Visser Iedereen zit met overlast jongeren in z'n maag Explosieve groei geweld Mevrouw Scheuermann 102! 'Christenen geen monopolie op 't goede' lACTUÈEÜ sondag IINAAT lEBÉEiiv. Partijen wijzen met vingertje naar elkaar Gemeentebelastingen deze maand op aanslag in de bus D66: kritiek op voortgang stedelijke vernieuwing PAGINA 2 WOENSDAG 17 MAART 2004 SOESTER COURANT PAGINA 3 teyn b.v. erking drijf 'Camera's, sussen, keiharde aanpak, preventie, activiteiten, overleg' Politie stimuleert doen van aangifte Oudste inwoonster van Soest Tweede kans om Soest te machtigen Geslaagde forumavond in Soest-Zuid met o.a. Majoor Bosshard Witgoed specialis Service voor alle merken Vragen aan College van B. en W. Heuvelstraat weekje dicht Nel Koster soESTERScxmttAnrr Ma vari Zijp O.79 O.79 O." O.98 IN anten bezorgen? ieuwsbrengers PCM Uitgevers en Wegener middagkranten. organisatie welke teunt op het gebied ie adviezen, finance rer vestigingen in stiging in Huizen fulltime: n betreffende de P&O leenadministratie en net verzorgen van de erend van aard. inistratie, kennis van ?t ervaring met AFAS- goede mondelinge ren ervaring in een iet opnemen met mr. 035 - 6466073 'e-mail naar: Bassa ngroep.nl ndert mee itenschilderwerk uitpleisterwerk :erj aarsysteem achtelputz V Soest. >vww.cfontèyn.nl Vanaf 21.50 p/m; ampl. met tussenvloer,? werking incl. montage'.!, >sen Interieur Advies Informeer vrijblijvend tel./fax 035-5420252. GSM 06 10 006 906 ?n dakdekkersbeclri/f Gas- en waterleiding Lood- en zinkwerk Keuken- en badsanitair Dakbedekking Rioleringswerkzaamheden en reparaties aan technische installaties. ontstoppingen y. Bunschoten CI Si I Spakenburg m Heizijn .«o 's inschakelen voor: e hulp i verpleging org (AndereZorg) choten-Spakenburg ank 80 i - 299 46 69 Het was bijna gênant. Voor dat de politieke discussie over de hangjongeren goed op gang was gekomen, leek het erop alsof diverse par tijen elkaar aanwezen met de beschuldigende vinger; in ieder geval alsof ze zichzelf van alle blaam wilden zuive ren over het feit dat de pro blemen al zo lang spelen. Burgemeester Koos Janssen zwengelde dat aan door op te merken, dat de raadscommissie Bestuur en Middelen in een eerder stadium had gezegd, dat de problemen niet van dien aard waren, dat het college iets moest gaan creëren. Daarop reageerde vooral Teun Middel koop van Soest 2002 fel. Vol gens hem ging het destijds om de realisatie van drie hangplek ken en vond de commissie toen dat één plek voorlopig wel vol doende zou zijn, mede doordat het buurtpark aan de Valeriaan straat al in ontwikkeling was. Belangrijker nog, aldus Middel koop, is dat toentertijd de aard van de huidige problematiek in Klaarwater helemaal niet be kend was. 'Als ik toen over deze informatie had beschikt, had ik gezegd: nu ingrijpen. Maar de ernst van de situatie is hier nooit aan de orde geweest. De raad is onvoldoende geïnfor meerd.' Ook het CDA vond dat de po litici 'misschien' wel te laat wa ren ingelicht door het college. De WD stelde via Ellen Hu- berts dat de commissie enkele maanden geleden de zaak juist heeft aangekaart bij het college, dit naar aanleiding van mailtjes van buurtbewoners. Daarna werd steeds meer duidelijk dat de omvang van de problemen veel groter waren. Namens GGS had Gerard van den Deijssel vorig jaar al diver se keren de politie op het hart gedrukt om misstanden in Klaarwater via de pers in de publiciteit te brengen. Dat ge beurde niet. Vrijwel alle fracties vinden dat Balans als weizijnsstichting op lossingen moet aandragen. De stichting krijgt veel subsidie van de gemeente en moet dus maar werken voor haar geld, is zeer vrij vertaald de gedachte bij met name GGS. Directeur Roy Sheldon van Ba lans zegt dat er al veel werk wordt verricht. 'We doen er minder aan dan dat ik zou wil len, maar er moeten keuzes worden gemaakt. Verruiming daarvan kan de raad ons geven', aldus Sheldon die met dat laat ste ongetwijfeld doelde op een extra zak met geld of anders op z'n minst een bijstelling van de taakstelling voor zijn stichting. Maandagavond wilden sommi ge fracties ook de overlast in de Ereprijsstraat en in de Soester- bergse wijken Apollo en Mer- cury aan de kaak stellen. Dat kwam er niet meer van. t> Vervolg van pagina 1 Iedereen, de politiek incluis, zit met de overlast door hang jongeren in haar maag. Sussen, in de kiem smoren, keihard aanpakken, meer activiteiten voor de jeugd. De meningen zijn verdeeld, maar niemand heeft hét antwoord op de vraag hoe deze problematiek de we reld kan worden uitgeholpen. Dat laatste kan ook nooit hele maal, meent directeur Roy Sheldon van de weizijnsstich ting Balans. 'Multidisciplinair tackelen', 'dieper investeren', 'repressie', 'grenzen stellen', 'duurzame oplossingen', 'wachten op het speelruimteplan', 'in gesprek blijven', 'vroegtijdig signaleren', bijna vertwijfeld probe ren de politici zich maandagavond staande te houden in de discussie, al geven ze ruiterlijk toe, dat dit voor hen een 'heel lastig probleem' De overlast in Klaarwater heeft inmiddels zulke vormen aangeno men, dat Wim Roest van D66 zelfs een van zijn principes heeft laten varen en camera's wil laten ophan gen in de getroffen buurt achter Honsbergen. Opdat de bewoners eindelijk weer rustig kunnen sla pen en eventuele probleemjonge ren meteen kunnen worden opge spoord en civiel rechterlijk aan sprakelijk kunnen worden gesteld voor de aangerichte schade. Burgemeester Koos Janssen vindt dat, net als een samenscholingsver bod, een uiterst middel. Hij kiest voor de weg van de geleidelijkheid. 'We moeten de beeldvorming te rugbrengen naar normale propor ties. Soest kent geen grote steden problematiek, er is hier geen crimi nele organisatie actief. Het geduld dat wij de afgelopen twee maan den hebben betracht, is effectiever dan het verbale geweld', doelt hij kennelijk op het idee van sommi ge bewoners om een knokploeg in te schakelen. Janssen noemt het gedrag van de jongeren 'niet acceptabel', stelt dat de politie hard moet optreden, maar dat er meer moet gebeuren. De jongeren moet alternatieven worden geboden. Volwassenen Over dat laatste is iedereen het eens. Vooral Ans Mann (Groen- Links) schoof de schuld van de overlast indirect in de schoenen van de volwassenen, van de orga nisaties en instellingen. Die moe ten signaleren wanneer jongeren problemen hebben. 'Kinderen ra ken vermalen tussen alle molens die niet in staat zijn dit te regelen. Door ze een hangplek te geven, laat je ze juist verloren gaan. Alle netwerken moeten met elkaar om de tafel gaan zitten.' Volgens wethouder Harry Witte gebeurt dat al en is er een beeld van de hangjongeren (13-22 jaar) die in Klaarwater buurtbewoners intimideren, auto's vernielen, eie ren tegen de ramen van woningen gooien, één gezin letterlijk hebben weggepest en andere gezinnen zo ver hebben gekregen om serieus over verhuizing na te denken. Witte zegt dat het hier niet per se gaat om jongeren die uit een moei lijke gezinssituatie komen en tus sen wal en schip zijn geraakt. Overleg met de groep is van groot belang, aldus Witte. 'Het is niet allemaal tuig wat op straat loopt. Bij grote problemen moet de po litie optreden. Maar de ervaring is dat als jongeren bekend worden en uit de anonimiteit raken, datje dan goed met ze kan praten.' Daarom ziet ook Witte een belangrijke rol weggelegd voor Balans. 'Rotknulletjes' Soest 2002 denkt er wat genuan ceerder over. Tijmen Koelewijn gelooft niet dat de overlast veroor zakende hangjongeren de typetjes zijn die 's avonds braaf bij Balans naar muziek gaan luisteren of 's zomers meedoen aan een partijtje softbal in het kader van het sport en spelproject van deze stichting. 'Dit zijn rotknulletjes, kleine crimi neeltjes die niet goed zijn opge voed. Het gaat hier niet om de doelgroep die u kunt vangen in activiteiten die er nu al zijn.' Ans Mann: 'Maar het beleid moet er juist op gericht zijn, dat er geen nieuwe, ettertjes, om het dan zo De groei van geweldsdelicten was explosief. In 2002 kreeg de politie 141 aangiften uit Soest, vorig jaar niet minder dan 207. Deze stijging wordt veroor zaakt door straatroof, overval, bedreiging en mishandeling. Binnen het district Eemland noord was er sprake van een afname van openlijk geweld, wat volgens de politie vooral te danken is aan het horecatoezicht in Baarn en Bun schoten. Ook in Soest wil de poli tie hiervoor een convenant afslui ten met de horeca en de gemeen te. De politie kreeg 31 aangiften van huiselijk geweld, maar stelt dat het werkelijke aantal gevallen hoger ligt. Lang niet alle slachtoffers hier van melden zich bij de politie, maar stappen naar een maatschap pelijke organisatie of hun kerk. Sinds kort is er over dit soort za ken wel contact tussen politie en organisaties. Overigens geldt bij vrijwel alle misdrijven dat niet iedereen aan gifte doet. De bereidheid daartoe is wel groter geworden, constateert de politie. Om dat te stimuleren, kan tegenwoordig ook via internet en op bepaalde dagdelen telefo nisch aangifte worden gedaan. De politie heeft verder werkstudenten ingezet om aangiften op te nemen. Sinds een halfjaar krijgt iedereen na de aangifte een enquêteformu lier mee. De respons hierop is, al dus de politie, honderd procent. Een telling leert dat ongeveer acht op de tien slachtoffers tevreden zijn over de manier waarop de po litie hun aangifte heeft behandeld. Tot nu toe heeft niet meer dan zestig procent van de Soes- ter(bergse) huishoudens de ge meente gemachtigd om de ge combineerde aanslag gemeen tebelastingen in negen termij nen af te laten schrijven. Daar om geeft Soest de andere huis houdens een (tweede) kans dat alsnog te doen. Voor het eerst worden de gemeen telijke belastingen en heffingen op één gecombineerde aanslag aange geven. Daarbij gaat het om de on roerende zaken belasting (OZB), de afvalstoffenheffing, de riool rechten en de hondenbelasting. Vorig jaar werden de inwoners van Soest en Soesterberg hiervan op de hoogte gesteld. Ze kregen de keus om een machtiging te sturen, zodat het bedrag vanaf april in negen ter mijnen zou kunnen worden afge schreven van hun rekening. Wie dat niet deed, zou de aanslag bin nen twee maanden na ontvangst in een keer moeten voldoen. De gecombineerde aanslag zal eind deze maand worden ver stuurd. Op één biljet zal worden aangegeven hoeveel men per be lasting moet betalen. Wie dat nog niet heeft gedaan, kan de gemeen te alsnog machtigen. De machti gingskaart is verkrijgbaar bij de gemeente. Informatie hierover is te vinden op de bijsluiter De OZB is afhankelijk van de eco nomische waarde van de woning of ander gebouw. Het tarief is voor dit jaar met 8 procent verhoogd, omdat de gemeente compensatie nodig heeft voor de tegenvallende rijksuitkering aan Soest. De afvalstoffenheffing is voor een persoonshuishoudens met vier euro verhoogd tot 127,00 per jaar en voor alle andere huishou dens met acht euro verhoogd tot 193,00 per jaar. Ook het rioolrecht is gestegen en wel met 8,40. Het tarief komt daardoor op 98,40 per jaar. De hondenbelasting is met twee procent omhoog gegaan. De eerste hond kost aan belasting 58 euro per jaar, elke volgende hond 86 euro. Burgemeester Janssen en zijn vrouw gingen zaterdagmorgen op koffievisite in Honsbergen, waar ze hun opwachting maak ten bij mevrouw H.C.M. Scheuermann-Schulz. Die vier de haar 102e verjaardag, waar mee ze op dit moment de oudste inwoonster van Soest is. Mevrouw Scheuermann woont sinds 1974 in Soest. Ze kwam des tijds - samen met haar man, die eenter in 1975 overleed - uit Am sterdam, waar ze in 1902 geboren is. Ze was in de hoofdstad actief betrokken bij het Amsterdams Vrouwenkoor en bleef dat ook vanuit Soest nog geruime tijd. Ook in de bewonerscommissie van Honsbergen heeft ze jarenlang een actieve rol gespeeld. Mevrouw Scheuermann - moeder van twee dochters, grootmoeder van een kleindochter - is nog re delijk gezond; het lopen gaat niet meer zo en ze heeft ook wel moei- Op woensdag 10 maart organi seerde de Commissie Vorming en Toerusting van de gezamen lijke kerken uit Soest Zuid een forumavond in de Rank. De drie forumleden majoor Boss hard, burgemeester Janssen en dominee Bartlema, predikant van de Oude Kerk in Soest, hielden een korte inleiding over het thema 'Christen zijn in de praktijk'. SOEST Eigen technische dienst met 24-mr service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35 a Tel. 035 - 602 93 60 Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek rekent 6 van de 10 van de mensen vanaf 18 jaar zich tot een kerkelijke gezindte. Van deze 60% is ongeveer 30% rooms-katholiek, 14% hervormd en 7% gereformeerd. Tot de ove rige kerkelijkégezindten, waaron der de islam, rekent zich 8% van de mensen. Zo'n 40% van de be volking beschouwt zichzelf eind 2002 aIs buitenkerkelijk, aldus Jan Roest, voorzitter en inleider van de avond. De vraag aan de forumle den luidde: Vertel hoe u uw chris ten zijn beleeft en invult in het da gelijks leven. Majoor Bosshard sprak in dit ver band van een bewuste keuze, een levenshouding. Christen zijn is geen vrijblijvende zaak: God die nen betekent mensen dienen. Haar ouders hadden een gemengd hu welijk, 94 jaar geleden zeer onge woon. Ze zeiden al: 'We geloven hetzelfde, we zitten alleen bij een ander filiaal'. Toch voelde ze zich zowel bij de Rooms-Katholieken als bij de protestanten niet zo thuis. De 91-jarige Majoor kwam op haar 18e jaar bij het Leger des Heils en heeft bijna vijftig jaar in de binnenstad van Amsterdam ge werkt vanuit haar geloofsovertui ging. Ze vertelde er met verve en humoristisch over en reageerde alert op vragen. Haar uitgangspunt is iedereen te accepteren zoals hij is. Op een vraag over haar geloofs beleving vertelde ze dat ze sinds haar achttiende nooit meer had getwijfeld. 'Ik zie er ook niet tegen op om dood te gaan, maar haast heb ik beslist niet!' Ook burgemeester Janssen ver woordde een duidelijk verband tussen zijn geloof en het dagelijks handelen. Zijn rooms-katholieke opvoeding heeft hem veel meege geven en vanuit die achtergrond probeert hij waarden als gerechtig heid, gespreide verantwoordelijk heid, solidariteit en rentmeester schap toe te passen. Ieder moet zich inzetten voor de gemeenschap en zijn eigen verantwoordelijkheid daarin nemen. Hij ziet het als zijn taak die deelname van mensen te stimuleren, bruggen te slaan tussen verschillende groepen en een bin dende factor te zijn in de gemeen schap. Van huis uit heeft hij een gevoel van onafhankelijkheid en een sterk verantwoordelijkheidsbe sef meegekregen. Burgemeester Janssen bekende op een vraag n.a.v. de uitzetting asielzoekers dat hij dit het méést moeilijke onder deel van zijn werk vindt en dat hij dit dossier altijd bij zich heeft. Hij gaf een aantal voorbeelden, waar uit bleek hoe ingewikkeld de zaak vaak ligt en welke afwegingen dan gemaakt worden. maar te noemen, bijkomen. Aan de ene kant moeten ze een aai over de bol hebben en aan de andere kant is er repressie nodig.' Een slachtoffer uit de buurt: 'Een schop onder hun hol moeten ze krijgen.' Wim Roest (D66) pleit nog maar weer eens voor een sporthal in het Smitsveen, waar activiteiten kun nen worden georganiseerd en waar de jongeren in de kantine kunnen samenscholen. Witte reageert door te zeggen, dat het heel problema tisch is om verschillende groepen jongeren vreedzaam in één buurt huis te krijgen. Ook ChristenUnie/SGP en PvdA willen dat Balans intensief betrok ken blijft bij de zoektocht naar een oplossing, maar ziet nog maar wei nig resultaat. 'Het is jammer dat we zo weinig doen voor de jeugd.' Zonder zelf een concrete sugges tie te kunnen opperen, dringt Paul Lemmen, naast een lik-op-stuk beleid van de politie, aan op maat regelen met perspectieven. Ongrijpbaar Gerard van den Deijssel (GGS) noemt het probleem 'ongrijpbaar'. Handhaving door politie is in de ogen van zijn fractie het eerste in strument, daarnaast zouden er meer bezoeken moeten worden l aan de ouders van de pro bleemjongeren. Hij vraagt zich af of deze groep wel terecht kan bij Balans. Wie denkt wel dé oplossing te we ten voor de problemen die hang jongeren veroorzaken, is volgens Balans-directeur Sheldon in dit geval iets te optimistisch ingesteld. 'Ik weet niet meteen één oplossing, maar in de omliggende gemeenten weten ze die kennelijk ook niet. Dit is een behoorlijk weerbarstig probleem. Activiteiten aanbieden is een deel van de oplossing. Daar wordt aan gewerkt. Ouders zijn aangesproken, maar dat geeft niet altijd op de korte termijn effect. We moeten alle beetjes proberen. Het zal niet tot de werkelijke op lossing leiden, maar het wel han teerbaar maken. En bij escalaties moeten we er bovenop springen.' De WD vindt dat de gemeente wel op de goede weg is, nu er door de politie wordt opgetreden en er met onder meer Balans wordt ge werkt aan het probleem. Een buurtbewoonster houdt er een an dere interpretatie op na. 'Dit duurt al twee jaar. Er is al slaande ruzie met blijvend letsel geweest en er wordt zo weinig gedaan. Door Ba lans worden de buurtbewoners niet benaderd. Afgelopen weekeinde is er weer een auto bekrast. Jullie verplaatsen continue de plek, nu willen we een concrete oplossing. Daar hebben we recht op. Mensen zijn al verhuisd, dit is gewoon trei- terij van de jeugd.' Mevrouw Scheuermann en de burgemeester hadden een genoeg lijk onderonsje. Foto: Soester Courant. te met horen en zien, maar haar geest is ongebroken. Met het echt paar Janssen voerde ze een ge noeglijk gesprek, van mens tot mens. Wat haar het al zo lang heeft doen volhouden, zoals de burge meester vroeg, zijn volgens me vrouw Scheuermann: 'geloof, ver trouwen en berusting'. In zijn toelichting gaf ds. Bartlema als 'beroepsgelovige' aan dat hij als een belangrijke taak voor zichzelf ziet om vorm te geven aan een ge loofsgemeenschap waarin liturgie, kringen en contacten met mensen belangrijke aspecten zijn. Geloof laat zich kennen in mentaliteit. Je merkt het in aandacht voor de omgeving vanuit ontvankelijkheid, bewogenheid en vriendelijkheid. Je neemt het op voor wie niet voor zichzelf op kan komen en je bent integer. Daarnaast is het ook be langrijk om tijd vrij te maken voor. reflectie. Nadenken over jezelf en je omgeving doet je beseffen waar je staat en daardoor kun je duide lijk keuzes maken. Hij verdedigde de stelling dat de kerk een middel is en geen doel. Kerken houden zich vaak te veel met zichzelf be zig. Buiten de kerk zijn er bijzon der veel mensen die ook belang stelling hebben voor spiritualiteit, maar die zich niet meer tot een kerk aangetrokken voelen. Alle sprekers benadrukten dat christenen beslist niet een mono polie bezitten op het goede. Na de pauze kwamen diverse prikkelen de stellingen aan de orde, die door de forumleden waren aangedra gen. In de discussie daarover werd ook nog ingegaan op vragen n.a.v. hun voordrachten. Foto: Herman van Dam. Burgemeester Janssen, majoor Bosshard en dominee Bartlema vormden gedrieën het forum tijdens de bijeenkomst in de Rank. De fractie van D66 - raadslid Wim Roest en fractieassistent Rolf-Jan Sielcken - heeft het College van B. en W. een aantal kritische vragen voorgelegd over de voortgang van het ont wikkelingsprogramma ISV (stedelijke vernieuwing). De raad heeft dat programma in juni 2000 vastgesteld. 'Het rijk wil via het ISV de ge meenten de kans geven om hun eigen weg te kiezen naar verbete ring van de leefkwaliteit. Gemeen ten moeten daartoe voldoende stu rend vermogen hebben. Het rijk wil de gemeenten hiervoor de be leidsmatige, financieel en admini- stratief-organisatorische ruimte geven om een integraal beleid te voeren, om prioriteiten te stellen en maatwerk te leveren. De nood zakelijke investeringen zullen voor het overgrote deel door de particu liere partijen, zoals woningcorpo raties, beleggers en bedrijven moe ten worden opgebracht. De over heidsbijdrage heeft vooral een aan jaagfunctie. Dat wil zeggen dat de overheidsbijdrage in de visie van het rijk vooral is bedoeld om ste delijke vernieuwingsprocessen op gang te brengen door overheidsin vesteringen in bijvoorbeeld de openbare ruimte. ISV-beleid kan dan ook alleen gestalte krijgen via een nadrukkelijke samenwerking met de private sector. De midde len die via de ISV worden verkre gen zijn dus vooral bedoeld als sti mulering om vanuit de particulie re sector investeringen uit te lok ken,' citeren Roest en Sielcken dat besluit. Ze tekenen daarbij aan: 'Tot 2010 werd een totaalbedrag aan investe ringen voorzien van ruim 300 miljoen waarvan 8% voor rekening van de gemeente en 92% door derden (corporaties beleggers, par ticuliere eigenaren, bedrijven ont wikkelaars en overige marktpar tijen). Zie blz. 50 van het ontwik kelingsprogramma ISV. Voor de investeringsperiode 2000 tot en met 2004 werd een investerings budget voorzien van 240 mil joen waarvan circa 225 miljoen door derden. Zie hiervoor blz. 56 van het ontwikkelingsprogramma ISV. De investeringsperiode 2000- 2004 is inmiddels voor een groot deel verstreken.' Vragen De fractie stelt de volgende vragen aan B. en W. 1. D66 wil graag geïnformeerd worden over de tot nu toe geboek te financiële resultaten in relatie tot Als de weersomstandigheden het toelaten, krijgt de Heuvelweg vol gende week nieuwe bestrating. Deze werkzaamheden vangen maandag 22 maart aan en zullen, ijs en weder dienende, op vrijdag 26 maart worden afgerond. Tijdens de uitvoering van de her bestrating wordt de Heuvelweg af gesloten voor het doorgaande ver keer. het investeringsprogramma 2000- 2004 (blz. 56 ontwikkelingspro gramma) en meer speciaal over de bijdrage van derden. Het gaat ons hierbij om een compleet overzicht van de gerealiseerde projecten met de daarbij behorende financiële verantwoording voor het gemeen telijk deel en een overzicht van de werkelijke bijdragen van gemeen te en provincie. 2. Door de provincie zijn middelen beschikbaar gesteld als bijdrage in het ISV-programma. Behalve een financiële verantwoording zal ook een inhoudelijke verantwoording gevraagd worden (ook als verant woording van de provincie naar het rijk). Bij de inhoudelijke ver antwoording zal gekeken worden naar de realisering van doelstellin gen. In hoeverre heeft de gemeente Soest deze inhoudelijke doelstel lingen voor de periode 2000-2004 al gerealiseerd of ziet het ernaar uit dat deze gerealiseerd zullen wor den? Loopt de gemeente Soest fi nancieel risico door het mogelijk niet realiseren van de inhoudelijke doelstellingen? 3. Is het mogelijk om per halfjaar een overzicht te ontvangen met daarin de stand van zaken, zoals verwoord bij vraag 1 en vraag 2 (dus financieel en naar realisering inhoudelijke doelstellingen)? 4. Tevens wil D66 inzicht in de projecten in de resterende ISV-pe- riode t/m 2010 die uit het ISV- budget gefinancierd gaan worden en met name de omvang van de daarbij 'uit te lokken' investeringen van private partijen. 5. Welk aandeel in het 'investe ringsbudget stedelijke vernieuwing' (de wijken Smitsveen en de Engh) zou destijds bij de afspraken met 'derden' in 2000 voor rekening komen van de beide woningcorpo raties? 6. Welke vertaling heeft dit aan deel gekregen in de achtereenvol gende afgesloten prestatiecontrac ten met de beide woningcorpora ties? 7. Hoe verhouden zich de gemaak te afspraken in de concept-presta tiecontracten met de woningcor poraties over 2004 met de ISV- doelen en hoeveel bedragen per woningbouwcorporatie de reële investeringen zoals bedoeld in de ISV? 8. Hoe beoordeelt het College de tot nog toe geleverde prestaties en (het ontbreken van) de nieuwe voornemens van de private par tijen en geeft dit aanleiding tot ge richte (extra) actie? 9. Is er op korte termijn een tus sentijdse evaluatie voorzien van het ISV-ontwikkelings-program- ma? Vorige week woensdagmiddag ben ik met Jan Postema, de Soes ter wereldfietser, mee geweest naar Apeldoorn. Per automobiel wel te verstaan. Hij had de eer daar een cheque in ontvangst te mogen nemen van 26.000 euro voor 'City of Hope', het werkterrein de laat ste drie jaar van ons ex-gemeente raadslid Nel Koster in Zambia. Hij gaat de cheque dit voorjaar zelf bij haar brengen. Dit schitterende bedrag, waarmee iemand in dit Afrikaanse land mil jonair zou zijn, is opgebracht door de Soroptimistclub Apeldoorn. Deze vereniging van 21 werkende vrouwen sloot een project af van 14 maanden voor 'het verbeteren van de positie van vrouw en kind in een ontwikkelingsland'. Hun actie van tuinconcerten, symposia, een theatervoorstelling, de ver koop van schilderijen, websites- ponsoring, internetveiling, etc. le verde 13.000 euro op. Dat bedrag werd verdubbeld door de Stichting Cordaid, een van de grootste inter nationale ontwikkelingsorganisa ties. Initiatiefneemster van dit Apel- doornse project, waarmee de da mes de Best Practic Award 2003 wonnen (250 euro) van de Unie van Soroptimistclubs, was Sylvia Schunken. Zo vertelde voorzitster Corine Bruintjes, die op 10 maart in de 'Instuif van het Julianazie- kenhuis de cheque aan Jan Poste ma overhandigde. Daar ontmoette ik ook de zuster van Nel Koster, Joke Akkermans- Koster, die haar administratie ver zorgt en twee keer in Zambia op bezoek is geweest in City of Hope, net als Postema zelf trouwens. Zij vertelde dat Nel dit jaar oma wordt van haar eerste kleinkind. Een goede reden om in juli/augustus met verlof naar Nederland te ko men. Nel Koster heeft inmiddels een betaalde baan aangeboden gekre gen in Zambia, maar blijft betrok ken als vrijwilligster bij enkele ac tiviteiten 'zolang ik maar op een steenworp van City of Hope ga wonen. Dus mijn gironummer blijft openstaan.' Dat schrijft onze plaatsgenoot in haar 13e rondzendbrief van fe bruari 2004. Ze verhaalt daarin van haar spannende vakantietrip naar de Kilimanjaro, het dak van Afrika met zijn 5895 meter. Van haar malaria-aanval, de cholera- uitbraak in de compounds en van haar ervaringen met de gevange nis. Dankzij ons geldpotje 'melk voor Nel(k)' kon ze daar een dag voor eten en drinken zorgen. Ze eindigt haar brief: 'Wat heb ik geleerd hier? Dat je in drie jaar weinig kunt veranderen, maar hoogstens in gang kunt zet ten. Attitude en houding vergen soms een generatie. Ik ben daar niet mismoedig over of zo, heb wel geleerd meer te relativeren en ben soms wat cynischer. De toekomst van Zambia ligt in de handen van de Zambianen zelf. Nu vieren cor ruptie en armoede nog hoogtij, die gaan m.i. hand in hand. De rege ring moet daar wat aan doen en niet alle donorgelden in eigen zak steken. De Zambiaan zal hiertegen in opstand moeten komen. Als witte kan ik daar niets aan doen. Hoogstens kleinschalig en direct zoals mijn baan in City of Hope'. Haar nieuwe adres is: Nel Koster, Baobab College Kafue Road, Lilayi P.O. Box 350099 Chilanga Zambia Tel. 260-01-96-860995 (mobiele telefoon) E-mail: nel_koster@yahoo.co.uk (tussen nel en koster een 'lage' streep). Jan Postema met de cheque van 26.000 euro. GEVRAAGD VAKANTIE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 juwelier Official dealer van o.a: Horloges: Sieraden: Bouchard Cheté Laroche Chronotech 1Diamonde Guess Finish Maurice Lacroix Jeunesse Swatch Marttnshof Tack Gybe Monzario Tissot Ti Sento Tevens sieraden uit eigen atelier Van Weedestraat 145, Soest - Telefoon (035) 602 06 Ï70

Soester Courant | 2004 | | pagina 3