Hè p aars oiaan 'heque van ruim 550 euro foor Stichting CliniClowns Veel animo voor cursussen ge :„Soest M KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST Ronald Brautigam in Cenakel HULPVERLENING Dreiging met en poging tot brandstichting bedrijf Motorrijder 'vliegt laag': 100 kilometer te hard Ook Nederlandse les voor 'oudkomers' in Soesterberg Polyhymnia treedt op met Die Fledermaus Luchtreis vuurtoren pagina >deelen.nl uizen aan de al het goede en dakkapel, •prijzen vanaf r informatie: i Broek, 033 nl WOENSDAG 25 FEBRUARI 2004 Toeloop op workshop bij Burgstede Workshop tuinkamer op Groeneveld Bekeuringen Vijf afpersers moeten voorkomen Wie aan sport doet, leest de Soester Courant Nieuwe cursussen Utrechts Archief Soesterbergers maken amok in buurgemeente SI SOESTERBERGSE «^COURANT Kerkpad Zuidzijde! vrijst. woonhuis i. Perc.opp.: 866 ma, ree, hal, ouderslpkmet itahoge kelder, woonk. rtij, woonk., bijk. met iroger, toil. Beg. gr. v.v. ïvloerverw. Verd.: 4 kinderkamers v.v. in. k.k. Beckeringhstraat) het industrieterrein jouw (kantoor/produc- eelopp. 36.73 are. Tot. igt 1.006 m2, w.v. ca. ïje hoogte in de ^uimvold. parkeergel. /enterrein Soest 1997, (milieu)categorie 3. ibouwingsperc: 70%. k.k. Dorresteinweg) (1995) met vrij uitz. over en met afgeschermd n2) metbergz. Ind.: (ca. 45 m2) met erker, erd.: overl., ouderslpk. ne slpk., mod. badk. v.v. )ool, douche, wast. en tals studeer-of bergr. a. 507 m3. k. DU nvm Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Zaterdag 28 februari zondag 29 februari Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 aalm. R. van der Vring; eucharistieviering; dameskoor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 10:00 pastores Verberne, Denneman en Litjens, tv-uitzending; Ma- ranatha Samen op Weg (PKN), Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 H.D. Gosseth et was een vorstelijk bedrag it Miep Veen, ambassadeur n de Stichting CliniClowns ederland vorige week in testerberg symbolisch in ont- ngst nam. Maar liefst 552,50 iro stond er op cheque, het ïdrag dat de schilderijen had- :n opgebracht die 28 kinde- n onder het motto 'schilderen »or kinderen door kinderen' idden gemaakt tijdens een eatief project. et goede doel was uitgezocht )or de kinderen 'zelf. Speciaal ervoor hadden ze zich geduren- twee middagen onder leiding Rn Patricia Vonk. van de Welzijns- rganisatie Stichting Balans en fcder begeleiding van de Soester- prgse kunstenares Xena Tameris echt doek uitgeleefd in een 'orkshop' in de Wethouder De aanschool. Ze kregen nog meer ;t gevoel echte kunstenaars te jn doordat ze wisten dat de doe- :n te koop zouden worden aan boden op de internetveilingsite cardo. )ch had een enkele kunstenaar oeite met het afstaan van z'n :rkstuk. Het is ook wel bijzonder at je een werkstuk waaraan je ilang met zoveel inspanning voor een zo goed mogelijk resultaat hebt gewerkt te moeten afstaan. Sommige kinderen hadden zichzelf echt overtroffen, want zo liet een enkeling weten, 'op school of thuis kan ik niet zulke mooie dingen maken'. Maar iedere schilder en schilderes kreeg een kleurenfoto van zichzelf met het door hem of haar gemaakte schilderij, zodat ze er in ieder geval een blijvend aan denken aan overhielden. De verkoop werd een succes. De actie werd afgesloten met ruim 550 euro op de teller. Drie kunste naressen in spe mochten de cheque overhandigen: Kelly Vos, Kim- berley Dijker en Wendy Jaarsma. Bij de overhandiging in de Wet houder De Haanschool aan am bassadeur Miep Veen van de Cli niClowns, waren de meeste makers van de kinderkunst zelf aanwezig. Miep Veen prees hen niet alleen voor het resultaat van hun creatie ve inspanningen, maar vooral ook voor de keuze van het doel. Dat de kinderen echt hun best hadden ge daan, leed geen twijfel: als je met kinderschilderijen via een veiling een bedrag van ruim 550 euro op haalt, moet het resultaat wel iets bijzonders zijn. De vele ouders die aanwezig waren bij de aanbieding van de cheque, beaamden dat. Het is dan ook niet geheel onwaar- p zaterdag 6 maart geeft een an Nederlands top-pianisten, onald Brautigam, een bijzon- ;r concert in het Cenakel in >esterberg. Amersfoort- straat 18. Hij zal daar op for- piano zes sonates van udwig van Beethoven ten ge- pre brengen. :n bijzondere ervaring, want con- ten op forte-piano zijn niet al te ak te beluisteren. Ronald be- :elt een instrument door Paul :Nulty gebouwd naar het voor- sld van Anton Walter (een ïens pianobouwer uit de acht- nde eeuw). tnald Brautigam werd in 1954 in nsterdam geboren, waar hij aan ft Sweelinck Conservatorium bij h Wijn studeerde. Hij vervolgde p studies in Londen bij John Qgham en in de Verenigde Sta ten bij Rudolf Serkin. In 1984 frd hem de Nederlandse Mu- cprijs uitgereikt. Sindsdien :dt hij overal ter wereld op met Ier meer het Koninklijk Con- jtgebouworkest, Orchestre Na- |nal de France, Orchestre Sym- mique de Montreal, Oslo Phil- lonic Orchestra en het English lamber Orchestra. inald Brautigam heeft in de loop lor jaren een grote passie ontwik- ittld voor de fortepiano, waarop steeds vaker te beluisteren is niet o.a. het Orkest van de 18c Ijjfeuw, the Orchestra of the Age of fglightenment, the Hanover Band eiflhet Orchestre des Champs Ely- «»s, met dirigenten Frans Brug gen, Roger Norrington, Christop her Hogwood en Philippe Herre- ;he. Ronald Brautigam. In 1995 ging hij een langdurige samenwerking aan met het Zweedse cd-label BIS. Tot nu toe resulteerde dit in twee cd's met Mendelssohns pianoconcerten en 10 cd's met Mozarts sonates en variaties op fortepiano. Inmiddels zijn ook de eerste cd's uit een se rie van 26 verschenen met Haydns pianosonates, concerten en trio's. Voor de komende seizoenen staan optredens gepland met onder meer het Koninklijk Concertgebouwor kest, Rotterdams Philharmonisch Orkest, Scottish Chamber Or chestra, Swedish Radio Symphony Orchestra, Orchestre Philharmoni- que de Liège en Orchestre de Chambre de Genève, het Residen tie Orkest en het Helsingborg Symphony Orchestra. Aanvang: 20:15 uur. Toegang: 17,50; CJP en Pas 65: 15,50. Reserveren: 880346-3325128. Onder de titel 'de tuinkamer' ver zorgt kunstenares en kunstdocen- tejDorine Sneep op 26 en 27 maart in Kasteel Groeneveld te Baarn een tweedaagse creatieve Workshop, waarin de deelnemers worden uitgedaagd om een eigen tuinkamer te bouwen. Het kasteel en zijn functies, historie, verborgen Verhalen en schoonheid zijn aanlei ding om in het park tuinkamers te 'maken. Daarmee worden de func ties van de kamers naar buiten ver plaatst en wordt een verbinding gelegd tussen binnen en de natuur buiten. Natuurlijke materialen uit vhet park worden gebruikt om gro te of kleine tuinkamers te maken :n ingrepen te doen op een zelf Net als alle andere kinderen met een clownsneus op boden Kelly Vos, Kimberley Dijker en Wendy Jaarsma de cheque voor de Clini Clowns aan de blij verraste ambas sadeur Miep Veen aan. schijnlijk dat zij de kopers zijn van de doeken van de kinderen Mevrouw Veen noemde het be drag 'ongelooflijk hoog, maar bui ten dat vind ik het geweldig dat de kinderen hier zo creatief zijn ge weest en iets over hebben voor andere kinderen.' De overhandiging kreeg een extra feestelijk tintje, onder meer door dat Rob Brouwer uit Soesterberg voor deze bijzondere gelegenheid een glaasje (kinder)champagne (waarmee echt werd geproost) aan de makers van de schilderijen kwam aanbieden. Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 880900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, ^030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, 88352467; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: 880900-8844; alarmnummer:881.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, 8806-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, ^351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 88352391. Grof vuil, 880800-7662000. Dorpshuis Burgstede was vori ge week plaats van handeling van de workshop kleur- en stijl advies. Een groot aantal be langstellenden had zich inge schreven om deze workshop onder leiding van een officiële kleur- en stijlconsulent te vol gen. Het eerste gedeelte ging over kleurgebruik (welke kleu ren staan je of niet), het tweede over styling. Na afloop van deze succesvolle avond ging ieder een met veel tips en nuttige ad viezen naar huis. Dorpshuis Burgstede houdt dit sei zoen nog meer leuke en leerzame cursussen en workshops waarvoor belangstellenden zich nog kunnen inschrijven. Zo vindt er op 2 maart de workshop creatief met lood en bloemen plaats. Op deze avond kan men twee beelden maken voor binnen of buiten van ongeveer 50 cm hoog. Een unieke kans dus om na een gezellige avond onder lei ding van een deskundige docent met een uniek werkstuk naar huis te gaan. De avond begint om 19:30 uur. De kosten van cursus deelname bedragen 15,00 en ook 15,00 voor het materiaal. Opgave kan via Dorpshuis Burg stede, telefoon 0346-351975 of via het inschrijfformulier in de folder waarin ook alle andere cursussen staan aangegeven. Deze folders zijn uiteraard ook nog verkrijgbaar bij het Dorpshuis. Vanaf 26 februari vindt er een ex positie plaats in Dorpshuis Burg stede van de schilderijen van de vier Soesterbergse kunstenaressen Twaalf bekeuringen zijn woens dagmiddag uitgedeeld tijdens con troles op de Kampweg en de Ban- ningstraat. De beboete automobi listen droegen hun veiligheidsgor del niet of reden te hard. Vijf Amersfoorters zijn in de afgelopen twee weken aange houden op verdenking van af persing van een onderneming in Soesterberg. Drie van hen zitten nog vast en in een later stadium zal het vijftal zich moeten verantwoorden voor de rechter. De politie bracht de zaak vorige week naar buiten, maar was al vanaf 6 januari met de zaak bezig. Op die dag werd een molotov cocktail tegen de deur van het be drijf aan de Amersfoortsestraat gegooid. De schade bleef beperkt tot een brandplek op de voordeur. Onderzoek bracht aan het licht, dat de ondernemer -die zelf niet in de gemeente Soest woont- werd afgeperst. Hem was te verstaan gegeven, dat hij met geld over de brug zou moeten komen om te voorkomen dat zijn bedrijfspand in vlammen zou opgaan. Volgens de politie werd een bedrag van dui zenden euro geëist. Onderzoek van veel politiemensen en een speciaal team leidde nog dezelfde dag naar vier Amersfoor ters, in de leeftijd van 13 tot en met 20 jaar. Zij werden aangehou den, waarna de rechter-commissa- ris bepaalde dat twee van hen -in afwachting van de rechtszaak- al vast naar huis mochten. De ande re twee bleven achter gesloten deur. De afpersing was daarmee nog niet ten einde, zo bleek. Want an derhalve week geleden werd de ondernemer opnieuw bedreigd. 'Op straffe van' brandstichting diende hij snel geld te betalen. De politie werd opnieuw op de zaak gezet en hield drie dagen later een 23-jarige Amersfoorter aan. Ook hij is nog steeds in hechtenis. In Soesterberg is men wel wat gewend als het om laag vliegen gaat. De borden 'laag overvliegende vliegtui gen' laten daarover geen twijfel bestaan. Maar soms is er toch nog sprake van ver bazing. Die gold vorige week een motorrijder. Hij werd door de Koninklijke Marechaussee bij een snelheids controle op het Zeisterspoor geflitst, terwijl hij niet minder dan 100 kilometer sneller reed dan de toegestane 50 kilometer per uur. De snelheidsovertreder werd geklokt op 152 echte kilome ters. Hij was daarmee de topper bij de gecontroleerde bestuur ders. Bij staandehouding ter plaatse had hij direct zijn rijbe wijs moeten inleveren. De kans is trouwens groot dat hij hiertoe alsnog opdracht krijgt. Het pro- ces-verbaal van de overtreding door de motorrijder is naar jus titie gezonden. De beslissing over de straf is nu aan de offi cier van justitie. De radarcontrole vond plaats tussen 07:00 en 09:45 uur. De apparatuur registreerde in dat tijdsbestek 522 passerende be stuurders. Met 85 bekeuringen werd wel duidelijk dat de con trole op deze gevaarlijke weg niet overbodig was. gekozen plek in het landgoed Groeneveld. Door met het materi aal te bouwen geven de deelne mers vorm aan hun persoonlijke tuinkamer. De workshop wordt afgesloten met een gezamenlijke rondgang langs alle beelden. De docent van deze workshop, Dori- ne Sneep, is als beeldend kunste naar en docent/coördinator ver bonden aan Kade Ateliers, Stich ting voor beeldende kunst te Utrecht. De workshop duurt beide dagen van 11:00 tot 17:00 uur. Deelna me: 95,00, inclusief mate rialen en exclusief lunch. Men kan zich tot 15 maart opgeven bij het reserveringsbureau van Kasteel Groeneveld, e-mail: reserveringsbureau@minlnv.nl,of telefonisch: 88 035-5480994. Vanaf 2003 kunnen ook bui tenlanders die al vóór 1998 in Nederland waren en onvol doende Nederlands spreken (opnieuw) een Nederlandse cursus volgen. Acht Marok kaanse dames maken van deze gelegenheid gebruik in Soes terberg. Twee middagen per week gaan ze naar les in het Dorpshuis. Ze krij gen les van Maijolijn Renshoff van ROC de Amerlanden. Behalve naar Nederlandse les gaan de deel neemsters ook instellingen in Docente Marjolijn Renshoff. Soesterberg bezoeken om zich te oriënteren op vrijwilligerswerk en verder kennis te maken met de plaatselijke samenleving. 'Sociale activering', zo omschrijft Marjolijn dat. Zo staan er o.m. ook bezoek jes op het programma aan een ba sisschool, een bejaardencentrum en een kinderopvang. In totaal worden er twintig lessen gevold, maar eigenlijk is dat veel te kort, vindt ze. De dames zijn erg gemo tiveerd voor de lessen en dus altijd aanwezig, maar op de foto willen ze niet. Het Utrechts Archief heeft voor de eerste helft van 2004 een ver nieuwd cursusprogramma samen gesteld. Nieuw hierin zijn de work shop 'Geschiedenis van het boe renbedrijf' op 20 maart en de pre sentatie 'Onderzoek in negentien- de-eeuwse archieven' op 25 maart. Ter gelegenheid van het jaar van de boerderij in 2003 verscheen in de serie 'Trajecten door Utrecht' het gidsje 'Doorploegen - gids voor historisch onderzoek naar het boerenbedrijf in de pro vincie Utrecht'. Met dit boekje als leidraad wordt op 20 maart een workshop over dit onderwerp ge geven, waarin wordt ingegaan op de verschillen tussen de boerenbe drijven in de provincie en op de ontwikkelingen die zich in de loop der jaren hebben voorgedaan. Wel ke dieren en gewassen een boeren bedrijf houdt of teelt, is sterk af hankelijk van de bodemgesteld heid en andere landschappelijke omstandigheden. In Utrecht is het boerenbedrijf daarom even geva rieerd als het landschap. Cursisten krijgen de gids, geschreven door Ton Blekkenhorst en de docenten van de workshop Hans Renes en Ronald Rommes, van tevoren op gestuurd. De uitgangspunten van de presen tatie 'Onderzoek in negentiende- eeuwse archieven' zijn twee pen ningen, gekocht op een verzame- laarsbeurs. Aan de hand van het onderzoek naar de geschiedenis van deze munten komen de voor naamste negentiende-eeuwse ar chiefbronnen en methoden van onderzoek aan de orde. Zowel li- Nieuw Katoenlook, hoogpolige jr'.gkr. tapijttegels. van €10,95 voor €7,25 ciickvanHeugten.nl of bel 0318-571225 voor gratis kleurenbrochure 1000 m2 tapijttegelshowroom ütrechtseweg 4, Renswoude teratuuronderzoek, genealogisch onderzoek, raadpleging van een particulier archief en een over heidsarchief worden behandeld. De presentatie 'genealogie en in ternet' was al in het programma 2003/2004 aangekondigd. Deel nemers krijgen tijdens deze pre sentatie te zien wat er met internet allemaal mogelijk is op het gebied van stamboomonderzoek. Er zijn nog enkele plaatsen bij deze pre sentatie beschikbaar. Deelnemers voor de workshop en/ of de presentaties dienen zich voor 27 februari aan te melden, via de website www.hetutrechtsarchief.nl of via het formulier in de nieuwe cursusfolder. Deze cursusfolder is te verkrijgen bij de bibliotheken in de provincie. Een aantal jongelui uit Soesterberg is zondagmorgen vroeg in Zeist door de politie aangehouden en ingesloten, omdat zij amok maak ten op de Slotlaan in die gemeen te. In totaal hield de politie zon dagmorgen rond 5:15 uur zeven personen aan. Twee van hen mochten na verhoor naar huis, de vijf anderen werden ingesloten. Surveillerende agenten reden in hun auto over de Slotlaan toen zij door twee mannen (19 en 21 jaar, beiden uit Soesterberg) die over de stoep liepen werden uitgescholden. De agenten reden terug om hen aan te houden voor belediging. Terwijl zij hiermee bezig waren, begonnen zich vijf andere perso nen met de aanhouding te be moeien. Ook grepen zij de agenten beet en belemmerden hen bij hun werk. Er moest politieversterking aan te pas komen om de twee col lega's te ontzetten. Daarbij ge bruikten de agenten pepperspray en de wapenstok om het zevental onder controle te krijgen. Uitein delijk konden ze allemaal worden aangehouden voor belediging, het belemmeren van een aanhouding en het niet voldoen aan een bevel of vordering. Thea van de Berg, Annelien Bouwmans, Marijke Dijkman en Monique Musters. Deze expositie was eerder te zien in Artishock en was daar een groot succes. Voor wie geen gelegenheid heeft gehad de expositie daar te bekijken, be staat nu die mogelijkheid in dorps huis Burgstede: het is de moeite waard. Het is bovendien aantrek kelijk om het bezoeken van de ex positie op een donderdagavond te Een deelneemster aan de cursus kleur- en stijladvies als 'lijdend voorwerp' tijdens de workshop in dorpshuis Burgstede. plannen aangezien de kunstenares sen dan zelf aan het werk zijn in het open atelier bij Dorpshuis Burgstede. Overigens kunnen be langstellenden daar zelf ook aan meedoen, zij het na overleg met de beheerder. Met in haar gelederen een aan tal enthousiaste inwoners van Soesterberg geeft de Stichtse Muziektheater Vereniging Po lyhymnia op vrijdag 12 en za terdag 13 maart haar jaarlijkse uitvoering. Deze keer de klas sieke operette 'Die Fleder maus', gecomponeerd in 1874 door Johann Strauss jr. Die Fledermaus wordt ook wel als komische opera aangeduid, want dit stuk ligt op de grens tussen opera en operette. Daardoor is het aantrekkelijk voor de liefhebbers van beide genres,die van vrolijk heid en plezier houden. De uitvoe ring wordt gegeven in Figi in Zeist. In 'Die Fledermaus' draait alles om dwaze, komische situaties tijdens een gemaskerd bal van chique lui den. Op het einde komt natuurlijk de ontknoping en dan blijkt dat de notaris, dr. Falke, alles in scène heeft gezet om zich te wreken op rentenier Baron Von Eisenstein. Deze baron had hem namelijk eer der als een vleermuis voor schut gezet. De afloop is niet, zoals in operettes gebruikelijk, helemaal goed! Baron Von Eisenstein moet namelijk zijn vrouw Rosalinde ver geving vragen en alsnog zijn straf uitzitten. Het stuk wordt uitgevoerd door koor en solisten van Polyhymnia, aangevuld met enkele professione le solisten onder wie Wendy Gun- dersson, Martin van Os en Mark Freen die al eerder met veel suc ces bij Polyhymnia optraden. De showballetgroep 'Danzation' ver zorgt het ballet. Hans van der Gragt die met zijn regie van eerdere uitvoeringen een succes wist te maken, adviseerde Polyhymnia bij de regie van 'Die Fledermaus'. Er zitten in deze uit voering ook weer leuke vondsten, want dat is zijn kenmerk. De vas te dirigent Wim Leising heeft de muzikale leiding van koor, solisten en groot orkest. Aanvang 20:15 uur. Na afloop speelt het 'Mill House' combo gevarieerde dans muziek. Kaarten voor deze uitvoering zijn in Soesterberg verkrijgbaar bij Ton Dijkshoorn, Versteeghlaan 34, 88 0346-353749, en Wim van Werk- hooven, Hermes 3, 88 0346- 352037. Een Chinook transporthelikopter van het 298 squadron van vliegba sis Soesterberg heeft vorige week de oude vuurtoren van Kijkduin over gevlogen naar zijn nieuwe bestemming in Hoek van Holland. In het voor jaar van 2003 werd bekend dat de vuurtoren versleten is en vervangen moest worden. De elf meter hoge vuurtoren van Kijkduin komt oorspron kelijk uit Hoek van Holland en is nu dus in feite weer thuis. Hij komt vlak bij de Nieuwe Waterweg te staan. Het spectaculaire transport trok veel belangstelling, zowel bij het optakelen en plaatsen als onderweg. Foto: Fotovlucht Vliegbasis Soesterberg, Eric Vorstenbosch

Soester Courant | 2004 | | pagina 13