Beginne Mete Soest kiest het luchtruim Uw PC overvol?? Soest 50 jaar geleden m4l Kleurwedstrijd voor kinderen t/m 8 jaar 'Bewegend Beeld' zoekt smalfims Soest(erberg) www.rabobankonline.com Concert Trompetterkorps Der Bereden Wapens Smeeing Ballonfestival bij 975-jarig bestaan DeEem BEZORGERS Kfotoplus, altijd scherp Op vrijdag 19 maart Asbest aangetroffen op basis Irak Meisjesvoetbal Schoeman 035-6036282 WOENSDAG 10 MAART 2004 SOESTER COURANT PAGINA 24 SPECIAALZAKEN In nauwe samenwerking met de 'Stichting Soest 975 jaar' or ganiseren onze bekende plaats genoot en ballonvaarder Rob Wiegers en zijn medewerkers voor het eerst in Soest een bal lonfestival. Ballonvaren is een onvergetelijke ervaring. Al sinds de oudheid dromen men sen van vliegen: zo vrij als een vogel zweven door het lucht ruim, waarbij weidse blikken en prachtige landschappen on der je door glijden. De komende maanden vinden er tal van evenementen plaats in het kader van 'Soest 975 jaar'. Rob Wiegers uit Soest heeft het idee geopperd deze zomer ook een bal lonevenement in Soest te organise ren. Dat soort evenementen vindt jaarlijks in een groot aantal ge meenten plaats en trekt altijd veel toeschouwers. De organisatie van de festiviteiten rond 'Soest 975 jaar' was direct enthousiast en zeg de haar volle medewerking toe. Inmiddels is de voorbereiding voor het evenement in volle gang en als de benodigde vergunningen tijdig verkregen worden zal dit evene ment plaats vinden op vrijdag 28 mei. Indien de weersomstandighe den op die dag ongunstig zijn is de uitwijkdatum vrijdag 2 juli. Historie De geschiedenis van de ballonvaart gaat terug tot de 18e eeuw. In An- nonay (Frankrijk) woonden de ge broeders Joseph en Etienne Mont- golfier; zij waren papierfabrikant. Op een avond zat Joseph voor de open haard en zag dat de rok van zijn vrouw, die daar te drogen hing, opbolde in de rook van het vuur. Hij dacht dat de rook de bolling veroorzaakte. Dat idee liet hem niet meer los. Samen met zijn broer Etienne begon hij te experi menteren met papieren ballons. Op 2 april 1783 lieten ze voor het eerst hun familie getuige zijn van een opstijgende 'rookballon'. Al snel ontdekten ze dat het niet de rook was die de ballon deed opstij gen, maar de warme lucht in de ballon. Enkele weken later slaag den ze erin een ballon zo gevuld te krijgen met warme lucht dat deze tien minuten in de lucht bleef zwe ven. Na dit succes besloten de gebroe ders Montgolfier een ballon op te laten stijgen voor hun dorpsgeno ten. Deze gebeurtenis vond plaats op 4 juni 1783 en werd een groot succes. Niet alleen in Annonay was men enthousiast, ook koning Lodewijk XVI hoorde van het nieuws en wilde het fantastische schouwspel met eigen ogen zien in Parijs. Op 19 september 1783 stroomden in Parijs duizenden nieuwsgierigen toe om te kijken naar de opstijging van een heteluchtballon. Uit veilig heidsoverwegingen was besloten geen passagiers in de mand mee te nemen maar een haan, een eend en een schaap. De ballon legde een afstand af van 4000 meter en de dieren bleven ongedeerd. De ko ning was zeer ingenomen met het experiment. Het plan om een gro tere ballon te bouwen en daarin passagiers mee te nemen wees hij echter van de hand. Dat was te gevaarlijk, naar zijn oordeel. Hij stond wel toe dat de passagiers zouden bestaan uit gevangenen. Mochten zij de vaart overleven, dan zouden ze gratie van de ko ning krijgen. Tegen dit besluit van de koning was aan het hof hevig verzet. Men vond het niet passend dat misda digers de eer te beurt zou vallen als eerste mensen van de aarde pp te stijgen. Pilatre de Rózier stelde zich als lid van de Academie van Wetenschappen ter beschikking voor deze eerste bemande ballon vaart. Ook Markies d' Arlande wist de koning over te halen om als passagier mee te mogen gaan. Op 21 november 1783 was het eindelijk zo ver. De in groten ge tale verschenen toeschouwers hiel den hun adem in toen om 13:54 uur de ballon langzaam en statig van de grond opsteeg en koers zet ten richting Bois de Boulogne. Na 25 minuten landden de twee lucht vaartpioniers, iets meer dan 8 ki lometer buiten Parijs, weer veilig op de grond. Soest als Madurodam Inmiddels is er veel veranderd in de ballonvaart. De ballonnen zijn veel veiliger geworden en worden jaarlijks aan een grondige inspec tie onderworpen. De piloten zijn allen goed opgeleid, hebben veel ervaring en zijn in het bezit van een vaarbrevet. Dit alles onder strenge regelgeving van de lucht vaartautoriteiten. Wat echter niet veranderd is, is het verlangen van de mens om vrij als een vogel te zweven door het luchtruim. Want wat is er mooier dan zwevend bo ven het landschap te genieten van de omgeving? Bossen, weilanden, EENS EEN ARM VAN DE RIJN. Het riviertje de Eem, hetwelk door onze gemeente stroomt, is 'n over blijfsel van een zeer oude Rijn- arm, die bij de huidige Grebbeberg de hoofdstroom verliet. Als een brede, maar ondiepe wa tervlakte bedekte hij eenmaal de gehele tegenwoordige Gelderse Vallei, in het oosten door de Ve- luwse hoogten en in het westen door de Stichtse heuvels begrensd, of, als men wil, gestuit. Vervolgens stroomde hij door het meer Flevo (het begin van de Zui derzee, ter hoogte van het huidige Urk), om dan verder als Flie bij het tegenwoordige eiland Vlieland de Noordzee te bereiken. Mogelijk heeft deze oude Rijntak, aanvan kelijk door Flie geheten, daar het landschap, dat wij nu Eemland noemen, reeds onder Karei de Grote (in 777) als de gouw Flehi- te bekend was. De oude brede Rijnarm werd steeds minder waterrijk en steeds smaller en er vormden zich in de Grebbe zandbanken, die veel wa ter tegenhielden. Ten slotte werd de watertoevoer door verminde ring van de gletschers in de boven- Rijn steeds minder, zodat in de Gelderse Vallei meer en meer land bloot kwam te liggen, al bleven er nog veel moerassen achter, waarin veen ontstond zoals bij Veenend- aal, Woudenberg, Soest, Hoogland e.d. De kleiner geworden Rijnarm kreeg bij de Grebbe de naam Eem of liever Hemur, Emur, Hamer, Soest als Madurodam: zo ziet de Kerkebuurt eruit, vanuit de mand van een heteluchtballon. meren, dorpen en steden trekken aan het oog voorbij en vormen een onuitwisbare indruk. De absolute stilte op hoogte, zo nu en dan ver stoord door de brander. Het geluid van blaffende honden of pratende mensen als je wat lager vaart, het is één groot avontuur. Een extra dimensie is het natuur lijk om een ballonvaart te maken boven de eigen woonomgeving. Je herkent de buurt, de straat waar je woont of werkt. Het is net of je in Madurodam bent. Na de landing en als de ballon weer is ingepakt krijgen alle passagiers hun lucht doop door de piloot en daar hoort uiteraard een glas bruisende cham pagne bij. Als blijvende herinne ring ontvangen alle passagiers een op naam gesteld luchtdoopcertifi caat. Rerserveren De kosten voor dit ballonevene ment bedragen 155,00 per per soon. Bij reservering dient het bedrag uiterlijk 10 mei te zijn overgemaakt op bankrekening 38.22.06.797 t.n.v. Rob Wiegers te Soest, o.v.v. '975 jaar Soest'. Het is mogelijk om als particulier te re serveren, maar ook als bedrijf. Al vanaf 4 of meer personen kan men een eigen mand afhuren. Ook is het daarbij mogelijk een eigen logo via vlag of doek om de mand heen te draperen. Neem gerust contact op indien meer informatie gewenst is. Na reservering dient men op de dag van de afgesproken vaart rond het middaguur naar Rob Wiegers te bellen om te informeren of de weersomstandigheden het toelaten om te gaan varen. Ook zal er op de avond van het evenement een loterij plaatsvin den. Men kan een lot kopen voor maar 1,00 en daarmee kans ma ken op een gratis ballonvaart. De opbrengst van deze loterij wordt geschonken aan een nog nader te bepalen goed doel in de gemeen te Soest. Reserveren kan ook via e- mail. Voor alle informatie en/of reserve ringen: Rob Wiegers Ballonvaart BV, Peter van den Breemerweg 9, 3768 MP Soest, 88 035-6030028, fax 035-6029464; e-mail: robwiegers@wanadoo.nl. Uit de Soester Courant van Vrijdag 12 Maart 1954 Amer, waarin de a-klank of de e- klank een lopend water aanduidt. Vage herinneringen aan deze be namingen leven nog in sommige plaatsnamen voort. De Grebbe of Bisschop Davidsgrift heet bij Rhe- nen nog vaak „Kromme Eem". De naam Amerongen (oudtijds Hemurengel) betekent hoge bouw landen aan de Amer of Eem. On der Renswoude heet 'n buurtschap bij de oude waterloop „Emmink- huizen", d.i. Eem-ing-huizen of de huizen op het bouwland aan de Eem. Dit buurtje ligt werkelijk op een heuvel, de Emminkhuizer Berg. Verder heeft men onder Renswou de aan de Lunterse Beek een boer derij „Overeem". Meer Noord waarts vindt men het dorp Ha- mersveld ('t veld aan de Hamer, Amer, Eem) en nog noordelijker ligt Amersfoort: de voorde of 't veer over de Amer, de Eem. Dat de oude Rijnarm vroeger ook bezuiden Amersfoort inderdaad Eem genoemd werd, blijkt uit een giftbrief van Karei de Grote, gege ven op 7 Juni 777, waarbij hij aan de kerk van St. Maarten te Utrecht schenkt o.a. het landgoed „Lusi- duna" (thans Leusden) in de gouw Flehite, langs de bedding van de Eem, hoewel deze waterloop al daar thans Lunterse Beek heet. Zelfs was die Lunterse beek nog omstreeks het jaar 1000 bevaar baar. Immers in 1010 stierf op het klooster „De Heiligenberg" bij. Amersfoort St. Ansfried, wiens lijk per schip zuidwaarts naar de Rijn werd gevoerd, dus langs de Eem. V( E X C L U S 1 E V E nHnKBlwIXI Kerkstraat 5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax:-035-6029995 De Soester Courant zoekt met spoed Heb je op woensdag tijd om een wijk te lopen? Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn welkom. geen openingskosten, topkwaliteit Kodak Royal Paper 10x15 glans10 t/m 27 maart Van Weedestraat 85 3761 CD Soest T: 035 601 39 17 www. fotoswager. ni De 'Stichting Soest 975 jaar' heeft het plan opgevat om voor de kinderen in de leeftijd tot en met 8 jaar een kleurwedstrijd uit te schrijven uiteraard met als thema het ballonnenfesti- val. De kleurplaten zijn te ver krijgen bij de VW, Steenhoff- straat 9B, bij Broodje van Toontje, Birkstraat 7, en bij de Brede Bibliotheek, Willaert- straat49. De kleurplaat kan ook gedown- load worden vanaf www.luchtbal lonvaart.com. De kleurplaten moeten vóór 15 juni worden inge leverd bij de voorzitter van de 'Stichting Soest 975 jaar', de heer C.J. Vos, Heuvehveg 22, 3761 XP Soest. De 'Stichting Soest 975' jaar heeft aan de kleurwedstrijd een aantal prijzen verbonden die na 15 juni op het terrein van Rob Wiegers worden uitgereikt. Een deskundi gejury - waaronder uiteraard bal- lonvaarders - zullen de kleurpla ten beoordelen op originaliteit. De prijswinnaars en winnaressen krij gen met hun ouders na 15 juni een uitnodiging om de prijzen in ont vangst te nemen. De stichting 'Bewegend Beeld' is na de succesvolle start nog steeds op zoek naar historisch beeldmateriaal op 8 mm. van Soest en Soesterberg. De zoek tocht richt zich vooral op smal films uit privé-archieven. Na de presentatie van de stichting kwam er al snel reactie uit de be volking van Soest. Er is al heel wat materiaal binnengekomen, zoals een processie bij Nieuwerhoek uit ongeveer 1940, een vliegshow en een wandeltocht door Soest van sportclub AGJV uit Soesterberg. In het kader van het 975-jarig bestaan van de gemeente Soest wordt op 19 maart een concert gegeven door het Trompetter korps der Bereden Wapens in de Petrus en Fauluskerk. Er zijn nog enkele kaarten ver krijgbaar voor het concert van het Trompetterkorps der Bereden Wa pens. Het concert wordt aangebo den door de commandant van het Regionaal Militair Commando Midden. Het korps zal licht klas sieke muziek, populaire melodieën en bewerkte marsmuziek ten geho re brengen. De aanvang is 19:30 uur. Toe gangskaarten zijn gratis, maar het aantal plaatsen is beperkt. De kaarten zijn verkrijgbaar bij: VW Soest, Steenhoffstraat 9b, Brede Bibliotheek Soest, Willaertstraat 49, Primera 'Zuid', Zuidpromena de 3 en Primera 'de Beer', Tam boerijn 7. Op 20 maart zal de Top Regio Midden-Nederland bij de heren voor het eerst in Soest haar jaar lijkse steen- en regio turnwedstrijd houden. Deze wedstrijden worden al sinds 1923 gehouden. Alle turntoppers van Midden-Neder land zijn aanwezig om mee te din gen naar de titel. De overallkam pioen wordt 'onsterfelijk', doordat zijn naam in de 'steen van Utrecht' gebeiteld zal worden. De wedstrijd wordt gehouden in Spleasure Cen trum Soest aan de Dal weg en be gint om 9:00 uur. De toegang is gratis. #l^aar oHfïOr^u Het Comité 975 jaar Soest heeft, samen met tientallen organisaties en vrijwilligers, een programma voor 2004 gemaakt voor alle Soes- ters en geïnteresseerden. Een breed scala aan activiteiten zal de revue passeren. Zo zullen er onder meer een cultuurfestival, een boe renbruiloft, een körenfestival en zelfs een speciale rechtszitting wor den georganiseerd. Dit is nog maar een kleine opsomming van het ge hele programma. Vele verenigingen uit Soest en Soesterberg organiseren dit jaar uiteenlopende activiteiten speciaal in het kader van 975 jaar Soest. In 2004 wordt gedurende het hele jaar de eeuwenlange geschiedenis van Soest en Soesterberg tot leven gebracht. Achterliggende informa tie omtrent de activiteiten rond het 975-jarig bestaan van de gemeen te Soest is te verkrijgen via www.soest975jaar.nl Op de voormalige Irakese luchi- machtbasis Tallil hebben Amerika- nen in twee opslagloodsen asbest aangetroffen. Op deze locatie k ook het uit 85 vrouwen en mannen bestaande Nederlandse helikopter- detachement uit Soesterberg ge. huisvest. Uit een eerste onderzoek, dat door de Amerikanen is Inge- steld gaat het vermoedelijk om de niet schadelijke witte en bruine as best. De opslagloodsen werden tot op heden gebruikt voor de opslag van afgewerkte olie, smeermiddelen en water. De twee loodsen zijn ver verwijderd van de leef- en werk omgeving waar de Soesterbergse luchtmachtmilitairen zich bevin den. Mogelijk is het asbest vrijge komen toen Amerikanen de daken van de twee loodsen vervingen. Nederlandse specialisten zullen op korte termijn een eigen onderzoek instellen. De opslagloodsen zijn voorlopig buiten gebruik gesteld. Sportorganisatie Soest heeft sinds dit seizoen ook voetbal voor meis jes van 10 tot 13 jaar. Vrouwen voetbal is bij de club al decennia lang ingeburgerd, maar tot septem ber vorig jaar konden alleen meis jes vanaf 13 jaar aan de bak. Nu is er een jongere groep toegevoegd aan de verenigingsboom. Er wordt elke maandag- en woensdagavond onder leiding van Roy Foeken getraind op de Bos straat-Oost en belangstellenden j kunnen desgewenst eerst een poosje vrijblijvend meedoen. Voor meer informatie: Ingrid Scheffer, 88 6027940 of so.soest@planet.nl Het lijkt zo mooi en dat zaterdagmiddag wordt en meteen ook al de vi: te wezen', een lust voor er mis? Door het haastig inrichten v rium worden alle natuur beetje tegelijkertijd overtre snel sprake van een disb water. En daarvan worden v gaan algen welig tieren. De rijke bak verandert in een groene soep. En dat was h nodig geweest. Voor het su !den van een aquarium, van - dan ook, is naast informatie rijks nodig dat niet iedereen is: geduld. Vissen kunnen b< dezelfde dag of zelfs week c rium is afgevuld, worden ui Er wordt nog vaak gedachi I dat niet zo. Water is ondei I' zich voor ons meestal on Ij afvalstoffen ophopen, terv water tóch giftig zijn (of w omslagpunt bereikt is, ma; Ij klaps ziek. Ogenschijnlijk [Zo ver hoeft het helem I komen. Het sleutelwoord i ■zijn watertesten te koop bij speciaalzaak en aquariums IDe meest gebruikte zijn c strips. Hiervan kunt u t minuut aflezen hoe het me ■gesteld is. Een wiskundekno bij niet nodig, een kind var Ikan het al. Geeft de test aai I stoffen in het water zitten, ■tijdig ingrijpen, nog voor c Izelf problemen van ondervii Als het ballonnenfestival vanwege het weer wordt verplaatst van 28 mei naar 2 juli moeten de kleur platen worden ingeleverd vóór 15 juli. In dat geval worden de kinde ren en hun ouders na 15 juli uitge nodigd voor de prijsuitreiking. Ui teraard wordt rekening gehouden met de vakanties. De prijsuitrei king zal altijd plaatsvinden na het ballonnenfestival. Uiteraard mo gen de kleurplaten ook voor het ballonnenfestival worden ingele verd. De gemeente Soest heeft de stich ting inmiddels gesteund met een subsidie van 15.000. 'Bewegend Beeld' is ook zeer geïnteresseerd in filmpjes over sport, huwelijk, begrafenissen en fietstochten; eigenlijk alle familie films zijn welkom. Vaak onder schat men de historische betekenis van privé-opnamen. Wie materiaal beschikbaar heeft wordt verzocht contact op te nemen met Allard Faas, stich ting 'Bewegend Beeld', p/a Van Lenneplaan 88, 3768XL Soest, 88 6021113; e-mail: info@bewegendbeeld.nl. NIEUWBOUW Soest, Lange Brinkweg Geschakelde villa's met garage Perceelsoppervlak vanaf 348 m2 Inhoud vanaf 450 m3 Koopsom vanaf 464.000,= v.o.n. 035-6015050 Makelaardij Markant Vastgoed Insingerstraat 55 te Soest VRIJSTAANDE VILLA met garage en bijgebouwen. Nabij bos en duinen op ca. I.240 m2 grond. Fijne woning met hoog vakantiegevoel gehalte! Vraagprijs 565.000,- k.k. Nieuwstraat 17 te Soest HALFVRIJSTAAND WOONHUIS met vrijstaande tuin-/werkkamer. Fraaie en diepe zonnige achtertuin. Het geheel is gelegen op 314 m2 grond. Vraagprijs 275.000,- k.k. Kornet 27 te Soest COMFORTABELE MIDDENWONING. Gelegen in kindvriendelijke buurt nabij winkels, scholen en openbaar vervoer. Vraagprijs 237.500,- k.k. Valeriaanstraat 84 te Soest Heerlijk ruime MIDDENWONING met inpandige garage. Direct gelegen aan speelveld met speeltuin. Vraagprijs 240.000,- k.k. Kerkpad NZ 47 te Soest Een van de mooiste WOONBOERDERIJEN van Soest Gelegen op een centrale locatie. Optimaal wooncomfort vindt u hier! Vraagprijs l.l35.000,- k.k. Barchman Wuytierslaan 81-28 te Amersfoort Vrijstaande RECREATIEBUNGALOW gelegen op bungalowpark "Midland Park".Woonopp. ca. 90 m2 op ca. 304 m2 grond. Vraagprijs 167.500,-k.k. Duinweg 3 te Soest HALFVRIJSTAAND WOONHUIS (I948) op mooie locatie in Soest-Zuid. Gelegen op 438 m2 grond. Zeer fraai aangelegde zonnige tuin. Vraagprijs 394.500,- k.k. Willaertstraat 19 te Soest In kindvriendelijk Overhees gelegen MIDDEN WONING met optimale privacy. Ideale woning voor starters of gezin met 2 of 3 personen. Zeer nabij winkels, scholen, openbaar vervoer en park. Vraagprijs 183.500,- k.k. Info: M&M Smeeing 035-6012557 www.smeeingonroerendgoed.nl Wij zijn te allen tijde bereikbaar!!! M&M Smeeing, Soesterengweg 8 Soest, tel.: (035) 6012557 PZ JS30S .-dSoUlf [J Zelf binnen een minuut aflezt zen dat er giftige stoffen aam 'Huisdier van hei verkiezing 20 In samenwerking met renspeciaalzaken en c organiseert de stichti dieren meer mens'in 2( het vijfde achtereenv jaar de 'Huisdier van h verkiezing. Net als vo zijn er drie categorieëi kat en overige huisdi elke categorie worden ren genomineerd, die om de eerste plaats bin categorie. Uit die drie w wordt het 'Huisdier Jaar' gekozen. Vorig ja de titel naar Boxer l Bruinisse. Lars haalt i plaatselijke voetbalver de ballen uit de slooi struiken. Hij geeft nie zijn baas veel plezier, r vermaakt alle spelers porters van de voetl Vindt u ook dat uw ti speciaals heeft gedaar zonder is? Haal dan inschrijfformulier bij i renspeciaalzaak en sci huisdier in voor de 'Y van het Jaar'-verkiezin U maakt dan kans op d€ 'Met dieren meer mens' een digitale camera, e gratis diervoeding en mooie prijzen. De ver gaat op zaterdag 4 o Werelddierendag, van s 1 december sluit de i ving. Meer weten? Neem d kijkje op www.huisdie cialist.nl of de internets de stichting 'Met diere mens': www.mdmm.nl Huisdierenspeci Kijk eens op: www.huisdierenspecialist.i Daar kun je tevens een dierenkaart verzenden n andere dierenvriend - b gratis!

Soester Courant | 2004 | | pagina 22