i I I» r™. Alles 20% Heeren van Brederode -jöpsgÉsT SSCHIPPER ^ïi' ,99 J 40 oldtimers voor seniorenrit l T)ogterom Soest 50 jaar geleden Verdwenen Soest hervonden 'Soest viert feest!' )om: Vier Soesters zondag in 'Knoop in je zakdoek' PAGINA 8 WOENSDAG 11 FEBRUARI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 9 ;ht Inschrijven voor Historische Optocht kan ook nog Bemesting DlVlNKEL Valentijnsdag DE ZOTTE INVAL NIEUW in Amersfoort »- Verhuur van kleding Bewoners Amerpoort Asvz-huizen Expositie in Museum Oud Soest BIJ ONS OP ECHT VAN DE WINTERCOLLECTIE HUGO BOSS MARLBORO NAPAPIJRI MARC O'POLO GENTILUOMO JOHN MILLER JACQUES BRITT MAC BRAX PLUS EXTRA KASSAKORTING!! KONINGINNELAAN 24 - SOESTDIJK 02 11 02 itige bloeier van heeft. n en u heeft n, minimaal jke leven aan de in antraciet of xclusief 033-4611203, Z 2457644, i§ Ongeveer veertig enthousiaste bezitters van een oldtimer heb ben zich inmiddels aangemeld voor de speciale rit voor senio ren. Die wordt in het kader van Soest 975 jaar gehouden op zondag 13 juni. De organise rende werkgroep hoopt dat er uiteindelijk 50 tot 60 oldtimers zullen deelnemen. Oldtimerbezitters kunnen zich op geven via het formulier dat op deze pagina is afgedrukt. Aanmelden kan ook bij Hans Donkervoort, tel. 6010487, fax 6026601 of e-mail: HansDonkervoort@Dlanet.nl of bij het comité, tel. 6021008 of 06-28939510 of e-mail: 975jrsoest@serveronline. nl Degenen die zich reeds hebben in geschreven, krijgen binnenkort een bevestiging en het programma van die dag. De bedoeling is dat ieder een zich op 13 juni om 11:00 uur meldt bij de witte boerderij van Keukens, Maatwerk-kasten, Parket en Lamelplafonds Voor sfeer, ontwerp, aandacht en kwaliteit Industrieweg 12 Soest 035-6029468 www.schipper-soest. nl I BAARN - SOEST INDUSTRIEWEG 2 er KONINGSWEG Smeeing aan de Soester Engweg 8. De oude wagens kunnen worden geparkeerd op het evenementen terrein de Eng, tegenover de boer derij, en zullen daar ongetwijfeld veel nieuwsgierige blikken trekken. Na de ontvangst worden de oude ren ingedeeld in de oldtimers en start om 12:00 uur de rit. De werkgroep oldtimertocht heeft het project Vereenzaming Ouderen Soest (VOS) gevraagd om senio ren te benaderen, die de tocht kun nen meemaken. Zij worden langs verschillende oude plekjes van Soest en omgeving gereden, zodat ze herinneringen kunnen ophalen. Na twee uur keert de stoet terug bij de boerderij waar de senioren en hun chauffeurs gezamenlijk een lunch kunnen gebruiken. Tijdens de tocht en daarna heeft de orga nisatie nog verrassingen in petto voor de deelnemers. Dat is moge lijk gemaakt door de steun van een aantal Soester bedrijven. Ook het comité Soest 975 jaar draagt in fi- nanciële zin bij en zal tevens per sonele ondersteuning verlenen. Optocht Ook voor de Historische Optocht, op zaterdag 12 juni, kan men zich nog steeds opgeven. Uiteraard zijn ook de oldtimers welkom in deze feestelijke parade. Wie zich wil BANKETBAKKERIJ Voor u zelf of voor een ander geef't gebak met liefde aan elkander Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 Uit de Soester Courant van Vrijdag 12 Februari 1954 OSTELOZE INENTING TE GEN DIPHTERIE EN KINK HOEST. |urgemeester en Wethouders van pest brengen ter openbare kennis, Bat gelegenheid zal worden gege ven tot kosteloze inenting tegen ffiphterie en kinkhoest, van kinde en van 3 t.m. 15 jaren, die nog timmer tegen diphterie en kink- joest zijn ingeënt. Deze inenting moet, wil zij resul taat hebben, driemaal worden ver- Jcht met een tussenpoos van 4 RUITEN VAN STATION SOESTDUINEN SNEUVEL DEN. Door de sneeuwval werd het jrooorwegverkeer Amersfoort- j&trecht Maandag ernstig ver- fraagd. Een der gevolgen was, dat pp het station Soestduinen een hoeveelheid forensen waren ge- Bstrand. 'Om de tijd te doden werd er op het stationsplein een sneeuwbalge- vecht gehouden en dit zou nimmer wereldkundig zijn geworden, als niet enige ruiten van het stations gebouw waren gesneuveld, ge politie moest er aan te pas ko nen en verstond zich met de da- ®rs, die de aangebrachte schade Ellen vergoeden. iELRIJDERS BOTSTEN OP lkaar oivi sneeuwbal- In te ontwijken. Op de Molenstraat vermaakte de jeugd zich Dinsdag met het gooien van sneeuwballen. Twee passeren de wielrijders weken uit voor de ^treffers van de knapen en het yolg was, dat zij tegen elkaar «sten en in de sneeuw terecht karnen. De rijwielen werden be- ladigd, terwijl van één der wiel rijders een bril sneuvelde. De po litie vond de daders, die de scha de moeten betalen. SÈHAATSRIJDERS RÉDEN NIET DOOR. Imons bericht omtrent een ongeval pp het ijs van de Eem werd ten Onrechte een blaam geworpen op twee schaatsrijders, die een 9-jari- geijongen omverreden. Eerstens stak de jongen juist voor de schaat sers de ijsvlakte over, zodat een ongeval niet te vermijden was, doch de jongen mankeerde aan- De Messerschmidt van Hans Donkervoort uit Soest. aansluiten aan de lange, kleurrijke stoet kan een briefje sturen naar het secretariaat van de werkgroep Historische Optocht, p/a mevrouw B.M. van Schalkwijk, Ir. Menkol- aan 2, 3761 XP Soest. Daarna ontvangt men een bevestiging en een uitnodiging voor de vergade ring van 18 februari die voor alle deelnemers is uitgeschreven. Muziek Het programma van de viering van het 975-jarig bestaan van Soest wordt voortdurend uitgebreid. Vo rige week werd bekend dat op za terdag 12 juni New Cool Collecti- ve zal optreden in openluchtthea ter Cabrio. Dit concert aan de Soesterbergsestraat wordt georga niseerd door Jazzpodium Artis- hock en Cabrio. De muziek is een combinatie van latinritmes, DJ beats en energieke jazz uit de jaren 60. Bemesting met oog naar het ver leden. Dat is het onderwerp van de lezing die de heer Bolhuis van kwekerij Abbing uit Driebergen woensdag 18 fe bruari houdt. Hij zal uitgebreid ingaan op de biolo gische kringloop en de onderbre kingen die ontstaan door het ge bruik van kunstmest en bestrij dingsmiddelen. Door de natuur als voorbeeld te zien, wordt onder meer de weerbaarheid van de planten vergroot. Na de pauze wordt een diaserie vertoond over tuinaanleg, is er een verloting en bestaat de mogelijk heid producten te kopen. De bijeenkomst wordt gehouden in het EHBO-gebouw aan de Pa rallelweg, van 20:00 tot 22:00 uur. De entree is BLOEI Maatschappij Afd. SOEST voorover viel. Terwijl de twee schaatsers afrem den en omkeerden heeft een onbe kend gebleven persoon de jongen opgetild, die hem, ondersteunend en op de schaats, naar een boerde rij wilde rijden. De jongen kwam daarbij te vallen, waarbij hij met het achterhoofd op het ijs terecht kwam en een hersenschudding ge meld, hebben gezorgd, dat de knaap naar huis werd vervoerd en hem aan zijn ziekbed bezocht. SOESTER VEEFOKKERS BIJ EEN. Maandagavond kwam de fok- en controlevereniging „Soest" in café Heeremans onder, voorzitterschap van de heer P. H. Segers bijeen. Deze sprak zijn dank uit over de grote opkomst en heette de nieu we leden welkom in de vereniging. Het ledental was met ongeveer veertig procent toegenomen en steeg van 66 tot 90 leden. De bestuursverkiezing bracht geen nieuwe gezichten achter de be stuurstafel. Ook de voorzitter bleef, op aandringen van de leden, nog een jaar in functie. De rekening en verantwoording van de penningmeester demon streerde een gunstig verloop van de financiën en de begroting werd zonder stemming aangenomen. Vervolgens kwam de controleur van de vereniging, de heer J. Maat man, aan het woord en deze bracht verslag uit over het afgelopen pro ductiejaar 1952-1953. Hieruit bleek, dat ook de produc tie van het vee gunstig verlopen was. Zowel de opbrengst (k.g. melk per koe) als het vetgehalte was, bij voorgaand jaar vergeleken, weer gestegen. Van de 60 veehou ders heeft L. Dooper ook dit jaar weer de hoogst gemiddelde pro ductie behaald. Thssen de hoogste en de laagste opbrengst per koe bleek een verschil te liggen van ruim f 600,- per koe, een frappant feit, waarop spr. wees. Spr. spoorde aan toch vooral kal veren te fokken van goede produc- tie-dieren, want ook de kalveren krijgen deze productickwaliteiten. Dit bewees de beste koe van de vereniging, Riek no. 641, die een gemiddelde opbrengst had van 5545 k.g. melk met 4.08 vet in 292 dagen. Steenhoffstraat 9\ tel. 602 8132 De enige echte Feest- en Vliegerspeciaalzaak Buiten ons ruime assortiment in feestartikelen en vliegers, verhuren wij kleding. Galakleding zoals smokings en cocktailjurken en kleding voor themafeesten zoals: Western, dertiger jaren, tiroler, show, flowerpower, nonnen, paters en nog veel meer. Openingstijden: ma-do: 13.30-18.00 do avond: 19.00-21.00 vrij: 09.30-18.00 zat: 09.30 - 17.00 uur Lavendelstraat 12, Amersfoort, tel: 033 - 463 06 42 www.dezotteinval.nl Komende zondag -15 februa ri - strijden acht cliënten van Amerpoort Asvz tegen elkaar in het televisieprogramma 'Knoop in je zakdoek'. Vier van hen komen uit Soest. Het gaat om Ellen van Hengstum, Jaap van Voorthuizen, Elizabeth Kooi en Anja van de Biezen, die in drie Amerpoort Asvz-woonhuizen in Soest wonen: de Lindenhof, 'Soest-Zuid' en de woning aan de Haverweerd. Ze nemen het op te gen vier verkopers van Hof 11 Ca deauwinkel in Amersfoort, die ook onder de Amerpoort ASVZ valt. De opnamen vonden op 10 de cember plaats in de Hilversumse televisiestudio's. Inmiddels is de fusie tussen De Amerpoort en ASVZ Utrecht een feit, maar toen de opnamen voor 'Knoop in je zakdoek' plaatsvon den waren het nog twee aparte or ganisaties. Amerpoort Asvz is een Utrechtse organisatie voor begelei ding en ondersteuning aan mensen met een verstandelijke beperking. Voor ASVZ Utrecht deden vier cliënten uit Soest mee. De Amer poort vaardigde vier medewerkers van Hof 11 Cadeauwinkel af. De aflevering wordt uitgezonden op zondag 15 februari, van 17:00 tot 17:25 uur op Nederland 1. Deze week in Hervonden Soest nog weer foto's en verhalen uit de omgeving van Nieuwerhoek. Op 12 november jl. plaatsten we een foto van een schoolklas, opgesteld over de straat bij Nieuwerhoek, waar Sinterklaas op bezoek was, en enige weken later - 10 decem ber - het verhaal van de heer Zoe telief, die in 1960 zijn slagerij om bouwde in een zelfbedieningswin kel (de eerste super van Soest). Vandaag maken we gebruik van de informatie die de heer J.H. van Doorne ons stuurde. We citeren uit zijn brief van vier kantjes over her inneringen aan zijn jeugd in de omgeving van Nieuwerhoek waar hij toen woonde. De schoolfoto met Sinterklaas dateert volgens van Doorne uit 1923. Het is de Mariaschool. Hij herkent de domi nante schooljuffrouw die voor de kinderen staat als juffrouw Orth, een juf waarvoor de kinderen beef den. Een zeer kordate vrouw, die door haar postuur en harde stem gezag uitstraalde en die je maar liever niet betrok bij je kwajon gensstreken. Zij woonde aan de Lange Bergstraat (nu Van Strae- lenlaan) met haar zus of vriendin, die werd aangeduid als juffrouw Trautchen. Orth bewaakte als een Cerberus het open stukje grond naast haar huis, waar je niet mocht voetballen of sleetje rijden, maar als ze niet thuis was deed je het toch. Dat stukje grond behoorde aan de r.k. kerk, waartoe ook zij behoorde. Dit lapje grond is volge bouwd, maar niet zolang zij daar woonde. Van Doorne herkent op de foto ook de ijscoman als Reijer van Zuylen in zijn jonge jaren. De ijs coman stond niet altijd op hetzelf de plekje, maar was wat afhanke lijk van de zonnestand. IJs kan smelten en zeker in de volle zon, daarom verkaste Van Zuylen nog wel eens naar een andere hoek van de straat. Van Zuylen schepte ijs, uitsluitend vanillesmaak, maar de prijzen waren divers: 2, 3, 5 of 10 cent. Aan de andere kant van het wachthuisje op Nieuwerhoek wa ren transformatoren van het licht- net ondergebracht. Het huisje werd in 1939/1940 afgebroken. Van het puin liet de vader van Van Door ne (de bekende Soester Mr. Jan) in zijn tuin een schuilkelder bouwen, die zelden als zodanig werd ge bruikt, maar meer als opbergruim te heeft dienst gedaan. De Veenhuizerstraat was een stof fige weg, met aan beide kanten dikke beukenbomen van wel een meter omvang. Het was toen nog een zandweg en werd 's zomers besproeid met een sproeiwagen van de gemeente om hem enigs zins begaanbaar te houden. Voor de jeugd was het een groot feest als er werd gesproeid. Later, bij de naamsverandering, werd de straat geplaveid en tevens omgedoopt in Koninginnelaan. Voor aan de Veenhuizerstraat was drogisterij De Jong gevestigd en daarnaast George Klomp, een fiet- senzaak. Daarnaast banketbakkerij Euwe. Euwe heeft de zaak later naar Nieuwerhoek verplaatst en later overgedaan aan Regnery. Van de reeks personen die in de omge ving van Nieuwerhoek woonden wil ik ook de weduwe Kaayk noe men. Zij dreef tegenover Klomp een kappers annex sigarenzaak, later 'gerund' door Kees van Rou wendaal en de bediende Nico, wiens correctheid in het intermen selijk verkeer tot voorbeeld strek te. Op de hoek van Nieuwerhoek, naast foto Flapper, was de winkel van slagerij Bosch (later Zoetelief). 'Slager Bosch heeft zonder het te weten nog een belangrijke rol in mijn leven gespeeld. Ik zal u ver tellen. TYissen mijn 3C en 5C be zocht ik het kleuterschooltje van mej. Pontier aan de Julianalaan, tegenover de plaats waar de Kor te Bergstraat zich met de Juliana laan verbindt. En als kleine jongen moest je maar zien hoe je daar kwam. We moesten lopen om bij het schooltje te komen en voor mij stonden twee wegen open, één via de Lazarusberg en één via Nieu werhoek. Ik koos bij voorkeur de weg via Nieuwerhoek, want aan de voet van de Lazarusberg woonde iemand die er een hazewindhond met een roofdierengebit op na hield, waarmee ik ooit eens kennis had gemaakt. Die route werd ver meden. Maar Nieuwerhoek was ook al geen optie, want daar was slager Bosch gevestigd die dikke jongetjes slachtte en er worst van maakte. Wie me dat had wijsge maakt weet ik niet, maar ik zat er wel mee. Deze onzin was de groot ste vrees die ik kende. Maar ik wist een oplossing. Onze tuin grensde aan die van de familie De Lange, die aan de Wilhelminalaan woon de. Ik wrong me dan door de af scheiding heen, nam een run door die aangrenzende tuin, stond op die manier op de Wilhelminalaan en had zo het gevaar van de slage rij omzeild. Het heeft lang geduurd voor ik van deze angst verlost was.' Tot zover deze keer het verhaal van Hans van Doorne. Hij woont in Anna Paulowna en is nog steeds geabonneerd op de Soester Cou rant. De rest van zijn verhaal volgt later in deze rubriek. We willen nog een korte reactie op de Sinterklaasfoto op Nieuwer hoek vermelden. Op die foto stond ook een van de drie veldwachters die in het Soest van toen de orde moesten handhaven. Een van hen, Van Leeuwen droeg een snor. Mevrouw Willie Kleijn herkende hem. Ze kreeg in die jaren een be keuring omdat ze aan de verkeer de kant van de weg fietste. Een beetje flauw, en dat vindt ze nog, want ze stopte meer dan ze fiets te. Maar Van Leeuwen was onver biddelijk. Vijf dure guldens voor deze overtreding. Het heeft wel indruk op haar gemaakt. Het is de enige bekeuring die zij in haar lan ge leven tot nu toe heeft opgelo pen. Misschien een hint naar de discussie die nu in Soest gaande is. Moet oom agent meer regelen of ook meer bekeuren? Let wel, wij van Hervonden Soest houden ons op de vlakte. U kunt alle stukjes en foto's op internet vinden onder (verdwenensoest.nl verder uw reacties graag op tel. 6012158. De Historische Vereniging Soest en Museum Oud Soest organiseren in het kader van Soest 975 jaar een fototentoon stelling rondom het thema 'Soest viert feest!' Deze ten toonstelling laat unieke foto's zien van feesten die in de perio de 1929 tot heden in Soest ge vierd werden. Een honderdtal foto's uit het ge meentearchief en het archief van het Groot Gaesbekergilde - bijna alle foto's zijn in groot formaat - zijn door medewerkers van het ar chief van de gemeente Soest gese lecteerd. De foto's geven een beeld van diverse feesten in Soest, zoals de historische optochten in 1929 en 1975, een gildeoptocnt, carna val, de viering van Koninginnedag, vliegfeesten in Soesterberg, een buurtfeest in de Hildebrandlaan, enz. Bij de foto's hebben de archiefme dewerkers onderschriften met ver klarende tekst gemaakt. Tevens zijn de bijbehorende archiefstuk ken uit het gemeentearchief te be zichtigen. De expositie zal vrijdag middag 13 februari om 16:00 uur geopend worden door burgemëes- ter Janssen. Het museum is gevestigd aan de Steenhoffstraat 46. De openingstij den zijn: zaterdag en zondag van 13:30 tot 17:00 uur, feestdagen uitgezonderd. De expositie zal van 14 februari tot en met de zomer te bezichtigen zijn. INDS Nieuw Katoenlook, hoogpolige 2ar' tapijttege Is van €10,95 voor €7,25 ci.ckvanHeugten.nl of bel 0318-571225 voor gratis kleurenbrochure 1000 m2 tapijttegelshowroom Utrechtseweg 4, Renswoude Dat op 14 februari, Valentijnsdag, veel mensen elkaar geschenken geven is wel bekend. Valentinus, die ruim duizend jaar geleden leef de, is in de loop der jaren gewor den tot een heilige die voor alle geliefden als voorbeeld gesteld mag worden. Natuurlijk heeft de Wereldwinkel niet alleen ter gele genheid van deze dag een aantal geschikte cadeaus ingekocht. In een paar gevallen zijn ze heel ge richt op deze dag, maar zelfs voor 'zomaar' of 'waarom eigenlijk niet?' is er veel te vinden. Uit veel landen zijn zeer geschik te kunstnijverheidsproducten te zien en te koop. Vooral het puur ambachtelijke en het originele valt daarbij op. Dat geldt zowel voor het kunstzinnige houtsnijwerk als voor het fraaie aardewerk en de mooie sieraden. Dus niet alleen ter gelegenheid van Valentijn, maar voor elke gelegen heid is een bezoek aan de Wereldwinkel de moeite waard. Veel mensen deden daar lang ge leden hun uiterste best voor. Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A, 886028132; openingstijden: maan dag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur.

Soester Courant | 2004 | | pagina 9