Cultuurprijs van de gemeente Soest Wie wordt de winnaar van de Cultuurprijs 2003 van de gemeente Soest :oo3 Cultuur in glassculptuur olenso Consort )e Cultuurprijs Soest Radio Soest Cabrio Stembon Cultuurprijs 2003 En de winnaar is.... De Hazelaar luseum Oud Soest 00-20.00 >0-18.00 l/OENSDAG 14 JANUARI 2004 SOESTER COURANT fte rerdient uit uur prijs PAGINA 11 s naken Breng uw stem uit vul de kaart in Uniekaas Jonge kaas ers van het mes. Aan het stuk Kilo Sresr B1996 besloot een groepje (ateur-musici, allen liefheb- van barokmuziek, een en- nble te vormen, om op zon- fomiddagen muziek te maken (Kjwel ten huize van de familie ■gt in Colenso. zien de toeloop van enthou- ^te mensen die wilden partici- in dit ensemble moest Irden uitgeweken naar een re- Btielokaal en werd het ook tijd bm een dirigent aan te trekken gi dat werd de jonge Nederland- l.flH Canadees Gregory Hubert, {jie er met kennis van zaken heel Tel een echt barokorkest van Jtakte. Vervolgens moest voor Ét orkest een naam bedacht ïfden en het zal niemand ver zen dat gekozen werd voor Klenso Consort", genoemd paar de plek waar het allemaal Jjon. menteel bestaat het orkest uit J^Bfmusici, gevorderde amateurs, die zeer enthousiast musiceren. Het orkest heeft een volledige strijkersbezetting aangevuld met twee hobo's, twee fluiten, een fa got en een klavecimbel. Er wor den met grote regelmaat concer ten gegeven zowel binnen de Soester gemeentegrenzen, maar ook daarbuiten zoals in Amster dam de Vondelkerk, Diemen,, Schoorl, Bodegraven, etc. Het Cenakel in Soesterberg is ook voor Colenso Consort een uit stekende plek om hun kwalitei ten te laten horen. Hoogtepunten waren de concer ten met de medewerking van Ja- nine, David en Maarten Jansen met de sopranen Carla Chrisfield (USA) en Lisette Emmink. Bo vendien was het concert met de harpiste Lavinia Meijer een groot succes. Er is inmiddels een andere diri gent omdat Hubert het na zes jaar wilde overdragen. Vioolpe dagoog en barokmuziekkenner Jan Hulst is zijn opvolger en/of zetfouten voorbehouden.3 personen ouder dan 16 jaar. i Uitreiking 30 januari 2004 Gemeentehuis Soest In 2000 nam het college van B&W het besluit tot het instellen van een Cultuurprijs van de ge meente Soest. De prijs bestaat Jlfleen kunstwerk en een geld- ^Jrag. De Cultuurprijs Soest 3rdt sindsdien jaarlijks door de neente toegekend voor een nerkelijke cultuurprestatie. Ikenning vindt plaats op basis van een bindende voordracht van een jaarlijks te benoemen ^Jrfhankelijke commissie, die fest is met de selectie en no- jatie van kandidaten, mede Hst op de opvattingen van de ester bevolking. ^en die personen of organisa- die in of voor Soest een cul- (ruiting hebben gerealiseerd nen in aanmerking voor de ps. Het begrip cultuur wordt arbij vrij breed opgevat. Om in het jargon van de commis- te zeggen: elke menselijke Jiviteit, die door haar originali- sit en/of kunstzinnigheid en/of fnieuwende kracht een bijdra- J levert aan de vitaliteit van de lester gemeenschap. Het be hoeft geen betoog dat activitei ten, die overwegend commer cieel van aard zijn, buiten be schouwing blijven. De commissie bestaat uit Wer- ner Paans, oud-directeur van Kasteel Groeneveld, voorzitter; Ton Herstel, oud-voorzitter NCRV en de winnaar van de Cul tuurprijs van het vorige jaar. In 2003 is dat Karei van Geet, voor zitter van de Muziekvereniging Odeon uit Soesterberg. Cultuurprijzen werken zonder enige twijfel stimulerend in ver schillende richtingen, naar kun stenaars en culturele organisa ties of instellingen en naar het publiek. Een gemeenschap zon der cultuur is niet of nauwelijks denkbaar, maar de mate van ont wikkeling van de lokale cultuur is wel medebepalend voor de vita liteit ervan. Het is van het grootste belang, dat de inwoners van Soest nauw bij deze prijs betrokken zijn of worden. Gebruik daarom de mo gelijkheden om uw mening ken baar te maken. Betreedt gij, burger, de gemeentetempel, voor paspoort, woonvergunning, rijbewijs, wend dan uw blik eens, pal over de drempel, naar rechts, zomaar, terloops, spelenderwijs. En onderga dan, wat er ging gebeuren, met velen voor u, die zich in de hal, sterk aangetrokken voelden door de kleuren, oplichtend uit dat wonderschoon kristal. Geef toe aan uw nieuwsgierige verlangen, en kom, als zij voorheen, stil naderbij, om waardevolle kennis te ontvangen, betreffende dit glazen schilderij. Tijdens het lezen zult u weldra vatten, dat deze kristallijnen glassculptuur, waaruit de kleuren op uw netvlies spatten, symbool is van de Soester dorpscultuur, waarbinnen velen, dankzij hun talenten, - als Iris* in Grotjohanns** glastriptiek - het spectrum van hun kleurrijk kunnen prenten, op hart en ziel van het geëerd publiek. Uit die caleidoscoop rollen artiesten, die strijdbaar, doch met camaraderie, gaan kampen in de culturele piste om de cultuurprijs voor tweeduizenddrie. Wie zal dit keer met de trofee gaan strijken? Cabrio, Artishock en Odeon, mochten al met die eretitel prijken....: wie zal er aanstonds jubelen(?): "Ik won!" Iris: goddelijke bodin die zich als regenboog manifesteerde Bert Grotjohann, schepper van het kunstwerk in de hal van het gemeentehuis (Kond Ie Bisck, Soest, 15 december 2003) Een meer toepasselijke naam voor een openluchttheater in Soest is nauwelijks denkbaar: Cabrio. En dat terwijl het theater inmiddels is voorzien van een fraaie hoed boven het toneel. Het theater is in 1938 in het ka der van de werkverschaffing ge bouwd door 78 arbeiders in vier maanden tijd. Het bestond uit een vlakke vloer van zand, een vijver voor het toneel en zitplaat sen gemaakt van heideplaggen en dennenstammetjes om de tri bunes te verstevigen. Op 3 september 1938 werd het theater officieel geopend door burgemeester Visser. De eerste opvoering was De getemde Feeks van Shakespeare door het Een bron van verpozing, ont spanning en informatie, dat is Radio Soest. Deze speciaal op onze gemeente gerichte zen der voorziet in een behoefte, die door veel mensen wordt gevoeld. Zaken, die in de eigen omgeving van belang zijn, wekken nog steeds in deze tijd, waarin onze horizon steeds verder weg komt te lig gen, de interesse. Een plaatse lijk radiostation is daarom van groot belang. Maar dan moe ten er natuurlijk wel goede uit zendingen te beluisteren zijn. Dat nu is bij grotendeels uit vrij willigers bestaande staf van Ra dio Soest het geval. Het pro grammaoverzicht laat zien - u kunt dat regelmatig in deze krant nagaan-, dat er een grote varië teit aan etherproducten wordt vervaardigd. Muziek van ver schillend karakter, actualiteit, cul tuuruitingen etc.etc. En telkens wordt er door de bijna professionele medewer kers weer iets nieuws bedacht. Nog niet zo lang geleden is een nieuw praatprogramma onder de titel "de Kloof" begonnen. Daarin komen verschillende per sonen, voornamelijk uit Soest, aan het woord over onderwer pen, die voor de inwoners van Soest belangwekkend worden geacht en die veelal tot de "ver- van-mijn-bed-show" behoren. Het gaat zoals al veel vaker is gezegd om radio van Soesters voor Soesters. Artishock Wat zou cultureel Soest zijn zon der Artishock? Zonder aan de verdiensten van veel andere ver enigingen en organisaties tekort te doen, zou het in Soest toch wel wat kaler zijn. Het sociaal culturele centrum aan de Steenhoffstraat is voor veel Soesters een begrip. Het brengt het gehele jaar door een zeer gevarieerd menu van cultu rele activiteiten. Zeer belangrijk zijn de functies als "filmhuis"en als "jazzclub". Een blik op een willekeurige maandagenda on derstreept het vorenstaande: zes films, soosbijeenkomsten, teken clubs, jazzavonden, culinaire evenementen. Op deze wijze draagt de vereniging Artishock, Wie krijgt de Cultuurprijs Soest. U beslist mee. Breng ook uw stem uit. Barokorkest Colenso Consort Soester amateurorkest verzorgt regelmatig concerten met bekende solisten. De Hazelaar Tentoonstellingen van hedendaagse beeldhouw- en schilder kunst. Museum Oud Soest Tentoonstellingen over de geschiedenis van Soest en wis seltentoonstellingen. Openluchttheater Cabrio Theatervoorstellingen in de openlucht: toneel, muziek, dans, kindervoorstellingen. Otto Prinsen Beeldend kunstenaar, werk aangekocht o.a. door Gemeente Soest, Centraal Museum Utrecht en particulieren. Radio Soest Lokale nieuws-, actualiteiten- en muziekzender. Zeven dagen per week uitzending, verzorgd door vrijwilligers, Vereniging Artishock Film, muziek, tentoonstellingen,literaire activiteiten, cursussen en lezingen. Uitsluitend stemmen met bon of kaart. Maak één hokie zwart Uitnodiging om de feestelijke uitreiking van de Soester Cultuurprijs bij te wonen op vrijdagavond 30 januari 2004. Ja, ik kom wel/niet metalleen/personen. doorhalen Naam AdresWoonplaats Het bronsgieten leerde Jan Ha zelaar in Soest bij de gebroeders Joosten. In de zeventiger jaren hield die gieterij op te bestaan en dat was voor Jan Hazelaar het moment om aan de Bosstraat zijn eigen kunstcentrum op te zetten. Het centrum bestond uiteraard uit een bronsgieterij waar in op dracht van kunstenaars bronzen beelden werden gegoten en bo vendien was er een inkoopcen trum voor kunstenaars, waar beeldhouwers (zelfs Koningin Beatrix) hun materialen en ge reedschappen konden aan schaffen. Samen met partner Ali van den Berg organiseert Jan Hazelaar twee tot drie maal per jaar ten toonstellingen van hedendaagse internationale beelhouwkunst. Teneinde meer exposities op ideële basis te kunnen organise ren werd in 1997 de kunststich ting HaZart opgericht en onder auspiciën van HaZart ontston den exposities "Ecce Home" (1997) en "Transpanoramaris" (1998). In 2003 werd de zo begeerde nieuwbouw gerealiseerd met als resultaat een verdubbeling van zowel binnenexpositieruimte als ook de beeldentuin. In mei 2003 was er een uiterst succesvolle expositie van Soester kunste naars. Bij een cultuurprijs als in Soest bestaat de neiging allereerst te kijken naar stichtingen, vereni gingen en andere organisaties, die een bijdrage leveren aan het culturele leven en de.instand houding daarvan. Gelukkig zijn er ook individuen, die dan in het vizier komen. Het gaat dan vaak om mensen, die een medebepa lende rol spelen binnen de Soester gemeenschap. In die categorie hoort Otto Prinsen ze ker thuis. Als kunstenaar - schil der van uiterst opmerkelijke, wonderschone schilderijen - heeft hij zijn sporen ruimschoots verdiend. Als betrekkelijk jeugdig schilder wist hij reeds in 1966 door te dringen tot een bijzonde re tentoonstelling in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Tot op huidige dag is hij creatief geble ven, waarbij zijn werk ook duide lijk is mee ontwikkeld. Bij de laatstgehouden cultuur manifestatie was een groot werk van zijn hand te bewonderen. Daaruit valt op te maken, dat hij zich als een betrokken inwoner van onze gemeente wil manifes teren. Dat heeft hij door de jaren heen zeer duidelijk gemaakt, on der meer door als een van de grondleggers op te treden met betrekking tot de oprichting van de vereniging Artishock. Maar ook op andere terreinen van het maatschappelijk leven heeft hij mede een stempel ge drukt met zijn creatieve inbreng. Een nominatie, die er zijn mag! Haags toneelgezelschap waarin o.a. Louis Saai boom en Ko van Dijk speelden. Sinds 11 jaar wordt de program mering van het theater verzorgd door de Stichting Openlucht theater Cabrio onder de bezie lende leiding van Berna Kouse maker en haar medebestuurders Bea Geerts en Betty de Bruin. Zij zorgen jaarlijks, inmiddels al elf jaar, voor een uitgekiend pro gramma met voor elk wat wils. Met in 2003 als hoogtepunten Het Fotonic Festival, een op jon geren gericht video- en deejee- festival en het inmiddels bijna traditionele Midzomernachtcon- cert in de kortste nacht van het jaar. Fyffes Bananen Kilo 1t33T Op vrijdagavond 30 januari 2004 zal de Cultuurprijs 2003 van de gemeente Soest wor den uitgereikt door Harry Wit te, wethouder van Cultuur. De prijs, ingesteld op 1 janua ri 2000, bestaat uit een glas sculptuur van de Amsterdam se kunstenaar Bert Grotjohann en een bedrag van 1.500. De prijs wordt jaarlijks uitge reikt aan die persoon of orga nisatie die zich in dat jaar bij zonder heeft onderscheiden op cultureel gebied. Winnaars waren in 2000 Openluchttheater Cabrio, 2001 Vereniging Artishock, 2002 Muziekvereniging Odeon. Wie zijn er genomineerd? De Cultuurprijscommissie heeft tot taak jaarlijks een lijst met ge nomineerden op te stellen en de inwoners van Soest en Soester berg te vragen mede de winnaar te bepalen d.m.v. stemkaarten. De commissie heeft dit jaar voor het samenstellen van de lijst met Wie wordt de winnaar van de Cultuurprijs 2003 en hoe wordt de keuze bepaald. U kunt elders op deze pagina lezen hoe de ge nomineerden zijn gekozen. De drie commissieleden bepalen ieder afzonderlijk wie volgens hen de prijs toekomt. Daarbij komt dan de keuze van de Soes ter en Soesterbergse inwoners. Zij bepalen via stemkaarten of via de bon uit deze krant wie de Cultuurprijs 2003 verdient. Alle stemresultaten worden bij elkaar opgeteld en... de winnaar is be kend. Kunstwerk en geldprijs zul len hem overhandigd worden op vrijdagavond 30 januari 2004. genomineerden voor de Cultuur prijs 2003 een beroep gedaan op allen die zich in een of ande re vorm bezig houden met kunst of cultuur. Alle bij de commissie beken de verenigingen, organisaties en kunstenaars in Soest en Soesterberg hebben een lijst gekregen met daarop alle bij de commissie bekende personen, verenigingen, stichtingen en or ganisaties die in zich in 2003 op een of andere wijze hebben ge manifesteerd. Zij hebben het verzoek gekregen uit die lijst zeven gegadigden aan te kruisen die zij willen nomi neren voor de Cultuurprijs 2003. De commissie heeft aan de hand van hun voorkeur de lijst met ge nomineerden voor de Cultuur prijs 2003 samengesteld. Vanaf vandaag kunnen de inwo ners van Soest en Soesterberg met de bon uit deze krant en stemkaarten hun keuze maken waarna op 30 januari de Cultuur prijs 2003 tijdens een feestelijke bijeenkomst in het gemeente huis zal worden uitgereikt. De genomineerden zijn: Barokorkest Colenso Consort De Hazelaar Museum Oud Soest Openluchttheater Cabrio Otto Prinsen Radio Soest Vereniging Artishock die al eerder de cultuurprijs in de wacht sleepte, op een zeer dui delijke wijze bij aan het culture le leven. Deze "club" wordt ook vrijwel geheel door vrijwilligers gerund. let museum is gevestigd in het pit 1868 daterende Huize Sint ^ef. Het museum geeft de be- eker een uitstekend beeld er het Soester dorpsleven zo- S dat vroeger heel gewoon was |h in deze tijd zeer uitzonderlijk, i/len vindt in museum Oud Soest ïen grote variëteit aan zaken uit iet verleden, zoals stijlkamers eb gebruiksvoorwerpen uit vroe ger tijden. Bovendien kan men nnis maken met de boeiende lelden die kenmerkend zijn êor het Soester Groot Gaes- eeker Gilde en het daarbij be urende Kerkelijke Leven. Het stbare verleden van Soest prdt op uitnemende manier ge- Eesterd in aantrekkelijke pre- Intaties die een brug slaan tus- |n het heden en verleden, fel aandacht is er voor de oude jnbachten in het voormalige bester dorpsleven. Zo is de pgenmaker te zien, maar ook bakker, de boer, de smid, de klompenmaker en anderen. Heel fraai en bijzonder zijn de vele gebruiksvoorwerpen uit die tij den en wat te denken van de prachtig beschilderde pronk- en speelwagen uit 1743. Natuurlijk is er ook het ouderwet se kruidenierswinkeltje met de vele artikelen. De bezoeker waant zich terug in een tijd die voor velen onbekend is, vooral de jongeren vergapen zich in het schoolklasje waar de inktpot, de inktlap en kroontjespen aanwe zig zijn, de attributen waarmee grootouders hebben "gestoeid". Naast al het bovenstaande zijn er wisselexposities, zoals "twee honderd jaar burgemeesters in Soest" en "het leven van Onze Lieve Vrouw". Museum Oud Soest is voor Soest onmisbaar en geeft een uitstekend en zeer goed ver zorgd beeld van Soest uit vroe ger tijden en dit dient gekoesterd te worden. emmm

Soester Courant | 2004 | | pagina 11