urfit Straks meer vliegtuigen over straat Vijftig jaar 'klachtenclubs' vliegbasis 'PORT dmaster Irandweercommandant Udo '5 dienstjaren bij Hypsos KERKDIENSTEN Harmonieorkest Odeon laat 27 maart van zich horen MEDISCHE DIENST Inschrijving volleybal kan nog tot 22 maart 3AG1NA 1? selb.v. >ort iLDRUKKERIJb.v. mm tKER en ietechniek W*ODA WOENSDAG 17 MAART 2004 loq Cursus vilten en sieraden maken Meditatiedienst met maaltijd 'delen en helen' Dvd's uit winkel bij ramkraak Hoge Amerikaanse onderscheiding voor overste Vier adressen keuringen voor rijbewijs Klachten bezorging Soesterberg Senioren krijgen uitleg sluiting van secretarie Coördinator voor klachten ov en de Regiotaxi ESTE1NWEG 72b '63 LL SOEST oon: 035-60X2883 035-6013606 a/ uw infrastructuur grondwerkzaamheden atlngswerkzaamheden Rioleringen Sloopwerkzaamheden intwerp infrastructuur ng - 480 22 44 - 480 25 20 iLLATEUR ;rwarmirig illatie 5-601 24 72 ystemen www.fischer.nl I666 Birkstraat 93 - Soest Tel. 601 23 54 Seukeniaan 46 - Soest Tel. 601 20 65 Van Weedestraat 46A Soest - Tel. 601 38 77 rothestraat 35 - Soest 5) 601 6033 5) 601 37 05 ejongaccountants.nl lejongaccountants.nl RILLEN PREGEN SLITTEN STANSEN NUMMEREN 70 - 3765 GG Soest i (035) 601 60 30 1 - 3762 KA Soest (035) 603 06 24 "ELEFOON 035 - 6010344 inkenl 124 90 beek jrantiemakelaars 32 Telefoon 035 - 601 13 04 v holenmolenbeek.nl SOEST VIANEN ZEIST telematica service en onderhoud sprinklertechniek ■4343200 - www.unica..nl 30UWADVIES B.V. ;he keuringen o.g. ding el. 035-602 31 13 or telecommunicatie 'oor mobiele communicatie 27-29a, Soest, efax 035 - 6091009 telecom.nl s Golfkarton 26 - 3762 EC Soest 35 - 609 53 00 35 - 609 53 11 V PACKAG/NG ARTON I DISPLAYS Tel. 033-4(543060 - Fax 033-44561683 machine onderhoud 65 GD Soest www.td-support.nl SOESTERBERGSE ÜCOURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Een vliegtuig op straat trok vroeger net zo min belangstel ling als nu een toestel in de lucht. Dat is niet zo verwonder lijk; vroeger geloofde nauwe lijks iemand dat de inderdaad wrak uitziende bouwsels van hout, draad en linnen de lucht n konden, laat staan dat ze er oor langere tijd zouden kun nen blijven. Zag men dus vroe ger vooral toestellen op de ïrond, tegenwoordig houden de meeste zich in het luchtruim op en is ongeacht welk toestel op de grond een bezienswaar digheid. De massale belang stelling op de open dagen van de koninklijke luchtmacht be wijzen dat, en in mindere mate ook de vliegtuigtransporten over de weg. Nu komen die niet zo vaak voor als vroeger en als het al gebeurt, moet dat een bijzondere reden hebben. Bijvoorbeeld als het Mili taire Luchtvaart Museum een toe stel aan z'n collectie kan toevoe gen. Het ziet er naar uit dat vlieg- luigtransporten over de weg straks heel vaak zullen voorkomen, na melijk wanneer het museum ver buist naar de vliegbasis, zoals in de Dedoeling ligt. De hele verzame ling kan dan terug naar de plek waar het allemaal begon, de vlieg basis Soesterberg. De verhuizing is mogelijk zodra de basis, de baker- nat van de militaire luchtvaart, is ppgeheven. Vliegtuigtransporten over de weg cwamen vroeger, vooral in de be ginjaren van de luchtvaart, veel vaker voor dan tegenwoordig. Er waren maar weinig geschikte ter zinen die als start- en landings- ilaats gebruikt konden worden. Eigenlijk was alleen Soesterberg :en echt vliegveld, althans als zo danig aangelegd. In de beginjaren konden de toestelletjes van hoofd-' zakelijk hout, linnen en draad niet :ulke grote afstanden afleggen. Toestellen uit het buitenland waar over de Luchtvaart Afdeling LVA) op Soesterberg de beschik king kreeg, bijvoorbeeld doordat beslag genomen werden vooral in de Eerste Wereldoorlog) n geïnterneerd, werden dan ook Tieestal per trein aangevoerd. Ze wamen aan bij station Huis ter leide aan de Amersfoortseweg. De spoorlijn daar bestaat niet neer, wèl het stationsgebouw. Het was jarenlang in gebruik als café The Spitfire en is nu ingepast in noderne nieuwbouw. De gedeelte- ijk gedemonteerde toestellen wer- ien met mankracht op een opleg- ;er geladen, een houten, open een- kar met twee achterwielen. Eén van de eerste toestellen die daar na de Eerste Wereldoorlog >er trein werd aangevoerd, was de Albatros, een Duits toestel. Het vas in 1919 door luitenant G.A. (oppen was uitgekozen voor de inieke vlucht die hij wilde maken n die op voorhand al in de hele vereld volop in de belangstelling itond: naar Nederlands-Indië. Het vas voor die tijd al een hachelijke mderneming, maar wie nu het ioestel bekijkt waarmee die vlucht :ou worden gemaakt, kan zich ei- ;enlijk alleen maar afvragen hoe mand het in z'n hoofd haalde, lat staan aandurfde om met een iestel als de Albatros zo'n wereld- ducht te maken. fgezier. van het feit dat naar hui dige maatstaven het toestel niet eens als luchtwaardig zou worden beschouwd, hooguit om het als experiment onbemand van een heuvel te duwen en enkel om te kijken of het wel kan vliegen, acht te men het toen al nauwelijks mo gelijk zo'n grote afstand af te leg gen. Temeer omdat het vliegtuig aan zeer uiteenlopende weersin vloeden bloot zou staan en men er absoluut nog geen weet van had hoe het zich zou houden onder de zich steeds wijzigende omstandig heden. Koppen had echter zijn zinnen op de Indië-vlucht gezet en zette zijn plan door. Het kostte veel voorbe reidingen en een feilloze organisa tie. De route moest van tevoren helemaal vaststaan en onderweg zouden geen problemen mogen ontstaan door gebrek aan benzine. Op bepaalde punten onderweg werd dan ook voldoende brandstof opgeslagen, zodat het toestel daar kon tanken. Tenslotte was men zover dat de vlucht kon beginnen. Het afscheid werd al gefilmd, maar nog voor het toestel het luchtruim had kunnen kiezen, werd de vlucht op de valreep afgelast. De oorzaak was niet van techni sche noch van organisatorische aard. De enige reden was dat de Engelsen geen toestemming gaven om met een toestel van Duitse makelij -de Eerste Wereldoorlog lag nog vers in het geheugen- over Engels grondgebied te vliegen en al helemaal niet om de noodzake lijke tussenlandingen te maken in de Engelse koloniën. Omdat de tocht niet gemaakt kon worden zonder Brits koloniaal gebied te passeren, bleef de Albatros aan de grond. Het was een bittere pil voor Kop pen. Hij was echter een doorzetter en liet zich niet van zijn plan af houden. Het duurde niettemin tot 1927 voor hij de wereldberoemde Indië-vlucht kon maken, niet met een Albatros maar met een Fok ker. Die kreeg de naam De Post duif, want er gingen geen passa giers mee, alleen poststukken. De Postduif is overigens nooit op Soesterberg geweest. De vlucht naar Indië begon en eindigde op Schiphol. Van daaruit zou de Post duif naar Soesterberg vliegen voor de huldiging van de bemanning - behalve Koppen waren dat G. Frijns en S. Elleman-, maar door een technische storing moest het toestel op Schiphol aan de grond blijven. Met een ander toestel kwam het drietal aan. Het werd uitbundig onthaald. Een jaar later werd in Soesterberg een straat naar Koppen vernoemd. Jan Udo, sinds 1999 postcommandant van het brandweerkorps in Ippesterberg, vierde onlangs zijn 25-jarig jubileum bij Hypsos. Daarvoor i Was er 's middags een feestje georganiseerd, waarbij hij o.a. werd toege sproken door algemeen directeur Johan van den Water. Hij werd, zoals \gebruikelijk, op ludieke wijze thuis opgehaald: met een Aupingbed op een iaanhangwagen door het dorp. Ook zijn vrouw Christine en de zoons l Martin, Jeroen en Melchior waren erbij. Jan Udo heeft zich in de afgelo- pen kwart eeuw bij Hypsos verdienstelijk gemaakt als inkoper, bedrijfs leider en calculator/projectmanager. Hij is ook hoofd van de BHV be drijfshulpverlening) bij Hypsos. De vliegtuigen oogden toen wat steviger dan in de beginperiode, toen bij wijze van spreken een toe stel 'met naald en draad' in elkaar werd gezet. Soesterberg was trou wens bekend om z'n eigenbouw toestellen. Vliegtuigen die waren verongelukt, verhuisden nooit naar de schroothoop. Elk onderdeel er van dat nog bruikbaar was, werd gedemonteerd en uit de onderde len van al die gecrashte toestellen samen werd weer een compleet exempiaar in elkaar gezet. Van de eerste commandant op Soester berg, de kapitein H. Walaart Sacré, stamt de historische vraag aan ad judant B.J. Boevink (De Ouwe) van 'de fabriek' "Kun jij hier een vliegtuig aan bouwen?" toen hij bij hem kwam met een bout. Duide lijker dan door deze vraag kan nauwelijks worden aangegeven dat schaarse middelen voor het perso neel van 'de fabriek' voldoende waren om er een voor die tijd luchtwaardig toestel van te maken. Al bleef het voor de gewone man een wonder dat 'die dingen' vlo gen. Toen was een vliegtuig in de lucht een bezienswaardigheid. Te genwoordig is dat een vliegtuig over straat. Op dinsdag 23 en 30 maart, van 19:30 tot 21:30 uur, kunnen be langstellenden in dorpshuis Burg stede deelnemen aan de cursus vil ten. Op deze avond wordt volgens een zeer oude techniek met water, zeep en viltwol in overleg met de docent een mooi werkstuk ge-, maakt. De kosten voor deze avon den bedragen 10,- en materiaal kosten. Opgave kan bij Dorpshuis Burgstede tel. 0346-351975. Verder is er op donderdagavond 25 maart van 19:30 tot 22:30 uur de cursus sieraden maken. Cursis ten hebben op deze avond de keu ze om uit verschillende soorten kralen en materialen een ketting te maken, zodat zij verzekerd zijn van een absoluut uniek sieraad. De kosten bedragen 27,50 inclusief basismateriaal. Eventuele luxe materialen, zoals Swarovski stenen kunnen tegen een geringe vergoe ding ook worden gebruikt. Opga ve kan telefonisch via 0346- 351975. Onder het motto 'Samen vieren' wordt op vrijdag 26 maart in de Vredekerk aan de Generaal Win kelmanstraat een meditatiedienst met sobere maaltijd gehouden met als thema 'delen en helen'. Het is een gemeenschappelijk initiatief van de Carolusparochie, waar de sobere maaltijd en de meditatievie ring tijdens de Vastenperiode be kend zijn, en de Vredekerk, waar zulke bijeenkomsten onbekend zijn. Iedere gemeenschap heeft zijn ei gen thema in deze 40-dagentijd. Een tijd van inkeer. Wat houd je dagelijks zoal bezig, vooral deze tijd van het jaar. Wat roept het thema 'delen en helen' op. Een meditatiedienst met mu ziek, een lied of'een gebed, een eigen levenservaring of symbool. Vooral geen discussie, alles wordt respectvol behandeld. De avond wordt voortgezet met een sobere maaltijd, die niet som ber is. Een maaltijd om even stil te staan bij de betekenis van het woord delen. De Vastenmaaltijd is eenvoudig en voedzaam en geeft' een idee hoe een maaltijd er uit ziet in de arme landen en probeert mensen te betrekken bij het lot van anderen voor wie eten geen van zelfsprekendheid is. De maaltijd is gratis, maar een vrijwillige bijdra ge is welkom. Deze opbrengst is bestemd voor de volgende projec ten: Maak heel wat gebroken is voor Ruanda, en Vast iets om te delen voor de Dayak-bevolking op de Kalimantan in Indonesië. Wie wil deelnemen aan deze vie ring en maaltijd steunt beide pro jecten. Deze avond begint om 18:00 uur in de Vredekerk. Be langstellenden kunnen zich hier voor opgeven bij: Conja Sebek, tel. 352862, Jannie Barlo, tel. 352475, Lidy Hoogenkamp, tel. 352572, uiterlijk tot woensdag 24 maart. Generaal De Jong speldt overste Kustner de hoge Amerikaanse on derscheiding op. Foto: Koninklijke Luchtmacht In een winkel aan de Amersfoort- sestraat is zondagavond een ram kraak gepleegd. Tegen midder nacht reden de daders met een auto dwars door de glazen toe gangsdeur. Vermoedelijk waren ze op zoek naar dvd-spelers, maar ze troffen lege dozen aan. Wel namen ze een aantal dvd's mee. De poli tie Eemland noord heeft de zaak in onderzoek en verzoekt eventuele getuigen haar te bellen, tel. 0900- 8844. Zaterdag 20 maart zondag 21 maart Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 deken F. Zwarts en pastor B. Tieman; eucharistievie ring (vormsel); gemengd koor Samen op Weg (PKN), Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 H.D. Go§seth Een foto uit 1919 gemaakt bij het spoorwegstation Huis ter Heide (later café The Spitfire aan de Amersfoortseweg). Het toestel van het type Albatros waarmee Koppen de eerste Indië-vlucht zou maken, wordt op de aanhanger van een vrachtwagen geladen met bestem ming Soesterberg. Foto: archief Eemland Pers De Commandant Tactische Lucht macht, generaal-majoor Hans de Jong, heeft de Amerikaanse 'Bron- ze Star' opgespeld bij de 47-jarige luitenant-kolonel Theo Kustner. Deze bijzondere Amerikaanse on derscheiding is overste Kustner toegekend door Generaal Hal Homburg, commandant van het Amerikaanse Air Combat Com- mand. Het is de eerste keer dat een militair van de Koninklijke Luchtmacht de 'Bronze Star' krijgt uitgereikt. Kustner krijgt de onderscheiding voor de uitmuntende wijze waarop hij zijn werkzaamheden heeft ver richt als commandant van de 376th Expeditionary Operations Group, tevens plaatsvervangend commandant van de 376th Expe ditionary Wing, op de vliegbasis Manas in Kirgizië. Volgens gene raal Homburg heeft Kustner in belangrijke mate bijgedragen aan de effectiviteit van Operatie Endu- ring Freedom en daarmee het suc ces van de strijd tegen het Taliban regime en Al Qaeda terroristisch netwerk. De Amerikaanse gene raal noemde daarbij vooral het succes van Kustner om Franse, Spaanse, Australische, Deense, Italiaanse, Noorse, Nederlandse en Amerikaanse eenheden te laten samenwerken als één team en noemde een aantal specifieke voorbeelden waarbij het leider schap en de deskundigheid van de overste een doorslaggevende rol speelden. Kustner heeft voordat hij naar Manas in Kirgizië werd uitgezon den een week lang met collega F- 16 vliegers vanaf vliegbasis Soesterberg met F-16's afkomstig van Twente mogen oefenen. Over ste Kustner was van januari tot april 2003 werkzaam op Manas in Kirgizië. De 'Bronze Star' is een hoge Amerikaanse onderschei ding, die wordt uitgereikt aan Amerikaanse militairen voor he roïsch of uitzonderlijk verdienste lijk optreden tijdens een conflict. De onderscheiding is destijds inge steld door president Franklin D. Roosevelt in 1944. In 1962 maak te president John F. Kennedy het mogelijk dat ook bondgenoten van de Verenigde Staten de medaille konden krijgen. Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 880900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, S030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, 88352467; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Destijds ooit begonnen als volleybaltoernooi tussen straten, is het straatvolley baltoernooi in Soesterberg inmiddels uitgegroeid tot een gezelligheidsevenement waaraan ook andere teams kunnen deelnemen. Nu kunnen zich ook teams in schrijven, waarvan de spelers op de een of andere manier een binding hebben met elkaar, bij voorbeeld als familie, als straat, als horecabezoeker of als colle ga's. Voor deelname aan het toer nooi in Soesterberg staat de in schrijving nog open tot maan dag 22 maart. Het toernooi wordt gehouden in de Banning- hal aan de Banningstraat op dinsdag 12, dinsdag 20 en za terdag 24 april. Inschrijven is mogelijk voor teams op presta tie- of op recreatieniveau. De tweede volleybalavond, dinsdag 20 april, is in zoverre een bijzondere avond dat dan een verloting op het program ma staat. De slotavond, zater dag 24 april, bestaat uiteraard uit de finalewedstrijden, ge volgd door een feestavond met live muziek. Kortom, het belo ven weer gezellige sportwed strijden te worden, die door het succes van voorgaande jaren een vaste plaats hebben gekre gen op de evenementenkalen der van Soesterberg. Teams kunnen zich inschrijven in de Time Out Bar in de Ban- ninghal, bij de Plus Markt aan de Rademakerstraat en in dorpshuis Burgstede aan het Dorpsplein. Op zaterdag 27 maart zal het har monieorkest van muziekvereni ging Odeon uit Soesterberg weer muzikaal van zich laten horen. Op die avond geeft het orkest z'n voorjaarsconcert. Het vindt plaats in het sfeervol le Officierscasino aan de Kampweg in Soesterberg, aan vang 20:00 uur, zaal open van af 19:30 uur. Het orkest onder leiding van de gedreven dirigent Gerrit de Weerd is er opnieuw in geslaagd om het publiek te trakteren op een avond vullend programma. Naast een aantal belangrijke werken uit de tijd van grote componisten, zoals Prokofiev, heeft Odeon die avond ook een aantal werken van het he dendaagse genre op het program ma staan. Het publiek kan op 27 maart onder meer genieten van de uitvoering van het muziekstuk 'Romeo en Julliet' en het gepas sioneerde werk 'Armenian Dances'. Daarnaast Iaat Odeon ook muziek uit een aantal bekende musicals horen, waaronder 'Les Miserables' en 'The Lion King'. Uniek aan dit concert is het optre den van het octet van de vereni ging, een bijzondere formatie be staande uit acht zeer ervaren mu zikanten die inmiddels jarenlang bij Odeon spelen. Het octet heeft inmiddels een aantal malen van zich laten horen binnen en buiten de regio, onder andere tijdens de uitreiking van de Soester Cultuur prijs 2003 in de raadzaal van het gemeentehuis. Vele positieve reac ties waren het gevolg. Het bijzon dere samenspel van deze musici staat dan ook garant voor een boeiend optreden tijdens dit voor jaarsconcert. Bovendien geeft ook een solist acte de presence. Dit keer is het een bekende muzikant van de ver eniging, namelijk Sergio Hamers lag. Sergio is ooit begonnen met klarinet spelen bij Odeon en in middels uitgegroeid tot een zeer talentvol klarinettist. Hij brengt een klarinetconcert van Rossini ten gehore. De kaartverkoop voor dit concert is inmiddels van start gegaan. Wie het concert wil bijwonen, kan uit sluitend in de voorverkoop kaarten kopen voor 7,50 per stuk bij Drogisterij Sukking (Rademaker straat 21) te Soesterberg en de VW in Soest (Steenhoffstraat 9B). Er is enige onduidelijkheid ont staan over de rijbewijskeuringen voor 70-plussers. Voor leden van de ouderenbonden ANBO, KBO en PCOB in de provincie Utrecht zijn dit juiste adressen waar men terecht kan: Amersfoort: Dokter van Golde, na 19:00 uur, tel. 030-4945588, e- mail: p.golde@planet.nl Houten: Dokter Di Maio, tel. 030- 2946997. Utrecht: Dokter van de Berg, tel. 030-2892755 (wo t/m vr. tussen 10:00 en 16:00 uur). Zeist: Dokter Spaargaren, tel. 06- 28701055. ANBO-leden moeten voor de keuring hun lidmaatschapspasje kunnen overleggen. Voor de abonnees in Soester berg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Barne veld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18:30 en 19:30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soes ter Courant op donderdag na bezorgd. In het kader van de bijeenkomsten die de gezamenlijke ouderenbon den, ANBO, KBO en PCOB in Soesterberg regelmatig organise ren, staat voor donderdag 18 maart een uitleg over Soesterbergse za ken op het programma. Hiervoor komen burgemeester Koos Janssen en wethouder Bert Krijger naar De Drie Eiken. Samen met enkele ambtenaren zullen zij de senioren uitleggen waarom de dependance van de gemeentesecretarie in dorpshuis Burgstede aan het Dorpsplein in Soesterberg dicht gaat en wat de alternatieven hier voor zijn. Daarnaast is er tijd om vragen te stellen over andere spe cifieke Soesterbergse aangelegen heden. 'De omwonenden kunnen be ter last hebben van onze vlieg tuigen dan van Russische Mig's. Als het zover is, zal nie mand meer kunnen proteste ren'. Dit was in de jaren vijftig het antwoord van sergeant-ma joor vlieger Ton Kroon toen hem om een reactie werd ge vraagd op de oprichting van een protestcomité. Onder de naam 'Actiecomité ter bestrij ding van de hinder en het ge vaar veroorzaakt door straalja gers' 4 hadden inwoners van Soesterberg, Zeist, Bilthoven, De Bilt, Den Dolder, Huis ter Heide, Leusden en het westen van Amersfoort zich verenigd. Het was het eerste actiecomité. Na die tijd zijn er nog enkele gevormd en na verloop van tijd om uiteen lopende redenen opgeheven. Wie nu klachten heeft over vliegtuigla waai, kan terecht bij de Vereniging Overlast Vliegbasis Soesterberg (VOVS) en de Commissie voor Overleg en Voorlichting inzake Milieuhygiëne voor de vliegbasis Soesterberg (COVM). De VOVS houdt op woensdag 24 maart, aanvang 20:00 uur, de jaar vergadering in Kontakt der Kont inenten aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg. Daarin komt onder meer de klachtenanalyse geluids hinder 2003 van de vliegbasis Soesterberg aan de orde. Een bij zonder jaar omdat de minister op 1 juli de opheffing bekendmaakte van de vliegbasis. Lastposten Vooral in het begin werden dege nen die zich beklaagden over het vliegtuiglawaai als lastposten be schouwd. Opvallend was trou wens, dat het eerste actiecomité naar verhouding meer sympathi santen had in andere gemeenten dan in Soest. In Soesterberg zelf ervoer het overgrote deel van de bevolking het lawaai blijkbaar niet als hinderlijk. Wat dat betreft is er weinig veranderd. Ook nu komen de meeste klachten van inwoners van omliggende gemeenten. Niet meer over de straaljagers -die zijn verdwenen- maar over de helikop ters die ervoor in de plaats zijn gekomen. In het midden van de jaren vijftig van de vorige eeuw werd het la waai van de straaljagers een aantal omwonenden van de vliegbasis te veel. Zij richtten een actiecomité op, omdat zij van mening waren dat de overlast niet langer te dra gen was. Met de komst van de Amerikanen nam het komen en gaan van de straaljagers in die mate toe, dat zij het lawaai als een bedreiging van hun gezondheid beschouwden. Het comité -waar van de vice-voorzitter van destijds, B.J. van Dillen, ooit een neerge storte Hunter in zijn moestuin aan trof - schreef dan ook dreigende brieven aan het ministerie van volksgezondheid en alle leden van de Tweede Kamer. Om, aldus het comité in een fol der, de overheid te overtuigen dat: 1. 'de huidige situatie een ernstige bedreiging vormt van de geeste lijke en lichamelijke gezond heidstoestand van de burgerbe volking welke woont in de om geving van het vliegveld Soester berg; 2. er een uiterst dringende nood zaak bestaat om in deze situatie spoedig verbetering te brengen'. Minderheid Het stond er kernachtig, alarme rend en algemeen genoeg. Daarom was het des te merkwaardiger dat van een algemene afschuw van het lawaai, het gevaar en de oorzaak daarvan eigenlijk nooit sprake is geweest, hooguit van een grote verdeeldheid daarover. Het eerste comité is altijd een minderheid geweest waar de geboren en geto gen Soesterbergers niets van moes ten hebben. Zij waren vrijwel eens gezind in de opvatting dat de kla gers in hoofdzaak gezocht moesten worden onder degenen die pas la ter in Soesterberg of omgeving waren komen wonen, minstens op. de hoogte hadden kunnen zijn van de vliegbewegingen cn de gevolgen daarvan, en dus eigenlijk geen recht van spreken hadden. Tn het comité zitten veel mensen uit eigenbelang. Ze hebben voor een prikje een huis gekocht en wil len het nu voor veel geld aan de staat verkopen, zogenaamd omdat het door het vliegtuiglawaai on leefbaar is', was zo'n beetje de al gemene mening in Soesterberg. Kortom, voor de bevolking, op een enkele uitzondering na, was het comité absoluut niet representatief. Toch hield men van officiële (luchtmacht)zijde wel rekening met de activiteiten van het comi té. Een woordvoerder van de vliegbasis zei destijds: 'Het bestaan van de basis is een bittere nood zaak. Het is een kwestie van veilig heid, van zelfbehoud. Wij zijn er natuurlijk van doordrongen dat het vliegen voor sommigen uitermate hinderlijk kan zijn, maar het kan gewoon niet anders. Daarbij doen wij ons uiterste best om de overlast zoveel mogelijk te beperken. We houden rekening met gerechtvaar digde wensen. Iedere klacht wordt grondig onderzocht. Onze vliegers wordt bij herhaling op het hart ge drukt: denk erom dat je de oor zaak kunt zijn van veel overlast. Hou je daarom stipt aan de voor geschreven regels'. De helikoptervliegers van nu krij gen precies hetzelfde te horen als de straaljagerpiloten van toen. Op Soesterberg is men ervan overtuigd dat alle maatregelen getroffen zijn om het gevaar en het lawaai tot een minimum te beperken. Al zal 'de klager' nooit uitsterven zolang er nog op Soesterberg gevlogen wordt. Een straaljager scheert midden jaren vijftig van de vorige eeuw over een woonhuis annex laboratorium in Soesterberg. Nu zijn het de heli kopters die een aantal omwonen den van de vliegbasis overlast be zorgen. Bron: archief Eemland Pers. Namens het Centraal Orgaan Sa menwerkende Ouderen Bonden (Cosbo) zijn twee leden belast met het inventariseren van eventuele klachten over het openbaar ver voer en de Regiotaxi. Voor Soesterberg is dit de heer R. San ders, Simon Stevinlaan 40, tel. 52031. Klachten moeten bij voor keur schriftelijk worden doorgege- Vöor alle duidelijkheid zij vermeld, dat niet de gemeente Soest, maar de provincie Utrecht een contract heeft met de Regiotaxi. In princi pe loopt het contract door tot 1 januari 2005. Het Gewest zal aan bevelingen doen om het te verlen gen. Wethouder Harry Witte, die over het vervoer gaat, en wethou der Bert Krijger van financiën zijn beiden bij dit overleg betrokken. Zij willen graag meer inzicht heb ben over eventuele klachten bij het openbaar vervoer en het gebruik van de Regiotaxi.

Soester Courant | 2004 | | pagina 13