20 - 50% KORTING nn ►veren met materiaal dat :t echt meewerkt' {SCHIPPER "V aruShocK I CULTUUR Gedichtendag Soest heeft multicultureel tintje Erica Heykoop exposeert bij 't Vaarderhoogt i Nieuw programma bij Premananda Centrum Nieuwjaarsconcert PVO met de Gooise Operette PAGINA 8 SDAG 7 JANUARI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 9 Ismeden in Brede Bibliotheek Volksuniversiteit Soest Talencursus voor de vakantie 0800 - 0432 Natuur O) Nabij IVN-wandeling rond het Soester Hoogt V— SCHRAVEMADE B.V. DataDidact Gedichtenwedstrijd: nog 1 week Brede Bibliotheek Soest «j/ Xynyx Opera: 'De bloedstollende moord op de koning' Cursus 'Leven met Diabetes' Hillikids! zoekt kinderen voor musical 'Minoes' Friese avond Medium PASO OP DE GEHELE WINTERCOLLECTIE Jazzconcert: Rob van Bavel-trio Film: 'Piedras' .soesterISgourantJ NNereldWnkel Nepalees textiel 3 van enkele woningen met rakter. In die gevallen zijn orwaarden voor die geven. Het betreft hier n, jongerenwoningen en ngen. Voldoet u niet aan de gestelde voorwaarden, dan n op de betreffende woning verzoek wordt dan niet met uw woonbon? n juist ingevulde woon- >ehandeld. Bovendien wordt u aan alle voorwaarden ingzoekende doen nooit bonbonnen mee. Indien er n zijn ingezonden worden drie meegenomen in de onbonnen, waarbij alles r loting in volgorde gezet. Ie kandidatenlijst staat dan in principe door de rder aan u aangeboden. voning dan krijgt u via de uisvestingsvergunning van st, waarvoor u leges ad talen. nat rd voor een woning, dan werkdagen na het verstrij- etermijn benaderd door de er een aanbiedingsbrief is de woning van binnen te ft geen zin tussentijds te jw kansen. lerking bent gekomen voor ngt u geen bericht! I! ngtoewijzing de woningtoewijzingen /en in een overzicht, ïgegeven hoeveel reacties zijn ontvangen en of de 3f aan een voorrangs- Jwezen. toekenden m is het mogelijk om op e gronden een urgentie- 'i>gen. Slechts in een zeer allen zal een dergelijke mts van toepassing is g worden verstrekt, r kunt u verkrijgen bii 34, 3762 |<E Soest, of irdeling.nl. t een serieuze klacht de woningtoewijzing, iftelijk indienen bij 3760 AG Soest, ter htencommissie. heeft over het dan kunt u daarvoor lanstraat 84, 3762 KE 'netsite: 'deling.nl. ;tienummer 3 in behandeling genomen. W. Beckmanstraat 387 tage 1004 minimaal 55 jaar. wezig, alarmering, 'mogelijkheden in bijbe- )ntmoetingscentrum. ig is intern gerenoveerd. lede Bibliotheek Soest jóp maandag 19 januari jen korte middagcursus Jneden o.I.v. Ophelia van Beft. Juist de combinatie pet ambachtelijke en het Rzinnige maakt de kunst I het edelsmeden zo end. ps heel opwindend om mate- te vormen en als het ware keren met plaat of draad,' al- Jphelia. 'Bij cursisten merk ik Regelmatig, hun ogen gaan dan naai glinsteren. Als je sicra- f in de winkel ziet liggen, heb je I 't idee dat je dat ook zelf zou Ven maken...' Jca is in september begonnen et een korte cursus edelsmeden, jftoeval. Ze zat wat te bladeren je krant en haar oog viel op een in berichtje. Ze wilde wel eens ïffelen'. Ciska is schoonheids- ècialiste en werkt graag met haar iden. 'Ik ben nogal technisch, ik jareer hier van alles in huis.' lar ook heeft ze fascinatie voor schoonheid van sieraden, voor jt ontwerp en hoe sieraden wor- ;n gedragen. 'Er ging een wereld >or me open,' zegt Ciska. 'Zo- laar in messing of rood koper za len en vervolgens iets aan elkaar ibrieken. Eerst ziet het er niet uit, ïaar tijdens het polijsten wordt iet mooier en mooier. Echt trots )en ik, op wat ik in zo korte tijd ïeb gemaakt.' Ciska heeft veel be- ujks met haar broche en hanger. jZe heeft zich al opgegeven voor de [volgende cursus en wil wel eens 1 met zilver aan de gang. I Tijdens de cursus worden de ver schillende basistechnieken, zoals zagen, vijlen, schuren, polijsten en solderen, stap voor stap behandeld Di Lassostaat 65', tel. 6022195 Dit voorjaar kan bij Volksuniver siteit Soest weer gekozen worden uit een aantal taalcursussen voor uw vakantie. Naast de gebruikelij ke cursussen Frans, Spaans en Italiaans op vakantie die elk jaar in het programma voorkomen zijn er dit keer de cursussen Portugees, Grieks en Turks op reis aan toe gevoegd. Deze cursussen zijn be doeld voor mensen die geen of zeer weinig kennis van de desbe treffende taal hebben. In een beperkt aantal lessen (acht of tien) wordt geleerd hoe men zich in de meest voorkomende si tuaties kan redden. Onderwerpen die aan de orde komen zijn bij voorbeeld aankomst bij camping of hotel, eten en drinken, bood schappen doen, het lezen van een menukaart in een restaurant, het begroeten en bedanken van men sen, teksten op verkeersborden, enzovoort. Ook zal aandacht wor den geschonken aan de gewoon ten en cultuur van het land. Na tuurlijk is het aantal lessen te kort voor een grondige kennis van de taal; daar zijn de langer durende talencursussen voor, die altijd star ten in het najaar. Wel zult u zich zekerder en minder verloren voe len tijdens uw bezoek. Al deze cursussen starten in de eerste week van februari. Op maandag worden gegeven de cur sussen Spaans en Italiaans op reis; cursusduur van beide is acht lessen van 19:30 tot 21:30 uur, de cursusprijs is 57,00. Op dins dag wordt gegeven Portugees op reis; deze cursus bestaat uit acht lessen van 19:00 tot 21:30 uur, cursusprijs is 68,00; en Frajis op reis, 10 lessen van 20:35 tot 22:05 uur, cursusprijs is 57,00. Op woensdag de kennismakings cursus Grieks; deze bestaat uit tien lessen van 19:00-21:30 uur, de cursusprijs is 57,00. Voor de cursus Grieks is kennis van het Oudgrieks niet noodzakelijk. En op donderdag wordt gegeven de cursus Turks op reis, deze cursus bestaat ook uit tien lessen van 19:30 tot 21:30 uur, cursusprijs is 68,00. De prijs van het lesmateriaal ver schilt per cursus. Alle cursussen worden in acht of tien opeenvol gende weken gegeven, met uit zondering van de voorjaarsva kantie, die valt dit jaar in de week van 23 tot 27 februari. Aanmelden/informatie: Volksuniver siteit Soest, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, 8Ï6022195 (inspreken kan altijd), e-mail: vu-socsl@csnet.nl; maandag 13:00-16:00 uur; dins dag, woensdag en donderdag 10:00-13:00 uur. Zie ook; www volksuniversiteit nl/soest. via vrije opdrachten. Deze op drachten geven voldoende ruimte aan de individuele cursist, aldus Ophelia van de Kieft. Vanaf het begin wordt de cursist begeleid in het maken van eigen ontwerpen. 'Daarnaast probeer ik het authen tieke van mensen boven te halen, ze vertrouwen te laten krijgen en te laten durven.' Victoria is tweedejaars cursist en kwam blanco binnen. Als sociaal cultureel werker voornamelijk be hept met ideeën, mensen en pa pier, sprak ook haar de combina tie van het ambachtelijke en het hele creatieve proces erg aan. 'Laatst had ik drie stenen, daar moest wat omheen. Je wordt daar in heel vrij gelaten, maar wat je nodig hebt aan begeleiding krijg je ook. Ophelia is een hele goeie juf!'. Voorlopig laat het edelsmeden Victoria nog niet los. 'Je kunt meer dan alleen sieraden maken, zoals een babyrammelaar of hele mooie doosjes met ingelegde stenen of met een geëmailleerd deksel'. Leuk om cadeau te geven of om lekker zelf te houden. Een goede sfeer in de groep, waar in plaats is voor wederzijdse stimu lans en inspiratie, vindt Ophelia erg belangrijk. 'Dat is de zin van groepsles!' De lessen zijn voorna melijk individueel gericht, waar door beginners en gevorderden prima naast elkaar kunnen werken. Sommige cursisten volgen deze cursus al heel wat jaren, zoals Jos. Hij raakt maar niet uitgekeken op de vele mogelijkheden en experi menteert met andere methodes en niet alledaagse materialen, zoals diverse onedele metalen, hout en kunststof. 'Bij edelsmeden denk je gauw aan goud en zilver. Maar ook met afvalmateriaal kun je van alles maken. Ik loop tegenwoordig met een totaal andere blik door bij voorbeeld een ijzerwarenhandel of zelfs op m'n werk in een jachtha ven in Loosdrecht. Laatst vond ik daar een rol oud elektriciteitsdraad van massief koper. Dan begint het bij mij al te borrelen.' Volgens Ophelia, naast docent aan de Bre de Bibliotheek ook beeldend kun stenaar, is Jos heel goed. Naar ei gen zeggen is hij niet een echte perfectionist. 'Op een gegeven moment is het af'. Zoals het trouwsieraad dat hij 3 jaar geleden voor zijn vrouw heeft gemaakt of de ring uit 60 lagen metaal voor zichzelf, waar hij nu mee bezig is. Vanaf 13 januari is er een exposi tie van werk van de cursisten van Ophelia te bewonderen in de hal van de Brede Bibliotheek. Kinder- en N jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar Je kunt bellen over: sexualiteit geslagen worden IVN-Eemland organiseert op zondagmiddag 11 januari een na tuurwandeling in het gebied rond het Soester Hoogt aan de Van Weerden Poelmanweg. De start is om 14:00 uur op het parkeerter rein t.o. restaurant 't Hoogt. Het landschap hier werd in de ijstijden door gletsjers opgestuwd. In het zand zit veel leem en grind. Naast de heide, die in Soest een groot oppervlak bedekte, ont stond een laag bostype, het ei- ken-strubbenbos. Dit bos werd om de 10 tot 15 jaar afgezaagd. De natuur biedt veel variatie in hoogteligging en oriëntatie ten opzichte van de zon. In het bos broeden de fluiter, de buizerd en de havik. De belangstelling gaat vooral uit naar overwintering. In het productiebos staan o.a. de zwarte den, de larix en de doug- lasspar. Informatie: SS 033- 4559271. tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Tetefopn 035 - 602 02 49 Edelsmeden is een kunst en u denkt misschien: 'Kan ik dat wel?' Deze korte cursus biedt u de gele genheid om het eens te proberen en zelf te ervaren dat een eerste werkstuk al heel mooi kan zijn. De cursus start op maandag 19 januari van 16:30 tot 18:00 uur. De kos ten voor deze wekelijkse cursus van 10 lessen bedragen 60,00. Inschrijving graag voor 15 januari. Voor meer informatie: SB 035- 6095839. computeropleidingen Word, Excel, PowerPoint, Access, FrontPage, Internet, Windows, fotobewerking, introductiecursussen, typen, kindercursussen tel. 035 - 6022826 internet: www.datadidact.nl De vijfde Nationale Gedichten dag op donderdag 29 januari wordt in Soest 's avonds om 19:30 uur gevierd in de raad zaal van het gemeentehuis. De Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS) heeft een aantal allochtone Soesters uitgenodigd om die avond een gedicht te le zen uit het land waar ze van daan komen en ook enkele au tochtone Soesters, die een bin ding hebben met een vreemde taal. Radio Soest maakt daar opna men van, die worden uitgezon den op zondag 1 februari in het radiomagazine 'De Kloof' van Werner Paans en Jan Visser. In dezelfde bijeenkomst op 29 ja nuari maakt de SLAS-jury on der leiding van Peter Ensdorff de winnaars bekend van de Ge dichtenwedstrijd over het the ma 'Helden'. De toegang tot deze literaire avond is voor iedereen vrij toe gankelijk. U heeft nog een week de tijd uw heldengedicht in te zenden. Zie de Soester Cou rant van vorige week en www.gedichtendag.nl. Gedurende de gehele maand januari 2004 kan bij tuincen trum 't Vaarderhoogt (Dorres- teinweg) werk van de Soester kunstenares Erica Heykoop (1969) worden bewonderd en aangekocht. Sinds enkele jaren heeft zij zich toegelegd op ste nen beelden. Bij de keuze van haar onderwer pen laat zij zich leiden door de vorm en materiaal van de onbe werkte steen, waarbij vaak een uni verseel menselijk thema wordt aangestipt. Voorbeelden van der gelijke thema's zijn: vriendschap; ouderdom; samen'zijn; moeder en kind; trots. Het resultaat van deze werkwijze is bijna altijd een her kenbaar menselijk tafereel, verpakt in een stilistisch gebeeldhouwde steen. Door de keuze van het ma teriaal en de intensiteit van de be werking ontstaan vaak beelden met een hoge aaibaarheidsfactor. De expositie bij tuincentrum 't Vaarderhoogt bestaat uit zeven beelden, uit het werk van Erica Heykoop en is gedurende de gehe le maand januari 2004 te bezoeken tijdens de openingstijden van het tuincentrum. Keukens, Maatwerk-kasten, Parket en Lamelplafonds Voor sfeer, ontwerp, aandacht en kwaliteit Industrieweg 12 Soest 035-6029468 www.schipper-soest.nl industrieweg O KONINGSWEO Willaertstraat 49 S 6095829| Woensdag 14 januari Xynyx Opera de Tweeling treedt regelmatig op met de opera 'De bloedstollende Moord op de Ko ning'. Zé willen zo snel mogelijk wereldberoemd zijn en dromen van een andere pianist dan hun broertje. De zussen jagen hun broertje weg, maar hij laat dat niet op zich zitten. Hij neemt wraak door ze tegen elkaar uit te spelen. Stikjaloers probeert de tweeling elkaar van het toneel te drijven. Ontaardt de opera 'De bloedstol lende Moord' in een echte moord? Een opera in een opera, met enor me pruiken, ruzies en grote geba ren. Leeftijd: 6+. Aanvang: 14:00 uur. Duur: 60 minuten. Toegang: 4,50. Kaarten reserveren bij de theaterkassa: 38 6095829, dinsdag t/m vrijdag 11:00-18:00 uur. (maandag gesloten). Deze maand heeft het Prema nanda Centrum in Soest op nieuw een bijzonder aanbod voor mensen die geïnteres seerd zijn in spiritualiteit. Het centrum gaat uit van Sanatana Dharma - de waarheid in en achter alle religies. Inspiratiebron is Swami Premanan da, een verlichte meester uit India. Hij is gekomen om Sanatana Dhar ma te onderwijzen aan alle mensen in de wereld. Hij legt uit: 'Mijn boodschap is een universele bood schap. Het is de kern van de lerin gen die de grote meesters van de vele godsdiensten hebben gegeven. Jezus Christus, Boeddha, Moham med, Krishna - de boodschap van deze vier meesters was in wezen dezelfde. Natuurlijk bestaan er kleine onderlinge verschillen, in overeenstemming met de tijd en de cultuur. Het maakt niets uit welke religie of spirituele praktijk je volgt, mijn boodschap is voor ie dereen.' In het centrum is iedereen welkom die open staat voor een universe le boodschap en om de bron die in ieder van ons is aan te spreken. Op het (ons) Zelf vertrouwen, elkaar ontmoeten vanuit het hart en res pect voor eikaars visie, dat is het uitgangspunt. Het centrum organi seert verschillende programma's zoals meditatie, abishekams (uit het spirituele India) en satsang (spreken over eeuwenoude waar heden en hoe die in het dagelijkse leven toe te passen zijn). Iedereen is welkom om daarmee (her nieuwd )kennis te maken. De vrij willige bijdrage in de kosten wordt aan de deelnemers overgelaten en de deelname is geheel vrijblijvend, ook als men besluit meer keren te 'komen. Agenda januari Lingam Abishekam: zaterdag 10 januari, 15:00 uur. Ashram voor lichtingsavond: donderdagavond 15 januari, 19:30-21:45 uur. Satsang: dinsdagavond 20 januari, 19:30-20:45 uur. Muruga Abishe kam: zondag 25 januari, 14:00 uur. Meditatie: maandagavond 12, 19 en 26 januari, 20:00-21:30 uur. Meditatie: donderdagmorgen 15, 22 en 29 januari, 10:00-11:30 uur. Voor alle programma's is het wen selijk dat men zich telefonisch op geeft bij Sri Premananda Centrum Soest, 6020967 of 6018766. De afdeling Eemland van de Diabetesvereniging Nederland (DVN) zal een cursus organiseren om elke dag te leren omgaan met het leven met diabetes. Naast de aandoening op zich komen de mogelijke behandelingen, goede (gezonde) voeding in de behan deling en zelfcontrole van de bloedglucose aan de orde. Cursis ten die geen bloedsuikermeter hebben en er ook geen vergoe ding voor ontvangen van het zie kenfonds, kunnen na de cursus 'gratis' een startpakket met meter naar keuze, strips, prikpen met lancetten krijgen. De cursus wordt gehouden op de vijf dinsdagavonden (2, 9, 16, 23 en 30 maart), van 20:00 tot 22:00 uur, en kost 13,00 per persoon voor de gehele cursus, lesmaterialen en koffie of thee. Opgave en informatie: V.E. Ede- ling (SB 033-4721626) of H. van Laar (38 033-4726690). Hillikids!, het nieuwe Hilversum- se theaterkoor voor kinderen, is op zoek naar nieuwe leden die het leuk vinden om te zingen, te dan sen en te acteren. Want vanaf 14 januari werkt het koor aan de mu sical 'Minoes/, die in mei zal wor den uitgevoerd in Theater Achter om. Kinderen van 7 t/m 15 jaar zijn van harte welkom om mee te doen aan deze spetterende musical naar het boek van Annie M.G. Schmidt. Eerst eens een keertje komen kijken op de repetitie mag ook: bel met muziekcentrum Paul Snoek, 88 035-6289292, of mail: muziekcentrum.paulsnoek@planet.nl (denk aan de punt). De Friese vereniging Frysk en Frij (Gooi/Eemland) organiseert op vrijdag 16 januari de eerste Friese avond van het nieuwe jaar in de aula van 'Groot Goylant', Van Lin- schotenlaan 501 in Hilversum. Om 19:15 uur begint de nieuwjaarsre ceptie, om 20:15 uur gevolgd door een revue met sketches en zang onder de noemer Ten en ien twa', door de zustervereniging Gysbert Japicx uit Haarlem. Naast leden-3,50) zijn ook geïnteres seerden 7,00) welkom. Het is inmiddels traditie ge worden, het nieuwjaarsconcert van PVO samen met een koor. Dit keer is gekozen voor een concert in Weense sferen en wie kan daar beter voor worden uitgenodigd dan de Gooise Operette? Het concert wordt op vrijdag 9 januari gegeven in de Petrus en Pmluskerk aan het Kerkplein 2. PVO zal, onder leiding van diri gent Peter Rieken, de avond ope nen met 'Wien bleibt Wien'. Ver der zal de Gooise Operette o.a. melodieën van Franz Lehar, 'Ana- tevka' en een medley uit 'Der Vo- gelhandler' zingen. Cor Mellema heeft 'Die Lustige Witwe' van Lé- har en 'Der Bettelstudent' van Mil- löcker-Mellema bewerkt voor har monieorkest. De Gooise Operette en PVO gaan deze stukken geza menlijk uitvoeren, evenals een medley van Robert Stolz. 'The Mikado' zal onder begeleiding van een koperkwartet van PVO door de Gooise Operette worden uitge voerd. Zoals ook bij het traditione le nieuwjaarsconcert op televisie is Johan Strauss' werk in het pro gramma van PVO rijkelijk verte genwoordigd met stukken als de 'Kaiser Wals', An Der Schonen Blauen Donau' en ter afsluiting natuurlijk de 'Radetzki Mars.' De Gooise Operette werd opge richt te Naarden op 2 september 1966. Doelstelling van het koor is om één keer per jaar een comple te operetteproductie op de planken te zetten. Theater 't Spant in Bus- sum is al vele jaren de plaats waar de jaarlijkse productie plaatsvindt. In oktober 2003 werd 'The Mika do' van het Engelse duo Gilbert Sullivan gebracht. AI bijna 25 jaar is de muzikale leiding in handen van dirigent Hans Janssen en sinds 1996 zorgt regisseur Martin Pley- te voor het 'plaatje' tijdens de pro ductie. Ongeveer eens in de twee jaar gaat de Gooise Operette op tournee naar het buitenland, meestal Duitsland. Het publiek is daar 'begeistert' en gelooft dikwijls niet dat de Gooise Operette be staat uit enthousiaste amateurs! In 2006 bestaat de Gooise Operette 40 jaar en nu al is men bezig met de voorbereiding van concerten en een bijzondere concertreis. Voor alsnog wordt gewerkt aan de ko mende productie: 'Der Vogel- handler' van Carl Zeiler. Ook in Soest is de Gooise Operet te geen onbekende. Daarom zullen veel mensen van het optreden ge nieten. Een bijzonder concert op 9 januari, zeker voor de leden van PVO en de Gooise Operette. Het concert begint om 20:00 uur en de entree is 3,50. Kaarten zijn te verkrijgen bij het VW-kantoor, bij het PVO-gebouw aan de Rem- brandtlaan 9 en 's avonds in de Petrus en Pauluskerk. Tinie Trippelaar bijt in 2004 de spits af bij de Soester afdeling van PASO. Op maandag 12 januari komt het medium naar het Vriend schapgebouw aan de Meezenhof (voorheen Nachtegaalweg 8a). Daar zal ze aan de hand van foto's en voorwerpen waarnemingen ver richten. De bijeenkomst begint om 20:00 uur, maar de zaal gaat een half uur voor aanvang open. De entree bedraagt 2,00 voor leden van PASO en 4,50 voor andere belangstellenden. WOMENSWEAR Soesterbergsestraat 49a 3768 EB Soest Tel. 035 - 602 35 84 Leusderweg 198 3817 KS Amersfoort Tel. 033 - 476 68 93 Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 77 I Zaterdag 10 januari Rob van Bavel (piano) sloot in 1987 zijn studie aan het Rotter dams Conservatorium cum laude af en heeft daarna nog diverse prij zen gewonnen. Momenteel is hij vooral werkzaam als docent aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag en de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten, te vens als pianist in diverse kwartet ten en als lid van de jonge groep Isotope. Volgens Rob van Bavel is jazz de enige muziekvorm waarbij de individuele vrijheid voorop staat, terwijl ook het samenspel belangrijk is en natuurlijk de swing en de improvisatie. Zijn grote voorbeeld is Bill Evans. Met zijn uitstekende techniek en ideeënrijk dom weet hij overal zijn muzikale statement neer te zetten. Zijn im provisaties klinken gedetailleerd en transparant; het blijft heldere taal. Met name in zijn breaks neemt hij de toehoorders mee op avontuur lijke ontdekkingsreizen! De nieuw ste trioplaat is getiteld 'Piano Grand Slam'. Bezetting: Rob van Bavel, piano Fender Rhodes; Chris Strik, drums, Clemens van der Feen, contrabas. Aanvang: 21:00 uur. Entree: 7,00. Rob van Bavel. Maandag 12 januari 'Piedras' schetst de elkaar rakende levens van vijf vrouwen die worden getypeerd via hun schoenen. Ade- la, een vrouw met de platvoeten, is coördinatrice in een bordeel even buiten Madrid. Haar dagelijkse le ven verloopt zonder al te veel emoties. Wanneer ze de markante zakenman Leonardo leert kennen, probeert ze haar leven niet te laten ontregelen door haar gevoelens. Anita, een autistisch meisje, laat elke dag op haar knalgele sport schoenen haar hond Alpino uit. Ze lopen elke dag hetzelfde rondje, en staan elke dag stil op dezelfde straathoek om te kijken naar vlieg- ELKE WEEK EEN IN DE BUS? Neem een abonnement: 9,- per half jaar! tel. (035) 6014152 ££N <jG£0£ ZAA£ Stecnhoffstraat 9\ tel. 602 81 32 In de textielateliers, die gericht zijn op de toeristenindustrie en - als dat lukt - de export, vinden veel Nepalezen, vooral jongeren, werk. De concurrentie is groot en (dus) zijn de winstmarges klein. Velen moeten hun 'atelier' annex winkeltje opdoeken en weer an deren proberen een eigen bedrijfje op te richten. Hun producten zijn meestal slecht van design en ma teriaal. Madat Nepal heeft samen met Rajesh Shrestha een eigen atelier opgezet waar een paar kleerma kers vast werken. Er wordt geke ken naar in de markt liggende producten die zijn aangepast in design en kwaliteit. Het naaigaren is sterk, de ritssluitingen zijn van goede kwaliteit. De meeste stof fen zijn watervast en de meeste kleuren verbleken niet na de eer ste wasbeurt. Maar, we hebben te maken met handwerkproducten uit een ont wikkelingsland. De meeste stof fen zijn met de hand geweven en dat is ook te zien. Een deel van de stoffen is uit India of China in gevoerd. Nepal zelf heeft maar een paar fabrieksmatige textielbe drijven. De kleermakers krijgen naar Nepalese maatstaven be taald, volgens stukloon. Dat komt per dag neer op ongeveer 1,30 (een leraar aan dc middelbare school verdient nog niet de helft.) Madat Nepal financiert de inkoop van alle stoffen voor en heeft een deel van de machines betaald. Het blijft moeilijk een vaste maat voering te krijgen, maar het lukt steeds beter. Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A, 386028132; openingstijden: maandag 13:00-17:00 uur; dins dag t/m zaterdag 09:30-17:00 tuigen. Op een dag vergezelt; Joaquin haar naar de overkant van de straat, waarmee hij - voor even - de grenzen van haar bekende wereld doorbreekt. De derde vrouw, Isabel, is getrouwd met een man die haar links laat liggen. Om; zichzelf te vermaken besteedt zei een kapitaal aan schoenen, die ze| steevast twee maten te klein koopt als om zichzelf te pijnigen. Dan; komt ze in contact met iemand die} kan voetlezen. Dan is er nog Ma-r ricarmen, een taxichauffeur die! rijdt met de pantoffels van haar! overleden man. Ze probeert zoj genoeg geld te verdienen om haar} en haar kinderen te onderhouden. Leire, tenslotte, werkt in een schoenenzaak. Het salaris is er! slecht waardoor ze zo nu en dan} een paar schoenen steelt. Daarmee} danst ze iedere nacht op een po dium in de discotheek. 'Piedras' (letterlijk: stenen) is het verdienstelijke speelfilmdebuut van regisseur Ramón Salazar. De film gaat over het leven van vijf vrou wen, getypeerd aan de hand van hun schoenen. De schoenen vor men ook dc rode draad in het ver haal. Maar daarnaast is het vooral een film over de worsteling van deze vijf vrouwen met hun positie in het leven. De vele positieve wendingen in het leven van elk van deze vrouwen, wordt vrij snel weer teniet gedaan door tegenslagen. Naast de letterlijke connecties die zij onderling hebben, zijn zij ook met elkaar verbonden door die worsteling, hun zoektocht naar liefde en hun verdriet. Een erg vrolijke film is het daarom niet, maar wel buitengewoon boeiend en mooi gefilmd. Het mozaik-con- cept van de verschillende verhaal lijnen die elkaar raken kennen we van andere films, zoals Magnolia (Paul Thomas Anderson, 1998). Hiermee is 'Piedras' dan ook vaak vergeleken. De film was dé pu blieksfavoriet tijdens de week van de Spaanse film in Amsterdam af gelopen voorjaar, en werd in 2002 genomineerd voor een Berlijnse Gouden Beer. Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+: 3,50. Reser veren alleen op de dag van de voorstelling, 10:00-13:00 uur, 38 6019577. Meer informatie op in ternet: artishock-soest.nl. Scène uit 'Piedras'. Zaterdag 17 januari Jazzdiner: Perron 5B en Trio Roos Faas Heerlijk eten van Ignas en André met live muziek van Perron 5B en Het Trio Roos Faas. Menu: Amu ses - Brasseriesalade met gerook te kip en geitenkaas - Courgette- coulis met gerookte paling - Kalfs- braadstuk met tomaat-, knoflook- en tijmsaus en garnituur - Kaas plateau of Pistache-amaretto bol- taart. De live muziek voor deze avond zal worden verzorgd door Perron 5B en het Trio Roos Faas. Het re pertoire dat door het trio tussen de gangen door ten gehore zal worden gebracht zal voornamelijk bestaan uit Bossa Nova ballads en rustige nummers. Intieme muziek dus tij dens het eten. Het trio bestaat uit: Roos Faas, zang; Sander Eggen, gitaar; Semmy Prinsen, tenorsax. Vooraf en na afloop van het diner zal Perron 5B de muziek voor haar rekening nemen, die voornamelijk afkomstig is van componist/pianist Horace Silver. Horace Silver is be kend geworden in de jaren '40/'50 met de Jazzmcssengers. Kenmer kend voor de arrangementen is de samenklank van trompet en sax. De muziek kan beschreven worden als 'hardbop'. Harmonisch gezien is de 'hardbop' eenvoudiger van structuur dan de grillige ritmiek van de 'bepop' en is uitstekende muziek om op dansen! Dus wel licht komt dat er nog van na afloop van het jazzdiner. Bezetting Perron 5B: Semmy Prinsen, saxofoon; Mare van den Bosch, trompet; Martijn Derrix, contrabas; Mathijs Arts, drums; Arthur Rombout, piano. Aanvang: 19:00 uur. Entree: 20,00 (excl. wijnen). Reserveren is noodzakelijk via 38 035 6010317. Roos Faas.

Soester Courant | 2004 | | pagina 9