TJES fifijf Mevrouw Vischer: 'Onze zorg is ziek' 1 uur digitale fotoservice 'Je mag er trots op zijn in deze straat te wonen' 500 Kinderen op zwemspelen r,wtmm rt (ic) SCHOEMAKER Zijn uw cardridges ook zo snel leeg? iV fMMïMfvIöFööl? I PAGINA 6 WOENSDAG 18 FEBRUARI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 7 nteyn b.v. werking irwinst 'Zilveren' Kornet viert feest Qasondermm \TES 6,96 8,62 10,29 11,95 13,62 15,29 e 16,95 18,62 20,28 21,95 23,62 25,28 26,95 TAPiJTTiQÉts Afscheid van Groot Engendaal, de Heybergh en Molenschot Volksuniversiteit Soest Creatief denken DEMONSTRATIE BIJ CKPerl SCHOEMAKER KOM A.S. ZATERDAG 21 FEBRUARI VAN cl9 LJ/lKU 3 ïïïjk d 9iil üjtIi) ïfi) d 9 BURG. GROTHESTRAAT 9, SOEST-TELEFOON 035-6010344 -f F. Thieme nieuwe directeur SZS Soester zakenpuzzel fotoplusaltijd scherp. euw behang. Irachtgevers. p/dag, t 19 maart 2004. vesthof cfonteyn.nl ite: www.cfonteyn.nl lid van de Vereniging van Nederlandse Installatiebedrijven 035-6019954 Speenkruidstraat 65 3765 AB Soest Telefoon 06 53 89 60 90 Fax/Tel. 035 60 137 32 &R GARANTIE Bovag en 6 maanden extra lingsbak en aandrijfassen. flmv 02-00 lil.000km 19.900, 01-98 144.000 km 12.900,- 144,000 km 10.900,- 02-03 8:300 km €30.900,. 6")rov O7-'02 31,000 km €29.950,- nv trekhaak 01-'02 34000 km 19.900,- :k. ramen 08-99 196.000 km 9.900,- •en 01-93 152.000 km 5.950,- 03-01 37.000 km 11.900, rachliging 05-96 53.000 km 7.950,- :n, houtbles 08-99 60.000 km 10500,- mistl. 115.000 km 12.500,- :(een 04-97 86.000 km 9.950,- reLAaak 07-03 10003 Lui €36.950,- todline 02-03 11.600 km €36.900,- 05-00 114 000 km €20.900, uk 05-02 130.000 km €36.900,- er, Imv 140.000 km 20.500,- 5"-lmv 107.000 km €16.250,- 09-02 27.000 km €22.900, 05-02 28.000 km €22.900,- slof/leder 01-00 115.000 km 16.900,- ifrails 05-98 99.000 km 13.900,- .eigen 15" 05-98118.000km 9.900,- :lgen 08-% 116.000 km 9.950,- 05-01 141.000 km 15-300,- secontrol SOEST, 035-603 70 47 "va-soest.nl i de Soester Courant Voningruil Jiversen iandel Courant, ant te worden betaald, snsdag incl. BTW fgelopen zaterdag hebben de [woners van de Kornet met i feestje het 25-jarig bestaan van deze 'Overhese' straat ge vierd. Dat gebeurde met een iwling-avondje in het voor- dige C-drie, net om de hoek zijn van de vijftig gezinnen die itijds aan de Kornet kwamen inen nog 16 over. Maar de tmhorigheid is in deze straat zo >ot dat ook tal van 'nieuwko- trs' zich achter het initiatief van dames Trudy Meinema en Ma- Teunis stelden. De straat srd zaterdag feestelijk versierd t ballonnen, wimpels, vlaggen wat niet al, terwijl bij het straat- [ambord ook duidelijk werd ge takt hoe het er voorstond, 's [Avonds, bij de bowling, hield Riekele Meinema een toespraak met een uitgebreide terugblik op de historie. Hij herinnerde eraan dat de wijk destijds wel een 'ver zopen camping' leek; dat de grond algauw stijf bevroren was, zodat er geen kabels gelegd konden worden en er een noodstroomvoorziening werd aangebracht door aannemer Van de Grift, waarmee de bewo ners nog heel wat te stellen had den. Toen het begon te dooien was het 'een grote bagger- en blubber- zooi', aldus Meinema. Hij stond ook stil bij de eerste geboorte in de straat en de hevige overstromingen met Pinksteren, toen er zelfs met kano's door de wijk werd gevaren. Goede binding De moeilijke beginperiode had volgens hem zeker bijgedragen tot de goede binding tussen de bewo ners, wat o.m. tot uiting kwam in gezamenlijke sinterklaasmiddagen, bowlingavonden en straatfeesten. Het 10-jarig bestaan werd uitbun dig gevierd met een.barbecue, een De bewoners van de 25-jarige Kornet hadden de straat gepavoi- seerd en overal hing de vlag uit. Foto: Soester Courant. disco, een playbackshow. In later jaren volgden o.a. fietstochten met pannenkoeken-toe, een gekostu meerde voetbalwedstrijd, en op nieuw barbecues en playbackwed- strijden, ook voor de volwassenen, evenals de inmiddels roemruchte Kerst-inn. 'Je mag er trots op zijn in deze straat te wonen,' aldus Meinema tenslotte. De oudste 16 gezinnen kregen vervolgens allemaal een oorkonde met een foto van hun huis. De meeste feestvierders de den ook mee aan de bowlingwed strijd, waarvoor prijzen beschik baar waren gesteld door het be vriende winkelcentrum Overhees (Tamboerijn). 'Een uitstekend ge slaagd evenement,' aldus feestvier ders na afloop. Ongeveer vijfhonderd basisscholieren uit groep zes I hibben gisteren in Spleasure Centrum meegedaan aan dakwemspelendag. Deze activiteit was in het kader van dmportstimulering georganiseerd door de schoolsport- I commissie en het breedtesportproject van de gemeen terest. Zowel voor de zwemmers als degenen die lie ver op het droge, dan wel minimaal met hun hoofd boven water bleven, was er een programma opgezet. Daarbij werd gebruik gemaakt van het wedstrijd- en het recreatiebassin. De kinderen waren afkomstig van basisscholen uit Soest en Soesterberg. Foto: Foto Bell SINDS 1956 fi' Nieuw Katoenlook, hoogpolige t 7 jr.gar. tapijttegels. yMjè 9 kleuren van €10,95 voor €7,25 ciickvanHeugten.nl of bel 0318-571225 voor gratis kleurenbrochure 1000 tapijttegelshowroom Utrechtseweg 4, Renswoude Altijd ±200.000 tapijttegels voorradig Nieuw €2,35 p.t.soxso cm Di Las.sostaat 65% tel. 6022195 Gebeurt het u ook wel eens dat u urenlang nadenkt en iemand an ders zo maar even met een passen de oplossing komt? Einstein kreeg zijn meest lumineuze ideeën ge woon tijdens het wandelen. We denken in patronen en hebben de neiging dezelfde patronen van denken eindeloos voort te zetten. Op school hebben we vooral ge leerd om logisch en analytisch te denken. Daarmee houden we be staande denkpatronen in stand. Volksuniversiteit Soest geeft op vrijdag 26 maart, van 10:00 tot 16:30 uur, een workshop 'Creatief denken'. In deze workshop leert u spelenderwijs op een nieuwe ma nier naar oude dingen te kijken. Door optimaal gebruik te maken van de linker- en rcchterhersen helft kunnen nieuwe ideeën en in valshoeken spelenderwijs ontstaan. Met andere woorden: hoe kunnen we het logische verstand combine ren met intuïtie, creativiteit en ver beeldingskracht? U maakt kennis met diverse vor men van creatief denken. Theorie en praktische oefeningen wisselen elkaar af. Voor ieder die verschil lende manieren van denken wil onderzoeken en creativiteit wil ontwikkelen. Een speelse en inspi rerende ontdekkingstocht. De do cente, mevrouw Judith Knijn, is werkzaam bij het trainingsbureau Spirit. Kosten voor deelname: 58,50 (inclusief syllabus). Kies je kleur Bijna iedereen heeft wel een kle dingstuk in de kast hangen dat al les mee heeft, zoals mooie kleur, goede maat en lekkere stof. Maar toch voelt u zich er niet prettig in. Vaak is het de verkeerde tint, die niet bij uw uiterlijk past. Marion van Kerkhof, kleurenconsulente van 'Color me Beautiful', laat u een aantal kleuren zien die u flat teren. Een cursus die .een tipje van de sluier oplicht. Deze cursus van één avond wordt tweemaal gege ven. U kunt zich aanmelden voor de woensdagen 10 of 17 maart, van 19:30 tot 21:30 uur. Cursus prijs: 11,20 (inclusief lesmateri aal). Russische landschappen Men kan zich nog aanmelden voor de diapresentatie van mevrouw ir. Lika Smirnova op donderdag 19 februari van 19:30 tot 21:30 uur. Een lezing naar aanleiding van de tentoonstelling 'De ontdekking van het oneindige', over Russische landschappen in het Groninger Museum. Prijs: 14,00. Voor meer informatie, aanmelden voor cursussen en het aanvragen van het voorjaarsprogramma van de Volksuni versiteit kan men terecht bij Volksuni versiteit Soest, Di Lassostraat 65,3766 EB Soest, 035 6022195 (inspreken kan altijd), e-mail: vu-soesl@csnet.nl. Openingstijden: maandag t/m donder dag 9:00-12:00 uur. Zie ook: www.volksuniversitcit.nl/' soest. Het programma is ook af te halen bij VW- kantoren en bibliotheken in Soest, Baarn en Bilthoven, het gemeentehuis en boekhandels in Soest. SCHOEMAKER ALTIJD IETS BIJZONDERS A/'.- Kom kijken en we laten U zien dat strijken sneller én beter kan. Het Laurastar strijksysteem is uitgerust metalle professionele functies. Zo krijgt u een meer dan perfect resultaat in een veel kortere strijktijd. In drie 'afleveringen' heeft me vrouw E. Vischer-Diepgrond, directeur van de Stichting Zorgcentra Soest (SZS) vorige week na bijna 27 jaar afscheid genomen van 'haar' drie ver zorgingshuizen': Groot Eng endaal, De Heybergh (Soester berg) en Molenschot. Dat ge beurde, zoals ze dat graag wil de, zonder veel ophef en gedoe: gewoon in de kring van bewo ners en medewerkers - kort om, de mensen die haar in de loop der jaren altijd het meest na aan het hart lagen. 'Geen toeters en bellen.' 'Ik voelde niets voor een officiële receptie,' aldus mevrouw Vischer na afloop van de 'driedaagse'. 'Je kunt het die mensen toch niet aan doen om urenlang in een rij te moeten staan...' Ze vindt haar op volger ook belangrijker. 'Met jou hebben ze 't gehad, daar moet je nuchter in zijn.' Het tekent het in levingsvermogen van de vrouw die sinds april 1977 in Soest kwam om daar de leiding op zich te nemen van het 'bejaardencentrum' (zoals het toen nog heette) Molenschot, boven op de Eng. Later in 1993, kwam ook de Heybergh onder haar hoede en in 1996 volgde de fusie met Groot Engendaal. Voordat Soest in beeld kwam had ze er al een hele carrière in de 'zorg' op zitten, al leek dat er niet op toen ze als jong meisje in Om men (Overijssel, waar ze geboren is) naar school ging. Pas later, toen het gezin Diepgrond in Amster dam woonde, werd die keus ge maakt, en niet eens van harte. 'We waren als gezin wel een beetje ar tistiek ontwikkeld, en ik wilde graag naar de Rietveld-academie, of mode-ontwerper worden. Maar dat zat er financieel toch niet in. Ik heb na de middelbare school van alles gedaan, ik vond ook alles leuk, van dierenverzorging tot grondstewardess, ook mode-in koop, tot m'n vader zei: Is de ver pleging niets voor je...?' Ze zag het eerst niet zo zitten - 'het was in die jaren bittere armoe' - maar ze besloot toch eens te in formeren en werd vervolgens leer ling-verpleegster in het Burgerzie kenhuis in de hoofdstad. 'Ik ver diende 42 gulden in de maand, en daar moesten de uniformkosten nog af...' Wat haar - zeker achteraf gezien - vooral trok was de kleinschaligheid van het ziekenhuis. 'Er was geen gigantische staf. In dat ziekenhuis kwamen o.a. bedrijfsongevallen uit het hele land binnen, en ook de ziektegevallen onder bijvoorbeeld buitenlandse zeelieden. Je kon er veel leren, en dat was ook zo... Het was ook heel zuinig; alles moest opnieuw gebruikt worden en je leerde wel improviseren. Ik heb er m'n hele leven gemak van gehad.' Respect Ze denkt met plezier terug aan de uitstekende omgang tussen de art sen en de verpleegkundigen. 'Er was wel een behoorlijke hiërarchie, maar ook veel collegialiteit en saamhorigheid. Van huis uit ben ik opgevoed met respect voor ieder een; het gaat er niet om wat een mens is, maar wie hij is, al is-ie putjesschepper...' De roerige jaren '60 in Amsterdam gingen niet he lemaal aan haar voorbij, maar ze volgde het toch op afstand. 'Het kriebelde soms wel bij me. Ik hield ook niet van knikken en buigen, wat sommige artsen in die tijd toch wel van je verwachtten...' Tijdens de opleiding in het Burger ziekenhuis specialiseerde ze zich o.a. in de revalidatieverpleging en dat leerde haar al snel dat ze zich het best voelde bii de zore voor ouderen. 'Kinderen - dat was niets voor mij. Ik vond het zo verschrik kelijk als ze ziek werden of dood gingen... Maar ik zag ook zalen vol met ouderen die veelal maar zo'n beetje aan hun lot werden overge laten. Ze werden als derderangs burgers behandeld, vond ik. Het was echt een achtergebleven ge bied in die jaren, schrijnend en mensonterend. Idealistisch als ik was dacht ik toen: daar moet wat aan gebeuren...' Niet 'afgedaan' Ze besloot die periode ook een psychiatrische opleiding te volgen aan de Valeriuskliniek, maar de sollicitatie mislukte omdat ze al leen te horen kreeg dat ze de gods dienstlessen onder geen beding mocht missen. 'Daar ging het mij helemaal niet om, en toen wilde ik ook absoluut niet meer.' Ze stap te over naar een verpleeghuis, de Amstelhof, waar ze nachthoofd werd en o.a. in contact kwam met bekende gerontologen (gespeciali seerd in de ouderengeneeskunde) als de professoren Schreuder en Schouten. Zij maakten haar en thousiast voor deze vorm van zorg. 'Oud' betekende niet langer 'afge daan'. Hun opvatting was: ouderen kunnen best nog een prima leven leiden, als er maar goed gekeken wordt naar medicijnen, behande ling en een stukje aandacht. Dat was in die tijd best vooruitstre vend, want de meeste artsen keken niet verder dan hun neus lang was...' De medische zorg ging nog niet zo ver in die jaren, stelt ze achteraf vast. 'Mensen werden veel vroeger oud, of ze gedroegen zich ouder. De komst van nieuwe ge neesmiddelen verbeterde veel aan hun lot.' Haar loopbaan bracht haar vervol- gens naar Osdorp, naar een ver zorgingshuis met 240 bewoners waar ze als 'waarnemend bestu rend hoofd' werd aangesteld. Daar kreeg ze ook volop te maken met het personeelsbeleid en de toe vloed van verpleegsters uit Surina me, de Antillen en andere verre landen. 'Ik deed een spoedcursus Spaans en Portugees en kon daar door vrijwel alle gesprekken vol gen. Ze vonden me daar wel streng, maar ook rechtvaardig.' Nog later volgde de overstap naar een nieuwbouw-verzorgingshuis in Buitenveldert. Restaurant Inmiddels was ze getrouwd en toen ook haar dochter niet lang op zich liet wachten nam haar loop baan een opmerkelijke wending. Met haar man samen ontwikkelde ze een plan voor de opzet van een restaurant in Amsterdam, aan de Weteringschans, dat ze 'vanaf de kale muren' opbouwden. Het werd een goedlopend restaurant met een Hollandse keuken. Daarnaast deden de Vischers overigens ook aan noodopvang van o.a. drugsver slaafden, waarvan er toen steeds meer het straatbeeld gingen bepa len. Ze waren intussen ook naar Uithoorn verhuisd, omdat ze er weinig voor voelden dat dochter Marije in de stad zou opgroeien. Van het aanvankelijke plan om thuis te blijven en moeder te zijn kwam door de drukte in het res taurant algauw weinig meer te recht. 'M'n dochter groeide bij wij ze van spreken vooral op bij opa en oma, en dat was toch niet de bedoeling.' De zaak werd verkocht, maar thuiszitten lukte haar toch ook niet. 'Ik had nog nooit niet gewerkt...' In 1977 volgde daarom de overstap naar Molenschot in Soest, waar ze in eerste instantie werd aangesteld als adjunct-direc teur. 'Ik vond het heerlijk om m'n vak weer op te pakken, maar ook de omgeving trok me.' Eerst reed ze nog een jaartje op en naar tus sen Uithoorn en Soest maar daar werd algauw het huis aan de Chris- tinalaan betrokken, waar ze nog altijd woont.- Gebakken lucht Vanaf het moment dat mevrouw Vischer de scepter over Molen schot zwaaide heeft Soest dat 'ge weten', kan men vaststellen. Ze heeft haar mening nooit onder stoelen of banken gestoken en is in dat opzicht zeker een vrouw die haar 'mannetje' staat, zoals velen hebben ondervonden. Ook in de actuele discussie over de gezond heidszorg, en met name die voor ouderen, maakt ze van haar hart geen moordkuil. 'De ontwikkelin gen baren me erg veel zorgen. Er is zóveel bla-bla en gebakken lucht, en er wordt zo dikwijls maar wat geroepen. Politici, ambtena ren, de hele spraakmakende ge meente die maar roept dat er be zuinigd moet worden omdat het zo slecht gaat met de economie, en dat kan ook wel, maar het mag niet ten koste gaan van de mensen om wie het gaat: de ouderen...' Er bestaan in haar ogen heel wat misstanden, er is een gigantische ambtenarij en bureaucratie, en die kosten handen vol geld. 'Ik vind het een schande dat ze de rollator niet meer willen vergoeden, want dat is voor ouderen absoluut een subliem middel, maar aan de an dere kant: iedereen die 'm aan vraagt krijgt een nieuwe, terwijl ze bij ons rij aan rij staan. Ik vraag me dan ook wel af: moet dat nou? Als iemand ze technisch even nakijkt kunnen ze zó weer gebruikt wor den. Dit is toch waanzin? Of een scootmobiel: iedereen kan 'm krij gen, ook de ouderen die al in geen jaren hebben gefietst en dus een gevaar op de weg zijn... De ge meente zou het beter aan ons over kunnen laten om te bepalen wie er nog geschikt voor is. En het zou enorm veel besparen!' Terug naar af? Er wordt volgens mevrouw Vischer heel veel onzin verkocht over de ouderenzorg. Zo stoort het haar wel eens dat er reclame wordt ge maakt voor bejaarden in psycho geriatrische verpleeghuizen die zo nodig hun 'eigen potje' moeten koken, terwijl het verzorgingshuis over uitstekende voorzieningen beschikt. 'Je moet echt oppassen dat ze niets te kort komen, want hygiëne en behoorlijke voeding la ten algauw heel wat te wensen over. Privacy is ook zo'n aspect; lang niet iedereen is daar zo blij mee. Vaak zijn mensen ook heel angstig om alleen te zijn. Mondig heid klinkt mooi, maar als het lichaam of de geest het laat afwe ten houdt ook de mondigheid op, en dat vergeten mensen wel eens. Als dan je familie niet voor je op komt ben je aan de heidenen over geleverd, en dat geldt voor de hele gezondheidszorg.' In veel opzich ten vreest ze in de zorg dan ook een 'terug naar af'. 'Er komt weer 'klasse', zie ik, en dat heeft heus niet alleen met geld te maken.' Wat zou ze doen als ze minister van Volksgezondheid was? 'Ik zou eens ophouden met alle dikke ambtelijke rapporten en eens écht gaan luisteren naar de mensen van de werkvloer. 'Tegenwoordig heb ben we 'productafspraken' en we administreren ons helemaal suf, want alle handelingen - wassen, aankleden, een boterhammetje smeren, een wondje verbinden - moeten tegen een verschillend ta rief worden bijgehouden. Wie heeft dat toch achter z'n bureau uitgedacht? Onze zorg is echt ziek...' Ze heeft, nu ze nog gebruik kon maken van de vut, op een juist moment afscheid genomen vindt ze. 'Er zijn nog zo veel veranderin gen op til; mijn opvolger kan die dan vanaf het begin meemaken. Bovendien: ik voel me nu nog fit. Het zijn zware jaren geweest, en soms was het ook een eenzame baan. Daar moetje goed voor in je vel zitten, anders wordt je omge ving ook de dupe. Het is ook nooit een achturige werkdag geweest, al was dat natuurlijk deels m'n eigen schuld. Ik wil wel een tandje min der. Ik ben eigenlijk nooit ziek ge weest, maar net voor m'n afscheid had ik toch nog een paar dagen de griep. Ik wil iets meer adem voor mezelf en voor mijn man.' 'Boodschap' Niet werken is voor mevrouw Vi scher een beetje onvoorstelbaar. 'Ik heb werk altijd leuk gevonden. Een mens heeft toch een taak op de wereld...? En ik ben nog strijd lustig genoeg.'" Wat dat betreft heeft ze ook nog wel een 'bood schap' voor Soest. 'Ik doe graag een beroep op ieders gezond ver stand. Je moet de mensen soms gewoon wakker schudden. Daar om zou ik wel willen roepen: 'Soest, let toch op je zaakjes, ook wat de gezondheidszorg betreft! Laat Amersfoort zelf maar weten wat het doet, dat ontwikkelt zich duidelijk. We hebben hier in Soest bestuurlijk wel eens behoorlijk zit ten slapen. Die hele ziekenhuis-si tuatie, dat is toch vanaf het begin een sterfhuisconstructie geweest? Dat meen ik oprecht. Laten we Mevrouw Vischer (l.) werd vori ge week in drie instanties uitge wuifd door bewoners en medewer kers van Molenschot, Groot Eng endaal en de Heybergh. Foto: Herman van Dam. eerlijk zijn en geen luchtkastelen nastreven.' Wat ze met haar vrije tijd gaat doen staat nog niet vast. 'Ik houd van lezen en van de natuur, ik ben echt een buitenmens. Om vakan tie geef ik niet veel. Ik blijf graag in Nederland. Ik houd van de sei zoenen en ga er graag met de hond op uit.' Toch zou ze nog wel wat nuttigs willen doen in haar vakge bied. 'De ouderenzorg, dat blijft me boeien. Ik wil nog wel eens wat uitvissen of ontwikkelen, iets op poten zetten misschien, iets pro jectmatigs aanpakken, voor pak weg 16 uur in de week. Nee, ik heb nog niets op het oog... 't Hoeft ook niet per se als vrijwilliger, dat doe ik daarnaast tóch wel.' In de vacature van algemeen di recteur van de SZS (Molen schot, Groot Engendaal, de Heybergh) heeft het bestuur de heer F. Thieme benoemd als opvolger van mevrouw E.E. Vischer-Diepgrond. Thieme be schikt over een jarenlange erva ring in de gezondheidszorg en was werkzaam in verschillende managementsfuncties in de psy chiatrie en ouderenzorg. Vanaf 1996 was hij algemeen manager van het woon-, zorg- en activi teitencentrum Vreedenhoff in Arnhem. Na zijn inwerkperiode verwacht het SZS-bestuur van hem dat hij zijn aandacht geeft aan de mogelijkheden voor nieuwbouw van zorgcentrum Groot Engendaal. Soester Courant elke woensdag een belevenis! 10 maart 2004 in deze krant met 88 foto's van Soester winkel- en zakenpanden! SPECIAALZAKEN Uw foto's direct afgedrukt van uw cd-rom of geheugenkaart 10x15 glans, Kodak Royal Paper fiu per foto, geen openingskosten, 11 t/m 29 februari Van Weedestraat 85 3761 CD Soest T; 035 601 39 17 www. fotoswager. nl

Soester Courant | 2004 | | pagina 7