te! WSÊÊÊÊ Papier hier Strengere controle verkeerd aangeboden afval 'Alstublieft een eindje verderop" woensdag 11 februari 2004 ERGENS !0.00 J.00 OVERTREDERS OPSPOREN EN BEKEUREN Algemene bijstandswet nu 'Wet werk en bijstand' Wijkbeheerteam ook in Kiaarwater Uitgave gemeente Soest Afdeling Communicatie Raadhuisplein I 3762 AV Soest Telefoon: (035) 609 34 60 E-mail: postbus2000@soest.nl Zie ook: www.soest.nl GARANDEERD 3EDKOPER •erige ÏS lerriblappen KiloSrdff Broccoli 500 gram MJp of Sisi verse smaken Fles 150 cl. JOcOTjOtW Snijworst gram 4rTT ?tfouten voorbehouden. >en ouder dan 16 jaar. Vuil naast de kliko of container, blikken verf in de GFT-bak, opgerolde matrassen in de huisvuilcocons, het zijn stuk voor stuk overtredingen van de Algemene Plaatselijke Verordeningen, zeg maar de huisregels van de gemeente Soest. Uit de hoeveelheid klachten die vorig jaar binnenkwam bij het Meldpunt Woonomgeving en de politie bleek dat de overtredingen geen uitzonderingen zijn. Politiesurveillanten voeren sinds een paar maanden strenge controles uit op het niet volgens de regels aanbieden van afval. Eigenaren van foutief aangeboden huisvuil worden opgespoord en bekeurd. KAARTENACTIE HULPVERLENERS TEGEN 'BELEMMEREND' PARKEREN Of het nu onwetendheid is of gemakzucht, politiesurveillante Monique van der Zwaan kan het niet met zekerheid zeggen. "Ik denk een beetje van allebei. Misschien weten mensen niet dat het in Soest verboden is om naast de kliko nog zakken vuilnis te zetten. Het deksel mag niet eens omhoog staan. Maar toch gebeurd dat heel veel, en dat zou best onwetendheid kunnen zijn." Maar bij de cocons voor ondergronds inzamelen in Smitsveen en De Eng is het regelrecht gemak zucht die mensen ertoe aanzet de vuilniszakken ernaast te zetten. "Ze zien dat er wat zakken staan en denken: ach, daar kan die van mij ook nog wel bij." Politiesurveillanten Guy Munneke en Monique van der Zwaan: huisvuil niet op de goede plek, onwetendheid én gemakzucht. Verkeerd aangeboden huisvuil staat bij menigeen in Soest hoog op het lijstje maatschappelijke erger nissen. Grof vuil dat zonder pardon op straat wordt gezet, containers voor bouwafval die voor andere zaken worden gebruikt, dozen oud papier naast de inzamelingscontainer, niets lijkt mensen te ver te gaan om van hun afval af te komen. "Terwijl de gemeente daar toch heel schappelijke alternatieven voor heeft", aldus politiesurveillant Guy Munneke. 'Als je bijvoor beeld de grofvuillijn belt komen ze gratis je spullen halen." KOSTELOOS De stapel vuilniszakken naast de cocon lijkt een structureel probleem te zijn. Niet alleen de bewoners van de hoogbouw, voor wie de cocons er staan, maken zich er schuldig aan. "Er worden regelmatig auto's uit andere wijken gesignaleerd, die daar hun vuilniszakken komen brengen", zegt Munneke. "Omdat daar de kliko's vol zijn, denk ik. En ook daar is wel een oplossing voor: een extra kliko aanvragen bij Reinigingsbedrijf Midden Nederland (RMN). Of je zakken huisvuil naar De Schans brengen, waar je het kosteloos kan inleveren. Waarom niet? Als je er toch al mee aan het rijden bent." Een tekort aan capaciteit bij de GEVOLGEN VOOR (TOEKOMSTIGE) BIJSTANDSGERECHTIGDEN ledereen wordt geacht zelfstandig in zijn eigen bestaan te voorzien. Dit uitgangspunt staat centraal in de nieuwe Wet werk en bijstand (WWB), die in plaats is gekomen van de Algemene bijstandswet. Wie niet zelf in zijn bestaan kan voorzien, krijgt ondersteuning bij het vinden van werk, en inkomens ondersteuning voor zolang dat nodig is. Voor bijstandsgerechtigden verandert in 2004 het volgende: De rechten én plichten worden aangescherpt. Iedereen heeft een arbeidsplicht. De gemeente ondersteunt alleen personen die niet in hun bestaan kunnen voorzien. Gemeenten krijgen meer mogelijkheden om uit keringsgerechtigden aan het werk te helpen. De bijzondere bijstand voor groepen bijstands gerechtigden wordt afgeschaft. ALLEENSTAANDE OUDERS EN SOLLICITATIEPLICHT Met de Wet werk en bijstand geldt de sollicitatie plicht ook voor groepen bijstandsgerechtigden, waardoor ook alleenstaande ouders een sollicitatie plicht hebben. Wel moet voor hen kinderopvang geregeld zijn of worden. Zijn er dringende redenen waardoor u tijdelijk zelf voor uw kinderen moet zorgen, dan kunt u dit aangeven bij de gemeente. De gemeente betrekt uw wens dan in haar afweging. BIJZONDERE BIJSTAND De gemeente mag sinds 1 januari alleen nog in individuele gevallen, op basis van uw persoonlijke situatie, bijzondere bijstand toekennen. Aan groepen wordt niet langer bijzondere bijstand toegekend. U komt dus niet meer automatisch in aanmerking MEER INFORMATIE Deze tekst is een samenvatting van de eerste informatiebrief Wet werk en bijstand. Cliënten van de sociale dienst BBS hebben deze eind december ontvangen. Voor meer informatie kunt u terecht bij de sociale dienst BBS, Raadhuisplein 1 in Soest, (035) 6093411. De brandweer gaat de komende tijd kaarten uitdelen aan automobilisten die met hun voertuig eventuele hulpver leningsacties kunnen belemmeren. Ries Steenman van de Soester brandweer vertelt dat het steeds vaker voorkomt cocons kan het verkeerde gedrag ook niet verklaren: van een groot aantal cocons blijven er altijd een paar leeg of halfleeg, terwijl er stapels zakken naast liggen. Munneke: "Ze kijken in de eerste, misschien nog in de tweede en dan laten ze het er maar bij." Het werd, kortom, tijd voor een gerichte, gezamen lijke aanpak van de politie, de RMN en de gemeente. "Verkeerd aangeboden afval stond natuurlijk altijd al op het lijst met taken die wij uitvoeren", vertelt Guy Munneke. "Maar we begonnen de dag vaak al met een achterstand. Begon onze dienst om 9.00 uur, dan was het vuilnis al opgehaald en viel er weinig meer te achterhalen." Daarom rijden de politie surveillanten nu beurtelings mee met een wagen van RMN. Treffen zij een ver keerde geplaatste vuilnis zak aan, dan wordt de herkomst daarvan onder zocht. Als we die niet kunnen achterhalen, wordt er een buurtonderzoek gehouden om de eigenaar van de zak te achterhalen. Vervolgens confronteren de surveillanten de dader met de overtreding en maken een proces verbaal op. BEKEURINGEN Ook zaken die binnenkomen bij het Meldpunt Woonomgeving worden onderzocht. Monique van der Zwaan: "Zodra mensen een overtreding zien, raden wij hen aan alles te noteren dat kan helpen bij de opsporing: dag, datum, kenteken, noem maar op. Als we dat allemaal hebben, is het niet moeilijk iemand te achterhalen. Sinds we met de gerichte aanpak zijn begonnen, hebben we al veertig bekeuringen uitgeschreven. En die beginnen bij 46 euro. Het is dus raadzaam nog eens na te denken voor je oude spullen op straat zet. Je kunt per slot van rekening ook de Spullenhulp bellen als je herbruikbare spullen wilt weggooien, dat is stukken goedkoper en je doet nog iets goeds ook." Op de kaart staat de slogan 'Verkeerd geparkeerd, dat stagneert. Ook voor u kunnen we te laat komen'. Ries Steenman: "Het gaat erom dat mensen zich bewust worden van de gevolgen van verkeerd parkeren. Formeel staan ze misschien niet verkeerd, maar wel als het gaat om mogelijke hulpverleningsacties. Dat willen we duidelijk maken. Stel dat een brand uitbreekt en we kunnen er niet langs of iemand krijgt een hartaanval en de ambulance moet een hele omweg maken, dan dupeer je in zo'n geval andere mensen of misschien jezelf wel." NADENKEN "We willen bereiken dat mensen nadenken waar ze hun auto neer zetten. Je ziet ook dat hier en daar auto's dubbel worden geparkeerd om te voorkomen dat in een straat hard wordt gereden, maar met de brandweerwagen kunnen we er dan niet langs. Dat merken we af en toe in de praktijk tijdens oefeningen. Rij dan maar eens achteruit de straat uit, zeker als het heel slecht weer is", aldus Steenman. "We houden de kentekens bij van de mensen waar we een kaart onder de ruiten- Wisser stoppen. Als we iemand dan vijf a zes keer zo'n kaart hebben gegeven, wordt het misschien toch eens tijd dat we gaan praten over welke gevolgen verkeerd parkeren kan hebben. Overigens staat op de kaart ook een telefoon nummer waar mensen terechtkunnen als ze meer informatie willen hebben." Naast dubbel parkeren, komt het ook voor dat er bij T-kruisingen en in sommige bochten auto's dat auto's op plekken geparkeerd staan, waardoor er vaak geen vrije goede doorgang voor brandweer, ambulance en politie mogelijk is. "We willen de mensen wijzen op de mogelijke gevolgen en verzoeken hen via de kaart vriendelijk om de auto voortaan op een andere plek te parkeren." Let op vrije doorgang hulpverleners. staan die de hulpverlening kunnen belemmeren. Ries Steenman: "Brandweerauto's hebben een grote draaicirkel. Daarom hebben ze veel ruimte nodig. Overigens hebben de vuilniswagens ook vaak last van dit soort problemen." Steenman erkent dat voldoende parkeergelegenheid hier en daar een probleem is, omdat steeds meer mensen een tweede auto hebben. "Maar zet uw auto alsjeblieft een eindje verderop als u daardoor kunt bewerkstelligen dat hulpverleners vrije doorgang hebben." SPEK UW CLUBKAS, VERZAMEL OUD PAPIER voor bijzondere bijstand omdat u bijvoorbeeld behoort tot de groep 'alleenstaande ouders'. Slechts voor enkele groepen heeft de wetgever een uitzon dering gemaakt, bijvoorbeeld de 65-plussers en de chronisch zieken. DEELTIJDWERK EN BIJSTAND Ontvangt u een bijstandsuitkering en verdient u met uw (deeltijd-)baan onvoldoende om uit de bij stand te komen? Dan mag u maximaal zes maan den een kwart van wat u verdient houden (maxi maal 163,- per maand). Het werk moet er wel toe bijdragen dat u op termijn uit de bijstand komt. Het gemeentelijk premiebeleid wordt nog verder ont wikkeld en wordt in de loop van 2004 vastgesteld. WANNEER GELDEN DE NIEUWE REGELS? De gemeenteraad moet op veel punten nog beleid formuleren. Zolang dat nog niet rond is, verandert er voor bijstandsgerechtigden bijna nog niets. Alleen de vrijlating op deeltijdinkomsten wijzigt. Bijstandsgerechtigden krijgen daar persoonlijk een brief over. Naar verwachting zal het nieuwe beleid in zijn volle omvang vanaf 1 mei 2004 gaan gelden. Papier hier, wie kent deze kreet niet van Holle Bolle Gijs uit De Efteling. Hij roept op om alle propjes papier in z'n mond te stoppen, waarna hij "Dankjewel" zegt. De gemeente Soest roept verenigingen, scholen en kerken op oud papier in te zamelen. Door de garantieprijs van de gemeente is de inzameling van oud papier voor deze instellingen een waardevolle aanvulling op de clubkas. vertelt de heer Martens van Apollo, "waar we nieuwe instrumenten, nieuwe kostuums of bladmuziek voor kopen." In het gemeentelijk afvalstoffenplan 2004-2007 heeft het verbeteren van de inzameling van oud papier de hoogste prioriteit. Dat het niet goed gaat met de gescheiden inzameling van oud papier laten de cijfers van de laatste jaren zien: Kg/mw/jr 2002 2003 De doelstelling in het afvalstoffenplan gaat uit van 75 kilo per inwoner per jaar in het jaar 2007. "Er is sprake van een dalende trend die we willen ombuigen", zegt beleidsmedewerker milieu Henk Dillingh van de gemeente Soest. "In het afvalstoffenplan is aan gegeven dat we eerst inzetten op ver betering van de papierinzameling door de instellingen. Ik zou dan ook alle verenigingen, scholen en kerken willen vragen mee te doen aan de inzameling van oud papier." De drempel om hier aan mee te doen is laag. Het enige dat geïnteresseerde instellingen hoeven te doen, is een brief te schrijven aan het college van Burgemeester en Wethouders met het verzoek om een inzamelvergunning voor oud papier. "Deze vergunning wordt gratis verstrekt. Daarna komt men in aan merking voor de garantieprijs van 5 eurocent per kilo, deze garantieprijs is hoger dan bij omliggende gemeenten. Via Sita BV uit Soesterberg kan een rolcontainer of afzet- container worden geregeld." Dat een goede inzameling van oud papier lonend kan zijn voor de clubkas bewijst het Soester mannenkoor Apollo. Zij zamelen van alle verenigingen het meeste oud papier in. "Vorig jaar hebben we daar circa 13.000 euro aan overgehouden", MINDER BOMEN Al het in de gemeente Soest apart ingezamelde oud papier belandt bij Sita BV in Soesterberg. In deze fabriek wordt het papier in soorten inge deeld, geperst en in grote balen opgestapeld. Daarna wordt het verscheept naar landen in onder meer Azië, waar ze er weer nieuw papier van maken. "Door hier het papier apart in te zamelen, zorgen we ervoor dat er in die landen minder bomen worden gekapt", legt Henk Dillingh uit. Dat de noodzaak hiervoor bestaat, bewijzen de berichten in de landelijke media over modderlawines en overstromingen. De term 'Think global, Act local' wordt hierdoor ineens duidelijk. Geperst papier naar Azië, bomen worden gespaard. MEER INFORMATIE Voor vragen over een inzamelvergunning voor oud papier kunnen geïnteresseerde verenigingen, scholen en kerken contact opnemen met Henk Dillingh van de gemeente Soest, telefoon (036) 609 34 90. MEER INFORMATIE Bezoek www.soest.nl Kijk op teletekst. Omroep Amersfoort, pagina's 151 tot en met 173 Kijk naar Tekst-TV op Omroep Amersfoort Bel de Servicelijn (035) 609 37 28. De servicelijn is 24 uur per dag, zeven dagen in de week, bereikbaar tegen het normale tarief. De servicelijn kunt u bellen voor: algemene, actuele informatie over gemeente lijke zaken, het stellen van vragen over gemeentelijk beleid of andere zaken en het inspreken van meldingen met betrekking tot de woonomgeving. Op dit moment is er algemene informatie beschikbaar over burgerzaken (reisdocumenten, rijbewijzen, geboorte aangifte, zorgloket, verhuizingen), sociale zaken, vuil afvoer, woningen (woonruimteverdeling, aankoop woningen, huursubsidie) en gemeentelijke belastingen. In de toekomst zal dit mogelijk worden uitgebreid met een aantal andere categorieën Lees Op 't Hoogt, wekelijks met bekendmakingen elke woensdag In de Soester Courant (abonne menten), maandelijks de voorlichtingskrant, eveneens in de Soester Courant (huis-aan-huis verspreiding). De volgende voorlichtingskrant ver schijnen op 10 maart, 12 mei, 16 juni, 8 september, 6 oktober (Begrotingskrant) en 15 december. Na De Eng en Smitsveen kent ook Kiaarwater sinds kort een wijkbeheerteam. Onder voorzitterschap van Ria van Egdom praten bewoners regelmatig met elkaar en met instanties als gemeente, Stichting Balans, politie en woningbouwvereniging. Doel is de leefbaarheid in de wijk (tussen Beukenlaan, Dalweg, Koningsweg en Vrijheidsweg) te verbeteren. ^et idee voor een wijkbeheerteam (WBT) is ontstaan na de wijkschouw eind 2003. Wijkbewoner Ria van Egdom vindt dat de pro blemen in de Wijk nu beter gestructureerd naar voren kunnen worden gebracht. "We praten bij voorbeeld mee over de invulling van hondenuitlaat- plekken en speelvoorzieningen voor kinderen." ZWERFVUIL AANPAKKEN Ria is al 23 jaar actief in de wijk om de leefbaar heid te verbeteren. Zo is er een gele zone inge steld bij de Hoogvliet-supermarkt om laden en lossen te vergemakkelijken en worden de huidige wijkcontainers vervangen door ondergrondse containers om zwerfvuil tegen te gaan. "fk hoop dat de nieuwe containers een oplossing zijn. Als er te veel vuil wordt aangeboden, wordt dat in ieder geval wel duidelijker zichtbaar." "Voor jongeren die op hangplekken overlast veroorzaken moeten we ook een oplossing vinden. Dat betekent met ze in gesprek gaan, maar ook de politie blijven bellen als er overlast is. Anders lijkt het of het probleem niet meer bestaat. Toewijzing van een plek op het oude mavoterrein aan de Koningsweg lijkt geen goede oplossing, het is te ver weg." VERTEGENWOORDIGER 'We zijn net begonnen en moeten nog groeien. Het zou goed zijn als in elke straat iemand door geeft wat de problemen zijn. Dan weet je goed wat er leeft In de wijk", aldus Ria van Egdom. Het wijkbeheerteam Kiaarwater komt vier keer per jaar bijeen, vaker als de actualiteit daarom vraagt. De deelnemende buurbewoners zijn allemaal vrij williger. Enkele bewoners hebben al aangekondigd als wijk dit jaar actief mee te willen doen met de actie Zomerschoon in mei. Ria ziet de toekomst van het wijkbeheerteam positief in. "ledereen is erg enthousiast." Naast Ria van Egdom bestaat het bestuur uit de heren Groothelm en Keim, de dames Blankestijn, Rotsburg en Mol en de heer en mevrouw Bastiaansen. Bewoners van Kiaarwater die willen deelnemen aan het wijkbeheerteam kunnen contact opnemen met Carrien Eenhoorn, wijkcoördinator van de gemeente Soest, telefoon (035) 6093 483.

Soester Courant | 2004 | | pagina 11