Homeopaat als vrijwilliger in Kenia SCHOEMAKER Hulleman optiek Patiënten geven 8,8 aan Meander Dialysecentrum Gratis excursies gemeente door bos rond Korte Duinen WOENSDAG 28 JANUARI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 7 Agnes van de Kant hielp patiënten en begeleidde studenten Uitleg over natuurmaatregelen PHILIPS VIDEORECORDER DELING INDESIT Nieuw! Model 2004 wasautomaat-WIL126 1200 toeren per min. Jehovah's Getuigen op Radio Soest Richting Hospice BURG. GROTHESTRAAT 9, SOEST - TELEFOON 035-6010344 VOOR OOGZORG G VAN IJKDEUNDE lefonisch spreekuur, wilt spreken kunt u ;e werkdag tussen Ouur. eden van overleg 1, waarna u ebeld. e-linde.nl MER (20 m2) gebruik van t/k en dakterras. Huurprijs 285,- incl. Info bij www, ntahouse-service. Tel 030 44346. UISWERKCURSUS. Bijlesssen egeleiding bij het school- -erk en schoolproblemen ■el Tramei, 035-6017089. 'erantwoord afslanken JERBALIFE gratis&kundig legeleid Healthy life 035- >035345. Ruim 10 jaar erva- ing. an Breukelen, vast goed! Makelaardij, hypotheken en assurantiën. Ook voor ver- <oop van uw woning, gega randeerd bespaard u op de I vaste kosten (soms wel dui zenden euro's). Bel, mail of maakt u een afspraak, voor een vrijbl. gesprek 6017962, info@vanbreukelenvastgoed.n( www.vbo.nl (om alvast een idee te krijgen). Nieuwe computer nodig?.] Problemen met uw oude"> Computer upgraden? WH- COMPUTERS tel. 6090443 Voor TAPIJT (op voorraad), gordijnen, etc. Michel Rietveld Woninginrichting, Nieuwstraat 13, Soest. Tel 035-5238324. Openings tijden: ma. 13.00-18.00; vrijd.j 10.00-18.00 en 19.00-21.00; zat. 10.00-17.00 of op af spraak PIANOLES, keyboardles. 0p| privéles krijgt u alle aandacht] en leert u snel en degelijk een toetsinstrument bespelen Gratis proefles! Ook thuis les!! U krijgt les van een ervaren,! enthousiaste, gediplomeerde] muziekleraar. Bel Peter Loef] tel. 035-6027330. Za. 31/1 MuziekcentrumB Vredenburg cd, dvd, PLA-Ï TENBEURS 10-16.30 u. Info:; www.freaksfairs.com tel. 06-' 51648141. Zes maanden werkte Agnes van de Kant in Kenia om de be volking door middel van home opathie te helpen. Ze behan delde honderden mensen met de meest uiteenlopende ziek ten, maar haar activiteiten om helsden voornamelijk het be geleiden van homeopathiestu- denten in hun praktisch jaar. kHet is een fantastische erva ring geweest om in dit land te werken en om bij de bevolking in de stammen te wonen', aldus de Soesterse. Al twintig jaar was ze klassiek ho meopaat in Soest, toen de moge lijkheid zich voordeed om via Abha Light Health Centre in Ke nia zich als vrijwilliger in te zetten voor de kansarme bevolking. Het doel van het gezondheidscentrum is om de alternatieve gezondheids zorg een plek te geven in Kenia. 'De kracht van het project is om de Kenianen zelf tot homeopaat of natuurgenezer op te leiden, zodat ze uiteindelijk hun eigen volk kun nen behandelen. Dit is ook het geen waartoe ik me aangetrokken voelde. Ik ben slechts een voorbij ganger. Wanneer de studenten aan deze opleiding afgestudeerd zijn, worden er verspreid over het land klinieken geopend waar zij hun praktijk kunnen starten. Dat zijn meestal hun geboortedorpen', ver telt Van de Kant. Per openbare bus, of wat daar voor moest doorgaan, deed ze met een gezelschap van Abha Light Health Centre alle uithoeken van het ont wikkelingsland aan. Ter plekke waren de mobiele klinieken aange kondigd door de pastoor, waarna er in de kerk of onder een boom praktijk werd gehouden. Het viel de Soester homeopaat op dat veel mensen kilometers waren komen lopen om zich te laten onderzoe ken en/of behandelen. 'Dat zijn vaak mensen die buiten de boot vallen voor geneeskundige hulp. Daarnaast zijn Afrikaanse medi- I Het Dialysecentrum van Meander Medisch Centrum heeft van de eigen patiënten reen 8,8 als rapportcijfer gekre gen. Dat blijkt uit een onder zoek dat de landelijke nierpa- tiëntenvereniging eind 2003 uitvoerde. De patiënten bezoe- I ken drie tot vijf keer per week j het dialysecentrum om er ge- j durende enkele uren hun bloed te laten zuiveren. Dat is nodig omdat de nieren van deze pa tiënten onvoldoende functio neren. Uit de enquête blijkt, aldus Mean der, dat patiënten een absoluut vertrouwen hebben in de specialis ten en medewerkers. Ze waarde ren het vooral dat verpleegkundi gen er alles aan doen om het hen zo aangenaam mogelijk te maken. Bij problemen wordt er direct ac tie ondernomen en de verpleeg kundigen zorgen ervoor dat alles goed schoon is bij het aansluiten op het dialyse-apparaat. Patiënten ervaren de sfeer als gezellig. Enke le verbeterpunten zijn er ook: de ligstoel wordt oncomfortabel naar mate men er langer op zit. Een nicrspoeling duurt al gauw drie a vier uur. De voorzieningen voor radio, tv en telefoon kunnen beter en er zou wat meer rekening ge houden kunnen worden met eigen wensen bij de indeling van het dia- lyserooster. De landelijke nierpatiëntenvereni ging onderzocht vorig najaar hoe de dialysepatiënten van Meander het verblijf, de zorg en de behan deling ervaren. De vragenlijst om vatte 36 vragen over de specialist, de verpleegkundigen en andere personen of zaken die voor de dia lyse van belang zijn. Patiënten vul den de lijst thuis in, op vrijwillige basis. De verwerking van de gege vens in de rapportage gebeurde volledig anoniem. cijnmannen of -vrouwen nauwe lijks nog te vinden. Helaas.' Sloppenwijken Ook in de hoofdstad zelf is de stichting, waarvoor Agnes werkte, actief. In een van de ergste slop penwijken is vorig jaar een cen trum ingericht. 'Het hoofddoel is om mensen met zogenoemde 'Pla's (people living with AIDS) te be handelen. Meer dan de helft van de patiënten heeft het HIV-virus of AIDS. Daarnaast worden er tropi sche ziekten, mei name malaria en tyfus behandeld, maar ook 'gewo ne klachten', zoals hoofdpijn, bron chitis, astma of gewrichtsklachten.' Het beeld dat ze had van sloppen wijken, heeft ze inmiddels bijge steld. Ondanks de armoede en de rommel op straat, zijn de mensen er zeer sociaal. 'Wanneer je geen eten hebt en je buurman wel, dan eet je met de buren mee. Een van de homeopaten met wie ik heb gewerkt, woont in de sloppenwijk en werkt daar als homeopaat in een kliniek. Toen ik haar er naar vroeg zei ze me: ik zou wel weg willen om iets meer woonruimte en een eigen toilet te hebben, maar de gezelligheid wil ik meenemen. Hier is men altijd tevreden met al les wat men heeft of krijgt. Een andere homeopaat zei: je kunt het best een vrouw uit de sloppenwijk trouwen, die is altijd blij en tevre den. Wel is het zo dat problemen ontstaan wanneer er ziekten zijn en men geen geld voor behandeling heeft. Mensen gaan dan uit stelen om bijvoorbeeld medicijnen voor hun moeder te kunnen regelen.' Straatkinderen 'De straatkinderen hebben me het meest geraakt', blikt Van de Kant terug. 'Elke dinsdag is het gratis spreekuur voor de straatkinderen van Nairobi. Wanneer we aanko men, zit de wachtkamer vol. Veel kinderen zijn verlaten door hun moeder uit pure armoede, of kin deren zijn weggelopen om hun ei gen voedsel te vinden en nooit meer naar huis terug gegaan. Ver der zijn veel ouders overleden aan AIDS. De meeste kinderen snui ven lijm, omdat dit het hongerge voel wegneemt. Eigenlijk neemt het al het gevoel weg. Een manier om aan voedsel te komen is stelen, tenminste als je het zo wilt noe men. Kinderen worden opgepakt, geslagen en geschopt door de po litie, maar ook als ze niets gedaan hebben, lopen ze de kans opge pakt te worden.' In de kliniek maakte Agnes van de Kant allerlei patiënten mee. 'Een jongen van 10 jaar kwam met een lelijk geïnfecteerde voet mijn spreekkamer binnen. Zijn pikzwar te huid was bedekt met een meng sel van petroleum, straatvuil en roet. Om te kunnen zien waar de verwonding zat, waste ik eerst zijn voeten en er kwam een bronsbrui ne huid tevoorschijn! Ik desinfec teerde de wond, verbond de voet en gaf hem een paar nieuwe schoe nen, want die heeft hij niet en de wond zou anders onmiddellijk weer geïnfecteerd zijn geraakt.' 'Vervolgens kwamen er een jongen met een blauw oog en verwondin gen op zijn jukbeen en een met flinke kneuzingen aan zijn been. Deze jongens waren door de poli tie geslagen en geschopt. De vrij willige hulpverlener die dit soort jongens begeleidt, is zelf straatkind geweest en brengt ze naar de kli niek. Alleen in Nairobi-stad wonen al 100.000 straatkinderen. Een aantal jaren geleden, voor de gro te AIDS-uitbraak in Kenia, waren dat er slechts enkele duizenden.' Afweerkracht 'Geweldig wat de homeopathie in Kenia heeft kunnen betekenen en zeker nog zal gaan betekenen. Het meest opmerkelijke dat ik gezien heb, is hoe sterk de mensen zijn en hoe sterk hun afweerkracht is. Na toediening van een homeopathisch middel heb ik zeer veel verbeterin gen van ziektebeelden gezien. Dit bij eenvoudige tot ernstige klach ten zoals HIV/AIDS. Werkelijk verbazingwekkend. Collega home- opaten uit de hele wereld hebben in Afrika veel onderzoek gedaan naar de behandeling van HIV/ AIDS met homeopathie en daar heb ik dankbaar gebruik van kun nen maken.' Wanneer een HlV-infectie (die tot AIDS kan leiden) in een vroeg sta- dium ontdekt wordt, kan men vol gens Agnes van de Kant veel be reiken met homeopathie en hoeft de infectie zich niet tot AIDS te ontwikkelen. Gebeurt dat in een laat stadium van AIDS, dan is er geen of zeer weinig kans op gene zing. Wel kunnen dan medicijnen worden verstrekt, die de ziekte enigszins draaglijk maken. 'Wanneer ik de ziekten die in Ke nia voorkomen (en natuurlijk in heel Afrika) op een rijtje zet, dan valt onmiddellijk op dat bijna alle ziekten een uitwendige oorzaak hebben. Meestal een virale of bac- teriële infectie, zoals HIV, malaria, tyfus of een andere tropische ziek te. Deze kunnen zeker zo ernstig zijn dat men er aan overlijdt. Op merkelijk is dat ziekten die zich van binnenuit het organisme ont wikkelen, zoals hart- en vaatziek ten of kanker, nauwelijks voorko men.' Agnes van de Kant is inmiddels weer terug in Soest en (her)opent haar praktijk klassieke homeopa thie. In meer dan in één opzicht kijkt ze met genoegen terug op haar Afrikaans 'avontuur'. 'In een land dat ik helemaal niet kende, ben ik als vrijwilliger zeer gastvrij ontvangen en heb ik toegang ge kregen tót een vriendelijk volk dat voor een groot deel in armoede leeft, maar waar de blijmoedigheid altijd zegeviert.' In kerken, maar ook eenvoudig weg onder bomen hield Agnes van de Kant (rechts op de achtergrond) consult en behandelde ze zieke Ke nianen. Met een mobiele kliniek bezocht ze veel uithoeken van het lajid. Daarnaast verrichtte ze tevens vrijwilligerswerk in de hoofdstad Nairobi. PRAKTIJK HERVAT A.T.M. van de Kant Homeopaat Lange Brinkweg 76 tel. 035 6010263 De gemeente Soest houdt za terdag 7 februari een gratis ex cursie door het bos rond de Korte Duinen. Doel ervan is belangstellenden tekst en uit leg te geven over de natuur maatregelen die Soest daar momenteel laat uitvoeren. Vooral in de heide- en stuifzanden wordt een aantal dier- en plant soorten bedreigd. Het gaat daarbij om onder meer de zandhagedis, de kommavlinder en het heideblauw- tje. Een van de voornaamste oor zaken daarvan is dat het gebied in de loop der tijd is 'versnipperd' als gevolg van de aanleg van wegen en de spoorlijn. De gemeente wil deze soorten meer levenskansen geven door ecologische verbindingzones fonds Utrechtseiveg 11 ilversum, (035) 624 25 48 burgh". Graaf Wichmanlaan 28 ussum, (035) 691 79 88 aar, Westerstraat 92 Amersfoort, (033) 461 13 44 ihof", Albert Cuyplaan 196 Soest, (035) 624 25 48 s van de GUV mee, dat de jaarlijkse erzonden saldo-biljet hebben ontvangen, contact op te nemen met ons n de Soester Courant sfP Woningruil Diversen Handel ©s 8,62 10,29 11,95 13,62 15,29 16,95 18,62 20,28 21,95 23,62 25,28 26,95 r Courant ant te worden betaald ensdag incl. BTW aan te leggen. Als de populatie op één plek uit sterft, kan deze niet worden aange vuld door dieren vanuit andere leefgebieden. Vandaar dat vooral dier- en plantsoorten op geïsoleer de plekken als heide- en zandter- reintjes kwetsbaar zijn. Met ecolo gische verbindingszones wordt het weer mogelijk gemaakt, dat de ver schillende soorten weer van het ene naar het andere leefgebied kunnen trekken. Zo wordt bos ver wijderd ten gunste van heide of zand, of krijgt het bos een open structuur. Ook door terreinen te verbinden via brede bermen wordt de natuurlijke trek gestimuleerd. De werkzaamheden in de Korte en Lange Duinen kunnen hinder ver oorzaken voor wandelaars en fiet sers, maar voor een fietsexcursie vormen ze geen belemmering. De gemeente Soest houdt daarom op 7 februari zo'n fietsexcursie. Het vertrek is om 10:00 uur vanaf het kantoor van de beheerder. Dat ligt naast openluchttheater Cabrio aan de Soesterbergsestraat. Opge ven kan op werkdagen tussen 9:00 en 12:00 uur bij mevrouw B. van der Vaart van de gemeen te, SS 6093674, of per e-mail: vaarb@soest.nl. Bij grote belangstelling zal de ge meente meer excursies op touw zetten. Op zondag 1 februari om 18:00 uur zendt Radio Soest een gcloof- versterkende toespraak uit met als thema 'Hoe reëel is God voor u?' Spreker is Aart de Lang uit de ge meente Soest van Jehovah's getui gen. Enkele belangrijke gedachten uit deze toespraak zijn: Wat bete kent 'in God geloven' voor U? Atheïsten ontkennen het bestaan van God. Agnostici trekken het bestaan van God in twijfel. Deïs ten geloven wel dat God bestaat, maar dat Hij geen belangstelling voor de mens heeft. Anderen ge loven in God als een blinde kracht. Weer anderen geloven dat God echt een persoon is met sympa thieën, antipathieën en gevoelens. Als u door uw manier van leven toont dat God voor u reëel is, als u hem liefhebt en gehoorzaamt, kunt u een hechte band met Hem krijgen en kan God zelfs uw Vriend zijn. Dit alles en meer hoort u zondag om 6 uur in de bijbelse toespraak 'Hoe reëel is God voor U?' Inlichtingen: SS 6011310 (Koninkrijkszaal - antwoordapparaat), of e-mail: m.hardorff@zonnet.nl. door Marjan Haak Vorige week zijn we een dagje op werkbezoek geweest. We konden op één dag bij hospices in Leiden en Gouda terecht. De vrouwen gingen de hele dag en de heren ver deelden zich over de ochtend en de middag. Voor Joost en Ronald was het de eerste keer. Toen ik ze destijds voor het bestuur vroeg reageerden ze allebei ongeveer zo: 'Een hospi ce, dat lijkt mij prachtig, maar wat is het eigenlijk?' Ik vroeg ze dan ook niet vanwege hun betrokken heid bij de terminale zorg, maar omdat de één makelaar en de ander accountant is en die kunnen we goed gebruiken in een bestuur als het onze. Wat een hospice is weten ze zo langzamerhand wel, maar je moeter een keer geweest zijn om er echt gevoel voor te krijgen. Leiden beschikt over een mooi oud pand in de binnenstad. Het is het eigendom van een instelling die er eerst jongerenhuis vesting in had. Het hospice mag het nu voor een bescheiden bedrag huren en heeft op eigen rekening een flinke ver bouwing aan het pand gerealiseerd. Als je een bestaand pand betrekt moet je de indeling natuurlijk aan passen aan de beschikbare ruimte. Men had ervoor gekozen beneden een woonkeuken en twee kamers voor bewoners te bestemmen. Om dat men in totaal vier bewoners wil kunnen ontvangen, zijn er dus twee kamers op de eerste verdieping ondergebracht. Dat betekent dat je ook een flinke lift nodig hebt om ie mand die zelf niet meer de trap op kan toch boven te kunnen laten wonen. Het hospice in Gouda is ook in een oud pand gevestigd. Een vrijstaand huis dat op het terrein van het zie kenhuis staat. Met het ziekenhuis is een voordelige deal gesloten waar door de kosten redelijk beheersbaar zijn gebleven. Dit pand heeft heel wat meer grond ter beschikking dan dat in Leiden. Toch moest men ook hier keuzes maken. Vier van de vijf kamers voor de bewoners bevinden zich op de begane grond. Omdat het geheel nogal ruim opge zet is, de bewoners hebben bijvoor beeld ook eigen sanitair, is de keu ken boven. Dat bleek wel wat las tig, maar onvermijdelijk. Twee hui zen dus die ieder hun eigen keuzes gemaakt hebben. Handig voor ons om zo de voor- en nadelen in kaart te kunnen brengen. We kregen die dag ook nog heel wat bruikbare informatie over financi ën en over de zorg. Maar wat toch de meeste indruk maakt zijn de verhalen over de gasten. Zo heeft men in Leiden de ervaring dat mensen die vanuit de thuissituatie naar het hospice komen bijna altijd aan de late kant zijn. Bijna ieder een probeert het met hulp van fa milie en vrienden thuis zo lang mo gelijk te redden. Het idee thuis te kunnen sterven is voor veel men sen heel belangrijk. Als iemand er dan uiteindelijk toch voor kiest naar het hospice te gaan blijken deze mantelzorgen nauwelijks meer over reserves te beschikken. De gasten zelf zijn dan al zo dicht bij het sterven dat ze meestal niet meer bij hun omgeving betrokken zijn. In Gouda had men-dezelfde ervaring. Maar daar werd ons ook verteld dat één van de gasten door de goede zorgen zo opknapte, dat zij weer naar huis kon terugkeren. Een dag vol indrukken en nuttige informatie. Met dank aan de men sen in Leiden en Gouda die voor een stelletje wildvreemde figuren uit Soest tijd uittrokken, ter wille van de zorg voor mensen in hun laatste levensfase. Marjan Haak is voorzitter van de ini tiatiefgroep voor het hospice in Soest. Informatie op www.hospicesoest.nl of 88 6037654. Soester Courant tachtig jaar thuis in Soes(terberg) ...daar word je altijd beter van!" "Ik laat regelmatig mijn ogen testen. Dat zou trouwens iedereen moeten doen want goed zien. daar word je altijd beter van!" Doe de gratis oogtest en maak kans op fantastische prijzen op www.nlvision.nl. Éi KijU w da smaroofwsardoi op wswr-oMtion»! De dtskowfise optillen h ow buurt ie BURG. GROTHESTRAAT 10 - 3761 CM SOESTDIJK - TEL 601 38 59 's Maandags gesloten

Soester Courant | 2004 | | pagina 7