Amsterdam, de meest verrassende hoofdstad van Europa ...het hele jaar door genieten! Vogelspeelgoed voorkomt verveling Vriendelijke vegetariër wint terrein Tropisch regenwoud in huis Helden in pp Desnic De beleving Een volière in huis is... Amsterdam Winter Adventure Speelruimte; 1000 j aar theater.N L Amsterdam werkt aan 4- een bereikbare stad Senioren bric >m Soester ki INFORM VOORTGEZE Zo heeft u Nederland nog nooit gezien!!! Binnen buitenspelen in hartje Amsterdam Via P+R kom je makkelijk in de binnenstad H Geschikte kamervolièrebewoners WOENSDAG 28 JANU I Jrï.ÏÏÏ9lkk?' m°°ie 6n "-de bezienswaardig- SKSSïSiÜ?-"- kent'da" vergis, u zich. Onzr .Mangs'dt'bred eUik )e"as*in**" 'e ontdekken, al slen nd langs de brede grachten of door de smalle, verlichte straatjes. Bekijk Amsterdam eens van een andere kant en ontdek de onverwachte elemen- ten van de stad. Van een gratis boottocht naar Amsterdam- Noord tot de langste kleipijp ter wereld! Bent u nieuwsgierig geworden? Bezoek dan de website: www.amsterdamsurprise.com of haal het Amsterdam Surprise! boekje bij de kanto ren van WV Amsterdam Tourist Office (voor adressen zie elders deze pagina). Hieronder vindt u alvast een aantal leuke tips voor een bijzondere dag in Amsterdam: Zittend op een bewegend platform, vanuit een comfortabele vliegtuigstoel en met een speciale 3D bril op uw neus maakt u een onvergetelijke reis. In 30 minuten tijd worden al uw zintuigen geprikkeld en komt verfilmd Nederland soms verrassend dichtbij. Zie, ruik en voel Nederland! Ons indrukwekkende pand ligt aan het ge- zellige Waterlooplein, op loopafstand van de Kalverstraat, en is voor iedereen vrij toe gankelijk. Op het terras aan het Waterloo- plein kunt u in het winterzonnetje genieten van een kopje koffie of uitgebreide lunch. Als het weer het niet toelaat kunt u goed vertoeven in de brasserie in het hart van het pand met uitzicht op het Waterlooplein. Holland Experience 3D MovieTheatre Waterlooplein 17 Voor meer informatie: www.holland-experience.nl of Tel:020-422 22 33 Amsterdam Winter Adventure biedt u een overzicht van de belangrijkste tentoonstellingen in Amsterdam in de winterperiode. De Amsterdam Winter Adventure brochure is gratis verkrijgbaar bij o.a. de grotere VW kantoren en de Amsterdamse musea. Hieronder vindt u een overzicht van de bijzondere exposities die deze winter in Amsterdam te zien zijn: De Heineken Experience is een brui sende combinatie van nostalgie en hedendaagse technologie. De voor malige Heineken Brouwerij in Amsterdam biedt circa 3.000 m2 voor een bijzondere ervaring. In het 135 jaar oude Heineken gebouw ontdekt u een aantal presentaties die u de wereld van Heineken laten beleven. De wereld van Heineken Laat u verrassen door de Heineken Experience. Ervaar de geschiedenis van Heineken en bepaal uw eigen route door het Heineken van vandaag. Ontdek als Heineken flesje de snelheid van een bot- tellijn.Test uw kennis van het brouwpro- ces, geniet van een goed glas Heineken bier en ontdek dat Heineken meer is dan kwaliteitsbier - een brouwerij met respect voor mensen, samenleving en milieu. Heineken staat voor plezier in het leven. Beleef het in de Heineken Experience! Heineken Experience Stadhouderskade 78 Open:di - zo 10.00 -18.00 uur Een hele bijzondere attractie in Amsterdam is het overdekte speelpark TunFun. Een spectaculaire ruimte in een oude verkeerstunnel naast het Waterlooplein biedt 3500 m2 speel- plezier voor kinderen van 0 tot 12 jaar. De tunnel is na 10 jaar leegstand omge toverd tot een speelstraat waar kinderen naar hartelust kunnen springen, rennen, glijden, dansen, voetballen, klimmen, eten, feest vieren, krijten, rijden, spellen doen, schilderen, lezen en nog veel meer. Bijzonder zijn de klimmuur en het straat voetbalveld "The Pit"Ook voor volwasse nen biedt TunFun een aangenaam ver blijf. Terwijl de kinderen spelen is er ruim te om te zitten op een van de HapSap terrasjes. Hier kun je rustig lezen, kletsen, eten, drinken, kijken en genieten, terwijl je goed zicht hebt op de spelende kinde ren. Midden in de drukke stad ligt een straat waar kinderen kunnen spelen zon der hinder van weer of verkeer. TunFun Mr. Visserplein 7 Open: dagelijks 10.00 - 19.00 uur Tel: 020-689 43 00 www.tunfun.nl t/m januari 2004 Een schat van beitel en penseel - Het Koninklijk Paleis herbergt een schat aan beeldhouwwerken en schilderijen die verwijzen naar historische, bijbelse en mythologische verhalen t/m 1 september 2004 Klein Beginnen, scheepsmodellen te kust en te keur - Nederlands Scheepvaart museum - Scheepsmodellen zijn het stralende middelpunt in een bijzondere presentatie. Ook zijn de exposities Kunst op het water, de mooiste stukken scheeps- sier en De Amsterdamse haven in de jaren '50, foto's van Annemie Wollf tot respectie velijk 4 januari en 15 januari 2004 te bezichtigen in het Nederlands Scheepvaartmuseum. t/m december 2004 Krachtpatsers - NEMO - In Krachtpatsers vervullen beroemde gebouwen en brug gen de hoofdrol in een boeiend verhaal over constructies. 17 oktober 2003 t/m 11 januari 2004. CoBrA. Terug uit de Hermitage - Cobra Museum - De ongeveer 150 kunstwerken van de tentoonstelling zijn afkomstig uit de ongeëvenaarde CoBrA collectie van het Stedelijk Museum Amsterdam 7 november 2003 t/m 8 februari 2004 La Scala, De opera en de Oriënt, 1780 - 1930 - Van Goghmuseum - Naast decor ontwerpen zullen er ook enkele opera kostuums te zien zijn en memorabilia uit de legendarische geschiedenis van het wereldberoemde operahuis La Scala. In dezelfde periode kunt u ook de tentoon stelling Van Kirchner tot Beekman, Expressionistische tekeningen en prenten uit de Hamburger Kunstholle in het Van Goghmuseum bezoeken. 14 november 2003 t/m 25 mei 2004 Een huis van toen - Museum Van Loon - De bezoeker krijgt een beeld van de voortdurende veranderingen van het interieur vanaf de koop van het huis in 1884, tot de opening als museum in 1973. 29 november 2003 t/m 23 februari 2004 Aan het werk! Foto's van Lee Friedlander- Huis Marseille - Deze tentoonstelling toont de wereld van industrieel werk gezien door Friedlanders lens, geduren de een periode van 16 jaar. De kaartverkoop stopt om 17.00 uur. Gesloten: 1e Kerstdag en Nieuwjaarsdag Tel. 020-523 96 66 www.heinekenexperience.com Entree: Personen onder de 18 jaar geen toegang. Hoe kunt u ons bereiken? Vanwege beperkte parkeermogelijkheden in de binnenstad van Amsterdam raden wij u aan om gebruik te maken van het openbaar vervoer. Vanaf het Centraal Station van Amsterdam kunt u de tramlij nen 16,24 en 25 nemen. Uitstappen bij het Heinekenplein. Een unieke expositie over 1000 jaar theater in Nederland. Van rondtrekkende komedianten in de vroege middeleeuwen tot het experimentele theater van nu. Centraal staat de ontwikkeling van ver schillende speelruimtes en het daarbij behorende theaterpubliek. Te zien zijn veel unieke objecten uit onze collecties en een grote verscheidenheid aan theaterfragmenten. Theatermuseum Theater Instituut Nederland Herengracht 168 Open: ma - vr 11.00 - 17.00 uur, za zo 13.00 - 17.00 uur Tel: 020-551 33 00 www.tin.nl Pak je de auto om een dagje van Amsterdam te gaan genieten? Dan kun je die het best op een P+R-terrein aan de rand van de stad par keren om van daaruit met het openbaar vervoer naar het hartje van de stad te gaan. TOURIST OFFICE Begin uw verblijf in Amsterdam met een bezoek aan VVV Amsterdam Tourist Office U kunt bij ons terecht voor up-to- date toeristische informatie, reser vering van hotels en arrangemen ten, excursies, kaartjes voor open baar vervoer, theater- en concert kaartjes, museumkaartjes, rond vaarten, plattegronden en gidsen, wandelroutes, souvenirs en nog veel meer... Informatiekantoren (dagelijks geopend) Stationsplein, tegenover Centraal Station In het Centraal Station, spoor 2 Leidsepiein 1, hoek leidsestraat Amsterdam Airport Schiphol, aankomsthal 2 Holland Tourist Information Kantoor Purmerend, Koestraat 11 (zondag gesloten) Kantoor Zaandam, Gedempte Gracht 76 (zondag gesloten) Actuele toeristische informatie hotelboekingen vóór vertrek Tel. 0900 400 40 40 0,55 p/m) ma-vr 9.00-17.00 uur. Of bezoek op Internet: www.visitamsterdam.nl www.amsterdamsurprlse.com ww w. werel dstad.nl www.noord-holland.com RUIMTE Want via P+R (Parkeren en Reizen) kom je het makkelijkst in het centrum. Ofwel, via P+R Sloterdijk, Olympisch Stadion of Transferium ArenA kom je rechtstreeks en zonder oponthoud op een gezellig terras, in een drukke winkelstraat of bij een interessant museum. Daar kun je zorgeloos genieten. Immers, je auto staat veilig geparkeerd. En voor de kosten hoefje het ook niet te laten. Voor slechts 5,50 sta je niet alleen op een bewaakte parkeerplaats, maar krijg je bovendien twee gratis retourtickets voor het OV naar Amsterdam-Centrum. Op www.bereikbaaramsterdam.nl lees je alles over Parkeren en Reizen en over allerlei andere zaken die bijdragen aan een prettig verblijf in de hoofdstad. Prettige dag! Groene leguanen zijn vriendelijke rep tielen. Ze doen geen vlieg kwaad, rea geren op hun eigenaars, laten zich aaien en zien er heel bijzonder uit. Met een groene leguaan haalt u eigenlijk een soort minidinosaurus in huis! Eén van de grote voordelen van de groe ne leguaan is dat hij geen dierlijke eiwit ten eet. Zijn menu bestaat voor negen tiende deel uit bladgroenten als andijvie en sla, en voor ééntiende uit fruit als papaja en sinaasappel. Onderdak Omdat groene leguanen al binnen twee jaar een meter lang kunnen zijn, hebben ze wel een ruim onderkomen nodig. Een bak van tenminste twee meter lang en een meter diep en hoog is wel het mini mum. In die bak moet het lekker warm zijn.Groene leguanen zijn namelijk warm- tebehoevend en ze hebben vitamine D nodig die ze halen uit UV-straling. In de dierenspeciaalzaak zijn speciale UV-lam- pen te koop. Twee keer per week moet het verblijf gesproeid worden zodat de luchtvochtigheid tijdelijk zo'n 90 graden is. Dat helpt bij het vervellen en houdt deze minidinosaurus mooi en gezond. Al met al is de groene leguaan met weinig tevreden. In ruil daarvoor heeft u een niet verharend of ruikend, vegetarisch huis dier dat er onalledaags uitziet en bij goede verzorging vijftien jaar oud kan worden. In de dierenspeciaalzaak met een terra riumafdeling kan men u helpen aan een gezonde, jonge groene leguaan, aanvul lende informatie én alle benodigdheden om dit bijzondere dier op een verant woorde wijze te houden. Veel mensen wonen op een flat of in een appartement. Een tuin hebben is al lang niet vanzelfsprekend meer. Een huiskamervolière biedt dan toch de moge lijkheid om een mooi stukje natuur in huis te halen! Een gewone kooi kan een prima huis vesting zijn voor vogels die een uurtje of langer per dag los kunnen vliegen, zoals parkieten en agaporniden. Maar er zijn ook legio vogelsoorten die de kooi niet uit kunnen, omdat ze niet tam wor den. In ëen huiskamervolière hebben zulke vogels lekker de ruimte. Zo veel De dierenspeciaalzaak... het woord zegt het al. ruimte zelfs, dat ze fijn in een groep samen kunnen leven, in plaats van alleen of met zijn tweetjes. Dat is leuk, want de dieren hebben vaak een druk sociaal leven. Dat brengt leven in de brou werij en is elke dag weer een klein feest om naar te kijken. Bij een goede voeding en verzorging kunt u zelfs rekenen op nageslacht in het voorjaar: zéker bij gemakkelijk te kweken vogeltjes als zebravinken. Alle soorten en maten Voor een kamervolière hoeft er niets in huis te worden aangepast. De meeste kant-en-klare modellen zijn niet veel breder dan zestig tot honderd centime ter. Ze kunnen op de grond worden geplaatst en zijn dan vaak een meter vijf tig hoog, of nog hoger. Dezelfde ruimte waar nu een tafeltje staat met een kooi erop, kan door middel van een huiska mervolière in zijn geheel worden benut. En al die extra ruimte wordt graag in gebruik genomen door de vogels. In de dierenspeciaalzaak zult u zien dat er enorm veel keuze is in kamervolières. Er zijn felle, moderne kleuren maar ook rustieke modellen met houtwerk en messing. Zo is er voor elk interieur wel een passende huiskamervolière te vin den. Een kamervolière is meestal wat kleiner dan een gemiddelde tuinvolière. Daarom moet er bij de samenstelling van de bevolking rekening mee gehouden worden dat de dieren het onderling goed kunnen vinden. Gelukkig zijn er veel vogelsoorten, voornamelijk kleine re, die het zowel onderling als met ande re soorten prima kunnen vinden -ook in het broedseizoen. Bij deze vogeltjes kan zelfs zonder problemen een koppeltje grotere vogels gehouden worden, zoals valkparkieten. Ook zijn de meeste Neophema's heel geschikt om samen Zebra vink Oranjekaakje Rijstvogel Zilverbekje Nonnensoorten Japans meeuwtje Napoleonnetje Teugelastrilde Blauwgrijs roodstaartje Goulds Amadine Valkparkiet Neophema's met kleinere soorten in een huiskamer volière te houden. Vraag er eens naar in uw dierenspeciaalzaak! Het geluid van vallende regendruppels, fluiten, zoemen en tsjilpen, het zijn herkenbare geluiden uit het regenwoud. Wist u dat het merendeel van deze mysterieuze oerwoudgeluiden wordt geproduceerd door slechts één dier soort, de pijlgifkikker? Beweging is goed en gezond voor vogels. Het helpt tegen verstopping, te dik worden en ...verveling! Want niets is erger voor een intelligente en actieve vogel dan niets te doen te hebben. Dit geldt in sterke mate voor onderzoeken de vogels als parkieten en papegaaien. U doet ze geen groter plezier dan ze te laten schommelen, knagen, pluizen en smullen. Dat vogels als parkieten en papegaaien speelgoed nodig hebben, is iets wat niet iedereen weet.Toch is spelen echt nood zakelijk wil het dier zich goed in zijn vel voelen zitten. Spelen verdrijft de verve ling, waarvan een papegaai bijvoorbeeld kan gaan verenpikken of schreeuwen, en het houdt het dier ook lichamelijk bezig zodat het minder snel te dik wordt en last krijgt van verstopping - euvels waar vrijwel alle in kooien gehouden vogels vroeg of laat mee te maken krijgen. Maar hoe doen we dit nu het beste? De tijd dat er voor een parkiet alleen een plastic neppartner en een schommeltje te koop was, hebben we ver achter ons ge laten. In de moderne dierenspe ciaalzaak zijn talloze fantasierijke speeltjes te koop waar elke vogelbezitter hebberig van wordt. Wat bijvoorbeeld te denken van kleurige speeltjes van buffelhuid, een materiaal dat we tot voor kort eigenlijk alleen nog kenden als honden- kauwproduct? Zeker voor de echte 'slo pers'onder de vogels, zoals agaporniden en papegaaien, bieden deze natuurpro ducten een hele uitdaging. Voor pape gaaien en kaketoes die élk speeltje binnen de kortste keren kapot geknaagd hebben, zijn er nieuwe, onverwoestbare speeltjes ontwikkeld. Misschien heeft u ze al gezien in de dierenspeciaalzaak: fel gekleurde speeltjes met bewegende delen van plexiglas. Een 'gouwe ouwe' is het sisaltouw. Elke parkiet vindt het fan tastisch om deze vezeltje voor vezeltje uit te pluizen, maar ook papegaaien ver welkomen zo'n touw. Spant u het hori zontaal of diagonaal door de kooi, dan kan de vogel zijn touw niet alleen als liaan, maar ook als zitstok of schommel 1 gebruiken. Van de nood een deugd maken kan met de nieuwe gritspeeltjes. Normaal wordt vogelgrit in een bakje gegeven, maar gritspeeltjes zijn natuur lijk veel leuker en houden een vogel tevens lekker bezig. Denk er eens aan als u in de dierenspeciaalzaak bent. Heeft u een papegaai of kaketoe dan kan het zijn dat de vogel wat schrikachtig reageert op iets nieuws in zijn of haar kooi. Dat is normaal gedrag voor deze vogels. De oplossing hiervoor is het speeltje eerst een paar dagen buiten de kooi te hangen, op ongeveer een meter afstand, en deze afstand elke dag wat te verklei nen. Zo went uw huisdier geleidelijk aan zijn nieuwe speeltje en zal hij het ook gaan gebruiken. Want bezigheid is voor deze vogels geen luxe, ze hebben het echt nodig. Tekst fotografie: Furrytails.nl Met een arsenaal aan geluiden, die ons zo rustgevend in het gehoor liggen, lokt het pijlgifkikkermannetje zijn vrouwtje en bakent hij zijn territorium af. En dat doet hij niet alleen in het tropisch regen woud, maar ook gewoon bij u thuis in een terrarium. Leefgebied Een groot terrarium heeft u er niet voor nodig. De diertjes zijn slechts enkele cen timeters lang en ze hebben voldoende aan een leefgebiedje van zo'n veertig centimeter breed, lang en hoog. Omdat ze territoriaal zijn inge steld worden pijlgif- kikkertjes het beste als paartje gehouden. Er zijn veel verschillende soorten pijlgifkikkers, maar de geslachten Dendrobates en Phyllobates zijn als terrariumdier het populairst. Ze hebben prachtige felle kleuren en kleurpatronen over hun glanzende lijfje, zodat ze niet alleen het beluisteren waard zijn, maar zeer zeker ook het bekij ken. Vereweg de meeste diertjes die in de terrariumspeciaalzaken worden aan geboden, zijn nakweek dieren. Dat betekent dat ze hier in Nederland of omliggende landen bij liefhebbers geboren en getogen zijn. Wilt u ook een stuk regenwoud in huis halen? Laat u dan voorlichten in uw dierenspeciaalzaak met een terrariumafdeling. Dinsdagochtend was het op de Desmond Tutu-school weer voorleesontbijt. Dan worden bekende Soesters uitgenodigd om de leerlingen voor te lezen. ^Lns Mann, oud-directeur van de school en tegenwoordig frac tievoorzitter van GroenLinks ijl'de gemeenteraad, was dit- taal uitgenodigd om voor te zen voor kinderen van de School die vernoemd is naar Èafar grote held, de Zuid-Afri kaanse emeritus-aartsbisschop Desmond Tutu, Nobel-prijs- \Vinnaar voor de vrede. F7 Ans Mann had gekozen voor Yeter en Petra', een winterverhaal door Astrid Lindgrcn (1907- |002), de Zweedse schrijfster van onder veel meer 'Pippi Langkous' £n 'De gebroeders Leeuwenhart'. 'Een geweldige schrijfster,' vindl Ans. 'Hoe heerlijk was het destijds yöor te lezen voor de hoogste groepen uit Lindgrens werk, bij- yöorbeeld uit "De gebroeders leeuwenhart". Ook de mees stoere jongens werden mcegevoerc in de heldhaftige strijd van de dap pere broers tegen zoveel slcchteri |en. Ja, die sfeer met de kinderen daar kan ik naar terugverlangen.' Ereplaats De Desmond Tütu-school zal i) het nieuwe schooljaar, samen me Klimop, het nieuwe Breei jid.ucatief Centrum gaan betrek ken. De nieuwe naam van dez School aan de Smitsweg is D ontmoetingscentrum De Klarinet wordt zondag 8 fe bruari gebridged om het Soes ter kampioenschap voor senio ren. Van elk paar moeten dE spelers samen tenminste hon derd jaar oud zijn, zo luidt eei Van de spelregels van de orga niserende Katholieke Bom voor Ouderen (KBO). Het is de achtste keer dat de bont het lokaal kampioenschap voo bijderen heeft opgezet. Gezien d> spiccessen van voorgaande jaren i het niet meer weg te denken vai de kalender, aldus de KBO. Ei: zullen over anderhalve week 2- spellen top-integraal worden ge Maande fInformatieavond voor ouder: ambitie", Van Linschotenloan Dinsda Informatieavond: Griftland Noorderweg 79, Sof Woensd Open huis: Waldheim, Prot.1 Van 14.30 tot 16.30 uu Zaterdc Open dag: Groot Goylc Van Linschotenlaan 501, h voor leerli Open dag: Griftland Co Noorderweg 79, Sc Zaterdc Open Huis: Het Baarnscl Van 10.00- li Maande Informatieavond voor Torenlaan 77, Bai Dinsda Informatieavond: W Vondellaan 2, E

Soester Courant | 2004 | | pagina 12