Overlast Klaarwater onuitstaanbaar 'Jordanese' Knotsen winnen optocht En dit zijn de knallers van deze week: 0.79 7.99 3.95 5.99 O 7 9 1.99 0.99 0.69 Vuurwerkschade loopt voor Soest op tot 20.000 Marjan Haak (CU) wordt wethouder in De Bilt NIJHOf Treintaxi niet verder onder de paraplu van de provincie VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 25 FEBRUARI 2004 82e JAARGANG NO. 28 DEZE WEEK Oud-statenlid en voorzitter hospice MU NAAR NIJHOf io% korting op alle deuren' 15% korting op alle buffetkasten' Buurtbewoners zijn terreur hangjongeren spuugzat Forse stijging werkzoekenden Soester carnavalsvereniging tweede in Hoogland UW WONING VERKOPEN? BEL UW MAKELAAR: 035-601 13 04 NS staken per 1 april vervoersvorm SOESTER KALENDER Drie verdachte autokrakers in nacht opgepakt A. van der Lee OPEL-0- Elstar appelen Grolsch pils Canaletto Beenham Riblappen Paardenworst Boerenwit of tarwebrood Pepsi Cola VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 SOESTE OjüRARIT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 9,00 - Buiten Soest 18,00 - Losse nummers 0,60 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel Balans blijft praten met hang jongeren. Functie Koningsweg onder de loep. Windhond: 'Nu toppen of stoppen'. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel 4 Actueel 5 'Bén-twee-drie-vier: De Egelantier'. Internationale Vrouwendag over 'Vrouwen met een handicap'. Geen uitstel heffing van dwangsom Zuidelijke Eng. Familieberichten 6 Actueel 7 Carnaval Soest loopt gesmeerd. Varia Banketbakker Wim Radema- ker stopt met stukje nostalgie. Kerken 11 Kerk in de krant. Loopgravenoorlogje om kerk- blad. Soesterberg 13 Cheque voor CliniClowns. Prikbord Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. Twintigduizend euro be draagt de schadepost voor Soest als gevolg van het af steken van vuurwerk in de periode van half december tot half januari. Dat is eind vorige week bekend ge maakt door de gemeente Uit de inventarisatie blijkt dat de schade hoger is uitgevallen dan in voorgaande jaren. Dat komt volgens de gemeente doordat er ieder jaar meer vuur werk wordt afgestoken en om dat zowel het knal- als het sier vuurwerk ook steeds zwaarder wordt. Vooral verkeersborden en prullenbakken moesten het rond de laatste oud en nieuw ontgelden. Ook putdeksels wa ren veelvuldig doelwit van van dalen. In menig geval moest het betreffende object worden ver vangen. Het is niet alleen onmogelijk, maar tevens kostbaar om vuur werkschade van een dergelijke omvang te voorkomen, stelt de gemeente. In Soest alleen al staan ongeveer 6800 verkeers- en straatnaamborden. De laat ste jaren zijn wel veel van deze borden vervangen door duurza me exemplaren die beter be stand zijn tegen vandalisme. Daarnaast wordt overwogen om putdeksels vlak voor de jaarwis seling vast te lassen, om te voorkomen dat ze worden op geblazen. Op dit moment vindt een proef plaats met een nieuw type prullenbak, waarvan de constructie steviger is dan de huidige bakken. Onze plaatsgenote Marjan Haak, in Soest vooral bekend als voorzitter van het hospice- bestuur en als oud-statenlid voor het GPV - later met RPF gefuseerd tot ChristenUnie - wordt wethouder in De Bilt. Gisteravond zou de beslissen de gemeenteraadsvergadering plaatsvinden, maar maandag jl. twijfelde ze er tegenover de redactie van deze krant niet aan dat het door zou gaan. Ze treedt in De Bilt (waaronder ook Bilthoven, Maartensdijk en Groenekan ressorteren) per 1 maart aan als lid van een nieuw College van B. en W., dat gevormd wordt door een coalitie van WD, CDA en ChristenUnie. Ze heeft daarbij de politieke steun van vier eenmansfracties: die van haar ei gen CU, van de SGP en twee plaatselijke partijtjes. De Bilt was aan een nieuw College toe nadat het vorige bestuur eind vorig jaar tussentijds naar huis was gestuurd. Over de exacte samenstelling van haar portefeuille houdt ze nog wat slagen om de arm, maar de bedoe ling is dat ze een aantal maat schappelijke onderwerpen gaat besturen (Welzijn, inclusief oude renbeleid en jeugdbeleid) en Per soneel Organisatie. Ook Nederlandse les voor 'oudkomers'. Sport 15 Degradatiezorgen WZ groter. Verlies deert volleybalsters niet. Soest handhaaft zich in de top. Matig BDC kan ook winnen. 17 Marjan Haak. bouwen woonwaren. baarn minervaweg 3, tel. 035 54 86 m, www.nijhofbaarn.nl De overlast van hangjongeren in Klaarwater is intensiever en gaat verder dan soortgelijke problemen in het verleden in andere wijken. 'Het inciden tenpatroon is fors aangetrok ken. Ze zijn actiever, in nega tieve zin', beaamt een woord voerder van het politiekorps dat de laatste twee weken elke dag surveilleerde in de wijk en dat zal blijven doen. De problematiek overstijgt het ni veau van geluidsoverlast en balda digheid. Er zou in drugs worden gehandeld; vernielingen aan auto's en bedreigingen aan het adres van buurtbewoners komen met regel maat voor. Ook zijn onder andere eieren tegen de ramen van wonin gen gegooid. Naar verluidt zou één gezin vanwege de overlast verhui zen en denkt een ander gezin er over eveneens de wijk te nemen. Sommige mensen voelen zich in hun eigen huis niet meer veilig. Er zouden zelfs buurtbewoners zijn, die geopperd hebben een knok ploeg in te huren om de jongeren te veijagen. De overlast wordt on uitstaanbaar. Buurtbewoners zijn de terreur van de hangjongeren spuugzat. Het stadium van praten met de hangjongeren is in de ogen van de politie een gepasseerd station, al denkt de Stichting Balans daar ge heel anders over (zie artikel op pagina 3). Volgens de politie heeft dat geen zin meer. Grotendeels is de groep bekend. Het gaat om jon geren van 13 tot net boven de twintig jaar, uit Overhees, maar ook uit Klaarwater zelf. Soms zijn er ook Amersfoorters bij. 'We heb ben met ze gepraat, ook met de ouders, maar er blijft overlast. En als ze zich niet gedragen, kun je maar één ding doen: handhaven', aldus woordvoerder Hans Meule- man. Bekeuringen Ruim een week geleden werden elf bekeuringen uitgedeeld voor ver schillende overtredingen op en rond de Willem Speelmanhof. Elke dag nemen surveillanten, de wijkagent, de agenten in de sur veillancewagens en zelfs de hon denbegeleider van de politie poolshoogte in de wijk. Ook na elke melding van buurtbewoners gaat de politie meteen naar Klaar water, maar vaak zijn de hangjon geren met de noorderzon vertrok ken, als de ordebewakers ter plek ke arriveren. Meuleman: 'Of gaan ze er als een haas vandoor als ze ons zien. We rennen wat af, maar krijgen ze niet altijd te pakken.' Onlangs werd een scanner in be slag genomen, waarmee de jonge ren konden horen of de politie on derweg was. Mogelijk beschikken ze nu weer over een andere, want vaak zijn ze reeds gevlogen. Zo ook in het afgelopen weekeinde, toen de politie in de avonduren driemaal een melding van overlast kreeg en direct reageerde, maar er in geen velden of wegen nog jon geren te zien waren. Vanaf de parkeerplaats achter Honsbergen zijn er te veel vlucht wegen voor de jongeren in de on overzichtelijke buurt van Klaarwa ter. Ongezien wegkomen via het park of een van de smalle steegjes van de woonerven is daar bij wij ze van spreken een koud kunstje. Om alle vluchtwegen af te zetten, zou bijkans een heuse politiemacht op de been gebracht moeten wor den en daar is geen beginnen aan, zegt Meuleman. 'We hebben wel een bepaalde tactiek, maar daar over kan ik natuurlijk niets zeg gen.' Worden jongeren betrapt, dan slin gert de politie ze meteen op de bon. Meuleman beseft dat het pleisters op de wonden zijn en dat de aard van het probleem daarmee niet is opgelost. De verantwoorde lijkheid voor dat laatste schuift hij door naar de gemeente en het jeugdwerk in Soest, met wie wordt samengewerkt. De gemeente heeft even een samenscholingsverbod in beraad gehad, maar zag daarvan af. Balans wil in gesprek blijven met de probleemjongeren. Intus sen probeert de politie zoveel mo gelijk te handhaven in de wijk. 'Het blijft onze aandacht houden. Wij hebben een hele lange adem.' Lees verder op pagina 3 - Sinds de vorige verkiezingen kun-- nen wethouders 'van buiten' de raad worden aangesteld, en daar van maakt De Bilt nu gebruik. Volgens de regels zou ze binnen een jaar in de buurgemeente van Soest moeten gaan wonen. 'Daar moet ik nog even over nadenken, misschien kan dat ook tijdelijk.' Ze wijst erop dat de wethoudersbe noeming maar voor de komende twee jaar geldt, tot aan de volgen de gemeenteraadsverkiezingen in 2006. Marjan Haak woont al achttien jaar in Soest. Ze is van huis uit wiskundige en stond o.a. voor de klas op het Griftland College. Twaalf jaar lang was ze lid van de Provinciale Staten. Momenteel is ze, als voorzitter van het bestuur, degene die de 'kar' trekt voor de totstandkoming van een hospice in Soest, een huis waar mensen de laatste periode van hun leven in huiselijke omstandigheden worden verzorgd. In die hoedanigheid schrijft ze om de veertien dagen ook een column in deze krant, en ook deze week is ze weer present. Ook in januari is het aantal werk zoekenden in Soest toegenomen, van 1474 naar 1566. De stijging van 5,5 procent ligt hoger dan het landelijk (3,9) en regionaal gemid delde (4,7). Ten opzichte van ja nuari 2002 is er sprake van bijna een verdubbeling. De stijging van de cijfers is ver deeld over verschillende branches, maar is het meest in het oog sprin gend in de verzorging, transport, verkoop en productie die behoren tot de zeven sectoren, waarin de werkloosheid het grootst is. Meer dan de helft van de werkzoe kenden is 40 jaar of ouder. Bijna de helft van de 1566 Soesters staat al langer dan een jaar ingeschreven bij het Centrum Werk en Inkomen (CWI). Een op de vijf werkzoe kenden heeft een hogere beroeps opleiding genoten. In het district Middenwest nam het aantal werkzoekenden met 4009 toe tot 176.726. Ten opzichte van een jaar geleden is dat een stijging van 21,2 procent. De Plattelandsgenotsknotsen, de 'andere' Soester carnavals vereniging, zijn er ook dit jaar weer in geslaagd de eerste prijs weg te slepen bij de carnavals optocht, die zaterdag door Soest trok. Met hun 'Amster damse' feestwagen overtuigden ze de jury. Het weer was goed toen de jaar lijkse optocht zaterdag van start ging, al was het dan behoorlijk koud. Echte carnavalsvierders heb ben daar meestal weinig last van en dat gold zeker voor de Knotsen, die onder aanvoering van prins GRATIS WAARDEBEPALING Hol Molenbeek Woning- en Assurantiemakelaars UTRECHT BILTHOVEN DE MEERN SOEST VIANEN ZEIST Rfl Burgemeester Grothestraat 32 Soest v v. holenmolenbeek.nl John (van 't Klooster) op de Am sterdamse' toer waren gegaan: 'De beker laten wij niet meer gaan - dit jaar pakken we hem met Joh- nny Jordaan.' Het spreekt vanzelf dat er allerlei Jordanese muziek te horen was. Bij de grote groepen ging de twee de prijs naar de Proamprinsen, die alles in het teken van de banaan hadden staan: 'Goan met die bo- anoan', klonk het in onvervalst 'Soesders'. Derde werden de Hos sende Bakvissen ('Dat wij carnaval vieren staat als een paal boven water'), en vierde de carnavalsclub de Leutbroeken ('Welvarend door het carnaval'), samen met de Da mes van de Raad van Elf ('Een brandvrij carnaval - de slagzin van prins Patrick is helaas niet gelukt, daarom zijn wij uitgerukt'). Op de vijfde plaats eindigden De Knijers, met hun versie van 'Bob de Bou wer'. Bij de kleine groepen (twee tot vijf personen) gingen Dinie Kolfscho ten en Ina Kapteijn met hun 'Uit- laatservice') met de hoogste eer strijken. Tweede werden Robert Mooy en Jetze van Vliet ('De Car- naclowns') en derde Peter Meijer, Theo Gros en Ton Burgstede met 'Carnaval in de berenkuil als voor proefje van 975 jaar Soest, een van de weinige verwijzingen naar de actualiteit. Voor de 'solisten' was de prijs dit maal voor Fabian Uyland ('Spon gebob Squarepants', terwijl Fabian Bohms en Edwin met hun 'Bob de Bouwer' de aanmoedigingsprijs binnenhaalden. Na afloop volgde de prijsuitreiking in een gezellige (en warme) Knollentent bij Ben Becker aan de Industrieweg. De Soester Knotsen scoorden met hun wagen ook nu weer hoog in de grote Hooglandse optocht, die De Plattelandsgenotsknotsen gin gen weer strijken met de le prijs. Foto: Foto Bell. zondag werd gehouden: een zeer eervolle tweede prijs. Elders in deze krant nog enkele impressies van het Soester carna val. Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht hebben be sloten om Treintaxi-services niet over te nemen van de NS. NS staken het commercieel product Treintaxi per 1 april 2004. De provincie betreurt dit besluit, maar gaat niet in op het verzoek van NS de financiering van Treintaxi op zich te nemen. De exploitatie van de Treintaxi is verliesgevend. De provincie acht het financiële risico dat gepaard gaat met overname onaanvaard baar. Bovendien zijn er in de ge meenten, waar de Treintaxi actief is, reeds lijngebonden openbaar vervoer en CW (Collectief Vraagafhankelijk Vervoer). NS stopt met de exploitatie van de Treintaxi omdat het Ministerie van Verkeer en Waterstaat de subsidië ring heeft stopgezet. De Treintaxi is commercieel taxivervoer en is niet rendabel, omdat de tarieven in vergelijking met het gewone taxi vervoer kunstmatig laag worden gehouden. Binnen de provincie Utrecht gaat het om drie Treintaxi stations, namelijk in Baarn, Amersfoort en Woerden. Treintaxi is volgens het provincie bestuur een landelijke herkenbare formule en levert een nuttige bij drage in het reizigersvervoer. Des ondanks neemt het de financiering van Treintaxi niet over van de NS, mede doordat het gaat om een vorm van commercieel vervoer in plaats van openbaar vervoer en daarom niet in het beleid van de provincie past. De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Donderdag 26 februari 13:30 Vakantie-activiteiten Spleasurecentrum, Dalweg 181, 3,00/3,65. Vrijdag 27 februari 13:30 Regionaal klaverjastoer- nooi KBO, De Klarinet, Klari net 39, 3,00. 13:30 Vakantie-activiteiten Spleasurecentrum, Dalweg 181, 3,00/3,65. 19:00 Duivensportavond, De Zwaluw, duivenzaaltje Ooster gracht. 19:30 Bingo, Klaarwater, Wiar- di Beckmanstraat 475, 3,50. Zaterdag 28 februari 09:00 Pakketten voor Polen, fam. De Groot, Di Lassostraat 40. 14:00 Extra voorstelling-1 film 'Pietje Bell (2) - De jacht op de tsarenkroon', theater Brede Bi bliotheek, Willaertstraat 49, 4,50. 16:30 Extra voorstelling-2 film 'Pietje Bell (2) - De jacht op de tsarenkroon', theater Brede Bi bliotheek, Willaertstraat 49, 4,50. 20:00 Bingo, 'Overhees', De Klarinet, Klarinet 39, 3,50/7,00. 22:00 Bluesnight met JP Rena Terrawheel, Artishock, Steenhoffstraat 46, 10,00. Zondag 29 februari 10:15 Lezing Arie Kuiper over Abel Herzberg, NPB-kerk, Rembrandtlaan 20. 15:30 Lezing Guido Lamot, 'De leegte en het ogenblik', Spirituele Kring, De Deel, Kerkstraat 11B, 7,00. 16:00 Concert St. Joriskoor, Open Hof, Veenbesstraat 2. Maandag 1 maart 20:30 Film 'Cloaca', Artishock, Steenhoffstraat 46, 3,50/5,00. Dinsdag 2 maart geen opgaven Woensdag 3 maart 10:00 Lering Hans en Lies de Haan: 'De Stichtse Lustwaran de', Soester Kring, NPB-kerk (ingang P. de Hooghlaan), 3,00. 14:00 Theater Klatergoud: 'Woestijnrozen', theater Brede Bibliotheek, Willaertstraat 49, 4,50. 20:00 Thema-avond Fietsers bond Soest, 'Fietsen in Smits veen en de Eng', De Schoof, Molenstraat 142. De politie heeft in de nacht van zondag op maandag drie mannen aangehouden, op verdenking van het plegen van inbraken in auto's. Na een melding over verdachten in een auto ging de politie kijken op de Nachtegaalweg, waar de bewus te auto net wegreed. De drie inzit tenden werden op de Beukenlaan staande gehouden. Het gaat om een 24-jarige Soester, een net zo oude Soesterberger en een Amers- foorter van 29. In de kofferbak van de auto werden autoradio's en in brekersgereedschap aangetroffen. Het drietal werd voor verhoor in gesloten op het politiebureau. Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 MMW NEFKENS SOEST VVie aflders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF H-EN Ml jlfo'Ë EljéÊ tji'-S^S'blE'Si'fe BV Birkstraat 30 - 3768 HH Soest! Telefoon (035) 601 23 64 Italiaanse wijn, wit of rood per fles naturel kilo 250 gram heel diverse soorten fles 1,5 liter Burg. Grotheslroaf 13, SOEST BuijsRegiomakelaars.nl gyj 5 Soesl@Buijsregiomakelaars.nl nvm UW MAKELAAR IN DE REGIO! (KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOORT)

Soester Courant | 2004 | | pagina 1