Balans blijft praten met hangjongeren SPOED Windhond: 'Nu toppen of stoppen' Visser St 1 ACTUEEL! neet NIEUWE BEZORGERS Workshop: nieuwe vorm om over verkeer Soest te praten Openbare verlichting brandt nu ook op groene stroom Samenwerking bedrijven en maatschappelijke organisaties Messteken kunnen dader 2 jaar gevangenis opleveren Per 1 maart wijzigingen in kapvergunningensysteem WOENSDAG 25 FEBRUARI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 3 iUNISSEN Meningen ^^vanlezersl Kinderparadijs Autokrakers zijn behoorlijk actief Directeur Roy Sheldon: 'Deëscaleren en alternatieven zoeken' omgeving Soest-Midden en Soest-Zuid Functie Koningsweg onder de loep 'Molen op de Eng is iets anders dan paarden' Bijeenkomst op 3 maart in de Schoof Bob van der Goen Al acht maanden in voorarrest Onder meer invoering leges Vernielingen in flat leiden tot aanhoudingen Witgoed specialis Service voor olie merken happen jen boerenkool, 49 ct stte, per stuk 49 ct i zonder pit, am 99 ct ;ool - witte kool of QQ Den^_2_stuks 99 ct dse komkommers, 99 ct »y. 99 ct arijnen, ito 99 ct kiwi's, 99 ct 125 ct ndse asperges, jram 149 ct enen, id 149 ct 195 ct je stoofperen kant en klaar 5 ct. bij besteding 5 euro t/m donderdag. 'ATIEWERKEN EN RIOOLWERK JR VAN: SHOVEL als lange doet voor aadruimte aan kunt: vroom. Edition sairbag oestuurdersstoel >.395,- 9Q0,- 495,- www.ford.nl Helaas moesten de medewerkers en de vrijwilligers het weer eens ontgelden in de laatste column van Visser. Wanneer Visser met zijn kleindochter een bezoek brengt aan het Kinderparadijs verwacht hij dat iedereen onmiddellijk voor hem klaar staat. Wanneer hij fluit en naar de draaimolen wijst ver wacht hij dat er onmiddellijk ie mand de sleutel gaat halen, fat soenlijk vragen of de draaimolen mag draaien kan hij niet, omgangs vormen heeft hij waarschijnlijk nooit geleerd. De aardige sleutelfiguren die op het paradijs werken zijn best bereid om de draaimolen te laten draaien maar niet alleen voor de klein dochter van Visser. Ook hebben deze sleutelfiguren niet altijd tijd om aan de wens van Visser te vol doen, er is nog meer werk te ver richten. Wij hebben op het Kinder paradijs een tekort aan vrijwilli gers. Visser, meld je niet aan, want dan gaat er een andere vrijwilliger weg. Zoals elk mechaniek is ook de draaimolen onderhevig aan slijta ge en wanneer de temperatuur te laag is kan hij niet draaien. De olie is dan te dik om het draaimecha- nisme in werking te stellen. Misschien is er bij de gemeente Soest nog een klein beetje geld over om een hufterige ex-wethou der een cursus omgangsvormen te laten volgen. Henk Kettenis, een enthousiaste vrijwilliger van het Kinder paradijs Het gilde van broeders die erop uit zijn om auto's open te breken, is de laatste tijd weer behoorlijk actief. Vooral in Soest-Zuid was het de laatste tijd geregeld raak. De auto krakers slaan om voor de hand lig gende redenen meestal in het don ker toe. 'De ervaring leert dat be woners snel door hebben of ie mand er thuishoort of snode plan nen heeft', aldus de wijkagent. De politie adviseert inwoners van Soest goed op te letten of ze ver dachte personen in hun straat zien lopen en in dat geval direct te bel len naar 0900-8844. Mochten ze getuige zijn van een autokraak, een inbraak of een andere misdaad, dan doen ze er beter aan het alarmnummer te bellen: 112. Wie vergelijkt leest de Soester Courant De Soester Courant zoekt met spoed Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn van harte welkom. Een dezer dagen hebben wel zijnswerkers van Stichting Ba lans weer een gesprek met een aantal hangjongeren die in Klaarwater voor overlast zor gen. Overleg blijft voor de stichting het belangrijkste in strument om een oplossing te zoeken voor de problemen, laat directeur Roy Sheldon weten. De situatie in Klaarwater is sinds de jaarwisseling geëscaleerd en dus is het in eerste instantie zaak deze te deëscaleren. 'De gemoederen lopen steeds hoger op, zowel bij de jongeren als bij de bewoners. Er is een probleem. Wij proberen dat vanuit de jongerenkant aan te pak ken door intensief met hen te over leggen', zegt Sheldon. Daarvoor is het vertrouwen van de jongeren nodig en daarom gaan jongerenwerkers van Balans al lan ger geregeld en overal de straat op om de doelgroep te leren kennen. Straatverkenning, heet dat. Vol gens Sheldon zijn jongeren er over het algemeen niet op uit om wil lens en wetens problemen te schoppen. 'Als je ze kent, kun je ze aanspreken op hun gedrag en dui delijk maken dat ze verkeerd bezig zijn. Je moet niet vergeten, dat er veel jongeren op straat zijn, die helemaal geen overlast veroorza ken. Jongeren hebben gauw het idee dat ouderen ongenuanceerd en intolerant over ze denken. Alsof ze allemaal drugshandelaren zijn. Dat leidt tot emotie, ook bij de buurtbewoners die de overlast on dervinden. Door daaraan aandacht te geven, proberen we de zaak te deëscaleren en daarnaast moet je de jongeren een alternatief aanbie den.' 'Je hebt openbare plekken nodig, waar jongeren kunnen komen, zonder dat ze tot overlast zijn. Dat vraagt om een slimme inrichting. Jongeren komen elkaar nu een maal tegen op straat, waar en hoe dan ook. Wij proberen in overleg met de jongeren alternatieve plek ken te vinden. Daar kan de ge meente wat aan doen en wij kun nen met de jongeren de spelregels opstellen. Houden ze zich daar niet aan, dan kan de politie ze aan pakken', aldus Sheldon die mee deelt dat er op dit moment geen geschikte alternatieve locaties voor hangplekken in beeld zijn. Hanteerbaar De directeur van Balans heeft er 'redelijk vertrouwen' in dat de pro blematiek in Klaarwater wordt op gelost. In het verleden hebben soortgelijke problemen op andere plekken in Soest gespeeld. Of de omvang van de actuele problema tiek in Klaarwater groter is, hangt volgens hem af van de benadering. 'Er zijn wel enkele hele vervelen de dingen gebeurd. In de beleving lijkt het erop dat het probleem hier groter is.' 'De ervaring leert dat dit soort problemen met voldoende aan dacht hanteerbaar worden. We zijn al anderhalf jaar bezig om deze problemen, die zich in het verleden ook elders hebben voorgedaan, op Overdag is er meestal niet veel loos op en rond de Willem Speel manhof, maar vooral 's avonds on dervinden buurtbewoners er de laatste weken veel overlast door hangjongeren. te lossen. We zullen er ook nog wel een aantal jaren mee bezig blijven, ook op andere locaties.' Tegelijkertijd zegt hij dat iedereen realistisch moet zijn en niet kan veronderstellen dat deze proble matiek volledig uit de wereld ge holpen kan worden. 'Dat lukt in onze samenleving niet meer. Je krijgt niet iedere vorm van vernie ling of overlast weg. Zo ligt het nu eenmaal. Je kunt wel proberen om de overlast binnen aanvaardbare grenzen te houden en daar werken wij aan. Het vereist een rechte rug en een lange adem. Je moet een vertrouwensband met de jongeren opbouwen. We hebben een rede lijk beeld van een aantal jongeren bij wie achtergrondproblemen een rol spelen, maar ik weet niet of dat in Klaarwater nu ook het geval is.' Het wordt geen inspraak- of in formatieavond, geen vergade ring of overlegbijeenkomst, maar een heuse workshop. Op dinsdag 2 maart kunnen be langstellende en/of belangheb bende Soesters meepraten over het functioneren van de Ko ningsweg. De gemeente schakelt daarbij, hoe kan het ook anders, de hulp in van een verkeersadviesbureau, want dit soort organisaties zijn kind aan huis in het gemeentehuis, waar de workshop van 19:30 tot 22:00 uur plaatsvindt. De Koningsweg is een van de hoofdwegen in het Soester ver- keersnet. In juli vorig jaar is beslo ten te onderzoeken of het nieuwe concept 'Langzaam Rijden Gaat Sneller' kan worden toegepast op dit traject. Ook wordt bekeken hoe de oversteekbaarheid kan worden bevorderd en de (verkeer)overlast verminderd. Met het verkeersadviesbureau Die pens en Okkema uit Delft bestu deert de gemeente allerlei alterna tieven, maar het gemeentebestuur wil ook horen wat de ervaringsdes kundigen ervan vinden en welke ideeën zij hebben. De workshop, geen cursus dus, is daarom bestemd voor gebruikers en omwonenden van en onderne mers aan de Koningsweg. Sommi ge organisaties zijn reeds schrifte lijk uitgenodigd, maar particulieren kunnen zich telefonisch opgeven bij A. van Wanroij van de afdeling wijkbeheer, groen en infrastruc tuur, §8 6093684. De gemeente wil het aantal deelnemers aan de workshop beperken tot dertig per sonen. dfffh www.klik-automatisering.nl Tel. 033-469 1955 Het bestuur van de stichting De Windhond, die zich beijvert voor de herbouw van de histo rische korenmolen op de Eng (op een andere plek dan waar bij vroeger stond), is vorige week in de pen geklommen om de gemeenteraad achter haar plannen te krijgen. Het bestuur wil voorkomen dat de raad zich van de wijs laat brengen door de geluiden over het 'meten met twee maten', zoals in de Soester Courant van vorige week te lezen viel. Het Windhond-bestuur heeft on langs een officiële bouwaanvraag ingediend en die wordt binnenkort behandeld in de raadscommissie Ruimtelijke Ordening. Nu de rech ter de gemeente in het gelijk heeft gesteld bij haar pogingen om grondeigenaren op de Eng het houden van paarden te verbieden (de gemeente vindt dat ze volgens het bestemmingsplan akkergewas sen moeten gaan verbouwen), zien sommige betrokkenen de bui al hangen. Gezien de uitstekende re laties met het gemeentebestuur - oud-gemeentesecretaris Wim de Kam is bijvoorbeeld voorzitter van de Windhond en oud-ambtenaar Sien Overduin secretaris - vrezen ze dat de bestemmingswijziging voor de herbouw van de molen zonder veel verzet door de ge meenteraad wordt gesleept, en dat is dan 'meten met twee maten'. Het Windhond-bestuur heeft - kennelijk onder het motto: de bes te verdediging is de aanval - na de discussie in de raadscommissie vorige week een brief aan de ge meenteraad geschreven waarin die 'beschuldiging' bij voorbaat wordt ontkracht. Het gaat volgens de brief, die ondertekend is door Overduin maar waarin de hand van De Kam duidelijk herkenbaar is, immers om twee zaken die niet te vergelijken zijn. Van 'ongelijke behandeling' zal volgens het Wind hond-bestuur dus ook geen spra ke zijn. Molenbiotoop 'Twee zaken worden of zijn niet gelijk omdat in beide gevallen me dewerking wordt gevraagd voor iets wat volgens het bestemmings plan niet mogelijk is. Er zal voor de gelijkheid ook in ogenschouw moeten worden genomen waf ge vraagd wordt, dus om welke zaak het concreet gaat. Vervolgens zal dan de afweging moeten plaatsvin den of de zaak waarvoor mede werking wordt gevraagd verenig baar is met het beleid dat het ge meentebestuur voorstaat betreffen de het karakter van de Eng,' aldus de brief. 'Naar onze mening past de molen in cultuurhistorische zin bij het open en agrarische karakter dat voor De Eng wordt voorge staan. De plaats waar we de mo len nu willen bouwen doet, gege ven de bebouwing die in de 20e eeuw op de Eng is gerealiseerd, juist recht aan dat aspect van plaatsing in de ruimte en functio neel gerelateerd aan de gewassen in de omgeving. Door een molen- deskundige van de Rijksdienst voor de monumentenzorg zijn wij dan ook geadviseerd een plaats in de open ruimte van de Eng te zoe ken omdat de cultuurhistorische betekenis op de oorspronkelijke plaats niet meer tot zijn recht komt. Voor een aanvaardbare mo lenbiotoop zijn windvang en mar keringspunt in de open ruimte de belangrijkste aspecten.' 'Strikte restricties' Een andere reden is volgens het bestuur dat de Windhond een be langrijke inkomstenbron kan krij gen naast de middelen uit acties om de molen te financieren. 'Wij zijn ons er zeer van bewust dat een molen op de Eng juist vanwege het karakter waarvan behoud en her stel wordt voorgestaan, strikte res tricties met zich meebrengt voor het gebruik van de molen. Des te belangrijker is dat de exploitatie zo min mogelijk wordt belast met ka- pitaallasten.' Wat betreft het gebruik staat vol gens de brief het demonstreren voorop: hoe (mits er wind staat) het maalproces van graansoorten ('en we hopen dat er binnen af zienbare tijd steeds meer op de Eng te zien zullen zijn') zich vol trekt. Exploitatie van dat maalpro ces op commerciële basis is niet mogelijk, zodat het accent meer komt te liggen bij het educatieve aspect: het bewerken en verwerken van producten op de Eng. 'Daar naast valt een recreatief gebruik door langskomende fietsrecreanten die de molen willen gebruiken als panoramisch rustpunt te verwach ten, hetgeen vroeger ook al het geval was,' aldus het bestuur van de Windhond aan de gemeente raad. Toppen of stoppen' 'Wij spreken de hoop uit dat u be reid zult zijn deze kans tot herstel van een aspect van cultuurhistorie te bieden en dat we binnen afzien bare tijd de vlag kunnen bevestigen op de top van de herbouwde mo len. Eerlijk gezegd is naar onze Ir» -Computerreparaties 75 -Virus verwijdering 3 -ADSL aanleggen 3 2 -Pc upgraden l -Computer cursussen 73 De openbare verlichting in de gemeente Soest brandt in 2004 en 2005 op groene stroom. Dit is de gemeente overeengeko men met haar leverancier van de openbare verlichting, het bedrijf Lumineus BV te Utrecht. De stroom wordt op gewekt met behulp van water kracht en zonder meerkosten ten opzichte van 'grijze stroom' geleverd. Met dit besluit wordt het grijze stroom-verbruik van de verlich tingsinstallatie van de gemeente, ongeveer 830.000 kWh per jaar, omgezet in schone en milieuver antwoord opgewekte energie. Deze hoeveelheid is vergelijkbaar met het stroomverbruik van onge veer 275 gezinshuishoudens. Voor het gebruik van groene stroom wordt een certificaat ver- strekt. Wethouder Bart Krol neemt op woensdag 3 maart het groene stroomcertificaat voor de openbare verlichting officieel in ontvangst van Lumineus BV. De overhandi ging vindt plaats in het gemeente huis. De gemeente Soest gebruikt al lan ger groene stroom. In het gemeen tehuis, de onderkomens van de buitendienstmedewerkers en de brandweerkazernes wordt 100 groene stroom gebruikt sinds 1 ja nuari 2000. Dat zijn niet alleen het gemeentehuis, de brandweerkazer nes en de onderkomens van de buitendienstmedewerkers, maar ook de sporthallen en de openba re basisscholen. Ook de regelsta- tions (verkeerslichten, riool- en pompgemalen) maken gebruik van 100% groene stroom. Bij het overschakelen naar groene stroom in 2000 was de gemeente de eerste grootverbruiker van deze stroomsoort in Soest en nog steeds is zij er de grootste afnemer van groene stroom. 'Ik wil mijn advocaat spreken', lijkt me een geweldige zin om te zeggen wanneer ik binnen de witte boor- den-cuftuur van Klaarwater ooit als oude man door de wijkagent wordt gearresteerd wegens over treding van het samenscholings verbod. Zo'n verbod wordt overwogen van wege de kleine criminaliteit, die hier in de wijk schijnt te heersen onder de hangjongeren. Ik kom er volgende week op terug in mijn derde column over het gemis aan jeugdbeleid 'Work First'. Met bovengenoemde advocaat be doel ik de Soester pleitbezorger/ raadsman Bob van der Goen, die aanstaande zondagmiddag om 5 uur te gast is bij 'De Stamtafel' van Radio Soest. De Stamtafel is een discussieprogramma met Eit Al- gra, Neks Blommers en Wim de Kam over allerlei actuele zaken op rechtsgebied deze keer en onder deel van het radiomagazine 'De KI00F van Werner Paans en on dergetekende. Daarin om 4 uur een pittige discussie over Soester- berg met wethouder Bart Krol en Arie Treur van Soesterbergs Be lang. Om rode oortjes van te krij gen. Bob van der Goen (62) is een raadsman van naam, schrijver, za kenman en criticus. Met een inter nationale faam. Zijn drijfveren zijn: onrecht, kuddegeest en bela- zerderij. Hij werd ruim dertig jaar geleden advocaat, maar wilde eigenlijk schrijver worden. Geboren in Am sterdam als zoon van een bekende joodse standwerker behoort hij tot de generatie die in zijn studenten tijd de Maagdenhuisbezetting ac tief meemaakte. Zijn eerste ver haal verscheen reeds in druk tij dens zijn schooltijd. Zijn eerste ro man was getiteld 'Dagboek van een notaris'. Hoe actueel is nog zijn onthullen de boek 'Doodseskaders in Ne derland' (1998, Aspekt) over het gedoogbeleid in Nederland t.a.v. softdrugs? Daarin veegt hij de vloer aan met het Nederlandse drugsbeleid. Martin Ros noemde het 'een geniaal, boeiend, Multa tuliaans schotschrift'. Minder en thousiast ben ik over zijn essay 'Nooit meer Mondriaan' (1994) over de Hollandse kunstmaffia. Een hopeloze poging om Piet Mondriaan van zijn voetstuk te stoten. Van der Goen behoort niet bij het kringetje glamouradvocaten, dat zo vaak op de televisie te zien is. Of hij voor zijn pensionering nog in aanmerking komt voor de gouden zandloper weet ik niet. In de juri dische wereld staat hij bekend als briljant op het gebied van interna tionale, juridische zaken. Hij is ge specialiseerd in letselschade. Zondagmiddag zullen we hem aan de deskundige tand voelen over actuele onderwerpen als Dutroux, de Vinkenslag, de bouwfraude, Tjibbe Joustra, slapende mari niers, klokkenluiders, Jomanda, Ahold, Koos Plooij, hoofddoek jes, veelplegers, straffen en andere interessante hoofdbrekens. Mijn rol in dit discussiespel? Advocaat van de duivel. Wttml mening de situatie zo: het is nu toppen of stoppen. Een uitstel tot dat de kwestie van de paarden (die naar onze mening van geheel an dere aard is) is geluwd, lost onzes inziens niets op.' Uit die laatste opmerking valt af te leiden dat het Windhond-be stuur het bijltje erbij neerlegt als de gemeenteraad nu niet snel mee werkt. Volgens ingewijden zal dat betekenen dat de Windhond er definitief niet komt en dat alle tot dusver verzamelde middelen - Zo zag de Windhond eruit toen hij nog in volle glorie op de Molen straat pronkte. óók de opbrengst uit de verkoop van het huidige terrein op de hoek van de Molenstraat (waarvoor naar verluidt een project-ontwik kelaar heus wel een paar ton zal willen neerleggen) - worden over geheveld naar een molenbouw project elders in het land... Met ingang van 1 maart 2004 wijzigt het kapvergunningen systeem van de gemeente Soest. Aanvragers van een kap- vergunning moeten dan leges gaan betalen. Daarnaast is een kapvergunning alleen nog no dig voor bomen met een door snede vanaf 25 centimeter. Aanvragers van een kapvergun- ,ning in de gemeente Soest betalen vanaf 1 maart 66,00 aan leges per aanvraag, ongeacht het aantal bomen waarvoor de vergunning wordt aangevraagd. De gemeente raad heeft hiertoe besloten, omdat de bescherming van bomen hoge kosten met zich mee brengt. In de gemeente Soest worden jaarlijks ongeveer 450 kapvergunningen aangevraagd. Voor elke aanvraag gaat een boomdeskundige ter plaatse de aanvraag toetsen. Daar naast brengt elke aanvraag een ad ministratieve afhandeling met zich mee. Een andere belangrijke wijziging in het kapvergunningensysteem be treft de diameter van de boom waarvoor een kapvergunning ver eist is. Per 1 maart 2004 moet een kapvergunning worden aange vraagd voor alle bomen met een doorsnede van 25 cm of meer, ge meten op 1.30 meter boven het maaiveld. Voorheen was een kap vergunning nodig bij een boomdia meter vanaf 15 centimeter. De aanvraagformulieren voor een kapvergunning zijn te vinden op de website van de gemeente Soest: http://www.soest.nl of op te vra gen bij de afdeling Wijkbeheer, groen en infrastructuur van de ge meente Soest, SS (035) 6093674. Op woensdag 3 maart houdt Matchpoint Maatschappelijk Ondernemen, samen met de gemeente Soest en in overleg met de Vrijwilligerscentrale, de eerste bijeenkomst voor maatschappelijke organisaties. Deze bijeenkomst heeft als the ma 'Samenwerken: wat is de winst?' Genodigden zijn werk nemers en vrijwilligers van maatschappelijke organisaties uit Soest, maar ook belangstel lenden zijn welkom. Gastspreker is dr. Lucas C.P.M. Meijs, bijzonder hoogleraar Be drijfskunde, gepromoveerd op vrij willigerswerk. Hij zal handreikin gen en concrete voorbeelden geven voor het effectief samenwerken van vrijwilligersorganisaties, scho len en het bedrijfsleven. Er is volop gelegenheid om nader met elkaar kennis te maken en ideeën uit te wisselen. Om te illus treren wat wordt bedoeld met sa menwerking/ondernemen in het sociale veld zal een deel van de catering worden verzorgd door leerlingen van de VSO school De Lasenberg uit Soest en de school voor praktijkonderwijs De Baan der uit Amersfoort. De bijeenkomst wordt gehouden in gebouw De Schoof aan de Mo lenstraat en is bedoeld voor werk nemers en vrijwilligers van maat schappelijke organisaties uit Soest. Het programma start om half acht, belangstellenden zijn al vanaf 19.00 uur welkom. Sinds 1 januari 2004 is Matchpoint actief in Soest. Er zijn tot nu toe 30 maatschappelijke organisaties bezocht. Voor diverse projecten, variërend van klussen aan gebou wen, terreinen en in de natuur, jong en oud een dagje uit bezorgen tot maatschappelijke stages voor diverse doelgroepen, is belangstel ling. De volgende stap is het be drijfsleven te interesseren voor de projecten. Behalve het bij elkaar brengen van de verschillende par tijen begeleidt Matchpoint de pro jecten van begin tot eind. Uit gangspunt bij de projecten is dat door middel van samenwerking de betrokkenheid van alle deelne mende partijen het gewenste resul taat en voldoening moet op leve ren. Bert Krijger (wethouder Economi sche en Sociale Zaken gemeente Soest), Ellen Mulder (beleidsme dewerker gemeente Soest), Annet Oostrom (namens de SOW-com- missie) en Leo Kortekaas (namens de ondernemerskring Soest) vor men in Soest de klankbordgroep voor Matchpoint. Matchpoint is in 2001 gestart in Amersfoort als onderdeel van de Stichting Ravelijn en stelt zich tot doel in nauwe samenwerking met de gemeente de maatschappelijke deelname en betrokkenheid van mensen te stimuleren. Centrale thema's zijn vrijwilligerswerk, maatschappelijk betrokken onder nemen en maatschappelijke stages. www.rabobankonline.com Om ongeveer kwart voor drie nam de politie zondagmorgen pools hoogte in een flat aan de Ruben- slaan, waar een vechtpartij aan de gang zou zijn. Buiten lagen een bankstel en andere meubels die door het raam naar buiten waren gegooid, binnen troffen de agenten een ravage aan van vernielde spul len. Een 22-jarige Amersfoorter verklaarde dat hij de meubels naar buiten had gegooid, waarna hij meteen werd afgevoerd naar het bureau. In de woning bleven een 43-jarige vrouw en een negentien jarige man, beiden uit Soest, ach ter. In een poging de rust te laten wederkeren, trok de politie zich uit de woning terug, maar toen het tweetal desondanks lawaai bleef maken, werden de vrouw en de jongeman alsnog aangehouden en naar het bureau meegenomen. De toedracht van de onenigheid was maandagmorgen nog onbekend. Wegens poging tot doodslag is eergisteren bij de Utrechtse rechtbank twee jaar gevange nisstraf geëist tegen een 31-ja- rige inwoner van Soest. De man stak vorig jaar juni een plaats genoot neer, met wie hij ruzie had over een fiets. De verdachte en het slachtoffer, beiden van Somalische afkomst, kregen het vorig jaar op 18 juni met elkaar aan de stok, toen ze el kaar toevallig tegen het lijf liepen in de lift van een flatgebouw in Soest. De mannen hadden al ge ruime tijd ruzie over een fiets. Omdat een familielid van de ver dachte een huurschuld bij hem had, had het slachtoffer zich het rijwiel toegeëigend als onderpand. De twee mannen rolden letterlijk vechtend uit de lift, waarna ze in de hal door twee passanten uit el kaar werden gehaald. Over de ver dere gang van zaken, verschillen de vechtersbazen van mening. Vol gens de verdachte werd hij op nieuw door het slachtoffer aange vallen en stak hij uit zelfverdedi ging 'met een keukenmesje' op zijn belager in. Het slachtoffer zegt echter door de Soester te zijn gestoken, terwijl hij op de grond lag. De man liep twee messteken op in zijn rug. Zijn ver klaring wordt gesteund door de twee getuigen die eveneens ver klaarden dat de verdachte naar het slachtoffer was gelopen om hem vervolgens in de rug te steken. Volgens de een lag het slachtoffer toen op de grond, volgens de an der stond de man. Slachtoffer en getuigen zeggen elk dat de ver dachte een opklapbaar mes van 15 tot 20 centimeter in zijn hand had. Het steekwapen is nooit terugge vonden. Officier van justitie mr. W. Kore- man hield bovendien vast aan een verklaring die de verdachte bij de politie had afgelegd. Daarin zei de Soester dat hij het slachtoffer in de rug had gestoken toen deze pro beerde te vluchten. Volgens de ver dachte klopte deze verklaring ech ter niet. Hij zou verkeerd zijn be grepen. De aanklager achtte po ging tot moord niet bewezen, maar poging tot doodslag wel. De ver dachte is door een psycholoog vol ledig toerekeningsvatbaar ver klaard. Raadsman mr. J. Osinga vroeg om vrijspraak van poging tot moord en poging tot doodslag. Volgens de advocaat ging het om een uit de hand gelopen vechtpartij, waarbij door zijn cliënt in een opwelling was gestoken. Van een doelbewus te poging om iemand van het leven te beroven, was in de ogen van Osinga geen sprake. Hij achtte wel poging tot zware mishandeling bewezen. Daarvoor verdiende de Soester een onvoor waardelijke gevangenisstraf gelijk aan de duur van het voorarrest, aldus de raadsman. De verdachte zit sinds juni vast. Hij is nog niet eerder veroordeeld. De rechtbank doet maandag 8 maart uitspraak. SOEST Eigen technische dienst met 24-mr service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 2004 | | pagina 3