In Soest lopen 18 veelplegers rond v m ma l Bende ruimt op in Smitsveen Soest kan nog wat veiliger 7ACTUEELI Ook deelplan Foekenlaan, Soest-Zuid en Koningsweg Onvrede Van Weedestraat Overlast van jongeren WOENSDAG 14 JANUARI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 3 Meningen ^^vanlezersl Landjepik (2) Landje-pik (3) Landje-pik (4) Burgemeester Janssen steunt idee Vogelzang om foto's te publiceren Ook schoonmaakacties basisscholieren in de Eng 'Iedereen bij plan winkelstraat betrekken' 'Oompje wijkagent moet geen bonnen schrijven' Bijeenkomsten in februari/maart Verkeerscontrole Witgoed specialis Service voor alle merken Bewogen Het is tijd voor de Rabobank. Bravo dames Van Doorn en Bouwhuis, dat u het nog opneemt voor Israël, want dat is niet meer in de mode na vele jaren negatie ve berichtgeving over dit land en volk. Jammer dat de redactie van de Soester Courant het nodig vond het in te korten, want zo lang was het toch niet. Dat 'Vrcdesgedicht' in de Soester Courant rond de Kerst stoorde mij ook erg. Ik dacht nog: man, jij snapt er ook niets van. Toen Israël 50 jaar geleden ais staat bestond, werd een dikke krant uitgegeven door 'Christenen voor Israël' over het wel en wee van die jaren. Zes oorlogen moe ten voeren, tegen een tienvoudige macht, honderden aanslagen door de Arabisch/Islamitische wereld, met naam en toenaam. De mees ten in Israël, maar ook elders in de wereld. Het doel heiligt de midde len. Er zou een hele dikke Soester Courant mee te vullen zijn. Een Gods wonder dat ze nog steeds bestaan! De zogenaamde Palestijnen zijn slachtoffer van de Arabisch/Islamitische leiders die Israël niet dulden. Arafat spreekt in het Engels over 'Peace' tegen de goedgelovige Europeaanse en Amerikaanse politieke vertegen woordigers, maar in het Arabisch spreekt hij een andere taal, zeker niet over vrede. In het Boek van de God van Israël staan heel belangrijke dingen voor de volkeren. 'Ik zal', zegt de Hee- re, 'ze zullen zich dierlijk verwon den.' En over Jeruzalem: 'de schaal der bedwelming.' Maar dat boek kent men niet, dus houdt men er ook geen rekening mee. M. Mosk Graag wil ik reageren op het inge zonden stuk van de dames Van Doom en Bouwhuis. Natuurlijk hebben de dames volstrekt gelijk wanneer ze stellen dat Israël een moeilijke strijd heeft moeten voe ren in het begin van zijn bestaan. Na deze oorlogen, die voor het merendeel door Israël zelf zijn be gonnen, lijkt het mij dat de kansen gekeerd zijn en dat Israël veran derd is naar bezetter van de door de Verenigde Naties aan de Pales tijnen toegewezen grond. Het is voor mij nog steeds de vraag waarom nu juist deze weerloze groep arme mensen het slachtoffer moest worden van deze bezetting. Mede daarom heeft D66 Soest/ Soesterberg een viertal bijeenkom sten belegd waarvan de eerste in middels is geweest. De tweede staat gepland voor 21 januari in de Schoof aan de Molenstraat 142. Ik nodig hierbij iedereen maar in het bijzonder de dames Van Doom en Bouwhuis, uit om deze bijeenkom sten bij te wonen. De bijeenkomst begint om 21:00 uur. Ik hoop van harte dat u komt. Margriet Hoogslag Secretaris D66 Soest/Soesterberg Even een reactie op dat stukje van mevr. Van Doorn en mevr. Bouw huis. Hun stelling is dat Israël al leen voor de Joden is. Zij baseren zich eigenlijk nergens op, behalve op een belofte. Als zij de belofte bedoelen van de Britten aan de Joden in de Balfour declaration, moeten zij niet vergeten dat slechts 3 jaar daarvoor - hetzelfde land door dezelfde Britten werd toege zegd aan de Arabieren. Op de Britse belofte kunnen zij zich dus niet beroepen. Dan wellicht de Bijbelse belofte aan een of andere baardhans. Het zou mij niets verbazen als Allah een soortgelijke belofte heeft ge daan. Bovendien vind ik dat de politiek over de wereld moet gaan, en geen vage geest. Het is niet voor niets dat in de meeste demo cratieën godsdienst en staat zijn gescheiden. Dan is er nog de belofte van de VN aan zowel de Palestijnen en de Joden over de verdeling van Pales tina. Inmiddels is die verdeling een ietsiepietsie gewijzigd, door het toedoen van de Israëliërs. Dat was ook iets waarover ik zeer verontwaardigd was in het stukje: het gebrek aan historische kennis en feiten van beide dames. Het is waar dat op 14 mei 1948 de staat Israël werd uitgeroepen. Van het verdere verhaal klopt weinig. Eén van de redenen waarom Israël meteen werd aangevallen is de gro te verontwaardiging in de Arabi sche wereld over de Israëlische gruweldaden in het dorpje Deir Yassin. Egypte, Irak, Syrië, Liba non en Jordanië vielen Israël aan. Dat zijn dus 5 (vijf) staten en geen 7 (zeven), zoals de dames stellen. De dames beweren verder in hun stukje dat Israël zich met alle mo gelijke middelen mag en moet ver dedigen tegen Palestijnse vrijheids strijders. (De dames spreken van terroristen, wat hier in deze situa tie compleet misplaatst is). Israël zucht naar vrede, dat lijkt inder daad wel een logische verklaring waarom het Israëlische volk Sharon met zijn nederzettingenpo litiek kiest. Israël zucht naar vrede, daarom bouwen ze ook een muur dwars door de Palestijnse gebie den. Israël ruziet niet, het negeert de VN en de opinie van de wereld gewoon. Er zullen best Joden en Israëli's zijn die vrede willen, maar zolang Israël niet de hand in eigen boezem steekt zullen zij nooit hun zin krijgen. Willem Zuurke t Burgemeester Koos Janssen schaart zich achter de Utrecht se politiekorpschef Peter Vo gelzang die heeft voorgesteld om foto's van hardnekkige die ven en inbrekers, de zoge noemde veelplegers, op het in ternet te publiceren. 'Het is geen spierballentaal, het is niet populair bedoeld. Vogelzang heeft er over nagedacht', aldus Janssen. De primaire reacties van tegen standers kwalificeert Janssen als 'een ontkenning van het probleem'. 'Het is wel terecht dat er gewezen wordt op de privacy, maar als je de samenleving zo dwars zit, is het dan niet zo dat je je rechten voor een tijdje verspeelt?' Het voorstel van Vogelzang mag onorthodox zijn, Janssen kan zich er in vinden. Hij wijst er, net als de politiebaas in Utrecht, op dat me nige veelpleger reeds bekend zijn bij onder anderen winkeliers. Pu blicatie van de foto kan volgens hem bijdragen aan een oplossing, zowel in preventieve als in repres sieve zin. 'Het kan de daders ont moedigen', zei Janssen tijdens het wekelijks gesprek met de pers. Hij wil wel een duidelijk onderscheid maken tussen veelplegers van on der en boven de achttien jaar. 'Bij mindeijarigen zijn de ouders ver antwoordelijk.' Janssen stelt dat Soest tien veelple gers telt en er daarnaast nog eens vijftien tot twintig personen zijn, die kandidaat zijn om dat te wor den, de zogenaamde meerplegers. Volgens politiewoordvoerder H. Meuleman wonen er in Soest acht tien veelplegers en in Baarn, Bun schoten en Eemnes nog eens in totaal zeven. Om in deze regio als veelpleger te worden aangemerkt, moet iemand in de afgelopen vijf jaar tenminste twintig maal (een minderjarige tienmaal) als ver dachte in het systeem van de po litie geregistreerd staan, waarvan bovendien minstens eenmaal in het afgelopen jaar. Omdat de term meerpleger in district Eemland noord nog niet wordt gebruikt, kan Meuleman hierover geen aantallen verstrekken. Volgens Janssen zijn de veelplegers verantwoordelijk voor meer dan de helft van de delicten en zijn er bij, die wel twee tot drie keer per dag ergens toeslaan. Dat laatste kan de politiewoordvoerder niet zomaar bevestigen. Al over een langere periode is uit de statistieken van de politie wel af te lezen wanneer een flink aantal veelplegers achter tra lies zat. In die perioden daalde tel kens het aantal diefstallen, inbra ken en autokraken. Zwaarder gestraft De veelplegers komen weliswaar vaak in aanraking met de politie, maar te staven is het pas als ze zwaarder worden gestraft, iets wat de politie graag zou zien. Meule man: 'Daarvoor heb je als politie een partner nodig, in dit geval jus titie. Of het zo is, dat de veelple gers zulke percentages van de fei ten op hun geweten hebben, is nu een gevoel. Of het daadwerkelijk zo is, moet blijken in de toekomst. Als de veel- en meerplegers harder worden aangepakt, kun je na ver loop van tijd zien of dat een gun stig effect heeft op de cijfers. Maar het is een utopie te veronderstel len, dat de misdaad stopt als alle veelplegers vast zitten. Je hebt ook landelijk opererende criminaliteit. Als zo'n groep de regio aandoet, stijgen de cijfers meteen.' Ook wat Janssen betreft, mag de strafmaat voor veelplegers worden opgevoerd. Hij vindt het ongepast dat een inbreker, die herhaaldelijk het dievenpad bewandelt, kort ria een delict alweer ongestoord op straat kan rondlopen. Invalshoeken Vaak speelt verslaving een rol. Om aan geld te komen, worden spullen gestolen die zo snel mogelijk wor den omgezet in het criminele cir cuit. Janssen: 'Achter elke veelple ger zit een eigen verhaal. Sommi gen willen gewoon niet weten hoe ze zich moeten gedragen, bij ande ren zijn er psychische en medische redenen en soms is er sprake van een compleet gebrek aan opvoe ding. De politie kan dat niet op afstand corrigeren en dan moet je zoeken naar andere invalshoeken.' De Soester burgemeester begrijpt daarom de uitlatingen van Vogel zang volkomen en is blij dat de discussie op gang is gebracht. 'Het is zijn taak de criminaliteit terug te dringen. Hij roept niet zomaar iets, hij doet zijn werk. In het radiopro gramma Standpunt NL konden luisteraars reageren op het idee van Vogelzang. Driekwart was het met hem eens en daar kunt u mij toe rekenen.' De opruimbendes van de Des- mond Tutuschool en de Klim op gaan weer de straat op. Met prikstokken, vuilniszakken, bezems en handschoenen werd donderdag een begin gemaakt in het Smitsveen. Ook in de Eng zullen basisscholieren de komende maanden hun schoonmaakwoede afreageren. Het project loopt reeds enkele ja ren en de twee openbare scholen werken samen met Stichting Ba lans, gemeente Soest en woning corporatie Portaal. Doel ervan is dat de kinderen de leefbaarheid van hun leefomgeving verbeteren. Elke keer wordt het gekste voor werp, dat van straat is geplukt, bewaard en op school tentoonge steld. Voorafgaand aan alle schoon maakacties krijgen de leerlingen een milieules over de natuur in hun eigen wijk. Hiermee willen de initiators de kinderen bewust ma ken van hun woonomgeving. Na de les worden de kinderen van een groep bewapend met onder meer prikstokken en ruimen ze het vuil van de straat en uit plantsoe nen. Alle groepen van de Klimop en de Desmond Tutuschool komen aan bod. Vorige week beten de groepen 5 en 6 van de Klimop de spits af. In het Smitsveen gaan ook op 5 februari, 4 maart en 1 april kinderen van deze school aan de slag. De groepen van de Desmond Tutu doen dat op 22 januari, 19 februari, 18 maart en 8 april in de Eng. De inzet van de leerlingen blijft niet onbeloond. Elke schoonmaak ploeg krijgt na afloop groene kaar- Scholieren gingen aan de slag om de wijk schoon te maken. Foto: Herman van Dam ten en deze kunnen ze op 13 mei, als het project voor dit jaar wordt afgesloten, verzilveren. In ruil voor de kaarten mogen ze speelgoed voor op school of in de wijk uitkie zen. Wijkbewoners die bij het oprui men een handje willen helpen, zijn daarbij van harte welkom. Ze kun nen zich melden bij de school of bij Judith Loffeld van Balans, 88 6019546 of 6017615. Het schoon maken begint elke keer om onge veer 14:00 uur en duurt een uur. Wie vooraf ook de milieules wil bijwonen, kan zich om 13:15 uur in de betreffende school melden. Niet alleen de winkeliers, de bewoners en de direct omwo nenden van de Van Weede- straat, maar alle inwoners van Soest zouden betrokken moe ten worden bij de plannen voor deze winkelstraat. Dat stelt het zogenoemde hoofdwegen kwartet, een groep van acht Soester architecten. Dit deel van Soest heeft een bre de, maatschappelijke functie en voor een integrale aanpak is een breed draagvlak van groot belang. De architecten willen daarom van het college weten hoe het dat ge stalte gaat geven. Ze schrijven dat in een brief aan burgemeester en wethouders naar aanleiding van de startbijeenkomst van donderdag. De architecten, die op het laatste moment alsnog waren uitgeno digd, komen tot de conclusie dat het ontbreekt aan een samenhan gende visie, op basis waarvan er plannen uitgewerkt kunnen wor den. 'Die bleef in elk geval tijdens de avond onderbelicht',, aldus de architecten die tevens willen weten hoe de ontwikkeling van de Van Weedestraat in verhouding staat tot andere delen van de hoofdwe genstructuur. Een derde punt van zorg betreft het tijdpad. In enkele weken tijd moet een schetsplan worden ge maakt en het hoofdwegenkwartet vraagt zich af of dat niet wat te ambitieus is. Het vraagt het colle ge of het wil nagaan of het tijdpad voldoende ruimte biedt voor een gedegen planontwikkeling én een goede inspraakprocedure. De architecten willen graag uiting geven aan hun betrokkenheid en een bijdrage leveren aan het ver volg. 'Maar dan wel in een traject, waarbij wij het gevoel hebben dat de gemeente met visie en met een duidelijk en realistisch proces tot een goed en integraal eindresultaat wil komen.' De veiligheid is ook in Soest sinds 'Volendam' en 'Enschede' voorwerp van intensieve poli tieke bezinning geworden. De gemeenteraad gaat binnenkort de kaders vaststellen waaraan het College van B. en W. zich moet houden bij de uitvoering van het'integrale'veiligheidsbe leid (waarin dus alle disciplines - gemeente, brandweer, politie, GGD etc. - samenwerken). De raadscommissie Bestuur Middelen sprak maandagavond nog eens over deze kaderstelling, die al een aangescherpte editie was van een stuk dat in septem ber jl. op tafel lag. En opnieuw had de politiek zo haar ideetjes, waarmee het College straks aan de slag moet om het geheel uit te werken tot een concreet plan dat Soest nog veiliger moet maken dan het al is. Naast pleidooien voor meer aandacht voor 'huise lijk geweld' (Ans Mann, Groen- Links), 'buurtbemiddeling' (Tij- men Koelewijn, Soest 2002) en 'minder overlegvormen' (beiden) spitste de discussie zich toe op de aanrijtijden van de ambulance. Volgens Koelewijn is het zeket niet ambitieus genoeg om te mik ken op halvering van het aantal overschrijdingen - van 6 naar 3 - van de aanrijtijd (15 minu ten), maar moet dat gewoon 0 (nul) worden. De meeste fracties waren dat ook wel met hem eens, al besefte iedereen dat het een utopie is dat de ambulance altijd op tijd zal zijn. De commissie vond het al heel mooi dat er in de nieuwe ambulanceplannen toch ook weer een uitrukpunt in Baarn komt (bij het ziekenhuis), evenals bij de Stichtse rotonde. Daardoor zal het aantal overschrijdingen in de toekomst ook wel afnemen, verwachtte de commissie. Halve ring is overigens al een geweldige inspanning, vond burgemeester Janssen, die voorrekende dat dat neerkwam op 90 'gevallen'. 'Oompje wijkagent' Verder stond de commissie uit voerig stil bij de positie van de wijkagenten in Soest. Wim Roest (D66) had vernomen dat Baarn zijn centrum-wijkagent afschaft en vreesde dat dat - bij relletjes etc. - wel eens ten koste zou kunnen gaan van de Soester politiecapa citeit. 'Soest en Baarn zijn nu een maal communicerende vaten.' Hij wilde nu wel eens weten wat de exacte politieformatie voor Soest en de andere districtsgemeenten is. Dat de wijkagenten steeds meer worden ingeschakeld voor de 'handhaving' (bonnen schrij ven) was o.a. het CDA (Margreet 'van Roomen) een doom in het oog. Daar moest maar eens een 'signaal' voor worden afgegeven bij de Utrechtse regiokorpsleiding (Vogelenzang). Burgemeester Janssen gaf wel toe dat de socia le en bemiddelende taak van de wijkagent meer en meer onder druk komt te staan en dat hij een initiatief van de raad (motie) op dat punt zeker zou toejuichen. Koelewijn vond echter dat de tijd van het vriendelijke oompje wijk agent, die op z'n gemak door de wijk wandelt, uit de tijd was. 'We willen een politieman met gezag, die durft op te treden en zich niet door iedereen met jij en jou laat aanspreken...' Janssen wilde wel beloven dat hij zijn best zou doen om de 'politie formatie' van Soest op papier te krijgen, maar wees erop dat het sinds de invoering van de politie districten feitelijk onmogelijk is om de agenten exact aan de ver schillende gemeenten toe te reke nen. 'Net zo min als we van de Soester ambtenaren precies kun nen zeggen of ze voor Soest, Soesterberg of Soestduinen wer ken. Het is nu eenmaal één orga nisatie, dus er zit een grens aan de precisie.' '950 jaar onveilig' Een zwak punt van de kaderstel ling is het gebrek aan een finan cieel 'plaatje', vond Chris van Vuuren (CU-SGP). Daarmee kreeg het College te veel de han den vrij. Overigens werd er in het stuk volgens hem ook te veel aandacht geschonken aan het subjectieve veiligheidsgevoel. 'Van de 975 jaar dat Soest bestaat moeten de burgers zich minstens 950 jaar wel erg onveilig hebben gevoeld, want vroeger kon je overal zo naar binnen lopen...' In een winkelstraat vol dichte rollui ken voelde hij zich beslist niet extra veilig, aldus Van Vuuren. De achterstand op het gebied van vergunningen (brandweer) wordt systematisch ingelopen, aldus de burgemeester. Elk jaar krijgt de brandweer er daartoe een forma tieplaats bij. Er zijn ca. 400 ver- gunningplichtige bedrijven en in stellingen en Soest is inmiddels zo'n beetje op de helft met de controle, die sinds 'Volendam' en 'Enschede' is verscherpt. 'We staan er relatief goed voor, maar het gaat stap voor stap.' In 2005 moet de zaak rond zijn, maar mis schien wordt dat ook wel een jaar tje later. k www.kJik-automatisering.nl l Tel. 033-469 1955 -Computerreparaties T5 -Virus verwijdering j i S -ADSL aanleggen I 3 -Pc upgraden J5 -Computercursussen Behalve voor de Van Weede straat worden er ook (deel)plannen ontwikkeld voor de Soesterbergsestraat, de Koningswegroute en de Foekenlaan. In februari en of maart worden hiervoor be langhebbenden uitgenodigd. De data van de bijeenkom sten staan nog niet vast. Bij de Soesterbergsestraat gaat het erom of er meer parkeer ruimte kan worden gecreëerd. Verkeersambtenaren van de gemeente zullen hierover van gedachten wisselen met win keliers en bewoners van het winkelgebied in Soest-Zuid. In de tweede helft van februa ri of in maart zal gesproken worden over de tijdelijke af sluiting van de spoorwegover gang tussen de Foekenlaan en de Den Blieklaan. De raad heeft in juli vorig jaar besloten dat 'deze opgeheven dient te worden, onder de voorwaarde dat de eventuele overlast die daaruit ontstaat voor de bewo ners van de route Den Bliek- laan-Bartolottilaan, binnen de perken blijft. De overweg werd in de twee de helft van de jaren negentig afgesloten tijdens de spitsuren (7:00-9:00 uur en 16:00- 18:00 uur). Daardoor moesten veel automobilisten deze (sluip)route verruilen voor het traject van de Koningsweg en de Ossendamweg dat op door deweekse dagen tijdens de ochtend- en avondspits op stoppingen te zien geeft. Tot slot zal er ook een infor matiebijeenkomst worden be legd over de Koningswegrou te. Een extern adviesbureau is al aan de gang om het project 'Langzaam rijden gaat sneller' daarop te projecteren, wat moet leiden tot een vlottere doorstroming. Vervolg van pagina 1 Het zal niet meevallen een oplos sing te vinden voor de smalle win kelstraat, waar zich dagelijks veer tien- tot zestienduizend auto's doorheen wringen, de parkeerdruk gigantisch is en waar rekening moet worden gehouden met de belangen van zowel de winkeliers als de bewoners. Een werkgroep, bestaande uit vijf bewoners en acht winkeliers, gaat zich de komende tijd bezighouden met een advies dat zal worden uit gebracht aan het college. De eer ste zitting is morgenavond en ze hebben welgeteld 42 dagen de tijd om tot een voorstel te komen. Tus sendoor is er op donderdag 19 fe bruari een inspraakavond in het gemeentehuis, waarop alle belang hebbenden hun zegje mogen doen en op basis mede waarvan de werkgroep een week later haar eindplan moet opstellen. Het is op z'n minst vreemd dat de gemeente deze vrijwilligers een 'haastklus' in de maag splitst. Het overleg over de Van Weedestraat e.o. is het gevolg van het besluit dat de gemeenteraad op 3 juli vo rig jaar nam over de hoofdwegen structuur. Het scenario met een rondweg werd toen weggestemd en de raad sprak af dat er moest wor den gekeken naar maatregelen om de doorstroming in de Van Weedestraat te optimaliseren, de laad- en losproblematiek op te los sen en meer verblijfsruimte te creë ren in de overvolle straat. Sinds het raadsbesluit gebeurde er, althans naar de bevolking toe, een halfjaar niets en nu mogen belang hebbenden binnen zes weken met een afgerond advies op de prop pen komen. Vervolg van pagina 1 Op de vraag van Peter van der Torre (WD) wat er nu precies aan de hand was geweest op de Wal deck Pyrmontlaan, waar op nieuw jaarsochtend twee auto's waren uiL gebrand, moest de burgemeester doorverwijzen naar de brandweer commandant. Volgens Van der Torre was de brandweer - zónder sleutel voor het paaltje! - aan de verkeerde kant van de afsluiting terecht gekomen. De brandweer moet daar dus letterlijk 'voor paal' hebben gestaan. Brandweerchef Ron Lettinga zat weliswaar op ge- hoorsafstand aanspreekbaar op de tribune, maar de vraag van Van der Torre wordt - met diens in stemming - schriftelijk afgehan deld. De vraag is dus of Soest er überhaupt nog iets van zal horen- Dat geldt ook voor de massale vechtpartij die volgens Gerard van den Deijssel (GGS) in de nieuw jaarsnacht heeft plaatsgevonden aan de Koninginnelaan, waar de bezoekers van een café met elkaar op de vuist gingen en met de po litie, die met tien man sterk (en honden) zou zijn uitgerukt. 'Maar er is geen aangifte gedaan, dus ie dereen loopt nog gewoon vrij rond,' aldus de verontwaardigde Van den Deijssel. 'Incidenten zijn nooit uit te sluiten,' aldus de bur gemeester, volgens wie het hand gemeen snel over was. De politie onderzoekt de zaak nog, 'maar zonder aangifte sta je als overheid aan de zijlijn...' Openheid Ook tijdens de rondvraag maakten Wim Roest (D66) en Teun Mid delkoop nog opmerkingen over de publiciteit die Janssen heeft ge wekt met zijn uitspraak dat hij zich wel kon vinden in de ideeën van regiochef Vogelenzang, die 'veel plegers' uit de anonimiteit wil ha len. Volgens Janssen is daarover in een enkele krant erg eenzijdig ver slag gedaan. 'Dat vond ik flauw. Met zulke dingen moetje genuan ceerd omgaan. Ik denk er heel nuchter over.' Middelkoop maak te van de gelegenheid gebruik om nog eens vast te stellen dat de po litiek altijd zo laat op de hoogte wordt gesteld 'als er iets mis gaat'. Hij vroeg Janssen bij korpschef Vogelenzang aan te dringen op grotere openheid van de kant van de politie, die de laatste jaren im mers zelden of nooit iets naar bui ten brengt. 'Hij kan wel roepen dat de veelplegers aan de kaak gesteld - moeten worden, maar hij moet zélf eens openheid geven!', aldus Mid delkoop. Negen bekeuringen zijn uitge schreven tijdens een verkeerscon trole die vorige week werd gehou den op de Birkstraat. Ver brom fietsers kregen een bon, omdat hun voertuig was opgevoerd, een vijf de moet dokken vanwege het ont breken van een certificaat. Omdat ze de veiligheidsgordel niet droe gen, zullen ook drie automobilisten in de buidel moeten tasten. Een andere chauffeur werd voorzien van een prent, omdat het kente kennummer van de aanhangwagen niet overeenkwam met dat op zijn voertuig. SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Wanneer u ouder bent dan 55 jaar (29% van de Soester bevolking) bestaat de kans, dat u binnenkort aan de deur bezoek krijgt van de gemeente met het verzoek meer te bewegen. Deze Fittest wordt ge houden door enquêteurs van de SALM (Soester Actief Leven Mo del), die voor alle 35 gezinnen die ze langs lopen om het invulformu- lier op te halen 35 euro ontvangen. Ze vervelen zich in het Witte Huis aan de Dahveg of ze hebben geld te veel. De actie is specifiek gericht op de sedentaire (sportief niet actieve) senioren. In die groep scoor ik zeer hoog. Ik moet meer bewegen, zegt mijn diëtiste. Maar hopelijk ben ik tegen deze survival-jehova- getuigen van de gemeente be schermd door de ja/nee-sticker op mijn deur. Deze betutteling van de lokale overheid staat compleet met meer dere spelfouten beschreven in het Infoblad 'Rondom Breedtesport' van een overheidsproject dat duurt van 2002 tot en met 2007. Een doodlopende weg dus. De dure folder is een glossy, play- girl-achtig lijfblad van de bewe- gingsconsulente en van de sport- coördinatrice. Ik diepte het ge schriftje op uit de gigantische sta pel ongelezen informatiepaperas- sen van het ambtenarencabaret tij dens de nieuw jaarsreceptie in het gemeentehuis. Het was het leukste item van de voorstelling. De exercitie kost handen vol geld en het resultaat is niet te meten. De enige zorg van de gemeente öm te bewegen is begaanbare, schone wegen, veilige straten, goede fiets en wandelpaden, betaalbare sport accommodaties en lekkere bank jes om te zitten. Straks krijgen we na de SALM misschien wel mensen aan de deur van de GALM: Geestelijk Actief Leven Model. Waar bemoeien ze zich mee?! Ik ben meer onder de indruk van Eddy Sevink (36) en Marco Se- vink (39) uit Soesterberg. Twee geboren en getogen Soester olie bollen met een goud randje. Ze vangen ook geld langs de huizen met hun particulier bewegingsacti viteiten: sponsorgelden voor goe de doelen. Voor verschillende kwetsbare groepen in de samenle ving. Daartoe lopen deze 'funrun- ners', zoals ze zich zelf noemen, het vuur uit hun marathonsloffen. Duizenden euro's verdienden ze al voor het wereldkankeronderzoek in Londen, voor de Trappenberg in Huizen en voor de Blauwe Vo gel in Soest. Reis- en verblijfkos ten, zoals voor de deelname aan een marathon in Nepal (5500 euro per persoon), betaalden ze zelf. Hun lichamelijke en geestelijke conditie dwingen respect en be wondering af. Zij combineren een op hen zelf gerichte krachtsin spanning met een op anderen ge richt gemeenschapsgevoel. Een opvallende vorm van individualis me in het moderne iktijdperk. Ik ben bewogen. Misschien is een ReliRuil (een uit vinding van de NCRV) tussen Eddy en Marco met de SALM-da- mes Marlon en Rachel een sugges tie? Wilt u ook een bank die baar klanten serieus neemt en zou u daarom graag van bank veranderen? Dan is het tijd voor de Rabobank. Wij de rompslomp, u het gemak. Maak daarom een afspraak met een van onze adviseurs. Rabobank Soest-Baarri, têlèfoonnummer (035) 609 63 33 Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank

Soester Courant | 2004 | | pagina 3