tmg! Hulleman optiek 'Van heidehut tot residence' Kerkebuurt ooit centrum van Soest *GËRS ourant ioest trekt zich van kritiek iccountant toch wel iets aan oest 50 jaar geleden Inspraak Ontwerp-streekplan Lakendoen met Frankrijk Eerste loting toewijzing van vrije huurwoningen 'Kort dag-advertentie was niet van ons' Toertocht voor ouderen in oldtimers op zondag 13 juni SVASTE BEZORGERS Uit de historie van Soest(erberg) 5ENSDAG 14 JANUARI 2004 SOESTER COURANT )1 41 52 iscussie is nog niet gesloten IVAHIAI PAGINA 13 ïLavit ondersteunt vanuit Soest est nadert de ^5000 inwoners. HAM- ROLLADE WIJ WENSEN IEDEREEN 'N GEZOND EN FIT 2004! met NIEUWE CURSUSSEN 0800 - 0432 VOOR O O G Z O R G Comité Hervormde Kerk: In kader van 975-jarig bestaan Soest Inloopavond Eemland op 29 januari Gevraagd in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 kritiek van accountant drs. J Verhoef uit Wijk bij Duur- Jpe op o.a. de Soester jaarre- ning 2002 ('onvolledig') en begroting 2004 ('mislei- nd') is hard aangekomen, \r tot dusver leek Soest zich 'einig van aan te trekken. De n krijgt een net briefje waar bij wordt bedankt voor zijn jeite, maar met de medede el dat de stukken voldoen aan wettelijke voorschriften en (de discussie wat Soest be lt daarmee gesloten is. Toch at niet waar. bktober verraste Verhoef de eter politiek met zijn onge- ften kritiek, die aanvankelijk - name door WD-wethouder Krijger (Financiën) - werd daan als spijkers op laag wa- Izoeken. De Wijkse accoun- i, die al eerder in de landelijke Éiciteit kwam met zijn kritiek Kaarverslagen van gemeenten provincies, wordt door sommi- I beschouwd als een soort Don [chot en een regelrechte 'pain ss' van veel gemeenten. Beren vinden echter dat hij degelijk serieus genomen fet worden, vooral ook omdat ■vooruitloopt op regelgeving Ibinnenkort moet worden toe- jast op de financiële stukken Ide gemeente. fiddels heeft de 'eigen' ac countant van Soest, de firma Pri- ceWaterhouse Coopers (PWC), zijn commentaar gegeven op de kritiek van Verhoef, en dat is ge beurd in een 'persoonlijke en ver trouwelijke brief' aan de gemeen teraad. Daarin wordt Verhoefs ar gumentatie feitelijk volledig afge wezen, o.m. op basis van de over weging dat regels die voor het be drijfsleven gelden nu eenmaal (nog) niet van toepassing zijn op moest worden met de PWC-ac- countant en eventueel zelfs ook met Verhoef erbij, in een 'eerlijk, open gesprek', zoals Ans Mann het omschreef. Zij vond dat er over Verhoef veel te onaardig was gedaan en dat de man de gele genheid moest hebben om zich te verdedigen. Ellen Huberts (WD) vroeg zich vervolgens af waarop Manns vertrouwen in Verhoef ei genlijk gebaseerd was. 'Op onder- j io jr gv-iuijR gvuaav^iu lao. up uuuw kr?Vw l 1 '^ers vert»azing buikgevoelens misschien...?' Vol- bnjkt Verhoef inmiddels echter in gens Mann moest er echter een het bezit te zijn gekomen van die gesprek mogelijk zijn zonder 'rel- br'eh die hjj op zijn beurt op 13 lerig sfeertje'. Niet op de spits Opmerkelijk was nog dat Middel koop liet weten dat hij intussen ook persoonlijk met Verhoef had gesproken, maar hij verklaarde nadrukkelijk dat hij hem de brief van PWC niet had gegeven. De commissie liet dat punt - ook heel opmerkelijk - verder geheel rusten. Er is over andere 'lekken' wel eens méér stennis gemaakt, maar kennelijk wilde niemand deze kwestie op de spits drijven. De commissie werd het uiteinde lijk eens over een voorstel om in elk geval nog eens met de ac countant van PWC om de tafel te gaan zitten om de hele kwestie 'in houdelijk' door te spreken. Ver hoef, die dus uiteindelijk toch wel wat heeft bereikt met zijn kritiek, hoeft daar volgens de meeste commissieleden - met name die van de coalitiefracties Gemeente belangen Groen Soest, WD en CDA - helemaal niet bij te zijn, dus die kan rustig thuis blijven. punten uitvoerig weerlegt. In een brief die pas afgelopen maandag middag binnenkwam. De kwestie stond maandagavond al op de agenda van de raads commissie Bestuur en Middelen, die het oorspronkelijke ant- woordbriefje aan Verhoef moest goedkeuren, maar zich nu onver hoeds ook weer over diens nieu we brief kon gaan buigen. Sommi ge fracties hadden daar geen zin in omdat ze nog geen tijd hadden gehad óm de brief te bestuderen. De WD-fractie voelde er sowie so niets voor, omdat er volgens Peter van der Torre - die uiter aard zijn wethouder in bescher ming nam - helemaal niks mis is met de systematiek van de Soes ter begroting. Anderen - zoals Teun Middelkoop (Soest 2002), Ans Mann (GroenLinks) en Wim Roest (D66) - vonden dat er maar eens goed over doorgepraat 95 Ize maand is in Soest het be- f DeLavit opgericht. DeLa- is een onderneming die ge- cialiseerd is in het bieden maatwerk praktijkonder- uning aan Nederlandse be- jven die zakendoen met nkrijk of dat voornemen >ben. Het dienstenpakket vat onder meer vertegen- ordiging, agenturenselectie verschillende vormen van nmercieel veldwerk. [grondslag voor dit initiatief van Frans-Nederlandse ondernemer Iton P.S. Boom, voormalig ac- intmanager van de Stichting iderlandse Export Combinatie, zijn de exportkansen die het Ne- landse bedrijfsleven mist. Deze del wordt geschat op meer dan liljard euro, en dat terwijl de lerlandse economie zich nog steeds niet lijkt te herstellen van de recessie. Met DeLavit moet het bedrijfsleven in staat worden ge steld zich actief in de Franse markt te begeven en meer handelskansen te grijpen dan nu gedaan wordt. Boom ziet dat té vaak erg eenvou dig gedacht wordt over exporteren naar EU-Janden: 'het spreken van de taal alleen voldoet echt niet. Uit ervaring blijkt dat de Fransen lie ver met een Fransman willen pra ten als het om zaken gaat. Niet zozeer vanwege de taal, maar meer vanwege het begrijpen van de per soon met wie zaken gedaan gaat worden. En dat reikt verder dan cultuur of taal alleen: het Franse karakter is een essentieel element in succes bij zakendoen met Frankrijk.' Meer informatie over DeLavit, is op te vragen via boom@DeLavit.com of op de website www.DeLavit.com 'itde Soester Courant van Vrijdag 15 Januari 1954 ^mtengewone omstandigheden ^Krbehouden zullen we dit jaar inwonertal niet de 25000 zien j^Beiken. In 1954 zal het geboor- ^Rverschot ongeveer 650 perso nen moeten bedragen, om - naar Bfhopen - op feestelijke wijze de iffiQOO^ inwoner te begroeten, fflm 31 December 1953 telde Soest 4Hp96 mannen en 12323 vrouwen, totaal 23719 personen. Op 31 De- cjanber 1953 bedroeg het inwoner tal naar nauwkeurige schatting M355, d.w.z. dat onze gemeente is toegenomen met 636 personen. Het geboorte-cijfer werd als volgt Bepikt: Geboren werden in: mann. pers. vrouwel. pers. Februari 15 14 Maart 6 13 April 15 8 Mei 5 6 Juni 6 10 Juli 5 7 Augustus 11 8 September 6 7 October 8 12 November 2 9 December 10 7 Totaal 97 111 Januari 22 16 25 24 33 23 17 22 22 17 16 12 250 De sterfte-cijfers waren als volgt: I mann. pers. vrouwel. pers. Januari 10 10 ustus tember ■Eöber ember Totaal In de eerste 11 maanden vestigden zich in onze gemeente 941 manne lijke en 1046 vrouwelijke perso nen, totaal 1987, terwijl in dezelf de maanden 788 mannelijke en 973 vrouwelijke personen vertrok ken, totaal 1761. Tot December was dus het vestigingsoverschot 226 personen. Het overschot over de maand De cember wordt geschat op 121 per sonen. AAN KOLENDAMPVERGIF TIGING OVERLEDEN. Een van de twee bewoonsters van perceel Plasweg 51, de 73-jarige Mej. C. H. Gerrits, is Woensdag in het ziekenhuis De Lichtenberg overleden als gevolg van de kolen dampvergiftiging, waarvan twee zusters in de nacht van Zondag op Maandag het slachtoffer werden. De toestand van het andere slacht offer is redelijk te noemen. per Kilo SPORTIEF AFSLANKEN onder individuele begeleiding - ook voor jeugd - 10 weken 3 x p.w. incl. testen 200,-. SENIOREN FITNESS gezellig sporten op eigen niveau met leeftijdsgenoten. PILATES training voor een bewust sterk en soepel lijf o.l.v. gediplomeerde instructors. Cursusinformatie - testen van conditie/vetpercentage - programma/advies op maat o.l.v. fysiotherapeuten tijdens onze INLOOPMIDDAG ZA 17 JAN. 13.00-15.QO FYSIO FITNESS PROMOTIONS Van Weedestraat 21 1 - Soest - Tel. 035-6023106 www.fysio-fitnesspromotions.nl Kinder- en jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar Je kunt bellen over: iemand verliezen gepest worden verliefd zijn sexualiteit geen onderdak hebben ziek zijn je uiterlijk geslagen worden alleen zijn ruzie verslaving BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Oogmeetkundige - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG. GROTHESTRAAT 10 - 3761 CM SOESTDIJK - TEL 601 38 59 's Maandags gesloten Gistermiddag zijn 22 huurwo ningen in de gemeente Soest via loting toegewezen. Het was voor het eerst dat dit nieuwe systeem voor de woonruimte verdeling werd gehanteerd. Het is per 1 januari ingevoerd. Volgens de gemeente en de wo ningcorporaties Portaal en SCW biedt de loting de woningzoeken den veel voordelen. Ze kunnen voortaan zelf bepalen op welke vrije huurwoningen ze inschrijven, omdat er geen regels meer worden gehanteerd ten aanzien van woon- duur, gezinsgrootte, leeftijd en in komen. Daardoor heeft iedereen gelijke kansen. Het lotingsysteem wordt tot dusver in een klein aantal gemeenten toe gepast. Soest, Portaal en SCW stellen dat de ervaringen daar po sitief zijn. De drie zijn een sa menwerkingsverband aangegaan in Woonruimteverdelingsysteem Soest/Soesterberg (WVS) dat is gevestigd in het kantoor van Por taal aan de Laanstraat. Daar wer den gisteren de lootjes getrokken in aanwezigheid van wethouder Bart Krol en de directeuren Van Oordt (Portaal regio Eemland) en Koolstra (SCW). Er waren twintig woningen in Soest en twee in Soesterberg te verdelen. Mensen die op zoek zijn naar een huurwoning kunnen zich bij het WVS ook inschrijven. Dat hoeven ze eenmalig te doen. Ze krijgen dan een nummer toegewezen, waarmee ze vervolgens op de huurwoning(en) naar keuze kun nen reageren. Het inschrijfformu lier kan ook van internet worden gehaald: www.woonruimteverdeling.nl Op deze site wordt ook het aanbod van vrije huurwoningen geplaatst. Ook onder de lezers van de Soester Courant is hier en daar enige opwinding ont staan over de advertentie die onder de titel 'Het is héél kort dag!' was opgenomen in de editie van 30 december j.1. Daarin werd in zeer op merkelijke bewoordingen opgeroepen tot verzet tegen de voorgenomen fusie van de hervormde, gereformeer de en lutherse kerken tot de Protestantse Kerk in Neder land (PKN), die dit voorjaar haar beslag moet krijgen. Voor zo ver valt na te gaan is de advertentie in diverse bladen gepubliceerd. In de Soester Courant kwam ze als 'door plaatsing' terecht via de BDU in Barneveld, waar de krant wordt gedrukt. De exacte herkomst is inmiddels niet meer te achter halen. In de advertentie worden lezers opgeroepen voor 9 ja nuari hun stem te laten horen tegen de fusie - 'Nu de PKN een feit wordt... en u niet Gods weg wil en kan verlaten' - door bezwaar aan te tekenen bij de 'generale commissie voor de behandeling van bezwaren en geschillen van de hervormde kerk'. De nieuwe kerk wordt in de ad vertentie rechtstreeks met de satan in verband gebracht. De hervormde kerkleden worden ook min of meer bedreigd met het oordeel Gods. De tekst luidt namelijk: 'U moet nü uw keuze voor de toekomst duide lijk maken, als u niet verder onder satans bedrieglijke juk wilt leven. Dus kies heden voor de Heere God, als Koning van de Kerk, Die u zal aanspreken op uw persoonlijke keuze.' Distantie De advertentie verwijst voor verdere informatie naar het Comité tot Behoud van de Ne derlandse Hervormde Kerk, waarin o.a. de Soester predi kant ds. R. van Kooten (Icht- huskerk) zitting heeft en dat een vooraanstaande rol speelt in het verzet tegen de fusie. Uit die verwijzing zou de argeloze lezer eventueel hebben kunnen opmaken dat het Comité dan ook achter de advertentie zit, maar dat is allerminst het geval. Het Comité verklaart officieel dat de advertentie 'in felle be woordingen' niet van hem af komstig is en distantieert zich ook van de toonzetting, zoals blijkt uit een advertentie die in deze editie is opgenomen. Oudere inwoners van Soest worden zondag 13 juni getrak teerd op een rit in een oldtimer. De tocht van circa 50 kilometer voert in de omgeving van Soest langs diverse 'plekjes van vroe ger'. Om de oldtimertoertocht tot een succes te maken, is het Comité Soest 975 jaar op zoek naar eige naren van oldtimers, die belange loos willen meedoen aan de tocht om de ouderen een onvergetelijke dag te bezorgen. Het comité wijst erop dat het van belang is, dat de deelnemers een inzittendenverze kering hebben. De tocht op 13 juni begint om 11:00 uur vanaf de Witte Burcht hoeve aan de Soester Engweg en om ongeveer 15:00 uur woiden dc oude auto's terugverwacht. Na af loop is er een gezellig samenzijn met een traktatie voor de deelne mers en een attentie voor de men sen die met hun oldtimer hebben meegewerkt. Voor catering wordt gezorgd. Voor informatie en/of aanmel ding kan men terecht bij C. Vos, tel. 6021008, e-mail: 975jaarsoest@serveronline.nl Historische optocht De inschrijving voor de historische optocht door Soest, op zaterdag 12 juni, is verlengd tot 31 januari. Het comité wil zodoende de verenigin gen en instellingen de gelegenheid bieden zich alsnog op te geven. Inschrijven kan bij mevrouw B.M. van Schalkwijk, Ir. Menkolaan 2, 3761 XA Soest. Dat aanbod staat tevens elke even week gepubliceerd in de Soester Courant. De eerstvolgende keer is op woensdag 21 januari (week 4). Wie geen abonnee is, kan de krant op zestien losse verkoopadressen verkrijgen en anders een exem plaar in het gemeentehuis ophalen (zolang de voorraad strekt). Portaal en SCW bezitten in de ge meente Soest in totaal 5500 huur woningen. Beide corporaties zeg gen dat ze beleid zullen blijven ontwikkelen om optimaal aan de wensen van deze tijd te kunnen voldoen. In de loop van dit jaar zal het lo tingsysteem worden geëvalueerd. Dan wordt onder meer bekeken of het resultaat van de lotingen even redig is aan de omvang van de ver schillende groepen aanvragers (starters, gezinnen, ouderen etc.). Je laat jè slaapkamer toch ook niet door een ander inrichten? Dus je provincie ook niet! Met deze slogan wil de provincie Utrecht alle inwoners attent maken op de terinzagelegging van het Ontwerp-streekplan 2005-2015 en het MER, groot schalige locaties windenergie (windmolens). Het Ontwerp ligt van 20 januari tot en met 16 februari 2004 tijdens kantooruren ter inzage in de bibli otheek van het Provinciehuis (Py- thagoraslaan 101 in Utrecht) en in alle gemeentehuizen van de pro vincie. Het streekplan is het ruim telijk plan van de provincie. In het plan is aangegeven waar woningen en bedrijven gebouwd mogen wor den, waar natuur de ruimte krijgt, waar de landbouw zich kan ont wikkelen, waar recreatievoorzie ningen kunnen komen en waar mogelijk windmolens worden ge plaatst. Belangrijke vraag is: waar moet de kracht voor de toekomst gevonden worden in goede samen werking tussen deze verschillende functies? Het is mogelijk via www. streekplanutrecht.nl het Ontwerp- streekplan te downloaden of te bestellen 15,00 incl. kaartenbij- lage, excl. verzendkosten). Inspraak Tijdens de inspraakperiode (20 ja nuari t/m 16 februari 2004) is het mogelijk bedenkingen in te dienen. Dit kan op verschillende manieren, te weten: Schriftelijk: richten aan de Sta- tengriffier van de provincie Utrecht, Postbus 80300, 3508 TH Utrecht, onder vermelding van be denkingen Ontwerp-streekplan en MER. Via Internet: www.streekplan utrecht.nl Via de mail: inspraakstreek plan@provincie-utrecht.nl, onder vermelding van bedenkingen Ont werp-streekplan en MER. Inloopavonden Tijdens de terinzagelegging wor den vier inloopavonden georgani seerd over het Ontwerp-streek plan. Daar kan men zich nader la ten informeren over de inhoud van het Ontwerp. Men is tussen 19:30 en 22:00 uur van harte welkom. (Voor windenergie zijn aparte avonden georganiseerd in de ge meenten waar dit speelt.) De in loopavond voor het gewest Eem land wordt gehouden op donder dag 29 januari in Hotel Campani le, De Brand 50 in Amersfoort. Voorafgaand aan de inloopavon den zendt RTV Utrecht per gebied een programma uit onder de titel 'Dossier Streekplan'. In de vier af leveringen wordt kort uiteengezet wat de plannen voor een bepaald gebied zijn. Daarna komen zowel een voor- als een tegenstander aan het woord. Voor het Gewest Eem land (Eemnes, Bunschoten, Baarn, Soest, Amersfoort, Leusden en Woudenberg) is de uitzending op zondag 25 januari; onderwerp: de aanleg van een regionaal bedrij venterrein ten zuiden van Eemnes. Soest heeft geen echt centrum, al heeft het dat ooit wel gehad: de nu historische Kerkebuurt. In de jaren zeventig ontwikkelde het gemeentebestuur plannen om Soest op de zuidelijke Eng een 'hart' te geven, maar het moest deze in een vergevorderd stadium opgeven omdat het maatschappelijk draagvlak er voor ontbrak. Ook Soesterberg heeft in feite nooit een centrum gehad. Daar doet zich nu de kans voor dat wel te realiseren: op de locatie Kampweg-Ban- ningstraat. Een enthousiaste in woner heeft hiervoor zelfs al op eigen initiatief een plan ontwor pen. Een heet hangijzer is het eenzij dig door burgemeester en wet houders genomen besluit om op de locatie van de nieuwe dorps kern, Kampweg-Banningstraat, in ieder geval de nieuwe openbare Wethouder De Haanschool te bouwen. Niet iedere Soesterber- ger is het hiermee eens. Nog afge zien van het ontbreken van elke vorm van inspraak zijn de tegen standers van mening dat voor het ontwikkelen van een echte dorps kern een blanco terrein uitgangs punt moet zijn, en niet een mul tifunctionele school annex dorps huis en bibliotheek die lang niet iedereen op deze plek wil. Soesterberg heeft nu de kans op een echt centrum, het zou frap pant zijn als het dezelfde kant zou opgaan als destijds in Soest. De Kerkebuurt Soest heeft die kans immers laten liggen. Vroeger had het wèl een centrum: de Kerkebuurt. Een groot deel van het openbare leven speelde zich daar af. Paar ston den bijvoorbeeld enkele herber gen, het gemeentehuis en, toege geven: de dorpsschool, maar die was ondergebracht in een be staand gebouw. De bekendste herberg was De Drie Ringen in de punt Eemstraat-Kerkstraat-Peter van den Breemerweg, maar daar naast was er aan de Kerkstraat op de plek naast de Oude Kerk die nu parkeerplaats is De Post hoorn. Bovendien stond er op de hoek van de Eemstraat en het Kerkpad zuidzijde 111 ook een herberg, vermoedelijk De Witte Zwaan, al ontbreekt hiervoor nog voldoende bewijs. Van De Posthoorn naast de Oude Kerk wordt gezegd dat hier ooit een brouwerij was gevestigd. Dat is waarschijnlijk niet het geval geweest. Vermoedelijk was het ook een herberg. De oude herber gen in Soest droegen allemaal namen van de brouwerijen in Amersfoort. De Posthoorn was er één van, aangekocht door een fa milie die ook eigenaar werd van de herberg De Posthoorn in Soest. De brouwers kochten in deze omgeving alle herbergen op, zo goed als zeker met de verplich ting aan de huurder dat hij het bier van de gelijknamige brouwe rij in Amersfoort moest betrek ken, als een soort verzekering van de afzet. In de zeventiende eeuw heeft de familie Stalenhoef heel lang als herbergiersfamilie in De Post hoorn gewoond. Iedere Soester wiens voorouder een Stalenhoef was, heeft dus voorouders gehad die in dit pand gewoond hebben. Isaac Aart Stalenhoef was de eer ste herbergier. Stalenhoef is trou wens lange tijd een bekende naam geweest in Soester horecakringen. Arie Stalenhoef was de laatste ei genaar van café Zonneheuvel aan de Torenstraat (nu Chinees In disch restaurant) en Ries Stalen hoef van De Gouden Ploeg (eer der De Gekroonde Valk), nu het gelijknamige woonbuurtje op deze plek. Omstreeks 1700 werd De Post hoorn gesloten en kreeg het pand de bestemming bakkerij.' Dat is het tot 1945 gebleven. In dat jaar brandde de bakkerij nagenoeg tot de grond toe af en is daarna nooit meer opgebouwd. Er tegenover lag de herberg De Drie Ringen, naar de gelijknami ge brouwerij die toentertijd aan de Kortegracht in Amersfoort was gevestigd. Voordat de brouwer dit pand kocht, heette de herberg Het Wapen van Gaesbeek, naar Jacob van Gaesbeek (1400-1459) die beschouwd wordt als de stichter van het Groot Gaesbeek- er Gilde. Het is echter twijfelach tig of dit zo is. In 1729 was er bij de herberg een kaatsbaan om de boeren een verzetje te bieden. Aan het Kerkpad was nog zo'n baan, bij de herberg De Zwaan, op de hoek Kerkpad-Korte Melm- weg. Bij De Drie Ringen stond een lin deboom die een paar jaar geleden door ouderdom moest worden neergehaald. Het is bekend dat zo'n boom in 1684 werd geplant voor de deur van Maria Schoon- op, de vrouw van de herbergier van De Drie Ringen. De naam Schoonop heeft vermoedelijk te maken met het beroep van her bergierster en met het feit dat de jenever geregeld 'schoon op' ge weest zal zijn. Ook het pand (De Gezonde Apotheek) er tegenover is vroeger herberg geweest, maar het bekendst werd het als bakke rij van Piet Kors. Paard en wagen Op de plaats van bar 't Luyckje, vroeger het koffiehuis Middclwijk van Frits Heeremans, die overi gens meer schonk dan alleen kof fie, stond eerder een uitspanning waar de boeren die met hun tent wagens uit De Birkt kwamen paard en wagen konden achterla ten als ze naar de kerk gingen. Omstreeks 1625 stond hier café Het Klaverblad, eigendom van de gelijknamige Amersfoortse brou werij. De herberg is waarschijnlijk in 1672 tijdens een overval door de Fransen met een aantal ande re panden in de buurt afgebrand. Verderop aan het Kerkpad (dat toen tot de Burg. Grothestraat doorliep) stond de herberg De Koophandel, een naam die al in 1830 bestond. Voor die tijd had Anthonie Fokken hier een her berg, vermoedelijk de eerste die op deze plek heeft gestaan. Na De Koophandel werd het, inmiddels aanzienlijk uitgebreid, Bellevue en later hotel Eemland, waar Jan Out heel lang de scepter heeft ge zwaaid. In 1968 werd Eemland afgebroken voor de doorbraak van de Stadhoudcrslaan naar het Nassauplantsoen. Het was niet de laatste herberg aan het Kerkpad. Er stonden er nog drie, op de hoek met de Kor te Melmweg, die vroeger achter eenvolgens Passiesteeg of Pasjes- steeg en Teutsteeg heette. In oude aktes wordt de Passiesteeg of Teutsteeg aangeduid als de steeg waardoor men de turf naar de Eem vervoerde. De turf werd gestoken in het veen achter de Eng en met paard en wagen door de steeg naar de Grote Melm ge bracht, vanwaar het verder per schip verder vervoerd kon wor den. De turfwinning en het daaraan gekoppelde vervoer bracht een heleboel drukte met zich mee. Een aantal herbergiers heeft daar brood in gezien. Op het kruispunt Kerkpad-Korte Melmweg ston den liefst drie herbergen. Sint Jo ris was er in de zeventiende eeuw één van. Hier woonde Joris Pet rus Alkmaar, die waarschijnlijk de herberg naar zichzelf heeft ge noemd. Later, zo blijkt uit oude archiefstukken, werd het De Hal ve Maan. De herberg ernaast, aan de ande re (spoorlijn)kant van de Korte Melmweg, heette De Zwaan. Hier werden vroeger vaak de Gilde- feesten gehouden, zoals blijkt uit oude rekeningen in de gildeboe- ken. Omstreeks 1750 werd het pand verkocht aan Willem van Op deze plaats waren vroeger drie herbergen. Links De Postiljon, later bakkerij, rechts De Drie Rin gen. Daar tegenover, op de hoek Eemstraat-Kerkpad zuidzijde, stond vermoedelijk De Witte Zwaan. Foto: archief Eemland Pers Roomen, die het in 1752 hele maal liet opknappen. Deze jaarcij fers staan met ankers in de gevel van het nog bestaande pand. De familie Van Roomen kwam van oorsprong uit Hoogland. Nu is deze naam verbonden aan de Grote Melm waar Van Roomen's later zijn gaan wonen en nog altijd wonen. Bij De Zwaan was (naast die bij De Drie Ringen in de Kerkebuurt) de andere kaatsbaan van Soest. Tegenover Sint Joris, aan de kant van het Kerkpad aan de rijksstraatweg, stond de derde herberg, De Stern. Hier is niet veel van bekend. Het Kerkpad behoorde vroeger dus niet echt tot het centrum, maar door de mogelijkheden tot uitgaan beschouwden de Soesters dit wel zo. Een vergelijkbare si tuatie ontstaat straks in Soester berg met de Rademakerstraat. Die zal als verlengstuk van de nieuwe dorpskern misschien een nog wel belangrijker rol gaan spelen dan nu het geval is. Zoals eeuwen ge leden het Kerkpad een belangrij ke rol speelde in het sociale leven van Soest, hoewel het vroeger niet meer zal zijn geweest dan een voetpad over de akkers van de boeren. Zij hadden, zo valt uit oude aktes op te maken, grond van hun boerderij (met dc voor kant naar het Kerkpad) over h<jt Kerkpad en de rijksstraatweg heen tot helemaal op de Eng. Een paadje erdoorheen kon er dus wel af. Het was de kortste weg waar over de boeren naar de r.k. kerk konden gaan - en naar de herberg Het Klaverblad, St. Joris, De Zwaan, De Stern of De Koop handel, al naar gelang de voor keur! Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, SS6017065.

Soester Courant | 2004 | | pagina 13