1 175 I RGERS Breed educatief centrum De Plantage aan de Smitsweg 'aagd: ir êe Courant Klaarwater wordt eerste 'levenloopbestendige' wijk Ouderen testen hun fitheid k pagina woensdag 10 maart 2004 WAAR KENNIS EN CREATIVITEIT ONTKIEMEN MEER INFORMATIE IELDEN: 601 41 52 Soest 975 jaar, vier het mee! Start wijkbeheer Overhees en Soesterberg m&mimmm Uitgave gemeente Soest Afdeling Communicatie Raadhuisplein I 3762 AV Soest Telefoon: (035) 609 34 60 E-mail: postbus2000@soest.nl Zie ook: www.soest.nl Wie over de Smitsweg loopt of rijdt, kan al zien hoe mooi breed Bezoek www.soest.nl uit het wijkbeheerteam en wethouder Witte, koos uiteindelijk voor deze naam. "We vonden het om de hier al genoemde redenen een hele mooie naam", zegt wethouder Harry Witte Kijk op teletekst, Omroep Amersfoort, pagina's 151 tot en met 173 educatief centrum De Plantage wordt. Nu de buitensteigers zijn afgebroken, kun je het bijzondere raamontwerp van dit centrum al goed zien. De vormgeving is prachtig: net takken in een boomkruin. Nog een paar maandjes en in die Kijk naar Tekst-TV op Omroep Amersfoort Bel de Servicelijn (035) 609 37 28. De servicelijn is 24 uur per dag, zeven dagen in de week, bereikbaar het normale tarief. De servicelijn kunt u bellen voor: algemene, actuele informatie over gemeente lijke zaken, het stellen van vragen over gemeentelijk beleid of andere zaken en het inspreken van meldingen met betrekking tot de woonomgeving. Lees Op 't Hoogt, wekelijks met bekendmakingen elke woensdag in de Soester Courant (abonne menten), maandelijks de voorlichtingskrant eveneens in de Soester Courant (huis-aan-huis ver spreiding). De volgende voorlichtingskrant verschijnt op 12 mei, 16 juni, 8 september, 6 oktober (Begrotingskrant) en 15 december. Voor kinderen van 0 tot 13 jaar wordt De Plantage een gebouw waar je van alles kunt doen, van alles kunt ontdekken en van alles kunt leren boomkruin wordt genesteld. Zes vogels van diverse pluimage bouwen er hun nest. En menig ei zal in samenwerking worden uitgebroed. y es bontgekleurde vogels staan te trappelen: ■openbare basisschool 'De Egelantier', peuter- Seelzaal Pippeloentje, buitenschoolse opvang De pomhut, Mickey's kinderdagverblijf, allerhande Ifobs en activiteiten van welzijnsstichting Balans 2pn. de gemak- en service winkel van Sequenza. Zijn om de nieuwbouw de steigers inmiddels ^gebroken, de samenwerking tussen deze vogels Siaat stevig in de steigers. Zonder hun eigen dentiteit in te leveren, bundelen ze straks vanuit Breed educatief centrum De Plantage hun krachten, waardoor ongekende mogelijkheden ontstaan. WHAT'S IN A NAME? De naam 'De Plantage' geeft niet alleen uitdruk king aan de bijzondere boomvorm van het gebouw. De naam sluit ook aan bij de groene omgeving waarin het gebouw staat en past bij de namen van de omliggende straten. Die. zijn immers allemaal vernoemd naar bloemen. Maar de belangrijkste reden om dit centrum tot De Plantage te dopen is, dat men hier van kleins af aan iets opkweekt. Het klimaat in breed educatief centrum De Plantage is warm, vruchtbaar en speels. Creativiteit en kennis zullen hier moeite loos ontkiemen. De naam is gekozen uit 40 verschillende mogelijk heden; naamsuggesties die naar aanleiding van een kleurplatenactie bij de organisatie binnen kwamen. Een jury, bestaande uit vertegenwoor digers van de deelnemende instellingen, iemand OPENING Wanneer, door wie en hoe breed educa tief centrum De Plantage officieel geopend gaat worden, staat nog niet vast. "We willen er iets heel bijzonders van maken", verklapt projectleider Hans Takacs. "Dit gebouw wordt een prachtige voorziening waar heel Soest straks gebruik van kan maken. En voor de buurt is het natuurlijk ook een j aanwinst. MAG IK EVEN VOORSTELLEN? De verschillende organisaties die vanuit De Plantage gaan werken zijn: Openbare basisschool De Egelantier Mickey's Kinderdagverblijf Stichting Kindercentra Soest Welzijnsstichting Balans en Sequenza Service Gemak De vrolijke folder waarin ze meer over zichzelf en over De Plantage vertellen, ligt nu nog bij de drukker. Wilt u hem thuis ontvangen? Schrijf dan een briefje met uw naam- en adresgegevens naar Projectgroep De Plantage ta v. G.H. de Jong, p/a gemeente Soest, afd. SOW, Postbus 2000, 3860 CA Soest. Mailen mag ook: jongg@soest.nl Stichting Balans organiseert vanuit De Plantage straks ook allerlei wijkactiviteiten. We willen er dan ook een groots openingsfeest van maken. Een feest voor jong en oud. Het feestcomité is al druk doende met de voorbereidingen. September gaat het gebeuren. In die maand wordt breed educatief centrum De 1 officieel geopend." ALLE PARTIJEN OP HETZELFDE AMBITIENIVEAU KRIJGEN De bevolking van Soest vergrijst in een hoger tempo dan de rest van Nederland. Het aantal woningen en voorzieningen is daar echter niet op afgestemd. Daarom hebben de provincie Utrecht en de gemeente in december 2003 een prestatiecontract getekend in het kader van het provinciale programma Wel Thuis! Daarmee verplichten zij zich tot het 'levensloopbestendig' maken van wijken waar veel ouderen wonen. De eerste wijk die wordt aangepast is Klaarwater. SPORTSTIMULERINGSPROJECT OUDEREN VAN START Richard PT Limited 2 2 CRD iternet: www.vankooy.nl gingen voorbehouden, februari 2004. Gem. Inwoners die zorg nodig hebben, willen steeds vaker zelfstandig blijven wonen. Bovendien imen er steeds meer mensen die zorg nodig [ebben. De provincie Utrecht heeft een onder- ioek laten verrichten naar vraag naar en aanbod jan woon-, zorg- en welzijnsvoorzieningen, •aaruit bleek dat er meer zorgwoningen nodig lijn. Hierop heeft de provincie de regeling Wel uisontworpen, een dersteuningsregeling [oor gemeenten om zoge- leten levensloopbestendi- ge wijken in te richten. De gemeente Soest begint oet het levensloopbesten- lig maken van één wijk. Jaarwater bleek bij uit- geschikt voor het programma Wel Thuis!. o'n 35 procent van de bewoners is hier ouder n 55 jaar. Het voorzie- ngenniveau is welis- vaar niet toereikend, naar een aantal rand voorwaarden voor het levensloopbestendig aaken is wel aanwezig, zoals veel groen, een Gevarieerde woningbouw en de aanwezigheid i voorzieningen als alarmering en wachtpost. OVEREENSTEMMING BELANGRIJK Claarwater heeft de functie van 'pilotproject': op 3 van ervaringen die daar opgedaan worden, wordt gekeken naar de aanpassing van andere wijken. Inmiddels is een projectteam samen- gesteld, dat bestaat uit zorginstanties, de Igemeente, bewoners, woningcorporaties, de I Stichting Welzijn Ouderen Soest en andere betrokken partijen. Zij stellen de komende tijd h een gezamenlijk plan van aanpak op. K Projectleider is Rolf Jobse van adviesbureau SOAB in Breda. Hij heeft veel ervaring met j soortgelijke overlegstructuren. "Wij begeleiden f projecten op het gebied van wonen, zorg en wel- zijn. Mijn ervaring is dat overeenstemming tus- i sen alle partijen zeer belangrijk is. We moeten alle partijen op hetzelfde ambitieniveau zien te Projectleider Rolf Jobse in gesprek met bewoners van Klaarwater krijgen, want het plan werkt pas als alle betrok kenen bereid zijn hun schouders eronder te zetten. Ze moeten dit plan gezamenlijk dragen én uitvoeren." ZORGSTEUNPUNT Zodra overeenstemming is bereikt, begint de uit voering van de plannen. "Levensloopbestendig wil zeggen: voor alle groepen in de wijk een goed woonmilieu scheppen. Ondanks een handicap of hoge leeftijd kunnen blijven functioneren in je eigen wijk", legt Rolf Jobse uit. "Dan kun je bijvoorbeeld denken aan een aantal aangepaste woningen voor mensen met lichamelijke gebreken. Maar ook aan een hoog voorzieningenni veau. Winkels en een apo theek in de buurt, en brede stoepen om er te komen. Natuurlijk moet er ook aandacht zijn voor goede dienstverlening: een boodschappendienst bij voorbeeld. Niet zozeer een die de boodschappen naar de mensen brengt, maar de mensen naar de boodschappen. En een buurtrestaurant. Dat is allemaal goed voor de sociale contacten. Uiteraard moet er ook een zorgsteunpunt komen dat 24 uur per dag klaar staat voor mensen. Maar over de precieze invulling moeten we het dus de komende maanden hebben." OOK VOOR KINDEREN Jobse benadrukt graag dat het beslist niet de bedoeling is dat een levensloopbestendige wijk een hele hoge concentratie hulpbehoevenden gaat herbergen. "Er moeten een combinatie komen van voorzieningen voor ouderen en voor zieningen voor andere mensen, dus ook voor kin deren en hun ouders. Dat is goed voor het sociale evenwicht in de buurt." De gesprekken tussen de betrokkenen beginnen in maart. "We hopen dat er eind dit jaar een overeenkomst ligt waar iedereen zich in kan vin den en zich voor wil inzetten", aldus Rolf Jobse. Ook wethouders Krijger en Witte testten hun fitheid (links) lllk wil afvallen, dus het leek me hartstikke leuk om lekker te gaan bewegen. En het was ook hartstikke leuk!" aldus Karei Westerveld, één van de 214 deelnemers aan de fittest, waar mee het breedte sportproject voor mensen van 55 tot 65 jaar in februari van start ging. Het Groninger Actief Leven Model (GALM) is een anderhalfjaar durend project dat mensen tussen de 55 en 65 jaar wil stimuleren om (weer) sportieve activiteiten te ondernemen. De fittest vormt de eerste fase van het project, waarbij de deelne mers getest worden op onderdelen als lenigheid, reactiesnelheid en uithoudingsvermogen. De vol gende fase is het bewegingsintroductieprogram- ma van twaalf weken. In Soest hebben zich hier voor ruim honderdvijftig mensen aangemeld, onder wie Karei Westerveld. "Mijn conditie is hartstikke goed, bleek ook uit die test. Dat komt, ik ben bouwvakker, dus ik loop de hele dag trap op trap af. Maar afvallen ho maar! De diëtisth zei dat ik eens wat anders moest gaan doen, niet altijd dezelfde bewegingen. Dus ik ga straks hoc keyen, tennissen en basketballen." STOK ACHTER DE DEUR Ook Tonny Fugers gaat door naar de tweede ronde. "Ik begin wat later, want we gaan eerst een maand naar Frankrijk, maar het programma is toch gericht op ieders individuele kunnen, dus dat geeft niet." Mevrouw Fugers heeft een druk bezet leven, het bewegen schoot er een beetje bij in. "De stap om bij een sportvereniging te gaan is best groot, zeker op onze leeftijd. Op deze manier kun je met gelijkgestemden aan iets beginnen op je eigen niveau, en je hebt een beetje een stok achter de deur, dat vind ik ook prettig. Een heel leuk initia tief, ik blijf zeker meedoen!" BEWUSTWORDING Rachel Wouters, sportcoördi- nator van de gemeente, kijkt tevreden terug op de fittest. "Met een respons van bijna twintig procent zaten we ver boven het landelijk gemiddelde van tien procent, wat al aan geeft dat het project in Soest aanslaat." Over het niveau van de deelnemers kan ze niet echt oordelen. "Dat was zo uiteen lopend. Er waren mensen die een beetje schrokken van de uitslag, maar ook deelnemers die zichzelf verrasten. Dat is het leuke van dit project, je wordt je bewuster van je eigen fitheid. Ik hoop dat mensen zich realiseren dat ze ook in hun dagelijks leven meer moeten bewegen, wat vaker op de fiets stappen in plaats van in de auto." Dit jaar bestaat Soest 975 jaar. Dat vieren we met een groot aantal activiteiten. Wilt u meer weten? Kijk dan eens op de website van de gemeente (www.soest.nl) of neem contact qp met de secretaris van het Comité Soest 975 jaar, rnevrouw Davelaar, telefoon (035) 602 32 94. innenkort starten er wijkbeheerteams voor Overhees en Soesterberg. In de wijken de Eng, Smitsveen en Klaarwater zijn al wijkbe heerteams actief. Zo wil de gemeente Soest samen met u de leefbaarheid in uw wijk te ver beteren. Het gaat dan over het schoon, heel en veilig houden van uw buurt. Maar ook over prettig wonen, met elkaar. Op verschillende manieren kunt u hier een bijdrage aan leveren. U kunt bijvoorbeeld in een wijkbeheerteam voor uw wijk stappen. Dit is een groep bewoners die zich buigt over onderwerpen die de hele wijk aangaan. Bijvoorbeeld activiteiten voor jongeren of een veilige wijk voor Fietsers en voetgangers. Ook kunnen wijkbeheerteamleden beslissen over het wijkbudget 11.000) dat de gemeente voor Overhees en Soesterberg beschikbaar stelt. Bent u niet zo'n vergadertijger of heeft u minder tijd, dan kunt u toch deel uit maken van het wijkbeheerteam. U kunt dan een onderwerp 'adopteren' en alleen voor dit onderwerp bepaalde zaken uitzoeken, met ambtenaren praten etc. Wilt u maar één keer per jaar iets kwijt over uw buurt, dan kunt u meedoen aan de wijkschouw. Dit is een rondgang door de wijk met mede bewoners, ambtenaren, politie en andere betrokken partijen. U kunt dan laten zien wat u wilt verbeteren. Ter plekke krijgt u antwoord. Wijkbeheer in uw wijk betekent ook dat organi saties (zoals politie, welzijnswerk, woningcorpo ratie, gemeente) die in uw wijk actief zijn, samenwerken om uw wijk leefbaar te houden. Op een wijkavond informeren deze organisaties u over het werk dat zij hiervoor doen. Hiervan maakt de gemeente samen met u een jaarpro gramma voor uw wijk. Wilt u deelnemen aan het wijkbeheerteam in Overhees of Soesterberg? Meldt u aan via onderstaande bon en stuur deze naar postbus 2000, 3760 CA Soest. Heeft u vragen? Uw contactpersoon is: Carrien Eenhoorn, wijkcoördinator voor Overhees, telefoonnummer 609 34 83, eenhc@soest.nl. Benike van der Ploeg, wijkcoördinator voor Soesterberg, telefoonnummer 609 37 15g ploeb@soest.nl. ANTWOORDBON Ik doe mee aan wijkbeheer in Overhees/Soesterberg (omcirkel de wijk waar u woont) Naam: Adres: Postcode: Telefoonnummer:E-mailadres: Ik heb belangstelling voor: Deelname aan het wijkbeheerteam De wijkschouw eenhoom/ploeg/wgi

Soester Courant | 2004 | | pagina 13