n Banketbakker Wim Rademaker stopt 'met een stukje nostalgie' Peuterd: Chatea aruóhocK VARIA 1 CULTUUR T Preventief onderzoek van Soester organisatie UB4M® Ankie Nolen over katharen Lezing over Mare Chagall Spoordalmonoloog over Michel Houellebecq Tieneractiviteiten bij Balans Bedankje voor driewieler van Soester Kring WOENSDAG 25 FEBRUARI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 8 WOENSDAG 25 FE Zaak gaat na 35 jaar over in andere handen Ziekteverzuim voorkomen en beperken Soester Courant veel gelezen veel geprezen Vierdaagse zangreis naar Engeland Brede Bibliotheek Soest 'Pietje Bell (2): de jacht op de tsarenkroon' Kunstreis Berlijn Boekenweek 2004, Soest Boekenweek 2004, Soest MARCCHAGALL Boekenweek 2004, Soest De Stichtse Lustwarande Volksuniversiteit Soest Culinaire workshops SCHRAVEMADE B.V. Internetten, X-Change, zakgeldbureau Film: 'Cloaca' 'Certificate of donation' uit Kenia Extra cursus v£ Een huid die veel hebb Zo'n 83 jaar is de naam Rade maker in Soest nauw verbon den geweest met het begrip brood en banket. Daaraan komt per 1 maart definitief een einde, omdat banketbakker Wim Rademaker van de Laan straat 31 de winkel annex bak kerij op die min of meer histo rische plek overdraagt aan Bert-Jan van der Heijden, de bakker van Overhees. In 1921 begon Wims vader Piet, die het vak destijds in Amsterdam had geleerd, met een brood- en banketbakkerij in 't Hart. Zijn zoon Ben, een broer van Wim, nam destijds de broodbakkerij over en bouwde die uit tot een 'brood fabriek' - eerst ook gevestigd aan de Laanstraat, later op het indus trieterrein - met eigen 'venters'. Dat bedrijf groeide uit tot een be grip tot ver buiten Soest, o.a. door de broodleverantie aan supermark ten. De fabriek werd een aantal jaren geleden overgenomen door Piet Schat. Wim zette vanaf 1969 de banket bakkerij voort, algauw samen met zijn vrouw Betsy de Zoete (met wie hij in 1973 trouwde), en hij beperkte zich dus aanvankelijk tot de 'luxe' kant van het bakkersvak: taart, gebak, koekjes en al die heerlijkheden voor de lekkere trek, waarin de zaak een uitstekende naam opbouwde. Naast de talrijke particuliere klanten wist vooral ook het bedrijfsleven op het dicht bijgelegen industrieterrein Soest- dijk de weg naar de winkel aan de Laanstraat te vinden, als er iets te vieren viel. 'Een mooi vak, en ook een leuk vak,' zegt Wim Rademaker, terug kijkend op de jaren die achter hem liggen. Niet alleen treft een banket bakker nooit chagrijnige klanten in zijn winkel - wie de pest in heeft koopt immers maar zelden gebak - maar het is ook een vak met veel creatieve kanten, die je ook wel artistiek zou kunnen noemen. 'Je kunt er heel veel van jezelf in stop pen en wat moois creëren. Er komt altijd een stukje vormgeving bij; je bent altijd wel op zoek naar nieu we soorten, waarbij je kunt varië ren met drank of vruchten.' Weemoed Wim leerde het vak verder bij bak ker Wegerif in Baarn, waar hij als leerling terechtkwam toen hij de vakschool achter de rug had. Hij deed het met veel plezier, want de bakkerij trok hem van jongs af aan. Daarom neemt hij er ook met een zekere weemoed afscheid van. 'Een stukje nostalgie,' zegt hij. 'Ik wilde het al een poosje wat rusti ger aan gaan doen, maar ach, dat komt er dan niet van. Ik heb altijd hard gewerkt, zes dagen in de week. Het maakt mij niet uit of ik 12 of 14 uur per dag moet werken. Een ander zit misschien liever voor de televisie of leest de krant, maar ik heb me altijd thuis gevoeld in de bakkerij. Dan ging ik 's avonds nog graag even aan de gang.' Daarnaast vond hij overigens jarenlang ook nog tijd voor sportieve activiteiten: voetbal bij BDC, later S.O. Soest; tafeltennis bij Shot; trimmen bij Pijnenburg. Ook zijn vrouw Betsy, die haar sporen in de winkel ruimschoots heeft verdiend - ze stond al met al ook 35 jaar achter de toonbank - is nooit bang geweest om haar handen uit de mouwen te steken. 'We zeiden ook nooit nee. Als er 's morgens gebeld werd om 400 gebakjes, dan gingen we gewoon aan de slag...' Geen wonder dat de wekker meestal vroeg afliep: in het weekend was hij 's morgens om kwart voor vijf al bezig, en de an dere dagen was het meestal niet zo veel later. Goed moment Nu voelen ze zich allebei nog be hoorlijk fit, en daarom is het een goed moment om de verantwoor delijkheid over te dragen. Het ban ketbakkersvak is de laatste jaren sterk geprofessionaliseerd, waar door de romantiek er toch een beetje af is. 'Het is tegenwoordig vooral gericht op omzet en pro ductie, en minder op creativiteit.' Het leukste vond Wim de specia le 'opdrachten', zoals een marse peinen drukpers die hij in de sin terklaastijd ooit voor Drukkerij Atlas maakte en waarmee hij zelfs Arbeidsverzuim leidt, afgezien van de fysieke en psychische klachten, tot hoge kosten en daarom heeft de Soester orga nisatie United Brains for Ma nagement (UB4M®) een pre ventief gezondheidsonderzoek ontwikkeld. Het is erop gericht om afhaakverschijnselen te voorkomen of te beperken. De kern van het onderzoek is ge richt op inventarisatie van belas tende omstandigheden die een na delige invloed kunnen hebben op de gezondheid van medewerkers, en het voorkomen van arbeidsver zuim. Stap 1 is een digitale intake, waar bij de betrokken werknemer vra gen beantwoordt. De gegevens worden verwerkt tot een concept rapportage en op uiterlijk de acht ste werkdag na de intake geëvalu eerd met de betrokkene. Dat leidt tot een definitieve analyse met conclusies en aanbevelingen, die binnen uiterlijk vier weken na de intake wordt gepresenteerd. Volgens UB4M® betekent dat voor het bedrijfsleven vroegtijdige Pro Actieve signalering van enig disfunctioneren, voorwaarden scheppend is voor een optimaal verzuimmanagement. Investeren in preventie levert, aldus de organisa tie, voor zowel de onkosten van de werkgever als het inkomen van de werknemer op den duur een aan zienlijk financieel voordeel op; ze ker gezien de nieuwe wet- en re gelgeving en de financiële conse quenties daarvan voor de werkge ver. Een regelmatig gezondheidsonder zoek, waarbij bijvoorbeeld de bloeddruk, het bloedsuikergehalte, de cholesterol en de bloedbezin king worden nagekeken, is niet al leen relatief duur, maar levert vaak niets op, meent UB4M®. Ze wijst in dat verband op de uitkomsten van onderzoeken, waaruit blijkt dat veertig procent van de ziekte gevallen zijn terug te leiden tot pri- vé-problemen en (al dan niet aan werk gerelateerde) psychische- en/ of maatschappelijke problemen. In het preventief onderzoek worden door UB4M® daarom dergelijke aspecten geïntegreerd. UB4M® is beslist geen Arbo- dienst of bedrijf dat zich bezig houdt met het verzuimmanage ment zelf, maar een organisatie die een onderzoektraject aanbiedt dat is gericht op een individuele risico analyse, ondersteunend en advise rend onderzoek voor Arbo, case- of caremanagers, specialistisch reïntegratieonderzoek en second opinion onderzoek bij probleem gevallen binnen reeds opgetreden verzuim. UB4M® is gevestigd aan het Kerkpad Zuidzijde 65 en telefo nisch bereikbaar onder nummer 6469959. Voor meer informatie: www.UB4M.nl voor Wim en Betsy Rademaker in de bakkerij, waarin ze zo'n 35 jaar hard hebben gewerkt. Foto: Herman van Dam. nog op de televisie is geweest. 'We hadden altijd veel bedrijven als klant en die wilden dan dikwijls bijzondere uitvoeringen van het gebak, bijvoorbeeld met hun logo. Ook bruidstaarten vond ik altijd een uitdaging om te maken. Nu gaat alles op de computer, met eet baar papier en eetbare inkt...' De Rademakers - ze zijn allemaal familie van elkaar - hebben altijd een vooraanstaande rol gepeeld in het Soester ondernemerswereldje. Vader Piet heeft destijds ook een belangrijke bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van 't Hart. 'Hij heeft hier heel wat huizen ge bouwd,' aldus zijn zoon, die tot vorig jaar ook bij de zaak heeft gewoond. 'Het is hier altijd een leuke buurt geweest, maar er zijn in de loop de jaren wel heel veel mensen vertrokken.' 'Goeie formule' Wat ze straks met hun vrije tijd gaan doen weten ze nog niet pre cies. 'Er zijn zoveel dingen die we willen. Daar zijn we niet bang voor. Ze hebben ook alle vertrou wen in de toekomst van de zaak onder leiding van Bert-Jan van der Heijden, die straks zijn tijd gaat verdelen over de zaken aan de Tamboerijn en aan de Laanstraat, waar hij behalve de winkel ook een ruime, goed ingerichte bakkerij- werkplaats ter beschikking krijgt. Wim Rademaker: 'Hij staat heel goed bekend om zijn brood, wij om ons banket, dus samen wordt het een bijzonder goeie formule'. De officiële overdracht van de zaak is al volgende week, op 1 maart. De komende dagen - donderdag, vrijdag en zaterdag - staan in de banketbakkerswinkel aan de Laan straat vermoedelijk wel helemaal in het teken van het afscheid, na zo veel jaren. Dat gaat weliswaar zon der 'toeters en bellen', maar voor de klanten is er zeker een attentie, beloven Wim en Betsy. 'Veel men sen vinden het echt erg dat we weggaan. We zijn er soms hele maal beduusd van, zóveel reacties als we krijgen... Muziekcentrum Paul Snoek, ook in Soest bekend, organiseert een vierdaagse zangreis van vrijdag 6 t/m maandag 9 augustus naar En geland, de bakermat van de wes terse koormuziek. Een unieke kans voor amateur(koor)zangers en zangeressen om in een vierstem mig projectkoor op te treden in o.a. de kathedralen van Canterbu- ry, Ely, Coventry en Guildford. Het projectkoor reist per luxe tou ringcar en overnacht in een com fortabel driesterrenhotel, net bui ten Londen. Naast de optredens is er gelegenheid om de verschillen de steden te bezichtigen en staan er diverse muzikale excursies op het programma, waaronder een Evensong in Saint Pauls Cathedral te Londen met zang van het be faamde jongenskoor. Voorafgaand aan de reis zullen er vier repetitiemiddagen plaatsvin den om het programma, bestaan de uit Engelse en Nederlandse motetten, in te studeren o.l.v. Paul Snoek. Deze repetities worden ge houden in Hilversum op zaterdag 5 en 19 juni, 31 juli en woensdag 4 augustus, van 13:30 tot 16:30 uur. Op vrijdag 26 maart is er in de Regenboogkerk, Nassaulaan 22 te Hilversum, om 20:00 uur een voorlichtingsavond. Het reispro gramma zal tot in detail worden toegelicht, er is volop gelegenheid tot het stellen van vragen en de kosten komen aan bod. Wie interesse heeft en de voor lichtingsavond wil bijwonen kan zich aanmelden bij het muziek centrum: SS 035-6289292, e-mail: muziekcentrum.paulsnoek@planet.nl. Willaertstraat 49 88 6095829| Zaterdag 28 februari (2x extra voorstelling!) De filmvoorstellingen van de afge lopen week waren beide volledig uitverkocht. Daarom komende za terdag in het theater van de Brede Bibliotheek twee extra voorstellin gen! Pietje Bell zet samen met de roversbende De Zwarte Hand de boel behoorlijk op stelten! Een sneeuwballengevecht, een inbraak bij buurman Geelman en de op sluiting van Pietje in de gevange nis zijn het begin van een reeks nieuwe avonturen. Miljonair Stark heeft het voorzien op een Tsaren- kroon die hij met behulp van de boeven Klok en Teun in handen wil krijgen. Zal het Pietje Bell en zijn roversbende lukken de kroon uit de handen van de boeven te houden? Alle leeftijden. Duur: 106 minu ten. Aanvang: 14:00 en 16:30 uur. Toegang: 4,50 Woensdag 3 maart Klatergoud speelt 'Woestijnrozen' Roald is in de woestijn op zoek naar een vergeten verhaal. Wan neer vreemde stemmen woorden in zijn oor fluisteren, weet hij dat hij de juiste plek gevonden heeft. Vanonder het zand komt de vertel ling van duizend-en-één-nacht tot leven. 'Woestijnrozen' is een beel dende theatervoorstelling voor ie dereen met prachtige mensgrote poppen. Leeftijd: 6+. Duur: 55 minuten. Aanvang: 14:00 uur. Toegang: 4,50. Kaarten reserveren bij de theaterkassa: £8 035-6095829, dinsdag t/m vrijdag 11:00-18:00 uur, en een uur voor aan vang van de voorstelling. Op maandag zijn de theaterkassa, receptie en bibli otheek gesloten. De Vrije Academie van Scholen in de Kunst organiseert een Kunstreis naar Berlijn met het accent op ar chitectuur. Berlijn is sinds de Duit se hereniging weer een ongedeel de hoofdstad, die momenteel te boek staat als de grootste bouwput van Europa. Onder begeleiding van een kunsthistoricus bezoeken de deelnemers aan deze kunstreis veel architectonische hoogtepunten van deze boeiende stad en haar omgeving. De reis voert door voor malig Oost- en West-Berlijn, Pots dam en Dessau. Diverse musea, parken en de Bauhausacademie op het programma. De reis staat ge pland voor het Hemelvaart week einde. In verband met reserverin gen is het belangrijk dat deelne mers zich nu reeds melden. Be langstellenden kunnen contact op nemen met Scholen in de Kunst, S8 033-4673473. Het uitgebreide programma is te vinden op www.scholenindekunst.nl. 3, Slichting De Soester Kring I Secretariaat: \ngjv Krommeweg5 Tel. 035-6014403 Ankie Nolen is lid van Ar- tishock en weet alles over het katharisme in de dertien de eeuw. Zie haar website: www.cathares.org/anolen. Ze maakte 2000 foto's van ver schillende katharen-plekken in Zuid-Frankrijk en verdiepte zich de laatste zes jaar in de ge schiedenis van deze middel eeuwse sekte. Beide activiteiten vormen de basis voor haar historische reisgids 'Het land der katharen', een uitgave van Aspekt (Perry Pierik en Martin Ros) te Soesterberg. Met dit de buut start de SLAS op woensdag avond 10 maart de (69e) Boeken week 2004 in de filmzaal van Ar- tishock met een dialezing door Ankie Nolen en een interview met haar door Jan Visser. Hij schreef in 1981 de poëziebundel 'De Katha ren Komen', waaruit een paar ge dichten in de reisgids zijn opgeno men. In de pauze en na afloop wordt er wijn geschonken uit het katharenland. Aanvang: 20:00 uur. Toegang: 5,00 (leden van Artishock en Vrienden van de SLAS: 4,00). Reserveren is aan te bevelen: 8S 035-6033575. 'Kleuren van de ziel' heet de le zing met diabeelden over de Franse schilder Mare Chagall (1887-1985) op dinsdagavond 16 maart om 20:00 uur in de Filmzaal van Artishock. De Soester predikant en beeldend kunstenaar Ruud Bartlema trok hiermee al eerder de aandacht in een uitverkochte zaal in De Deel achter de Oude Kerk. Vandaar opnieuw deze lezing is samenwer king met de Spirituele Kring Soest voor de vele teleurgestelden, die de eerste keer geen plaatsen kon den bemachtigen. Aanvang: 20:00 uur. Toegang: 5,00 (leden van Artishock en Vrienden van de SLAS: 4,00). Reserveren is aan te bevelen bij boekhandel Van de Ven: SS 6012419. Gastvrouw is Marijke Smit. Zijn heilige wanden in Nice een laatste tempel van licht en kleur met zijn rug naar de mensen vangt Noach de dieren op: kringloop van wezens rond het vierkante gat van de ark dat doodloopt in donkerblauw de wereld is geen kunst maar de aarde te bewaren. Sinds Sartre en Camus heeft geen enkele Franse schrijver internationaal zoveel aandacht getrokken als de moderne filo soof Michel Houellebecq. Zijn dichtbundels, essays en ro mans, hoe grappig ze soms ook zijn, geven geen vrolijk beeld van de wereld waarin wij leven. Over 'de stemmen van Michel Houellebecq' houdt zijn Neder landse vertaler Martin de Haan óp zondagmiddag 14 maart de zeven de Spoordalmonoloog in de film zaal van Artishock. Aanvang: 15:00 uur. Toegang: 5,00 (leden van Artishock en Vrienden van de SLAS: 4,00). Reserveren is aan te bevelen: 88 035-6033575. Gastvrouw is Son- ja Uiterwijk. Wie langs de oude weg van Utrecht naar De Bilt, Zeist, Drie bergen-Rij senburg, Doorn, Leer- sum en Amerongen rijdt, moet het opvallen dat links en rechts van de weg fraaie en statige landhuizen staan, waarvan sommige ook wel kasteel of slot worden genoemd. Ook verder van de weg af liggen buitenplaatsen met hoog opgaand geboomte en lommerrijke lanen. Voor dit brede lint van vaak kolos sale huizen gebruiken de heer en mevrouw Hans en Lies de Haan uit Bilthoven de naam 'Stichtse Lustwarande' en daarover zullen ze dia's tonen met bijpassende ver halen over bouwmeesters en be woners op woensdag 3 maart. (Een 'warande' is een middelne- derlands woord voor bos of lust hof.) Het 'Huys van Seyst', later 'Slot Zeist' geheten, werd in 1686 door Willem van Nassau-Odijk gebouwd, terwijl in de volgende eeuw er een carré-vormig gebou wencomplex omheen werd ge bouwd waar de Evangelische Broedergemeente (de Hernhut ters) zich vestigde. Bekende namen zullen de revue passeren. Zo ook die van Wilhelm II, de Duitse keizer die in op 10 november 1918 bij Eijsden ons land binnenkwam en de nodige beroering in Den Haag veroor zaakte. Hij ging eerst wonen op kasteel Amerongen en kocht in 1920 'Huize Doorn'. Daar ging hij zich tot ongerustheid van de bos wachter wijden aan een merkwaar dige hobby: bomen omhakken. De lezing wordt op 3 maart gehou den in de zaal van de Ned. Protes tanten Bond, Rembrandtlaan 20. Parkeergelegenheid bij ingang ach terzijde aan de Pieter de Hoog- hlaan. Duur: 10:00 tot 11:30 uur. Zaal open: 9:30 uur. Kosten: 3,00 (incl. koffie/thee). Di Lassostaat 65", tel. 6022195 De komende maanden staan nog twee culinaire workshops op het programma van Volksuniversiteit Soest. Onder begeleiding van een culinair specialiste, mevrouw Mea Gerrits-Navest, bereiden de cursis ten met elkaar een complete maal tijd. Na afloop van het praktische gedeelte van de les wordt geza menlijk gegeten aan een feestelijk gedekte tafel onder het genot van een goed glas wijn. Tafelen in stijl en tafeletiquette zijn belangrijke onderdelen van de workshops, net als de juiste wijn- spijscombinaties. Van de cursisten wordt wel gevraagd om aan het einde van de les ook gezamenlijk op te ruimen en al te wassen. Op woensdag 24 maart, 17:30- 21:30 uur, is het mogelijk deel te nemen aan een workshop Thais koken. De Thaise keuken is erg populair. Op het menu staat een heerlijke salade met rauwe ham en grapefruit, bouillon, een gam baschotel, ossenhaas, een vegeta risch gerecht en een dessert met vers fruit. Op woensdag 7 april, 17:30-21:30 uur, wordt een paasbuffet ge maakt. Licht en luchtig is het the ma van deze culinaire workshop. Lentesalade, heldere bouillon met tuinkruiden, zalmforel en piepkui kens met groenten van het seizoen en een verrukkelijk dessert van verse vruchten, bavarois en taart jes. Kosten per workshop zijn: 50,00 (inclusief 22,00 voor ingrediën ten). Excel Op dinsdag 2 maart start een com putercursus Excel. Hiervoor kan men zich nog aanmelden. Micro soft Excel is het meest gebruikte spreadsheetprogramma. Spreads heets zijn rekenbladen die het mo gelijk maken vee] voorkomende berekeningen (bijvoorbeeld auto kosten, huishoudboekje) te auto matiseren. Cursustijd: van 19:00- 21:30 uur, cursusduur: 4 lessen, cursusprijs: 107,- (inclusief 15,- voor lesmateriaal). Voor meer informatie, aanmelden voor cursussen en het aanvragen van het voorjaarsprogramma kan men terecht bij Volksuniversiteit Soest, Di Las sostraat 65, 3766 EB Soest, SS 035 6022195 (inspreken kan altijd), e-mail: vu-soesl@csnet.nl. Openings tijden: maandag t/m donderdag 9:00-12:00 uur. Zie ook: www.volksuniversiteit.nl/soest. Het programma is ook af te halen bij VW- kantoren en bibliotheken in Soest, Baarn en Bilthoven, het gemeentehuis en boekhandels in Soest. De Volksuni versiteit is in verband met de voorjaars vakantie gesloten tot maandag 1 maart. tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 In De Schoof van de Stichting Balans is elke dinsdag- en don derdagmiddag tienercentrum X-Change geopend. Tussen 15:30 en 17:30 uur kunnen dan tien- tot en met vijftienja rigen terecht in het buurthuis aan de Molenstraat. In het tienercentrum staat een bil jarttafel (pool) en een tafeltennis tafel en kan men tafelvoetbal spe len. Gewoon rondhangen kan ook, al dan niet in combinatie met klet sen of luisteren naar muziek. De toegang voor de inloop is gratis. Wie niet in het bezit is van een Balanspas kan deze tegen betaling van 2,50 aanschaffen. Voor tieners is ook het Zakgeldbu reau X-Team opgezet. Jeugd van af 11 jaar krijgt zakgeld in ruil voor het uitvoeren van allerlei klusjes. Meer inlichtingen hierover zijn bij de welzijnsstichting verkrijgbaar. Voor jongeren tot en met 15 jaar is het internetcafé van Balans elke dinsdag-, woensdag- en donder dagmiddag van een tot vijf uur ge opend. Voor het surfen op internet wordt 50 cent per half uur in reke ning gebracht. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommewes 3* Soest Tel. 035 - 6016011 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Steenhoffstraat 46, lel. 601 9 Zaterdag 28 februari Bluesnight met Jean Paul Rena Terravvheel Spelend in verschillende cafés, res taurants, uit de hand gelopen BBQ's en op festivals in West-Eu ropa heeft JP Rena veel ervaring op gedaan. JP Rena komt uit een muzikale en artistieke familie en is opgevoed met Afrikaanse muziek en jazz. Hij zocht echter een eigen geluid en vond dat in de elektri sche gitaar en de bluesrock. Aan gevuld met zijn donkere 'howlin' stemgeluid vormt dit een prachti ge combinatie. Na jaren van eigen optredens en als ondersteunend muzikant voor anderen is er nu de samenwerking met zijn 'eigen' band Terrawheel. Naar deze samenwerking wordt reikhalzend uitgekeken door blues- minnend Nederland. Hun eerste cd, die begin 2004 gereleasd wordt bij Corazon Records, heeft de pas sende naam 'Introducing... Jean Paul Rena Terrawheel' gekre gen. Het optreden bij Artishock kan gezien worden als onderdeel van de cd-promotion tour door Nederland met ca. 20 optredens in gerenommeerde bluescafés en op festivals. Het repertoire bestaat uil eigen nummers en nummers van blueslegends als Albert King en Muddy Waters. De band heeft zich in de loop der tijd ontwikkeld rich ting 'Rock en Roots' en doet den ken aan de Bintangs uit de tijd van hun cd 'Genuine Buil' in '75. Zelf noemen zij hun stijl 'Crash and Burn', maar wij zullen het houden bij een lekker stevig bluesrock op treden afgewisseld met enkele rus tigere nummers. U bent gewaar schuwd. Bezetting: Jean Paul Rena: vocals, guitars, dobro, mandoline and sli- de guitar; Rolf Caron: drums, per- cussion; Bas Kleine: harmonica's; Ruben Byther: bass guitar, bass percussion. Aanvang: 22:00 uur. Entree: 10,00. Zaal open 21:30 uur, zaal dicht 23:30 uur (of eerder als hei vol is). Voorverkoop: 28 februari, 15:00-16:00 uur, in Artishock. JP Rena. Maandag 1 maart Joep, Tom, Maarten en Pieter zijn midden-veertigers en voormalige studievrienden. Ze besluiten een aantal dagen bij elkaar te gaan zit ten, om hun oude vriendschap nieuw leven in te blazen. Bij geen van de vier is het leven over rozen gegaan. De meedogenloze ambi ties van Joep (Gijs Scholten van Aschat) hebben hem zijn huwelijk gekost. Tom (Peter Blok) is een afgeserveerde advocaat die met een cokeverslaving en manische depressiviteit kampt. Pieter (Pier- re Bokma) is een breekbare homo fiele ambtenaar, die ervan wordt beschuldigd dat hij zich verrijkt heeft met gemeentelijke kunstaan kopen. Toneelregisseur Maarten (Jaap Spijkers) doet het met de 18-jarige hoofdrolspeelster van zijn nieuwe stuk. Even herleven de glo rieuze dagen van het viertal uit de tijd dat ze nog korpsballen waren. Maar de hereniging lost de proble men niet op. Integendeel, stukje bij beetje blijkt dat de vriendschap nog maar bitter weinig voorstelt. En de idealen van destijds zijn al lang door de werkelijkheid inge haald. 'Cloaca' is de verfilming van het gelijknamige, succesvolle toneel stuk van Maria Goos. Uiteraard maakte Willem van de Sande Bak- huyzen graag gebruik van de extra mogelijkheden die de cinema biedt. Toch is ook de grondtoon van de film anders. Terwijl de vier Nederlandse topacteurs op de planken vooral hun komische kwa liteiten naar voren lieten komen, tonen ze in de film vooral de tra gische kant van het veertigersbe- staan. Stuk voor stuk lijken de mannen onvermijdelijk ten onder te gaan aan hun eigen zwaktes: overambitie, geilheid, manie, breekbaarheid. En allemaal aan teleurstelling en de voorttikkende tijd: 'Lui! Er is geen: dat komt nog wel!', schreeuwt Tom zijn vriend toe. Een prachtig schrijnende film, die zijn twee Gouden Kalveren (een speciale juryprijs en de Pu blieksprijs 2003) dan ook ruim schoots verdient. Aanvang: 20:30 uur. Entree 5,00; CJP/65+: 3,50. Reser veren alleen op de dag van de voorstelling, 10:00-13:00 uur, 88 6029367. Meer informatie op in ternet: artishock-soest.nl Scène uit 'Cloaca'. De Soester Kring heeft van ver (Kenia) een bijzondere blijk van waardering ontvangen. Uit Kenia arriveerde onlangs een 'Certificate of Donation', uit dankbaarheid voor een gift naar aanleiding van een lezing voor het gezelschap. Op 19 november vorig jaar hield Harm Heddema een dialezing voor De Soester Kring over Kenia. Heddema heeft in 2001 als vrijwil liger in Kenia gewerkt in een werk plaats voor lichamelijk gehandi capten. In die werkplaats worden o.a. sieraden en artikelen van leer gemaakt. Hij heeft geholpen de fi nanciële administratie van deze werkplaats te automatiseren. Het land en zijn bevolking heeft hem zo geboeid dat hij van het land, zijn bevolking en in het bijzonder van de werkplaats en zijn bewo ners schitterende dia's heeft ge maakt die hij regelmatig voor be langstellenden vertoont. De financiële tegemoetkomingen die hij met zijn presentaties ont vangt, komen voornamelijk ten goede aan hulpacties en projecten voor de 'Mobility Aid Workshop A.P.D.K. Coast Branch in Mom- basa' de werkplaats waar hij in 2001 werkzaam was. De middelen die de bezoekers van De Soester Kring bij zijn dialezing bijeen brachten vonden ook hun weg naar genoemde werkplaats in Mombasa. - V/ /Ui Het 'Certificate of Donation'. Het bestuur van De Soester Kring ontving daarvoor onlangs een 'Certificate of Donation' met een dankwoord van James Kariuki, een van de werkplaatsmedewerkers, die dankzij de donaties van de Soester Kring bezoekers een drie wieler tot zijn beschikking kreeg, waarmee deze gehandicapte zich weer vrijelijk kan bewegen. Het certificaat bevat een foto van Ja mes Kariuki op zijn nieuw verwor ven driewieler. De Brede Bibliotheek S start op vrijdag 5 maart 12:30 13:15 uur niet nog extra cursus peuterdans c Ingrid Krabbe. Dit vanv overgrote belangstelling i de cursus peuterdans die bruari jl. is gestart. Peuters vinden het heerlijk o bewegen op muziek. Hun fan is eindeloos. Ze staan open nieuwe bewegingen en laten niet vangen in vaste pasjes, 'openheid leidt tot de mooiste sen. Tijdens deze cursus pe dans staat het vertrouwen en zier centraal. De kinderen kr les in een groep van maxima kinderen. Er is alle ruimte oi eigen fantasie tot leven te wel Zo maken ze op speelse wijze Soester Courant veel gelezen veel geprezen www.rabobankonline.com Hoe word je 'Car Chateau Cantara 2004' mag rioerr nieuwe AluFibe niveau van de C< 22 januari 2004 Zuidlaren (Dr). een deskundige Dit jaar bestond c tegenwoordigers Nederlandse Car het Algemeen Da< tijdschriften Vaka Vrije Tijd, C en de Kampeer Kampioen van de Overigens waren den ook zeer te s de punten desigi king en het com| tingsniveau. De C eerste caravan lands ontwerp sir de felbegeerde wacht sleept. Met ingang van jaar 2004 gebru het nieuwe AluFiber" voor d van de zijwander van de Cantara. een samenstellin' nium en fiberki veel lichter en st tot nu toe gebru len.Dat maakt de Cantara extreem materiaal is bestand tegen parkeerongelukjr beschadigingen geeft de hooggla de caravan een f 'hightech' look. f werp van de C trouwens nogal aan. Dat begint delige ruitopbo front. Een dergt

Soester Courant | 2004 | | pagina 8