Verdwenen Soest hervonden Videoclub Realtime gaat van start in Artishock Nieuw begin bij Jasper Mode Soest 50 jaar geleden]) JWSÖËSf Iedereen een kans! .1-4, 'Leve het scharrelvarken?!' www.rabobankonlme.com WOENSDAG 17 MAART 2004 SOESTER COURANT PAGINA 11 ne.com m 25 maart feestelijke opening in filmzaal Kledingbeurs bij de Bron op zaterdag 27 maart Morgenavond in Emmakerk Zaterdag 20 maart 'open huis' Jaaruitvoering Animato Soest Yoetletsel ZATERDAG 20 MAART 2004 TUSSEN 9.30 EN 17.00 UUR Oud Soest. hoef Belettering 34 Soest 035 - 58 80 42I ef.net www.stalenhoef.nl iart 2004 Donderdag 4 maart zat ik de laatste proeven te corrigeren van de Soester Zakenpuzzel 2004. Twee pagina's Soester Courant is 'kamerbreed', een tafel vol. f Klop... klop... De onderhouds monteur van onze centrale verwar- mingscombiketel kwam binnen: ik doe niet meer mee!' Het sloeg niet op onze CV maar op de puzzel. 'En waarom niet?' vroeg ik ver baasd, nieuwsgierig en teleurge steld. 'Wij thuis zijn niet goed in slagzin nen bedenken. En bij alle puzzels gaan alle prijzen altijd naar men sen die dat wel goed kunnen. Zo gaat de gein eraf omdat je nooit een kans maakt iets te winnen.' Ik denk. Ik zeg: 'U heeft helemaal faliekant 100% gelijk.' 'Mooi zo en de combiketel is oké, maar u mag voorlopig alleen koud douchen. Goedemorgen!' Koude douche voor mij dus. Ik ben in conclaaf gegaan met de di recteur en medewerkers van de 'Soester Courant en een jurylid. Ja, het gaat tenslotte om puzzelvcr- nuft. Het is een puzzelwedstrijd, geen gedichtenconcours. De slag zin is (bij hoge geldprijzen) een must van de loterijwet. Op de hoofdprijs na, alle goede inzendin gen op één hoop en de notaris trekt de winnaars. Loten, dan maakt iedereen een kans. Aldus besloten. Olga Goezinnen-Slagter )eze week in Hervonden Soest ben wat beschadigde foto op ansichtkaartformaat van een ;roep jongens met een bal. Een oetbalclub? We gaan op zoek net de weinige gegevens die Echter op de kaart staan ge schreven. We lezen: 1930; de jloeg speelde aan de Birk- straat; B.J. Koppen, Ossen- lamweg 30. \ls de foto in 1930 is gemaakt en Be jongens die daar op staan afge beeld gemiddeld 15 jaar zijn zou den het nu bij leven mannen van omstreeks 90 jaar moeten zijn. vlisschien is er toch een kleine kans dat we alle namen kunnen [achterhalen. In ons archief hebben we een boekje uit 2001 over 75 |jaar bestaan van S.O. Soest. ■En daarin ontdekken we dat voet- Ibalclub 'De Ploeg' het prille begin 1 is geweest van Soest. De vier voor- Ilopers van Soest op een rijtje zijn lgeweest: De Ploeg; DIOS; Be- I Quick; en BDC. I In 1926 werd voetbalclub 'De I Ploeg' opgericht. Midden in de cri sisjaren, waarin de mensen om te overleven hard moesten werken I voor weinig geld en in die tijd nog heil en troost zochten in de kerk. De rooms-katholieke kerk heeft in Soest altijd een voorname rol ge speeld. Denk aan het Groot Gae- sbeeker Gilde en de vier parochies die er in Soest zijn. Het enige dat de rooms-katholieken misten was een eigen voetbalclub. Het was kapelaan Schaepman een doorn in het oog, dat sportieve katholieke jonge mannen gingen voetballen bij de twêe openbare voetbalclubs, Soest en ESVAC (de clubs, die in 1938 fuseerden tot SEC). De kerk was in het begin helemaal geen voorstander van voetbal, maar toen men inzag dat de katho lieke jeugd naar protestantse voet balclubs trok, nam men de touw- I tjes in eigen hand. Kapelaan Schaepman riep op een warme dag in mei enkele jongelui bijeen en een maand later was er een be stuur geformeerd uit de volgende heren: J. van de Werf voorzitter; A.W. van Hofslot secretaris; A.J. Hom penningmeester, C. Volman lid en W. Onwezen lid. Op 29 juli 1926 werd pastoor Vos- senaar erbij gehaald en hij preek te dat voetbal niet het belangrijk ste was in het leven en na hem sprak de heer Versteegen van de inmiddels opgerichte RK Sportfe deratie. Hij waarschuwde die mid dag de jongelui ook nog eens voor de verleidingen van het 'neutrale' voetbal. De naam van voetbalver eniging 'De Ploeg' is afgeleid van het Soester gemeentewapen. Ka pelaan van Wijk zorgde voor een veld aan de Lange Brinkweg en het clubtenue werd vastgesteld met de volgende kleuren: zwarte broek, zwart shirt met gele kraag. Maar toch, al met al was het in de beginjaren sappelen voor de jonge vereniging. Het innen van de con tributie was een groot probleem. In 1930 het jaar dat deze foto is ge nomen, werd er een 'fancy-fair' en 'Rad van Avontuur' gehouden, die voor die jaren het gigantische be drag van 578 gulden opbracht. Maar het innen van contributie bleef moeizaam verlopen. Het kwam dikwijls voor dat een lid wegens achterstallige betaling moest worden geroyeerd. Gevolg: een drastische terugloop van het ledental. Twee jaar later, in 1932, werd op initiatief van voorzitter Van der Weert de naam 'De Ploeg' vervangen door Be Quick, een naam die erg in was in die tijd. Achterliggende reden was dat 'De Ploeg' vaak werd geassocieerd met het onbehouwen schoppen dat ka tholieke jongemannen doorgaans dachten te doen. Het nieuwe veld aan de Birkstraat (achter café De Schouw) zorgde voor nieuw elan in de vereniging. Van die tijd af ging het goed met het katholieke voetbal in Soest. Tot zover de voorgeschiedenis van S.O. Soest. Men schrijft in het boekje heel beeldend dat oprichter kapelaan Schaepman nu na zoveel jaren van achter een wolk vanuit de hemel geamuseerd naar zijn vereniging en al wat zich daar af speelt zou kijken. Precies het doel zoals hij en zijn bestuurders het toentertijd voor ogen hadden. Een springlevende vereniging. Wij voe gen er voorzichtig de conclusie aan toe dat het er ons inziens in de loop der jaren een beetje minder kerk en een beetje meer voetbal is geworden. Namen Wij van Hervonden Soest blijven met een vraag zitten, al hebben we de voetballers op de foto een num mer gegeven maar we weten he laas geen enkele naam. Misschien zijn er die ons dit nog kunnen ver tellen. Reacties op 6012158. U kunt ons ook vinden op: www.verdwenensoest.nl Peuterspeelzaal De Bron houdt zaterdag 27 maart een kleding beurs. Tbssen 10:00 en 11:30 uur is er in het gebouw aan de Wiardi Beckmanstraat van alles te vinden in de maten 56 tot en met 176. Kleding, maar ook klein speelgoed (met uitzondering van pluche pop pen en beesten) voor de beurs kunnen vrijdagavond tussen 19:00 en 21:00 uur worden ingeleverd. Er geldt een maximum van veertig stuks per aanbieder. De kleding moet schoon zijn en er goed uit zien. De opbrengst wordt verdeeld tussen de aanbieder en De Bron. De afrekening vindt de volgende dag om 13:30 uur plaats. Dan kunnen ook de niet verkochte spullen worden meegenomen. Spullen die niet worden opgehaald komen ten goede aan de peuter speelzaal en een goed doel. T* V. 89 Manege De Boshoeve, Jacht huislaan 53, SS 6013457. P.S. Nog even iets rechtzetten be treffende mijn 'puzzelcolumn' van vorige week. Ik beloofde de 89slc foto (manage De Boshoeve) te la ten zien als voorbeeld bij de Soes ter Zakenpuzzel 2004. Door een technische verdwijntruc stond de foto niet bij 't verhaaltje. Hierbij alsnog de 89stc foto. Morgenavond, donderdag 18 maart, wordt vanaf 20:00 uur in de Emmakerk een open avond gehouden over ons eten. Wat eten we? En waar komt dat eten vandaan? In het afgelopen jaar werden we geteisterd door gekke koeien, kip- penvirussen, MKZ en SARS. Beelden van honderdduizenden afgevoerde dieren heeft iedereen gezien. Waar komen die ziektes vandaan? En houdt het verband met onze manier van vlees kwe ken? Volgens de minister wel. Mi nister Veerman schreef rapporten over een nieuwe opzet van de landbouw. Tegelijk komt die nieu we opzet niet erg van de grond. riJD UMG!ifAlTIJD LAAG! I Een nieuw begin - zo kan de I recente 'wisseling van de I wacht' bij Jasper Mode, de be- I kende herenmodezaak aan de I Zuidpromenade, wel genoemd Iworden. De winkel is onlangs van eigenaar gewisseld: Jasper 1 van der Linden heeft zijn plaats I overgedragen aan Louis de IHaas. ■Voor de klanten is Louis overigens Ibepaald geen onbekende, want hij ■werkt inmiddels al ruim driejaar in [de zaak, samen met verkoper Har- Iry Moekotte. Jasper heeft zich wel iswaar teruggetrokken - zijn doch- Iters hebben een andere carrière gekozen - maar voorlopig is er geen reden om de naam van de kaak te wijzigen, vindt Louis. Het blijft dus 'Jasper Mode', zoals de paak al heet sinds 1984 - het jaar flat het winkelcentrum aan de ^uidpromenade werd geopend. [Jasper Mode is een van de weini ge zaken die daar al sinds die tijd gevestigd zijn. Bij zijn vertrek Ivenst Jasper zijn collega-winke liers alle goeds, en vooral een Saamhorig, slagvaardig optreden ioe, om het winkelcentrum - waarvan hij 15 jaar bestuurslid is geweest - levendig te houden. Louis de Haas, zelf afkomstig uit Hilversum en met een jarenlange Irvaring in de herenmode, zet de aak op de vertrouwde voet voort, h de collectie blijft dus de nadruk Éggen op een mix van sportieve en llassiek-zakelijke mannenmode, Bet bekende merken als o.a. Mel- |a, Frans Molenaar, Gardcur en Le Dub, maar daarnaast ook een afwisselend assortiment aan ande re merken. Wat kostuums betreft ^met het accent op 'business') is Jasper Mode ook uitstekend gesor- leerd, maar ook voor de meer 'ca- pual' colberts is veel plaats inge ruimd. Tweemaal per jaar steekt ILouis zijn licht op bij de interna tionale herenmodebeurs in Düssel- ïaorf, waar altijd de nieuwste trends te zien zijn. De nieuwe col- Ilectie biedt ook voor heren heel [wat kleur, stelt hij vast. 'We zien veel nieuwe oranje en groene tin- I ten.' Net als Jasper van der Linden is Louis de Haas van mening dat een Hoe komt een karbonade op je bord? Wat doet een boer? Hoe zit een veehoudersorganisatie daarbij? Wat denkt een econoom daarover? De avond vindt met opzet plaats kort na de biddag voor gewas en arbeid, met enkele gasten die in de veehouderij werken. Er komt één biologische veehouder en een in tensieve veehouder, de voorzitter van de overkoepelende organisatie GLTO en een directeur van de Rabobank. De discussie zal wor den geleid door Koos Postema, bekend van tv-programma's als 'Klasgenoten'. Er komt een ronde met informatie en vervolgens dis cussie in dit panel en met alle aan wezigen. Het panel onder leiding van Koos Postema bestaat uit de heren H. Veldhuizen, voorzitter GLTO Utrecht; J. Porte, directeur Rabo bank Soest-Baarn; A. Hilhorst, veehouder te Soest, en J. Huijgen, biologisch veehouder van de Eem- Iandhoeve in Bunschoten. i-v v SINDS 19^6 h" Nieuw Katoenlook. -Set,.. hoogpolige tapijttegels. 9 kletife" van €10,95 voor €7,25 ciickvanHeugten.nl of bel 0318-571225 voor gratis kleurenbrochure 1000 mJ tapijttegelshowroom Utrechtseweg 4, Renswoude ■Altijd ±200.000 tapi/tcegels voorradig Nieuw v.a. €2,35 p.t. 50x50 ern Op zaterdag 3 april geeft de Soes ter accordeonvereniging Animato haar ja ar uitvoering in de theater zaal van de Brede Bibliotheek, Willaertstraat 49. Er is een zeer gevarieerd programma met het B- en het A-orkest en als intermezzo twee salsadansers. Ook komt Kon- sertzender OPUS Utrecht het con cert opnemen; het wordt later uit gezonden. Het orkest staat weer onder leiding van dirigent Rob Kater. De uitvoering begint om 20:00 uur. De entree is 5,00; voor kinderen en 65+ 2,50. In april volgend jaar bestaat Ani mato 50 jaar. Het bestuur wil dan een orkest vormen met oud-leden erbij én een reünie houden. Wie zich aangesproken voelt kan contact opnemen met Aartje Knol, 38 6010831, e-mail: aartjeknol@hotmail.com, of Mar- loes Phielix, 88 6012633. De in januari van dit jaar opge richte videoclub Realtime heeft een prima start gemaakt. AI op de eerste bijeenkomst, waar zo'n vijftien mensen aan wezig waren, is een korte speel film besproken. Van dit verhaal is een scenario geschreven en de leden zijn enthousiast aan de gang gegaan. De eerste club film is hiermee een feit. Deze korte film zal worden ge draaid op het regiofestival voor vi deoamateurs, de VAVAC. Dat fes tival zal worden gehouden op 17 april in De Bilt. Soest krijgt echter de primeur, de club biedt de kans om de film 'Gehaktdag' als eerste te zien. Tijdens de opnamen voor de Soes ter Cultuurprijs kwam de voorzit ter van Artishock, Kees Waag- meester, al in contact met een van de leden van de nieuwe vereniging. Hij reageerde onmiddellijk enthou siast op het idee een werkgroep videofilmen op te richten binnen Artishock. De videoclub, die op dat moment in oprichting was, heeft hiermee een uniek onderko men gekregen. De club, bedoeld voor de gevorderde amateur, heeft nu twee-wekelijks op donderdag avond de beschikking over de filmzaal. Die is recent opgeknapt en uitgerust met een beamer en afspeelapparatuur. Donderdag 25 maart (aanvang 20:00 uur) is de eerste avond dat de leden van de videoclub gebruik maken van 'hun' filmzaal en dat Een zestienjarig meisje uit Baarn heeft maandagmiddag letsel aan haar voet opgelopen. Dat gebeur de bij een aanrijding op de kruising van de Industrieweg en de Dorres- teinweg. Het meisje reed op haar bromfiets over de Dorresteinweg en werd op de kruising aangereden door een 57-jarige Soester in een bestelbusje. De ambulance ver scheen ter plekke om de Baarnse op te halen en te vervoeren naar ziekenhuis Gooi-Noord. ondernemer in de modebranche altijd achter zijn product moet kunnen staan. 'Dat is hier zeker iet geval. We hebben altijd het accent gelegd op kwalitatief goede kleding, met een goede prijs-kwa- liteitsveihouding, zeg maar: het hogeie middensegment.' Inmiddels heeft hei interieur van de zaak een aantal bescheiden maar goedgeko zen aanpassingen ondergaan, met name in de kleurstelling van de wanden en de plafonds. Open Huis Komende zaterdag - 20 maart - wordt het 'nieuwe begin' gevierd met een Open Huis. van 9:30 tot 17:00 uur. Dan is ook de volledi ge voorjaarscollectie binnen en valt Jasper van de Linden (l.) en zijn opvolger Louis de Haas. Foto: Herman van Dam. er heleboel te zien in de zaak. Wie de collectie wil bekijken krijgt ui teraard een kopje koffie of iets an ders, maar wie aanschaf doet maakt met het invullen van een speciaal formulier ook kans op een (oplaadbare) elektrische scooter. Half mei wordt de winnaar bekend gemaakt. De openingstijden van Jasper Mode^ Zuidpromenade 12 (§2 6023530) zijn: maandag 13:00- 18:00 uur; dinsdag t/m donderdag 9:30-18:00 uur; vrijdag 9:30- 18:00 en 19:00-21:00 uur; zater dag 9:30-17:00 uu.\ man&mode ZUIDPROMENADE 12 3768 EM SOEST 035-602 35 30 wil de club niet geruisloos voorbij laten gaan! Het wordt een feeste lijke opening. Zo zullen er veel genodigden uit de amateurvideo- wereld zijn. Natuurlijk zijn ook de acteurs uit de korte film 'Gehakt dag' aanwezig en zal ook de 'ma king off' van de film niet ontbre ken. Een aantal leden van de vi deoclub heeft al meer gedaan dan alleen werken aan de clubfilm, en ook daar zal e.e.a. van worden ver toond. Kort zal ook worden inge gaan op het komende jaarpro gramma van de videoclub. Als be sluit van de avond zal een indruk wekkende, 30 minuten durende film worden vertoond van de hand van een van de leden, Ivonne Wie- rink. Iedereen die bij deze avond aanwezig wil zijn wordt gevraagd zich aan te melden. Dat kan door een e-mail te sturen aan: info@videoclubrealtime.nl, of even Scène uit de videofilm 'Gehakt dag', gemaakt door Realtime. te bellen naar 8S 035-6014663. Meer informatie is te vinden op de website van de club: www.videoclubrealtime.nl. Kerkstraat 5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 - Fax: 035-6029995 Uit de Soester Courant van Vrijdag 19 Maart 1954 DE VELDSLAG OP DE SOESTER ENG. Waar nu en sinds eeuwen het ko ren en de knollen groeien, op onze Soester Eng, hebben ook al eens de wapens gekletterd en heeft ook mensenbloed de grond gekleurd. We gaan 600 jaar terug, om pre cies te zijn 559 jaar en schrijven November 1355. De nieuwe graaf van Holland, Willem V, voelt zich sterk genoeg om de Bisschop van Utrecht de oorlog te verklaren, er felijk belast als Holland is met de haat tegen het Bisdom. Door geld en goede woorden heeft hij enige Stichtse edelen heimelijk op zijn hand gekregen, w.o. de he ren Arnold van IJsselstein, Jan van Culemborch en Gijsbrecht van Vianen. Willem V rukt met een leger het Sticht binnen, verzekerd van de steun van genoemde heren en nes telt zich bij het dorp Koten, niet ver van Wijk bij Duurstede. Van hieruit houdt hij tot in de verre omtrek geweldige strooptochten, terwijl hij bovendien velen dorpen plat brandt. De Bisschop van Utrecht, Jan van Arkel, kan die smaad niet langer aanzien en brengt enig krijgsvolk op de been en tracht de burgers van de stad Utrecht te bewegen mede op te trekken tegen de ver metele Hollandse Graaf. De heren van IJsselstein, Culem borch en Vianen stoken de Utrech tenaren echter op, om de Bisschop geen hulp te verlenen. Zo kunnen de Hollanders, zonder veel tegenstand het Sticht stropen en plat branden en zij strekten hun strooptochten zelfs uit tot in het Eemland. Eemnes, even wispelturig als steeds in die tijd, kiest de zijde van Holland, doch Bunschoten blijft de Bisschop trouw. Voor straf rukt een Hollands legertje, onder lei ding van de heer Jan van Egmond, tegen Bunschoten op en brandt het ommuurde stadje van toen plat en doodt er 70 burgers. Dit alles moest de Bisschop zo goed als werkloos aanzien, daar hij door afval van de stad Utrecht en van zijn voornaamste edelen geen voldoende troepenmacht bezat. In het begin van 1356 had hij ein delijk 'n vrij sterke legerbende aan genomen om, naar de gewoonte van die tijd, weer wraak te nemen. De Hollandse steden Weesp en Muiden zouden het gelag gaan be talen. Hij viel deze steden aan en bestormde ze met zoveel succes, dat beide stadjes zich na 4 dagen overgaven. Natuurlijk werden ze geheel ge plunderd en in de as gelegd. Dit wraakgericht riep natuurlijk om een nieuwe wedervergelding. De Graaf van Holland weet nog maals 'n krijgsmacht aan te wer ven, waarbij zich vele Naardcrs en andere Gooiers aansluiten. Zij ver zamelen zich in Naarden onder bevel van de Stichtse edelman, heer Gijsbrecht van Nijenrode, die eveneens de Bisschop afvallig is geworden. Op 14 Maart 1356 werd het sein tot de opmars gegeven. Wat was het doel van de wraak? Soest en Amersfoort moesten het ontgelden. In gesloten gelederen trekt het leger, zo snel de modde rige wegen het toelaten, langs de zandweg over Laren en Eemnes op het doel af: Soest en Amersfoort. Weldra is men Soest genaderd, waar een schans en een slot de opmars trachten te stuiten, maar de weerstand blijkt te zwak en vruchteloos. Spoedig rukken de Hollanders Soest binnen en begin nen met plunderen en branden. Als zij de laatste huizen van Soest nabij de kerk zijn genaderd, klinkt het bericht: „de vijand komt". Er wordt verzamelen geblazen en de vijand moet het plunderen staken om zich in slagorde op te stellen. Op de hoge Eng vertoont zich de Bisschoppelijke krijgsmacht en in plaats van een gemakkelijke buit wacht de Bisschoppelijke krijgs macht en in plaats van een gemak kelijke buit wacht de plunderaars en strijd op leven en dood. Zodra de Bisschop had gehoord, dat de Hollanders gereed stonden om op Amersfoort los te stormen, had hij alle beschikbare manschappen daarheen gezonden onder bevel van heer Otto van Laar, Maar schalk van Eemland. Tal van Amersfoorters sloten zich bij hem aan, daar zij bang waren voor plundering van hun stad. Zodra dan ook de vlammen in Soest oplaaiden, achtte Otto van Laar zijn tijd gekomen. Hij wilde de vijand niet binnen de wallen van Amersfoort opwachten, doch manmoedig tegemoet treden. In de namiddag verschijnt hij met zijn mannen op de Soester Eng en tast onversaagd de Hollanders aan. Onbeschrijfelijk is de moed, waar mede de Stichtse mannen kampen en met ongekende vermetelheid vallen zij telkens op de vijand aan om hem terug te drijven. Hardnek kig wordt aan weerszijden gevoch ten en het schijnt een ogenblik, dat de Stichtse zullen winnen, maar opnieuw dringen de Hollanders met de moed der vertwijfeling op. Otto van Laar, die van geen wijken weet, wordt door een pijl gedood en met hem sneuvelen 36 Amers- foortse burgers. De Hollanders hadden de victorie, doch het was een pyrrus-overwinning, een zege praal, welke feitelijk een zwaar ver lies betekende. Wat was er voorgevallen? Bij het begin van de slag reeds werd hun aanvoerder Gijsbrecht van Nijenrode zwaar gewond „ende was vol.nae doot op piecken snellich wegghedragen. Door wey- den ende broecken moerassen ende omwegen bergde men hem ende quam behouden met hem binnen Naerden, roepende Victo rie, Victorie". Die victorie was niet zo heel groot, daar men het hoofddoel van de strooptocht, Amersfoort, niet had bereikt. Beide partijen sloten in datzelfde jaar vrede verhaalt de geschiede nis. Van het leed van de inwoners van Soest - voor de zoveelste maal plat gebrand - verhaalt de geschie denis niet.

Soester Courant | 2004 | | pagina 11