Drie 'allround' huisartsen aan de >lag in groepspraktijk Smitsveen masper Geïntegreerd poëziefestijn SLAS UITVERKOOP Cliëntenraad van Chronisch zieken zoekt bestuursleden Ierse dans in de Emmakerk 'Mijn aanrader is een 'Sky Trek' in Costa Rica!" Cursus sieraden maken in Brede Bibliotheek SOESTER COURANT PAGINA 11 'Overgang is soepel verlopen' Gerrit Koenen neemt afscheid van de Schans SKS tijdelijk met BSO in buurthuis aan Albert Cuyp Residence moet zelf betalen voor kunstwerk Nationale Gedichtendag in raadzaal mPROF!L=g,cA Meer aapjes dan mensen, ontdekte Antoinette: Kindermiddag in Overhees REORGANISATIE LAATSTE WEKEN UW KOSTUUMS: 100,- COLBERTS: 75,- JACKS JASSEN: PRIJS OVERHEMDEN: 2 VOOR 59,- ENDIVERSE RESTANTEN. ...ALLES STERK AFGEPRIJSD MODE man&mode PLUS vastkokende aardappelen Redstar Zak 5 kilo A93" 420 gram ,e zijn nu een paar weken aan de slag, de jonge artsen Caro Bakker, Eelko Bunte en Igor Zweers, die sinds 2 januari met z'n drieën de nieuwe (groeps)- juisartsenpraktijk Smitsveen lemannen'. De opvolgers van Dick van Dorssen en Paul Wal- ter - jarenlang vertrouwde na men bij een groot deel van de Soester bevolking, die inmid dels beiden uitbundig door hun patiënten zijn uitgezwaaid hebben al een redelijk beeld van de praktijk en het patiën tenbestand waarmee ze de ko mende jaren te maken zullen krijgen. De wederzijdse ken nismaking is inmiddels goed op gang gekomen. Dat geldt vooral voor de patiënten die wat extra zorg nodig hebben en de nieuwe artsen bijvoorbeeld al op visite hebben gehad. De drie *jonkies' merken dan eens te meer dat hun voorgangers in de loop der en een belangrijke rol hebben :speeld in het leven van veel ensen. 'Soms bespeur je een :etje onrust. Dan voel je dat de jatiënten zich afvragen wat voor ees ze met ons in de kuip heb- n. Dat is ook niet zo gek als je je plaats inneemt van twee zulke larkante artsen als Van Dorssen [n Walter. Maar de reacties zijn Jeel goed. De eerste confrontatie jalt mee, en dan willen sommigen lelijk blijven bij de arts met wie ze :nnis hebben gemaakt.' 'at staat echter nog niet vast. De latiëntenbestanden worden t.z.t. - de nieuwe praktijk aan de 'eegbreestraat klaar is - opnieuw igedeeld en pas dan weten de lanten' bij welke dokter ze straks n principe zullen horen. De be doeling is dat de drie artsen het testand straks zo gelijkelijk moge- ijk verdelen, ook rekening hou- lende met het aantal dagen dat ze n de praktijk werken. Caro Bak- :er is drie dagen - maandag, dins- lag en donderdag - aanwezig; de indere twee zijn er vier dagen per veek. Eelko Bunte heeft dinsdag /rij en Igor Zweers heeft daarvoor le donderdag gereserveerd. Het >etekent dat er alle dagen van de week twee van de drie artsen aan wezig zijn, op maandag - de druk- ;te dag in de praktijk - zelfs alle Irie. Dverigens: de nieuwe praktijk aan Weegbreestraat - naast de Wol verlei-apotheek - laat nog even op zich wachten. Het gebouw moet in de zomer klaar zijn, hopelijk 3g voor de bouwvakvakantie, aar het werk moet op dit mo- ient nog beginnen. Voorlopig is, aast de 'hoofdvestiging' in de 'oormalige praktijk van Walter aan "e Weegbreestraat (waar ook de issistentes Karin van Faassen en ianne Sonneveld werken), de iraktijkruimte van Van Dorssen de Gerrit v.d. Veenstraat dan iok nog volop in gebruik als 'de- lendance'. Jleen op afspraak ar met name de patiënten van i Dorssen misschien nog even n zullen moeten wennen is dat er Joortaan geen inloopspreekuur frordt gehouden. Ook het telefo- lisch spreekuur is nu verleden tijd. Ie assistentes handelen de tele- I|pontjes zelfstandig af of zorgen voor dat de dokter later terug- Alles gaat op afspraak, via n telefoonnummer: 6012064. ;t artsendrietal rouleert voorlo- l noodgedwongen over de twee jocaties. 'Het is een beetje behel- jen, maar het maakt verder niet pveel uit. Via de computer kun- i we de agenda en de dossiers bch wel bekijken. Maar het is ze ker minder gezellig.' j De artsen kijken echt uit naar het gom ent waarop ze met z'n drieën Ihder één dak zullen kunnen wer- :en. Ze kenden elkaar niet tot ze Sjdens de sollicitatie in Soest in jbntact met elkaar werden ge bracht. Opmerkelijk is wel dat ze s drie in Amersfoort op de mid delbare school hebben gezeten. Eelko zat op het Van Oldenbame- velt-gymnasium (hij woonde in Voorthuizen), Caro op het Eem- land College Zuid in de Keistad (waar ze ook geboren en getogen is), en Igor is de enige echte Soes ter die - hoewel hier niet geboren - vrijwel zijn hele jeugd door bracht in het woonhuis achter de Wolverlei-apotheek, waar zijn moeder - de bij zeer velen in Soest bekende apotheker mevrouw Zweers - de scepter zwaaide. Hij bezocht de Rcgentuuter (de basis school om de hoek, inmiddels op gegaan in de Klimop) en de Amersfoortse Berg. Wel studeer den ze alle drie huisartsengenees- kunde in Utrecht, waar Igor ook de basisstudie medicijnen volgde, evenals Caro (die overigens ook nog een jaartje in Leiden studeer de). Eelko deed dat in Groningen. Na hun opleiding hebben ze ge werkt bij huisartspraktijken in Vi- anen en Nieuwegein (Eelko), Utrecht (Igor), Amersfoort en Oisterwijk (Caro). Bewuste keus Dat ze alle drie 'parttimer' gewor den zijn is het gevolg van een be wuste keus. Alle drie hebben ze inmiddels een gezin: Caro (37) heeft twee jongens, eentje van bijna 5 en eentje van 3Vh jaar; Igor (38) heeft twee dochters van 3V2 en IV2 jaar; Eelko (31) heeft een zoon van 9 maanden. Ze willen alle drie graag een deel van de week thuis zijn om de kinderen te zien opgroeien. Beroepshalve is er tussen de drie 'nieuwkomers' niet veel onder scheid. Ze voelen zich alle drie aangetrokken door de 'breedheid' van het huisartsenvak. 'We zijn 'allround', we weten van alles wat, zogezegd, en daarom zijn we ook huisarts geworden.' Van specialisa ties is dan ook geen sprake; hoog uit heeft de een wat meer belang stelling voor bepaalde soorten kwalen en aandoeningen dan de ander, maar ze houden alle drie van wat doorgaans 'kleine verrich tingen' worden genoemd, kort sa mengevat: pukkels, bultjes en klei ne verwondingen. 'We zijn echte doeners. Het voordeel van een groepspraktijk is dat je makkelijk en snel met elkaar kunt overleg gen. 'Kijk jij er ook eens naar..., kun je dan zeggen.' De artsen van 'Smitsveen' zijn dus van alle medi sche markten thuis. 'We willen ook graag veel doen, binnen de gren zen van de mogelijkheden, uiter aard. De kwaliteit van de behande ling moet vanzelfsprekend voorop staan.' 'Huipverlenersgevoel' In het antwoord op de vraag waar om ze huisarts wilden worden, ver tonen de drie ook een opvallende eensgezindheid, behalve dan dat Eelko ook al artsen in de familie heeft. 'Ik zou echt niet weten wat ik anders zou kunnen.' Het belang rijkste is dat 'mensen' hem interes seren. 'Je leert de patiënten ken nen met hun achtergronden en fa milieverbanden.' Voor het medi- sche-specialistenvak heeft hij nooit veel gevoeld. 'In ziekenhuizen be staat toch vaak de neiging om de ziekte te behandelen, niet de pa tiënt...' En dan is er nog iets dat volgens hem het beste te omschrij ven is als 'het hulpverlenersgevoel'. Bij Caro - de enige arts in haar familie - zat de medische belang stelling er al vroeg in. 'Ik ben als kind erg ziek geweest en sindsdien heb ik altijd gezegd dat ik dokter wilde worden. Dat is dus ook zo uitgekomen. Ik ben ook een mén sen-mens. Het is altijd interessant om te weten wat ze beweegt, en het menselijk lichaam vind ik iede re keer weer zo iets wonderbaar lijks... Verder ben ik niet zo'n uit spitter, vind ik zelf. Ik steek liever de handen uit de mouwen.' Dat ze betrokken mogen zijn bij hun patiënten, jong of oud, 'van hun wieg tot hun sterfbed', be schouwen ze als een voorrecht. 'Je krijgt een kijkje in het leven van de mensen, je hoort hun verhalen - als geen ander krijg je. als huisarts een idee hoe de samenleving er achter al die voordeuren uitziet,' zegt Igor. Hij is de enige die aan vankelijk een ander beroep (sport leraar) voor ogen had en de Am sterdamse Academie voor Licha melijke Opvoeding volgde. 'Het kwam eerst niet in m'n hoofd op om arts te worden, maar gaande weg kreeg ik steeds meer belang stelling voor bijvoorbeeld fysiolo gie. Het was toen logisch om de medicijnenstudie te kiezen.' Hij Voor veel Soesters is Gerrit Koe nen een bekende verschijning op afvalstoffenpark De Schans. De Soester neemt binnenkort echter afscheid tijdens een receptie voor collega's en genodigden. Koenen maakt gebruik van de FPU-rege- ling en gaat meer tijd besteden aan onder meer vissen en het zoeken naar zeldzame vogelsoorten. In 1972 kwam Koenen in dienst van de gemeente. Hij werkte als chauffeur en vervulde ook andere functies, totdat hij in 1987 beheer der werd van het afvalbrengstation aan de Lange Brinkweg. Hij bleef dat werk doen, toen de Schans in 2000 werd overgenomen door het Reinigingsbedrijf Midden-Neder land (RMN). Koenens werk als beheerder wordt overgenomen door Gijs Egbers die al een poosje heeft meegelopen op de Schans en die de benodigde di ploma's op zak heeft. De artsen van 'Smitsveen', v.l.n.r. Eelko Bunte, Caro Bakker en Igor Zweers. Foto: Soester Courant. onderstreept dat daarnaast ook het gevoel om 'eigen baas' te zijn en niet opgenomen te worden in 'gro te structuren of organisaties' bij zijn keuze een grote rol heeft ge speeld. Goed voorbereid De eerste weken zitten er op voor het drietal. Ze hebben daaraan een plezierig gevoel overgehouden. 'De overgang is soepel verlopen. Dat hadden Van Dorssen en Wal ter heel goed voorbereid. Veel mensen zijn ook echt blij dat we er zijn; ze waren bang dat er helemaal geen artsen terug zouden komen in dit stukje van Soest. Sommige mensen hadden uit voorzorg zelfs al medicijnen gehamsterd. Natuur lijk moeten ze aan ons wennen; dat kan ook niet anders als je - in sommige gevallen - al zo'n dertig jaar bij dezelfde arts kwam. Maar de reacties zijn heel positief. En daar zijn we blij mee.' Stichting Kindercentra Soest (SKS) mag tot het voorjaar ge bruik maken van buurthuis de Engh voor een nieuwe groep bui tenschoolse opvang. Het gaat om twintig kindplaatsen. Deze tijdelijke locatie wordt ge bruikt totdat Breed Educatief Centrum De Plantage wordt geo pend. Dan verplaatst de SKS de groep naar het nieuwe centrum aan de Smitsweg. De SKS wordt namelijk een van de gebruikers van het multifunctionele complex dat momenteel wordt gebouwd in het Smitsveen. De GGD heeft buurthuis De Engh geïnspecteerd en is akkoord ge gaan met de tijdelijke vestiging van een buitenschoolse opvang voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. De gemeente heeft daarop een tij delijke vergunning afgegeven. De SKS verleent in de Engh bui tenschoolse opvang op maandag, dinsdag en donderdag van 14:30 tot 18:15 uur en op woensdag en vrijdag van 11:30 tot 18:15 uur; tijdens schoolvakanties van 8:00 tot 18:15 uur. Als de bewoners van Residence Souveraine een kunstwerk in de centrale hal willen plaatsen, zullen ze daarvoor hun eigen portemon nee moeten trekken. De gemeen te wil er in elk geval niet aan mee betalen en heeft een subsidiever zoek voor 5000 euro niet gehono reerd. Kunst in een wooncomplex, zoals in dit geval aan de Beek en Daelselaan, is een zaak van de Ver eniging van Eigenaren, aldus het college. De gemeente spreekt eventueel al leen fondsen en andere regelingen voor kunstaankopen aan als het gaat om objecten in openbare ruimten of bij activiteiten die voor iedereen toegankelijk zijn. SINDS 1956 Nieuv/ Katoenlook, hoogpolige jj-p, tapijttegels. 9 kleuren Vlin €10.95 voor €7,25 cuckvanHeugten.nl of bel 0318-571225 voor gratis kleurenbrochure 1000 m2 tapijttegefshowroom Utrechtseweg 4, Renswoude Altijd ±200.000 tapijttegels voorradig Nieuw v.a. €2,35 p.t. 50x50 cm Nieuweweg 97 - Soest Telefoon 035 - 58 804 72 Openingstilden: M dinsdag Vm vrijdag van 9.00 uur tot 19.00 uur W zaterdag van 9.00 uur tot 17.00 uur Men zou de viering van de Ge dichtendag 2004 in Soest op donderdag 29 januari in de raadzaal van het gemeentehuis 'bruggen bouwen' (met dank aan de commissie Blok) door middel van poëzie kunnen noe men. Voor morgenavond hebben de Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS) en Radio Soest een flink aantal autochtone en allocht one Soesters uitgenodigd om in veertien verschillende talen (met vertalingen!) uiting te geven aan deze vijfde Nationale Gedichten dag. Vorige week publiceerden wij de namen van de deelnemers, die verzen lezen en zingen in hun ei gen taal of in hun favoriete vreem de taal. Een bijzondere bijdrage aan deze literaire bijeenkomst levert het Klein Soester Koor (1997) onder leiding van Norien Siemons. Deze vijftien vrouwen repeteren elke dinsdagochtend van tien tot half twaalf in het Giidehuis aan de Steenhoffstraat 46. Deze repetities Het Klein Soester Koor onder lei ding van Norien Siemons werkt mee aan het poëziefestijn. Foto: Foto Bell zijn zeer intensief en er wordt'dan ook aandacht gegeven aan de ont wikkeling van de stem, ademtech- niek, etc. Morgenavond zingt het koor in de raadzaal composities van Lajos Bardos, Bela Bartok, Brahms, Jo- han Wagenaar, Albert de Klerk, Schumann en Grieg. Vorig jaar zong het in Kasteel Groeneveld, tijdens het Soester Cultuurfestival, op een kerstcon cert in Baarn, in Museum Flehite en in La Residence te Soest. Ver dere inlichtingen bij mevrouw A. van Vliet (035 - 6026 456). De poëzieavond begint morgena vond om 19:30 uur. Vanaf 19:15 uur is er inloop met koffie of thee. De toegang is vrij. Radio Soest maakt opnames voor het program ma 'De Kloof', dat op zondagmid dag 1 februari om 16:00 uur wordt uitgezonden. De Cliëntenraad Chronisch zieken en Gehandicapten Soest (CCG) is op zoek naar bestuursleden. Daarbij gaat de aandacht vooral uit naar men sen die reeds een belangen groep vertegenwoordigen of daarvan als ervaringsdeskun dige deel uitmaken. De Ierse dansvoorstelling in de Emmakerk, afgelopen week in het kader van de Keltische We ken, was een groot succes. Er waren rond de 100 gasten, die wel eens wilden zien hoe Ierse dansen gedanst worden. Het bleek dat het bovenlichaam zeer stil gehouden moet worden, terwijl de voeten wel extreem veel werk verrichten. In een hoog tem po werden er verschillende dansen geshowd waarover het publiek zeer enthousiast was. De laatste dans werd zelfs met mensen uit het publiek gedanst, wat er - zeker voor beginnelingen - al heel be- november maakte ik een rondreis door Costa Rica, een land in Midden-Amerika waar alles om de natuur draait. Wat men absoluut niet mag missen in Costa Rica is het regenwoud P Monteverde, dat letterlijk 'groene bergen' betekent en ook wel het [jSprookjesbos genoemd wordt. I Dit is het leefgebied van circa 400 vogelsoorten, waaronder de zeld- zame quetzal. Een Sky Trek houdt in dat je over hangbruggen van boomtop naar boomtop loopt om zo de flora en fauna te bekijken in dit natuurgebied. Een unieke ervaring die ik zeker niet heb willen missen! Wat een rijke kust! Tijdens zijn laatste reis in 1502 ont dekte Columbus Costa Rica waarbij hij de kreet uitte tan Costa Rica, wat een rijke kust. Hij doelde niet alleen op de mooie sieraden die hij zag, maar ook op de prachtige natuur, die er nog altijd is. Liefst 25% van het land bestaat uit beschermd natuur gebied met een ongelofelijke diver siteit aan flora en fauna. De rest van het land bestaat uit ruige bergtop pen, vulkanen, jungles, hoogvlakten en mooie baaien met witte stranden. Fourwheeldrive of busrondreis De hoofdstad San José ligt centraal in het land en is een goed uitgangs punt om een rondreis door Costa Rica te maken, hetzij individueel per auto, hetzij in groepsverband per bus. De belangrijkste reden om een bezoek te brengen aan het land is het bewonderen van de overweldi gende natuur in combinatie met genieten van zon, zee en strand in één van de badplaatsen aan de Pacific kust met voldoende vertier, maar toch rustig en ontspannend. Nieuwsgierig geworden, kom gerust even langs... Natuurlijk kunt u bij mij en mijn collega's terecht om nog meer van deze en vele andere bestemmingen te weten te komen! S()iii,i|Tr.inn Antoinette, Toerkoop Hagen en/of zetfouten voorbehouden, i personen ouder dan 16 jaar. G N I D N A L R O O T A O E O K P S T E G E O T U A R O N A A K L U V Win een Reis Kadobon met de Vakantie Woordzoeker! Streep de genoemde woorden weg in Onder de goede inzenders wordt een horizontale, verticale of diagonale rich ting in de Vakantie woordzoeker. Maak van de overgebleven letters een woord en stuur de oplossing binnen 3 weken naar Toerkoop Reisburo Hagen. Toerkoop kadobon t.w.v. 50 euro verloot. vulkaan landing vogel natal kust groen ^TOERKOOP Reisburo Hagen Soesterbergsestraat 22, 3768 EJ Soest Telefoon 035 6022 803 www.toerkoophagen.nl De vier danseressen die in de Emmakerk een staaltje Ierse dans lieten zien. hoorlijk uitzag. De dansen werden uitgevoerd door vier dansers van de 'Kilkenny School of Irish Dan- ce', Rianne Hupse, Rianne de Reus, Annemieke Lenstra en Andrea de Wilt. De rest van het Keltische weken- programma in de Emmakerk ziet er als volgt uit. Workshop Strovlechten van een Bridgetkruis, zaterdag 31 januari, 13:00-17:00 uur. Emmakerk. Kos ten: 10 euro plus materiaalkosten. Opgeven bij Ineke Witvliet, S8 6943322, of Annie Donker, SU 6012531. Lezing Bert Scholten: Keltisch kruis: vorm en betekenis, maandag 2 februari, 20:00 uur. Expositie: Migreren en Pelgrim eren. Deze expositie is in de hele kerk opgesteld. Er is een goed overzicht te vormen over de tijd van de Kelten, waar zij zich bevon den en hoe zij de oversteek van Ierland naar het vaste land in Eu ropa hebben gemaakt. Er is tevens informatie te zien van de heer Jan Klein die een voettocht heeft ge maakt naar Rome. De voor zijn pelgrimsreis noodzakelijke items als o.a. wandelschoenen en tent zijn tentoongesteld. Daarnaast is een labyrint terug te vinden dat de zoektocht van de mens naar de zin van het leven verbeeldt, schilderijen van de Haagse schilderes Roeli Willekes en een 2 meter hoog Keltisch kruis. Als kopstuk van de exposi tie is een facsimile van het 'Book of Kells' tentoongesteld. De expo sitie is geopend: woensdag 28 ja nuari 20:00-22:00 uur; zaterdag 31 januari 12:00-16:30 uur; zater dag 31 januari 13:00 tot 17:00 uur (vlechten Bridget-kruis); zondag 1 februari 12:00-15:30 uur; maan dag 2 februari 20:00-22:00 uur (lezing Bert Scholten).^. Een aantal bestaande leden van de cliëntenraad is dat al. Om de be langen nog beter te kunnen behar tigen, wil de CCG haar bestuur versterken. Het bestuur houdt zich bezig met zaken die betrekking hebben op onder meer de Wet Voorziening Gehandicapten, toegankelijkheid, huisvestingsbeleid en vervoer. Het bestuur vergadert eenmaal per maand (overdag) in het gemeente huis. De leden ontvangen een be perkte onkostenvergoeding. Inwoners van Soest en Soesterberg die belangstelling hebben voor een bestuursfunctie, wordt verzocht dit kenbaar te maken per brief en een cv mee te sturen. De brief kan worden gericht aan de secretaris van de CCG, Chr. Schrijver, Beu kenlaan 22, 3762 AH Soest. Na ontvangst van de brief en cv worden de kandidaten spoedig uit genodigd voor een gesprek met een vertegenwoordiging van de cliëntenraad. Voor meer informa tie kan men zich telefonisch wen den tot voorzitter C.J. Vroon van de CCG, SS 6025987. Wijk vereniging Overhees houdt woensdag 4 februari een middag voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. De activiteiten vinden vanaf 14:00 uur plaats in ontmoetings centrum De Klarinet, waarvan de deur om 13:30 uur al open gaat. Deelname kost 1,50 voor kinde ren van leden en donateurs; voor andere kinderen het dubbele. De Brede Bibliotheek Soest start woensdagochtend 4 fe bruari met een cursus sieraden maken o.l.v. Karin Korten- horst. Het maken van sieraden heeft zowel een ambachtelijke als een creatieve kant. Daarbij is het ambachtelijke een mid del en geen doel op zich. De cursus start met een aantal op drachten waarin de basistechnie ken van het edelsmeden aan bod komen, zoals zagen, solderen, po lijsten en het zetten van stenen. Naar aanleiding van wat er uit deze opdrachten komt, gaan cur sisten met individuele opdrachten aan de gang. Een sieraad is iets heel persoonlijks. 'Iedereen kan hele mooie sieraden maken op ge heel eigen wijze. Om dat eigen "handschrift" te helpen vinden en te helpen ontwikkelen maakt het lesgeven zo boeiend,' aldus Karin Kortenhorst. Naast docent aan de Brede Bibli otheek is zij beeldend kunstenaar. Zij maakt kleine draagbare siera den, maar ook hele grote sieraden zoals bijv. hoofdtooien. Daarbij werkt zij met allerlei materialen. 'Ik stimuleer cursisten om ook eens vanuit een andere en minder traditionele invalshoek naar het sieraad te kijken. Dat kan heel ver rassend zijn. Uit "foute" dingen kan ook iets moois komen.' In eerste instantie wordt gewerkt met de metaalsoorten koper, mes- sing en alpaca. Al snel krijgt de creatieve kant van het sieraden maken meer aandacht en komen andere materialen in beeld. Door het maken van je eigen unieke sie raad kun je jezelf uitdrukken. Het gebruik van een persoonlijk voor werp, een foto, tandje of dierbare brief, zal dit alleen maar verster ken. Ontdek de fascinerende wereld van het sieraad en de mogelijkhe den van de diverse materialen. De cursus start op woensdag 4 fe bruari, 9:15-11:45 uur. De kosten voor deze wekelijkse cursus van 15 lessen bedragen 150,00. In schrijving is nog mogelijk. Voor meer informatie: SS 035-6095829. SPIJKERBROEKEN €25,- RIEMEN 2,50 SHAWLS 1,50 OVERHEMDEN 7,50 TRUIEN 10,- Zuidpromenade 12 Soest 035-602 35 30

Soester Courant | 2004 | | pagina 11