Eind aan anderhalfjaar voetbaltraining in Amerika Luchtmachtofficieren op Soesterberg beëdigd Jaar lang luierschoon en -droog 'Met deelplannen in de kast Soesterberg toekomstvast' Kneutercabaret Soesterberg is een gezellig avondje-uit KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST Kans dat gevangenis in Soesterberg blijft Cursussen Burgstede www.rabobankonlme.com David Smits (28) uit Soesterberg: 'Het is echt een ervaring' Bingo grootouders en kleinkinderen PAGINA 8 WOENSDAG 4 FEBRUARI 2004 ,t uit de Bunschoten, oudenberg Zaterdag 7 februari zondag 8 februari Rooms-kathofiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Vrijdag 14:30 pastor G. Claassens; viering in De Heybergh Zondag 10:30 pastor J. Beekman; eucharistieviering; gemengd koor Samen op Weg (PKN), Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra; avondmaal World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 H.D. Gosseth De kans is groot dat de als gevangenis ingerichte ge bouwen op het voormalig Amerikaanse deel van het Kamp van Zeist in Soester berg ook na de destijds af gesproken sluitingsdatum van april 2005 als gevange nis in gebruik blijven. Het Ministerie van Justitie wil de accommodatie, die plaats biedt aan 800 ge vangenen, niet kwijt. Op dit moment is Justitie in onderhandeling met de be trokken gemeenten, Soest en Zeist, en met het provinciaal bestuur over dit voornemen. Volgens een woordvoerder van het ministerie moet er dit voorjaar duidelijkheid zijn over de toekomst van de des tijds enkel als opvang voor bolletjesslikkers in gebruik ge nomen accommodatie. Mo menteel verblijven er naast drugssmokkelaars ook illega le vreemdelingen en veelple gers. Het gemeentebestuur van Soest heeft veel moeite met de voortzetting van het huidige gebruik van het cellencomplex op het Kamp van Zeist aan de Richelleweg nabij het Militai re Luchtvaart Museum. Soest ging destijds dan ook onder voorwaarden akkoord met de inrichting. Daarbij werd de af spraak gemaakt dat deze tot april 2005 in stand zou blij ven. Daarna, zo was het plan van Soest, passend in het be leid van de laatste jaren, zou het terrein bij voorkeur aan de natuur worden teruggegeven. Op woensdag 18 februari vindt in Dorpshuis Burgstede te Soesterberg de workshop kleur/stijladvies plaats. Tij dens deze workshop krijgen de deelnemers adviezen over kle ding, zoals gebruik van kleuren en modellen en over kapsels. Voor wie ook wel eens twijfels heeft bij de aanschaf van nieuwe kleding of voor een bezoek aan de kapper, is dit een gelegenheid tot een eerste aanzet om miskopen in de toekomst te voorkomen. De workshop begint om 19:30 uur en duurt tot 21:30 uur. De kosten be dragen 10,00. Belangstellenden kunnen zich hier nog voor opge ven bij Dorpshuis Burgstede aan het Dorpsplein in Soesterberg, SS 0346-351975. Verder biedt Dorpshuis Burgstede de mogelijkheid tot het volgen van een eur:;us Qigong. Deze cursus brengt de deelnemers een aantal technieken bij die hun welzijn kun nen verhogen. Door de meestal statische vorm van de lessen is het gemakkelijk aan te leren, ook voor oudere cursusdeelnemers. Tevens is Qigong zeer geschikt voor men sen met rugklachten, RSI en hoofdpijnklachten. Bij twijfel wordt er uiteraard vooraf met de docent overlegd en eventueel een proefles gevolgd. De cursus start op vrijdag 13 februari van 19:30 tot 20:30 uur en omvat twaalf les sen. De kosten bedragen 60,00 voor de gehele cursus. Opgave kan ook voor deze cursus bij Dorps huis Burgstede. Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 880900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, 88030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, 88352467; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, ^033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Vrijdag zijn op de vliegbasis Soesterberg 36 nieuwbenoem de officieren van de Koninklij ke Luchtmacht beëdigd. Tij dens de jaarlijkse bijeenkomst legden zij ten overstaan van de Bevelhebber der Luchtstrijd krachten, luitenant-generaal Dick Berlijn, de eed of belofte af. De luchtmachtofficieren hebben vorig jaar met succes hun studie aan de Koninklijke Militaire Academie (KMA) af gerond. Generaal Berlijn zei dat het een belangrijke dag was, voor zowel de KMA-offïcieren als voor de Ko ninklijke Luchtmacht. Door het af leggen van de eed of belofte beves tigen de officieren dat zij zich be wust zijn van hun bijzondere posi tie in de samenleving en binnen de Koninklijke Luchtmacht. Boven dien geven de officieren hiermee aan dat ze op de hoogte zijn van de verantwoordelijkheid die dit als officier en toekomstig leidingge vende met zich meebrengt. De ge beurtenissen van de afgelopen ja ren hebben volgens de generaal meer dan eens bewezen dat de sa menleving kwetsbaar is en dat het onder andere de taak van de krijgsmacht is deze te beschermen. Van de nieuw benoemde Beroeps officieren Onbepaalde Tijd wordt ook in deze taak veel verwacht. Dat militairen van de krijgsmacht de eed of belofte afleggen, is een traditie binnen de Nederlandse krijgsmacht, die teruggaat tot het Speciaal voor grootouders en kleinkinderen, dus niet voor vaders en moeders, staat voor zondag middag 8 februari een Bingo op het programma in het ontmoe tingscentrum van De Drie Eiken aan het Dorpsplein in Soesterberg. De kaarten voor volwassenen kos ten 3,50 inclusief een kopje kof fie of thee. Voor kleinkinderen kosten de kaarten 2,00; zij krij gen een glaasje frisdrank. De zaal is geopend vanaf 13:00 uur. De eerste bingoronde gaat om 14:00 uur van start. jaar 1814. De ceremonie op de Bakermat vond plaats voor het front van de troep en ten overstaan van militaire- en burgerautoritei ten, familieleden en andere geno digden. Tijdens, de plechtigheid werd de muziek verzorgd door de Kapel van de Koninklijke Lucht- Na de beëdiging poseren de 36 nieuwbenoemde luchtmachtofficie ren op Soesterberg bij een Cougar. macht. Het geheel werd afgesloten met het volkslied en een receptie in het Officierscasino. Baby Sem van Nancy en Gijs de Laat aan de Moerbessen- berg 23 in Soesterberg kan een jaar lang bijna letterlijk in de watten worden gelegd: hij krijgt gedurende twaalf maanden z'n luiers gratis van supermarkt Plus Van Soest in Soesterberg. Dat heeft hij te danken aan het feit dat hij op dezelfde dag is geboren als het eerste kind van prins Wil- lem-Alexander en prinses Maxi ma, prinses Amalia. Al jarenlang krijgen kersverse ouders in Soesterberg van Plus bij inlevering van het geboortekaartje de 'blijde boodschappendoos' ter waarde van 35 euro. Hierin zitten allerlei han dige spulletjes voor babyverzor ging, zoals luiers, babydoekjes en babyvoeding, maar ook wasver- zachter, en koffie voor de ouders. Medewerkers van Plus krijgen de felicitaties en het pakket thuisbe zorgd. Een traditie die Plus nog jaren wil voortzetten. Prinselijke' baby Sem de Laat in Soesterberg met zijn ouders en broertje Frenky. Rechts de heer Van Soest, die namens Plus een jaar lang gratis luiers aanbood. De geboorte van prinses Amalia vond men in de Soesterbergse su permarkt zo'n bijzondere gelegen heid dat hieraan extra aandacht werd besteed. De Soesterbergse baby die op dezelfde dag als het prinsenkind zou worden geboren, zou een jaar lang gratis luiers krij gen. Nancy en Gijs de Laat werden op 7 december, de geboortedag van prinses Amalia, om 17:39 uur de gelukkige ouders van Sem. Hij woog bij de geboorte 4.400 gram en had een lengte van 53 centime ter. Hij had al een broertje, Fren ky, van negentien maanden. Een delegatie van Plus kwam vo rige week de ouders verrassen met het bijzondere geschenk, een ges te die de ouders zeer op prijs stel den. Sem zelf had van dit alles geen weet. ftedactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 SOESTERBERGSE COURANT Loting Loting David Smits (28) is als het ■ware opgegroeid met voetbal. [Vader speelde het spelletje en zoon speelde bij de jeugd niet alleen bij de voetbalvereniging Soesterberg die toen nog be stond, maar ook bij Zeist en De 'Heern en bij de senioren bij [)OSC in Den Dolder. Hij had toen niet durven en kunnen dro- nen dat hij ooit nog eens als voetbaltrainer in Amerika aan de slag zou gaan. Omdat men daar vooral op zoek is naar jeugdtrainers, bij voorkeur ook nog vrouwelijke, hoopt men op meer aanmeldingen uit Neder land. Wie het avontuur aandurft, kan contact opnemen met soccercentersbart@aol.comInfor matie is te vinden op de website www.soccercentersnj.com. Smits: 'Het is echt een ervaring. Je gaat erheen en hebt er eigenlijk nergens een beeld van. Maar je wordt perfect opgevangen. Wij wonen met negen trainers in twee huizen met voor ieder een' eigen slaapkamer. Je hebt een eigen auto van de organisatie, een eigen mobiele telefoon en je krijgt om de twee weken salaris. Alleen eten en drinken moet je zelf beta len. Je werkt van twee uur 's mid dags tot negen uur 's avonds. Op zaterdag zijn er meestal classes of toernooien, de zondagen zijn de wedstrijddagen.' Vader Herman Smits was bij de KNVB betrokken bij het in 1992 via Eurosport opgezette goal- master-programma, waarbij jeugd spelers voetbalspelletjes deden met spelers uit het Nederlandse betaalde voetbal. In 1994 ging David een keer met z'n vader mee. Hij stak hier en daar een hel pende hand toe, floot nu en dan een wedstrijdje en werd in 1996 assistent van zijn vader die trainer was bij DOSC. Toen zijn vader een keer uitviel, mocht David de training overnemen. Hij kreeg positieve reacties, maar had toen nog niet de ambitie om zelf ook trainer te worden. In 1999, na zijn militaire dienst tijd, ging hij eerst een avontuurlij ke reis als backpacker door Au stralië maken, waar hij met enkel een rugzak al liftend acht maan den het land door trok. Twee jaar later ging hij naar Amerika. Hij kwam via dezelfde organisatie die zijn reis naar Australië had voor bereid in een zomerkamp in Pennsylvania terecht. Daar waren zijn gegevens en zijn voorkeur voor voetbal al bekend. Hij kreeg Met dit Amerikaanse meisjesvoet balelftal behaalde David Smits in een tweedaags voetbaltoernooi de vijfde plaats van de 126 deelnemen de teams. dan ook het verzoek om van de negentien activiteiten in het kamp voor jongens en meisjes van zeven tot zestien jaar het onder deel voetbal voor zijn rekening te nemen. Ruim acht weken pro beerde hij de kinderen de kneep jes van het spel bij te brengen. Een hoogtepunt was aan het eind de competitie met teams van andere zomerkampen. Het trainingswerk in Amerika was hem zo goed bevallen dat hij, eenmaal terug in Nederland en bij DOSC, besloot bij de KNVB de trainerscursus te volgen. Het ging hem gemakkelijk af. Zonder moeite behaalde hij het diploma. 'Ik had meer in m'n mars dan ik zelf had gedacht. Het trainen ging me gemakkelijk af', zegt hij. Toen in Soesterberg het balletje weer begon te rollen en de voetbalver eniging 't Vliegdorp van de grond kwam, verliet hij DOSC en ging in eigen dorp als trainer van D 1 bij 't Vliegdorp aan de slag. Advertentie Surfend op internet stuitte hij op een advertentie met het e-mail adres van een Nederlandse trai ner die in New Jersey werkzaam is, waarin voor een periode van anderhalf jaar fulltime jeugdvoet baltrainers werden gezocht. Het leek hem een uitdaging, hij rea geerde en kreeg de dag erna al antwoord: hij was welkom op de voetbalschool Soccer Centers, opgezet door een Amerikaanse zakenman die zelf niets met voet bal heeft. Daar gaat Smits, na het verlof van ruim een maand in Ne derland, samen met nog acht Ne derlandse trainers onder leiding van Bart Jansen, over anderhalve week aan de laatste fase van de achttien maanden beginnen. Verenigingen uit de omgeving huren bij Soccer Centers een trai ner. Afhankelijk van de wensen krijgt de jeugd training op de ac commodatie van de vereniging zelf of (overdekt in de opblaasbare accommodatie waar zes teams te gelijk kunnen trainen of buiten op kunstgras) op het centrum. Smits heeft sinds maart 2003 twaalf verschillende teams van jongens en meisjes getraind. Bovendien was hij van een team op wed strijddagen coach. Behalve teamtrainingen verzor gen de trainers ook voetbalclasses van acht weken waarvoor spelers zich individueel kunnen aanmel den. Hier leren ze zuiver te schie ten, passeer- en kapbewegingen en k'rijgen ze conditie- en even tueel keeperstraining. Wie nog beter wil worden, kan zelfs privc- training krijgen. Of de kinderen daar anders zijn? 'In ieder geval hebben ze meer discipline. Ze hebben ook meer respect voor de trainer/coach (wij zijn immers de professionals) en het materiaal waar ze gebruik van maken. En dan: de meisjes vind ik enthou siaster dan de jongens.' Hoewel in Amerika basketbal, ba- Dngerenwoningen en n. Voldoet u niet aan de stelde voorwaarden, dan d de betreffende woning :oek wordt dan niet »t uw woonbon? list ingevulde woon- indeld. Bovendien wordt tan alle voorwaarden zoekende doen nooit bonnen mee. Indien er ijn ingezonden worden e meegenomen in de Donnen, waarbij alles iting in volgorde gezet, cand i daten lijst staat dan„ principe door de ;r aan u aangeboden, ning dan krijgt u via de jvestingsvergunning van waarvoor u leges ad. len. t I voor een woning, dan ■erkdagen na het verstrij- ermijn benaderd door de een aanbiedingsbrief is s woning van binnen te geen zin tussentijds te v kansen. ïrking bent gekomen voor gt u geen bericht! gtoewijzing Ie woningtoewijzingen ;n in een overzicht, gegeven hoeveel reacties ijn ontvangen en of de f aan een voorrangs- A/ezen. oekenden n is het mogelijk om op gronden een urgentie- •ijgen. Slechts in een zeer allen zal een dergelijke :hts van toepassing is g worden verstrekt. ■r kunt u verkrijgen bij 84, Soest, of op de woonruimteverdeling.nl. pt een serieuze klacht r de woningtoewijzing, rifteiijk indienen bij 6, 3760 AG Soest, ter ichtencommissie. ;n heeft over het 1 dan kunt u daarvoor Bezoekadres dagelijks van lur aan de Laanstraat 84 Ires: Postbus 276, inruimteverdelinq.nl 40 94 98 Aantal Wijze van reacties toewijzing 15 Loting 79 Loting 33 Loting 23 Loting 25 Loting 8 Loting Zoals eerder gemeld werkt de Werkgroep Toekomstvisie Soesterberg (WTS) aan een concept-totaalplan ruimtelijke ordening voor Soesterberg. Op de laatste van de twee discus sie- avonden in het Kontakt der Kontinenten in Soesterberg, waar de inwoners hun ideeën over de invulling van de hoek Kampweg-Banningstraat kon den inbrengen, is het college dringend gevraagd hierop in te haken. Zowel namens de Vereniging Soesterbergs Belang (VSB), waar van hij secretaris is, als de WTS, waarvan hij lid is, maar ook als een in Soesterberg wonende en wer kende betrokken burger deed Arie Treur het college van burgemees ter en wethouders nog enkele con crete aanbevelingen. 'Voor een goede samenhangende ontwikke ling van Soesterberg' vroeg hij het college bijvoorbeeld ook om de ideeën voor deelplannen in en rond Soesterberg vooral op te slaan, maar er een paar maanden niets mee te doen. Hij noemde in dit verband de woningbouwplan nen voor Sterrenberg-Abrona; de herinrichting van het Dorpsplein en omgeving, en de inrichting van de hoek Kampweg-Banningstraat. Treur: 'Even wachten kan zonder problemen. Soesterberg zit nergens in de knel, maar wil wel vernieu wen en uitbreiden.' En: 'Met deel plannen even in de kast, wordt Soesterberg toekomstvast.' Treur vroeg zich af of eind januari 2004 als keerpunt in de geschiede nis van Soesterberg kan worden beschouwd. Momenteel werkt de gemeente mee of ontwikkelt zelf plannen die per plan maar een deel van Soesterberg betreffen. Samenhang tussen die plannen is er niet en dat zal zich volgens hem in de toekomst wreken. Als voor beeld noemde hij het plan van de school aan de Kampweg waar geen rekening wordt gehouden met de feiten van geen kinderaanbod en een verkeersonveilige omgeving. Een ander voorbeeld is, meepraten over plannen van Abrona-Sterren- berg en nie.t attent genoeg zijn op de gewenste sportfaciliteiten aldaar voor Soesterberg. Snel Een totaalplan zoals Soesterberg bedoelt, kost volgens Treur geen twee jaar, zoals Ad van Dongen van de afdeling ruimtelijke orde ning zei, maar het kan ook niet zo snel als wethouder Harry Witte het wenst, namelijk dat het tijdschema van maart gewoon kan worden aangehouden. 'Ik denk aan een totaalplan, waarin in goed overleg tussen de gemeente en Soesterberg een samenhangende visie wordt ontwikkeld, waarin goed nage dacht wordt over waar woningen, scholen, sportfaciliteiten en derge lijke op langere termijn het beste tot hun recht komen. Met zo'n to taalplan, kunnen we, door samen te werken, in april klaar zijn,' aldus Treur. Hij vroeg burgemeester en wet houders om de Soesterbergse be volking in mei op vier avonden uit te nodigen, om kennis te nemen van en in te spreken óp dat Totaal plan. Vier avonden omdat de ge schiedenis heeft bewezen dat Soes- terbergers zeer betrokken zijn bij hun dorp. 'Voor een ongewild deelplan organiseert u al twee avonden. Voor een géwild Totaal plan brengt u vast meer Soester- bergers in beweging,' voorspelde Treur. Los van officiële procedures is er dan in zijn optiek in juni een to taalplan waaraan daarna de deel plannen kunnen worden getoetst. Volgens hem popelt Soesterberg om samen met de gemeente de schouders te zetten onder zo'n to taalplan. seball en football de populairste sporten zijn, wint soccer, het voet bal, vooral bij de jeugd aan popu lariteit. Technisch lopen ze nog zo'n driejaar achter in de ontwik keling, maar hier en daar duiken al talenten op, zoals de veertienjari ge Frcddy Adu. 'Iedereen wil hem hebben.' Clubs in regio In augustus loopt Smits' (studentcn)visum af. Men zou hem wel willen houden op Soccer Centers en hij wil ook wel blijven, maar de regering Bush houdt dat tegen doordat ze niet erg scheutig is met het verstrekken van werk vergunningen (green cards) aan buitenlanders die geen echte bij drage aan de economie leveren. In Nederland wil hij zo snel mo gelijk bij een vereniging aan de slag, naast z'n (meest waarschijn lijke) werk als verkoper. Hij heeft Voetbaltrainer David Smits uit Soesterberg in New York met op de achtergrond het Vrijheidsbeeld. z'n vakantieperiode dan ook be nut voor het leggen van contac ten met enkele clubs in de regio. Daarom komt hij eerder (in juni) terug om de voorbereidingen op het nieuwe seizoen helemaal te kunnen meemaken. Nog een paar e-mailtjes naar vrienden en bekenden in Neder land en dan zit voor David Smits het verblijf in Amerika erop. Een van z'n laatste mailtjes voor zijn vakantie was een berichtje met foto over het succes dat bij met zijn meisjesteam onder de veer tien jaar behaalde op een twee daags toernooi: de vijfde plaats van de 126 teams die eraan mee deden! Straks resten Smits alleen de herinneringen 'en gelukkig hebben we de foto's nog!' Het zal niet iedereen zijn opge vallen, maar bijna ongemerkt sluipt er enige professionaliteit in het Kneutercabaret in Soesterberg. Misschien nog niet wat betreft de deelnemers eraan - en dat is de charme die eigenlijk nooit verloren zou mogen gaan - maar wel als het om de entourage gaat, zoals licht en geluid. Maar verder was het net als in voorgaande jaren, een voorstelling door goedwillende amateurs uit Soesterberg en vrijwilligers van De Drie Eiken, die om die re den best eens een steekje mo gen laten vallen. Zoiets ver groot de pret alleen maar. En plezier hadden de bezoekers vrijdag- en zaterdagavond in de ontmoetingsruimte van De Drie Eiken. Ze genoten van de muziek, de zang en de sketches, uiteraard alles live, en voelden zich kennelijk zo betrokken bij het programma, dat ze soms spontaan ook een duit in het zakje deden als reactie op hetgeen er op het podium gebeur de. Dat meezingen een onderdeel van het programma was, droeg nog verder bij aan de uitbundige stem ming. Zonder anderen tekort te doen, waren de schooltijd rond 1920 (meester Willem van der Lee en scholieren Willy van Soest, Corry van Valkenhoef, Ria de Vries, Ger Kenter, Roos Kenter en Babs Sweers), de persiflage van André Rieu (Piet Creutzberg, Babs Sweers, Roos Kenter, Ank Steert en Willy van Soest) en het optre den van Farce Majeure (Bert de Groot, Willem van der Lee en George en Frank Legierse) hoog tepunten in het programma. Het Farce Majeure-tcam liet z'n licht schijnen over onderwerpen als de bolletjesslikkers (langs de Kamp weg bloeit de handel in de reste rende bolletjes), de A 28, de vlieg basis en de industrie aan de rand van het dorp; de bouwplannen (in tegenstelling tot wat aan de Gene raal Spoorstraat gebeurt: graag betaalbare huizen op de nieuwe woningbouwlocaties); de reacties op het oud- en nieuwfeest in Soesterberg; het rookverbod en de bezuinigingen in de zorg. Maar ook Mini en Maxi (Co Ha ring en Frank Legierse), Ger Ken ter met een verhaal van Godfried Bomans, de samenzang onder lei ding van Corry van Rossum en Marian Jasperse en hun optreden als accordeonisten riepen zulke enthousiaste reacties op, dat dui delijk werd dat niet alles foutloos hoeft te verlopen om van een echt avondje-uit te genieten. Een schoolklas anno 1920, on derdeel van het geslaagde Kneuter cabaret in Soesterberg. 'Het was binnen bijna net zo stormachtig als buiten', zei een be zoeker terugkijkend op de door Diny van de Hoed gecoördineerde avond. De gasten werden bij bin nenkomst muzikaal onthaald door de muziekgroep Klezier onder lei ding van Piet Creutzberg. De voor stelling zelf werd geopend door beide 'theaterdirecteuren', Co Ha ring en Frank Legierse, die ook het slotnummer voor hun rekening namen. Evenals de drie voorgaande jaren heeft het Kneutercabaret voor een gezellige voorstelling gezorgd, waarbij veel is gelachen. Een van de deelnemers: 'De mensen had den het er de volgende dag nog over, dus het moet goed geweest zijn!'

Soester Courant | 2004 | | pagina 9