Tandheelkundige hulp vanuit Soest g E3 O 2 Lezingen in NPB-kerk Videofilmers richten club op 1 ACTUEEL PAGINA 5 Discussiecyclus D66 gaat vanavond verder Voorwaardelijk cel, boete en taakstraf voor ontucht (TQ CD Het jaar had niet mooier kunnen beginnen. HMG houdt voor de 23e keer het ijsberenweekeinde Avondwandeling met de boswachter Openingstijden kantoor SOESTER COURANT TEL 035 - 6014152 Meningen van lezers Meer blauw Landje-pik (5) Computer probleem? enpert (m) SCHOEMAKER Het is tijd voor de Rabobank PAGINA 4 2004 WOENSDAG 21 JANUARI 2004SOESTER COURANT DHIN regelt apparatuur en kennis voor ontwikkelingslanden Over Midden Oosten-conflict Rabobank Baarnaar betastte twee kinderen Levensbeschouwingen en Antiochië Margreet van Roomen fractievoorzitter CDA Voor gevorderde video-amateurs s PROVAKCEELEN^ M H-i Vrijwilligers sleutelen elke week aan tweedehands tandartsappara- tuur om deze gereed te maken voor verzending en gebruik in het bui tenland. In het afgelopen jaar wer den projecten in 38 ontwikkelings landen ondersteund. Beter is het, aldus Van den Hul, om ter plaatse mensen een betrek kelijk eenvoudige opleiding te ge ven, waarmee ze de eigen bevol king kunnen helpen. In dat ver band noemt hij de zogenoemde 'dental nurses' die hij met eigen ogen aan het werk heeft gezien in een klein Afrikaans dorp. 'Er ston den die dag zevenhonderd kinde ren uit de hele omgeving te wach ten op twee nurses. Aan het eind van de dag waren tweehonderd van hen geholpen en was de rest gecontroleerd. Ongelooflijk wat ze daar voor werk verrichten.' Magazijn Terug naar de Beaufortlaan in Soestduinen, waar de DHIN in middels de beschikking heeft over ruim duizend meter magazijn en werkplaats. Daar worden de bin nengekomen spullen gesorteerd, schoongemaakt, geselectéerd en gereviseerd. Het afgekeurde mate riaal wordt, indien mogelijk, ge smolten en verkocht om geld te genereren. De vrijwilligers komen overal van daan en hebben een gemiddelde leeftijd van 65 jaar. Van den Hul zoekt daarom naar 'jong bloed' om het team te versterken. 'Het moe ten mensen zijn die in ieder geval verstand hebben van tandheelkun de, op wie we kunnen rekenen en mensen die het zonder enige ver goeding willen doen.' Meer informatie over Dental Health International Nederland is te verkrijgen op www.dinh.nl Op het terrein aan de Sparrenlaan, maar ook ver daarbuiten wordt zaterdag 24 en zondag 25 januari het ijsberenweekeinde van de Hopman Masselman Groep (HMG) gehouden. De activiteiten staan vrijwel allemaal in het teken van het thema 'De Grootvader', waarbij allerlei maffiapraktijken verwacht kunnen worden. Honder den scouts, 10 tot en met 18 jaat doen mee aan de 23° editie. Voor meer informatie kan een kijkje worden genomen op www.iisberenweekeinde.nl Op zaterdag 24 januari organiseert de boswachter van Groeneveld een avondwandeling over het land goed, waarbij de deelnemers kun nen luisteren naar de roep van de bosuil en andere geluiden in de nacht. Het leven in het bos gedu rende de avond en nacht verschilt natuurlijk van dat van overdag. De boswachter geeft tijdens de wande ling antwoord op alle vragen. Begin van de wandeling: 20:00 uur. Vanaf 19:00 uur worden de deelnemers ontvangen met een lekkere kop erwtensoep met rog gebrood in het Grand Café. Start en finish in de hal van Kasteel Groeneveld. Kosten van dit ar rangement: 12,50. Maximaal 30 deelnemers. Reserveren (SS 5480994 of e-mail: reser- veringsbureau@minlnv.nl) is ver eist. ma. 9,00 - 17.00 uur di. 9.15 - 16.00 uur woe. 10.00 - 17.00 uur do. 10.00 - 16.00 uur vr. 10.00 - 15.00 uur Peter Dörr en Ivonne Wierink, beiden wonend in Soest, kwa men elkaar op een regionaal vi deofestival tegen en raakten, als plaatsgenoten, met elkaar in gesprek. De teneur van het gesprek was dat beiden graag lid zouden willen worden van een actieve videoclub, die zich richt op de gevorderde filmer, maar dat deze helaas in de re gio ontbreekt. De praktijk is dat er veel video clubs in Nederland zijn, maar dat deze voornamelijk worden bevolkt met beginnende filmers. Cursussen caiherabediening en de basis van 'Hoe maak je de leukste vakantie film' zijn daar aan de orde van de dag. Daar is niks mis mee, want zo zijn Peter en Ivonne ook begon nen. Echter, daarna is er niet veel meer. Want, doordat veel mensen een videocamera kopen, blijven veel clubs hangen in die beginfase, en hebben de wat gevorderde le den het probleem dat ze vaak niet veel verder komen. Nieuwe leden remmen zo'n club meestal nogal afï haar sporen op dat gebied al ver diend in Soest. Zo neeft zij, met anderen, het afgelopen jaar een documentaire gemaakt over het Soester Schuttersgilde, een docu mentaire over het kruispunt bij paleis Soestdijk (die regelmatig op TV-Eemland heeft gedraaid), en een documentaire over de lokale zanger Charles Gabriël, die ver toond is in het Museum Oud- Soest en regionaal de prijs voor het beste geluid in de wacht heeft ge sleept. Daarnaast heeft zij de no dige documentaires gemaakt over vaak wat zwaardere onderwerpen, zoals het overlijden van een dier bare, alsmede korte speelfilms. Peter heeft zich tot nu toe niet on verdienstelijk getoond met het ma ken van bedrijfsfilms, een tak van het videofilmen die hij graag nog meer uit wil bouwen, evenals het maken van speelfilms! Peter en Ivonne hebben de handen ineen geslagen en richten nu zelf een regionale club voor gevorder den op, die er volgens hen nog niet is. Thema's zullen zijn: speelfilms en documentaires maken, com pleet met scenario's en alles wat er Peter Dörr en Ivonne Wierink in actie. nog meer bij komt kijken, camera voering, zelf je films op DVD zet ten etc. etc. De film zal meteen worden aangesloten bij de landelij ke overkoepelende organisatie, de NOVA. 3 februari De club komt twee-wekelijks bij elkaar en de eerste clubavond is op dinsdag 3 februari, aanvang 20:00 uur, aan de Peter van den Bree- merweg 3 te Soest. Op de eerste avond zal een korte speelfilm wor den besproken met het doel deze de week daarop al op te gaan ne men. Geïnteresseerden wordt wel gevraagd even te laten weten dat ze 3 februari komen! Voor informatie kan men bellen met Peter, 88 6016201, of met Ivonne, SS 6014963, of natuurlijk kijken op de website waar alles nog eens rustig kan worden nage lezen: www.videoclubrealtime.nl. www.rabobankonline.com Meer blauw op straat geldt alleen maar voor radarauto's en surveil lanten die parkeerbonnen uitschrij ven. Want de rest van het blauw is druk met feiten verzamelen over de jeugd die overlast veroorzaakt. Terwijl die feiten al twee jaar aan gedragen worden door de omwo nenden van de Willem Speelman hof en Honsbergen. 's Nachts auto's met gierende ban den, radio's, blowen, kortom alles wat de APV verbiedt mag daar al tijden gewoon plaatsvinden. Vol gens de politie wordt er regelma tig bekeurd, maar als ik een paar keer een bon krijg, haak ik wel af. Dus dat bekeuren zal wel meeval len. Een schouderklopje van de heren softies van de politie zal waarschijnlijk meer voorkomen. Meneer Janssen was nog in Enge land, op bezoek bij de politie. Daar functioneerde een bepaald beleid prima, maar hij onder streepte het niet. Dus dames en heren politie en bestuurders, praat en discussieer maar verder. Het is zo weer 2010. J.V. ten Haaf Israël-discussie: Er is geen reden om antisemitisch te zijn, ook al verfoeit men de politiek van Sharon c.s. en de kolonisten. Het duidelijkst wordt dat wanneer we kennis nemen van wat de Israëli sche vredesbeweging zelf te mel den heeft. Sympathieke mensen die geweldloos demonstreren te gen hun eigen regering en bv. ook militairen helpen die wegens dienstweigeren in de gevangenis zitten. Kijk maar zelf, op www.gush-shalom.org. Joke Pluvier Service desk onbereikbaar? Expert Schoemaker heeft vakmensen. Wij komen, indien nodig aan huis, uw probleem oplossen. Geniet zorgeloos van uw computer. Burg. Grothestraat 9 - Soest Tel. 035 - 601 03 44 u snel kimt. checken of uuw Tegen een ex-gast van een cam ping aan de Zoom is woensdag bij de Utrechtse rechtbank 120 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf geëist. De 24-jarige man pleegde vorig jaar in zijn staca ravan ontuchtige handelingen met twee kinderen. De verdachte betastte vorig jaar juli een 5-jarig meisje en een 7-ja- rige jongen. Aan twee andere kin deren had hij gevraagd of ze hun broek wilden laten zakken, maar die weigerden dat. Hij drong niet verder aan. De man kreeg vaak kinderen in zijn caravan op be zoek, omdat hij daar een spelcom puter had staan en omdat hij vaak snoepjes uitdeelde. Na zijn aanhouding verhuisde de man naar Baarn. De man zag niet alleen zijn auto bekrast worden, maar hij kreeg ook te maken met fysiek geweld. Hij kreeg rake klap pen van een familielid van een slachtoffertje. Volgens de verdachte heeft zijn pedo-seksuele gedrag te maken met het feit dat hij in zijn jeugd veel is gepest en hij daardoor niet heeft geleerd contact te leggen met leeftijdsgenoten. Om de kans op herhaling in te dammen, heeft de Baarnaar hulp gezocht bij een so ciaal-psychiatrische instelling in Utrecht. Daar voert hij wekelijks een gesprek. Volgens een psychia ter is de man enigszins verminderd toerekeningsvatbaar. Officier van justitie mr. M. van Leent betwijfelde of de verdachte echt besefte dat zijn gedrag niet door de beugel kon. Als bijzondere voorwaarde eiste hij daarom ver plicht reclasseringscontact gedu rende een proeftijd van drie jaar, in tegenstelling tot de gebruikelijke twee jaar. De reclassering kan de Baarnaar in de proeftijd dwingen in therapie te blijven. Doet hij dat niet, dan moet hij de drie maanden voorwaardelijk alsnog uitzitten. Van Leent vond bovendien dat de man 700 euro schadevergoeding moet betalen aan de misbruikte jongen ter vergoeding van de ge maakte kosten voor een therapeut. De advocaat van de Baarnaar was voorstander van het verplichte re classeringscontact, maar hij verzet te zich tegen de werkstraf. De voorwaardelijke gevangenisstraf was in zijn ogen voldoende. De verdachte had een blanco straf blad. De rechtbank doet woensdag 28 januari uitspraak. D66 Soest/Soesterberg belegt een aantal bijeenkomsten over het Midden Oosten-conflict. Op 19 november beet de heer Veltmaat de spits af met een historisch overzicht van de ge beurtenissen vanaf 1900 tot 1956. De vervolgavond staat voor vanavond (21 januari) ge pland, ook weer om 21:00 uur in buurthuis De Schoof aan de Molenstraat 142. Wim Lankamp van het Palestina Comité zal dan zijn visie geven over de ontwikkelingen in het Midden Oosten. Hij zal aandacht schenken aan de verdrijving van de oorspronkelijke bevolking en de vraag: wat kunnen we in Neder land doen? De kern van de proble matiek ligt zijn inziens bij de aard van de staat Israël. Gezien de ingezonden stukjes in de Soester Courant leeft dit onder werp erg bij de Soester bevolking. Laat u de kans niet ontgaan om deze bijeenkomsten bij te wonen! In een vervolgbijeenkomst (op 25 februari 2004) zal een andere ver tegenwoordiger van een belang hebbende organisatie zijn/haar vi sie geven. Daarna op 24 maart zal er een debat plaatsvinden. Voor de lezing van de heer Lan kamp vindt de reguliere ledenver gadering van D66 plaats (aanvang 19:30 uur). Daarin onder meer aandacht voor de Europese verkie zingen en het jaarplan 2004. De vergadering is openbaar en ieder een is van harte welkom! Op zondag 25 januari vindt in de NPB-kerk aan de Rem- brandtlaan 20 weer een bijzon dere bijeenkomst plaats. Inlei der is de heer Diederik Vogel poel uit Soest. Hij zal spreken over de vroegste ontmoe tingen) tussen de grote levens beschouwingen van de wereld. Vogelpoel zal ingaan op opvallen de parallellen in de vroege ontwik kelingen van de grote godsdiensten en levensbeschouwingen, die te maken kunnen hebben met onder ling contact op de ontwikkeling van het christendom. Tendens van zijn inleiding zal zijn dat de ont wikkeling van het christendom sinds het ontstaan ervan minder uniek is dan we meestal aanne men, maar overeenkomsten ver toont met de ontwikkeling van het jodendom, de islam, het hindoeïs me, het boeddhisme cn het taoïs me. De daarbij opvallende patro nen kunnen ons helpen onze eigen geschiedenis in een nieuw daglicht te plaatsen en met nieuwe ogen te kijken naar volgelingen van ande re godsdiensten en levensbeschou wingen. Aanvang: 10:15 uur. Antiochië Op dinsdag 27 januari vindt even eens in de NPB-kerk een bijeen komst plaats waar de heer Albert van Vloten zal spreken over de opkomst en ondergang van Antio chië, hoofdstad van het Syrische rijk, waarvan Palestina vele jaren deel uitmaakte. Vervolgens komen de Makkabeeën ter sprake, die in opstand kwamen tegen de koning van dit rijk. Tenslotte de apostoli sche tijd en de vroegchristelijke tijd van het Syrische rijk, dat inmiddels een provincie van het Romeinse rijk was geworden. Aanvang: 14:30 uur. IINGEN uari. De volgende zijn ontvangen: Peter en Ivonne willen meer! Ivon ne: 'Ik draai nu al heel wat jaren mee in de video-amateurwereld en ik zou het fantastisch vinden om een club met gelijkgestemde zielen te hebben. Niet iedereen hoeft zo veel ervaring te hebben, maar men moet wel ambitie hebben. Diep gaande documentaires willen ma ken, leuke en mooie speelfilms, alles kan, het videomateriaal is het probleem niet, alles is tegenwoor dig digitaal. De grens is je eigen creativiteit, en die grens zou ik graag willen verkennen, samen met een groep mede-enthousiastelin gen!' Speelfilms, documentaires De club wil zich dus gaan toeleg gen op het maken van speelfilms, documentaires etc. Ivpnne heeft en en, 4 eiken, 1 spar Margreet van Roomen. jen te worden ge- ming kunnen dit er weken na deze de afdeling Wijkbe- Je gemeente Soest, ïfoon (035) 609 36 treken liggen de aan- ter inzage op de af- structuur in het ge- EN nuari. Datum verzen- torn 1 esdoorn coniferen, 1 alnus, 1 prunus Ie kapvergunning: 1 hollandse eik /lalus div cv, met her iet genomen besluit ;rzending van het be id bij het college van in de gemeente Soest, VOOR HET MAKEN JITWEG (INRIT) vergunning verleend itweg (inrit). Op grond recht kunnen belang- iezwaarschrift indienen, dienen, dan moet dat aan burgemeester en 2000, 3760 CA Soest. :n zes weken ria de da- vorden ingediend. t gemeentehuis, Raad- er, Groen en Infrastruc- in 8.30-12.30 uur. De gemeenteraadsfractie van het CDA heeft Margreet van Roomen gekozen tot voorzitter in de plaats van de vorig jaar overleden Henk Koning. Van Roomen was tot dus ver vice-fractievoorzitter. De leeg gekomen zetel in de fractie wordt bezet door Martin Oosterveen, die tot nu toe fractie-assistent was. Zijn plaats wordt ingenomen door Peter Lucas. Bestuur en fractie hebben dat in de afgelopen week officieel meegedeeld aan het Col lege van B. en W en de gemeen teraad. Vanuit Soest worden jaarlijks honderden tandartsinstrumen ten en 'aanverwante artikelen' verstuurd naar tal van ontwik kelingslanden. Het betreft vooral tweedehands appara tuur die hier is afgedankt, maar waarmee in Indonesië en Afri ka nog veel mensen geholpen kunnen worden. Dental Health International Ne derland (DHIN) is verantwoorde lijk voor deze hulp aan het buiten land. De stichting werd opgericht in 1977, vestigde zich twaalf jaar geleden (tegén een zeer lage huur) in de oude verffabriek van Men ning aan de Schoutenkampweg en is deze maand verhuisd naar het voormalige Kodak-gebouw aan de Beaufortlaan. Daar sleutelen elke dinsdag dertien vindingrijke vrijwilligers aan stoe len, compressors en andere tand heelkundige apparaten. Niet zo zeer om ze te repareren, maar om ze zo gebruiksvriendelijk mogelijk te maken en aan te passen aan de omstandigheden van het land waarvoor ze bestemd zijn. De materialen worden aangepast, mede om te voorkomen, dat sto ringen of defecten ter plaatse niet verholpen kunnen worden en dientengevolge nutteloos zijn. Al les draait om de eenvoud. Zo heb ben twee studenten voor hun af studeerproject een simpele tand artsstoel ontworpen, waarvan het prototype inmiddels klaar is. Het ligt in de bedoeling dat het type stoel straks - om ook de werkge legenheid te stimuleren - in Oe ganda wordt gefabriceerd en van daar uit naar de diverse projecten wordt getransporteerd. Voorzitter Henk van den Hul, die jarenlang een tandartspraktijk had en tegenwoordig werkzaam is op de Universiteit van Amsterdam, kreeg dit voor elkaar via een be vriende tandarts die voor zijn op leiding een poosje op een techni sche school had gezeten en daai later een docent warm maakte voor het idee. Steun De DHIN kan rekenen op de steun van verschillende organisa ties en instellingen. De beroepsor ganisatie van tandartsen, waarvan Van den Hul preses is geweest, doneert bijvoorbeeld jaarlijks 18 duizend euro om tegemoet te ko men in de overheadkosten. Zonder de goedgeefse tandartsen was de DHIN ook nooit zo ver gekomen. Er is geen levendige handel in tweedehands apparatuur, zodat veel tandartsen met liefde hun overbodige spullen afstaan voor het goede doel. Iedereen wordt ingeschakeld om de kosten te drukken. Als bijvoorbeeld een arts uit het noorden iets heeft weg te geven, wordt hem gevraagd of hij dat met de eerstvolgende verte genwoordiger, die langskomt, kan meegeven. Van den Hui schat dat elk jaar zo'n 120 projecten worden uitgevoerd. Soms betreft het alleen onderde len, maar het kan ook zijn, dat bij wijze van spreken een vrijwel com plete tandartspraktijk wordt ver scheept. Om de continuïteit te waarborgen, kiest DHIN het liefst projecten uit, die zijn gelieerd aan een ziekenhuis ter plaatse of aan missie- of zen- dingspost. 'Het verhaal is bekend van de tractor die ze laten staan vanaf het moment dat de tank leeg is. Wij helpen alleen als we inzicht hebben, dat er structuur in zit. Je moet het zo zien: als zestig procent van onze hulp effectief is, dan ben je een hele baas', aldus Van den Hul. Soms gaat een vrijwilliger van DHIN persoonlijk langs projecten in Indonesië of op het Afrikaanse continent. Om reparaties uit te voeren, maar ook om iemand van de bevolking op te leiden, zodat de technische bijstand gewaarborgd is. Pijnbestrijding De tandheelkundige hulp in het buitenland richt zich hoofdzakelijk op pijnbestrijding. 'Want voor een kroon komen de mensen niet naar de tandheelkundige hulp. Ook doen we veel aan preventie van gebitsproblemen', vertelt Van den Hul. 'We vragen ons voortdurend af of we nog goed bezig zijn en proberen nu behandelmethoden uit te dragen, waarvoor geen elek triciteit en stromend water nodig is. Deze methoden worden spe ciaal voor de jungle ontwikkeld. Een kapotte tand of kies kun je bijvoorbeeld ook uitschrapen. Dat is vrijwel pijnloos hoor. Juist door het boren, ontstaat er trilling en warmte én dat is meestal de pijn die je bij de tandarts voelt. Maar bij een kaakontsteking wordt de patiënt natuurlijk wel verdoofd.' De DHIN ziet het ook als haar taak om regeringen van ontwikke lingslanden voor te lichten. 'In het verleden werden mensen naar ons land gestuurd, die hier volgens de Nederlandse maatstaven werden opgeleid, maar vervolgens niet meer zonder de luxe konden en hier een praktijk begonnen. Men sen die in hun eigen land werden opgeleid tot volwaardig tandarts, vertrokken naar Zuid-Afrika om daar veel geld te verdienen aan de behandelingen van immigranten.' Politiekeurmerk Veilig Wonen® is er voor iedereen. Of u nu eigenaar of huurder bent van een bestaande woning of een nieuw te bouwen huis of flat. U kunt inbrekers vóór zijn door uw woning aan te (laten) passen aan de eisen van het Politiekeurmerk Veilig Wonen®. Advies hierover kunt u bij ons in de winkel maar ook bij u thuis krijgen Montage verzorgen wij, maar kunt u ook zelf doen Meer weten? Kijk dan eens op www.politiekeurmerk.nl of maak een afspraak met Joop van Slooten of Ivar Lambert, de preventieadviseurs van PROVAK SOEST. provak-pkvw@planet.nl of 035-6026900 wonen Soesterbergsestraat 4 Soest

Soester Courant | 2004 | | pagina 5