven genomineer den vastgesteld. De inwoners van Soest en Soesterberg kunnen door middel van stemkaarten of de bon uit de Soester Courant (van vol gende week: 14 januari) hun voor keur kenbaar maken. De kaarten kunnen kosteloos worden ver stuurd. De winnaar wordt bekend gemaakt op 30 januari in het ge meentehuis. Genomineerden Uit de grote groep kunst- en cul tuurbeoefenaars in Soest en Soesterberg zijn dc volgende ver enigingen, stichtingen of personen genomineerd. Barokorkest Colenso Consort, een Soester amateur-orkest dat re gelmatig met bekende solisten concerten verzorgt; De Hazelaar, galerie met ten toonstellingen met hedendaagse kunst in een geheel vernieuwde omgeving;

Soester Courant | 2004 | | pagina 3