i Zorgloket... het Welles en het Nietes IÏ0 T\ De seniorenrubriek inet zijn tijd mee gaat Bridgetitel voor Simons/Post Zorg om Thuiszorg Zo kan het ook "z>ss7>Rm$" De SWOS infogids is uit! Bridgen voor het goede doel WOENSDAG 11 FEBRUARI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 23 Interview met Caren Hagen Bingo ANBO in OC Klaarwater Maaltijd Valentijnbingo SCHRAVEMADE B.V. Opbrengst ten bate van hospice Soest BRIDGE Sportuitslageij SeniorenVaria SUJOS stichting welzijn ouderen soest 'Het zorgloket, een hele zorg minder,' zegt de folder, ftvant er is één meldpunt voor al u>v zorgaanvragen.' Is deze, overi gens aardig uitziende folder, nu echt een antwoord op al uw vra gen, een wegwijzer in een woud van regels? Al lezende realiseer de ik mij dat ik kris kras door 4e tekst een aantal vraagtekens had geplaatst en wie beter dan laren Hagen kan dan voor op- [eldering zorgen: zij is immers lördinator voor Wvg, Wet yoorzieningen Gehandicapten, zorgloket en woonruimtezaken. Sinds maart 2001 werkt deze Brabantse in Soest; wonen doet ze in Amsterdam. Het Zorglo ket is niet, zoals de naam doet yermoeden, een apart loket. Nee, je moet je gewoon bij de ceptie in het gemeentehuis lelden, alle werkdagen, tussen ,3:00 uur en 16:00 uur. Telefo nen kan natuurlijk ook. Er is ik geen speciale zorgadviseur, aar de medewerker van het iket geeft antwoord op uw rgvragen en aanvragen wor- |en digitaal verzonden naar het IO (Regionaal Indicatie Or- aan), dat in de meeste gevallen dvies moet uitbrengen. 3e gemeente Soest heeft geko- en (in tegenstelling tot andere emeenten) voor het in eigen eheer hebben van vervoers- oorziening, woningaanpassing, voonvoorziening, aanvraag rol- ;toel, maar ook hier, vind ik, :itten nogal wat voetangels en clemmen. Bijvoorbeeld: als je zelfstandig maar één-hoog woont en je kunt de trap niet meer op, dan kom je niet in aanmerking voor een stoeltjes- lift. En een rolstoel, alleen in )ruikleen verkrijgbaar, moet oldoen aan het predikaat bruikbaar, adequaat én goed koop. let Zorgloket is eigenlijk een loorgeefluik, een 'front office' ';oals dat bij de gemeente heet. u dat gaat zo: 48 uur na ont vangst van uw aanvraag krijgt u ;en bevestiging van ontvangst net de mededeling dat uw aan- ;raag zes weken behandelings- iijd zal kosten. Eventueel kan leze verlengt worden met nog :ens zes weken. Deze tijd én de 'erlenging hebben te maken net de medewerking van uw ïuisarts of specialist. Zij moeten ïamelijk een advies uitbrengen. \ls deze artsen te traag zijn cost het u uw aanvraag, want het RIO stuurt uw aanvraag na twaalf weken terug met de me dedeling: er kon geen advies worden uitgebracht, indicatieadviseur In de folder staat: 'De indicatie adviseur is uw aanspreekpunt en helpt u op weg bij het ver krijgen van zorg'. In de praktijk is deze meestal niet te bereiken, zei ik tegen Caren. Zij ging met deze vraag naar het RIO en kreeg als antwoord: 'Mensen kunnen ons ook e-mailen. Ze kunnen een bericht achterlaten en worden dan zo spoedig mo gelijk terug gebeld. Wij weten dat bereikbaarheid in de prak tijk soms moeilijk ligt.' Thuiszorg Eemland 'Als hier een probleem ont staat,' zegt Caren, 'kunnen wij de aanvraag terugnemen en er gens anders onderbrengen, want er zijn meer instellingen die thuiszorg leveren'. Gezien mijn eigen ervaring was dat voor mij nieuw en zeker ver meldenswaard. RIO indicatie Thuiszorg al in het ziekenhuis aanvragen? Het RIO ant woordde: 'In Baarn en Amers foort zijn transferverpleegkundi gen aanwezig en zij hebben de zelfde functie als de zorgloket- medewerker. Per geval wordt door hen bekeken welke weg er na ontslag bewandeld dient te worden, bijvoorbeeld opname in een verpleeghuis voor revali datie of thuiszorg. Maar ook hier weer een uitzondering, want een indicatie voor een ver zorgingshuis wordt niet vanuit de ziekenhuissituatie gegeven, omdat men eerst wil bezien hoe iemand in de thuissituatie func tioneert. Dat betekent dat deze persoon in het ongunstige geval daarna een heel traject moet bewandelen. Bij een aantal geplande opera ties geldt weer dat vooraf een indicatie kan worden aange vraagd, volgens protocol; tijde lijke zorg met geplande tijden. U merkt al: niets is simpel, dus informeer uzelf uitgebreid voor het geval dat. Openbaar vervoer naar het zie kenhuis in Baarn, maar dat is er niet Caren heeft deze vraag voorge legd aan de vervoersdeskundige bij de gemeente Soest. Dit was het door mij ingekorte ant woord: 'Heel direct kunnen wij als gemeente er weinig aan doen. De provincie is de ver- voersautoriteit, die bepaalt wanneer en waar er een bus rijdt. Wat we wel kunnen en ook al gedaan hebben is onze dringende wens uitspreken dat het ziékenhuis in Baarn per openbaar vervoer vanuit Soest bereikbaar blijft. Echter, vanaf 2005 wordt dit nog problemati scher, want deze verbinding is oals voor tv, radio, kranten, ijdschriften - kortom voor alle ommunicatiemiddelengeldt, ook deze rubriek van tijd tot jd aan vernieuwing toe. Ter erduidelijking een korte terug- lik. 'e start vond plaats in 1989. e Soester Courant bleek toen :reid gratis ruimte beschikbaar stellen voor informatie, van ilang voor 55-plussers. Wijlen heer Joop Hoppenbrouwers, ipensioneerd redacteur van de )ester Courant en lid van de NBO, nam op zich om aan rubriek inhoud te geven in samenspraak met de plaatselijke iderenbonden (ANBO, KBO en PCOB). De rubriek kreeg de naam 'Seniorenpagina' en am gemiddeld eenmaal per and uit. In de praktijk bleek dat de aan geleverde informatie soms on voldoende was om de pagina te tllen. Daarom en mede uit :onomische overwegingen zag [e Soester Courant zich ge- oodzaakt de ter beschikking estelde ruimte enigszins in te erken. Vanaf dat moment wam de rubriek op een for- ïaat van ongeveer een halve agina acht maal per jaar uit. 5e~riaam 'Seniorenpagina' viel net de halvering van de pagina dt de toon en werd gewijzigd in Senioren Nieuws', nmiddels werd het logisch ge- icht om de redactie als werk groep deel te laten uitmaken van le Stichting Welzijn Ouderen >oest (SWOS). De redactieleden verden toen en ook nu nog aangeleverd' door de plaatselij- :e ouderenbonden. Die strikte Onding wordt nu losgelaten. De redactie van de rubriek stelt zich nu ook open voor belang stellende niet-bondsleden, die hun journalistieke vaardigheden voor deze rubriek willen inzet ten. De directe band met de oude renbonden wordt derhalve los gelaten, maar dat niet alleen. Het is een geschikt moment om de nieuwe huisstijl van de SWOS tot uitdrukking te bren gen, zoals u uit de kop van de rubriek kunt opmaken. En ook de naam van de rubriek is veranderd. Aangezien de re dactie zich de laatste jaren vooral heeft toegelegd op ach tergrondinformatie, meningen vanuit de samenleving en we tenswaardigheden voor senioren is de naam 'Senioren Nieuws' gewijzigd in 'SeniorenVaria'. Die naam biedt de redactionele inhoud een grotere verschei denheid, maar doet ook recht aan het feit dat het actuele se- niorennieuws wekelijks in de al gemene redactionele pagina's van de Soester Courant wordt aangeboden. De Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) houdt don derdag 12 februari een bingo voor 50-plussers. Wie wil meedoen, kan vanaf 13:30 uur terecht in ontmoe tingscentrum Klaarwater aan de Wiardi Beckmanstraat. Een half uur later begint de eerste ronde. Voor alle deelnemers is er bij bin nenkomst een consumptie. Een bingoplankje kost 3,00. Na af loop wordt een levensmiddelen- mand verloot. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommewes 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Caren Hagen (m.), geflankeerd door haar collega's Marina Rein- dertsen en Rob Heutinck. Foto: Soester Courant geen basislijn, zoals lijn 70. De regiotaxi is dus een alternatief.' De regiotaxi is uitermate onge schikt voor ziekenhuisafspra ken, zei ik tegen Caren, sinds deze nog steeds onbetrouwbare rij- en wachttijden heeft. Dat wéét zij en ze vertelde dat daar nog steeds aan gewerkt wordt, ook met het oog op de toe komst, want openbaar vervoer zal steeds minder worden. Dat zegt de vervoersdeskundige ook: '...het wordt er in de toe komst niet beter op, dat is wel helder. Wij zijn in rap tempo bezig onze verzorgingsstaat af te schaffen en de zwakkeren zijn daar als eerste de dupe van. Dus geen vrolijk verhaal.' De zwakkeren Niemand wil zwak zijn of wor den. Soms worden sterken zwak. Soms verliest men veer kracht. Ouderen verliezen, vroeger of later, hun veerkracht. Dan ben je zwakker. Kwets baarder. Laten wij, als maat schappij, daar geen vieze woor den van maken. Want als we dat doen, dan zijn wij, als maat schappij zwak. Anna Wagemakers, redactie Seniorennieuws De kranten stonden er vol over, de media deden dapper mee. We hebben het hier over de ver hoging van het uurtarief van de thuiszorg. Die verhoging is enorm. Maar gaan we alle fei ten eens na, dan blijkt ook hier dat de soep niet zo heet wordt gegeten als hij wordt opgediend. Tijdens een gesprek met de heer J. Leijenhorst, hoofd van Thuiszorg Eemland, kwam al snel vast te staan dat er al sinds 1997 geen verhogingen meer zijn geweest. Zelfs de komst van de euro heeft toen niet tot verhoging van het uurtarief ge leid. Nu het economisch wat minder gaat ontkomt niets aan een nader onderzoek of de be taling in relatie staat tot de vraag. Hier blijkt er wel van enige scheefgroei sprake te zijn. Er wordt in toenemende mate een beroep op de thuiszorg gedaan. Dit heeft te maken met de ver grijzing, maar is ook te wijten aan het langer zelfstandig wo nen van deze groep. Het is prachtig dat men ernaar streeft de ouderen langer in de eigen woning te laten, maar dan is hulp noodzakelijk. De mantel zorg, wordt er dan geopperd. Hier komt een ander knelpunt om de hoek kijken. Sinds de tachtiger jaren, toen werd beslo ten dat zowel mannen als vrou wen een baan moesten hebben, is het voor partners en/of de kinderen moeilijk ook hier een Zo maar een paar krantenbe richtjes aan het eind van 2003: Accijns op benzine omhoog; Huursubsidie op de helling; Eigen bijdrage thuiszorg fors omhoog; Subsidie jeugdorganisaties verlaagd of ingetrokken; •Treinkaartje duurder; Energierekening twee tientjes Als we zo naar die krantenkop pen kijken dan rijst de gedach te: alleen maar verhogingen; maar we krijgen er niets voor terug. Wat doet de overheid met al die extra zelfgecreëerde inkomsten? Het is wel erg ge makkelijk het (staatshuishoud boekje zo sluitend te krijgen. Maar opeens werd het duidelijk door een piepklein artikeltje in de krant. In Den Haag heeft premier SdeldJeetuiicfé&Uj- eigen collectie gouden sieraden met edelsteen en brillant zilveren sieraden met edelsteen en colliers reparaties, colliers knopen etc. eigen slijperij Lange Brinkweg 66 - Soest - 035 - 601 30 42 bar InttnoetmgscentTum SeniorenVaria staat open voor reacties en bijdragen van lezers van deze rubriek. Ook de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) en het Centraal Overleg van de Samenwerkende Bonden van Ouderen (COSBO) in Soest en Soesterberg zullen regel matig redactionele bijdragen verzorgen. Wintdi Betkmatwtrfliit 47S 3762 ON Socit Telefoon 0ÏT60KW7 De volgende editie verschijnt op woensdag 10 maart 2004. Kopij uiterlijk op 16 februari 2004 aanleveren bij de werkgroep Seniorennieuws p/a Dalweg 6, 3762 SP Soest, of bij de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) of per e-mail swos@planct.nl Paté met toast, rundvleesschotel met krielaardappeltjes, broccoli en gemengde sla en als toetje ijs. En dat nog eens geserveerd met een glaasje wijn. Voor 4,00 kunnen senioren dinsdag 24 februari aan schuiven voor een gezamenlijke maaltijd in ontmoetingscentrum Klaarwater aan de Wiardi Beck manstraat. Opgeven kan tot vrij dag 20 februari, 12:00 uur. Bingo In Klaarwater wordt vrijdag 27 fe bruari een bingo gehouden voor 55-plussers. Er wordt om 19:30 uur begonnen. Een speelkaart kost 3,50 inclusief een kopje koffie. Trots houden de dames Simons en Post de zojuist verworven wisselbeker omhoog. Het tweetal werd zondag gehuldigd als de nieuwe seniorenkampioe nen bridge van Soest. Simons en Post werden eerste met een score van 67,62 In ontmoetingscentrum De Klarinet deden vijftig paren mee aan het toernooi dat voor de zesde keer was georganiseerd door de Katho lieke Bond van Ouderen (KBO). Op de tweede plaats eindigde het echtpaar Swinkels (67,27%), derde werd het echtpaar Burghoorn (63,89%). Foto: Foto Bell deel van de taken op zich te nemen. Ook is het niet vanzelf sprekend dat de kinderen nog bij de ouders om de hoek wo nen. Velen wonen in een ande re plaats of zelfs een ander land. Natuurlijk is thuiszorg een recht. Er is jaren premie voor betaald. Ook is er geen tekort aan hulpen. Als men op de lan ge termijn genoeg werknemers wil hebben en houden, zal er gewerkt moeten worden aan het imago van deze branche. De meesten kiezen voor deze func tie omdat ze graag verzorgend bezig zijn. Dus is de stopwatch- mentaliteit die men nu is gaan toepassen uit den boze. Er moet de mogelijkheid blijven voor een gesprekje of een kop koffie. Ook moet de vergoeding voor deze hulpen worden aan gepast aan wat heden ten dage gangbaar is. Uit dit alles komt wel vast te staan da t een verhoging van het uurtarief zich niet laat vermij den. Gebleven is dat de bijdra gen inkomsten-afhankelijk zijn. De bejaarden die alleen rond moeten komen van hun AOW gaan ook iets meer betalen. Voor ouderen met een goed pensioen erbij, een relatief klei ne groep, wordt het uurtarief aangepast. Wat wel overeind blijft is de vraag: moet het op deze extreme manier gebeu ren? E.A. Drijver-Pina redactie Seniorennieuws Voor iedereen die 55 jaar of ouder is, kan een gidsje met de namen en adressen van plaatse lijke organisaties en instanties die iets doen voor ouderen, heel handig zijn! Zo'n infogids is er nu, want de SWOS (Stichting Welzijn Ouderen Soest) heeft onlangs het eerste exemplaar aan wethouder Krijger aange boden! In het gidsje is informatie over maaltijdvoorziening, alarmering, gezondheid en zorg, vervoer, wonen, financiën, juridische za ken, vrijetijdsbesteding, etc. snel te vinden: per hoofdstuk of via een trefwoordenregister. Kort om: een plaatsje naast het tele foonboek kan ouderen, maar ook hun kinderen of mantelzor- gers, veel zoeken, navragen en bellen besparen! In januari en februari worden de eerste vijfduizend exempla ren verspreid. U vindt de info gids in de SWOS ontmoetings centra (De Klarinet, Klaarwa ter, De Drie Eiken), biblio- JSUJOSf r5V InFo voor 55~ plussers in èoeét theek, verzorgingshuizen, thuis- zorgv/inkel, het gemeentehuis en sommige huisartspraktijken De leden van de plaatselijke ANBO, KBO en PCOB ont vangen een exemplaar via hun bond. En de SWOS-vrijwilligers bezorgen een exemplaar bij alle ouderen die warme of diep vriesmaaltijden via de SWOS gebruiken. De gids is gratis dankzij de fi nanciële steun van gemeente Soest, Oranjefonds, Rabobank Soest-Baarn en de SWOS. De Klarinet j/ Klarinet 39, tel. 6023139 23139 |1 Balkenende zijn ambtswoning na een grondige renovatie weer in gebruik genomen. Het Cats- huis wordt mede gebruikt voor representatieve taken. Er is achttien maanden aan getim merd voor een bedrag van 16 miljoen euro. Dat lijkt nog re delijk, maar voor degenen die nog steeds omrekenen in gul dens is dit toch wel ruim 35 miljoen gulden. En dat in deze tijd van bezuinigingen... En wij, de betalers, zijn nog niet eens uitgenodigd de officiële herope ning bij te wonen. Trouwens, leest u wel eens dat de overheid efficiënter gaat wer ken, personeelsbestand in krimpt of in eigen gelederen beslissingen neemt om de over heidskosten terug te dringen Teun Duhen, redactie Seniorennieuws Vrijdag 13 februari wordt in De Klarinet aan het gelijknamige woonerf een Valentijnbingo ge houden voor senioren. De zaal gaat om 13:30 uur open en een half uur later worden de balletjes aan het rollen gebracht. Een speel kaart kost 3,00 inclusief koffie/ thee. Tussendoor vindt een verlo ting plaats. Carnaval Het carnaval voor 55-plussers vindt maandag 23 februari plaats in de Klarinet. Het ontmoetings centrum zal tussen 14:00 en 17:00 uur het toneel voor een daverend feest zijn, dat wordt opgeluisterd door de Narre Knollen. Toegangs kaarten zijn vanaf maandag 16 fe bruari verkrijgbaar aan de bar van het ontmoetingscentrum. Kunst Bij voldoende belangstelling start woensdag 3 maart een korte cursus 'Kijk wat een kunst' voor senioren. Cursusleider is de heer Van Baai en die ook op 10, 17 en 24 maart een les zal verzorgen, telkens van 14:00 tot 16:00 uur. De deelne mers kijken samen over het rand je van de kunst. De samenhang van diverse kunstvormen zal hier bij een rol spelen. Te denken valt aan het luisteren naar mooie mu ziek en tegelijkertijd kijken naar een aquarel. Er is plaats voor 16 tot 20 cursisten en deelname kost 12,50 per persoon. Aanmelden kan tot en met vrijdag 20 februari bij een van de ouderenwerksters van de SWOS, 88 6023139. tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 Op de bridgedrive ten bate van het hospice in Soest, is nog plaats voor ongeveer vijftig pa ren. Zaterdag 14 februari kun nen zij vanaf 19:30 uur aan schuiven en maken ze kans op prijzen, maar steunen ze tevens het goede doel. Het is de tweede keer dat de Ro tary Club Soest-Baarn een bridge drive houdt in de tennishal van LTC Soestdijk aan de Schrikslaan. De netto-opbrengst is bestemd voor het hospice, een opvangvoor ziening voor stervensbegeleiding en alleenstaande zieken die in de laatste fase van hun leven verke ren. Het succes van deze actie is voor een deel afhankelijk van de sympathieke sponsors en gulle ge vers, maar het is ook de bedoeling dat er zoveel mogelijk bridgers meedoen. Op dit moment zijn bijna honderd paren ingeschreven, terwijl er plaats is voor 150 paren. Er wordt topintegraal gespeeld in de categorieën thuis-, club- en. wedstrijdbridgers, zodat de niveau verschillen tijdens de 24 spellen gering blijven. De prijzentafel ligt Soester Bowling Vereniging Maandag: Rode Duif - de Keuntjes 3- 2, Formule Chicken - SNS 2-3, Big Splitters - Fysio Fitness 5-0, Teamwork - Briljantjes 3-2, Outsiders - Oma en de zware jongens 5-0, Pinshakers - Strajk 3-2. Dinsdag: Missfits - TNT 4-1, BB-tjes - No name 1-4, Toverbal - Just us 5-0, Heppie Hoekers - B4 1-4, de No ten - Big Brothers 5-0, One pin only - Man bijt hond 0-5. DANSEN Gerla NVAD-wedstrijd Almen. Ronald Be- samusca en Ante Moerkerke: 4C deb. 3 latin; Berry en Karin Wienen: 6C deb. 4 latin; Henk en Carola Lensink: lc sen. V latin en lc deb. 4 senioren stan daard. vol en er is ook een ballonvaart voor twee personen te winnen. Behalve de beste bridgers zijn er ook beloningen voor bijvoorbeeld de nummers 5, 10, 20 etc. in de rangschikkingen. Daarnaast is er een loterij. Het inschrijfgeld bedraagt -vanwe ge het goede doel- 15,00. De Nederlandse Bridge Bond en het Comité Soest 975 staan pal achter de drive en burgemeester Koos Janssen zal rond 23:00 uur de prij zen uitreiken. Inschrijfformulieren zijn verkrijg baar bij Tenniscentrum Soestdijk aan de Schrikslaan, TV Soest-Zuid aan de Bosstraat, Van Dam Sports aan de Van Weedestraat, restau rant de Soester Duinen aan de Soesterbergsestraat en boekhandel Van de Ven aan de Zuid prome nade, of op te vragen via info@aschenburgh.nl Zaterdag 14 februari is de hal van af 18:30 uur geopend en wordt er om 19:30 uur begonnen. Zolang er nog plaatsen vrij zijn, kan men zich op de avond zelf ook nog voor aanvang aanmelden. SO Soest D-pupillen: SO Soest D2 - Weesp FC Dl 2-7; CJW D4 - SO Soest D5 gest. (4-2); E-pupil)en: SO Soest El - CJW El gest. (2-3); WZ'49 E2 - SO Soest E3 6-1; SO Soest E4 - Us- sclmeervogels E4 2-2; SO Soest E5 - Quick 1890 AFC E5 3-0; SO Soest E6 - Spakenburg SV E5 3-3; TOV E5 - SO Soest E8 7-6; F-pupillen: SO Soest F1 - IJsselmcervogels F1 2-1; SO Soest F2 - IJsselmcervogels F3 2- 1; SO Soest F3 - WZA F3 - 1-1; WZA F4 - SO Soest F4 3-0; SO Soest F6 - Roda'46 F8 1-5; IJssel- meervogels F8 - SO Soest F7 gest. (1- 0); CJW F7 - SO Soest F8 0-1; SO Soest F12 - Hooglanderveen F4 0-3; SO "Soest F13 - Baarn SV F8 0-3. VVZ'49 WZ'49 C2 - DOVO C3 1-5- WZ'49 Dl - Roda'46 Dl 2-2' WZ'49 D2 - AFC Quick 1890 D3 2- 3; WZ'49 E2 - SO Soest E3 6-1- WZ'49 E4 - Hoogland E5 0-2- WZ'49 F1 - SV Baarn F2 6-2- SV Baarn F3 - WZ'49 F2 3-2; WZ'49 F3 - AFC Quick 1890 F5 i.->. WZ'49 F5 - Hees F1 1-1; WZA fk - WZ'49 F6 4-1; WZ'49 F7 Nieuwland F4 0-3; WZA F9 WZ'49 F8 4-1.

Soester Courant | 2004 | | pagina 23