ioest krijgt kunstmagneetschool SKS nestelt zich ook in De Plantage SRSMHi BSSESBIH mam BETERE RESULTATEN BASISSCHOOL MET KUNST "In beleidsplannen wordt vaak geen rekening met gehandicapten gehouden" Besteding wijkbudgetten Smitsveen en De Eng 2003 Activiteitenagenda De Kwekerij tot en met maart 2004 Toneel Want a tuur hier) jping of een beroep? !es (met aarzeling): ^RICHTEN STICHTING KINDERCENTRA SOEST BREIDT UIT Stichting Kindercentra Soest, beter bekend als kortweg SKS, mag zich zich met recht de grootste, professionele moederkloek van Soest noemen. Elke week opnieuw verzorgt ze voor bijna 1000 kinderen verantwoorde èn plezierige opvang. En als het Breed Educatief Centrum De Plantage aan de Smitsweg klaar is, kunnen er nog meer kinderen onder haar vleugels... Alhoewel kinderopvang voor werkende ouders een absolute noodzaak is, is verant woorde kinderopvang veel en veel meer dan kin deren bezig houden omdat papa en/of mama er zelf niet zijn. Verantwoorde kinderopvang geeft kinderen de gelegenheid om in een vertrouwde en veilige omgeving te spelen en zich daardoor te ontwikkelen. "Kinderen willen niets liever dan groot zijn", lacht Hans de Kruijf, directeur van SKS, "kinderen zijn van nature ongelooflijk leer gierig. Maar een kind kan zich alleen goed ont wikkelen als het zich veilig voelt. Als het veel liefde krijgt en zich geaccepteerd weet. Een goed pedagogisch klimaat is dan ook heel belangrijk. Daarom werken wij alleen met gediplomeerde begeleiders en spelen 'onze' kinderen alleen in een uitermate veilige omgeving. De overheid stelt, heel terecht, hele strenge eisen aan de inrichting en het speelmateriaal van onze locaties." PIPPELOENTJE EN BSO Met de komst van het Breed Educatief Centrum De Plantage aan de Smitsweg, krijgt SKS er een prachtige locatie bij. "Het wordt een fantastisch mooi gebouw met allerlei mogelijkheden", zegt Hans de Kruijf, "we gaan er naartoe met peuterspeelzaal Pippeloentje èn met een nieuwe buitenschoolse opvang." De peuters van Pippeloentje kijken straks vast hun ogen uit, want de ruimte daar is fantastisch. Hans de Kruijf: "Dat is ook één van de redenen, waarom we zo'n zin in die verhuizing hebben. Het wordt echt een hele mooie peuterspeelzaal en een locatie voor buitenschoolse opvang met ongekende mogelijkheden. Denk maar aan het internetcafé of de samenwerking met de muziek school. De samenwerking met al die andere par tijen die naar de Smitsweg verhuizen, levert geweldig veel mogelijkheden op. En die samen werking is goed. Iedereen is gemotiveerd. Iedereen wil de kansen grijpen en benutten. Ik denk dat het op de Smitsweg voor kinderen èn hun ouders echt heel mooi gaat worden." wolde. Eerder maakte traad, waar hij onder iet onderzoek naar de ingen. "Daardoor weet :nde clubs leeft." zijn "Ik ben een echte constructieve oplos dat ik conflicten altijd a wel ergens voor." ioriteit van de PvdA bij betekent dat we met contact moeten onder- we dat nog niet weten van Soest? :e plaats inwoner en el voor wijkgericht e verbonden met het ieenschap in ijk veel onzeker- 1 dat de goede 'oor mij is het een echt hart t het plan van vriendelijk BESLISSEN ?rt echt onder- de mensen in Middelkoop ,Tote opkomst en neen positief. De een punt van de bewoners We moeten ook <n gaan beslissen, et Soesterberg at ook kijken of ie huidige plan ten koste gaat n kijken waar je en. Dat hoeft rn bureau te mij door de chetsontwerpen j^oensdag 11 februari 2004 Pagina 3 Wetenschappers zijn het er over eens. Jarenlange onderzoeken hebben onom- itotelijk bewezen; muziek maakt wijs. Kinderen :e bezig zijn met muziek leren eel meer dan noten lezen, maat ouden en ritmes onderscheiden, oor met muziek bezig te zijn, leer Linderen ook heel goed te luiste- •en. Leren kinderen hoe ze iets Snoeten instuderen, leren ze door te zetten, samen te werken en om te gaan met applaus en boegeroep, ïinderen die van jongs af aan in groepsverband muziekonderwijs crijgen, hebben daardoor een fikse voorsprong. Ze blijken op alle Vlakken aanmerkelijk beter te presteren. VEELZEGGEND Wat geldt voor muziek, geldt ook voor de andere kunstzinnige vakken. Door veel te tekenen, leren kinderen bijvoorbeeld precies te zijn en heel goed te kijken. En kinderen die knutselen, leren spelenderwijs wiskundige wetens waardigheden over constructies en verhoudingen. Ook van dansen worden kinderen wijs. Want wie danst, zit lekker in zijn vel, durft met zijn lichaam één te zijn en Wrt zichzelf te presenteren, is ook heel waardevol, als je toneel speelt, leer je e emoties kunt herkennen en uitdrukken. Je leert je in een ander te verplaatsen, in te spelen op die ander en gebruik te maken van de dingen om je heen. Bovendien leer je hoe je iets uitje hoofd leert en hoe je moet improviseren. Als dat geen waardevolle dingen zijn... Met ingang van komend schooljaar is Soest een bijzondere openbare basisschool rijker. In het Breed Educatief Centrum De Plantage aan de Smitsweg komt geen standaardschool, maar een kunstmagneetschool. De vakken muziek, dans en drama krijgen in het onderwijsprogramma een prominente rol. Breed Educatief Centrum De Plantage: talent van kleins af aan kweken VEELZIJDIG De nieuwe school gaat pas in het nieuwe school jaar van start. Maar een vakkundig, ervaren en enthousiast onderwijsteam zit klaar. De leer krachten van de huidige Desmond Tutu- en de Klimopschool hebben er zin in. Samen met speci alisten op het gebied van muziek, drama en dans, gaan zij straks in de nieuwe school aan het werk. "We zijn goed voorbereid", zegt directeur Marijke Kemp, "werken heel nauw samen met de vakdocenten van de Muziekschool en hebben als team ook allerhande cursussen en work shops gevolgd. We zijn er klaar voor en we hebben er zin in. De ervaringen met kunstmagneet- scholen zijn heel goed. Ik heb de kunstmagneetschool in Amerika leren kennen. Het is een hele fijne manier van werken. Inspirerend voor de leerkrachten en voor de kinderen. De resultaten zijn ver bluffend. Ook bij Nederlandse kunstmagneetscholen. Omdat de leervakken min of meer geïntegreerd worden gegeven, krijgen de kinderen de lesstof op wel tig verschillende manieren aangeboden. Daardoor gaan ze de stof van top tot teen beheersen." VEELKLEURIG Niet alleen de leerkrachten hebben zin in de verhuizing, ook de leer lingen van de Desmond Tutu en de Klimop kijken er naar uit. Marijke Kemp: "Het is natuurlijk ook wel spannend. De groepen komen er heel anders uit te zien. Maar de meeste kinderen zien de voordelen al. Want omdat ook andere instel lingen vanuit het Breed Educatief Centrum gaan werken, is in hun school straks veel meer te doen. Na schooltijd kunnen ze zo door naar andere leuke activiteiten. Dat zien ze echt zitten. Wij ook! De samenwerking tussen al die partners in het Breed Educatief Centrum levert een enorme meerwaarde op." MET NOTA GEHANDICAPTENBELEID BEWUSTZIJN LOKALE OVERHEID VERGROTEN Mensen met een handicap hebben dezelfde wensen en Sinds 2003 hebben de wijken Smitsveen en De Eng jaarlijks de beschikking over een wijk budget. Bewoners van deze wijken kunnen met ideeën komen om hun wijk leefbaarder of aantrekkelijker te maken. Het wijkbeheerteam van de wijk maakt een keuze uit de ideeën. Bewoners uit de wijk Smitsveen dienden in 2003 in totaal zeven voorstellen in bij het wijkbeheer team. Uit twee buurten kwamen verzoeken voor het opknappen van een speelplek. De huur dersbelangenvereniging pleitte voor het organiseren van een buurtfeest. Jongeren wilden graag het wijkbudget besteden aan het houden van een voetbaltoernooi, activiteiten organiseren in de sporthal, het opknappen van een trapveldje, het huren van een bus voor een uitje naar een pretpark en het inrichten van een plek voor jongeren buiten. Uit de wijk De Eng kwamen drie voorstellen voor besteding van het wijkbudget. Twee voor stellen hadden betrekking op het bijplaatsen van speeltoestellen bij bestaande speelplaatsen. Het derde voorstel betrof een idee voor het gebruik van "het Slakkenhuis" aan de Dalweg. Het wijkbeheerteam Smitsveen besloot om het wijkbudget van 9000 te besteden aan een speeltoestel voor de Kamperfoeliestraat. De bedoeling is de jeu de boulesbaan te gaan inrichten als speelplaats voor kinderen. Of het idee realiseerbaar is binnen de hoogte van het wijkbudget moet nog blijken. Momenteel worden verschillende offertes opgevraagd. De heer G. Bruijn is indiener van het voorstel. De keuze van het wijkbeheerteam De Eng viel op een idee van de heer A. El Hamdioui. Hij stelde voor de beschikbare 8500 te besteden aan een extra speeltoestel voor jonge kinderen bij de speelplaats tussen het Saenredamplantsoen en de Molenstraat. Dit om de kinderen in de buurt wat meer te "verdelen" over de aanwezige speelplaatsen, zodat er een speelplek is voor iedereen. Het speeltoestel zal samen met kinderen uit de buurt worden uitgezocht. Ook in 2004 hebben de wijkbeheerteams weer de beschikking over wijkbudgetten. In Smitsveen gaat het om een bedrag van 13,750 en in De Eng om 13.000. Heeft u een goed idee, stuur dit per e-mail aan de wijkcoördinatoren Carrien Eenhoorn, eenhc@soest.nl. (Smitsveen) of Benike van der Ploeg, ploeb@soest.nl (De Eng) of stuur een brief naar de gemeente, Postbus 2000, 3760 CA Soest. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM DE ENG 24 februari 30 maart 27 april 25 mei 29 juni De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in De Schoof, Molenstraat 142 Soest. Contactpersoon-is Benike van der Ploeg, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 37 15. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM SMITSVEEN 19 februari 25 maart 22 april 27 mei 24 juni 26 augustus 30 september 28 oktober 25 november 16 december De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in de Klimopschool aan de Weegbreestraat 104-106 Soest. Contactpersoon is Carrien Eenhoorn, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 34 83. urant? ;es: eetcafé. rvoer? )er (vooral langere to lig om op bepaalde gebruik ook openbaar ■n kleur CDA) v jongeren en kleur behoeften als ieder ander; ook zij willen zelfstandig wonen, prettig werk doen en mogelijkheden hebben om hun vrije tijd op een leuke manier in te vullen. Maar deze gebouw, hoe kun je vanzelfsprekende dingen zijn voor hen vaak heel wat pinnen bij een balie waar je niet bovenuit moeilijker te realiseren. De lokale overheid kan door kunt kijken vanuit je rolstoel, enzovoort, middel van een goed gehandicaptenbeleid een belangrijke enzovoort. rol vervullen in het wegnemen van belemmeringen die gehandicapten in het dagelijks leven tegenkomen. In Soest heeft de gemeente de Cliëntenraad Chronisch zieken en Gehandicapten (CCG) gevraagd een nota te schrijven die als richtlijn voor dat beleid gaat dienen. i i Gehandicaptenbeleid heeft betrekking op vrijwel alle secto ren: ruimtelijke ordening, veiligheid, onderwijs, gezondheid, openbaar ver voer, noem maar op", zegt Chris Schrijver, secretaris van de CCG Soest. "In beleidsplannen wordt ech ter vaak geen rekening gehouden met het feit dat de voorzieningen ook voor gehandicapten toegankelijk moeten zijn. Ze moeten dan achteraf alsnog worden aangepast. Dat kost niet alleen onnodig geld, maar het levert ook een hoop ergernis op. Ik zal een voorbeeld geven: ik woon op de Beukenlaan. Een paar maanden geleden werd de weg opengebroken, waardoor de gehandicaptenparkeer plaatsen geblokkeerd werden. Het was handig geweest als de gemeente mij van tevoren op de hoogte had gebracht, dan hadden we een oplos sing kunnen bedenken. Nu stond ik voor het blok." Waarmee Schrijver wil zeggen dat medewerkers van de gemeente Soest veel meer van tevoren moeten nadenken over de gevolgen van hun beslissingen voor gehandicapten. De gehandicaptennota, die naar hij verwacht in februari in wordt besproken en aangenomen door de gemeenteraad, kan daarbij als handvat dienen. RATELTIKKERS Wordt er meer over de aanwezigheid van gehan dicapten nagedacht, dan blijven gênante verto ningen bespaard, aldus Chris Schrijver. Hij herinnert zich de keer dat hij werd uitgenodigd om een ritje te maken in de nieuwe regiobus. Toen hij aankwam bleek dat hij met zijn rolstoel onmogelijk in de bus kon. Hij kan nog vele voorbeelden noemen: hoe kan iemand die doof is een verga dering op het gemeentehuis bijwonen als er geen ringleiding is, hoe kan een blinde oversteken als de gemeente verzuimt de rateltikker te repareren, hoe komt iemand in een rolstoel uit een brandend BANG Naast ervaringsdeskun digen als Schrijver zitten er ook mensen in de CCG die vanuit hun professi onele achtergrond veel kennis hebben van de problemen waarmee gehandicapten en chro nisch zieken te maken krijgen. Voorzitter Kees Vroon, deskundig van wege zijn vroegere directeurschap van het Nationaal Epilepsiefonds en zijn participatie in de Nationale Commissie Chronisch Zieken: "Er bestaan nogal wat voor oordelen, die eigenlijk altijd voortkomen uit onwetendheid. Daar wil len wij verandering in brengen. Uit ervaring weet ik bijvoorbeeld dat veel werkgevers bang zijn om iemand met een chronische ziekte aan te nemen. Een epilepsie- patiënt moet na een grote aanval bijvoor beeld vaak een paar dagen herstellen, en dan denkt zo'n werkgever dat hij niks aan zo'n man of vrouw heeft. Steeds opnieuw blijkt echter dat mensen met een ziekte of een handicap veel gemotiveerder zijn en vaak harder werken dan normale werknemers, dus die persoon is zijn salaris juist wél waard." LANGE ADEM Natuurlijk kan niet alles in één klap worden ver anderd. "Het heeft bijvoorbeeld geen zin om het openbaar vervoer nu als prioriteit te nemen, want dat hoeft pas in 2020 volledig toegankelijk voor gehandicapten te zijn", zegt Chris Schrijver. Vroon: "Veel veranderingen vergen een lange adem. Wat wij willen is het denkproces op gang brengen, zorgen dat het bewustzijn groeit. Soest doet het helemaal niet zo slecht hoor, in vergelij king met veel andere gemeenten. Maar er is vaak gewoon niet voldoende kennis om het beleid intersectoraal uit te voeren. Daar moet verande ring in komen en daar dragen wij graag ons steentje aan bij, onder andere door deze nota." Chns Schrijver (links) van de Cliëntenraad Chronisch zieken en Gehandicapten: denkproces op gang brengen Natuurbeleving rondom het sprookje - 'Duimelijntje' van Hans Christiaan Andersen. In de maanden februari en maart 2004 staat deze tentoonstelling in het milieucentrum opgesteld. De tentoonstelling en de opdracht- ho.eken erbij zijn bedoeld voor de oudste peuters en kleuters (3 - 6 jaar). Ouders en grootouders met kinderen in deze leeftijd zijn van harte welkom tijdens de openingstijden van het milieucentrum (dinsdag, woensdag en donder- dag van 13.00 - 16.30 uur). Ook in de voor- r jaarsvakantie 2004 zijn we op dezelfde tijden geopend. 3 maart 2004: DIALEZING VLINDERS IN SOEST Voor' wie? Iedereen die meer wil weten over hèt voorkomen van vlinders in Soest en omstreken. Inhoud: vóórkomen en herkennen van vlinders in Soest. Help de vlinders vooruit in Soest. Een instructie over het doen van vlindertellingen en mogelijk deelname aan een vlindernetwerk. Kosten: geen Datum tijd: 3 maart 2004 20.00 uur Waar:gemeentehuis Soest. Informeer bij Johan Simon Aanmelden: telefonisch (035) 609 32 02 of per e-mail milieucentrum@soest.nl Wat is er te ontdekken en te beleven? Bij binnen komst worden u en de kinderen al meegenomen in de sfeer van het sprookje Duimelijntje. Door vervolgens het sprookje aan de kinderen voor te lezen maakt u kennis met het avontuur dat 16, 23 en 30 maart 2004: CURSUS MILIEUVRIENDELIJK TUINIEREN o-Voof wie? Iedereen met een tuin (voor-, achter- of volkstuin) Onderwerpen: bodem en bemesting, voorkomen van ziekten en plagen, 'sterke' planten, natuur lijke afscheidingen en het belangrijkste snoei- werk in de tuin. Kosten: 15,- per persoon (betalen tijdens de eerste avond) Data tijden: 16, 23 en 30 maart 2004 9.30 - 21.30 uur (de cursus bestaat uit 3 avonden) Waar: Milieu Educatief Centrum De Kwekerij, Molenstraat 157 in Soest. Inschrijven: telefonisch (035) 609 32 02 of per e-mail milieucentrum@soest.nl ADRES: Molenstraat 157 Soest OPENINGSTIJDEN DE KWEKERIJ: dinsdag, woensdag, donderdag van 13.00 - 16.30 uur MEER INFORMATIE (tijdens kantooruren): Johan Simon (035) 609 32 02 of Henriëtte Steijn (035) 609 34 54 E-MAIL: milieucentrum@soest.nl 10 februari - 30 maart 2004: TENTOONSTELLING DUIMELIJNTJE. Duimelijntje beleeft. Hierna begint voor u en de kinderen zelf het avontuur, want u gaat met Duimelijntje op reis en ontmoet onderweg aller lei dieren. Het bezoek wordt afgesloten met een bruiloft. De kinderen kunnen zich verkleden als Duimelijntje of de prins en gaan trouwen bij een heus kasteel. En toenleefden zij nog lang en gelukkig. Voor meer informatie over dit project en andere activiteiten van het Milieucentrum de Kwekerij neemt u contact op met onderstaande nummers.

Soester Courant | 2004 | | pagina 13