mm Verkeerscirculatie Soest-Zuid Visser UITVERKOOP WINTERCOLLECTIE 60 TOT 70% KORTING VALENTIJNSDAG Diamanten paar Buurmeijer Surfen op internet in Meander S0 TOT 70% KORTING iFÏÏTmrMNÜANCE Mó^Kvan Zijp eulen 1 ACTUEEL f 'Vrijwillige schoonmaker' Lutvo Muratovic overleden Fitheidstest voor ouderen stap op weg naar sporten Goed gezien in woord en beeld (43) Tragisch sterfgeval tijdens asieldebat Witgoed specialis In e-mail s.v.p. foto's/plaatjes apart houden p=op 4-daagse! 101 ZATERDAG 14 FEBRUARI juwelier PAGINA j op zoek M/V :un je goed Idelman) nderhoud pecialist 5 merken ast goed! :n assurantiën WOENSDAG 11 FEBRUARI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 3 Bewonersvereniging bedenkt alternatieven Service voor alle merken Soester botst tegen fietsster Work First (1) Politie ontmantelt hennepplantage Verwarde man aangehouden na inbraakpoging Jonge inbreker in kraag gevat Lambertus v.d. Kooy Patiënten kunnen zelf informatie opzoeken SOEST Van tijd tot tijd bereiken ons via de e-mail persberichten en aan kondigingen waarvan de tekst ook foto's of andere plaatjes bevat. In het algemeen is het lastig, soms zelfs onmogelijk om die te lezen. Ons dringend verzoek aan de 'leveranciers' is dan ook om foto's/plaatjes (bij voorkeur in jpg-formaat) voor taan apart te houden van de tekst (liefst in Word) en ze als losse bijlage mee te sturen. Wij rekenen graag op ieders mede werking. Redactie www.rabobankonline.com altijd aeKer van je aaak Soesterbergsestraat 35A, Soest Telefoon 035 - 602 93 60 Van Weedestraat 145, Soest - Telefoon (035) 602 06 70 Jtelen, in een jong k. :ST je 5 - 601 29 98 f Belettering nest 035-58 80 425 www.stalenhoef.net jen, maar gelukkig I zelfs, dat alleen bos nog ziet. huis in praktisch 'zekeringen, stelt en dat u op het lijf lersoonlijke neer risico lopen i!) terwijl de ander ekt om zoveel erheden bieden, als het gaat om ln Amersfoort zijn de nieuwe bed den inmiddels in gebruik geno men, volgens Meander tot tevre denheid van zowel patiënten als medewerkers. Als een vogel zo vrij, een vogel in de lucht, waar ik alleen ben en heel blij, daarheen gaat mijn vlucht. Ik vlieg van hot naar haar, als ik maar wat fijns kan vinden, en zoek een plekje waar ik alles kan verslinden. Er zijn veel mooie plekjes op de grond, maar ik ben niet gauw tevreden. Totdat ik de ware liefde vond bij hem die mijn grootste vijand was tot heden. Hij werd mijn grootste favoriet en die liefde wordt steeds dikker. Geloof me maar of niet, het is een vogelverschrikker. Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 De Vogelverschrikker Afgelopen zaterdag waren de heer M. Buurmeijer en me vrouw G. Buurmeijer-Hooger- man 60 jaar getrouwd. Burge meester Janssen kwam, zoals gebruikelijk, het diamanten bruidspaar feliciteren namens de bevolking en het gemeente bestuur. De bruidegom (83) werd geboren in Oude Pekela, zijn even oude bruid in Winschoten. Daar werd het huwelijk op 7 februari 1944 voltrokken. De geboren Gronin gers verhuisden algauw naar het Friese Heerenveen, omdat de heer Buurmeijer een baan bij Douwe Egberts in Joure had. Ze zouden 24 jaar in Heerenveen blijven wo nen, waar de bruidegom o.m. in het bestuur van een tehuis voor In de kring van Vluchtelingen- Werk/Opvang Nieuwkomers Soest is geschokt gereageerd op het plotselinge overlijden van Lutvo Muratovic. Deze 53-jari- ge asielzoeker uit voormalig Joegoslavië overleed maandag middag, thuis in Soest, aan een hartstilstand toen hij op de te levisie het kamerdebat over het uitzettingsbeleid volgde. Hij was daarbij persoonlijk zeer betrokken. Muratovic woonde inmiddels acht jaar in Nederland. Hij was een van de talrijke 'uitgeprocedeerde' asiel zoekers die niet meer in aanmer king komen voor een permanente verblijfsvergunning en dus het land op afzienbare termijn zouden wor den uitgezet, zoals minister Ver donk met steun van de Tweede Kamer heeft besloten. De laatste drie jaar had Muratovic een tijde lijke verblijfsvergunning op medi sche gronden, omdat hij ernstig ziek was, maar die werd niet ver lengd. Hij bracht onlangs nog eni ge tijd door in een Amersfoortse politiecel om te worden terugge stuurd naar ex-Joegoslavië. Vluch telingenwerk Soest heeft dat, door tuwnkomsf van een advocaat. nog tijdig kunnen voorkomen. Zijn gezondheid was nog steeds bijzon der slecht. Velen in Soest kenden Muratovic intussen omdat hij als '(vrijwillige) schoonmaker' met zijn prikstok en vuilniszak op eigen initiatief vrijwel dagelijks in de omgeving van de flats in het Smitsveen en op de Eng te vinden was, waar hij forse hoeveelheden zwerfvuil verzamel de. Dat leverde hem in december nog een eervolle nominatie op voor de Gouden Oliebol, de vrij- willigersprijs van GroenLinks- Soest. Ook in GroenLinks is ont daan gereageerd op het overlijden van Lutvo Muratovic. Een 22-jarige Soester was woens dagmiddag betrokken bij een on geval op de rotonde op de Amster damsestraatweg in Baarn. Hij kreeg geen voorrang van een 74- jarigc fietsster en botste met zijn auto tegen haar op. De vrouw uit Eemnes bezeerde daarbij haar en kel en werd door de Soester naar het ziekenhuis gebracht. Daar werd vastgesteld dat ze haar enkel banden heeft verrekt. Soest gaat eindelijk werk maken van de 'actualisering van het jeugdbeleid'. Normaliter kijk je dan even wat goed en wat mis is (is bekend), overleg je met sleutelfi guren wat nodig is (is bekend), vorm je een werkgroepje met raadsleden, ambtenaren en be trokkenen (zoals met het cultuur beleid) en je schrijft in 1 weekend een Jeugdnota. Met uiterst geringe kosten. Zo niet bij ons op Soest. Het college van B W maakte eerst een startnotitie in 2003. 'Die hebben we helemaal zelf geschre ven', melden de ambtenaren vol trots. chronische zieken zat en voorzitter van de plaatselijke schaakclub was. Het eerste huwelijksjaar viel in het noorden grotendeels samen met het laatste oorlogsjaar. Daarin was de bruidegom actief betrokken bij het Friese verzet, o.a. bij het bin nensmokkelen en verspreiden van wapens uit Engeland. Hij is daar voor onderscheiden met het Ver- zetsherdenkingskruis en het Oor- logs- en Mobilisatiekruis. In 1968 volgde de overstap naar het DE-hoofdkantoor in Utrecht en kozen de Buurmeijers voor Soest, aan de Stadhouderslaan, waar ze nog altijd naar hun zin Burgemeester Janssen brengt de gelukwensen van de gemeente Soest over aan het bruidspaar Buurmeijer. Foto: Foto Bell. wonen. In 1982 ging de heer Buur meijer met pensioen. Naast zijn werk was hij lange tijd bestuurslid van een stichting ten behoeve van geestelijk gehandicapte kinderen in Hilversum en lid van de Raad van bestuur van de Rabobank in Utrecht. Het echtpaar Buurmeijer heeft een dochter en een zoon, vier kleinkinderen en inmiddels drie achterkleinkinderen. Meer dan 240 Soesters tussen de 55 en 65 jaar ondergaan vrijdag 13 februari een fit heidstest. Die is een onderdeel van een breedtesportproject van de gemeente voor ouderen. Doel ervan is om deze groep mensen aan sportieve activitei ten te laten deelnemen. Naar voorbeeld van het Groninger Actief Leven Model (GALM-pro- ject) werden begin januari in de wijk Overhees 1300 inwoners van 55-65 jaar uitgenodigd voor de test. Bijna een op de vijf meldde zich aan, veelal via een van de en quêteurs die namens de gemeente langs de deur gingen. De fitheidstest wordt tussen 9:30 en 18:00 uur afgenomen in het Or- landogebouw aan de Di Lasso straat. Gekeken wordt naar lenig heid, reactiesnelheid, coördinatie, knijpkracht en het uithoudingsver mogen voor wandelen. De bloed druk, de lengte en het gewicht worden ook gemeten. Bij de test is een sportarts aanwezig. Op basis van de uitkomsten krij gen de deelnemers een persoonlijk beweegadvies en kunnen ze zich desgewenst direct inschrijven voor een introductieprogramma van 12 weken, waarin ze groepsgewijs ver schillende vormen van sport en bewegen kunnen beoefenen onder leiding van gediplomeerde GALM-docenten. Deze lessen zijn op maandag en vrijdag. Daarna bestaat de mogelijkheid mee te doen aan een vervolgprogramma van dertig weken, die wordt afge sloten met een tweede fitheidstest. Uiteindelijk is het streven dat zo veel mogelijk ouderen uit deze doelgroep zich aansluiten bij een reguliere sportvereniging of -in stelling. Het plan is om na Over hees ook de doelgroep in andere wijken van Soest bij het project te betrekken. Meer informatie over het project is verkrijgbaar bij sportcoördinator Rachel Wouters van de gemeente Soest, SS 6093540. Nee, zegt de Raad, we noemen deze startnotitie een 'Plan van aanpak'. Daarna volgt een notitie met doelstellingen en stellen we de kaders vast. Dan volgt in mei een tussenstop en wordt de visie gevraagd van inwoners en jonge ren. Overige deelnemers aan het pro ject zijn: - de politie - Stichting Balans - Groen Milieu (W.G.I.) - de afdeling S.O.W. - de projectgroep - de wijkcoördinatoren - de projectleider - de klankbordgroep - het provinciale steunpunt 'Scha kels' - een specifiek bureau voor het ontwikkelen en venverken van de gegevens van een jeugdmoni- tor - enquêteurs - het jeugdnetwerk - onderzoekers. Kosten: 70.000 euro. Dat is bijna 150.000 gulden. Let wel: daar is nog geen cent voor de jeugd bij. Wat een chaos. Wat een armoede. In de zomer van 2004 volgt een eerste concept met terugkoppeling naar projectgroep, naar het colle ge en naar het veld. Dan staat er in slecht Nederlands de volgende zin te lezen: 'Bij eind september moet dan de commissie worden toegevoegd bij het vaststellen van het eerste con cept Jeugdnota'. Tenslotte komt er een tweede concept in het najaar en vaststelling door de commissie S.O.V. en de Gemeenteraad (16 december 2004). Vroeger, toen het Dualisme nog niet bestond,' was er nog wel eens een gedreven wethouder met ideë le veren, die de kar trok, zijn pu bliek kende, het veld inging, de problemen inzag en zijn porte feuille beheerste. Tegenwoordig lijkt niemand meer verantwoorde lijk te zijn. Wethouders zijn volko men machteloos geworden, kun nen alleen nog maar het weer van gisteren voorspellen en vallen let terlijk en figuurlijk niet meer op in de gemeenteraad. Het is een ramp in Jeugdland. Lees de volgende week het ver volg, want het is nog erger. In een woning aan de Kerkstraat heeft de politie een hennepplanta ge ontmanteld. Ze deed daar vo rige week dinsdagmorgen om zes uur een inval en trof 92 hennep planten aan. Deze werden later vernietigd. De kweekapparatuur werd in beslag genomen. De be woner was niet thuis toen de poli tie binnenviel. De politie heeft zondagmorgen een veertigjarige man uit Duitsland ingerekend. Ze werd gebeld door een zestigjarige bewoner van de Kerkstraat die rond half acht 's morgens glasgerinkel had gehoord. Toen hij poolshoogte ging nemen, zag hij dat de ruit van de achter deur was vernield. In de tuin stond een verwarde man. Deze had en kele snijwonden aan zijn hand, ver moedelijk opgelopen bij het ver nielen van de ruit. De politie hield de man aan en nam hem mee naar het bureau, waar hij weigerde om zich te laten behandelen door een arts. De Duitser werd opgesloten. Op basis van getuigenverklaringen lukte het de politie een vijftienja rige Soester te traceren en aan te houden. Hij had vorige week dins dag ingebroken in een woning aan het Hazepad, waarbij hij een playstation en een portemonnee buit maakte. Hij was via een open staand dakraam naar binnen ge klommen, maar was in de tuin ge zien door getuigen. Die brachten de politie op het spoor van de jon geman die na zijn aanhouding ver klaarde dat hij de playstation aan een Utrechts familielid had gege ven en de portemonnee had weg gegooid. Bij zijn bekentenis vertel de hij de politie dat hij had gehan deld in een soort opwelling. Te genover de kinderrechter zal de minderjarige Soester zich moeten verantwoorden. Drie scenario's heeft de bewo nersvereniging Soest-Zuid be dacht voor een verkeerscircula tieplan in de wijk. Een daarvan zou moeten worden ingevoerd, zodra de gemeente de spitsaf- sluiting van de spoorwegover gang bij de Foekenlaan heeft opgeheven. Dat laatste heeft het gemeentebe stuur zich in het najaar voorgeno men, maar het wil eerst overleggen met de betrokken wijkbewoners. Gehoopt wordt dat daardoor min der ochtend- en avondverkeer over de Ossendamweg rijdt, zodat de doorstroming wordt verbeterd. Vier jaar geleden werd de tijdelij ke afsluiting van de overweg inge steld om het sluipverkeer uit Soest-Zuid te weren. Het behoeft daarom geen betoog dat de bewonersvereniging vreest dat het sluipverkeer weer zal te rugkeren als de afsluiting van de overweg tijdens de spitsuren wordt teruggedraaid. Ze heeft daarom niet stilgezeten in de afgelopen maanden. Scenario I behelst hoofdzakelijk de invoering van eenrichtingsverkeer in (delen van) de Esdoornlaan, de Larixlaan, de Dennenweg, de Hei deweg, de Plasweg, de Kastanje laan, de Dr. 's Jacobstraat, de Hil- debrandtlaan en de Van Beunin- genlaan. In het tweede scenario wordt het verkeer op enkele kruisingen be perkt in zijn keuzes van rijrichting en is voorzien in eenrichtingsver keer in de Van Beuningenlaan en een afsluiting in de Larixlaan. In deze scenario's is verkeer door de wijk wel mogelijk, maar wordt het sluipverkeer ontmoedigd voor Soest-Zuid te kiezen, omdat het dan veel moet omrijden. Nadelen van deze plannen zijn dat er veel fysieke voorzieningen nodig zijn en dat het moeite zal kosten ze te handhaven. Voorkeur Boven deze tamelijk ingewikkelde maatregelen gaat de voorkeur van de bewonersvereniging uit naar scenario III. De Den Blieklaan zou dan fysiek moeten worden afgeslo ten ter hoogte van het waterpomp station. Verkeer vanuit Overhees kan wel via de Den Blieklaan, de Bosstraat, de Wieksloterweg en de Dolderseweg op de Foekenlaan uitkomen, maar moet daarvoor wel omrijden. Bovendien moeten, aldus de bewonersvereniging, de rijbanen op deze route smal wor den gehouden en worden voorzien van drempels, zodat de snelheid van het gemotoriseerde verkeer laag wordt gehouden. Langs de Bosstraat (Den Blieklaan-Wiek- sloterweg) zou een fietsstrook of - pad moeten worden aangelegd. De Ossendamweg op een betrek kelijk rustig moment. De verkeers circulatie in Soest-Zuid is de ko mende weken weer onderwerp van gesprek. Foto: Soester Courant Ook langs de Wieksloterweg zou den voor voetgangers/fietsers aan de ene en voor ruiters aan de an dere zijde van de weg aparte paden gerealiseerd moeten worden. Voor de auto's zouden om de zoveel meter passeerstroken kunnen wor den aangelegd. Voor het verkeer met als eindbe stemming de parkeerplaats op de Foekenlaan, kunnen in de ogen van de vereniging alternatieve par keerplaatsen worden aangelegd bij de T-splitsing van de Wieksloter weg en de Dolderseweg, zodat ze vandaar te voet snel het bos en de duinen kunnen bereiken. De bewonersvereniging heeft de drie scenario's voorgelegd aan ver keerstechnisch verkeersbureau XTNT en ze inmiddels, inclusief de bevindingen van het bureau, aan het gemeentebestuur gestuurd. De vraag is, aldus het bestuur van de vereniging, of de voorgestelde maatregelen van scenario III vol doen aan de voorwaarden van de gemeente. Het wil ze dan ook bin nenkort met de verkeersambtena- ren van de gemeente bespreken. Op de locaties Baarn en Lich tenberg van Meander Medisch Centrum kunnen patiënten voortaan surfen op internet. In de servicebureaus zijn daar voor computers opgesteld. Desgewenst kan de patiënten contactpersoon helpen en uit leg geven bij de zoektocht op het web. Specifieke informatie over hun ziekte of aandoening krijgen pa tiënten uiteraard van hun behande lend arts en van verpleegkundigen. 'Maar je merkt dat patiënten be hoefte hebben om zelf achter in formatie aan te gaan', zegt patiën tencontactpersoon Gerrit van de Hoogen. 'Via internet kun je gericht naar informatie zoeken. We leggen uit hoe het werkt, welke informatie er zoal te vinden is en welke zoekma chines handig in het gebruik zijn. Vervolgens kan de patiënt zelf in alle rust het internet afstruinen.' Van de Hoogen wijst op de sites die verschillende patiëntenvereni gingen hebben opgezet en waarop een schat aan gegevens staat ver meld. Ook kunnen patiënten via een landelijke catalogus uitgebrei de informatie lezen, en eventueel uitprinten, over een grote hoeveel heid ziektebeelden. 'Het grote voordeel is dat de informatie altijd tot op het laatste moment is bijge werkt', aldus de contactpersoon van Meander. Op de servicebureaus in de Baarn- se en Amersfoortse locaties kun nen patiënten tevens terecht voor folders, informatie over patiënten verenigingen en met vragen over de gang van zaken in het zieken huis. Bedden Op de Amersfoortse locaties De Lichtenberg en St. Elisabeth wor den deze weken 500 bedden ver vangen voor spiksplinternieuwe. De oude bedden gaan naar Aruba en Polen. De bedden voor Aruba zijn inmiddels verscheept, terwijl in de weken van de vervanging elke vrijdag een vrachtwagen vol bed den naar Polen rijdt. Chirurg Maarten Verweij van Meander was namens de Lions Club Eemland te gast bij de Lionsclub Aruba toen hij hoorde dat ze daar op zoek waren naar bedden voor de thuiszorg op hun Patiëntencontactpersoon Gerrit van de Hoogen geeft een patiënt uitleg o\>er het gebruik van internet. eiland. 'Ik stond versteld van de omstandigheden waarónder de verzorgers en familieleden van on der andere terminale patiënten hun werk moeten doen. Doodzieke patiënten liggen vaak op de grond wat de verzorging extra moeilijk en zwaar maakt. 'Ik dacht meteen aan de hydraulische hoog/laag bedden die in ons ziekenhuis worden ver vangen.' Met hulp en steun van beide Lions Clubs, het containervervoerbedrijf P&O Nederland en leverancier Volker van de nieuwe bedden zijn de transporten naar Aruba gere geld.

Soester Courant | 2004 | | pagina 3