Niet praten om te praten en vragen om te vragen Huiselijk geweld hoog op agenda van gemeenteraad op 't Hoogt Kaders stellen, zo werkt dat CEES VERKERK (PVDA) Doelstellingen VERTROUWEN FRACTIE IS BASIS VOOR FRACTIEVOORZITTERSCHAP Kur Een groc buurt d< woensdag 10 maart 2004 - Pagina 2 DUALISME IN DE PRAKTIJK Huiselijk geweld komt steeds vaker voor. Uit recente cijfers blijkt zelfs dat het aantal aangiften in de regio Eemland Noord, waar Soest onder valt, tussen 2002 en 2003 is toegenomen met 88 procent. De gemeente Soest, heeft net als alle andere gemeenten, van het Rijk opdracht gekregen meer te doen aan de bestrijding vin thuisgeweld. In het veiligheidsplan 2004 krijgt huiselijk geweld dan ook, samen met een aantal andere zaken, hoge prioriteit. Fractievoorzitter Ans Mann van Groenlinks is blij met het voornemen om actiever te worden bij de aanpak van het probleem van huiselijk geweld. "Dit onderwerp houdt me zeer bezig. Er zijn veel kinderen bij betrokken, of ze nu zelf worden mishandeld of moeten toezien hoe hun ouders alsmaar ruzie maken en vechten. Vrouwen moeten vaak vluchten, terwijl ze dik wijls niet eens de oorzaak van alle ellende zijn." Uit een landelijke steekproef in november 2003 bleek dat op één dag. 336 keer de hulp werd ingeroepen van de politie voor huiselijk geweld. "Vermenigvuldig dat maar eens met 365", aldus Ans Mann. "Er is in Nederland, ook in Soest, te weinig initiatief om daar iets tegen te doen." In 2003 werd in Soest veertien keer aangifte gedaan van huiselijk geweld. Daarnaast zijn er nog de meldingen, die niet worden geregistreerd. Het overgrote deel van de slachtoffers, vermoe delijk zo'n tachtig procent, schakelt de politie echter helemaal niet in. Ans Mann voelt der halve veel voor een zogenaamde I-loketfunctie. "Als alle instanties, dus de huisartsen, hulpver leners, politie, scholen, en dergelijke samen een netwerk vormen om slachtoffers te helpen, 2ou dat al een flinke stap in de goede richting zijn. Daarbij moet dan degene die als eerste een ver moeden heeft dat er sprake is van huiselijk geweld de zaak aan het rollen brengen. En niet wachten tot iemand aangifte doet, voor er iets gedaan kan worden. Want aangifte werkt in veel gevallen averechts voor slachtoffers, die er alleen maar meer ellende door krijgen." Oorlogen bepalen tegenwoordig het wereldnieuws, terwijl wij in Nederland vluch telingen, die zijn ingeburgerd omdat ze hier al 5 jaar of langer zijn, zonder pardon het land uitzetten. We leven in een vreemde wereld, temeer daar de helft van de Nederlandse kiezers dit onderdeel van het beleid van het kabinet Balkenende ondersteunt! Wat een contrast met de lokale politiek, waar mee ik me sinds enkele maanden mag bezighouden en waar we onder andere discussiëren over de plaats van een school in Soesterberg, het gemeentelijk groenbeleid, de rode contouren, wel of geen huizen voor starters, een speel ruimteplan, wel of geen windturbines, het ver beteren van groene corridors, wel of geen paarden op de Eng, enzovoort!! En dan ben ik nog geen 3 maanden in de Raad of je wordt door een van de meest ervaren Raadsleden gevraagd een column te schrijven voor Op 't Hoogt! Bedankt Wim! Enfin, laten we het maar over mijn doelstellingen tot aan de verkiezingen in 2006 hebben. De PvdA Soest/Soesterberg heeft een heus werk plan vastgesteld met als missie: WERKEN AAN VERTROUWEN. Ik vind het van essentieel belang, dat we het vertrouwen (her)winnen van een belangrijk deel van de Soester bevolking met als ultieme doel een flinke verkiezings winst in 2006. Ep daarmee heb ik mijn belangrijk ste doelstelling geformuleerd! Mijn tweede doelstelling is: Beter Betaalbaar Wonen Wethouder Krol heeft in juli 2003 via de nota Woonbeleid de toezegging gedaan dat voortaan 40% van de nieuwbouw uit betaalbare wonin gen gaat bestaan. Een mooi streven, want de afgelopen jaren was dat percentage nauwelijks hoger dan 4%! Wij zullen de resultaten van wethouder Krol periodiek gaan meten en hebben daarvoor de barometer betaalbare nieuwbouw ontwikkeld. Per half jaar wordt de stand opgenomen. Helaas is de gemeente nog niet in staat haar eigen doelstelling te meten; zij kunnen ons niet informeren over het aantal woningen, dat vol doet aan de criteria voor 'betaalbaar'. In de loop van 2004 hoopt de afdeling Planologie en Bouwen dat wel weer te kunnen, zodat wij onze barometer periodiek kunnen tonen op onder andere onze website: www.soest.pvda.nl Het stokje voor de column geef ik graag over aan de jongste fractievoorzitter van Soest, Margreet van Roomen. RAADS- EN COMMISSIEVERGADERINGEN 15 maart: commissie Bestuur&Middelen 16 maart: commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu 7 maart: commissie Sport Onderwijs en Welzijn 25 maart: gemeenteraadsvergadering 5 april: commissie Bestuur&Middelen 6 april: commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu 7 april: commissie Sport, Onderwijs en Welzijn 22 april: gemeenteraadsvergadering 10 mei: commissie Bestuur&Middelen 11 mei: commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu 12 mei: commissie Sport, Onderwijs en Welzijn 3 juni: gemeenteraadsvergadering De commissie- en raadsvergaderingen beginnen om 19.30 uur en vinden plaats in de raadzaal in het gemeente huis van Soest. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in de hal van het gemeentehuis. LUISTER MEE OF LAAT VAN U HOREN U bent van harte welkom om tijdens de vergadering mee te luisteren vanaf de publieke tribune In de raadzaal. Ook is het mogelijk om aan het begin van de vergadering als inspreker te reageren op zaken die op de agenda staan of iets te zeggen over een onderwerp dat niet op de agenda staat Wilt u gebruik maken van dit spreek recht, dan moet u dat wel uiterlijk op de dag van de vergadering voor 12.00 uur laten weten aan de griffier van de gemeente Soest: (035) 6093 411. De meeste slachtoffers van huiselijk geweld schakelen Karei van Geet (VVD), voorzitter van de voor bereidingsgroep integrale veiligheid, is het met Ans Mann eens. 'Als er aangifte wordt gedaan, zit de politie er bovenop, en dat moet ook. Maar heel vaak wordt er geen aangifte gedaan, ook niet door buren en familie/terwijl dat natuurlijk ook kan. Wij kunnen als gemeenteraad prio riteiten aangeven richting de politie. De overheids- nota 'Naar een veiliger samenleving', die in oktober 2002 verscheen, schept alle ruimte om afspraken te maken met de politie. Meer dan nu het geval is." Met enige regelmaat kunt u op deze pagina lezen over kaderstellende nota's van de gemeenteraad. De Cultuurvisie, eind vorig jaar één van de onderwerpen in Op 't Hoogt, is bijvoorbeeld zo'n kaderstellende nota. Ook over het afvalstoffenbeleid, het integraal veiligheidsbeleid en sociaal beleid zijn kaderstellende nota's opgesteld en zo zijn er nog meer onderwerpen. Maar wat is dat nou eigenlijk, kaders stellen? iKaders stellen' lijkt misschien een beetje een modeverschijnsel in gemeenteland. Dat is het echter niet. Dat u er een paar jaar geleden nog niets over hoorde, heeft te maken met de invoe ring van het dualisme in 2002. Het dua lisme is een nieuwe manier van besturen, waarbij het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad andere bestuurlijke rollen hebben gekregen. De nieuwe rol van de gemeenteraad is volks vertegenwoordigend, kaderstellend en con trolerend. Kort gezegd komt het erop neer, dat de gemeenteraad alleen nog op hoofdlijnen bestuurt, zodat er meer tijd-besteed kan worden aan het contact met de inwoners. De raadsleden vertegenwoordigen immers die inwoners. Door het stellen van kaders geeft de gemeenteraad de hoofdlijnen aan voor het te ontwikkelen beleid. De raad geeft daarbij aan wat de doelstellingen zijn en wat de gewenste maatschappelijke effecten zijn. INWONERS PRATEN MEE Een kaderstellende nota wordt gemaakt door een werkgroep van een aantal raadsleden die betrokken zijn bij het onderwerp, ondersteund door een beleidsmedewerker van de gemeente. Een concept van de nota wordt vervolgens voorgelegd aan inwoners, maatschappelijke organisaties en andere betrokkenen. Zij krijgen dan de mogelijkheid om over het onderwerp mee te praten. De resultaten van dit overleg worden verwerkt in de nota, die tot slot ter vaststelling wordt voorgelegd aan de hele 'gemeenteraad. De uitwerking van het beleid is vervolgens in handen van burgemeester en wethouders. Doordat de gemeenteraad vooraf aangeeft waar aan het te ontwikkelen beleid moet voldoen, houden zij invloed op dat beleid. Burgemeester en wethouders kunnen geen beleid maken, dat niet past binnen de hoofdlijnen die de raad heeft aangegeven. De raad heeft daarom ook een controlerende taak en bekijkt achteraf of aan de vooraf gestelde voorwaarden is voldaan. Joke Mulder was voorzitter van de kaderstellende werkgroep Cultuurvisse Als raadslid hadden ze bet - naast hun gewone baan - al heel erg druk. Maar sinds ze fractievoorzitter zijn van respectievelijk Gemeentebelangen/Groen Soest (GGS) en CDA, moeten Ingrid Koomen-Beerman en Margreet van Roomen hun agenda's helemaal efficiënt indelen. Ingrid vervangt bij GGS Hans van Wuijckuijse, die een nieuwe baan niet langer met het fractievoorzitterschap kon verenigen en Margreet is de in het najaar van 2003 overleden Henk Koning opgevolgd. Soest, maar als ik bijvoorbeeld uit Schiedam moet komen, zal het heus wel eens gebeuren dat ik het begintijdstip van een vergadering niet haal. Tja, dan moet het maar even zonder mij." EFFICIËNT VERGADEREN Ze proberen allebei de reeds in gang gezette koers, dat tijdens raadsvergaderingen de fractie specialisten zelf het woord voeren over hun onderwerpen, voort te zetten. Ingrid: "Een goede zaak, want iedereen heeft zijn eigen spe- •-.viaiflKr.'iï.i-jSï bereiken hier in Soest en dan probeer je daar met elkaar uit te komen, waarbij je natuurlijk je eigen punten zoveel mogelijk wilt inbrengen", stelt Ingrid. 'Als je alleen maar tegenover elkaar staat, komt er niets tot stand", vult Margreet aan. Beiden benadrukken dat het lokale politieke spel ook heel leuk is. "Je bent heel erg betrokken bij alles wat er in Soest gebeurt en maakt keuze over ontwikkelingen die plaats moeten vinden", vertelt Margreet. "Het is niet allen maar saai zoals veel mensen misschien denken. Bij de politiek hoort ook bakkeleien en plezier maken." Ingrid: "We hebben een mooi dorp en het is goed dat we als raad ervpor kunnen zorgen dat het mooi blijft." Allebei waren ze er van tevoren van doordrongen dat zes een pittige klus te wachten stond. Ingrid: "Ik heb het er met mijn man en kinderen over gehad, want het heeft ook impact op je gezin ais je meerdere malen pep week van huis bent. De combinatie van gezin, werk en fractie voorzitterschap betekent prioriteiten stellen. Dat je soms ook kiest voor een avond thuis, want ik wil niet die moeder zijn die alleen maar aan het vergaderen is." Margreet probeert in principe de woensdag- en vrijdagavond vrij te houden om te sporten. 'Al merk ik dat de woensdag er al vaak bij in schiet. Mensen ver wachten vaak datje ergens bij aanwezig bent, zodat bijeenkomsten en vergaderingen zich opstapelen, terwijl je ook nog een privé-leven hebt. Soms moet ik dan ook voor jezelf kiezen. Ik zorg dan wel altijd dat iemand anders vanuit de fractie aanwezig is." Ingrid maakt nu twee jaar deel uit van de Soester raad. Margreet heeft een jaar langer ervaring. Ingrid werkt parttime bij een bank op de afdeling beleggingen en Margreet verricht tijdelijke klussen op het gebied van Personeel Organisatie. Ze is in dienst bij een werkgevers organisatie in de klein- en grootmetaal. "Ik werk - afhankelijk van de opdrachten - vanuit verschillende locaties. Nu zit ik vrij dicht bij cialisme. Ik vind het ook een stukje politieke vernieuwing dat anderen ook het woord voeren." De nieuwe fractievoorzitters zijn voor stander van efficiënt vergaderen. Margreet: "Het is te vaak vragen om te vragen en praten om te praten. Daar moeten we vanaf." Ingrid is het daar helemaal mee eens. "Kort en krachtig de dingen zeggen. Dat is mijn stijl. Ik krijg wel eens te horen dat ik te weinig praat, maar ik ga echt niet iets vertellen wat al gezegd is. Vertrouwen van de fractie is basisvoorwaarde ora het voorzitterschap te kunnen vervullen. Ingrid: "Je moet open met elkaar om kunnen gaan. Als dat niet het geval is, sta je voort durend onder druk en dat is niet goed." Margreet: "Ik wil ook beslist niet het baasje zijn, we gaan als volwassen mensen met elkaar om, waarbij eentje net wat meer sturing geeft." Door het fractievoorzitterschap is het wel afge lopen met de anonimiteit. "Je bent gewoon meer in beeld", aldus Margreet "Je draait als boeg beeld van een partij mee in het politieke spel." GEEN ZWAKTEBOD Discussiëren, kijken waar je elkaar kunt vinden en compromissen sluiten. Voor Ingrid en Margreet is het vinden van een compromis geen zwaktebod. "Integendeel, we willen toch wat Ingrtd en Margreet kiezen ui enkele dilemma's Noorwegen of Griekenland? Ingrid: "Echt een dilemma, kiezen tussen cul tuur en lekker eten en natuur. Griekenland... of toch?" Margreet: "Noorwegen. Rugzak mee, de stilte opzoeken." -» Sushi of hutspot? Ingrid en Margreet: "Absoluut sushi." Auto of fiets? Ingrid: "Fiets, maar soms ook de auto." Margreet: "Auto, fietsen misschien alleen als ik uitga." Politiek: roeping of beroep? Ingrid: "Roeping." Margreet: "Roeping, een uit de hand gelopen hobby." Wijk of dorp? Ingrid: "We werken wel veel wijkgericht, maar toch kies ik voor dorp." Margreet: "Dorp." Raadslid of inwoner? Ingrid en Margreet: "Inwoner." GTSTof Nova? Ingrid: "Nova, of een goede film." Margreet: 'GTST, gewoon heerlijk ontspannen." woensdag 10 maart 200^ DE SCHOOL IN De nieuwste openbare basisschool van Soest heeft een naam gekregen: De Egelantier. Een naam die niet zomaar gekozen is... Kinderen van de Desmund Tutu-school en van de Klimop togen de laatste dag voor de voorjaarsvakantie met een kleurig versierde doos naar het gemeentehuis. Straks in de raadzaal, moest Pinar uit groep 5 van de Desmond Tutu- school zich in die grote doos verstoppen. Zodra Veli en Emre de doos hadden open gemaakt, moest Pinar uit de doos tevoorschijn springen. Het naambord van de nieuwe school in haar handen; een stralende glimlach op haar als wilde roos geschminkte gezicht. TROMPETGESCHAL In de raadzaal waren verschil lende mensen verzameld. Ze zagen Juf Marijke Kemp en Meester Dirk Schuiling hun eigen directeuren en andere juffen die ervoor zorgden dat alles goed verliep. En een mevrouw met krullen, die ze wel eens eerder hadden gezien En natuurlijk wethouder Harry Witte. Hendrik Jan Houtsma van de Muziekschool stond al klaar om met zijn trompet de cere monie te beginnen. Hij zette letterlijk de goede toon: zijn trompetserenade klonk als eer klok en liet gelijk zien dat op die nieuwe school het muziek onderwijs een belangrijke plaats in zal nemen. Evenals drama, tekenen en handenar beid. Vandaar ook dat ze de truc met die versierde doos deden. Een act, die hartstikke kwam precies op tijd stralend elfje uit de doos en hield het h zo vast, dat iedereen die goed Egelantier. Ieder jaar vindt de actie Zon: plaats in de gemeente Soest Zomerschoon is een opruim-, stel- en opknapactie om de bi waarin u woont groener, geze schoner en veiliger te maken. Iedereen kan zich aanmelden 2004 is Zomerschoon voor de op vrijdag 14 mei en op zater voor bewoners. Met ondersta zich aanmelden. U bepaalt zelf hoe en wat u c jaren zijn er verschillende ac zoals zwerfvuil opruimen, bl ten en neerzetten, éénjarigen ten, een buurtfeest organiser scheppen of een anti-honden Op www.zomerschoon.nl vin "Wat voor Zomerschoonplani hebben, we helpen ze graag", der Ploeg, wijkcoördinator bi "Vaak is er niet eens zoveel g beschikbaar stellen van materialen al voldoende. Met enthousiasme krijg je vaak heel veel voor elkaar. De eer ste jaren lag de aan dacht vooral bij het schoonmaken van de buurt; vandaag de dag is het veel belangrijker dat buurtbewoners samen initiatieven ontplooien en elkaar leren kennen. Dan ontstaat vanzelf meer betrokkenheid met de buurt en durven mensen elkaar sneller aan te spreken op bepaalde zaken." Ook in 2004 worden weer straatstuntprij zen uitgeloofd. Organiseert u samen l met de buren iets goeds voor de buurt, J VI 1 z; Naan j Adre I Telef Naar j Ik/wi J Ik/wi Ik/wi Ik/w

Soester Courant | 2004 | | pagina 14