Verdwenen Soest hervonden Chateau Cantara "Caravan van het Jaar 2004" IWsUESf I Peuterdans in Brede Bieb driewieler Wijkvereniging Overliees houdt klaverjasmarathon Jury onder indruk van nieuwe huid en veiligheid uit Kenia ELKE WEEK EEN Houten beelden Een huid die veel hebben kan Eerste met CSA- en CE- markeringen Veilig 'op weg' Zachtjes tikt de regen... Interieur en uitrusting 'Let op de kleintjes' De Klarinet j/1 Computercursus RELCwiNKEL PAGINA 8 WOENSDAG 25 FEBRUARI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 9 Extra cursus vanwege grote belangstelling Villem vooral naar vt bitie, g »arheid. 1 elling en ïl! Er is gc chreeuwt ng: 20:30 CJP/65+: alleen op elling, 10:01 67. Meer ir IN DE BUS? rtOBIUTY AID COAST BRANCH \£SV qO£0£ ZMK - Steenhoffstraat 9\ tel. 602 81 32 De Brede Bibliotheek Soest •tart op vrijdag 5 maart van 12:30 -13:15 uur niet nog een extra cursus peuterdans o.l.v. Ingrid Krabbe. Dit vanwege overgrote belangstelling voor de cursus peuterdans die 6 fe bruari jl. is gestart. Peuters vinden het heerlijk om te bewegen op muziek. Hun fantasie is eindeloos. Ze staan open voor nieuwe bewegingen en laten zich niet vangen in vaste pasjes. Die openheid leidt tot de mooiste dan sen. Tijdens deze cursus peuter dans staat het vertrouwen en ple zier centraal. De kinderen krijgen les in een groep van maximaal 12 kinderen. Er is alle ruimte om de eigen fantasie tot leven te wekken. Zo maken ze op speelse wijze ken nis met dans, beweging en muziek. De peuters hebben geen speciale kleding of schoentjes nodig. Ze kunnen prima dansen op blote voeten of met badstof sokken aan. De kosten voor deze cursus van 10 wekelijkse lessen bedragen 35,00. Inschrijving is nog moge lijk. Meer informatie: 88 035- 6095829. Soester Courant veel gelezen veel geprezen Klaverjasliefhebbers van 16 jaar en ouder kunnen zaterdag 20 maart deelnemen aan een marathon. Deze is georgani seerd door de wijkvereniging Overhees en wordt gehouden in ontmoetingscentrum De Klarinet aan het gelijknamige woonerf. De aanvang van de kaartdag is om elf uur 's ochtends en pas om elf uur 's avonds wordt er een punt achter gezet. Voor de winnaar staat een dvd-speler gereed, maar er zijn nog veel meer prijzen te winnen, verklappen de organisato ren. De deelnemers kunnen voor een hapje en een drankje terecht aan de bar in de grote zaal. Opgeven voor de klaverjasmara thon is telefonisch mogelijk bij Koos Frans, 88 6033244. Indien er nog plaatsen vrij zijn, kan men zich ook op de dag zelf, tot een kwar tier voor aanvang, inschrijven in De Klarinet. Deelname kost 4,50 voor leden en donateurs van de wijkvereni ging Overhees. Andere klaverjas sers kunnen meedoen tegen beta ling van 6,00. Ten zuiden van Kathmandu, in Nepal, ligt het dorp Bungemati. Het ligt vlak aan de weg waar ge motoriseerd verkeer mogelijk is, maar in het dorp zelf gaat alles te voet. Omdat er bijna nergens elek triciteit is doet het haast middel eeuws aan. In Bungamati wonen veel houtsnijwerkers, Puni Raj Tu- ladhar is één van hen. Hij maakt voor Madat Nepal voornamelijk boeddhabeelden. Met deze beel den heeft hij veel succes; soms moet hij aan één beeld een half jaar werken. De beelden van zacht hout zijn uiteraard goedkoper dan de beelden van hardhout (bijv. van eucalyptus). De geur blijft nog ja ren aan dat hout hangen. Het zachte hout blijft wel een jaar lig gen voordat het bewerkt wordt; het moet eerst uitwerken. Zelfs dan kan hij er niet aan werken tij dens het regenseizoen, omdat de kans groot is dat het nog gaat wer ken. Aan de beelden in de tempels is te zien dat ze door de weersomstan digheden honderden grote en klei ne scheuren hebben opgelopen: ze zijn oud! Houten beelden, door Puni Raj tot 'leven' gebracht, zijn af en toe te zien en te koop in de Wereldwinkel, en soms ook te be stellen. Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A, 3S6028132; openingstijden: maan dag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Van mevrouw Coby de Beer uit Ermelo kregen we deze foto via internet gemaild. Zij is geboren Soesterse en dochter van poli tieman Frans Sonders en nog altijd nieuwsgierig naar wat er in Soest gebeurd. De foto is ge- Hoe word je 'Caravan van het Jaar'? In het geval van de Chateau Cantara, die zich sinds kort 'Caravan van het Jaar 2004' mag noemen, gaven twee zaken de doorslag. De nieuwe AluFiberR-beplating en het hoge veiligheids niveau van de Cantara. De prijsuitreiking vond plaats op 22 januari 2004, tijdens de caravanbeurs Caravana in Zuidlaren (Dr). De titel wordt jaarlijks toegekend door een deskundige jury. Dit jaar bestond deze uit ver tegenwoordigers van de Nederlandse Caravan Club, het Algemeen Dagblad en de tijdschriften Vakantiekriebels Vrije Tijd, Caravannen! en de Kampeer Caravan Kampioen van de ANWB. Overigens waren de juryle den ook zeer te spreken over de punten design en afwer king en het complete uitrus tingsniveau. De Cantara is de eerste caravan van Neder lands ontwerp sinds 1996 die de felbegeerde titel in de wacht sleept. Met ingang van het model jaar 2004 gebruikt Chateau het nieuwe materiaal AluFiber" voor de beplating van de zijwanden en het dak van de Cantara. AluFiber" is een samenstelling van alumi nium en fiberkunststof, dat veel lichter en sterker is dan tot nu toe gebruikte materia len. Dat maakt de huid van de Cantara extreem slagvast. Het materiaal is veel beter bestand tegen hagelbuien, parkeerongelukjes en andere beschadigingen. Daarnaast geeft de hoogglans beplating de caravan een fraaie, strakke 'hightech' look. Het hele ont werp van de Cantara doet trouwens nogal futuristisch aan. Dat begint al bij de drie delige ruitopbouw van het front. Een dergelijk complex K«mpeeffcCarj»v<irt Kampioen raamdesign is uniek in de markt. Ook de achterzijde oogt bijzonder fraai. In de zij wanden vallen de exclusief voor de Cantara ontwikkelde ramen op. Deze zijn vlakker en stabieler dan traditionele ruiten. 'Flush' noemt Chateau dit bijna volledig verzonken raamontwerp. De elektrische veiligheid laat bij veel caravans te wensen over. Een recent veiligheids onderzoek van de Kampeer Caravan Kampioen deed hierover het nodige stof opwaaien. Dat was voor Tirus, de fabrikant van Chateau, het startschot om alles wat met de 'elektrische veiligheid' te maken heeft opnieuw onder de loep te nemen. En met succes: Tirus is de eerste caravanprodu cent van Europa die op alle caravans de CSA- en CE- markeringen mag voeren. De Caravan Safety Assurance- sticker (CSA) wordt verleend door de Stichting ter Bevordering van Veilige Caravans. Deze garandeert dat de elektrische systemen voldoen aan de strengste veiligheidsnormen. De CE- markering houdt in dat de elektrische installatie con form de strenge Europese richtlijnen is. Zonder een CE- markering mag een caravan niet verkocht worden. Zo mogelijk nóg belangrijker voor een caravan is de veilig heid op de weg. Daarom voor zag Chateau de Cantara van banden met een gemiddeld laadvermogen van 365 kg. Een dergelijke grote veilig heidsmarge is uniek. In com binatie met de vrij lange dis sel, bezorgen de robuuste banden de Cantara een uit stekend rijgedrag, ook bij een maximale belading. Het woord 'robuust' gaat ook op voor de constructie van de Cantara. De voorzijde van de caravan bestaat uit een poly ester vormstuk van bodem tot dak. Dat zorgt voor extra sterkte en cohesie. Nieuw is ook de dubbelwandige sand- wichconstructie rondom de voorruiten. Nergens in het front is nog hout gebruikt. Zelfs de geïsoleerde venster bank is geïntegreerd in de bin- nenschelp. Omdat het dak het meeste is blootgesteld aan de zon, is dit dubbel geïsoleerd. Dit levert 's zomers een pretti ger binnenklimaat op, terwijl de dakisolatie in andere sei zoenen juist voor minder warmteverlies zorgt. Heel pret tig is ook dat het dak minder herrie doorlaat wanneer het regent. Want juist op vakantie is (nacht)rust belangrijk! 'Home away from home' is het gevoel dat je overvalt als je de Cantara binnenstapt. In het hele interieur zijn massievere en rondere materialen gebruikt. Die zorgen voor een uitstraling die zowel eigentijds als warm is. De komvormige deurgrepen zijn van kunststof dat met chroom is opge- dampt, zodat ze kras- en 'vuur vast' zijn. Net als de zijruiten is ook het keukenontwerp 'flush'. Kasten en deuren zijn uitge voerd in een warm elzenhout decor dat is afgewerkt met een krasbestendige kunststof- coating. De standaarduitrus ting is zeer compleet: veel stopcontacten en een dekbed denset mét kussens bij een vast bed. Dankzij het slimme Venturi-systeem functioneert de koelkast ook bij tropische temperaturen optimaal. Een afsluitbare disselkofferbak biedt onder andere plaats voor een EHBO-doos. Kijk voor meer informatie op www.chateaucaravans.nl maakt in 1946 bij het afscheid van burgemeester mr. A.L. des Tombe. Voor de staatsiefoto werden kennelijk alle toenma lige politiemannen opgetrom meld in uniform of burgerpak. Des Tombe was burgemeester van Soest van 1939 tot 1946. Hij woonde in die jaren in villa Anne Marie aan de Soesterbergsestraat 111 (nu De Soester Duinen) In het boekje 'Door de Kroon Geketenden', waarin alle burge meesters van Soest sinds Napoleon vermeld staan, staat dat Soest het in de oorlogsjaren niet beter had kunnen treffen dan met burge meester Des Tombe. Hij wordt in het boekje omschreven als 'de ziel van het verzet'. Het laatste oor logsjaar moest hij zelf onderdui ken. In dat barre jaar had de Duit se bezetter voor een eigen vervan ger gezorgd. De gemeenteraad was in 1941 al buitenspel gezet en de wethouders met wie hij vergader de, hadden slechts een adviseren de bevoegdheid. Als enig bestuurder tijdens de oor log heeft des Tombe belangrijk werk verricht. Bij de bevrijding van Soest vond mr. Des Tombe een enthousiast onthaal bij zijn terug keer in Soest. Daarna is hij be noemd tot burgemeester van Apeldoorn en dat is hij gebleven tot 1972. Maar nu terug naar de politieman nen van toen en hun taak Soest veilig te houden. Soest had in de De afdeling Preyentie van Riagg Amersfoort Omstreken heeft een succesvolle start gemaakt met het project 'Let op de Kleintjes'. Het project is bedoeld voor kinde ren tussen de 7 en 12 jaar die ge tuige zijn geweest van huiselijk ge weld. Binnenkort start de eerste kindergroep. In de meeste gevallen gaat het om partnermishandeling, waarbij de moeder het slachtoffer is. Kinde ren die hiervan getuige zijn ge weest, hebben meer kans dan an dere kinderen om later psychische problemen te krijgen. Deelname aan een ondersteunende groep voorkomt dat kinderen problemen ontwikkelen of dat aanwezige pro blemen verergeren. Doel van het project is ook het doorbreken van de spiraal van ge weld tussen generaties. Geweld binnen het gezin wordt vaak van generatie op generatie overgedra gen. Jongens kunnen later zelf vaak dader worden van huiselijk geweld en meisjes hebben kans om in volwassen relaties slachtoffer te worden. Wat de kinderen betreft bestaat het project uit het groepsgewijs bijwo nen van acht bijeenkomsten en een terugkombijeenkomst. Parallel aan de kindergroep worden drie ouder bijeenkomsten georganiseerd. Deze preventieve interventie is ontwikkeld door Transact (Lande lijk Expertisecentrum te Utrecht) en wordt sinds een jaar of vier in gezet in ongeveer tien regio's in Nederland. Het project is in de re gio Amersfoort positief ontvangen. Voorlichting Het eerste halfjaar van het project is gebruikt voor het verstrekken van informatie aan professionals die te maken krijgen met kinderen uit deze doelgroep. Er zijn twintig voorlichtingsbijeenkomsten geor ganiseerd voor diverse instellingen die te maken krijgen met deze lon- deren, waaronder de vrouwenop- jaren na de oorlog veel blauw op straat en deed alle patrouilles op de fiets, ook 's nachts. Twee man op het bureau en vier tot zes man op straat. Zij moesten bijvoorbeeld voor arbeidsinspectie controleren of de bakkers niet te vroeg met hun werk begonnen. Vijf uur in de morgen was de limiet, werd er te vroeg gewerkt dan moesten ze een bon uitschrijven. Uit bekende bronnen weten we dat er weinig bekeuringen zijn uitge schreven. Integendeel, de mannen waren vaak wat blij als zij bij de bakkers rond vijf uur 's morgens licht zagen branden. Zij stonden om die tijd op hun ronde voor de deur, want bij de meeste bakkers was er dan al koffie met beschuit of een snee krentenbrood te halen en een beetje warmte. De bakkers en de politie konden goed met el kaar. In de tijd dat deze foto is ge maakt, kende Soest nog geen ver keerslichten en in de Torenstraat gold nog eenrichtingsverkeer. Kruispunt Hoevelaken en de weg door de polder waren er niet en al het verkeer richting Amsterdam reed over de Kerkstraat achter de Oude Kerk om. Soest telde in die jaren ook nog heel wat drankgelegenheden. De nachtdienst van de politie begon met de controle op de sluitingstijd van de cafés (11:00 of 12:00 uur) en de dienst eindigde vaak bij de bakker. Veel Soesters hebben on getwijfeld goede herinneringen aan de mannen van ons Soester poli tiekorps. Zij straalden zelfs op de vang (Blijf van mijn Lijf/Stichting IKS), het Maatschappelijk Werk van Stichting Thuiszorg Eemland, de Raad voor de Kinderbescher ming, het Bureau Jeugdzorg en de politie (regio Eemland-Zuid en Eemland-Noord). Daarnaast zijn er ook in het Riagg-gebouw zes voorlichtingsbijeenkomsten uitge voerd, waaraan tachtig professio nals uit uiteenlopende instellingen hebben deelgenomen. Sinds de start van het project zijn twintig kinderen aangemeld voor de kindergroep. Met iedere ouder vindt een kennismakingsgesprek plaats. De meeste ouders vinden het erg moeilijk om de stap te zet ten om hun kind aanmelden voor de groep. De ervaring leert echter dat ze uiteindelijk blij zijn dat ze op deze manier steun voor hun kind hebben gezocht. Met ouders van kinderen die niet in aanmer king komen voor de groep wordt gezocht naar een andere vorm van hulp. Tweede groep Vorige week is de eerste kinderg roep gestart, voor kinderen van 7 t/m 10 jaar. De groep staat ge pland op de woensdagmiddag van 13:30 tot 15:00 uur in het RIA- GG-gebouw, Westsingel 41 in Amersfoort. Er is plaats voor vijf tot acht kinderen. Hun ouders vol gen de drie informatieve ouderbij eenkomsten. Bij voldoende aan meldingen wordt in het voorjaar gestart met een tweede kinderg roep. Ouders kunnen de kinderen rechtstreeks, zonder verwijzing, aanmelden. Na aanmelding vindt op korte termijn een kennisma kingsgesprek plaats met één van de begeleiders van de groep. In een kennismakingsgesprek met ouder en kind wordt gekeken of de groep geschikt is. Aan deelname zijn geen kosten verbonden. Ouders kunnen voor informatie en aanmelding contact opnemen met Aisha Brandon, Riagg Amersfoort Omstreken, afdeling Preventie, 033 460 35 00. Neem een abonnement: 9,- per half Jaar! tel. (035) 6014152 Klarinet 39, lel. 6023139 Bij voldoende animo start op woensdag 24 maart voor ouderen een computercursus in De Klari net. Deze bestaat uit acht lessen, telkens op woensdag van half twee tot drie uur. Aan de orde komen onder meer kennismaking met de computer, internet en e-mail, een voudige tekstverwerking en be- standbeheer. De kosten bedragen 46,00 p.p., inclusief lesmateri aal. 'Kijk wat een kunst' De korte cursus 'Kijk wat een kunst' wordt vanaf woensdag 3 maart gehouden. Docent Van Baaien laat de deelnemers over het randje van de kunst kijken en laat onder meer de samenhang tussen diverse kunstvormen een rol spe len. De lessen zijn op 3, 10, 17 en 24 maart in De Klarinet, van 14:00 tot 16:00 uur. Deelname kost 12,50. m Het 'Certificate of Donation'. et bestuur van De Soester Kring atving daarvoor onlangs een -ertificate of Donation' met een ankwoord van James Kariuki, een an de werkplaatsmedewerkers, ie dankzij de donaties van de oester Kring bezoekers een drie- 'icler tot zijn beschikking kreeg, 'aarmee deze gehandicapte zich 'eer vrijelijk kan bewegen. Het ertificaat bevat een foto van Ja* ies Kariuki op zijn nieuw verwor- en driewieler. www.rabobankonline.com fiets veel gezag uit en doorgaans was er eerst een waarschuwing en volgde bij herhaling een bekeuring, want de politie kende haar pap penheimers. Heel wat politiemannen van de oude garde zijn na hun pensione ring in Soest blijven wonen en ech te Soesters geworden of gebleven. Enkele van hen zijn over de drem pel van de nieuwe eeuw gekomen, maar niet lang. W.G. Ie Clerq en W. ter Haar, J.W. Kaspers uit Soesterberg en deze maand de alom bekende politie agent Cor de Bruin zijn ons ont vallen. Toen we de foto ontvingen, kwam bij ons al gauw de gedach te op: met dit plaatje willen we het hele oude Soester politiekorps van weleer eren en herdenken. De foto die we kregen gemaild staat ook in het boekje Soester Politie Historie, ooit geschreven door W. ter Haar, met alle namen. Daar maken we nu dankbaar ge bruik van. Zittend v.I.n.r.: A. de Raadt, H.G. Scholtmeijer (inspecteur), A.L. des Tombes, W.HG. Bakker (korpschef), C van Wijngaarden. Eerste rij staande: H. de Jong, V.d. Valk, Bouwman, G. van Hummel, J.W. Kaspers, M.G. Versteeg, H. Vennema, A.W. Koopman, Cor de Bruin, J.G. Mantjes, K. den Ouden, F.G. Sonders, K. van Veen, B. Snijders, A.W. Voet, W. Hettema, F. Spijker (adm), C. v.d. Heiden, G. Pasman, M. de Wolf, H.Ch.L. Meijer. Achterste rij: W.G. Ie Clercq, G. v.d. Weerd, J.A. Schalkx, A.M. v.d. Berg, S. Schipper, W. den Har- tog, D. Wareman, T. v.d. Meulen, P.J. Bergman, L. Houkes. Voor eventuele reacties op deze Hervonden Soest, SS 6012158. is de verfilming van het nige, succesvolle toneel- Maria Goos. Uiteraard Villem van de Sande Bak- ;raag gebruik van de extra heden die de cinema och is ook de grondtoon ilm anders. Terwijl de vier ndse topacteurs op de vooral hun komische kwa- naar voren lieten komen, in de film vooral de tra- ;ant van het veertigersbe- Jtuk voor stuk lijken de i onvermijdelijk ten onder aan hun eigen zwaktes: bitie, geilheid, manie, larheid. En allemaal aan elling en de voorttikkende ïl! Er is geen: dat komt nog chreeuwt Tom zijn vriend prachtig schrijnende film, twee Gouden Kalveren juryprijs en de Pu- 2003) dan ook ruim- verdient. 20:30 uur. Entree 3,50. Reser- op de dag van de 10:00-13:00 uur, S informatie op in- artishock-soest.nl uit 'Cloaca'. Introducing... Jean Tcrrawhecl' gekre- cden bij Artishock Drden als onderdeel omotion tour door :t ca. 20 optredens in de bluescafés en op repertoire bestaat uit :rs en nummers van als Albert King en s. Dc band heeft zich tijd ontwikkeld rich- Roots' en doet den- intangs uit de tijd van jine Buil' in '75. Zelf hun stijl 'Crash and wij zullen het houden r stevig bluesrock op- isseld met enkele rus iers. U bent gewaar- ;an Paul Rena: vocals, ro, mandoline and sli- olf Caron: drums, per- s Kleine: harmonica's; her: bass guitar, bass 22:00 uur. Entree: al open 21:30 uur, zaal uur (of eerder als het oerkoop: 28 februari, 0 uur, in Artishock. kringloopcentrum ySPULLENHULP Dc Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 E-mail: spullenhulp@spullenhulp.nl Zie ook: www.spullenhulp.nl Schilderen/tekenen Op maandag 29 maart gaan er in het ontmoetingscentrum twee cur sussen schilderen en tekenen voor 55-plussers van start. Begeleiders helpen bij het uitvoeren van diver se technieken. Er is een lesgroep op maandagochtend (9:30-11:30 uur) en op de -middag (13:30- 15:30 uur). Deelname kost 55,00 inclusief materiaal. Opgeven voor bovengenoemde activiteiten kan bij de ouderen- werksters Tosca van Bussel (maan dag- en dinsdagmiddag) en Anja van Vliet (woensdag- en vrijdag ochtend) van de SWOS, SS 6023139.

Soester Courant | 2004 | | pagina 9