►TOS 4 "V UI SPOED Tekenclub van Artishock stelt 'Franse' boekenkast ten toon Twee rivalen in concert van De Nederlandse Cantorij Nu af te halen bij de boekwinkel! arttóhocK CULTUUR f Eetcafé Artishock geheel in Franse stijl 'Soest aan de Seine' Het land der katharen Boekenweekfolder is uit! Jan Brokken bij SLAS: 'Zoals Frankrijk was' NIEUWE BEZORGERS www.rabobankonline.com PAGINA 8 :e [fotografie WOENSDAG 3 MAART 2004 SOESTER COURANT Geïnspireerd door Boekenweekthema PAGINA 9 Kinderatelier in De Bereklauw Boekenweek 'Soest aan de Seine' Zondag 14 maart, H. Familiekerk vof H.G. =)ijkman en zonen Soest aan de Seine Soester zakenpuzzel omgeving Soest-Midden en Soest-Zuid Brede Bibliotheek Soest Duplex: Camping De Stille Storm Handel en Bach bij Toonkunstkoor Kaartverkoop voor 'Dance Fever' JazzClub Perron 5B met Gerard Kleijn Film: 'Als twee druppels water' Boekenweekgeschenk BOEKHANDEL JONGERIUS indere voorwaarden, kele woningen met In die gevallen zijn den voor die Het betreft hier jerenwoningen, i woningen voor i niet aan de in de )rwaarden, dan betreffende woning wordt dan niet w woonbon? ingevulde ■handeld. Bovendien u aan alle 3er woningzoekende 'ie reacties mee. zijn ingezonden te drie meegenomen es klopt worden door t. Als u bovenaan de 'ordt de woning door r aan u aangeboden, g dan krijgt u via de jtingsvergunning van larvoor u leges ad len. ior een woning, dan cdagen na het ctietermijn benaderd onder een t niet mogelijk de bekijken. Het heeft informeren naar uw IN AANMERKING DOR EEN WONING J BERICHT!!! oewijzing woningtoewijzingen in een overzicht, jeven hoeveel reacties ontvangen en of de an een s toegewezen, kenden s het mogelijk om op (ronden een verkrijgen. Slechts in tal gevallen zal een die slechts van n flatwoning, worden hierover kunt u )f op de internetsite: deling.nl. een serieuze klacht Ie woningtoewijzing, rtelijk indienen bij 3760 AG Soest, ter itencommissie. heeft over het dan kunt u daarvoor rdelina.nl. ;actienummer 3 niet in behandeling genomen. IEST, TEL 035-601 3917 Artishocks maartexpositie wordt verzorgd door de teken club van de culturele vereni ging. Met de tentoonstelling neemt de club één van de elf evenementen van 'Soest aan de Seine', de lokale versie van de Boekenweek, voor haar reke ning. Het thema luidt dit jaar 'Gare du Nord - ontmoetingen met Frankrijk'. De tekenclub heeft zichzelf voor de opbouw van de tentoonstelling j£en strakke basisstructuur opge legd. De expositie bestaan uit cir ca twintig verticale panelen, elk 212 cm hoog en 60 cm breed. De ilanken en staanders worden niet leschilderd maar in de kleur van de ondergrond gelaten, zodat ze tot een grote 'boekenkast' kunnen orden samengevoegd. De deelnemers zijn van plan met dit aanzicht een 'tromp-l'oeir te ireëren: iets waarmee de toe- [schouwer op een ander been wordt !gezet. Voor de verdere artistieke interpretatie van het Boekenweek thema zullen de deelnemende ex posanten zich niet beperken tot hêt vermaarde Parijse aankomststa tion. Alles wat Frans is of wat op In kunstwinkel De Bereklauw aan de Steenhoffstraat 63 wordt mo menteel een aantal cursussen van uiteenlopende aard gegeven. Na de krokusvakantie begint Ria Belt man weer met een vijftal vrijdag middagen 'Kinderatelier'. Ria heeft veel ervaring en zit boordevol leu ke ideeën om met kinderen te te kenen, schilderen en boetseren. Men kan zich opgeven voor de groep 6-8 jarigen (15:30-16:30 uur) en de 9-12 jarigen (16:45- 18:00 uur). Mieke Fielmich is de begeleidster van een schilderworkshop, die op de eerste zaterdag van de maand wordt gegeven. Er wordt met ver schillende technieken gewerkt, ge bruik makend van mineralen en plantenverf. Voor een workshop beeldhouwen in speksteen, serpen- tijn en albast op de tweede zater dag van de maand zijn nog enkele plaatsen vrij. De kunstzinnig the rapeute Marianne Kluit geeft ook op de dinsdagmorgen deze work shop. Meer weten over deze cur sus? Bel dan mevr. M. Kluit op werkdagen tussen 19:00 en 20:00 uur, 88 035-6216607. De workshop transparanten ma ken onder leiding van Nicole Drontman is een enorm succes. Velen gingen met een prachtig re sultaat naar huis. Een transparant is een lichtdoorlatend tafereel, uit gezaagd uit berkentriplex, verfijnd m.b.v. bijenwas, vlieger- en zijde vloeipapier. Het resultaat is een bijzonder lichtpunt voor bijv. de kinderkamer, seizoenentafel of praktijkruimte. Deze cursus wordt gegeven op de maandagavond (drie avonden per lampje) of op een hele zaterdag (20 maart). Meer informatie en opgave: mevr. W. Hakvoort, 82 6019176. Ope ningstijden van de winkel: dinsdag t/m vrijdag 10:00-12:00 en 14:00- 17:00 uur, zaterdag de hele dag. Frankrijk slaat zal een plaatsje kunnen vinden tussen de leggers en de staanders van de boeken kast. De feestelijke opening van de ex positie van is op zaterdag 6 maart om 20:00 uur in het verenigings gebouw, Steenhoffstraat 46a. De opening wordt zoals altijd gecom bineerd met Artishocks JazzClub, waarin het huisensemble Perron 5B speelt, met als gast de trompet- Schets van Henk Ligtenbarg. tist Gerard Kleijn. De expositie loopt t/m 23 maart en is op dinsdag-, woensdag- en vrijdagochtend van 10:00 tot 12:00 uur te bezichtigen; voorts op film huisavonden, 's maandags van 21:30 tot 22:30 uur. Iedereen is welkom. De toegang is gratis. Na dere info: Semmy Prinsen, huis meester, SS 6019577. www.rabobankonline.com Ter gelegenheid van de Soester Boekenweek is Artishocks maandelijkse eetcafé ditmaal ook toegankelijk voor niet-le- den. Op zaterdag 20 maart staat het café in het teken van de Franse keuken. De avond is georganiseerd samen met de Werkgroep Literair van Artis hock en de Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS). De in Soest geboren wijnboer Ilja Gort (1951) is eregast en vertelt tussen de gangen door enkele anekdotes in het kader van de pro motie van zijn boek 'Leven als Gort in Frankrijk - de vrolijke be levenissen van een Nederlandse wijnboer.' Het menu is toegesne den op de wijnen die zijn landgoed in de Bordeaux produceert. Dat zijn dan zowel een heerlijke witte wijn en een voortreffelijke rosé 'La Tulipe', en Baron de la Garde, een prachtige fruitige rode wijn. De avond wordt verder opgeluisterd met Franse accordeonmuziek, ge speeld door Dick van der Eist. Tére et fils Gort' met op de ach tergrond Chateau de la Garde. De geboren Soester Ilja Gort verbouwt op dit wijngoed zijn door de Fran sen meermalen bekroonde Bor deauxwijnen. Het menu ziet er als volgt uit: Amuses gueules -een drietal mondvermaakjes Entrée: Bouillabaisse avec rouil- le (vissoep met iets pittigs) Plat principal: Magret de canard aux pruneaux (eendenborst met pruimensaus) *Entremet: Fromage (Franse kaasjes). Dessert: Parfait Boudier (IJzige lekkernij met een lange vinger) Café: Café - Truffe de chocolat (koffie met chocoladetruffel). Datum 20 maart. Locatie: Artis hock, Steenhoffstraat 46a. Aan vang: 19:00 uur (zaai open vanaf 18:30 uur). Prijs: 16,00 voor le den (excl. wijn); 19,00 voor niet-leden (excl. wijn). Er is plaats voor 60 mensen. Er is nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. Reserveren: 88 035- 6010317. De zesde 'Zondagmiddagmu- ziek' van het concertseizoen 2003-2004 door de Neder landse Cantorij vindt plaats op zondag 14 maart. Om half vier treden solisten en het barokor- kest van de Nederlandse Can torij o.l.v. Maarten Kooij in Soest Zuid aan in de H. Fami liekerk aan de St. Willibrordus- straat. Twee rivalen: Georg Philipp Tele- mann en Johann Sebastian Bach solliciteerden in 1722 beiden naar de post van cantor aan de Tho- maskirche in Leipzig. Telemann was de winnaar en werd aangeno men. Hij kreeg echter geen toe stemming om zijn betrekking in Hamburg op te zeggen. De ker- h kenraad in Leipzig besloot toen de tweede keus, Johann Sebastian Bach, maar te benoemen. Twee grootmeesters op het gebied van de instrumentale muziek. Van beiden kan men tijdens deze uit voering een soloconcert beluiste ren. Van Telemann een concert voor traverso en orkest in D dur en van Bach een concert voor twee toetsinstrumenten en orkest in C dur, BWV 1061. Hanneke Provily is de soliste op de traverso. Behalve door haar bui tengewone virtuositeit op de tra verso heeft zij haar sporen ruim schoots verdiend met haar vertol kingen van hedendaagse dwars- fluitmuziek. Theo Visser en Maar ten Kooij zijn de solisten in het dubbelconcert van Bach. Dit con cert voeren zij uit op orgel en cla- gg r;. NEMlNGSBEDR'lF VAN METSELWERKEN GECERTIFICEERD Plasweg 24 - Soest - Tel. 035 - 60 19666 Onder deze titel organiseren Artishock, de SLAS en de Spirituele Kring Soest de lo kale versie van de 69e Boe kenweek van 10 t/m 21 maart. Het thema is 'Gare du Nord - ontmoetingen met Frankrijk'. De evenementen: Trompe-l'oeil boekenkast. Expositie door Artishocks Tekenclub van 6 t/m 23 maart. Opening 6 maart, 20:00 uur, Artishock. 'Het land der Katharen', dia lezing door Soesterse Ankie Nolen. Woensdag 10 maart, 20:00 uur, Artishock. 7C Spoordalmonoloog. Spre ker is Martin de Haan, verta ler van Michel Houellebecq. Zondag 14 maart, 15:00 uur, Artishock. 'Kleuren van de ziel'. Lezing met diabeelden over Mare Chagail door Soester predi kant en beeldend kunstenaar Ruud Bartlema. Dinsdag 16 maart, 20:00 uur, Artishock. 'Zoals Frankrijk was'. Lezing door Jan Brokken over zijn nieuwe roman. Donderdag 18 maart, 20:00 uur, Brede Bi bliotheek. Chansons van Edith Piaf. De Belgische zangeres Marina Stockx vertolkt chansons van Piaf. Vrijdag 19 maart, 21:00 uur, Artishock. Frans Eetcafé, zaterdag 20 maart, 19:00 uur, Artishock. 't Amuze muziektheater, Zondag 21 maart, 15:00 uur, Artishock. Drie extra vertoningen van de Frans film 'Etre et Avoir', donderdag 11, vrijdag 12 en zondag 21 maart, 20:30 uur, Artishock. Meer info: www.artishock- soest.nl en culturele agenda Soest - maart 2004. De dialezing die de Soester au teur Ankie Nolen houdt bij de opening van de 69e Boeken week, op woensdag 10 maart in de filmzaal van Artishock, is slechts toegankelijk voor zestig bezoekers. Reserveren is aan te bevelen via het speciale tele foonnummer: 88 6033575. Haar historische reisgids 'Het land der katharen' is een uitgave van Aspekt in Soesterberg, de uitgeve rij van Perry Pierik en Martin Ros. Zuid Frankrijk was het toneel van de bloedige kruistocht tegen de katharen in het begin van de 13e eeuw. Iedere plaatsnaam, van Mi nerve tot de Ariege, wekt herinne ringen op aan het wrede optreden van het kruisleger van Innocentius III tegen de katharen die zich ver zetten tegen het morele verval van de kerk van Rome. Plaatsen als Beziers, Carcassonne, Puilaurens, Queribus en Peyrepertuse vormen nog steeds de stille getuigen van deze bloedige strijd. Welke Hol landse toerist kent niet de Mont- segur, symbool van het verzet te gen de bezetters. De Soester schrijfster Ankie Nolen is elk jaar Ankie Nolen. kind aan huis tussen de ruïnes, maakte prachtige foto's van de his torische plekken en schreef een helder verslag van haar reizen en de achtergronden van het katharis- me. Aanvang: 20:00 uur. Toegang: 5,00; 4,00 (Vrienden van de SLAS, leden Artishock, CJP en 65+). Na afloop wordt er kathaar- se wijn geschonken. De Boekenweekfolder is uit! En verkrijgbaar bij de bekende adressen in Soest. Nog nooit heeft een boekenweek in Soest binnen tien dagen zoveel inte ressante bijeenkomsten opge leverd als dit jaar gebeurt in onze gemeente. Dankzij de samenwerking tussen de Culturele Vereniging Artishock, de SLAS (inclusief boekhandel Van de Ven) en de Spirituele Kring Soest zijn er 11 activiteiten georganiseerd op het gebied van literatuur, filosofie, film, muziek, schilderkunst en eten. Dit alles dankzij het thema van de 69e Boe kenweek 2004 'Gare du Nord - ontmoetingen met Frankrijk'. De voornaamste hoogtepunten zijn al een keer genoemd in deze krant en uitvoerig in de boekenweekfol der te lezen, zoals de lezing van Jan Brokken op donderdag 18 maart in de theaterzaal van de Brede Bibliotheek. 'Etre et Avoir' Tijdens deze boekenweek wordt in het filmhuis van Artishock drie keer de prachtige Franse film 'Etre et Avoir' vertoond: op donderdag 11 maart, vrijdag 12 maart en zon dag 21 maart. Reserveren is aan te bevelen via telefoonnummer 6029367 op de ochtend van de voorstelling tussen 10:00 en 12:00 uur. 'Soest aan de Seine' is het mot to van de Soester Boekenweek 2004, van 10 maart tot en met 21 maart. Een hoogtepunt in de gezamenlijke activiteiten van de SLAS, Artishock en de Spirituele Kring is de lezing van de auteur Jan Brokken (1949) in de theaterzaal van de Brede Bibliotheek op donder dagavond 18 maart over zijn nieuwste boek 'Zoals Frankrijk was' (uitg. Atlas). 'Nederlanders houden van Frank rijk, niet van de Fransen. Ik ben een uitzondering op de regel, ik ben erg op Fransen gesteld. Ik praat graag met ze. Fransen halen Hanneke Ogilvy bespeelt de tra verso. vecimbel. Het barokorkest staat onder leiding van Maarten Kooij. Vanaf 3 uur worden de bezoe kers ontvangen met een kopje thee of koffie; een belangrijk aspect voor de sfeer van deze concerten. De toegangsprijs bepalen de be zoekers zelf. 10 maart 2004 in deze krant met 88 foto's van Soester winkel- en zakenpanden! De Soester Courant zoekt met spoed Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn van harte welkom. Willaertstraat 49 SS 60958291 Woensdag 17 maart Twee meiden gaan voor het eerst alleen kamperen. Is hun vriend schap wel zo vanzelfsprekend? Wat gebeurt er als er een derde in het spel komt? Samen ruzieën, ij zige stilten om daarna weer in la chen uit te barsten. Ben je altijd eerlijk tegen elkaar? Of mag een leugentje om bestwil best? Vriend schap boven alles. Oftoch niet? Een voorstelling van Theater Du plex, vol humor, dans, zang en spel. Over dansen in je slaap, ver liefd zijn op een krokodil en rap pen aan het ontbijt. Leeftijd: 8+. Duur: 55 minuten. Aanvang: 14:00 uur. Toegang: 4,50. Woensdag 24 maart Sylvia Wardenaar: 'Moeders wil is wet' 'Moeders wil is wet' is een flitsen de, muzikale en humoristische fa milievoorstelling met liedjes, dans jes en sketches. Over vuilniszak ken, voetballen, sleutelbossen en schoolfoto's. Over K3, SMS, BSO en ADHD. Maar vooral over moeders! Want iedereen komt er gens vandaan (de buik van je moe der) en wil ergens naar toe (liefst zonder je moeder). Leeftijd: 7+. Duur: 60 minuten. Aanvang: 14:00 uur .Toegang: 4,50. Kaarten reserveren bij de theaterkassa: SS 035 609 58 29; dinsdag t/m vrij dag 11:00-18:00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. Op maan dag zijn de theaterkassa, receptie en bi bliotheek gesloten. Op zaterdag 13 maart geeft het Toonkunstkoor Hilversum een concert in de Morgenster, Sein- straat 2 in Hilversum. Uitgevoerd worden: Concerto Grosso van G.F. Handel, Cantate nr. 12 van J.S. Bach en 'The Ways of Zion', eveneens van Handel. Aanvang: 20:15 uur. Toegang: 12,50; CJP/Pas65 11,00. Kaarten zijn o.a. verkrijgbaar voor aanvang van het concert. Informatie: §8035-6214404, en info@toonkunstkoorhilversum.nl. In 2000 begon NoName als drive- in-show met evenementen voor scholieren, bedrijven en particulie ren. Binnenkort gebeurt dat ook voor een andere doelgroep: de oudere jeugd oftewel te jeugdige ouderen. In de regio is voor deze groep niet veel te vinden, terwijl er wel degelijk behoefte aan is. Op zaterdag 24 april organiseert No- Name-events, in samenwerking met Radio 10 Gold, het evene ment 'Dance Fever' in Racketcen trum De Geeren in Baarn. Het publiek zal teruggebracht worden naar de echte discotijd, met mu ziek uit de jaren '70 en '80. 'Dance Fever' begint op 24 april om 21:00 uur en eindigt om 02:00 uur. De entreekaarten kosten in de voorverkoop 12,50 (aan de deur 15,00). De verkoop van kaarten begint op maandag 8 maart. Ze zijn vanaf die datum in Soest ver krijgbaar bij Videoland Soest-zuid. Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 77 Zaterdag 6 maart De JazzClub, met Perron 5B onder leiding van Semmy Prinsen, mag door jazzliefhebbers eigenlijk niet gemist worden. De gezellige sfeer Zondag 7 maart Jazzsessie Enthousiaste jazzamateurs van alle niveaus zijn van harte welkom op en de kwaliteit van de muziek vor men de garantie voor een geslaag de avond! Ditmaal heeft Perron 5B als speciale gast de getalenteerde trompettist Gerard Kleijn (van de Gerard Kleijn Group), die met heldere en zoetgevooisde toon zijn instrument met grote overgave weet te bespelen. 'Er zijn veel trompettisten, maar als je speelt zoals Gerard Kleijn, dan behoor je tot de weinigen' (Cees Schrama, Tros Sesjun). Aanvang: 20:30 uur. Entree gratis. deze middag, waarbij zal worden gemusiceerd onder leiding van een sessieleider. Aanvang: 13.30 uur; einde: 16.30 uur. Maandag 8 maart Sigarenverkoper Hennie Ducker ziet tijdens de Tweede Wereldoor log de Engelse geheim agent Dor- beck in zijn tuintje landen. Uiter lijk lijken Ducker en Dorbeck spre kend op elkaar, maar innerlijk niet. Ducker is het prototype van de Hollandse burgerlijkheid, terwijl Dorbeck zich met riskante verzet- spraktijken bezighoudt. Toch slaagt Dorbeck erin ook Ducker voor het verzet te winnen. Ais de oorlog is afgelopen, gelden Duckers illegale praktijken echter niet als verzetsdaden. Is Ducker onschuldig slachtoffer van een reeks misverstanden? Of is hij een zorgvuldig gekozen zondebok? Fons Rademakers geldt als dé ver nieuwer van de Nederlandse cine ma. Het Nederlandse filmpubliek moest het na de Tweede Wereld oorlog doen met toneelmatige kluchten en houterig drama, maar Rademakers was niet bang om te gen heilige huisjes te schoppen. Zijn films waren relativerender, gedurfder - zeker ook op seksueel gebied - en vroegen meer van de kijker. 'Dorp aan de rivier' (1958) kreeg al een Oscarnominatie, maar pas veel later (1986, 'De aanslag') kreeg hij de Oscar zelf. 'Als twee druppels water' werd ruim veertig jaar geleden gemaakt en was - met bijna 500.000 bezoe kers - destijds een groot succes. Vervolgens verdween de film in de kluis, omdat de financier, bier brouwer Freddy Heineken, dat zo wilde. In 2003 werd de film offi cieel opnieuw uitgebracht, zodat nu weer duidelijk is waarom Als twee druppels water' nog altijd wordt gerekend tot de beste Ne derlandse oorlogsfilms. Net als het boek van W.F. Hermans is de film net zo goed een psychologische of zelfs filosofische thriller als een oorlogsverhaal. Wat is de grens tussen goed en fout? Welke daden maken iemand tot held? Het wa ren toen al ongemakkelijke vragen, en ook nu ontbreken gemakkelijke antwoorden erop. Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+: 3,50. Reser veren alleen op de dag van de voorstelling, 10:00-13:00 uur, §8 6029367. Meer informatie op in ternet: artishock-soest.nl. Scène uit 'Als twee druppels wa ter'. BOEKENWEEK 2004 10-20 MAART 2003 hun hart op aan het debat. Met hartstocht becommentariëren ze de politiek, de geschiedenis, de litera tuur, de film. Ze nemen stelling, zoals blijkt uit mijn interviews met de cineast Franfois Truffaut, de absurdistische toneelschrijver Eu- gene Ionesco, de oude dame van de nouveau roman Nathalie Sarraute, de toneelregisseur Patri- ce Chereau, de anarchistische zan ger Leo Ferre. In mijn artikelen over Octave Mirbeau, Louis-Fer- dinand Celine, Albert Camus, Al- berto Giacometti, Simone de Beauvoir, Patrick Modiano, Ber- nard-Henri Levy belicht ik zowel hun werk als het tijdperk waarin ze leefden: het fin de siècle, de Gro te Oorlog, de jaren dertig, het na oorlogse Saint-Germain-des-Pres, de nadagen van het gauiiisme. Van Mata Hari maak ik het symbool van het Belle Epoque. Een maca bere moord in de provincie voert me naar het diepe Frankrijk: aan de hand van Simenon beschrijf ik de kleine bourgeoisie. Ik haal her inneringen op aan mijn eerste be zoeken aan Parijs en aan de jaren dat ik in Bordeaux studeerde. En natuurlijk heb ik het over eten'. Aldus Jan Brokken, zoon van een Nederlands-hervormd predikant, getrouwd met een Fran$aise en in 2002 met zijn roman 'Voel maar' genomineerd voor de Libris-Iitera- tuurprijs. Aanvang: 20:00 uur. Toegang: 7,50, of 5,00 (Vrienden van de SLAS, Artishockers, CJP en 65+). Reserveren: Boekhandel Van de Ven 88 6012419, of Bre de Bibliotheek: §8 6095811. Tijdens de Boekenweek kunt u 's ochtends bij ons aan tafel aanschuiven voor een croissantje met een kopje koffie/espresso en aan het einde van de m iddag schenken we u graag een glaasje wijn /j in aan de feesttafel. Gratis bij aankoop van ten minste 11,50 aan boeken.* Met Spitzen plus een Railrunnerkaartje van 2 euro kunt.u zondag 21 maart de hele dag met de trein. Zolang de voorraad strekt en alleen bij Nederlandstalige boeken. Van Weedestraat 29 3761 CB Soest tel (035) 588 01 22 fax (035) 588 01 21 www.jortgeriusboek.nl

Soester Courant | 2004 | | pagina 9