zen 'Van heidehut tot residence' I Scheldnamen zeldzaam, bijnamen te over Parketschuivers Zeist vieren carnavalsfeest bij Abrona bij servicedesk van Plus lerenade voor jarige preses Tin zangkoor Sursum Corda Uit de historie van Soest(erberg) 1 oten 3-18.00 3-17.00 175,- 375,- 59,- 49,- 199,- MEDISCHE DIENST Show- en twirlteam Odeon pakt drie nationale titels Bewakers van vliegbasis naar politieschool? Abrona eert Landzaat met overzichtstentoonstelling KERKDIENSTEN ïm Jetten ireg-Oost 279 Woudenberg 3-2861784 SCHRAVEMADE B.V. VRIJWILLIGERSHULP NODIG? 603 I119* pagina a HULPVERLENING 1r WOENSDAG 28 JANUARI 2004 Spiritueel Reiki-Centrum "Mahatma". WWW.rabobankonline.com ,5:, €11,29 ,hotl €9,99 fq 99 €10,99 BOTTELIER tiern.o^ Opening expositie Kunst in de kerk ingang van maandag 2 januari Douchekabines Stoomkabines f Wastafels 'Toilet Baden B adkamer meubels 'Kranen tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: ©0900- 8844; alarmnummer:© 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilli gershulp; werkdagen 09:30- 11:00 uur, ©035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzor- gers. Coördinator: Marijke van den Berg, ©06-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soester berg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, ©351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Eiie, ©352391. Grof vuil, ©0800-7662000. OESTERBERGSE COURANT Entreekaarten voor deze avond zijn in de voorverkoop via de web site van de Parketschuivers (www.parketschuivers.nl) verkrijg baar voor 5,00 per stuk. Voor zover er daarna nog losse kaarten aan de zaal verkrijgbaar zijn, kos ten deze 7,50. Met de opbrengst van deze feest avond houden De Parketschuivers op maandagavond 23 februari een voor deze doelgroep gratis carna valsfeest voor gehandicapten en minder validen. Dan treedt het feestduo Qwisnix uit Zeist op. Be zoekers van de feestavond op 21 februari steunen dus tegelijkertijd de carnavalliefhebbers van Abro- na. Op de 23° houden de Parketschui vers 's middags, samen met de Evenementen Organisatie Zeist, de jaarlijkse seniorenfeestmiddag in Figi in Zeist. is te vinden op de website of Meer informatie over de festivi- aan te vragen via e-mail: teiten van De Parketschuivers carnaval@soesbergen.tk Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, ©0900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, ©030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, ©352467; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, ©033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Een van de werken van Gerard Landzaat, getiteld De zingende vo gel. deau zijn dit jaar verschillende overzichtstentoonstellingen te be zoeken van kunstenaars met een verstandelijke beperking. De kunstwerken zijn gemaakt in de Ateliers van Abrona. Hier kun nen de kunstenaars hun creatieve kwaliteiten omzetten in bijzonde re kunstwerken. Deze werken zijn, na de tentoonstelling, te leen én te koop bij Abrona Kunst, Lunch en Cadeau in Zeist. In de Kunstuit leen bevinden zich naast deze wer ken nog vele andere werken ge maakt door kunstenaars met een verstandelijke beperking. Abrona Kunst, Lunch en Cadeau is geves tigd aan de Montaubanstraat 84 in Zeist, telefoon (030) 692 51 91. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 10:00 - 17:00 uur. htb'itter ïoo cl j lever lood €11,99 uisselectie l gj oec 100 cl J y De slijter die verrast Zaterdag 31 januari zondag 1 februari Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 pastor P. van Hooijdonk; eucharistieviering; gemengd koor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 10:00 pastores Ben Verberne en Joke Litjens; tv-uitzending Samen op Weg (PKN), Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. C.J. Janssen, Soesterberg Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 C.J. Droger, Apeldoorn World Outreach Church (info locatie: ©0346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Met drie nationale titels en een zilveren medaille heeft het show- en twirlteam van Odeon andermaal goed ge scoord. De Soesterbergers mochten op basis van de voorronden in acht catego rieën meedoen aan de NK. Twee solisten, drie duo's, twee kwartetten en het smallteam mochten opdraven tijdens de kampioenschappen, waarop 240 optredens te zien waren. Het kwartet dat in de jeugddi- visie uitkomt, veroverde de titel. Deze formatie wordt gevormd door Rebccca en Laura van Laar, Gabriëlla van Dijk en Shannon Scott. Ook het kwar tet dat in de derde divisie is in gedeeld, werd tot winnaar ge kroond, evenals het smallteam. Van de duo's behaalden Debby van Dorrestein en Sabrina Jon- gerius de tweede prijs.Daarmee zorgde de twirlsters opnieuw voor uitstekende resultaten op het Nederlandse podium. Ove rigens is de afdeling van Odeon op zoek naar nieuwe leden van af acht jaar. Belangstellenden kunnen bellen naar 0346- 351431 of 352448 of kijken op www.twirteamodeon.nl De Zeister carnavalsstichting De Parketschuivers wijkt dit seizoen voor haar festiviteiten uit naar de feestzaal 't Licht punt van Abrona, voorheen Sterrenberg. Zaterdag 21 fe bruari zal er een carnavals/ feestavond worden gehouden met live-muziek. Daarnaast zijn er optredens van de Neer- landse twirlkampioenen van Odeon en de boerenkapel Ge- woan Bar. Nieuwe cursus-voorjaarseizoen 2004: start februari. Intuïtieve Ontwikkeling. Intuïtief tekenen/schilderen. Mediteren/Mantra zingen/Healingen/Reiki-Cursussen. Regressie-Reïncarnatietherapie. Spirituele Verlichting-gesprekstherapie: o.a. angsten, fobieën, woede, dogma's, relaties, trouw-ontrouw, liefde etc. etc. Cursus Droom-uitleg. Intuïtieve ontspanning-massage. Voor behandeling en Gesprekstherapie: Spiritueel Reiki-Centrum "Mahatma". Informatie: tel. 0346-331113 website: C.Vrugt.freeler.nl e-mail: C.Vrugt@freeler.nl Bij Abrona Kunst, Lunch en Cadeau is de overzichtsten toonstelling te bezichtigen van die kunstwerken gemaakt door Gerard Landzaat. Landzaat heeft in zijn leven vele bijzon dere kunstwerken gemaakt. Op dit moment is hij, vanwege zijn leeftijd, niet meer in staat om te schilderen. Abrona vond het lijd worden hem te eren met éen tentoonstelling. Zijn werken zijn door de jaren ïeen in vele musea in binnen- en éüitenland tentoongesteld. Zijn 'erken zijn kleurrijk en zijn afbeel dingen bestaan onder andere uit Jilmen, vissen, vogels en fantasie- neren. In het overzicht van zijn euvre is de ontwikkeling van zijn ,unstenaarschap duidelijk zicht- aar. Onlangs zijn er nog bekers lemaakt met daarop de afbeelding Jan twee van zijn werken. Bii Abrona Kunst l unch en Ca- Zoals het er nu uitziet, zal be wakingspersoneel dat nu nog werkzaam is op de vliegbasis Soesterberg bij de groep gaan horen, die de overstap naar de politie kan maken. De eerste groep van 250 militairen gaat dit voorjaar een verkorte op leiding op de politieschool volgen, voordat zij bij de politie kunnen worden ingedeeld. Minister Kamp van Defensie heeft dit gezegd in het televisieprogramma Buitenhof. Het gaat om militairen met een arbeidsovereenkomst voor bepaal de tijd en militairen van wie de functie door bezuinigingen binnen defensie in zijn geheel komt te ver1 vallen. Op vliegbasis Soesterberg zijn nogal wat militairen in de be wakingsbranche werkzaam met een arbeidsovereenkomst voor be paalde tijd. Defensie zal in eerste instantie na gaan of een andere functie binnen een ander krijgsmacht onderdeel vacant is. Indien dit niet het geval is, krijgen de militairen een aanbod om naar de politie over te stappen. In de grote steden is het verloop bij de politie groot. Daar zitten de korpsen te springen om nieuw per soneel. Bovendien hebben de po litiekorpsen de komende jaren te maken met een toenemende ver grijzing onder het personeel. Vooral in de rubriek 'Verdwe nen Soest' komt het meer dan eens voor dat 'oude Soesters' 'net een bijnaam worden aange duid. Lubbert de Kriek, Plankewammes (de koddebeier van Soesterberg), Toon van 't Zuurengd, Flora-kom-hier, Kaat 't lubbe wief, Kouwe Eere- pel, Simon de Tovenaar, Gied de Kaaloor het zijn slechts enke le voorbeelden van de honder den die genoemd kunnen wor den. Het waren niet alleen bijnamen, maar soms ook scheldnamen. Het gebruik daarvan heeft tot menig handgemeen geleid - en erger! Het is maar goed dat de auteur van het 'Groot Schimpnamen- boek van Nederland' zich heeft beperkt tot scheldnamen. Zou hij ooit het idee hebben gehad een boek over bijnamen te schrijven, dan zou het dus alleen al wat Soest betreft een 'pil' zijn gewor den. De 'scheldnamen' van de Soesters zijn in het Schimpna- menboek beperkt gebleven tot Knollenplukkers, Soester knollen en bekkensnijders. De betekenis van dat laatste woord zal trouwens de meeste Soesters ontgaan. Het wordt al lang niet meer gebruikt. Ook de herkomst van 'Soester knol' zal niet iedereen duidelijk zijn. Bo vendien beschouwden sommigen die naam niet zozeer als een scheldnaam als wel als een ere naam. De Soester Knollenpluk kers waren begin jaren vijftig en in de jaren zestig een bekend onder deel van de muziekvereniging PVO. Ze traden op bij bijzondere evenementen in blauwe kiel, zwar te broek, zwarte pet en boeren- zakdoek om de hals geknoopt. Omdat het gezelschap steeds meer een eigen leven ging leiden binnen de vereniging, werd beslo ten het op te heffen. Jaren later kwam de nu bestaande Eemlan- der Blaaskapel ervoor in de plaats. 'Bekkensnijders' Het scheldwoord 'bekkensnijders' dateert waarschijnlijk uit de vori ge eeuw. In 't Gooi en Eemland was het de gewoonte van enkele inwoners die minder cped bekend stonden om minstens één keer per jaar, tijdens de kermis, ruzies met inwoners van andere dorpen uit te vechten met een mes. Daar naast daagden ze elke willekeuri ge, argeloze vreemdeling die in hun ogen daarvoor in aanmerking kwam, uit tot een messengevecht. Dat gebeurde bijvoorbeeld als de vreemdeling zich van het mes wil de bedienen dat rechtop in de ta fel was gestoken of er alleen maar naar keek. Vooral in de dorpsherberg De Drie Ringen in de driehoek Eemstraat-Kerk- straat-Peter van den Breemerweg werd op deze manier menig rob bertje gevochten. Het gezicht van de meest beruchte messenvech- ters was dan ook getekend door littekens van messneden. De auteur van het Schimpnamen- boek zou meer werk hebben als hij de bijnamen van de Soesters had verzameld en ook verklaard. Die zijn bijna zo oud als de mensheid zelf. In de vaderlandse geschiede nis duiken namen op als Karei de Grote, Karei de Stoute, Willem de Veroveraar, Lodewijk de Vrome, Jan zonder Vrees en De Zonne koning. Bijnaam Omstreeks de eeuwwisseling, toen Soest nog een boerendorp was van enkele duizenden inwo ners, droegen velen van hen de zelfde achternaam, zoals Hilhorst, Van den Bre(e)mer, Kok, Butze- zijn van de Stalenhoef's die in Soesterberg de herberg De Ooie vaar exploiteerden en bewoon den. Soms kende men niet eens ie mands echte naam, zo sterk inge burgerd was diens bijnaam. Dat gold bijvoorbeeld voor Karei 1. Hij kreeg deze bijnaam door zijn ui terlijk en kleding. Blijkbaar wilde hij precies lijken op de afbeelding van Karei 1 op de sigarenbandjes van dat merk en de afbeelding op het deksel van de doos. Het was logisch dat zijn zoon Karei II werd genoemd. Andere bekende bijnamen in Soest waren Magere Griet, Sche le Evert, Mie Klomp, Teus Drop je, Evert Bal, Reier Keu, Toon de Boender, Grote Aal, Willem d'Eezel, de Kistjesman, Zwarte Hanna, Jantje Wisniet, Eef Pruum, Ant Kors, Kees Kin, Wil lem Zolder, Kees de Uirk, Baron But, Toon Schiet, Driekus over de Plank, Jan Rad, Wous de Vlooi, Gart Peut, Gart Hit, Arie Thf, Wessel de Wijs en Leentje Poep. Soms is de oorsprong duidelijk, maar minstens zo vaak ook niet. De man die ervoor moest zorgen dat de letters van de naam op het gordijn werden gespeld, had een N te weinig van huis meegenomen. Daardoor stond er bij een uitvoe ring in hotel Eemland Knollepluk- kers in plaats van Knollenpluk kers. et ingang van maandag 2 fe- [uari is de servicedesk van de lesterbergse supermarkt Plus In Soest, tevens het plaatselijk kantoor. In eerste instan- fe is de verkoop van VVV-ge- enkbonnen dan weer in het egdorp mogelijk. |a Restaurant De Tïiin, Boekhan- 11 Marjolijn en Drogisterij Suk- g is de plaatselijke VW straks 'estigd in de supermarkt Plus Soest aan de Rademakerstraat. ji Piet Taai, sinds 1994 namens jesterberg bestuurslid van de Soest de vraag, wat de reden ian deze wijziging is. 'Omdat de VW-bezoekers veel tijd vergden, ging dat ten koste van de eigen klanten van de winkels. Daarom leek een einde te komen aan de vestigiging van een plaatselijke VW-balie. Maar na overleg met de eigenaar van Plus van Soest, wordt de servicedesk van deze su permarkt het nieuwe VVV-kan- toor zoals elders in soortgelijke bedrijven ook te doen gebruikelijk is. Gezien de ruime openingstij den, zelfs langer dan in het WV- kantoor aan de Steenhoffstraat in Soest, is Plus van Soest de ideale plaats als VW-locatie.' Ook eigenaar Van Soest van de supermarkt is blij met deze uitbrei ding van zijn servicemogelijkhe- V.l.n.r. Gonny van Weldere met baby; medewerkster McCracken, eigenaar Van Soest, assistente Li- zette van Ek en Carla van Asten van de VVV Soest. den. 'We beginnen met de verkoop van de VW-geschenkbonnen om daarna verdere mogelijkheden te bekijken. Voor bezoekers oriënte ren wij ons in principe op plaatse lijke zaken. Uiteraard moeten we ons in deze materie inleven, maar dat is een kwestie van tijd. We zijn blij op deze wijze voor de inwoners van het vliegdorp in een behoefte te kunnen voorzien.' Srrisje van Woudenberg is de seer gewaardeerde voorzitter ran het Soester zangkoor Sur- [um Corda. Zij dacht in alle itilte de 'Sara-tijd' te mogen lereiken, maar kennelijk had ze daarbij niet aan enkele koor leden gedacht. In een stromende regenbui kwa men 's morgens om zeven uur Je- den van het koor bij de woning van de voorzitter aan, waar alles nog in mepe rust was. De natuur hielp hen een handje, want op het mo- lent dat een gedekte tafel voor de pordeur werd gezet, werd het in- ïns droog. Jfe dirigent Oene Hofman, voor- zién van accordeon, was zelfs mee- [gïkomen en zo kon, na een paar keer driftig bellen, het gezang ter ere van de jarige beginnen. Na en kele minuten verscheen 'Sara' en ze sloeg van verbazing de handen voor haar mond. De altijd zo spraakzame voorzitter kon enkel stamelen: 'wat is dit leuk. Wat vind ik dit mooi!' Volgens een van de 'bendeleden' is dé spontane actie typerend voor Sursum Corda. 'Een fantastische club, waarin naast terdege beoefe nen van de zangkunst, ook veel plezier wordt gemaakt.' Sursum Corda repeteert elke dins dagavond vanaf kwart voor acht in de zaal van de Emmakerk aan de Regentesselaan in Soestdijk. Terwijl Errisje van Woudenberg van haar ontbijt geniet, zorgen le den van Sursum Corda voor een muzikale sfeer. In het Kerkelijk Centrum Zeist- West wordt zondag een tentoon stelling geopend van kunstwerken gemaakt door mensen met een verstandelijke beperking. Na af loop van de kerkdiensten vindt de officiële opening plaats en kan men met een kopje koffie de kunstwerken rustig bekijken. De tentoonstelling geeft een goed overzicht van de collectie van de Kunstuitleen van Abrona. Wie de tentoonstelling op andere dagen wil bezoeken, kan contact opnemen met het Kerkelijk Cen trum, telefoon (030) 695 61 68, in winkelcentrum De Clomp. De werken zijn te bezichtigen tot woensdag 31 maart. De kunstwerken zijn gemaakt in de Ateliers van Abrona. Hier kun nen de kunstenaars hun creatieve kwaliteiten omzetten in bijzonde re kunstwerken. Deze werken zijn, na de tentoon stelling, te leen én te koop bij Abrona Kunst, Lunch en Cadeau in Zeist. In de Kunstuitleen zijn naast deze werken nog vele ande re werken te zien, gemaakt door kunstenaars met een verstandelij ke beperking. Abrona Kunst, Lunch en Cadeau is gevestigd aan de Montaubanstraat 84 in Zeist, telefoon (030) 692 51 91. Ope ningstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 10:00 - 17:00 uur. laar en Van Logtenstein. Om de families te onderscheiden, kregen ze een bijnaam. Die was niet be doeld als scheldnaam. Een veel voorkomende naam was Hil horst. In die familie werden bijna men gegeven in de trant van Piet van Riek, Piet van Piet van Riek, en van Gies van Albert en Willem van Gies. Toen een Hilhorst het boerenbedrijf vaarwel zei en rog gebroodbakker werd, kreeg hij al gauw de bijnaam Gijs Broodje. Een bekende inwoner met een bijnaam was Jan Pomp: Jan Slechtenhorst, die voor zijn huis een pomp had staan. Teus de Kat was Anthonius Kinderdijk die zijn bijnaam kreeg omdat hij zo lenig was. Hendrik uit de Teut was de herbergier uit de Teutsteeg (Kor te Melmweg). Teut moet hier niet worden vertaald als dronken, maar eerder als puntige, spits toe lopende weg (tuit of tuut). Gies van de Plas was een boer die aan een plas op de heide (Plasweg) woonde. Willem van den Heuvel, de veerbaas van de Kleine Melm, had zijn bijnaam Zwarte Willem te danken aan zijn donkere huidskleur. Kees de Goede was in Soest be kend als Kees de Koei, omdat hij in koeien handelde. Frans de Rooij werd Frans Oliebroek ge noemd, omdat hij zoveel dronk. De Ooievaar is de bijnaam van met name die leden van de fami lie Stalenhoef die afstammelingen

Soester Courant | 2004 | | pagina 9