Er zijn nog heel veel mensen te helpen" Weet u het al van elkaar? Religies niet tegen orgaandonatie "Ik kan er niet dankbaar genoeg voor zijn!" ID e.com Naar een ander donorsysteem? Laat weten wat u wilt! Vragen over orgaandonatie? PAGINA 14 I WOENSDAG 21 JANUARI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 15 Transplantatiecoördinator Willem Hordijk dagelijks geconfronteerd met verdriet en wanhoop ffl S.upp.orfeftS ^hetlleve ziimgonofi Donorregistratie schept duidelijkheid Dankzij weefseldonatie overleefde Pieter Bruurs zijn leukemie Wel worden voorwaarden gesteld )g op alle Choice 2middelmanwonen.nl 82 00 Het huidige donorsysteem werd ingevoerd in 1998. De verwachting was dat transplantatiepatiënten lang. tegengevallen. Nog altijd is er een groot tekort aan donororganen en z.|n de wa hjerover een maatschappeli,ke Voorjaar 2004 buigen regering en Tweede Kamer zich over de vraag of een andere^^geen-bezwaarsysteem, ledereen is donororganen discussie plaats. Daarin wordt wel voorgesteld het huidige toestemmingssysteem worden voorgelegd. Of zo'n systeem ook da bev0lking met men laat registreren dit niet «e willen zijn. Nabestaanden hoeft de donorvraag darmeer te wo^ g4 van de Nederlandse zou opleveren, daarover zijn deskundigen het onderling niet eens. Wel zou een zo'n systeem zou kunnen instemmen. d naar a||es wat u erover zoudt willen weten. Stel: je staat op de Intensive Care bij het bed van een geliefde, je hebt net te horen gekregen dat je vriend, kind of echtgenoot niet zal overleven. Word je plotseling geconfronteerd met de vraag of zijn of haar organen gebruikt mogen worden voor transplantatiedoeleinden. U moet meteen beslis sen! Maar u weet eigenlijk niet wat het slachtoffer zélf gewild zou hebben. Hoe reageert u? "Veel te weinig mensen laten hun donorbesluit registreren", meent Willem Hordijk, transplanta tiecoördinator in het Universitair Medisch Centrum St. Radboud in Nijmegen. "Te vaak nog wordt het besluit overgelaten aan de nabestaan den. Deze worden dan op een pijnlijk moment voor een moeilijke keuze gesteld. Niet zelden weigert de familie omdat niet bekend is wat de overledene zélf gewild zou hebben. Of omdat ze niet durven beslissen. Dat is wel te begrijpen, maar gaat tóch ten koste van een waardevolle Hartverscheurend Dat potentieel geschikte donoren hun toestemming zo vaak niet geregistreerd hebben, is iets waarin zowel nabestaanden als artsen en verpleegkundigen maar moeilijk kunnen berusten, meent Hordijk. In de gesprekken die transplantatiecoördinatoren in ziekenhuizen met potentiële orgaandonoren voe ren, komt vaak naar voren, dat er eigenlijk geen enkele principiële reden is om geen orgaandonor te zijn. Het registreren van het donorschap is dan een voudigweg vooruitgeschoven en het dilemma dat Donorregistratie Donor besluit O 04 C Z c donor. Jammer, want er zijn nog heel veel men sen te helpen!" Wanhoop "Het familie of nabestaanden aan het sterfbed om toestemming moeten vragen, is voor alle betrokkenen een zware belasting", zegt Willem Hordijk. "Je kunt die vraag vaak pas stellen als de patiënt al op het punt van overlijden staat, of erger nog: al klinisch overleden is, maar nog wel kunstmatig beademd wordt. Voor de omgeving is dat een heel moeilijk moment. Overmand door verdriet, ongeloof en wanhoop is de familiewei gering dan goed te begrijpen, maar gaat wél ten koste van de transplantatiepatiënt die nu nóg langer moet wachten op een geschikt donoror gaan. Dat maakt de situatie nog treuriger. Denk maar eens aan het lot van al die nierpatiënten die gemiddeld vier tot vijf jaar een lijdensweg doorlopen en soms niet eens meer aan een ope ratie toekomen. Had de overledene zijn of haar donorbesluit nu maar geregistreerd of eerder aan de familie kenbaar gemaakt, dan was het extra verdriet voor de nabestaanden en het ver loren gaan van een geschikte donor helemaal niet nodig geweest." daardoor wellicht straks op de schouders van de nabestaanden wordt afgeschoven, is compleet over het hoofd gezien. Pas als de patiënten in het zie kenhuis worden geconfronteerd met de hartver scheurende taferelen die zich rond andere bedden afspelen, begint men te begrijpen wat men de nabestaanden aandoet door het onderwerp orgaan donatie niet eerder met de familie te bespreken. Zo beaamt de Nijmeegse transplantatiecoördinator. Leed voorkomen Onder het motto 'Doe anderen niet aan wat u wenst dat anderen ook u niet aandoen' wordt in de praktijk dan snel erkend dat je nabestaanden eigenlijk niet voor zo'n zwaar dilemma moet stellen. "Ik houd de patiënt dan voor dat de enige zekere manier om deze situatie te voorko men, is nu, zélf de beslissing te nemen en de donorbereidheid direct vast te leggen in het Donorregister", zegt Hordijk. "Dat scheelt de nabestaanden straks extra leed en discussie op een pijnlijk moment, en biedt hen naast het ver driet wellicht de troost dat met het donorschap van de overledene het leven van iemand anders is gered." Veel donoren gaan verloren, omdat ze zich niet als donor in het Donorregister hebben laten regi streren en hun nabestaanden, voor de keuze gesteld, niet instemmen met orgaan donatie. Dat is jammer, maar gelukkig gemakkelijk te voorko men door tijdig in het Donorregister vast te leg gen of u na uw dood organen of weefsels ter donatie beschikbaar wilt stellen. Dat is niet verplicht, maar schept wel duidelijk heid en zekerheid voor iedereen die bij het onder werp betrokken is: uzelf, uw familie, artsen en verpleegkundigen, maar ook de patiënten op de wachtlijst wier leven van een donororgaan afhangt. In het donorregister registreert u niet alleen of u ja of nee tegen donatie zegt en welke organen of weefsels u eventueel uitsluit, maar ook wie er voor u moet beslissen als u zelf (nog) geen keuze heeft kunnen maken. Uw donorregistratie is eenduidig, maar niet onherroepelijk. Door een nieuw donorformulier in te zenden, kunt u uw keuze op elk moment weer wijzigen. Licht wel altijd uw nabestaanden in over uw persoonlijke wensen rond weefsel- en orgaandonatie. Zo stelt u ze onder moeilijke omstandigheden niet onvoorbereid voor een las tige beslissing, en gaan voor transplantatie geschikte weefsels en organen mogelijk niet nodeloos verloren. Donor worden1 Donor worden is heel eenvoudig. U hoeft alleen maar het registratieformulier in te vullen en op te sturen naar het Donorregister. NIGZ-Donorvoor- lichting stuurt u graag zo'n registratieformulier toe. Bel 0900-8212166, bestel een exemplaar via www.donorvoorlichting.nl of vraag het aan via de bestelbon op deze pagina. Het tekort aan orgaan- en weefseldonoren ontneemt velen de enige kans op herstel of overleven. De wachtlijst wordt dan een loterij met het leven als inzet. Pieter Bruurs (35) uit het Brabantse Reusel kent de wanhoop van de wachtlijstpatiënt uit eigen ervaring: "Je voelt je ten dode opgeschreven." In maart 1999 besluit Pieter, ondanks een overvolle agenda, toch maar een dagje thuis op bed te blijven. De huisarts denkt dat hij een 'griepvirusje' heeft opgelopen, maar in plaats van op te knappen wordt hij als maar vermoeider. Het vermoe den is dat hij er een longontste king bij had gekregen, maar de internist in het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam stelt een heel andere diagnose: acute leu kemie. De Brabantse makelaar moet onmiddellijk twee chemo- kuren ondergaan. Ze slaan niet aan. Een beenmergtransplanta tie blijkt de enige optie om Pieter nog van een wisse dood te redden. Moeilijke tijd "Dat was een heel moeilijke tijd", herinnert Pieter zich nog als de dag van gisteren. "Het wachten was vreselijk, ik wilde Pieter Bruurs: "Je voelt je ten dode opgeschreven" zo snel mogelijk van die zware chemokuren af, maar men kon lange tijd geen geschikte donor vinden. Meer dan hon derd donoren werden ges creend. Uiteindelijk bleken er maar twee geschikt." "Pieter heeft maanden in het zieken huis moeten liggen, voordat hij getransplanteerd werd", zegt zijn vrouw Marie-Louise. 'Dan is het wel eens moeilijk om in een goede afloop te blij ven geloven." Pieters beenmergtransplanta tie is uiteindelijk zonder ernsti ge problemen verlopen. Na twee maanden aansterken mag hij naar huis. "Eerst nog wel twee keer per week naar Rotterdam voor controle en het heeft zeker wel even geduurd voordat ik thuis en op kantoor mijn draai weer gevonden had." Pas na een jaar voelde hij zich weer écht beter. "U heeft geluk gehad", zei men bij een controle. "Bij langer moeten wachten, had u het niet gered." Dankbaar Afgelopen zomer bezocht Pieter de World Transplant Games in het Franse Nancy. Samen met 1.500 orgaange- transplanteerden uit de hele wereld wielrende, squashte en bowlde hij erop los; "Een geweldige demonstratie van hoe donorschap en medisch kunnen, samen in staat zijn om levens te redden en het bestaan van mensen weer posi tief inhoud te geven. Donoren en nabestaanden van donoren mogen er trots op zijn dat ze daaraan (hebben) willen bijdra gen. Ik kan daar niet dankbaar genoeg voor zijn." 'Robert weet het van Roos. Weet u het al van elkaar?' Heeft u ze al gezien, de adver tenties waarin bekende Nederlanders bekennen dat zij iets van elkaar weten? Wat ze weten? Of ze (nier)donor willen zijn. Een vraag die Robert ten Brink trouwens ook stelt aan zijn kandidaat in de Lotto Weekend Miljonairs. Het is tv-redame dat onder deel is van de campagne 'Nierdonor Ja/Nee. Weet u het al van elkaar?' Met 'Nierdonor Ja/Nee. Weet u het al van elkaar?' willen de Nierstichting Nederland en de Nierpatiënten Vereniging Nederland (NVN) het donorentekort aan pakken. In Nederland is de gemiddelde wachttijd voor een niertransplantatie 4,5 jaar en dat is veel te lang. Verschillende bekende Nederlanders hebben hun part ners inmiddels laten weten of zij na hun overlijden (nier)donor willen zijn. De Nierstichting en de NVN roepen alle Nederlanders op hun naasten te laten weten hoe ze denken over donatie en transplantatie. Wie nu laat weten of hij/zij (nier)donor wil zijn, kan een even tuele beslissing later vergemakkelijken, ledereen kan z'n keuze op een bijzonde re manier kenbaar maken via de speciale campagne-website www.weetuhetal- vanelkaar.nl. Daarop zijn een bijzonder Robert ten Brink in Lotto Weekend Miljonairs: "Wilt u nierdonor zijn?" spel en e-cards te vinden, maar ook erva ringen van wachtende en getransplan teerde nierpatiënten en feiten, cijfers en andere informatie over nierdonatie. Een bezoek aan www.weetuhetalvanelkaar.nl is dan ook zeker de moeite waard voor iedereen die meer wil weten over (nier)donatie. Zelf donor worden of moeten besluiten over het donorschap van een naaste. Voor velen is het een lastige gewetensvraag. Persoonlijke standpunten, eerdere ervaringen, maar ook culturele, religieuze en levensbeschouwelijke aspecten komen daarbij aan de orde. Vaak conflicteren ze. En komt men er niet uit. Soms ten onrechte. De van oorsprong Surinaams-hindoeïsti- sche mevrouw Raichaudhouri worstelde ai een tijdje met de wens van haar ernstig zieke zoon, na zijn dood weefsel en orga nen te 'willen afstaan. Ze had wel eens vaag gehoord dat volgens haar geloof de mens niet het recht heeft (delen van) zijn door God geschonken lichaam weg te schenken. Ze vroeg daarom raad aan een pandit (pries ter). Deze wees haar erop dat door orgaan- of weefseldonatie belan geloos het leven red den van een mede mens juist ook kan worden opgevat als een blijk van geven en dienen, twee grote deugden in het hindoeïs me. Dat stelde mevrouw Raichaudhouri gerust. Toen haar zoon uiteindelijk aan zijn ziekte over leed, had ze er vrede mee dat er gezonde organen werden uitgenomen. Om hier het fijne van te weten te komen, heeft NIGZ-Donorvoorlichting een onder zoek laten verrichten. Daaruit blijkt dat vrij wel alle in de Nederlandse samenleving breed aanwezige religies en levensbeschou wingen in principe niet afwijzend staan tegenover orgaan- en weefseldonatie. Wél verbinden ze er vaak nadrukkelijke voor waarden aan. Bijvoorbeeld dat de trans plantatie de enige manier moet zijn om het leven van de ander te kunnen redden. Of dat het lichaam van de donorgever zo min mogelijk mag worden aangetast en begra fenisrituelen gewoon doorgang moeten kunnen vinden. Islam Mevrouw Yildiz had nog nooit over orgaan donatie nagedacht. Tot haar zwager na een ernstig auto-ongeluk op de Intensive Care aan zijn verwondingen overleed. De familie werd toen onverwacht geconfronteerd met de donorvraag. Ze weigerden, omdat ze niet goed begrepen wat er allemaal ging gebeuren en twijfelden of het wel in over- eenstemmirig was met de voorschriften van hun geloofsovertuiging. Later sprak mevrouw Yildiz een nichtje dat een artse nopleiding volgt. Die legde uit dat orgaan donatie volgens de uitgangspunten van de islam toegelaten kan worden en door de gezaghebbende Turkse religieuze instan tie Diyanet ook offi cieel is toegestaan. Daarnaast wist ze uit eigen ervaring dat bij orgaan- en weefseldonatie in Nederland door alle betrokkenen de grootst mogelij ke zorgvuldigheid wordt betracht. Haar angst en argwaan waren dus ongegrond geweest. Mevrouw Yildiz en haar echtgenoot over wegen zich nu als donor in het donorregis ter in te schrijven. Bewust maken Olivier Schoenmakers is Nederlands Hervormd. Vanuit zijn geloof staat hij posi tief tegenover orgaandonatie: "Ik wist dat mijn moeder zich als donor geregistreerd had. Ze had bij de uitvaart van een kennis gezien dat orgaan-uitname een waardig afscheid geenszins in de weg staat. Onlangs overleed ze na een kort ziekbed in het streekziekenhuis. Een arts meldde mij dat ze een geschikte orgaandonor was en vroeg of ook ik kon instemmen met de in het donorregister vastgelegde bereidheid van mijn moeder om organen af te staan. Ik moet toegeven dat ik, met moeders warme hand nog in de mijne, toch wel even getwij feld heb. Na de uitname heeft de hele fami lie waardig afscheid kunnen nemen. Ze lag er vredig bij. Dat ik haar dit laatste gebaar niet heb onthouden, is nu voor al haar kin deren en kleinkinderen een troostrijke gedachte." Orgaan- en weefseldonatie is best een ingewikkelde materie. Veel mensen hebben er dan ook vragen over. NIGZ-donorvoorlichting geeft er graag antwoord op. Om misverstanden en onzekerheid weg te nemen en u te helpen bij het nemen van een evenwichtig besluit. Met een informatienummer, brochures, een internetsite, lezingen, lesmateriaal en voorlichtingscampagnes in de media informeert NIGZ-Donorvoorlichting u over alle aspecten van orgaan- en weefseldonatie. Voor meer informatie kunt u: Schrijven NIGZ-Donorvoorlichting Postbus 500, 3440 AM Woerden E-mailen info@donorvoorlichting.nl Bellen 0900-8212166 of 0900-BELDONOR (ma t/m vr van 8.30 tot 19.00, 0,10 ct./min.) Internet Kijk op www.donorvoorlichting.nl Bon invullen Vul de bon in en stuur die op Ja, ik wil graag meer weten over orgaan- en weefseldonatie en donorregistratie. Stuur mij de volgende brochure(s): O Ja of Nee donor? (Folder met blanco donorformulier) O Het antwoord op de meest gestelde vragen (Beknopte folder over orgaan- en weefseldonatie) Naam Straat nr. PostcodePlaats Stuur deze coupon in een open enveloppe naar: NIGZ-Donorvoorlichting, Antwoordnummer 2210 3440 VB WOERDEN

Soester Courant | 2004 | | pagina 15