Het is tijd voor een hypotheekrente vanaf 3,1 SCHIPPER Helden in voorleesontbijt op Desmond Tutu-school Stichting gaat op zoek naar oude filmbeelden van Soest Soest 50 jaar geleden! INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS CARNAVAL gratis Stembon Cultuurprijs 2003 WOENSDAG 28 JANUARI 2004 PAGINA 13 SOESTER COURANT 'Bewegend Beeld' wil historisch materiaal bewaren Communicatie in De Bereklauw SOEST. ISPULLENHULP hikte Rabobank Keukens, Maatwerk-kasten, Parket en Lamelplafonds Voor sfeer, ontwerp, aandacht en kwaliteit Industrieweg 12 Soest 035-6029468 www.schipper-soest.nl Hypotheekrente 1 jaar vast, effectieve rente 3,2%, vraag naar de voorwaarden. Rentewijzigingen voorbehouden. Kom voor te gekke verkleedkl eren hoeden en pruiken én goede schmink naar r verblijf in Amsterdam t een bezoek aan sterdam Tourist Office ons terecht voor up-to- stische informatie, reser- i hotels en arrangemen- 5ies, kaartjes voor open- aer, theater- en concert- museumkaartjes, rond- •lattegronden en gidsen, utes, souvenirs en nog Archief Volgens Allard Faas moet er op oude filmpjes nog heel wat staan dat de moeite waard is. Filmers gingen destijds veel zuiniger om met hun materiaal dan de video- makers van tegenwoordig, omdat ze zich de weelde niet konden ver oorloven om dure filmpjes 'weg te gooien'. 'Bewegend Beeld' gaat al het materiaal inventariseren en in een speciaal archief toegankelijk maken voor een groot publiek. Daarnaast moet de film die uit het archiefmateriaal wordt samenge steld een publiekstrekker worden. Het Soester publiek wordt om medewerking verzocht. Half april gaat de 'inzameling' officieel van start. Dan wordt de bevolking op geroepen om de oude filmpjes 'van zolder te halen' en opnieuw te be kijken. Wie zijn materiaal afstaat krijgt een digitale kopie terug, of desgewenst andersom: dat de eige naar het originele materiaal terug krijgt en de stichting een digitale kopie behoudt. Volgens Allard Faas kan er het beste gewerkt wor den met het originele filmmateri aal, niet de kopie die mogelijk la ter op video is vastgelegd. Ontroerend tijdsbeeld De belangstelling van de stichting gaat uit naar allerlei historische gebeurtenissen en omstandighe den. Voorbeelden: koninginneda gen van vroeger, zwemmen in het Natuurbad, spotten bij het vlieg veld, de sloop of opening van ker ken en andere gebouwen, maar ook naar gebeurtenissen in de pri- vésfeer, zoals een eerste fietstocht of autorijles. Tijdens de presenta tie werd vorige week een voor beeldfilmpje gedemonstreerd met o.a. oude opnamen van een huwe lijk in het Oranjehotel (Burge meester Grothestraat) in de jaren dertig, wat een ontroerend tijds beeld opleverde. De totale kosten van het project Sinds vorige week is Soest een stichting rijker die zich gaat toeleggen op het verzamelen van oude filmbeelden van Soest. Het gaat met name om (amateur) 8 millimeter-films (smalfilms), die in de loop der jaren - tot aan de invoering van de video - in Soest zijn ge maakt en wellicht ongemerkt 'historische' beelden bevatten. worden geschat op anderhalve ton. De helft daarvan moet volgens het stichtingsbestuur door het bedrijfs leven worden opgebracht, dat on getwijfeld nog intensief benaderd zal gaan worden; de andere helft wordt naar men hoopt uit subsi dies binnengesleept. Tegen het eind van 2004 moet het project zo'n beetje vaste vorm hebben ge kregen. Dan zal ook de première van de film plaatsvinden. De film za) t.z.t. op dvd verkrijgbaar zijn, is de bedoeling. Het archiefmate riaal zal ook via internet bekeken kunnen worden, maar eventueel ook in het gemeentehuis en in museum Oud Soest. Wie nu al tips heeft over oude filmfragmenten van Soest kan contact opnemen met het secretariaat van de Stichting Bewe gend Beeld, Mint Faas-Wagenaar, Van Len-neplaan 88, 3768 XL Soest, SS 67021113, e-mail: bewegend@bewegendbeeld.nl; www.bewegendbeeld.nl. bij aankoop van een verkleedpak haarspuitbus v. Weedestraat 88 6032243 itiekantoren jks geopend) plein, tegenover I Station Binnenkort wordt in kunstwinkel De Bereklauw aan de Steenhoff- straat 63 te Soest een cursus gege ven in communicatie. In deze tijd van grote uiterlijke en innerlijke veranderingen voelt het aan alsof onze oude fundamenten wankelen en nieuwe gezocht moeten wor den. Door intensief en betrokken deel te zijn van deze veranderingen kan er een nieuw bewustzijn ont waken, een nieuw weten, een nieuw voelen waarmee wij besef fen met elkaar een groot geheel te vormen en daarvoor ook (zelf) verantwoordelijk te zijn. Deze ver anderingen geven vaak gevoelens van angst, onzekerheid en een zaamheid. Het oppervlakkige ge sprek voldoet daarom niet meer, maar juist de behoefte aan diep contact en uitwisseling vanuit openheid en vertrouwen waarin wij onszelf en de ander in een nieuwe zieleverbinding kunnen ontmoeten. Door deze communi catie kunnen we deelgenoot wor den van een nieuwe geest van lief de en verbondenheid. Deze lessen in communicatie wor den gegeven door Mijntje de Jong. Zij heeft zich verdiept in commu niceren en daarin ook een oplei ding gevolgd. Belangrijke thema's tijdens de lessen zijn o.a. commu nicatie en gesprek, man-vrouw communicatie, communiceren vanuit eigen kracht, geweldloze communicatie en persoonlijk lei derschap. De 8 lessen worden ge geven op vrijdagavond om de 14 dagen van 19:30 tot 22:00 uur. Informatie: mevr. W. Hakvoort, De Bereklauw, §26019176. Zonder zich ervan bewust te zijn hebben Soesters vermoedelijk heel wat oude gebouwen en dorpsge zichten vastgelegd. De Stichting Bewegend Beeld wil die graag ge bruiken om er als het ware een nieuwe film van te maken, waarin - in combinatie met opnamen van het huidige Soest - een compleet beeld van de veranderingen in het dorpsbeeld wordt gegeven. Allard Faas, filmregisseur en producent, geboren en getogen Soester, gaat het project - waarvan de titel luidt 'Soest, lintdorp op 8mm' - op po ten zetten. Hij gaf vorige week het startsein voor het project tijdens een korte presentatie bij Hooijer Bouw en Techniek, waar o.a. vertegenwoor digers van de Historische Vereni ging Soest, Museum Oud Soest en anderen die de Soester historie een warm hart toedragen aanwezig wa ren. Voorzitter van de Stichting is Evert Hooijer en de andere be stuursleden zijn oud-burgemeester Hans de Widt, Mint Faas en Hans Kruiswijk. Hooijer verwees bij zijn welkomstwoord naar het afscheid van De Widt, die destijds de vast legging van de 'mondelinge histo rie' van Soest had gepromoot. 'Nu gaan we met beeld verder,' aldus Hooijer. De viering van het 975- jarig bestaan van Soest, die dit jaar op diverse manieren gestalte krijgt, vormde een extra stimulans op het project in gang te zetten. ?ntraa! Station, lein 1, idsestraat Succesvol adverteren, het ligt voor de hand, dat doen ondernemers in de Soester Courant dam Airport >l, aankomsthal 2 i Tourist Information r Purmerend, lat 11 g gesloten) Ans Mann leest voor op haar oude school, ter gelegenheid van de Nationale Voorleesdag. voegt: 'Astrid Lindgren, de genia le schrijfster voor wie nog wonde ren konden plaatsvinden, is mis schien nog een grote inspiratiebron voor Soester bestuurders om de naam van de kleine grote man T\itu levend te houden in Soest.' Dinsdagochtend was het op de Desmond Tutu-school weer voorleesontbijt. Dan worden bekende Soesters uitgenodigd om de leerlingen voor te lezen. Ans Mann, oud-directeur van de school en tegenwoordig frac tievoorzitter van GroenLinks in de gemeenteraad, was dit maal uitgenodigd om voor te lezen voor kinderen van de school die vernoemd is naar haar grote held, de Zuid-Afri kaanse emeritus-aartsbisschop Desmond Tutu, Nobel-prijs- winnaar voor de vrede. Plantage. 'Desmond Tbtu woont in Kaapstad en is nu 72 jaar, maar is nog onverminderd een ware strij der voor de vrede en tegen discri- matie, in Afrika, het Midden-Oos ten, Tibet en waar niet al. Hij be zocht "zijn" school in Soest in 1990 en hield nadien ook geregeld contact. Hoe houdt deze geweldi ge man een ereplaats in Soest?' vraagt Ans zich af, waaraan zij toe- >r Zaandam, ipte Gracht 76 g gesloten) Uit de Soester Courant van Vrijdag 29 Januari 1954 hardrijden. Er werd in vier groepen gereden, twee van meisjes en twee van jon gens, ingedeeld naar de leeftijd. Ondanks een straffe Oosten wind werd er flink gereden, al zocht men zo nu en dan ook graag even de consumptietent op. De ouder commissie had enkele leuke prijs jes beschikbaar gesteld en voor ie der die afviel was er een fijne koek. De prijzen kwamen tenslot te bij: Groep I, meisjes: Marijke Veen- stra, Hannie Roos en Olga de Leeuw. Groep II, meisjes: Truus Moree, Carla de Vries en Nettie van der Hurk. Groep I, jongens: Herman Heu- pers, Guus van den Burg en Otto de Weerd. Groep II, jongens: Nico Spaink, Eddy Hoogendoorn en Geurt Kleyn. VERPLAATSING CONSULTA TIE BUREAU VOOR ZUIGELIN GEN. Onder verwijzing naar de desbe treffende advertentie in dit blad, delen de besturen van de Ned. Herv. Wijkverpleging en het Wit- Gele Kruis mede, dat de consulta- tiebureaux voor zuigelingen, uit gaande van de Vereniging „Moe der en Kind", ingaande 2 Februa ri a.s. verplaatst worden. Bespre kingen zijn nog gaande om de con- sultatiebureaux in de middaguren te houden. Voorlopig blijven de spreekuren tot nadere aankondi ging nog op de thans daarvoor be stemde tijdstippen. Het Consultatiebureau voor Soest- Zuid zal op later datum geopend worden, daar de consulterende ge neesheer, door ziekte van andere kinderartsen, nog geen tijd be schikbaar heeft. SIMULTAAN-SEANCE DAM MEN. De damkampioen 1953 van Soest, de heer J.W. Ooms, hield in „Oranjehof" een simultaan-sean- ce dammen, waaraan 35 dammers deelnamen. Van de 35 partijen won de heer Ooms er 15 en verloor 6 partijen. In 14 partijen werd remise ge maakt. Het werd voor de heer Ooms een zware strijd, daar behalve het ster ke eerste 10-tal van „De Variant", ook nog verschillende andere ster ke Soester dammers tot zijn tegen standers behoorden. De vereniging kreeg op deze avond enkele nieu we leden. toeristische informatie toekingen vóór vertrek 400 40 40 0,55 p/m) >.00-17.00 uur. DE PRIJS VAN VOLKSWIT BROOD VERANDERD. De Nederlandse Staatscourant van 23 Januari bevat een Ministeriële beschikking tot vaststelling van de nieuwe broodprijzen. In de nieuwe regeling is het resul taat verwerkt van het nadere over leg met de Nederlandse Bakkerij stichting over de voorstellen naar aanleiding van de voor 4 Januari 1954 aangekondigde prijzen van het volkswitbrood. De prijs voor het volkswitbrood werd in een aantal provinciesteden met 1 cent verlaagd, terwijl de prijs op het platteland met 1 ct. werd verhoogd. Hierdoor was het prijsverschil tus sen een aantal provinciesteden en het platteland 2 cent per brood geworden, tengevolge waarvan de bakkerij grote moeilijkheden vreesde in de omgeving der steden. In het communiqué van het Minis terie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening wordt verder gezegd, dat het prijsverschil in ver schillende steden en op het platte land op grond van kostprijsbereke ningen gemotiveerd is, doch dat dit prijsverschil debiet-verschuivingen in aan de steden grenzende ge meenten te weeg kan brengen ten koste van de ondernemers, waar door ongewenste toestanden zou den ontstaan. Daarom is een regeling getroffen, waarbij de prijszetting voor be paalde gebieden zal gelden voor provinciesteden, tesamen met het omliggende gebied. Voorts is voor enkele als provincie stad geclassificeerde gemeenten, waarvan een groot gedeelte als "platteland" kan worden be schouwd, wijziging in de prijsstel ling aangebracht. Voor de provincie Utrecht zijn de prijzen alsvolgt: Stad Utrecht afge haald 35 ct., bezorgd 36 ct. Amersfoort en Oud-Leusden af gehaald 37 ct. en bezorgd 37 ct. Overige gemeenten en gedeelten van gemeenten, waaronder dus ook Soest, afgehaald 37 ct. en be zorgd 38 ct. SCHOOLWEDSTRIJD SCHAATSENRIJDEN. Op de daartoe welwillend beschik baar gestelde ijsbaan, „Peter's Baan", hielden de leerlingen van de openbare Ulo-school Dinsdag morgen, onder leiding van hun gymnastiekleraar en onderwijzers, onderlinge wedstrijden in het soek op Internet: iitamsterdam.nl nsterdamsurprise.com 2reldstad.nl >ord-holland.com Ans Mann had gekozen voor Teler en Petra', een winterverhaal döor Astrid Lindgren (1907- 2002), de Zweedse schrijfster van ónder veel meer 'Pippi Langkous' en 'De gebroeders Leeuwenhart'. 'Een geweldige schrijfster,' vindt Ans. 'Hoe heerlijk was het destijds yoor te lezen voor de hoogste groepen uit Lindgrens werk, bij voorbeeld uit "De gebroeders Leeuwenhart". Ook de meest stoere jongens werden meegevoerd in de heldhaftige strijd van de dap pere broers tegen zoveel slechteri ken. Ja, die sfeer met de kinderen, daar kan ik naar terugverlangen.' Ereplaats De Desmond Tutu-school zal in het nieuwe schooljaar, samen met Klimop, het nieuwe Breed Éducatief Centrum gaan betrek ken. De nieuwe naam van deze échool aan de Smitsweg is De Wie krijgt de Cultuurprijs Soest. U beslist mee. Breng ook uw stem uit. Barokorkest Colenso Consort Soester amateurorkest verzorgt regelmatig concerten met bekende solisten. De Hazelaar Tentoonstellingen van hedendaagse beeldhouw- en schilder kunst. I kringloopcentrum V J De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 E-mail: spullenhulp@spullenhulp.nl Alle bruikbare kleding, textiel en schoenen kunnen naar Spullenhulp gebracht worden. Aflevertijden: dinsdag t/m vrijdag van 9:00 tot 17:30 uur zaterdag van 9:00 tot 12:00 uur. Zie ook: www.spullenhulp.nl Museum Oud Soest Tentoonstellingen over de geschiedenis van Soest en wis seltentoonstellingen. Openluchttheater Cabrio Theatervoorstellingen in de openlucht: toneel, muziek, dans, kindervoorstellingen. ervolièrebewoners Otto Prinsen Beeldend kunstenaar, werk aangekocht o.a. door Gemeente Soest, Centraal Museum Utrecht en particulieren. ravirik njekaakje tvogel erbekje inensoorten ans meeuwtje toleonnetje gelastrilde iiwgrijs roodstaartje ilds Amadine (parkiet tphema's Radio Soest Lokale nieuws-, actualiteiten- en muziekzender. Zeven dagen per week uitzending, verzorgd door vrijwilligers. Vereniging Artishock Film, muziek, tentoonstellingen,literaire activiteiten, cursussen en lezingen. Uitsluitend stemmen met bon of kaart. Maak één hokje zwart Uitnodiging om de feestelijke uitreiking van de Soester Cultuurprijs bij te wonen op vrijdagavond 30 januari 2004.' Ja, ik kom wel/niet metalleen/personen. doorhalen Naam Woonplaats Adres zoemen en tsjilpen, het zijn i dat het merendeel van deze ceerd door slechts één dier- Maandag 2 februari Informatieavond voor ouders: Groot Goylant, "het VMBO met ambitie", Van Linschotenlaan 501, Hilversum. Vanaf 19.30 uur. :ronen over hun glanzende lijfje, :e niet alleen het beluisteren ijn, maar zeer zeker ook het bekij- eweg de meeste diertjes die in riumspeciaalzaken worden aan- n,zijn nakweek dieren, skent dat ze hier in Nederland of ïnde landen bij liefhebbers i en getogen zijn. ok een stuk regenwoud in huis .aat u dan voorlichten in enspeciaalzaak met ariumafdeling. Dinsdag 3 februari Informatieavond: Griftland College, VWO, HAVO, VMBO-T, Noorderweg 79, Soest. Von 20.00- 22.00 uur. Woensdag 4 februari Open huis: Waldheim, Prot. Chr MAVO, Vondellaan 2, Baarn. Van 14.30 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 7 februari Open dag: Groot Goylant, "het VMBO met ambitie", Van Linschotenlaan 501, Hilversum. Van 10.00-13.00 uur, voor leerlingen en ouders. Open dag: Griftland College, VWO, HAVO, VMBO-T, Noorderweg 79, Soest. Van 9.30 -13.00 uur. Zaterdag 14 februari Open Huis: Het Baarnsch Lyceum, Torenlaan 77, Baarn. Van 10.00-13.00 uur, voorouders en leerlingen. Maandag 16 februari Informatieavond voorouders: Het Baarnsch Lyceum, Torenlaan 77, Baarn. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 17 februari Informatieavond: Waldheim, Prot. Chr MAVO, Vondellaan 2, Baarn. Vanaf 19.30 uur.

Soester Courant | 2004 | | pagina 13