Soest I Drie nieuwe raadsleden geïnstalleerd J -nx "In beleidsi rekening nr WIM ROEST (D66) Ook zo'n zin in de lente? Raad blij met grote opkomst avonden Kampweg/Banningstraat woensdag 11 februari 2004 woensdag 11 februari De gemeenteraad van Soest kent drie nieuwe raadsleden. In de raadsvergadering van december werd Cees Verkerk (PvdA) geïnstalleerd en in januari legden Marianne van Halen (Gemeentebelangen/Groen Soest) en Martin Oosterveen (CDA) de eed af die bij de installatie van het raadslidmaatschap hoort. In deze uitgave van Op 't Hoogt stellen de drie nieuwe gezichten in de Soester raad zich kort aan u voor. Martin Oosterveen (CDA): "Beter kijken naar effecten van bepaalde beslissingen" Martin Oosterveen (37) woont sinds 1989 in Soest. "Ik studeerde bestuurskunde aan de Universiteit Twente en liep stage bij het toen malige Zonnegloren. Daar ben ik toen aan de slag gegaan." Later werkte bij bij Medisch Centrum Molendael en de provincie Overijssel. Op dit moment beeft Martin naast het raadslid maatschap geen baan. De keuze voor het CDA is een bewuste. "Ik kan me prima in de uitgangspunten van deze partij vinden en dus ook in de rol van het geloof in de politiek. Toen ik studeerde was ik al politiek actief. In Soest ben ik tien jaar fractie-assistent geweest. Dat heeft als voordeel dat ik weet waar ik aan begin. Mijn belangstelling ligt vooral bij de financiële agendapunten, waarbij het goed zou zijn om ook daar te kijken hoe vernieuwend we in de politiek kunnen zijn. Bijvoorbeeld door veel beter te kijken naar de effecten van bepaalde beslissingen. Dat is niet altijd makkelijk, maar het is wel een uitdaging. In de praktijk moet blijken of ik een vernieuwend raadslid ben." Martin is behalve in de politiek ook in het kerkelijk leven actief en heeft daar zijn maat schappelijke voelsprieten uitstaan. Als het gaat om zijn persoonlijke kenmerken omschrijft hij zich als samenwerkend, open, niet op de voor grond ("Haha, ik was niet voor niets tien jaar fractieassistent"), analytisch en iemand met een brede belangstelling. Marianne van Halen (GGS) wil steentje bijdragen aan politieke vernieuwing "Gemeentebelangen/Groen Soest is de partij die op mij het meest sympathiek overkomt. Het' spreekt me aan dat ze echt luisteren wat er speelt onder de mensen en dat ze zich actief opstellen. En de partij is puur gericht op Soest." Marianne van Halen (55) is zich sinds een jaar of tien wat meer met de plaatselijk politiek gaan bezighouden. "Ik volgde het wel, maar echt actief was ik aanvankelijk niet." Ze kwam regelmatig met de politieke partijen in aanraking toen ze secretaresse was van de sportraad. "Ik zat bij de gymnastiekvereniging. Ik geef ook gymles aan kinderen en ouderen. Heerlijk om te doen. Ik vond toen dat het lid maatschap van de sportraad (in 2000 opgeheven) niet goed verenigbaar met het raadslidmaatschap, omdat de sportraad er echt was als adviseur en belangenbehartiger van de Soester sport." Marianne boetseert en tekent graag, tennist, golft en is onder meer lid van de Soester boeren- dansgroep. "Ik vind het zo belaiigrijk dat zo'n stukje cultuur bewaard blijft." "Ik ben net als heel veel vrouwen een duizend poot", omschrijft Marianne zichzelf. "Verder ben ik sociaal, maar dat moet ook wel als je les geeft en heb ik een sterke persoonlijkheid. Ik ga er achteraan wat het ook is." Ze is getrouwd met haar man Jan en heeft drie kinderen: Laurette (34), Renate (31) en Steven (27). Soms ongeduldig Ze is er voorstander van dat de politiek zich vernieuwend probeert op te stellen en wil daar haar steentje aan bijdragen, "Maar het gaat langzaam, omdat je met bestaande structuren hebt te maken. Soms ben ik wel wat ongeduldig en wil ik dat het allemaal sneller gaat. Er komt een mondiger generatie inwoners aan en als bestuur moet je daarin meegroeien." Teamplayer Cees Verkerk (PvdA) zoekt constructieve oplossingen "Ik ben geboren in Soest en nadat ik voor mijn werk in Uithoorn en Alphen aan den Rijn heb gewoond, ben ik hier weer teruggekeerd. Dat is inmiddels bijna 28 jaar geleden." Aan het woord Is Cees Verkerk (58), namens de Partij van de Arbeid lid van de gemeenteraad van Soest. Hij is getrouwd met Wietske en heeft twee kinderen: Hanneke (29) en Wouter (26). Omdat hij van zijn werkgever IBM eind vorig jaar eerder mocht stoppen met werken kon hij meer tijd aan de plaatselijke politiek besteden. "Ik was sinds november 2002 al fractie-assistent en had zitting in de commissie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu. In het raadslid maatschap gaat veel tijd zitten en ik heb nog verschillende andere hobby's die ik ook wil blijven doen. Als je fulltime werkt is dat allemaal te zwaar, nu kan het prima." Club van Honderd Zo is Cees voorzitter van de Club van Honderd van voetbalvereniging SO Soest. Dat zijn sympa thisanten van de club die elk jaar vijftig euro betalen en waar de club van een deel van het geld leuke dingen mee kan doen. Daarnaast is hij actief bij de KNVB, tennisvereniging Soestdijk en Golfclub Zeewolde. Eerder maakte Cees deel uit vaii de sportraad, waar hij onder meer betrokken was bij het onderzoek naar de fusie van voetbalverenigingen. "Daardoor weet je wat er bij de verschillende clubs leeft." Zijn persoonlijke kenmerken: "Ik ben een echte teamspeler en zoek graag constructieve oplos singen. Dat houdt niet in dat ik conflicten altijd uit de weg ga, want ik sta wel ergens voor." Cees wijst erop dat de prioriteit van de PvdA bij het wijkbeheer ligt. "Dat betekent dat we met de mensen in die wijken contact moeten onder houden om - voor zover we dat nog niet weten - te horen wat er leeft." De dilemma's van Marianne, Martin en Cees Is de politiek een roeping of een beroep? Martin, Marianne en Cees (met aarzeling): een roeping. Inwoner of raadslid van Soest? Martin en Cees: in eerste plaats inwoner en dan raadslid. Marianne: inwoner. Dorp of wijk? Martin: dorp. Marianne; we kiezen wel voor wijkgericht werken, maar ik voel me verbonden met het dorp Soest. Cees: wijk. -» Eetcafé of luxe restaurant? Martin, Marianne en Cees: eetcafé. Auto of openbaar vervoer? Martin: openbaar vervoer (vooral langere afstanden) Marianne: helaas de auto Cees: heb mijn auto nodig om op bepaalde plekken te komen, maar gebruik ook openbaar vervoer en de fiets. Rood of groen? Martin: groen (natuur en kleur CDA) Cees: rood (woningbouw jongeren en kleur PvdA) Marianne: groen (de natuur hier) Wetenschappers zijn het er Jarenlange onderzoeken stotelijk bewezen; muziek maal die bezig zijn met muziek leren veel meer dan noten lezen, maa houden en ritmes onderscheide: Door met muziek bezig te zijn, kinderen ook heel goed te luiste ren. Leren kinderen hoe ze iets moeten instuderen, leren ze do> te zetten, samen te werken en i te gaan met applaus en boegen Kinderen die van jongs af aan i groepsverband muziekonderwi krijgen, hebben daardoor een f voorsprong. Ze blijken op alle vlakken aanmerkelijk beter te presteren. VEELZEGGEND Wat geldt voor muziek, geldt voor de andere kunstzinnige vakken. Door veel te tekenen, leren kinderen bijvoorbeeld pr te zijn en heel goed te kijken, kinderen die knutselen, lerei spelenderwijs wiskundige we waardigheden over construct en verhoudingen. Ook van da worden kinderen wijs. Want danst, zit lekker in zijn vel, d met zijn lichaam één te zijn e leert zichzelf te presenteren. Toneel is ook heel waardevol Want als je toneel speelt, leei hoe je emoties kunt herkenn< kunt uitdrukken. Je leertje verplaatsen, in te spelen op te maken van de dingen om leer je hoe je iets uitje hoofc improviseren. Als dat geen v zijn... MET NOTA GEHANDIC Het is een heerlijk sei zoen vol verwachting en belofte. Steeds nadruk kelijker hoor je de vogel geluiden. Helleborus en hazelaar zijn oude beken den die telkens weer ver rassen. Wat komt er ver der onder het winterdek vandaan? Wat komt er terecht van de nieuwe bollen en waar zien we nieuwe zaailingen? Bij een echt mooie tuin of park merk je pas later dat er is nagedacht over de indeling. Ze worden meestal verzorgd door attente tuinlui die altijd oog hebben voor verande ringen die noodzakelijk zijn. Ook de politiek kan je natuurlijk beschrijven met het beeld van een tuin of park. Zo heeft u als inwoner van de gemeente Soest het beheer van onze mooie tuin in handen gegeven van het gemeentebestuur. De gemeente raad moet uitmaken hoe de tuin wordt bijge houden en welke planten extra zorg moeten krijgen. Burgemeester en wethouders zijn de tuinlui die de plannen moeten uitvoeren. In uw tuin gaat er straks in één perk (Soesterberg), ook op verzoek van de gebruikers, veel veranderen. Verstandige tuinlui vragen voor ze de schop erin zetten eerst aan de gebruikers wat ze willen. Ze leggen vervolgens uit waarom sommige planten op sommige plaatsen niet zo goed zullen groeien. Kortom, ze communiceren. Je zou haast zeggen dat hun credo zou moeten zijn: communiceren doet floreren. Niet in Soest. Daar maken de tuinlui (B&W) wel uit waar iets komt. Inwoners mogen natuurlijk wel meepraten, maar alleen op hun voorwaarden. B&W worden in Soest niet gehinderd door een raad die doet wat hij moet doen, namelijk in samen spraak met inwoners aangeven waar het met Soesterberg naar toe moet. Vooral de collegepar tijen liggen als makke schapen aan de voeten van het College. Vorig jaar zagen we een teer, nieuw plantje opkomen in Soest. Het heette Dualisme. Het had zijn plekje nog niet echt gevonden. Daardoor zag het er wat armzalig uit. Maar je weet het nooit met planten. Wie weet bloeit dit tere plan tje straks wel bij de voorjaarsnota. Ik geef het stokje voor de column door aan een nieuw raadslid en dus kans voor Soest: Ceès Verkerk RAADS- EN COMMISSIEVERGADERINGEN y,/ 15 maart: 16 maart: 17 maart: 25 maart: gemeenteraadsvergadering commissie Bestuur&Middeien commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu commissie Sport, Onderwijs en Welzijn gemeenteraadsvergadering De commissie- en raadsvergaderingen beginnen om 19.30 uur en vinden plaats in de raadzaal in het gemeentehuis van Soest. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in de hal van het gemeentehuis. LUISTER MEE OF LAAT VAN U HOREN U bent van harte welkom om tijdens de vergadering mee te luisteren vanaf de publieke tribune in de raadzaal. Ook is het mogelijk om aan het begin van de vergadering als inspreker te reageren op zaken die op de agenda staan of iets te zeggen over een onderwerp dat niet op de agenda staat. Wilt u gebruik maken van dit spreekrecht, dan moet u dat wel uiterlijk op de dag van de vergadering voor 12.00 uur laten weten aan de griffier van de gemeente Soest: (035) 609 34 I I EERST EEN TOTAALPLAN MAKEN EN DAN DEELGEBIEDEN INRICHTEN Tijdens twee avonden hebben inwoners van Soesterberg eind januari hun zegje kunnen doen over de invulling van het gebied Kampweg/Banningstraat. Op beide - goed bezochte - avonden kwam duidelijk de wens naar voren dat er eerst een totaalplan met betrekking tot de ontwikkelingen in Soesterberg moet worden opgesteld. Op basis daarvan kunnen dan veel beter deelgebieden als de Kampweg/Banninstraat worden ingevuld, vinden bewoners. Raadslid Max van Buiten (CDA) kan zich wel vinden in die wens om eerst een totaalplan te maken. "Je moet ook kijken naar de gevolgen Teun middelkoop (voorgrond): kijken naar alternatieven Voor huidige plannen van beslissingen. Bijvoorbeeld wat de gevolgen voor andere winkels in Soesterberg zijn, als je winkels in het plan gaat onder brengen, of de effecten van meer woningen. Ik vind het een uitdaging om daar naar te kijken. We moeten de mogelijkheden nog eens goed op een rijtje zetten en er daarbij niet per se van uitgaan dat de huidige planning gehaald moet worden. Als ik bijvoorbeeld naar de planning en de inspraak procedure kijk, heeft dat er veel van weg dat het de mensen toch door de strot wordt geduwd. Het gaat er juist om op een zorgvuldige manier te kijken wat er met het oog op de toekomst het beste is voor Soesterberg." AVOND ROEPT OOK VRAGEN OP "Ik heb vooral veel geluisterd naar wat de inwoners van Soesterberg van de plannen vinden en daarbij werd wel duidelijk dat men liever eerst een totaalbeeld ziet alvorens een deel van de plannen in te vullen", stelt Ans Mann (GroenLinks). "Het is nooit zi> makkelijk om je op basis van zo'n avond een mening te vormen. Inwoners kunnen bijvoorbeeld bezwaar maken tegen de plek van de school aan een drukke weg, maar je moet ook andere zaken als het voedingsgebied van die school laten meewegen. Zo'n avond roept dus ook veel vragen op." Ans Mann is positief over de grote Max van Buiten (2e van rechts): zorgvuldig bekijken wat beste is voor Soesterberg betrokkenheid van de gemeenschap in Soesterberg. "Er is natuurlijk veel onzeker heid en mensen willen wel dat de goede keuzes worden gemaakt. Voor mij is het belangrijk dat Soesterberg een echt hart krijgt, wat dat betreft komt het plan van Sukking met een plein heel vriendelijk NIET AD HOC DINGEN BESLISSEN "Een goed initiatief. Je leert echt onder kennen wat er leeft onder de mensen in Soesterberg", vertelt Teun Middelkoop (Soest 2002). "Er was een grote opkomst en de sfeer was over het algemeen positief. De school was aanvankelijk geen punt van discussie, maar werd door de bewoners toch naar voren gebracht. We moeten ook niet snel even ad hoe dingen gaan beslissen, maar goed kijken wat er met Soesterberg moet gebeuren. Dat betekent ook kijken of er alternatieven zijn voor de huidige plan nen voor de school. Als dat ten koste gaat van de ijsbaan zul je moeten kijken waar je die dan weer aan kunt leggen. Dat hoeft allemaal niet door een extern bureau te gebeuren, maar kan volgens mij door de gemeente zelf in een paar schetsontwerpen worden neergezet." Mensen met e behoeften als prettig werk tijd op een lei vanzelfspreke moeilijker te middel van e« rol vervullen gehandicapte heeft de gen- Gehandicapt als richtlijn ii Gehandicaptenbeleid betrekking op vrijwel ren: ruimtelijke ordening onderwijs, gezondheid, o voer, noem maar op", zej Schrijver, secretaris van Soest. "In beleidsplannen ter vaak geen rekening g het feit dat de voorzieni: voor gehandicapten toeg moeten zijn. Ze moeten 1 alsnog worden aangepas niet alleen onnodig geld, levert ook een hoop ergi zal een voorbeeld geven de Beukenlaan. Een paa geleden werd de weg oj waardoor de gehandica plaatsen geblokkeerd w was handig geweest als mij van tevoren op de 1 gebracht, dan hadden sing kunnen bedenken, voor het blok." Waarm wil zeggen dat medewi Soest veel meer van te over de gevolgen van 1 gehandicapten. De geh hij verwacht in februa aangenomen door de g als handvat dienen. rateltikkers Wordt er meer over d dicapten nagedacht, c ningen bespaard, aldus zich de keer dat hij w ritje te maken in de r aankwam bleek dat h in de bus kon. Hij ks noemen: hoe kan ien dering op het gemeei ringleiding is, hoe ks de gemeente verzuin hoe komt iemand in

Soester Courant | 2004 | | pagina 12