Hulleman optiek \'"r' Klassiek Indiaas concert novum in Artishock SPOED arttóhoch "Dat is pas relaxte mentaliteit INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS Gemma Leys en Hans Jouta exposeren bij Lydie Wind www.rabobankonline.com Activiteit start zondag 22 februari Arm uit het raam om richting aan te geven, lacht Leontien. Kwekerij houdt weer cursus milieuvriendelijk tuinieren Sprookje van Andersen in milieucentrum De Kwekerij Bart Cliabot in Artishock ELKE WEEK EEN NIEUWE BEZORGERS Jazzconcert niet Intuit Quintet Inloopmiddag WOENSDAG 11 FEBRUARI 2004SOESTER COURANTCULTUUR f PAGINA 21 Schilderijen en bronzen beelden ...daar word je altijd beter van!" Sex-novelle in V.S. van schrijfster Anita Verkerk Film: 'Dogville' Soester zakenpuzzel Brede Bibliotheek Soest «y Villa Roos met: 'Lang en gelukkig' Marionettentheater: 'Gouden regen' Twee voorstellingen: 'Pietje Bell (2), de jacht op de tsarenkroon' Klassiek: Folksongs met Antje Lohse Herman Brood-film 'Rock'n Roll Junkie' IN DE BUS? De Soester Courant zoekt met spoed Heb je op woensdag tijd om een wijk te lopen? Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn welkom. Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Zaterdag 14 februari Intuit Quintet is een experimentele groep bestaande uit jazzmuzikan ten met verschillende achtergron den. Ondanks het feit dat de band leden uit diverse landen komen (Nntqlio Sued cn Guillcrmo Cela- no uit Argentinië, David Fettmann uit Frankrijk, Thomas W. Ander- son uit Noorwegen en Flin van Hemmen uit Nederland), hebben ze dezelfde muzikale richting en zijn ze allemaal beïnvloed door componist/pianist Lennie Trista- no. Een eenvoudige melodie en wat akkoorden kan soms, door in teractie en doordat de bandleden goed naar elkaar luisteren, tot een spannend samenspel leiden. Aanvang: 21:00 uur. Entree: 7,00. Intuit Quintet. Kinderparadijs De Vrije Teugel Vedelaarpad 53, tel. 601 81 36 Woensdag 18 februari staat bij het kinderparadijs in het teken van carnaval. Daarom worden kinde ren van 4 tot en met 12 jaar uitge nodigd om op De Vrije Teugel leu ke kostuums uit te zoeken en zich te vei kleden. Natuurlijk worden de deelnemers ook geschminkt. Op het programma staan een mode show, een ritje in de versierde huif kar en natuurlijk de polonaise. De inloopmiddag is van 14:00 tot 16:00 uur en deelname kost 2,50. BURG. GROTHESTRAAT 10 - 3761 CM SOESTDIJK - TEL. 601 38 59 's Maandags gesloten "Ik laat regelmatig mijn ogen testen. Dat zou trouwens iedereen moeten doen want goed zien, daar word je altijd beter van!" Doe de gratis oogtest en maak kans op fantastische prijzen op www.nlvision.nl. Neem een abonnement: 9,- per half jaar! tel. (035) 6014152 Bronzen torso van Hans Jouta, te zien bij galerie Lydie Wind. meest opvallende is dat Jouta's beelden onvolledig zijn. Vaak gaat het om een kop, die in de lucht zweeft en slechts ondersteund wordt door een arm. En wanneer hij een torso maakt is daar een grote uitsnede in gemaakt, zodat je voor een deel dwars door het beeld heen kijkt. De weglating ver sterkt de zeggingskracht van het kunstwerk. Het fragmentarische karakter van Jouta's werk vindt misschien zijn oorsprong in de beeldhouwkunst van de oudheid, waarvan de kunstenaar een groot bewonderaar is. Galerie Lydie Wind, Korte Ossen- dam 51, Soest, 88 5880314. Open: donderdag, vrijdag en zaterdag 13:00-17:00 uur, en op afspraak. De Soester schrijfster Anita Ver kerk, die in Nederland al verschei dene romans op haar naam heeft staan, maakt inmiddels ook furo re in de Verenigde Staten. Daar verscheen onlangs haar erotische novelle A Mysterious Knight', die ze in het Engels heeft geschreven en die niet eerder in Nederland is gepubliceerd. Eerder schreef ze o.a. de romans 'Myrthe' en 'Jas mijn', boeken die grotendeels Soest als achtergrond-decor hebben. Het nieuwe boek wordt in Ameri ka goed ontvangen. Volgens de recensies is het 'an enjoyable short story that will have you grinning' en 'a deliciously engaging tale, my favorite type of erotic romance. I look forward to reading more of Ms. Verkerks's work'. Er staat dit voorjaar nog een boek van Anita op het programma van haar Ame rikaanse uitgever New Concepts Publishing: 'The Enchanted Cast- Ie'. Wat het erotisch gehalte van 'A Mysterious Knight' betreft (dat in Amerika kenneüjk formeel wordt bepaald en vastgelegd): het boek je is ingedeeld in de klasse 'Spicy/ Carnal'. Dat betekent kennelijk dat er tamelijk expliciete sex-scènes in het verhaal voorkomen. Antje Lohse. Zondag 15 februari én maandag 16 februari Dogville is een klein dorp, diep in de Rocky Mountains. Iedereen kent elkaar, en de enkele vreemde ling die zich er waagt, wordt met wantrouwen bekeken. Als de on bekende, mooie Grace (Nicole Kidman) arriveert en om hulp smeekt omdat ze door gangsters wordt achtervolgd, staat de ge meenschap voor een dilemma: moeten ze haar een schuilplaats bieden? Dorpsfilosoof Tom pleit ervoor dat het dorp Grace bij wij ze van experiment moet opnemen, als Grace dan wat klusjes voor de dorpelingen wil doen. Aldus wordt besloten. Voor Grace lijkt de geko zen oplossing alleszins redelijk, maar al snel gaat het verkeerd. Met als dreigement uitlevering aan de gangsters wordt Grace gedwongen steeds verder te gaan, met als diep tepunt seksueel misbruik door alle mannen. Grace heeft weinig keu ze en ondergaat haar lot apathisch. Maar niet voor lang. 'Dogville' is een drie uur durende, ongebruikelijke film. Het decor is uiterst minimalistisch: niet meer dan een studiovlocr met daarop een grote plattegrond van het; dorp, in krijt getekend. Bijvoor beeld, op de plaats waar zich vol- gens het script een hond bevindt, I staat 'hond' geschreven, maar ner- gens is een echte hond! Zo kunnen spannende sets de kijker niet aflei den, moet de altijd experimenteer- grage Lars von Trier gedacht heb ben, en kan alle aandacht dus naar het acteerwerk gaan. Het is een gok die goed uitpakt, want de ac teerprestaties zijn geweldig; niet alleen van Nicole Kidman, maar ook van bijvoorbeeld Paul Bettany (Tom). Von Trier laat Dogville model staan voor iedere gesloten gemeenschap die zich keert tegen buitenstaanders. Wat dieper ligt Von Trier's donkere boodschap; over de aard van de mens: waar hij i kan, zal de mens altijd misbruik maken van de zwakheid van zijn! medemens. N.B. Twee voorstellingen: zondag 15 én maandag 16 februari, beide aanvang 19:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+: 3,50. Reser- veren alleen op de dag van de; voorstelling, 10:00-13:00 uur, 88 6029367. Meer informatie op in- ternet: artishock-soest.nl. Scène uit 'Dogville'. 10 maart 2004 in deze krant met 88 foto's van Soester winkel- en zakenpanden! Willaertstraat 49 88 6095829 Woensdag 11 februari Een schoonmaakster van konink lijke bloede sopt en zwabbert het huis van meneer rins. Ze is niet zo mooi, maar wel zeer netjes, een beetje raar, én heel verlangend naar haar eigen droomprins. Dat lijkt allemaal nog heel gewooji, tot allerlei sprookjes zich ermee gaan bemoeien. En dan is niets meer gewoon. Over giftige appels, kik kers, de jager, een kleine prins, een arme prinses, erwten en kruimels... Een theatrale dansvoorstelling met veel bestaande klassieke muziek! Leeftijd: 4+. Duur: ca. 50 minu ten. Aanvang: 14:00 uur. Toegang: 4,50. Woensdag 18 februari In de voorstelling ïijn twee perso nen verliefd op dezelfde vrouw, de Geisha Oyokuni. De Gouden Kar per is verliefd op haar muziek, de Samurai op haar juwelen en siera den. De acteurs doen geen kunstjes met poppen aan touwtjes, maar spelen een verhaal, met marionetten. Ver rassende decorwisselingen, bewe ging en spel zijn zichtbare hande lingen gebracht met schoonheid in vormgeving en vakmanschap. Leeftijd: 6+. Duur: 60 minuten. Aanvang: 14.00 uur. Toegang: 4,50. Woensdag 25 februari Pietje Bell zet samen met de roversbende De Zwarte Hand de boel behoorlijk op stelten! Een sneeuwballengevecht, een inbraak bij buurman Geelman en de op sluiting van Pietje in de gevange nis zijn het begin van een reeks nieuwe avonturen. Miljonair Stark heeft het voorzien op een Tsaren- kroon die hij met behulp van de boeven Klok en Teun in handen wil krijgen. Zal het Pietje Bell en zijn roversbende lukken de kroon uit de handen van de boeven te houden? Alle leeftijden. Duur: 106 minu ten. Aanvang: 14:00 én 16:30 uur. Toegang: 4,50. Kaarten reserveren bij de theater kassa: 88 6095829, dinsdag t/m vrijdag 11:00-18:00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. Op maandag zijn de theaterkassa, receptie en bibliotheek gesloten. toire van Antje Lohse strekt zich uit van oude - tot en met eigentijd se muziek. Pianist Dido Keuning studeerde aan Sweelinck Conservatorium te Amsterdam en vervolgde zijn op leiding bij Naum Grubert, Youri Egorov en Georgy Sebök. Hij so leerde bij verschillende ensembles en orkesten en is veelgevraagd als kamermusicus en begeleider. Ais, zodanig heeft hij opgetreden met vele bekende instrumentalisten en solisten in heel Europa, het Mid den Oosten, Noord- en Zuid-1 Amerika, en is werkzaam geweest als begeleider bij verschillende concoursen, zoals de Flesh compe-i titie in Londen, het IVC in Den; Bosch, het Tjaikovsky-concours in Moskou en het ARD-concours in München. Ook is hij vaste gast als docent in Tokyo en Kobe (Japan), waar hij ook regelmatig concert-j eert. Verder maakte hij - naast tal loze radio-opnamen - verschillen-; de cd's in Nederland en USA. In 1987 werd hij onderscheiden met' de 'vriendenkrans' van de ver.,' Vrienden van het Concertgebouw.; Sinds 1989 is hij verbonden als correpetitor en coach aan het Con servatorium van Amsterdam en is. docent van de Liedklas aldaar. Programma: J. Brahms: 3 Volks-; lieder; B. Bartok: Vïllage scenes;; H. Villa-Lobos: Chansons brasi-j liennes; 2 Jiddische lieder: Canon;! M. Ravel: Deux chansons hebrai-! ques; M. de Falla: Siete canciones] populares espanolas. Aanvang: 15:00 uur. Entree:; 6,00; kinderen 2,50. Koustuv Ray. siek genoemd, maar is een vol maakte mengeling van classicisme en romantiek, gebaseerd op de raga, een zeer oud muzikaal sys teem. Hoewel de nadruk ligt op terughoudendheid en maat, is de artiest volkomen vrij om te impro viseren in de expressie van een bepaalde emotie of een bepaalde stemming. Vrijheid is de basis van de klassieke Indiase muziek, maar zij kent tevens een zeer grote dis cipline. De musicus kan zijn ver beelding de vrije loop laten en schept zo een betoverende wereld door middel van eindeloze varia ties, maar hij is gebonden aan een vaststaande melodie en raga. Aanvang: 15:00 uur. Entree: 10,00. Deze maand is er bij galerie Ly die Wind, Korte Ossendam 51, een expositie van schilderijen van Gemma Leys en bronzen beelden van Hans Jouta te be wonderen. Het gaat volgens kenners om 'schilderijen als gedichten en tijdloze beelden'. De schilderijen van Gemma Leys (1951) lijken een visuele vertaling van de gedichten van de Chileen se dichter Pablo Neruda. Gedich ten over een verloren liefde, over eenzaamheid, over passie en be hoefte aan contact. Leys zet de fi guren met veel beweging en na tuurlijke kleurenpracht op het lin nen. De roos, als bloem der liefde, is haar favoriete onderwerp. Bloe men, mensen en oude manuscrip ten smelten samen tot poëzie, waarbij het één tot uitdrukking brengt wat het ander symboliseert. Gemma Leys gebruikt de oude ei- tempera techniek en schept zo een poëtische transparantie. Het werk doet vaak denken aan oude fres co's, die men eindeloos kan bestu deren zonder hun essentie te ont dekken: de liefde voor de kunst, de liefde voor elkaar, die de kun stenaar met ons wil delen. Hans Jouta (1967) heeft aan de Minerva-academie de schildersop leiding gevolgd, maar is van huis uit een metaalman in hart en nie ren. Jouta besteedt al zijn tijd aan het maken van beelden. 'Er zitten altijd figuratieve elementen in mijn werk. Maar mijn beelden zijn geen kopie van de werkelijkheid'. Het Voor de vierde keer houdt mi lieucentrum De Kwekerij een cursus milieuvriendelijk tui nieren. Dit jaar zijn de lessen op de dinsdagen 16, 23 en 30 maart in het centrum aan de Molenstraat 157, telkens van 19:30 tot 21:30 uur. De gemeente Soest, eigenaar van het milieucentrum, gebruikt in het groenbeheer geen chemische be strijdingsmiddelen. Voor wie dat evenmin doet en kunstmest wilt gebruiken en advies of tips kan gebruiken, is deze cursus uitermate geschikt. Eerst wordt uitgelegd wat milieuvriendelijk tuinieren inhoudt en wat de voordelen zijn. Verder komen de volgende onderwerpen aan de orde: bodem en bemesting, voorkomen van ziekten en plagen, natuurvriendelijke bestrijding van ziekten en plagen, 'sterke' planten, natuurlijke afscheidingen en het belangrijkste snoeiwerk in de tuin. De cursus wordt gegeven door Joop Kiers. Hij heeft ruim twintig jaren praktijkervaring met milieu vriendelijk tuinieren en geeft door het hele land cursussen. Tijdens de cursus is er ook gelegenheid om de zaken aan de orde te stellen, waar men in zijn eigen tuin tegenaan loopt. Deelname kost 15, te voldoen tijdens de eerste avond. Omdat er maar 20 plaatsen zijn, raadt de gemeente belangstellenden aan om snel in te schrijven. Dat kan bij Johan Simon, 88 6093202 of e- mail: milieucentrum@soest.nl Rond het sprookje Duimelijn- tje (Duimeliesje) van Hans Christian Andersen zijn in mi lieucentrum De Kwekerij een tentoonstelling en een lespro ject ontwikkeld. De tentoon stelling is aan de Molenstraat te zien tot en met 30 maart. Het lesproject is bestemd voor kin deren van 3 tot en met 6 jaar. Der tig groepen van verschillende ba sisscholen in Soest en Soesterberg zullen een bezoek brengen aan de Kwekerij om er aan deel te nemen. Dat gebeurt telkens op de dinsdag ochtend en -middag en op de woensdag- en donderdagochtend. Dc kinderen worden uitgenodigd mee op reis te gaan en beleven sa men met Duimelijntje allerlei avonturen en maken kennis met Hendrik de haan, padden, vissen, muizen, een mol, een zwaluw en vlinders. Het sprookje begint met een ontvoering en eindigt met een bruiloft in een groot kasteel. Belangstellenden kunnen de ten toonstelling bezichtigen op dins dag, woensdag en donderdag, tus sen 13:00 en 16:30 uur. Tijdens de voorjaarsvakantie is de Kwekerij ook geopend op 23, 24 en 25 fe bruari. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met Henriët- te Steijn of Johan Simon, 88 6093202 of 6022530. Vorig jaar heb ik een bezoek gebracht aan de eilanden Malta en Gozo. Deze combinatie is leuk voor een korte vakantie in het voor- of najaar. Het eiland Malta biedt veel mogelijkheden voor uiteen lopende doelgroepen. Dat het eiland ook wel zonne-eiland wordt genoemd komt door het Mediterraan klimaat en zomerdagen met zo'n twaalf uur per dag zon. Mix van Engelse, mediterrane én Arabische cultuur Het eiland is geschikt voor cultuur liefhebbers en rustzoekers, maar heeft ook prima uitgaansmoge lijkheden. Ook snorkel- en duik- liefhebbers kunnen zich uitstekend vermaken aangezien er voor de kust vele scheepswrakken liggen. De hoofdstad Valletta staat op de werelderfgoedlijst van Unesco en is één grote verzameling van steile straatjes met trappen en vind ik absoluut een bezoekje waard. De stad heeft veel culturele beziens waardigheden maar ook gezellige terrasjes en winkeltjes. De plaats Rabat staat bekend om de prachtige catacomben en Mdina, de stille stad, is sfeervol dankzij de smalle autovrije staatjes en steegjes.' Jongeren die willen uitgaan moeten in de badplaats St. Julians zijn om gezellige barretjes en terrassen te vinden. Het eiland staat bekend om de ouderwetse fel gele bussen en het rijden aan de linkerkant. Groen Gozo Ook een echte aanrader vind ik het groene en rustige eiland Gozo. Vanaf Malta bent u er met de ferry binnen 20 minuten. Een jeepsafari is de ideale manier om het eiland te verkennen. Wie eens iets anders wil kan een vakantie op dit eiland doorbrengen in één van'de vele traditionele farm- houses. Deze voormalige boerderij en liggen veelal in of aan de rand van een klein dorp en hebben meestal een eigen zwembad. Barbecuen op de patio, met een goed boek onderuitzakken op een ligbed, af en toe een frisse duik nemen en tussendoor het eiland bekijken; alles gebeurt hier relaxt in eigen tempo. Er is zelfs de mogelijkheid om vanaf Malta per helikopter naar uw farmhouse op Gozo te gaan. Nieuwsgierig geworden, kom gerust even langs... Malta vind ik een aanrader voor een breed publiek. Natuurlijk kunt u bij mij en mijn collega's terecht om nog meer van deze en vele andere bestemmingen te weten te komen! Leontien van Nieuwenhuizen. Toerkoop Reisbwo Hagen /TOERKOOP Reisburo Hagen Soesterbergsestraat 22, 3768 EJ Soest Telefoon 035 6022803 www.toerkoophagen.nl Zondag 15 februari De nieuwe Artishock-werk- groep India-muziek presen teert op zondagmiddag 22 fe bruari haar eerste Indiase con cert, met Koustuv Ray op sarod en Niti Ranjan Biswas op tabla. Zij zullen verschillende raga's (klassieke Indiase muziek) ten gehore brengen en worden be geleid op tanpura. De Werkgroep India-Muziek (W.I.M.) is sinds november 2003 de nieuwste werkgroep binnen Artishock. Zij bestaat vooralsnog uit drie leden: Else Schelvis, Gui- do Lamot en Herman Joosten. De W.I.M. streeft naar drie klassieke Indiase concerten per jaar. De werkgroep is een initiatief van Herman. Hij kwam via de aan schaf van een dilruba (een Indiaas strijkinstrument) in aanraking met diverse Indiase musici die in Ne derland wonen en werken. Zij in spireerden hem tot de oprichting van de werkgroep, waarvoor hij bij het bestuur van Artishock, de cul- Jirele vereniging van Soest, een gewillig oor vond. Else en Guido (raden direct enthousiast toe. Koustuv Ray is een bekende naam voor liefhebbers en kenners van llassieke Indiase muziek. Hij werd geboren in Calcutta. Zijn muzika liteit werd geïnspireerd door zijn [yader, Pandit Biresh Roy, zelf een gerenommeerd vocalist en vertol ker van klassieke Indiase muziek. Koustuv Ray is niet alleen een uit stekende sarodiya, hij is ook een ^egenadigd vocalist. Sinds 1988 woont hij in Nederland. Hij geeft, jnaast de zang- en muzieklessen op het Rotterdams Conservatorium, de Amsterdamse Muziekschool en Ide Muziekschool te Almere, con- Zaterdag 14 februari Open Huis: Het Baarnsch Lyceum, Torenlaan 77, Baarn. Van 10.00-13.00 uur, voor ouders en leerlingen. Maandag 16 februari Informatieavond voor ouders: Het Baarnsch Lyceum, Torenlaan 77, Baarn. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 17 februari Informatieavond: Waldheim, Prot. Chr MAVO, Vondellaan 2, Baarn. Vanaf 19.30 uur. De Duitse mezzospraan Antje Lo hse begon haar zangstudie aan de Robert Schumann-Hochschule, Düsseldorf. Aansluitend studeerde zij aan het Conservatorium van Amsterdam bij Margreet Honig, waar zij in 1998 het diploma Do cerend Musicus en in 2000 haar Tweede Fase-diploma (Uitvoerend Musicus) behaalde. Van 1996 tot '98 maakte zij deel uit van de 'Nieuwe Opera Academie' en stu deerde zij tegelijkertijd aan het Conservatoire de Metz (Frankrijk) in de Liedklas van Udo Reine- mann. Masterclasses volgde zij o.a. bij Elly Ameling, Sarah Walker, Maarten Koningsberger, Rudolf Jansen en Jard van Nes. Het reper- certen in binnen- en buitenland. Eén van de rijkste schatten van India is de klassieke Indiase mu ziek. Er is waarschijnlijk geen an dere muziekvorm die zo'n rijke verscheidenheid aan menselijke emoties heeft als de Indiase klas sieke muziek. Omdat de muziek meer afhankelijk is van klank of swara dan van woorden heeft zij een universele bekoring. Ongehin derd door taal kan zij een band scheppen met de toehoorders, waardoor alle hindernissen worden opgeheven. Als geloofsovertuigin gen en andere beperkingen men sen verdeeld houden, vertolkt de muziek, met haar alomvattende taal, gevoelens van vriendschap en liefde en brengt op die manier de ijiensen dichter bij elkaar. De muziek wordt weliswaar klas- Bart Chabot is auteur van o.m. de befaamde Herman Brood biografie. Hij is dichter en treedt regelmatig op in theaters en op de televisie. Op woens dag 25 februari om 20:00 uur is hij te gast in Artishock bij de werkgroep Literair en in het Filmhuis aan de Steenhoff- straat. Jan Visser interviewt hem in de tentoonstellingszaal (maximaal 100 bezoekers), waar hij ook voorleest uit eigen werk. Daarna wordt om 21:15 uur de film 'Rock'n Roll Junkie' (1994) in het Filmhuis (maximaal 61 bezoekers) ver toond. Deze Nederlandse film is een muzikale documentaire over de Amsterdamse pop-legende, beeldend kunstenaar, tekstdichter en acteur Herman Brood. Over vrouwen, muziek en veel drugs. Drukke, van de schouder gefilmde beelden, en rustige, strak geregis seerde interviews belichten ver schillende kanten van Broods ka rakter. Kaarten voor dit programma heb ben de volgende prijs. Alleen Bart Chabot: 5,00 (leden 4,50); alleen de film: 5,00 (leden 3,50); combikaart Bart Chabot én film: 8,00 (leden 6,50). Kaartverkoop bij Artishock. Tele fonisch reserveren (88 6019577) iedere werkdag van 10:00 tot 13:00 uur, zolang de voorraad strekt. Afhalen gereserveerde kaar ten op de avond van de voorstel ling om 19:30 uur.

Soester Courant | 2004 | | pagina 21