Dankbaarheid jegens voorgeslacht bij 975-jarig jubileum van Soest Over WD-sleetsheid gesproken 1 ACTUEEL f Ontroerend afscheid van Lutvo Muratovic Expositie 'Soest viert feest' in museum 'Mijn dierbaar Soest' Seminars voor startende ondernemers bij KvK VRIJWILLIGERSHULP NODIG? Joke, mijn held Verkeerscontrole PAGINA 5 WOENSDAG 18 FEBRUARI 2004 SOESTER COURANT Nepal Onder invloed Waarschuwing voor oplichters GEVRAAGD VASTE BEZORGERS Ans Mann (GroenLinks) reageert Feestlied bij 900-jarig bestaan Vernielzuchtige jeugd bekeurd Soest: Weteringpad 48 Tel. 035-6566412 Amersfoort: Leusderweg 12 Rabobank ,££N qOeOEZAAK - Steenhoffstraat 9A, lel. 602 81 32 vvww.rabobankonline.com Het is tijd voor de Rabobank Vluchtelingenwerk Soest en anderen hebben afgelopen vrij dag afscheid genomen van Lut- vo Muratovic, de 'Soester' asielzoeker die vorige week be zweek aan een hartstilstand toen hij op tv het asieldebat in de Tweede Kamer volgde. Er was veel belangstelling voor de uitvaart op de Eng, waar Vluchte lingenwerk-coördinator Ammy Langenbach een korte toespraak Nog altijd staat er in ons huis dié kast tot barstens vol van mooie kinderspelletjes voor winterweer of als het regen was. Het ging maar door, haar was het nooit eens welletjes. Hóór niet. O, bij mooi weer zat ze te wachten tot de school de druktemakers losliet in de zon. Ze zat in 't gras, zoals alleen zij zitten kon en luisterde zo de verhalen, dat ze lachte. Vandaag de dag daar struikelen de globe-helden van Ahold, Parmalat, van halen en van houwen. Daar komt dan, 3 jaar oud, mijn kleinzoon zachtjes melden: Als ik groot ben opa, ga ik met oma Joke trouwen'. Jan M. hield. Ze memoreerde daarin o.a. hoe Muratovic, die in Soest be kendheid genoot als vrijwillige op ruimer van zwerfvuil in o.a. het Smitsveen, in 1995 uit Bosnië naar Nederland vluchtte, vlak voor de val van Srebrenica. Hij verbleef aanvankelijk in het AZC in Zwolle omdat hij te ziek was om zelfstan dig te wonen. Dat was ook zo toen hij in 2000 aan de Smitsweg kwam wonen, maar daar leerde hij ook zijn levensgezellin Lora kennen, met wie hij o.a. naar Nederlandse les ging en een volkstuintje ver zorgde. Hij wilde graag wat doen voor de buurt, waar hij dagelijks met zijn prikstok werd gezien. Muratovic heeft zijn vluchtverhaal nooit goed kwijt gekund bij de IND, aldus Ammy Langenbach. Daarom werd zijn tijdelijke ver blijfsvergunning vorig jaar niet ver lengd en moest hij Nederland ver laten. Zijn gezondheid werd daar na steeds slechter. Hij mocht ook alleen onder medische begeleiding worden uitgezet, wat de Vreemde lingenpolitie er niet van weerhield hem onrechtmatig van zijn bed te lichten en in een politiecel te zet ten, aldus Langenbach. 'Sindsdien leefden hij en Lora - die niet mee- hiocht naar Bosnië - in grote angst. Zijn laatste hoop was het pardon van minister Verdonk. De enige troost is dat hij niet meer bang hoeft te zijn,' aldus Langen bach. Vluchtelingenwerk Soest treurt deze week ook om het overlijden van een van de vrijwilligers van hét eerste uur, Hans Moolenaar. Hij was ook jarenlang actief in de kring van de Raad van Kerken Soest, waar hij de Joanneskerk ver tegenwoordigde en lid was van de commissie Kerk Samenleving. 'Moolenaar was een positief, oecu menisch denkend mens,' aldus een woordvoerder van de Raad van Kerken. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Op de Koningsweg zijn donder dagmiddag dertig bekeuringen uit geschreven. Dat gebeurde tijdens een verkeerscontrole. De meeste overtredingen golden het over schrijden van de 50-kilometergrens (17 keer) en elf mensen werden betrapt op het niet dragen van de veiligheidsgordel. Een automobilist reed in een onverzekerde auto rond, terwijl de wagen van een an der de APK-datum had overschre den. www.klik-automatisering.nl Tel. 033-469 1955 -Computer reparaties -Virus verwijdering j -ADSL aanleggen I -Pc upgraden J- -Computer cursussen 5 Soester Courant elke woensdag een belevenis! Uw Portefeuille vraagt om continué aandacht. Uw beleggings adviseur c.q. vermogensbeheerder van de Rabobank Soest-Baarn staat daarom o!? ijci vooru klaar. Wij combineren persoonlijk advies met de professionaliteit van een marktleider. Neem daaróm nü de proef op de som en doe de Rabo PöftefeuilJeScan. krijgt antwoord op de vraag of uw huidige beleggingsportefeuille nog aansluit bij uw persoonlijke wensen. U kunt ons bellen voor een afspraak, telefoonnummer (035)609 63 31 of 609 63 98. Nepal ligt tussen India en China. Het land opende pas in 1951 zijn grenzen. Alle andere landen in de regio hadden op dat moment eeu wen koloniale en westelijke in vloed achter de rug. In Nepal is de culturele en landschappelijke rijk dom in stand gebleven. Dat is te danken aan de geïsoleerde positie. Een nadeel is dat ook de economi sche armoede groot is. Nepal is een van de vijf armste landen ter wereld. Door de eeuwenlange isolatie heeft Nepal een achterstand ten opzichte van de buitenlandse con currentie. Slechts weinigen profite ren van de geopende grenzen; voor de meeste mensen heeft het con tact met de rest van de wereld wei nig opgeleverd. De import van in dustrieel geproduceerde artikelen maakt het voor de handwerkers bijzonder moeilijk om een goede positie op de markt te verwerven. Omdat Nepal geen eigen zeehaven heeft en de infrastructuur nog niet helemaal goed is, is het vervoer tijdrovend en kostbaar. De export van Nepalese producten is een moeilijke zaak. De stichting Madat Nepal, Fair Trade en andere zijn bezig daarin verandering te bren gen. Van de producten uit Nepal, aar dewerk, zilverwerk, wierook, fili- grainwerk, wenskaarten, beelden, kettingen en armbanden, enz. is een ruime keuze in de Wereldwin kel in Soest te bewonderen. Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A, §86028132; openingstijden: maan dag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur. Als het om beleggen gaat, is er altijd die ene vraag: is .uw beleggingsportefeuille nog actueel? Burgemeester Janssen opende de expositie door het draaiorgeltje in het museum in werking te stellen. Foto: Soester Courant. dat Soest na 975 jaar nog erkente lijk is aan de keizer en de bisschop van destijds, die het bestaan van Soest in een officiële akte lieten vermelden, en alle andere genera ties die zich in de loop der eeuwen hebben ingespannen voor het be houd en de ontwikkeling van Soest. 'Uit dankbaarheid willen we bij de viering van het 975 jaar die inspanning herdenken en tevens plechtig beloven dat we die in spanningen onverminderd zullen voortzetten,' aldus Janssen, die een oorkonde met de tekst aan De Kam overhandigde. De officiële openingshandeling vond plaats in een van de museumzalen op de bovenverdieping, waar de burge meester aan het wiel draaide van een merkwaardig soort draaiorgel, waarna er (verre van historische) muziek uit het instrument op klonk. Op de Molenstraat is zaterdagoch tend rond half drie een bromfiet ser aangehouden. De politie zag hem met een te hoge snelheid en zonder helm rijden en zag daarin voldoende reden hem staande te houden. De achttienjarige jonge man uit Oss bleek onder invloed van alcohol te zijn. Hij had onge veer tweeënhalf keer de limiet overschreden. Hij kreeg een pro- ces-verbaal mee, maar moest zijn bromfiets voor onderzoek op het politiebureau achterlaten. Een Nepalese pottenbakker aan het werk. De politie heeft een waarschuwing doen uitgaan over oplichters. On langs gaf een circa 28-jarige man zich uit voor een medewerker van Eneco. Hij belde aan bij een wo ning aan de Eikenlaan en zei tegen de 76-jarige bewoonster dat er iets niet in orde was met de energiere kening. Op het moment dat de oplichter even alleen was, griste hij spullen uit de tas van de vrouw en nam vervolgens meteen de benen. De politie adviseert iedereen de persoon aan de deur om een legi timatie te vragen. Bij twijfel kan direct de politie worden gebeld (tel. 0900-8844). 'Beter tien keer te veel gebeld dan één keer te wei nig', aldus een wijkagent. Boven genoemde procedure geldt ook als er een politieman of -vrouw aan belt. Gerust vragen om de legiti matie en desnoods bellen, aldus de politie. in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 Bep Verlaan-de Bruin, ge boren te Soest op 29 juni 1921, herinnert zich het 900-jarig bestaan van Soest nog goed. Dat was dus in 1929. De zusters van de school die zij als 7 a 8 jarig meisje bezocht schreven toen een lied voor het 9e eeuwfeest van Soest. De kin deren leerden het lied en zongen het voor de burge meester. Deze gebeurtenis staat haar nog helder voor de geest. Zó heidér zelfs dat zij het hele lied, dat uit 4 coupletten bestaat, nog kent en heeft opgeschreven. Melodie: 'Waar in 't bronsgroen eikenhout' Waar de Eem haar golven stuwt naar de wijde plas. En het bonte hoornvee waadt in 't malse gras. Waar zich uitstrekt maagd'lijk schoon 't wijd vermaarde vee. Daar ligt mijn dierbaar Soest mooier is er geen. Daar ligt mijn dierbaar Soest mooier is er geen. Waar de brede hoge Eng straalt in gouden glans. En de Leeuwerik jub'lend stijgt naar de hemeltrans. Waar de boerenhof stee wijst op een grijs verleên. Daar ligt mijn dierbaar Soest mooier is er geen. Daar ligt mijn dierbaar Soest mooier is er geen. Waar u duin en heidebloem vriend'lijk tegenlonkt. En thans in de hoge lucht 't vliegtuig raast en ronkt. Waar 't ruisend bos u spreekt van een grijs verleên Daar ligt mijn dierbaar Soest mooier is er geen. Daar ligt mijn dierbaar Soest mooier is er geen. Negenhonderd jaren oud straalt gij jeugdig schoon. Vlaggentooi en feestgezang wordt u thans geboön. Allen jub'len eensgezind op uw gloriedag. TYouw 't kruis en trouw de ploeg wat ooit komen mag. Trouw 't kruis en trouw de ploeg wat ooit komen mag. De Kamer van Koophandel Gooi- en Eemland organiseert in maart vijf seminars voor startende ondernemers. Daar mee wil de Kamer van Koop handel de startende onderne mers met extra kennis onder steunen, maar ook met elkaar in contact brengen, zodat ze van elkaar kunnen leren. 'Zeker in de huidige conjunctuur moeten startende ondernemers' hun krachten bundelen om succes vol te zijn', aldus José van de Wer ken, seminarcoördinator bij de Kamer van Koophandel Gooi- en Eemland. 'Het is van belang dat starters met elkaar meegroeien en samen tot vernieuwende ideeën of aanpak komen.' De Kamer organi seert in maart de volgende se minars voor startende en onlangs gestarte ondernemers. 2 maart: Starten als freelancer Voor een freelancer is het niet al tijd duidelijk of hij eigen baas is of in een 'verkapte loondienst' werkt. Dit heeft gevolgen voor belastin gen en sociale verzekeringen. Tij dens het seminar 'Starten als free lancer' komt dit onderwerp aan de orde, maar wordt ook ingegaan op praktische zaken als klanten vin den, uurtarief bepalen en verzeke ringen. Dinsdag 2 maart, 13:30- 16:30 uur, Printerweg 6, Amers foort. Kosten: 30,00 per deelne mer. 11 maart: Starter en de fiscus Het seminar 'Starter en de fiscus' gaat in op alle ins and outs van be lastingen voor de startende onder nemer, zoals: aanmelden bij de Belastingdienst, inkomstenbelas ting, omzetbelasting, BTW en een aantal interessante aftrekposten, zoals de auto van de zaak en een kantoor aan huis. Donderdag 11 maart, 13:30-16:30 uur, Marathon 11, in Hilversum. Kosten: 30,00 per deelnemer 15 maart Bedrijfsadministratie opzetten Een goede administratie is een be langrijk sturingsinstrument voor de ondernemer. De vraag hoe je dit als (startende) ondernemer goed aanpakt, staat centraal bij het se minar 'Bedrijfsadministratie opzet ten'. De administratieve inrich tingseisen, opzet van een eenvou dige administratie, kosten van een administratie en het wel of niet uit besteden van administratie worden uitgebreid behandeld. Maandag 15 maart, 14:00-19:30 uur, Printer- weg 6, Amersfoort. Kosten: 60,00- per deelnemer. 19 maart: Start een eigen bedrijf Het starten van een eigen bedrijf is een idee waar veel mensen mee spelen. Tijdens 'Start een eigen bedrijf' wordt globaal ingegaan wat er allemaal komt kijken bij het starten van een bedrijf en welke vaardigheden daarvoor nodig zijn. Vrijdag 19 maart, 13:30-16:30 uur, Marathon 11, Hilversum. Kosten: 30,00 per deelnemer. 23 maart: Starten met import Veel mensen komen in het buiten land producten tegen waarbij ze verwachten dat er in Nederland een goede, winstgevende afzet markt voor is. Importeren is ech ter meer dan alleen goederen van A naar B vervoeren. Zo moet de importeur rekening houden met betalingsvoorwaarden, verzekerin gen, invoerrechten, BTW, aanspra kelijkheid, de benodigde docu menten en wettelijke producteisen. Tijdens het seminar 'Starten met import' op 23 maart komen deze en andere onderwerpen aan de orde. Dinsdag 23 maart, 19:00- 22:00 uur, Printerweg 6, Amers foort. Kosten: 30,00 per deelne mer. Joop Piekema en Henk Gerth, die voor e.e.a. het gemeentearchief en het archief van de Historische Ver eniging hadden 'geplunderd'. De Kam stelde daarbij wat schamper vast dat dit onderdeel zich niet leent voor opname in een 'Regio naal Historisch Centrum', waarte gen in Soest nog steeds bezwaren leven. Hij vroeg zich verder af hoe de Soester bevolking in de toekomst zal terugkijken op de viering van het 975-jarig bestaan. Ook onder streepte De Kam dat de jubileum viering niet alleen door het 'beken de kringetje' wordt gedragen, om dat er bijvoorbeeld aan de histori sche rechtszitting die op het pro gramma staat maar liefst twee to neelverenigingen meewerken, uit Soest en Soesterberg. De expositie prikkelt volgens De Kam ieders inlevingsvermogen en verbeel dingskracht. Erkentelijk Burgemeester Janssen ging vervol gens op de historische toer met zijn toespraak in het 'oud-Nederlands' (zie het kader), waarvan de tekst - die eigenlijk op 3 februari bij de Oude Kek uitgesproken had moe ten worden - ongeveer wil zeggen 'Recente uitspraken van een tweetal WD staatssecretaris sen, Melanie Schultz en Mark Rutte, hebben nogal wat poli tieke stof doen opwaaien.' Zo begint het artikel dat 'namens de WD fractie' is geschreven door vice-fractievoorzitter Ka- rel van Geet en gepubliceerd in deze krant van 4 februari, met als kop: WD Soest(erberg): 'In één WD kan men ook veel sociaal kwijt'. Ans Mann, frac tievoorzitter van GroenLinks oest/Soesterberg, reageert. 'pmerkingen van die WD- itaatssecretarissen dat de WD :en 'Wassenaars imago' heeft en ileets' is, zijn blijkbaar ook zeer lard aangekomen bij lokale >'ers. En dan heeft het 'twee- il' ook nog ideeën geuit over de [enselijkheid van samengaan met :len van PvdA en D66. Dit iemt Karei van Geet namens zijn ictie 'zeer voorbarig'. 'Het zgn. /assenaars imago' is reeds lange tijd verlaten,' schrijft hij. Duidelijk bewijs daarvoor zou zijn dat bin nen de WD plaats is 'voor een ieder die de liberale ideeën tot de zijne/hare heeft gemaakt. Hier heeft arm of rijk absoluut niets mee te maken, wel verantwoorde lijkheid,' aldus schrijft de WD- vice-fractievoorzitter afgemeten, zonder overigens daar nader op in telgaan. 'Sociaal gezicht' 'Het gaat de WD, landelijk noch lokaal, niet uitsluitend om bezuini gingen, het terugdringen van cri minaliteit en goede integratie. In tegendeel! Er zijn ook andere as pecten die nadrukkelijk de aan dacht verdienen en hebben. De WD heeft ook een 'sociaal ge acht'. Hoe is het dan met het 'so ciaal gezicht' van de WD binnen onze gemeente?' schrijft hij, waar bij hij secuur twee keer 'sociaal gericht' tussen aanhalingstekens It. ook het terecht kritische Groen Links,' zo gaat de WD-voorman vjyerder, 'slaat geen gat in het socia- e beleid dat Soest voert! Het be- eid voor minima is eveneens in ;oede handen bij een WD-wet- houder.' Ook ouderen en gehandicapten zouden met de WD goed afzijn: De WD is daarop zeer alert om goede en verantwoorde voorzie ningen te treffen.' Bewijzen daar van ontbreken en het artikel zwijgt over de bezuinigingen op bijvoor beeld de voorzieningen voor ge handicapten die met volle instem ming van de VVD Soest/Soester- Ans Mann. berg in onze gemeente rijn doorge voerd. Als een supermarkt GroenLinks zal de coalitie en ook de WD-wethouder in onze ge meente nauwlettend en kritisch volgen en als het resultaat goed uitpakt, dan zal rij applaudisseren. Zo sportief is zij wel. Maar hinder lijk en kritisch volgen, daar kan de wethouder op rekenen. Trouwens, Karei van Geet vindt impliciet dat de WD zo veelzijdig is, dat die partij iedereen past, arm of rijk. Hij lijkt wel een supermarkt die alles in de aanbieding heeft en liefst de speciale detaillist uit de markt zou willen prijzen. Hij ver volgt tenminste: 'Bij de VVD gaat het niet alleen om rijkdom, blau we blazers en parelkettingen. Al met al: binnen de WD kunnen li beralen hun 'sociale' hart laten spreken, daar is geen partij met een nieuwe naam of fuseren voor nodig. Sociaal beleid is niet exclu sief voor de VVD, maar zij neemt wel graag het initiatief, met respect voor ieders verantwoordelijkheid.' Juist ja, weer gebruikmaken van aanhalingstekens in het woord 'so ciaal' en vervolgens het gebruiken van woorden als respect en verant woordelijkheid, alsof andere par tijen dat niet hebben. 'Verantwoordelijkheid nemen' Waar gaat het artikel verder over? Dat is dat de WD laat weten dat zij de criminaliteit wil aanpakken, dat de politie meer gezag mag uit stralen en een gezond financieel beleid gevoerd moet worden, juist als het economisch 'iets minder' gaat. De WD, landelijk en lokaal, heeft daar - nemen althans lokale liberalen voetstoots aan - allesom vattende oplossingen voor, mits je de liberale ideeën aanhangt en je verantwoordelijkheid neemt. Wie heeft ook alweer over de laat ste twee woorden de mond boor devol, overigens menigmaal bij het belachelijke af? Heerlijk dat burgers méér te kie zen hebben dan alleen VVD, die het alleenrecht op alle mogelijke thema's claimt. Zo'n partij verliest kleur en wordt zo neutraal als blauwe blazers en parelkettingen, onverschillig of de dragers daarvan arm, modaal of rijk zijn. Inderdaad, beide VVD-staatsse- cretarissen hebben met woorden als 'sleets merk' en 'Wassenaars imago' de vingers gelegd op zere plekken van de tegenwoordige WD. Ook in Soest(erberg). Ans Mann, fractievoorzitter GroenLinks Soest/erberg Een aantal jongeren is vorige week bekeurd, omdat ze zich luidruchtig gedroegen en vernielingen hadden aangericht op de Tamboerijn. De politie werd telefonisch ingelicht over de overlast en nam pools hoogte. Toen de jeugd de politie zag aankomen, stoof ze alle kanten op. Een aantal werd staande ge houden en op de bon geslingerd. Het beleid van de politie is er in het winkelcentrum Overhees op gericht om meteen te bekeuren als er strafbare feiten worden ge pleegd. Dit mede naar aanleiding van de stroom klachten over over last in het (recente) verleden. By desen openbaeren instrumente van proclamatien sy cond en kennelyck aen eenen igelycken dat op heden, wesende den derden February deses jaers tweeduysendt en vier, wij J.J.L.M. Janssen, in qualiteyte als schouteth der heerlyckheyt van Zoys, in 't Sticht, ter presentie van gesworens ende velen gemeyne ondersaten, ad locum dictum De Oude Kerk, in den naeme der heerlyckheyt van Zoys, in onse voorseijde qualiteyte, onsen danck uytspreeken aen Sijne Hoocheijt de Keizer ende Sijne HoogEerwaarde Bischop, ider in soludum, welcken voor 975 jaere in eene autentyeken gheschrifte gewag hebben gemaekt van Zoys ende welcken daarmeede hunne bydraghe hebben ghegeven aen 't onstaen van onsen heerlyckheyt. Oock hunne voorganghers, welcken bij desen gheschirfte hunne inbreng hadde, syn wy secr erkentelyck. Nae - in zoverre hetgeene menselyck mogelyck sy - wy gheestelyck hebben beschouwt de menighvuldige windstreecken van het grondgebied van onsen gemeynt inde tyde van haere ontstaen, mitsgaders de ontwickelinghe inde euwen nadien, willen wy oock onsen danck uytspreecken aen de huidige generatie van personen, welcken procureren ende sorgdragen voor behouwt ende exploratie van Zoys. Uyt danckbaerheyt willen wy by de vieringhe deser 975 jaere die inspanninghe memoreren ende responderen die uytputtende arbeyt vast ende stendich te houden ten ewigen dagen. De voorlezinghe deser oirconde van 'tgene voorschreven sijnde énde "daarinne vervatte ghelofte sij de aenvangh vande solemniteyten tot herdenkinghe datter heerlyckheyt Zoys 975 jaere existeert. De schouteth van Zoys Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg 'Uyt dancbaerheyt willen wy by de vieringhe deser 975 jaere die inspanninghe memoreren ende responderen die uytput tende arbeyt vaste ende sten dich te houden ten ewigen da gen.' Met deze quasi-Middel- nederlandse uitspraak onder streepte burgemeester Janssen ifgelopen vrijdag de dankbaar heid van het huidige Soest je- >ens het voorgeslacht. Hhj deed dat ter gelegenheid van le expositie 'Soest viert feest' in het Museum Oud Soest, waar een poot aantal historische foto's te zien zijn waarop alle mogelijke 'eesten in de Soester geschiedenis althans sinds zo lang er wordt ge- btografeerd) zijn vastgelegd. Feesten doe je niet alleen, maar lamen,' aldus Janssen, die daarin :cn mooi aanknopingspunt vond iyoor het motto van het 975-jarig jubileum: 'Elkaar actief ontmoe ten'. Uit een periode van pakweg 75 jaar zijn er foto's te zien van >ijvoorbeeld Koninginnedagen, itraatspeeldagen, de opening van het Soester natuurbad, de opleve ring van het nieuwe politiebureau, de ontvangst van burgemeester Deketh in 1926, de komst van een ïieuwe pastoor en zelfs Islamiti- ;che feesten. Eerder had museum-voorzitter Wim de Kam een klein gezelschap van genodigden begroet, onder wie de samenstellers van de expositie,

Soester Courant | 2004 | | pagina 5