I 'Gemeente meet met twee maten' Redder met penning en taart geëerd En dit zi ijn de knallers van deze week: 0.99 I SPOED 3.991 sll 1.49 ^%99 1 O 9 9 I Soesterbergse bezwijkt aan gevolgen van letsel Penningmeester DVSB ervandoor met clubkas Soest dingt mee naar titel groenste stad van ons land Controles bij zebrapaden NIJHOf VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 18 FEBRUARI 2004 82e JAARGANG NO. 27 DEZE WEEK Echtgenoot voorgeleid aan justitie Strop van ruim vierduizend euro NU NAAR NljHOf 20% korting op alle stoffen' 15% korting op alle garderobekasten en schuifwanden' Handhaving Zuidelijke Eng, maar straks wel herbouw De Windhond? René Westerveld haalde Karei Dingemanse uit de vijver Naar aanleiding klachten voetgangers www.practicum.ril UW WONING VERKOPEN? BEL UW MAKELAAR: 035-601 13 04 Hol Molenbeek SOESTER KALENDER De Soester Courant zoekt met spoed BEZORGERS Ook invalbezorgers zijn welkom. A. van der Lee OPEL# Jonge kaas Redstar aard appelen Spa Lemon j Persil Fuji handappels Tiroler Schweine- braten Rundervinken 5 stuks 3*^19 1 VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 /J wÊÊmm SOESTE COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 9,00 - Buiten Soest 18,00 - Losse nummers 0,60 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel 3 'Alleen wandelende diender die zich blauw schrijft, helpt.' Herrietrappers bedreigen buur vrouw met de dood. Brief over ongeval met baby. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel 4 Actueel 5 Ontroerend afscheid van Lutvo Muratovic. Expositie 'Soest viert feest' in museum. Familieberichten 6 Actueel 7 Mevrouw Vischer: 'Onze zorg is ziek'. Zilveren Kornet viert feest. Huurwoningen 8 Soesterberg 9 Uitstel besluit nieuwe locatie school. Verzoek nieuwe lift Huis ten Halve. Peuters op bezoek bij 'Brede Bieb'. Sport 11 Ernstige blessure van Bas van Doorn. Dammers nu in een na i klasse. Prikbord Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. 19 In het Utrechts Medisch Centrum is vorige week dinsdagmiddag een 44-jari- ge vrouw uit Soesterberg overleden. Ze was de dag daarvoor onwel geworden na een echtelijke ruzie, waarbij haar man haar keel had dichtgeknepen. Leden van de Koninklijke Ma rechaussee, die evenals de po litie waren gealarmeerd en als eersten ter plekke arriveerden, waren er in de woning nog in geslaagd via reanimatie het hartritme van de vrouw weer op gang te brengen. Maar de Soes terbergse, die in kritieke toe stand in het ziekenhuis was op genomen, bezweek de volgende dag aan de gevolgen van de uit de hand gelopen twist. Dat was kort na het ter perse gaan van de Soester Courant editie van vorige week woensdag, waarin werd vermeld dat de vrouw nog in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis lag. Haar echtgenoot was maandag middag, kort na de ruzie, aan gehouden door de politie. Hij verklaarde toen dat hij de keel van zijn vrouw had dichtgekne pen en werd ingesloten op het politiebureau, waar hij verder werd verhoord. De politie heeft inmiddels proces-verbaal opge maakt en de 53-jarige man is voorgeleid aan justitie. Die heeft de zaak nu verder in han den. De vorige penningmeester van de Damvereniging Soest-Baarn is er vorig jaar met een deel van de clubkas vandoor gegaan, zo blijkt nu. Voorzitter Evert Davelaar heeft dat bevestigd. De strop voor DVSB bedraagt ruim vierduizend euro. De zaak kwam vorige zomer in tern aan het licht, waarna met een maatregelen zijn getroffen. De bewuste persoon, die overi gens niet in Soest woont, is ge royeerd als lid van DVSB, maar de kwestie is niet aangekaart bij de dambond, terwijl bij de po litie evenmin aangifte is gedaan van diefstal. De clubleiding en de oud-pen ningmeester hebben inmiddels wel door een notaris een con tract laten opstellen, waarin is overeengekomen dat het voor malige bestuurslid het bedrag in termijnen zal terugbetalen. Be taalt de man niet, dan wordt alsnog de dambond ingescha keld en zal hij nergens meer te rechtkunnen voor dammen. 'Dat is onze poging om nog iets terug te krijgen, want dammen is alles voor hem', zegt Davelaar die na de zomervakantie het beheer van de penningen heeft overgenomen. Het verlies van ruim vierdui zend euro is een gevoelige klap voor DVSB dat van de contri buties en de baromzet maar net de zaalhuur en de bondsaf- drachten kan betalen. Dankzij reserves is Davelaar erin ge slaagd om alle schulden te vol doen, want na de ontdekking werd ook duidelijk dat de vori ge penningmeester een stapel rekeningen niet had betaald. 'We moeten nog wat vergoedin gen van spelers betalen, maar verder is er niemand meer die nog geld van ons krijgt', aldus Davelaar. In zijn column in het clubblad De Combinatie van DVSB schrijft hij: 'het gebeuren doet mij meer pijn dan u wellicht vermoedt. In eerste instantie heerst er boosheid, maar daar na voel je verdriet over het ge beuren. Zowel over de daad als over de persoon die zoveel el lende aan een ander veroor zaakt. Je moet zelf toch wel zwaar in de ellende zitten om zoiets te doen.' De verduistering van het geld staat volgens Davelaar volko men los van de verhuizing van DVSB naar Baarn. Meer hier over op de sportpagina. SoVoCo schudt medekoploper af. Cultuur 15 Rita de Bruin: 'Ik moet elke dag wel even schilderen'. Chansons van Edith Piaf live in Soest. Boekenweek: 10 t/m 21 maart. Soest dingt mee naar de titel 'Groenste stad van Nederland'. De gemeente is ingedeeld in de categorie steden (meer dan 15 duizend inwoners) en krijgt concurrentie van vier, maar mogelijk nog meer kansheb bers. De nationale groencompetitie is opgezet door Entente Florale, een Europese manifestatie die in ver schillende landen een vervolg heeft Zondag 22 februari open van 10 tot 17 uur De gemeente meet met twee maten als ze straks wel toe stemming verleend voor de (her)bouw van de stellingko renmolen De Windhond. Dat beweert een aantal Soesters dat aan de rand van de Zuidelijke Eng woont. Zij moeten hun gronden volledig aanpassen aan het bestemmingsplan (ak kerbouw). Dat betekent dat onder meer hek werken, zelfs een woning, maar ook grazende paarden moeten ver dwijnen. Ongeveer tien grondeige naren zijn hierover al langer dan een jaar in strijd met de gemeen te, maar Soest werd onlangs in het gelijk gesteld door de Utrechtse rechtbank. Als de eigenaren niet binnen een bepaalde periode de betreffende grond aan het bestem mingsplan hebben aangepast, krij gen ze forse boetes (dwangsom men) opgelegd. Dat betekent ïüëtdat de procedu re nu is afgerond. Een bewoner heeft reeds beroep aangetekend tegen de uitspraak van de recht bank, anderen hebben aangekon digd dat ook te zullen doen. Bo vendien is een aantal betrokkenen opnieuw naar het gemeentehuis gestapt, ditmaal met het verzoek om een vrijstelling op het bestem mingsplan. Twee van dat soort aanvragen la- gen vorige week ter tafel van de raadscommissie ruimtelijke orde ning. Die weigerde inhoudelijk in te gaan op de verzoeken omdat - gezien de beroepsprocedures- de kwestie nog onder de rechter is. Wel gaf een meerderheid van de commissie te kennen, dat ze -in elk geval in deze fase- niet wil meewerken aan een vrijstelling en van het college verlangt dat deze het bestemmingsplan handhaaft. Tijdens-de rechtszaak over dit handhavingsbeleid van de gemeen te op de Zuidelijke Eng stelde de vertegenwoordiger van het ge meentebestuur, dat het ambtelijk apparaat een negatief advies zal uitbrengen aan het college als er een bouwaanvraag voor de molen De Windhond komt. Deze aan vraag is inmiddels ingediend, maar moet nog door zowel de ambtelij ke als de politieke molen. In ieder geval twee grondeigenaren hebben, zo vertelden hun woord voerders, de stellige indruk, dat de wind straks uit een andere hoek zal komen en dat het college wel me dewerking zal verlenen aan de bouw van De Windhond, notabe- ne op een plek waar vroeger nooit een molen heeft gestaan. Volgens een raadsman van de Soester R. Hóóft van de Nieuweweg zou dat 'een forse inbreuk op het rechtsge- lijkheidsbeginsel' betekenen. 'Ruil' De Werkgroep Behoud de Zuider- eng kwam met een -voor sommi gen - mogelijk alternatief op de proppen. De paarden die nu op de Zuidelijke Eng rondlopen, zouden kunnen worden verplaatst naar weilanden in de polder. Als er daar toezicht is op de hobbypaar- den, zouden Soesters als de heer Hooft best daarmee kunnen in stemmen en hun eigen grond be schikbaar willen stellen voor akker bouw voor diezelfde boeren. De woordvoerster van de werkgroep stelde tevens, dat er best boeren zijn te vinden die aan zo'n 'ruil' willen meewerken. Ze verklaarde dat het in deze zaak van tegenge stelde belangen noodzakelijk is om samen de verantwoordelijkheid te nemen. 'Op deze manier blijven de hoge re gebieden op de Eng in tact als akkers en blijven de lagere gron den langs de Eem weilanden voor vee en veevoer. Een situatie die al duizend jaar in Soest bestaat. De gemeenschap, wij Soesters, moet er iets voor over hebben om het voor de boeren rendabel te maken. Wij hopen dat de politici ook de komende jaren bereid zullen zijn om de agrariërs, die gewassen te len op de Eng, ruimhartig te steu nen.' De commissie ging niet op dit voorstel in. gekregen in de vorm van deze wedstrijd. De jury kijkt vooral naar natuurbe houd en -ontwikkeling. Ook be leidsplannen en structuurvisies spelen een rol, maar daarbij Iet de jury er natuurlijk eveneens op hoe dit in de praktijk wordt vertaald. In de periode juni-augustus zullen de juryleden een rondgang maken door de binnen- en buitengebieden van de verschillende gemeenten, waarna in september de beste drie tijdens een feestelijke bijeenkomst worden bekroond met goud, zilver en brons. De jury bestaat uit tuin en landschapsarchitecten, hove niers, gemeentelijke managers en (beleids)medewerkers. Naast Soest zijn in de categorie steden ook 's-Hertogenbosch, Sfie- drecht en Winschoten genomi neerd. Dichter bij huis ligt er nog een kaper op de kust: Bunschoten- Spakenburg. René Westerveld, de Soester huisvader die vorig jaar met een ferme sprong in het water het leven redde van de driejari ge Karei Dingemanse, is maan dagmiddag in het gemeente huis in het zonnetje gezet na mens de Maatschappij tot Red ding van Drenkelingen. Ook Kareis vriendje Koen van Bar- neveld, die met zijn geroep de aandacht had getrokken, deel de in de hulde. Hij kreeg twee prachtige prentenboeken. Dat gebeurde tijdens een feestelij ke bijeenkomst in de trouwzaal van het gemeentehuis, waar de drie gezinnen - compleet met de broer tjes en zusjes - met koffie en limo nade werden verwelkomd door de burgemeester. Ook de politie was erbij, in vol ornaat zelfs, in de per soon van de wijkchefs Santbrink en Van Duivenbode. Burgemeester Janssen keerde in zijn toespraakje nog even terug naar die middag van dinsdag 10 juni 2003, toen René Westerveld langs de vijver achter het Reiger pad kwam aanfietsen en door het hulpgeroep van Koen werd gealar meerd. Hij zag nog net de armpjes van Karei boven het water uitste ken en bedacht zich geen moment. Hij sprong de vijver in en haalde Karei op het droge, waarmee hij hem zonder twijfel het leven red de. 'U hebt uw nek uitgestoken', zei burgemeester Janssen tegen René Westerveld, 'en een drenkeling ge red.' Dat gebeurt volgens Janssen zo'n 40 a 45 keer per jaar in Ne derland, en de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen, die al sinds 1776 actief is, laat dat niet zomaar voorbijgaan. En dat geldt ook voor de gemeente Soest, die de voorbeeldwerking belangrijk vindt en ook nog graag eens wil onderstrepen dat het bij het water altijd 'oppassen geblazen' is, zeker voor kinderen. Kast Janssen overhandigde René Wes terveld de gedenkpenning en het bijbehorende getuigschrift. Die liet weten dat hij vorig jaar eigenlijk al een medaille had gekregen - van de familie Dingemanse. 'Dan wordt het nu de hoogste tijd voor een kast voor al die medailles,' grapte de burgemeester. Koen van Barneveld kreeg twee prentenboe ken en mocht, samen met 'bij na- slachtoffer' Karei Dingemanse, de vorstelijke slagroomtaart aansnij den waarvan alle aanwezigen een flink stuk kregen aangeboden. Namens de politie bracht wijkchef Peter van Duivenbode de compli menten over. Het was een goede zaak dat het incident helemaal bui ten de politie om geregeld was, vond hij. Dat wees op de 'zelfred zaamheid van de burger, in de meest letterlijke zin. 'Je zou ze trouwens de kost niet moeten ge ven die onder dergelijke omstan digheden gewoon maar zouden zijn doorgefietst...' Voor René Westerveld had hij een speciale dasspeld en voor alle kinderen was er een politiepakket met een pen, een sleutelhanger, een ballon en een politie-doeboek. Met Koen (l.) Karei (m.) snijdt burgemeester Janssen, met instem ming van René Westerveld, de taart aan. Foto: Foto Bell Deze periode voert de politie extra controles uit bij voetgan- gersoversteekplaatsen, de zo genoemde VOP's die in de volksmond beter bekend staan als zebrapaden. De regelgeving gebiedt dat het ver keer altijd moet stoppen voor voetgangers en bestuurders van bouwen woonwaren. baarn minervaweg 3, tel. 035 54 86 m, www.nijhofbaarn.nl PRACTICUM DIGIPRINT Koninginnelaan 6 3762 DE Soest Tel.. 035 - 602 7017 Fax: 035 - 602 3012 digipTint@practicuTTi.nil Digitaal printen Kopiëren Famiiiedrukwerk Drukwerk DTP ONTWERP STUDIO Mailing service GRATIS WAARDEBEPALING Woning- en Assurantiemakelaars UTRECHT BILTHOVEN DE MEERN SOEST VIANEN ZEIST Burgemeester Grothestraat 32 Soest www.holenmolenbeek.nl een gehandicaptenvoertuig, ook als zij op de zebra aflopen of ko men aanrijden. Voorheen moest de voetganger minimaal een stap op de oversteekplaats hebben gezet, alvorens het overige verkeer ver plicht was te stoppen. Nu is het zelfs ook zo dat mensen die moei lijk of slecht ter been zijn, overal voorrang verleend moet worden als ze ergens willen oversteken. Dat neemt niet weg, dat voetgan gers en gehandicapten moeten blij ven uitkijken of de andere wegge bruiker hen wel heeft gezien en ook daadwerkelijk afremt. Bij een snelheid van 50, 60 kilometer per uur heeft een auto al snel een rem weg van 60 meter nodig. De politie bekeurde vorige week dinsdagmiddag op de Nieuweweg, ter hoogte van de Molenstraat, een bestuurster die zich niet aan de verkeersregel hield. De boete voor automobilisten en motorrijders bedraagt in dit soort gevallen 125 euro, voor brom- en snorfietsen 45 euro en voor fietsers 25 euro. Meer controles zijn aangekondigd. De politie gaat ze uitvoeren naar aanleiding van klachten van voet gangers. De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Donderdag 19 februari 19:30 Gemeenteraadsverga dering, gemeentehuis, Raad huisplein 1. 19:30 Lezing Lika Smirnova over 'Russisch landschap', Volksuniversiteit, Orlando, De Lassostraat 65, 14,00. Vrijdag 20 februari 20:30 Disco-carnaval, Knol- lenhal, Nijverheidsweg 12. Zaterdag 21 februari 13:00 Start Carnavalsoptocht Soest, Nieuwerhoekplein. 15:00 Carnavalsfeest, Knol- lenhal, Nijverheidsweg 12. 20:30 Knollenbal, Kaollenhal, Nijverheidsweg 12. Zondag 22 februari 14:00 Hollands Carnaval, Knollenhal, Nijverheidsweg 12. 15:00 Concert Colenso Con- sort met Clara Hazeleger (blokfluit), Oude Kerk, Toren- straat 1, 7,00/8,00. 15:00 Klassiek Indiaas concert met Koustuv Ray (sarod), Ar- tishock, Steenhoffstraat 46, 10,00. Maandag 23 februari 13:30 Vakantieactiviteiten Spleasurecentrum, Dalweg 181, 3,00/3,65. 14:00 Seniorencarnaval, De Klarinet, Klarinet 39. 20:00 Medium bij Paso, De Vriendschap, Mezenhof, 2,00/4,50. 20:30 Film 'Morvern Callar', Artishock, Steenhoffstraat 46, 3,50/5,00. Dinsdag 24 februari 13:30 Vakantieactiviteiten Spleasurecentrum, Dalweg 181, 3,00/3,65. 21:00 Afsluiting Carnaval, d'Oude Enghe, Middel wijk straat^ Woensdag 25 februari 13:30 Vakantieactiviteiten Spleasurecentrum, Dalweg 181, 3,00/3,65. 14:00 Film Pietje Bell (2), 'De jacht op de tsarenkroon', thea ter Brede Bibliotheek, Willaert- straat 49, 4,50. 16:30 idem. 20:30 Discussieavond D66 over Midden Oosten, De Schoof, Molenstraat 142. 20:00 Lezing Bart Chabot*, Artishock, Steenhoffstraat 46, €4,50/5,00. 21:15 Film 'Rock 'n Roll jun kie'**, Artishock, Steenhoff straat 46, 3,50/5,00. (combinatie en 6,50/ 8,00.) Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, B Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 MBW NEFKENS SOEST V/ie anders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT A U T O M O B I E L R E D R I F IH ÉNRT N E F,KE NSLSOESïïWb Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 vacuüm verpakt Der blikje 0.49 3 sf. vloeibaar of poeder REGIOMAKELAARS Burg. Grothestraat 13, SOEST BuijsRegiomakelaars. nl M Soest@Buijsregiomakelaars.nl nvm UW MAKELAAR IN DE REGIO! (KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOORT) Nl

Soester Courant | 2004 | | pagina 1