Soest QcJuduMhcL ïal du livre' in Artishock 'Soest aan de Seine' aruóhocK 7CULTUUR Boekenweekactiviteiten van de Brede Bibliotheek Literair festijn rond 'longlist' Librisprijs ™GJNA10 WOENSDAG 10 MAART 2004 SOESTER COURANT PAGINA 11 'Franse' Boekenweek 2004 Ankie Nolen over de katharen online.com BOEKHANDEL JONGERIUS Zaterdag 13 maart signeert Ankie Nolen van 14.00 -15.00 uur 'Het I and der Katharen* Cultuurfestival: bands gezocht! Marina Stockx zingt EdithPiaf Natuur Nabij DataDidact IVN-wandeling in de Hooge Vuursche Jan Brokken: 'Zoals Frankrijk was' 'Leven als Gort in Frankrijk' E6EKOAa/EEK Soest a/J Seine 'Ëtre et Avoir' Stormloop op Ankie Nolen en haar katharen Jazzconcert met Bik Bent Braam 'Van God los' 2Staan. Ondanks het be- /an allerlei sociale voorzie- ontfermen tot op de dag andaag vooral de kerken )g over hen die het moeilijk a. Maar zo erg als in wat wij eie ouwe tijd' noemen, is :t meer, ondanks alle bezui- iteresseerden in verhalen en /ens over oud-Soest ontvan door lid te worden van de arische Vereniging Soest- terberg ieder kwartaal het ndblad 'Van Zoys tot t', vól wetenswaardigheden Soest-toen. Informatie: van de Poll, 88 6017065. Foto: Eemland Pers i haveloze zwerver op bedel- een beeld dat honderd jaar m in Soest nog was te zien. De 69e Boekenweek wordt vanaf vandaag tot en met zon dag 21 maart in Soest gevierd onder de titel 'Soest aan de Sei- ne', georganiseerd door Artis hock, de SLAS en de Spirituele Kring Soest. liaditioneel wordt zo'n jaarlijks boekenfeest voorafgegaan door een Boekenbal. Dat woord mag om redenen van CPNB-rechten publiekelijk niet gebruikt worden buiten die Amsterdamse organisa tie om. De actieve vrijwilligers in Soest hielden daarom op vrijdag avond 5 maart een 'Bal du Livre' in het Artishock-gebouw, alleen toegankelijk voor de werkende le den. Huisfotograaf Fred Schilder maak te bijstaande foto van de feestvier ders, die allen gekleed waren in het existentialistische zwart van de Beauvoir en Sartre ('Ik ben niet wie ik ben en moet worden wie'ik ben') en Artishock-voorzitter Kees Waagmeester hield een gloedvolle toespraak in het Frans. Het thema van deze Boekenweek is namelijk 'Gare du Nord - ontmoetingen met Frankrijk', wat de tekenclub van Artishock inspireerde tot het Foto: Fred Schilder. maken van schitterende boeken kasten met Franse boekentitels op de muren van de tentoonstellings zaal. Nog te zien tot en met 23 maart. Jan Visser las vier gedichten uit zijn bundel 'De Katharen komen', Dick van der Eist speelde accor deon en zong Franse chansons, Perron 5 B verzorgde de dansmu ziek en ceremoniemeester Dick Koblens las een gedicht van zijn Franse kompaan Kond le Bisck, onder de titel 'De Franse taal spre ken we allemaal'. Jachten bezorging dien u op woensdag om 1:00 uur de Soester Courant >g niet in uw bezit hebt, kunt tot 18:30 uur naar ons kan- or bellen (88 6014152). De ant wordt dan nog dezelfde ond nabezorgd. Belt u Densdag na 18:30 uur, dan int u uw naam en adres op de md van het antwoordapparaat spreken. De krant wordt dan hter pas donderdagmiddag ibezorgd. lesterberg Dor de abonnees in Soester- :rg is het klachtennummer 15-6021841 (C. van Barne- ;ld). Dat nummer kan op Densdag tussen 18:30 en >:30 uur worden gebeld voor ibezorging op dezelfde dag. 2lt u later, dan wordt de Soes- r Courant op donderdag na- :zorgd. ekenweek 2004 (10 t/m 20 art) heeft als motto: Gare du ford, ontmoetingen met inkrijk. Het zal niemand n ook niet verbazen dat de nbeeste activiteiten iets met dit veelzijdige land te maken heb ben; in de bibliotheken en boekwinkels staat iedere dag een ander aspect van Frankrijk in de schijnwerpers: geschiede nis, filosofie, de Franse keu ken, schilderkunst en ga zo maar door. Uitzondering hierop vormt het Boekenweekgeschenk. Dat werd dit jaar geschreven door Thomas Rosenboom (1956), enkele maan den geleden nog te gast in Soest. Hij behoort tot de topauteurs van de hedendaagse Nederlandse lite ratuur, won tot tweemaal toe de Libris Literatuurprijs en is als geen ander in staat een levensecht beeld te schetsen van milieus waar de gemiddelde burger geen weet van heeft. Kortom: er wordt reikhal zend uitgekeken naar Spitzen. Men krijgt het Boekenweekge schenk (zolang de voorraad strekt) i de boekhandel wanneer men ior minstens 12,50 aan Neder- idstalige boeken koopt. boekenweek zoo4 gi ontmoetingen met Frankriik •ZO maart Woensdag 10 maart PVThomas Rosenboom. Het Boekenweekessay, geschreven door Adriaan van Dis, heeft weer alles met Frankrijk te maken. On der de titel Onder het zink, un 'abécédaire de Paris, schreef €an Dis een liefdesverklaring aan Pa rijs, de stad die hij al bijna veertig jaar lang met grote regelmaat be zoekt en waar hij na eerdere mis lukte pogingen nu een jaar pro beert te leven. Probeert... omdat het voor hem een verwarrend pro ces is om zich los te snijden van het vertrouwde en dit avontuur al leen aan te gaan. Van Dis kiest de vorm van een ABC om stap voor stap verslag te doen van zijn pogin gen bij Parijs te horen. Te koop tij dens de Boekenweek voor 2,50 (zolang de voorraad strekt). Dat de NS de Boekenweek spon sort levert dit jaar ook weer wat extra's op. Op vertoon van uw exemplaar van 'Spitzen' kan men op zondag 21 maart volstaan met het kopen van een railrunner (het kinderkaartje van 2,00) om de hele dag met de trein te mogen rei zen. Ook wordt de Thalys ingezet als pfcomotiemiddel: op zaterdag 13 maart zal die het land doorkruisen en op diverse stations stoppen voor een feestje. Nadere informa tie: www.boekenweek.nl. Kortom: De Boekenweek 2004 wordt onge twijfeld onvergetelijk, ofwel inou- Wiablel '35-601 3403 prontosoest.nl fo@prontosoest.nl ieg Al .Vrijdag koopavond. Ankie Nolen. Ankie Nolen weet alles over het katharisme in de 13e eeuw. Ze maakte 2000 foto's van katharen- plekken in Zuid Frankrijk en ver diepte zich in de geschiedenis van deze middeleeuwse sekte. Dat vormt basis voor haar historische reisgids 'Het land der katharen', een uitgave van Aspekt (Perry Pie- rik en Martin Ros) te Soesterberg. Dit is tevens de start van de Boe kenweek in Soest. Ankie Nolen houdt een dialezing en wordt geïnterviewd door Jan Visser. Hij schreef in 1981 de poëziebundel 'De Katharen Komen', waaruit een paar gedichten in de reisgids wer den opgenomen. In de pauze en na afloop wordt wijn geschonken uit het katharenland. Aanvang: 20:00 uur. Toegang: 5,00 (leden, Vrienden van de SLAS, CJP en 65+: 4,00) Reser veren is aan te bevelen: 88" 6033575. Zondag 14 maart Spoordalmonoloog: Houellebecq-vertaler Martin de Haan Sinds Sartre en Camus heeft geen enkele schrijver internationaal zo veel aandacht getrokken als deze auteur van de wereldwijde bestsel lers 'Elementaire deeltjes' en 'Plat form'. Zijn essays, dichtbundels en romans, hoe grappig ze soms ook zijn, geven geen vrolijk beeld van de wereld waarin wij leven. Vori ge week verscheen bij de Arbei derspers de vertaling van zijn con frontaties en bespiegelingen 'De koude revolutie'. 'Weten hoe het is, is een vorm van verzet, als je het zo nog kunt noemen, die zich geen enkele illusie meer maakt', aldus Arnold Heumakers in NRC Han delsblad. Martin de Haan (1966) is essayist, recensent voor de Volkskrant en vertaler van Franse literatuur. Hij woont in Frankrijk. De toegang voor deze zevende Spoordalmonoloog, georganiseerd door de werkgroep Literair binnen Gastvrouw: Sonja Uiterwijk. Pro ductie: Jan Visser. Aanvang: 15:00 uur. Toegang: 5,00 (leden Artishock en Vrien den van de SLAS 4,00). Reser veren is aan te bevelen: 88 6033575. Dinsdag 16 maart Ruud Bartlema over Mare Chagall (georganiseerd door de Spirituele Kring Soest). De schilder Mare Chagall is een fenomeen. Geboren in het Russische Vitebsk, in een milieu dat getekend wordt door het gedachtegoed van het Chassi- disme, een 'Joods mystieke stro ming, begint hij in 1906 op negen jarige leeftijd voor het eerst te schilderen en is dat onafgebroken blijven doen tot aan de dag van zijn dood in 1985. Het bijzondere van zijn schilderkunst is dat de ge voelens en de beelden vanuit zijn opvoeding als kind, opgedaan in de kleurrijke wereld van het Chas sidische Jodendom in die Russi sche provinciestad, zijn leven lang de bron vormden voor wat teke nend en schilderend op zijn doe ken tevoorschijn kwam. Na de ont moeting met de 'moderne schilder kunst' in het Parijs van rond 1910, vond hij zijn eigen vormentaal, waarin hij ons deelgenoot maakt van zijn geschilderde dromen en visioenen. Aan de hand van een aantal bio grafische notities en afbeeldingen van Chagalls schilderijen gaat Ruud Bartlema in op de achter- -grond en de betekenis van deze bijzondere kunstenaar. 'Kleuren van de ziel' noemt hij zijn lezing en maakt daarin een reis langs' het veelzijdige werk van Chagall uit diverse perioden, waarbij de spiri tuele, Joods mystieke kanten een bijzondere nadruk krijgen. De theoloog Ruud Bartlema (1944) is predikant van de Oude Kerk in Soest. Als kunstenaar geniet hij landelijke bekendheid. Hij studeer de aan de Vrije Academie in Am sterdam bij Maarten Krabbé en exposeert regelmatig en in veel plaatsen. Toegangskaarten voor deze bijzon dere lezing kunnen worden besteld via boekhandel van de Ven, 88 6012419. Artishock, 20:00 uur, 5,00/ 4,00. UTOSCHAD STALENHOEF SOEST NIEUWE GRACHT 29 - TEL. 035 - 602 27 44 Tiny en Piet Jongerius Van Weedestraat 29 3761 CB Soest tel (035) 588 01 22 fax (035) 588 01 21 www.boekhandeljongerius.nl Tijdens de boekenweek worden er diverse activiteiten georgani seerd in bibliotheek aan de Wil- laertstraat. Er zijn tentoonstel lingen te bezichtigen met als thema: 'Gare du Nord - Ont moetingen met Frankrijk.' Iede re dag wordt er aandacht be steed aan de verschillende dag thema's, waaronder de Franse keuken, film, filosofie, schilder kunst. Gedurende deze 11 da gen worden er Franse chansons gedraaid tijdens de openingstij den. Boekenweektest Dit jaar is het de Nederlands- Franse cartoonist Bernhard Willem Holtrop, beter bekend onder zijn pseudoniem Willem, die de boekenweektest illus treert. Wereldberoemde romans worden hierin op de hak geno men, de lezer moet de juiste te kening bij de juiste titel zoeken. Willem is bekend van zijn werk voor Propria Cures en Provo. In 1968 vertrok hij naar Parijs waar hij tekende voor satirische bladen en stripalbums maakte. Hij publiceert nog steeds iede re week in HP/De Tijd. In 2000 werd hij onderscheiden met de Stripschapprijs. Het ge schenk wordt uitgedeeld aan alle literatuurminnende leden van de bibliotheek. Bovendien krijgen alle bezoe kers aan de avond met Jan Brokken op donderdag 18 maart, de boekenweektest ca deau. Nieuwe leden Alle nieuwe leden die zich in laten schrijven tijdens de boe kenweek krijgen een voordeel- bon van de Nederlandse Spoor wegen. Deze bon geeft 40 korting op een treinkaartje op een dag naar keuze. Het duurt niet lang meer voor dat het weer 8 mei is, en dat be tekent: Cultuurfestival! Deze keer speciaal op de jeugd ge richt. Het Jeugdnetwerk Soest verzorgt het avondprogramma. Er zijn verschillende optredens, verspreid over de avond, van zowel bands als dj's. Maar ook voor andere acts is er ruimte. Dit alles zal plaatsvinden bij het gemeentehuis, waar een po dium voor de bands en acts wordt ingericht. Ook is er na tuurlijk gelegenheid om wat te eten en drinken. Het belooft een gezellige avond te worden voor iedereen die van popmu ziek houdt. Het Jeugdnetwerk Soest zoekt riog enthousiaste jongeren om een optreden te verzorgen: bands, dj's en anderen die iets kunnen wat ze graag aan Soest willen laten zien." Voel je je geroepen om jouw kunsten te laten zien, stuur dan even een e-mail naar: jeugdnetwerksoest@hotmail.com! Ook kan het Jeugdnetwerk al tijd nog mensen gebruiken die mee willen helpen met het or ganiseren. Als je daar zin in hebt, mail dan ook even. De avond zal feestelijk worden afgesloten door de Soester rockband Black Tuxedo. Bin nenkort meer informatie! lijke Nederlands-Hervormde kerk. Brokken had een andere wereldser belangstelling: hij studeerde jour nalistiek in Utrecht en later nog politieke wetenschappen in Bor deaux. Zijn journalistieke carrière begon bij Ttouwwaar hij van 1972 tot 1975 werkte, waarna hij naar de Haagse Post ging. Hier specia liseerde hij zich in het maken van portretten van schrijvers, musici en beeldend kunstenaars. In 1984 ver scheen zijn debuutroman De Pro vincie die veel lof oogstte en later ook verfilmd werd. Voor de verha lenbundel De zee van vroeger (1986) werd hem de Van der Hoogtprijs 1988 toegekend. Over zijn nieuwste boek zegt Brokken: 'Nederlanders houden van Frankrijk, niet van Fransen. Ik ben de uitzondering op de regel, ik ben erg op Fransen gesteld. Ik praat graag met ze. Fransen halen hun hart op aan het debat. Met hartstocht becommentariëren ze de politiek, de geschiedenis, de litera tuur, de film. In dit boek haal ik herinneringen op aan mijn eerste bezoek aan Parijs en aan de jaren dat ik in Bordeaux studeerde. Ik heb interviews met Francois Truf- faut, Eugene Ionesco, Simone de Beauvoir en belicht hun werk en .e periode waarin ze leefden. En natuurlijk heb ik het over eten'. Brede Bibliotheek, 20:00 uur, 7,50/€ 5,00. Vrijdag 19 maart computeropleidingen Word, Excel, PowerPoint, Access, FrontPage, Internet, Windows, fotobewerking, introductiecursussen, typen, kindercursussen tel. 035 - 6022826 internet: www.datadidact.nl IVN-Eemland houdt op zondag middag 14 maart in Baarn een na tuurwandeling in de Hooge Vuur sche. De start is om 14:00 uur op het parkeerterrein .van Staatsbos beheer aan de parallelweg van de Hilversumsestraatweg, gemeente Baarn. In dit gemengde bos zullen de deelnemers diverse soorten naald- en loofbomen kunnen be wonderen, naast de vele struiken, planten en paddestoelen. De wan deling gaat door een gedeelte van de boswachterij de Vuursche van Staatsbosbeheer. In dit gebied lig gen twee aangelegde vijvers met de toepasselijke namen Kruisvijver en Pannekoekenvijver. Het accent zal liggen op overwintering en vraatsporen. Als bijzondere vogel vermelden we hier de zwarte specht, ook wel de 'houthakker' genoemd om het feit dat hij aan de voet van dode bomen op zoek naar insecten zo ver in de boom hakt, dat deze omvalt. Hakplaat- sen zijn te herkennen aan de lan ge spaanders. Informatie: 88 035-6014410. Donderdag 18 maart Jan Brokken werd op 10 juni 1946 geboren in Leiden. Hij groeide op onder de rook van Rotterdam, in Rhoon, waar zijn vader beroepen werd als dominee van de plaatse- Wilt u de bekendste nummers van Edith Piaf nog eens horen? En live? Dat kan. Op vrijdag 19 maart vertolkt de Belgische actrice en zangeres Marina Stockx de be roemde chansons van de grote dame van de Franse muziek, Edith Piaf, in Artishock. Veertig jaar na haar dood ontroert de prachtige muziek van Edith Piaf nog veel mensen. Marina Stockx, die de hoofdrol speelde in de muziek theater-productie 'Edith Simo ne' is ook een kleine vrouw met een mooie stem in een zwarte jurk. Ze wordt aan de piano begeleid door de getalenteerde pianist Jo Braet. Artishock, 21:00 uur, 6,50/ 4,50. Zaterdag 20 maart Frans eetcafé met Soester wijnboer en schrijver Ilja Gort, accordeon- muziek door Dick v.d. Eist. Voor Ilja Gort is het al Frankrijk wat de klok slaat. In 1994 zag hij zijn lief de voor het Franse leven bekroond met de aankoop van Chateau de la Garde in Bordeaux. Dit verwaar loosde wijnkasteel wist hij binnen een paar jaar om te toveren tot een prijswinnende producent van heer lijke bijzondere wijnen: La Tulipe de la Garde. Tijdens het bijzondere eetcafé zal hij over zijn chateau, zijn wijnen en zijn leven in Frank rijk vertellen. Artishock, 19:00 uur, 19,00/ Met ingang van dit jaar bestaat de 'longlist' voor de Libris Lite ratuurprijs uit achttien titels en niet zoals voorheen uit een wis selend aantal. Om meer aan dacht te vragen voor wat naar de mening van een deskundige jury de beste achttien titels zijn uit de Nederlandstalige literai re fictie van het afgelopen jaar, staan die achttien boeken en hun schrijvers centraal tijdens een groot opgezet literair fes tijn in Paradiso in Amsterdam. Onder de titel 'De Libris Litera tuur Prijs op Zondag, 18 schrijvers, 18 boeken,' komen de schrijvers zelf aan het woord naast uitgevers, redacteuren, boekverkopers (waar onder Trees. Nelissen van Boek handel Van de Ven in Soest), bibli othecarissen, leeskringleiders en scholieren. Op deze middag krij gen de bevlogenheid, de liefde voor het geschreven woord en ob sessie voor de literatuur ruim baan. Tijdens paneldiscussies, podiumin terviews, voorleessessies en ge sprekken met de schrijvers aan de stamtafel kan het publiek kennis nemen van en zelf inhaken op de door de jury van de Libris Litera tuur Prijs geselecteerde boeken. Dit jaar, op zondag 14 maart, vindt de primeur van het festijn plaats. Nadat alle achttien boeken op hun eigen wijze aan bod zijn gekomen, maakt de voorzitter van de jury, Ronald Plasterk, bekend welke zes boeken bekroond worden met een nominatie. Aan een nominatie is een bedrag van 2500 verbon den, dat dezelfde middag aan elk van de zes auteurs wordt uitge reikt. De winnaar ontvangt voortaan in totaal 52.500, waar mee de Libris Literatuur Prijs de hoogst gedoteerde prijs is voor een afzonderlijk literair werk in Neder land en Vlaanderen. Met de 2500 per overige genomineerde komt het totale prijzengeld van de Libris Literatuur Prijs op 65.000, het hoogste bedrag dat aan een titelprijs voor Nederlands talige fictie is verbonden. Het evenement wordt georgani seerd door de Stichting Literatuur 10 1AMTT/1 211AART >:£WVf«F01D£ff Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 77 I Donderdag 11 en vrijdag 12 maart In een bergachtig gehucht in de Auvergne staat een schooltje dat uit één lokaal bestaat. Het telt der tien leerlingen (alle kinderen uit het dorp) die les krijgen van de enige onderwijzer, die tevens schoolhoofd is. Zowel teruggetrok ken op zichzelf, als nieuwsgierig naar de buitenwereld, deelt het. kleine heterogene groepje dagelijks lief en leed. Meester Georges Lo- pez is 55 jaar en heeft nooit haast. Hij bestiert in zijn eentje een school van dertien leerlingen; in leeftijd variërend van vier tot twaalf jaar. Ze zijn afkomstig uit boerenfamilies. Na schooltijd hel pen ze mee in de stal. De stijl van meester Georges is rechtvaardig, streng en ouderwets. De kinderen mogen pas zitten als hij toestem ming geeft, en wie niet doorwerkt moet in de pauze de achterstand inhalen. In de klas van Lopez wordt geluisterd naar de meester. 'Être et Avoir' laat zien wat nodig is voor goed onderwijs: betrokken heid en vooral eindeloos geduld. Lopez leert de kinderen niet alleen lezen en rekenen, maar ook goede Zie voor verdere A rtishock-acti viteiten het Boekenweek-programma manieren: met twee woorden spre ken, conflicten uitpraten en belof ten nakomen. Ook vervult hij de rol van sociaal werker. Van ieder een kent hij de situatie thuis, zodat hij problemen in een vroeg sta dium onderkent. Zo is het platte landsschooltje de tegenpool van de moderne leerfabriek waar onder wijzers op managers lijken en leer lingen zich makkelijk in anonimi teit kunnen hullen. De Franse do cumentairemaker Nicolas Philibert draaide tien weken in het lokaal van Lopez. Hij begon midden in de winter en eindigde op de laat ste schooldag. Op die dag neemt meester Georges voorgoed af scheid van de kinderen. Hij gaat met vervroegd pensioen; wat over blijft is het melancholieke gevoel dat met hem een eeuwenoude cul tuur verdwijnt. 'Être et Avoir' een meeslepend en ontroerend verhaal over een onderwijzer met zijn pu pillen en het avontuur van het le ren lezen, rekenen, schrijven en op een fatsoenlijke manier met elkaar omgaan. Aanvang beide dagen: 20:30 uur. Entree 5,00; CJP/65+: 3,50. Reserveren alleen op de dag van de voorstelling, 10:00-13:00 uur, 88 6029367. Scène u t 'Être et Avoir'. Enkele weken geleden besteedde de Soester Courant aandacht aan het boek van onze plaatsgenote Ankie Nolen, 'Het land der katha ren, een historische reisgids'. In middels is het boek verschenen bij Uitgeverij Aspekt te Soesterberg en blijkt de belangstelling zo groot dat er voor de lezing, waarmee zij vanavond in Artishock de Boeken week in Soest opent, geen kaarten meer verkrijgbaar zijn. Bij vol doende belangstelling zal er een tweede lezing georganiseerd wor den; men kan zich daar voor aanmelden bij Artishock (ffi 6033575). Bij Boekhandel Jongerius aan de Van Weedestraat vindt op zaterdag 13 maart vanaf 14:00 uur een sig neersessie plaats. Ankie zal daar niet alleen haar boek signeren, maar ook met belangstellenden van gedachten wisselen over het onderwerp dat haar zo fascineert dat het geleid heeft tot het schrij ven van deze bijzondere reisgids. Zaterdag 13 maart Deze bigband, onder leiding van de getalenteerde pianist Michiel Braam, heeft de Nederlandse jazz- scene al van veel kleurrijke impul sen voorzien. Componist en pia nist Michiel Braam startte de 13 man tellende band in 1986. Bik Bent Braam speelt meestal zonder playlist. Dat bevalt Michiel Braam het beste. Hij speelt graag met deze band net zo vrij als in een trio. Dankzij de langdurige samen werking leidt Braam z'n vrije mu siceren nooit tot een kakofonische anarchie, maar juist tot een won derbaarlijk homogeen geheel. Tij dens het componeren houdt Braam rekening met de muzikale talenten van zijn muzikanten en brengt op die manier het beste van elke speler naar voren. Hij heeft een voorliefde om ook de uitersten uit de diverse instrumenten te ha len, door bijvoorbeeld de tuba heel hoog te laten spelen en trompet heel laag. Hierdoor heeft de band een uniek eigen geluid. Door het ontbreken van een playlist, een bandleader en tempi kan elke spe ler op elk moment improviseren en afwachten wie er meedoet. Het is elke keer weer een verrassing hoe het uitpakt. Bezetting: Angelo Verploegen, trompet; Eric Boeren, cornet; Wolter Wierbos of Joost Buis, trombone; Hans Sparla, trombone; Peter Haex, tenortuba; Patrick Votrian, bastuba; Jan Willem van der Ham, altsax, fagot; Bart van der Putten, altsax, klarinet; Frans Vermeerssen, tenorsax; Frank Nie- lander, baritonsax of Frank Grat- kowski, altsax, klarinet, basklari net; Michiel Braam, piano; Wilbert de Joode, dubbelbas; Joop van Erven, cocktaildrum. Aanvang: 21:00 uur. Entree: 7,00. Michiel Braam. Prijs en de sponsor van de Libris Literatuur Prijs, de boekhandelsor ganisatie Libris. Het vindt plaats in de Boekenweek en wel op zondag 14 maart, aanvang 13:00 uur, in Paradiso, Weteringsschans nr 6-8 te Amsterdam. Kaarten a 6,50 zijn te reserveren en te koop bij het Amsterdamse Uitburo, Ticket Ser vice Nederland (de grotere post kantoren) en de Librisboekhan- dels. De bekendmaking van de winnaar en de uitreiking van de Libris Literatuur Prijs vinden ver volgens plaats op 27 april 2004 in het Amsterdamse Amstel Hotel. De jury, bestaande uit Ronald Plasterk, Abdelkader Benali, Arie van den Berg, Margot Dijkgraaf en Erik Spinoy, selecteerde uit de in totaal 146 inzendingen de 18 bes te boeken van 2003. Longlist De longlist omvat: A.F.Th. - De Movo Tapes; H.C. ten Berge - Blauwbaards ontwaken; Bernlef - Buiten is het maandag; Hafid Bouazza - Paravion; Herman Franke - Wolfstonen; Arnon Grunberg - De Asielzoeker; Art- hur Japin - Een schitterend ge brek; Mensje van Keulen - Het andere gezicht; Gerrit Komrij - Demonen; Tomas Lieske - Gran Café Boulevard; Geerten Meijsing - Malocchio; Nicolien Mizee - Toen kwam moeder met een mes; Rashid Novaire - Maisroest; Rascha Peper - Wie scheep gaat; Thomas Rosenboom - De nieuwe man; P.F. Thomése - Schaduw- kind; Ernst Timmer - Zwarte ogen; Annelies Verbeke - Slaap! NCRV's verhalenprogramma NachtLicht laat op zondag 14 maart schrijvers horen die op de longlist staan (Radio 1, in de nacht van zondag op maandag). Zondag 14 maart en maandag 15 maart Op twee dagen, 14 en 15 maart, draait in het filmhuis Artishock de succesvolle Nederlandse speelfilm 'Van God los' over de bende van Venlo, begin jaren '90 in de vori ge eeuw. Naast de reguliere voor stelling op 15 maart zal tijdens de voorstelling op zondag 14 maart de scenarioschrijver van de film, Gouden Kalf-winnaar Jean Paul Nelissen, aanwezig zijn. Hij zal voorafgaand aan de filmvertoning door Jan Visser geïnterviewd wor den. Na afloop en in de pauze zal er gelegenheid zijn om met Nelis sen van gedachte te wisselen. 'De beste Nederlandse film van het seizoen.' (Theo van Gogh). De 17- jarige, wat geïsoleerde scholier Stan sluit vriendschap met de drie jaar oudere, kleine crimineel Mai- kel. Als de jongens bij een overval in paniek hun slachtoffer doden, maken ze onbedoeld indruk op het hoofd van de plaatselijke drugs maffia. Voor ze het weten maken ze carrière als zijn doodseskader. "T.in vriendschap wordt door de gebeurtenissen steeds hechter. Al- .een Anna, Maikels vriendin, vormt een probleem. Stan is meer voor haar gaan voelen dan hij zou willen, masr slaagt er toch in haar op afstand te houden. Dan komt Anna erachter waar Maikel zo veel geld mee verdient. Bang gewor den, doet ze een beroep op Stan om haar te helpen weg te komen. Stan moet kiezen tussen Maikel en de doodsbange Anna. Dat moet wel fout gaan. 'Van God los' is gebaseerd op de gebeurtenissen rond de zeer gewelddadige Bende van Venlo, beginjaren '90. Debu terend regisseur Pieter Kuijpers wilde echter niet zozeer een recon structie van deze Limburgse ge schiedenis maken; de film draait vooral om de karakters van Stan, Maikel en Anna. Tygo Gernandt zet als Maikel een psychopaat van jewelste neer. Al les en iedereen in zijn omgeving zet hij naar zijn hand. De rol van Egbert Jan Weeber als Stan is veel minder rechtlijnig: het is een com binatie van onschuld en sluwheid, van kwetsbaarheid en onverschil ligheid. Hoewel je wéét hoe fout het is dat de personages steeds weer hun morele grenzen verlagen, ontwikkel je toch een soort sympa thie voor ze. Kuijpers is er in ge slaagd eindelijk weer een Neder landse film te creëren die je met een naar de keel grijpt en je pas bij de aftiteling langzaam weer loslaat. Aanvang: zondag 14 maart 20:00 uur; maandag 15 maart 20:30 uur. Entree: 5,00; - CJP/65+: 3,50. Reserveren alleen op de dag van de voorstelling, 10:00- 13:00 uur, 88 6029367. Scène uit 'Van God los'.

Soester Courant | 2004 | | pagina 11