Loopgravenoorlogje om kerkblad 1^ :om 'KERKEN In gesprek met pastor Huguette Jurriaanse Hospice Soest haalt in één week 210.000 euro binnen 'Fietsen in Smitsveen en de Eng' 'AGINA m WOENSDAG 25 FEBRUARI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 11 telivvijzer Hervormde scheuring WIJ TIMMEREN ER VROLIJK OP LOS MET SPIJKERHARDE AANBIEDINGEN BOEREN KRENTEN- OF ROZIJNEN- BROOD kerkdienst voor lijfelaars Arie Kuiper over Abel Herzberg Samenwerking Leren over geloven Aanbiedingen WEENS KERSENTAARTJE KOFFIE ROYAAL GEBAK T)ogterÖm L '(N)ergens zin in' parochies intensiever Kerken stappen naar andere drukker Bingo Soester zakenpuzzel KBO: regionaal klaverjastoernooi Thema-avond Fietsersbond Soest Richting Hospice door Marjan Haak Gooise Operette houdt auditie ettering 035 - 58 80 425 ww.stalenhoef.net Mijn lijfblad, NRC-Handelsblad, wijst zoekende lezers en lezeressen graag op elk terrein de weg. Zoekt u de nieuwste mode, het laatste technische snufje, een nieuwe trend of een verrassend recept - een opi nieblad van enige standing helpt u 'raag aan een goed advies. Ook de jolende reliconsument wordt op naat bediend Want de serieuze zoe- :er heeft dank zij internet de moge- ijkheidzich grondig te testen op zijn f haar religieuze voorkeuren, 'ournalist Herbert Blankesteijn 'oet verslag van zijn surftochi mgssites als www.jacobsladder.nl n de Reli-wijzer van de Volks - rant. Hij omschrijft zichzelf als ie- iand die het gedoe in kerken, sy- jagogen en moskeeën hoofdkrab- \end aanziet en zich de vraag stelt /at het verschil is met godsdien- ten waarbij joelend gedanst wordt \nd vuren, totempalen ofkookpot- n met missionarissen erin. Ik >nk dat veel lezers zich in zijn si- latiè kunnen verplaatsen. De vraag is natuurlijk of zulke ge loofswijzers je veel verder helpen. Herbert komt er in elk geval niet uit. Hij blijkt een humanist te zijn met raakvlakken met het joden dom en de islam - dat laatste van wege zijn voorkeur voor veelwijve rij. Het strookt ook niet erg met de ervaringen van mensen die wel een geloof gevonden hebben. Zij bewe ren dat zij het niet zelf gezocht heb- jpn, maar dat het op hun weg is 'komen, dat zij zelf gevonden zijn. Pk de Bijbel laat dat met regel- aatzien. Lees de ervaringen van \braham, Mozes, Jeremia ofPau- is. Telkens komt het initiatief van \en andere kant, van een God die je roept. En gaandeweg word je luidelijk wat dat geloof in die God ö/i je vraagt. De een moet zijn ge boortegrond verlaten, de ander een mderdrukt volk te hulp schieten en \e derde zijn waarschuwende stem \ten horen aan een volk dat, mo ei gesproken, de weg volkomen wijt is. )at is andere koek dan een avond- Ie surfen langs Reli-wijzers. Het is )ok een typisch trekje van ons con sumentengedrag om je een gods- fienst aan te meten. De moderne ens gaat uit van zijn ik en zoekt :ich een god die bij hem past. De 3ijbel vertelt van een God die op oek gaat naar de mens en vraagt hij bij Hem wil passen. Toch ouden ook vandaag die twee el- :aar ergens moeten kunnen vin- \en. En wie zal het zeggen of het noderne medium internet daar een bruggen kan slaan. Zelf oud ik het liever bij een ouderwets >oek als de Bijbel of de Koran. Die bieden me immers de steun van mensen die al enige ervaring met God hebben opgedaan. En me op \die manier bevrijden van mijn '.oektocht in mijn eigen kleine we- ■eldje. Zn op Herbert wacht ik ook liever iet. Hij wil een eigen site starten: Hck-a-religion, een klantgerichte geloofswijzer. Maar erg gerust op een goede uitkomst is hij niet. 'Waar mij dit brengt, Joost mag het weten'. Uw columnist is misschien niet veel wijzer, maarwijst u toch graag op andere mogelijkheden. Hans van de Schepop, r.k. pastor BDe orthodox-hervormde Ichthus- jgemeente in Soest is met tiental - Ken andere gelijkgezinde gemeen- j ten doende om per 1 mei de 'Her vormde Kerk in Nederland' uit te poepen, als tegenhanger van de Trotestantse Kerk in Nederland, be fusie tussen hervormden, gere formeerden en lutheranen. In die hervormde kerk zal de structuur ivorden bewaard van de kerkorde uit 1951. Zeker 65 hervormde gemeenten doen er voluit aan taee en een even groot aantal fVoor een deel. R. van Kooten van de Icht- Bius-gemeente zegt in het kerkblad gioestterkerk de gang van zaken Onvermijdelijk te vinden. Hij be- peurt de besluitvorming van de Synoden in december. 'Ik vond |et vreselijk dat er geen aanvul lende besluitvorming was voor de bezwaarden. Op die manier moest Bet wel tot scheuren en breuken %iden. De PKN slaat een nieuwe weg in. Zij zijn de scheurmakers,' jüdus ds. Van Kooten, die een en jider typeert als 'onbegrijpelijk, £>surd en verdrietig.' De predi- lant maakt zich verder grote zor- jen over wat hij noemt het ge- Jrek aan chemie tussen de PKN- partners. Per 1 mei zal naar ver pachting een eind komen aan de {formele) relatie tussen de vier Roester PKN-gemeenten (Em- liakerk, De Open Hof, De Oude Kerk en Wilhelminakerk) en de Lchthus-gemeente. SOEST Deze rubriek verschijnt eens per twee weken onder verantwoordelijkheid van de Raad van Kerken Soest. 'J x)()crtp 11 vu Redactie: Piet van Dijk, Wim den Dool, Tanneke de Wol Bernard Steenhuis. Re dactieadres: Gerrit van der Veenstraat 93, 3762 XK Soest, tel. 602 06 31, e-mail: jv. vd. dooI@p!anet. nl. Nieu ws en/of tips graag insturen naar 'dit adres. 450 gram per stuk >p zondag 7 maart gaat prof. dr. rnne van der Meiden, de bcken- ie predikant en publicist, voor in een bijzondere kerkdienst in de Wilhelminakerk, Soesterbergse- straat 18. Het wordt een dienst voor twijfelaars. 'Is er troost voor twijfelaars? Een oplossing voor bun probleem? Of is er niks mis met de twijfel?' De dienst begint om 10:00 uur. Kunt u iets over uw werk vertel len? 'Ik werk als pastor in de r.k. paro chies en houd me vooral bezig met catechese. Bij catechese ga je op zoek naar de zin van het leven en hierbij oriënteer je je op de verhalen van de bijbel en op de christelijke traditie. Dat gebeurt in de vorm van gesprekken maar ook in de vorm van lezingen. Er is gelegenheidscatechese zoals de voorbereiding op de eerste com munie en het vormsel. Tegen woordig streven we naar cateche se voor alle leeftijdsgroepen. Dat laatste werd vroeger niet zo be langrijk gevonden. Mijn moeder bijvoorbeeld is heel vroom katho liek, maar ze heeft geen bijbel in huis. Er zijn ook tijden geweest waar je geeneens een bijbel mocht Vijf jaar lang heeft drs. Arie Kui per uit Amsterdam zich bezig ge houden met de geschriften en op vattingen van mr. Abel T. Herz berg. De Herzberg-biografie die in 1997 van zijn hand bij Querido verscheen, is sindsdien twee keer herdrukt. Wat Herzberg zeven jaar na zijn dood nog heeft te zeggen, komt zondag 29 februari aan de orde in een bijeenkomst in het NPB-kerkje aan de Rembrandt- laan in Soest, dat sinds 1925 'Re ligie en Kunst' heet. Abel Herz berg leefde met zijn vrouw Thea Loeb vijftien maanden, van ja nuari 1944 tot april 1945, in het Duitse concentratiekamp Bergen- Belsen. Daarvoor was hij geïnter neerd geweest in Barneveld en Westerbork. Hij werd in Bergen- Belsen zwaar mishandeld en zag duizenden mensen sterven. Hij werd door het Sovjetleger bevrijd. Een paar jaar na de oorlog hield Herzberg ergens een lezing in Ne derland over de jodenvervolging. Een joodse vrouw stond op en vroeg: 'Meneer Herzberg, wat moeten wij doen om te voorko men dat onze kinderen opnieuw slachtoffers worden?' Zijn ant woord luidde: 'Dat is het pro bleem niet, mevrouw. Het pro bleem is hoe wij kunnen voorko men dat onze kinderen beulen worden.' Herzberg heeft veel en indringend over de jodenvervol ging geschreven. Hij werd gedre ven door het verlangen te begrij pen wat er was gebeurd en waar om het was gebeurd. Herzberg was niet optimistisch over de mens. 'Van alle levende wezens,' zei hij in 1983, 'is de mens waar schijnlijk het grootste crapuul.' Maar, wist Herzberg, wij kunnen beter. In al zijn pessimisme ver loor hij nooit zijn geloof dat de mens in staat is een overwinning te behalen op zichzelf. De bijeenkomst over Herzberg begint zondag om 10:15 uur. Huguette Jurriaanse. bezitten. Na het Tweede Vati caans Concilie in de jaren zestig is men catechese steeds belangrijker gaan vinden. Dat men weet heeft van de achtergronden van geloof en rituelen vormt de basis voor een toekomstig christendom.' Wat is voor u belangrijk in uw werk? 'Ik vind het belangrijk om mensen te helpen zelf iets te leren ont dekken van het Geheim, het Mys terie, dat geloof is. Ik hoop dat het inspiratie aan hun leven kan ge ven. Geloof is voor mij niet 'het vinden van dé Waarheid'. Als mens kun je wel hier en daar pa rels van waarheid zien. Catechese is daarbij een belangrijk hulpmid- del bij die zoektocht naar het Mysterie, zo zie ik het. Ik werk daarbij graag met kunst, dat opent bij mensen vaak een deurtje, of het raakt hen, waardoor je met elkaar in gesprek kunt gaan.' Wat is voor u belangrijk in het ge loof? 'Eigenlijk biedt mij het leven zelf heel veel inspiratie. Als je je acti viteiten met bezieling en liefde doet, dan kun je heel veel bele ven in het dagelijks leven. Ieder een kan dat op zijn eigen manier, de één geniet heel erg van een mooie bloem, de ander van een goed boek. De geloofsgemeen schap biedt de mogelijkheid om samen te komen en ons te verdie pen, ieder vanuit zijn eigen inspi ratie. Een hoogtepunt bij al deze activiteit kan dan een eucharistie viering zijn, de viering waarin we in het breken en delen van brood en wijn Jezus' leven herdenken.' Wat heeft u met Birgitta van Zwe den? 'Ik doe onderzoek naar Birgitta van Zweden. Ik houd me bezig met wat haar bewoog om de nieuwe kloosterorde van de bir- gittinessen te stichten. Birgitta leefde in de veertiende eeuw en had eerst acht kinderen gekregen. Lezen en studeren vond zij voor vrouwen heel belangrijk. In Soest heb ik ook een lezing over haar gegeven: er was hier ooit een bir- gittijns klooster, op de plek waar nu boerderij 'Het klooster' staat.' Wat spreekt u aan in de rooms- katholieke kerk? 'Dat er zoveel rijkdom is, daarbij denk ik ook aan de rijkdom van de kloosterorden. Er is door de eeu wen heen veel waardevols ge schreven door monniken. Deze wijsheid wordt door iemand als Anselm Grün voor mensen van nu weergegeven, een schrijver die ik echt kan aanraden: hij schrijft in goed verstaanbare taal over het leven. Verder vind ik het heel waardevol dat de rituelen be waard zijn gebleven. Je kunt niet alles met woorden zeggen, een ri tueel kan dan hulp bieden. Het maakt ook dat het geloof niet al leen rationeel benaderd wordt: je wordt er ook met je gevoel bij be trokken, je kunt het geloof ook beleven. Wat ik vooral waardevol vind is dat er in onze super-indi vidualistische tijd geloofsgemeen schappen zijn, en niet alleen ka tholieke, waar wij er steeds op ge wezen worden dat we niet alleen leven maar er voor elkaar moeten zijn'. Op 25 februari is het Aswoens dag, wat is dat? Aswoensdag is het begin van de Veertigdagentijd, de tijd waarin het lijden en sterven van Jezus herdacht wordt. Het is dus een tijd van inkeer. Op Aswoensdag is er een dienst waarin iedereen een askruisje op het voorhoofd krijgt. Er wordt dan gezegd: 'Gedenk dat je van as zijt en tot stof zult terugkeren.' Het askruisje is het teken dat de periode van inkeer begint. Je kunt dat doen door je zelf iets te ontzeggen. Vroeger werd dat precies voorgeschreven: je moest vasten. Zo mocht je ook op woensdag en vrijdag geen vlees eten. En niet snoepen. Nu zijn de mogelijkheden om te vas ten verbreed, dat vind ik zinvol. Je kunt bijvoorbeeld ook minder te levisiekijken of niet naar de film gaan. Verder is er in de Veertigda gentijd altijd een actie voor een derde wereldproject: zo deel je met mensen die het minder heb ben.' Is er iets dat u nog ter afsluiting wilt zeggen? 'Ik hoop dat kerken er in de toe komst erin zullen slagen om men sen te inspireren voor het leven, en ik hoop hieraan zelf een steen tje te kunnen bijdragen'. De commissie Vorming en toe rusting Soest-Zuid heeft voor de komende maand nog een aantal activiteiten in petto voor degenen die op een andere manier dan de zondagse vieringen met het ge loof willen bezig zijn. De avonden zijn gratis te bezoeken en het is niet belangrijk om al bekend te zijn met de onderwerpen. Voor nadere informatie: parochiese cretariaat, §8 6011320, e-mail: soesterparochies@planet.nl. Leven en dood. Vier bijeenkom sten om vragen te stellen, naar verhalen te luisteren, visioenen te krijgen en beelden en fantasieën over dood en nieuw leven uit te wisselen. Woensdagavonden 3, 10, 17 en 24 maart, 20:00-22:15 uur, in de zaal van de Petrus- en Pauluskerk; leiding: pastores Rini Bouwman en Frans Overbeek. Christen zijn in de praktijk. Fo rumavond met inleidingen en dis cussie. Drie inleiders geven hun visie op het thema: 'majoor' Boss- hardt ('christen zijn als heilssol daat'), burgemeester drs. Koos Janssen ('christen zijn als bestuur der'} en ds. R. Bartlema ('christen zijn 'als theoloog'). Dinsdag 9 maart in De Rank (achter Wilhel minakerk), 20:00-22:00 uur; ge spreksleider: Jan Roest. U heeft het vast al gelezen. Onze winkel krijgt een nieuw 5 jasje. Eens in de zoveel jaren moeten wij daar aandacht '-.x aan besteden om u nog beter van dienst te kunnen zijn. j£: Het leuke is dat de verkoop gewoon doorgaat. Achter onze 22^ winkel kunt u terecht tot en met woensdag 3 maart. Op a donderdag 4 maart openen wij onze nieuwe winkel. Graag l tot ziens in onze banketbakkerij. voor nki-irL 5f- Kijk volgende weck in de krant voor onze spedafe aanknedmtjcnl DanKeioaKKenj i Jgk Soesterbergsestraat 53. Soest __3 Telefoon: 035-601 20 50 Fa*: 035-629 52 34 Een opsteker van de eerste orde voor het Hospice Soest en omstreken. De bridge-drive van vorige week zaterdag bracht nog meer op dan waar op werd gehoopt, maar liefst 7.500. Een paar dagen later kreeg voorzitter Marjan Haak bericht dat de Samen Op Weg kerken Soest Noord de inhoud van de 'verjaardagspot' dit jaar voor het hospice bestemmen; een bedrag van 2.600. De week werd afgesloten met het bericht dat de Stichting Zonneglo ren voor dit jaar een bedrag van 100.000 euro toezegt en voor 2005 nog eens hetzelfde bedrag. Hier mee is Hospice Soest e.o. er in betrekkelijk korte tijd in geslaagd een kwart van het benodigde bud get te vergaren. Marjan Haak: 'Het begint er echt op te lijken dat we in 2005 een hospice voor de inwo ners van Baarn, Soest en Soester- berg kunnen realiseren'. Op dit moment wordt een aantal landelijke fondsen benaderd met het verzoek om een substantiële bijdrage. Daarnaast is de stichting een week geleden gestart met een actie onder de bevolking van Baarn, Soest en Soesterberg om donateurs te werven. Deze bijdra gen worden gebruikt om de regel matig terugkerende kosten zoals de energierekening, telefoon en ande re huishoudelijke kosten te kunnen betalen. Folders hierover liggen bij de meeste huisartsen, tandartsen, apotheken, fysiotherapeuten en notarissen in het werkgebied van de stichting. Ook via internet (www.hospicesoest.nl) kan men zich als donateur aanmelden. Het Riagg Amersfoort Omstre ken en Maatschappelijk Werk van Amant wonen, zorg en dienstver lening (voorheen Thuiszorg Eem- land) organiseren de cursus '(N)ergens zin in'. De cursus is be doeld voor volwassenen met lich te tot matige depressieve klachten. Daarbij kan men denken aan han gerig zijn, somberheid, moe zijn, matheid, malen en piekeren, niet kunnen genieten, schuldgevoelens. In de cursus van 10 bijeenkomsten Ieren de cursisten hoe ze zelf de klachten kunnen verminderen of overwinnen. Men krijgt meer greep op eigen gedachten, gevoe lens en gedrag en voorkomt daar door verergering. Eind maart start de cursus in Baarn op dinsdagmiddag. Belang stellenden krijgen eerst een kennis makingsgesprek, dat zal in princi pe op 16 maart in Baarn plaastvin- den. Men kan zich rechtstreeks, zonder verwijzing, aanmelden. De kosten zijn 25,00 voor materia len. Informatie of opgave: Coby Langenkamp, Riagg Amersfoort Omstreken, afdeling Preventie, 38 033-4603500. www.rabobankonline.com Het bestuur van de r.k. parohies van Soest heeft besloten de sa menwerking tussen de vier ge- loofsgei Teenschappen verder te intensiveren. Daartoe wordt de komende maanden hard gewerkt aan een lange-termijnplan. In dat plan zal de visie van het bestuur op katholiek Soest in 2006 ko men te staan. Naast de aanpassing van de orga nisatie zal er in het plan met name aandacht besteed worden aan de pastorale kant, bijvoorbeeld het 'Missionair pastoraat', het ant woord van de kerk op de groeien de behoefte bij grote groepen mensen aan nieuwe vormen van spiritualiteit. Daarnaast worden de eerste stap pen gezet om de huidige perso nele unie om te vormen tot één parochie. De personele unie houdt nu onder andere in dat de vier parochies nu reeds één pasto raal team, één secretariaat en één bestuur en een aantal interparo chiële beraden voor de diverse taakgebieden hebben. De belangrijke vraag wat er gaat gebeuren met de vier kerkgebou wen wordt dit jaar nog niet be antwoord. Omdat met name deze beslissing niet eenvoudig zal zijn, zal in het lange-termijnplan veel aandacht worden besteed aan de communicatie, teneinde de paro chianen zoveel mogelijk te betrek ken bij de besluitvorming. GEVRAAGD VAKANTIEBEZORGERS in Soest voor de SO£5TEH£cöURANT Aanmelden: fel. 6014152 In ontmoetingscentrum Klaarwater wordt vrijdag 27 februari een bin go gehouden. Een speelkaart kost 3,50 en daarvoor krijgt men ook een kopje koffie of thee. In de zaal aan de Wiardi Beckmanstraat wor den de genummerde balletjes om 19:30 uur in beweging gebracht. 10 maart 2004 in deze krant met 88 foto's van Soester winkel- en zakenpanden! Een soort loopgravenoorlogje. Zo kan het conflict tussen de kerkbesturen van Samen op Weg-Soest (hervormd en gere formeerd, straks PKN) en de Soester drukkerij Practicum, uitgever van het kerkblad 'Soestterkerk', wel geken schetst worden. De partijen be stoken elkaar met briefjes over de hoofden van de abonnees heen. De uitgave van het kerk blad wordt halverwege dit jaar overgenomen door een andere drukker. De afnemers van het blad werden onlangs opgeschrikt door een bij voegsel bij de acceptgirokaart (a 22 euro) die Practicum voor het lopende halfjaar rondstuurde. Daarin maakt de drukkerij op enigszins verongelijkte toon mel ding van het opzeggen van het contract ('na 32 jaar'): 'Een klein aantal mensen meent deze samen werking om voor ons onbekende redenen niet voort te willen zetten. Wij betreuren dit ten zeerste, ge zien de jarenlange en voor ons ple zierige samenwerking.' Verder deelt Practicum mee dat zij niet weet hoe de situatie na 1 juli zal worden: 'Duidelijkheid zou voor alle partijen plezierig zijn geweest, maar dit is helaas niet het geval.' Het kattebelletje is bij de beide kerkenraden en het College van Beheer in oprichting (dat de finan ciële belangen behartigt van her vormd en gereformeerd Soest) ge heel in het verkeerde keelgat ge schoten. Zij hebben daarom op hun beurt ook een brief opgesteld, waarin gemeld wordt dat het con tract 'om diverse zakelijke redenen' vorig jaar juni al was opgezegd (per 1 januari), wat echter tot een aantal 'zakelijke maar ook inhou delijke verwikkelingen' heeft ge leid. Het contract eindigt nu pas per 1 juli. 'Wij betreuren het zeer dat u eenzijdige informatie van de fa. Practicum heeft ontvangen,' al dus de kerkbesturen. Daarom was er een toelichtend artikel geschre ven, dat in het kerkblad van de af gelopen week had moeten worden opgenomen. Practicum heeft ech ter geweigerd het stuk in het blad op te nemen of als brief bij het blad te voegen. Vast staat dat 'Soestterkerk' vanaf 1 juli bij een andere firma wordt gedrukt, wat voor de abonnees echter geen consequenties heeft, zoals de kerkenraden en het CvB de lezers laten weten. Ze krijgen dit jaar alleen twee acceptgiro's, de eerste dus nog van Practicum, de tweede volgt t.z.t. van het kerkelijk bureau, dat kennelijk de gehele abonnementenadministratie voor zijn rekening gaat nemen. De abonnees krijgen daarbij het advies om te wachten met het betalen van de acceptgiro van Practicum tot er meer duidelijkheid is. 'Heeft u in middels betaald, dan zoeken wij naar een oplossing om het even tueel te veel betaalde bedrag te restitueren.' De kerkbesturen bie den ten slotte hun excuses aan voor het feit dat de abonnees met 'een zakelijk conflict' geconfron teerd worden. Onhelder Een van de kernpunten in het con flict is dat het onhelder is wie nu eigenlijk de 'baas' van het kerkblad is: de kerken (die zich al jarenlang niet met de exploitatie van het blad hebben bemoeid en alleen - via de redactie - verantwoordelijk heid droegen voor de inhoud van het blad), óf de drukkerij, die het blad uitgeeft en zorgdraagt voor verspreiding, de inning van het abonnementsgeld en de adverten tie-inkomsten. Volgens ingewijden moest de onduidelijkheid over de verantwoordelijkheden op den duur onontkoombaar tot brokken leiden: 'Ze hebben Practicum al tijd maar z'n gang laten gaan, en ze kregen nooit opening van zaken'. Alles liep dan ook zoals het al ja ren liep, tót de redactie vorig jaar de wens kenbaar maakte over te gaan op een nieuw formaat (A- vier). Daarvoor werd uiteraard bij Prac ticum een offerte gevraagd. Na mens de beide kerken werden de onderhandelingen daarover ge voerd door Jan Buning, voorzitter van de kerkenraad Open Hof en ook lid van de 'algemene kerken raad', en bovendien zélf een man met een jarenlange ervaring in de drukkerswereld. Buning wist dus van wanten en nam geen genoegen met het feit dat Practicum de over stap van A-drie op A-vier formaat, zoals hij zegt, wilde aangrijpen voor een verhoging van de abon nementsprijs van 30 naar 45 euro per jaar. 'Dat is 50 procent meer!' aldus Buning, die dat buiten alle redelijke proporties vond en alle aanleiding zag om bij andere plaat selijke drukkers offerte te gaan vragen. Hij kwam tot overeen stemming met drukkerij Neo- Print, die ook het katholieke kerk blad van Soest ('Kruispunt') ver zorgt. Kinnesinne Buning beschouwt de handelwijze van Practicum slechts als kinnesin ne, omdat zij 'Soestterkerk' kwijt raakt aan een concurrent. 'Ze kun nen niet goed tegen hun verlies, nu ze voor het eerst te maken hebben met iemand die wél verstand van drukwerk heeft en het klappen van de zweep kent...' Hij vindt de reac tie van de drukkerij daarom 'niet professioneel' en neemt het direc teur Ton Meijer van Practicum kwalijk dat deze later in alle toon aarden heeft ontkend dat hij een formele offerte had uitgebracht, op basis waarvan Buning hem verder heeft gepasseerd. 'Meijer speelt nu de vermoorde onschuld. Die offer te heb ik van zijn vrouw gekregen; dan mag ik toch aannemen dat hij daarvan ook op de hoogte is ge weest....?' Volgens Buning is Meijer daarop zeer boos geworden en niet meer bereid geweest tot een open ge sprek. Wel zou hij de juridische afdeling van het KVGO (de lande lijke drukkersorganisatie) hebben ingeschakeld over de verwikkelin gen met het contract, dat formeel gesproken niet eerder dan na 18 maanden (per 1 januari 2005) op gezegd had kunnen worden (tenzij de oplage van het blad beneden de 1700 exemplaren zou zakken, het geen volgens ingewijden al sinds minstens twintig jaar het geval is). De huidige oplage cirkelt rond de 1450 exemplaren. Directeur Ton Meijer van drukke rij Practicum onthoudt zich tegen over deze krant van commentaar. Voor de vijftiende keer heeft de KBO Soest/Soesterberg een regio naal klaverjastoernooi georgani seerd. Het wordt gehouden op vrijdag 27 februari in ontmoetings centrum De Klarinet. De aanvang is 13:30 uur en deelname kost 3,00 per paar. Te winnen zijn een wisselbeker en veel andere prijzen. Rond 16:30 uur zal de prijsuitreiking plaatsvinden. De afdeling Soest van de Fiet sersbond organiseert op woensdagavond 3 maart een thema-avond met als onder werp: 'Fietsen in Smitsveen en de Eng'. Dat gebeurt in samen werking met de wijkbeheer- teains Smitsveen en de Eng. Bert Zuurke en Martien van Vliet van de Fietsersbond Soest verzor gen deze avond een visuele pre sentatie. Daarna wordt gepraat over wenselijke oplossingen voor knelpunten voor fietsers in deze wijken. Bijvoorbeeld: over de oversteek van de Nieu- weweg naar het Breed Educatief Centrum de Plantage; over stallingen en fietspad ter hoogte van het nieuw aan te leggen plein bij de Plantage; over de oversteek bij de Veen besstraat. De bijeenkomst is gratis toeganke lijk en wordt gehouden in buurt huis De Schoof, Molenstraat 142. Aanvang: 20:00 uur. Informatie: Ammy Langenbach, secretaris Fietsersbond Soest, 38 6026837. 'Het gaat goed met het hospice, hè? zei iemand deze week tegen mij. Goed? dacht ik, waar heb je het over? Er gebeurt helemaal niets! Je hebt altijd zo'n moment in een tra ject waarop je het gevoel hebt geen stappen te maken. We zijn bezig met de voorbereiding voor de fondsen werving, we werken toe naar een plan voor een huis, we rekenen en vergaderen, maar iets concreets valt er niet te melden. Het is de stilte voor de storm 'zei Ab Revoort deze week bemoedigend. Maar ik kan er heel slecht tegen. 'Je hebt geen geduld', zei mijn moeder vroeger al. Dat klopt, en kennelijk heb ik er al die jaren wat dat betreft weinig bijgeleerd. Ik houd van hec- tiek, lekker stressen omdat alles te gelijk komt, grote stappen maken en resultaten zien. Gelukkig zijn er dan weer mensen die je even met de neus op de feiten drukken. Want het gaat natuurlijk goed met het hospi ce. Vorige week heeft de Rotary op hun jaarlijkse bridgeavond 7500 voor ons opgehaald. Een paar dagen later meldde zich één van de Ó0W wijkgemeenten, die ons uit een potje voor goede doelen 2600 toezegde. Daarnaast be ginnen de oranje-groene aanmel- dingskaarten binnen te komen met toezeggingen van mensen die do nateur willen worden. Alle reden voor optimisme dus. Over hectiek heb ik overigens in mijn persoonlijk leven de laatste weken niet te klagen. Vanuit De Bilt kwam de vraag of ik daar wet houder wil worden. Dat lijkt mij een fantastische uitdaging, dus heb ik na enig overleg besloten het te doen. Per 1 maart beginnen, dus weinig tijd om mij zorgen te maken. Precies zoals het zijn moet. Mis schien word ik ook wat geduldiger als ik weinig tijd heb. Overigens zal 'tijd' best een aandachtspunt moeten zijn. Je kunt wel vol ener gie zitten en elke uitdaging leuk vinden, maar als je tegen jezelf op loopt heeft niemand meer iets aan je. Ik wil graag voorzitter van het bestuur van het hospice blijven, maar ik zal minder zelf gaan doen. Dat is natuurlijk geen enkel pro bleem, want er zitten nog vijf uiterst capabele mensen in het bestuur. Een voorzitter hoeft eigenlijk alleen maar aan de touwtjes te trekken en de anderen ruimte te laten. Ik hoop ook dat het lukt om de column te blijven schrijven. Ik zal dan wel wat minder kritisch over het resul taat moeten zijn. Spannende weken dus. Ik hoop in een volgende column ook weer iets te kunnen melden over nieuwe ontwikkelingen voor het hospice. Al is het alleen maar omdat het ge makkelijker is te schrijven over een interessante gebeurtenis, dan over 'stilte voor de storm Marjan Haak is voorzitter van de ini tiatiefgroep voor het hospice in Soest. Informatie op wvm.hospicesoest.nl of 38 6037654. Op de site staat ook een aanmeldingskaart. De Gooise Operette houdt op za terdag 28 februari een auditie, ten einde enige solisten voor de ko mende productie binnen te halen en nieuwe koorleden om alle pro ducties in de toekomst te onder steunen. Voor deze vorm van le denwerving is gekozen omdat Ar tistieke Leiding en bestuur meer aandacht aan de gegadigden kun nen geven en ook de eisen voor aanname beter kunnen worden nagestreefd. Voor het zingen in het koor gelden natuurlijk andere muzikale maat staven. Echter: in principe mag ie dereen die muziek een warm hart toedraagt, zich aanmelden voor de auditie. Voor informatie en gang van zaken op 28 februari kan men bellen met het secretariaat van de Gooise Operette: 036 (Almere) 5297631. Kijk ook even op de website: www.gooiseoperettc.com. De Gooise Operette werd op 2 september 1966 opgericht te Naar- den. Doelstelling: één keer per jaar een complete operetteproductie op de planken zetten. Theater 't Spant in Bussum is al vele jaren de plaats waar de jaarlijkse productie plaats vindt. In oktober 2003 werd, zeer succesvol, 'The Mikado' van het Engelse duo Gilbert Sullivan gebracht. Naast de productie geeft de Gooise Operette zo'n 8 tot 10 concerten per jaar in de regio. Veelal in zorgcentra, maar ook op andere locaties. Al bijna 25 jaar is de muzikale leiding in handen van dirigent Hans C. Janssen en sinds 1996 zorgt regisseur Martin Pley- te voor het 'plaatje' tijdens de pro ductie. Ongeveer eens in de twee jaar gaat de Gooise Operette op tournee naar het buitenland, meestal Duitsland. Het publiek is daar 'be- geistert' en gelooft dikwijls niet dat de Gooise Operette bestaat uit enthousiaste amateurs! In 2006 bestaat de Gooise Operette 40 jaar en nu al is men bezig met de voor bereiding van concerten en een bij zondere concertreis. Vooralsnog wordt gewerkt aan de komende productie: 'Der Vogelhandlcr' van Carl Zeiler, die op 29, 30 en 31 oktober 2004 wordt opgevoerd in 't Spant. Een concert van en door de Gooise Operette is beslist de moeite waard!

Soester Courant | 2004 | | pagina 11