Veel gewicht aan laad- en losbeleid 'Net stonden hier twee auto's' Kunstuitleen Soest presenteert vijftig nieuwe aanwinsten Discussie eenrichtingsverkeer in winkelstraat laait weer op Actie 'Weet wat je eet' Historische Vereniging met interessante lezing [actueel i Politie: 'we verbaliseren wel in Van Weedestraat' Raad neemt op 3 juni besluit over maatregelen NIEUWE BEZORGERS Laptops en tv's voor nieuw Meander Dialysecentrum Open Dag Meander voor 'aanstaande' medewerkers PAGINA WOENSDAG 17 MAART 2004 aart 2004 SOESTER COURANT Plannen voor betere doorstroming in Van Weedestraat PAGINA 5 [aak je eigen >gelverschrikker! Expositie a.s. zaterdag 11:00-15:00 uur De Soester Courant zoekt met spoed Heb je op woensdagmiddag wat tijd over om een krantenwijk te lopen? Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Nieuwe website Meander MC Heks biedt gifappels aan 'Soest onder heren Van Gaesbeek' Beenletsel 4 55 dsoest.nl il G KINDEROPVANG ng van de gemeente Soest rvoor is een aantal ontwik- juiten de kinderopvang. Be- roef de inzet van BBL-ers geleidende Leerweg) in de Deze proef is binnen de ge- Naar aanleiding van de be- e is voorgesteld om de inzet vang onder bepaalde voor- ewijzigde verordening is te De politie bekeurt niet chauf feurs die hun vrachtwagen op de rijbaan van de Van Weede straat parkeren. Ze vindt dat onredelijk, omdat er onvol doende mogelijkheden zijn om te Iaden en te lossen. Volgens directeur J. van Gent van de ge meente heeft de politie dat tij dens regulier overleg kenbaar gemaakt. Dit gedoogbeleid' schiet bij velen in het verkeerde keelgat, omdat uitgerekend het laden en lossen vanaf de rijbaan door hen als voor naamste oorzaak wordt gezien van d||yerkeersproblemen in de win kelstraat. hen buurtbewoner rea geerde woensdagavond tijdens een inspraakavond over maatregelen in de Van Weedestraat verontwaar digd. 'Ik begrijp het gedrag van de politie niet. Ze moet handhaven. Regels zijn regels, het kan niet zo zijn dat de politie haar eigen regels bepaalt.' Van Gent: 'u mag van de gemeen te aannemen, dat ze de politie erop zal aanspreken om te handhaven als de voorwaarden zijn geschapen om fatsoenlijk te kunnen laden en lossen. Maar de politie heeft haar eigen verantwoordelijkheid.' Een werkgroep van bewoners en winkeliers bedacht de laatste we ken een pakket van (kleinschalige) maatregelen voor verbetering, dat als advies aan het college zal wor den gezonden. De laad- en losha- vens die niet of nauwelijks worden gebruikt, kunnen worden verwij derd. De resterende stroken moe ten worden verlengd, zodat de chauffeurs er gemakkelijk kunnen in- en uitrijden. Ondanks het on vermijdbare hoogteverschil in de straat dient ervoor te worden ge zorgd dat de chauffeurs niet meer stuiten op hoge stoepranden of andere obstakels wanneer ze met hun pallets of rolcontainers naar of van de winkel lopen. Een van de havens die volgens de werkgroep kan verdwijnen, is die bij Blokker. Die wordt amper be nut. Volgens een buurtbewoner omdat 'ie te klein is; volgens inge wijden omdat Blokker alleen aan de achterzijde kan worden bevoor raad, omdat er in de winkel zelf teveel trappen zijn. Het gevolg is in ieder geval, aldus de burger, dat meermalen per dag grote vrachtwagens achteruit het Kerkpad (voor fietsers en bestem mingsverkeer) oprijden om hun lading te lossen. 'Veel te gevaar lijk', aldus de inspreker. Hij vindt bovendien dat de handhaving van het laad- en losbeleid niet alleen op de politie kan worden afge schoven. 'De interactie tussen win keliers, chauffeurs en leveranciers is belangrijk.' Pamfletten Voorzitter Emile Wortmann van de Winkelkring Van Weedestraat kondigde aan dat de winkeliers, zodra de maatregelen zijn uitge voerd, pamfletten zullen laten drukken, waarin alle regels komen te staan. Deze zullen via de chauf feurs worden verspreid onder de leveranciers. 'Maar dan moeten we daarin worden gedekt door de po litie', voegde Wortmann er aan toe. Keihard handhaven door de poli tie is volgens een buurtbewoner inderdaad dé methode wil een laad- en losbeleid een kans van slagen hebben. Hij wees op de si tuatie in het centrum van Amers foort (waar hij zelf een winkel heeft). Daar zou iedereen het eer ste jaar hebben zitten morren over het strenge beleid, maar werkt dat inmiddels wel. Overtreders worden meteen op de bon geslingerd. Van Gent merkte op dat de Lange- straat als wandelzone zich evenwel RGUNNINGEN 11 maart or een kapvergunning zijn iniferen nifeer, 1 taxus feren - 2 douglasspar, 4 coniferen n belangen te worden ge- vergunning kunnen dit nnen 4 weken na deze be en bij de afdeling Wijkbe- lur van de gemeente Soest, iest, telefoon (035) 609 36 in 4 weken liggen de aanvra- i ook ter inzage op de afde- Infrastructuur in het ge- NNINGEN et 11 maart rt2004 Jpulieren berk feer unus 1 conifeer 1 haagbeuk verleend, 1 eik erleende kapvergunning: :erCampestre ssen nr. 2 en 4 - 1 eik Dr aan de gemeente Soest verleend worden binnen catie gekapt. egen het genomen besluit ia verzending van het besluit ïnd bij het college van burge- 3n de gemeente Soest, Post- or kinderen (10-16 jaar) die van sten houden, of juist niet, wordt zaterdag 3 april in Kasteel oeneveld in Baam de workshop ,'elverschrikkers maken georga- eerd. Tijdens de workshop bou- n de deelnemers aan effectieve jagers van vogels, insecten en iere dieren voor in hun eigen ij op het balkon of terras of sschien wel voor in de moestuin i Kasteel Groeneveld. En daar- zullen ze tot de ontdekking ko- n dat een vogelverschrikker niet ien praktisch is, maar ook heel istiek kan zijn. De workshop is ichikt voor jongeren van 10 tot jaar en wordt begeleid door istenares Olga van Rhede van Kloot. gelverschrikkers kwam je vroe- overal tegen in het Nederland landschap. Ze bestonden in alle >rten, maten en vormen en wa- i bedoeld om de vogels te ver en, zodat zij de lekkere vruch- niet opaten. Sommige vogel schrikkers waren eng, andere >t vrolijk en kleurrijk. Inmiddels ten vve dat vogels zeker niet de ge dieren zijn, die ons voedsel ireigen. Reeën, konijnen en ?ral insecten, torretjes en slak- knagen aan onze sla en andij- en aan onze kruiden en bloe- n- Deelnemers aan de work- >p kiezen zelf welke dieren zij nsen te veijagen met hun kunst- rk. Of dat zij er juist dieren mee len lokken. Aan het eind van de -enkomsten heeft iedere deelne- r een eigen kant-en-klare vogel- dierenverschrikker voor in de n of op het balkon. De work- >p wordt gegeven op zaterdag 3 "il van 11:30 tot 15:00 uur. Kos- i: 15,00. In verband met het merkte aantal plaatsen graag tij" reserveren: 88 035-5480994 of erveringsbureau@minlnv.nl. Parkeren op de rijbaan, nota bene naast een lege laad- en loshaven, dat mag niet! De chauffeur: 'Je had vijf minuten eerder moeten komen, toen stonden hier twee auto's geparkeerd. Daarom heb ik de wagen er naast gezet, maarzo dat die auto's weg konden rijden. Een maand geleden was hier geen probleem, toen lie pen er elke ochtend surveillanten rondjes. Maar nu is het weer hopeloos. Ik ken de problemen hoor, want ik kom hier elke dag. Controleren is het enige dat helpt. Ik probeer hier altijd voor elf uur te zijn, maar ik moet overal voor elf uur zijn, in Amersfoort', in Baam en ga zo maar door. Waarom verlengen ze de reserverihgstijd niet tot twaalf uur, dat zou helpen. Wordt het van ze ven tot elf uur? Wie komt hier nu om zeven uur? In Huizen hebben ze een goed systet. Je krijgt een ver gunning, waarmee je als vrachtwa0enchauffeur overal mag komen, als je je maar aan de regels houdt. Eén waarschuwing en je bent je vergunning kwijt. Zeg, een fijne dag verder.' Foto: Soester Courant Er is op zaterdag 20 maart van 11:00 tot 15:00 uur een ten toonstelling van 50 aanwinsten te zien in Kunstuitleen Soest, gevestigd in de Brede Biblio theek aan de Willaertstraat 49. De aanwinsten, onder andere een schilderij van Erik Olden- hof, zijn vanaf deze dag ook te leen. Erik Oldenhof werd in 1951 gebo ren in Nijmegen. Hij volgde van 1974 tot '77 de studie grafiek en ^pilderen aan de Gerrit Rietveld- Idemie in Amsterdam en van |77 tot '81 een studie schilderen prof. H.F. ten Holt aan de Bksacademie van Beeldende unsten te Amsterdam. Hij werkt 1ÊÜ woont in Amsterdam. Een schilderij van Erik Oldenhoi is een bouwwerk van verf ovei verf. Je kunt aan zijn kunstwerken goed zien hoe ze gemaakt zijn. Ze zijn systematisch opgebouwd, in lagen olieverf over elkaar. Door de bovenste laag blijf je gedeelten van de lagen daaronder zien. Het is alsof je door het wateroppervlak van een meer heen kunt kijken naar de bodem. De stroperige substantie van de verf wordt puur en onverdund over de eerste grondlaag aangebracht. Het mengen van kleuren gebeurt op het doek, niet op het palet. Met regelmatige streken schildert Ol denhof nat-in-nat over de eerste opzet heen. Door deze manier van schilderen barst de verf open. Ze geeft zicht op een onderliggende laag. Daarna bepaalt hij of de compositie van vlakken een lineair tegenwicht nodig heeft. Zo ja, dan plaatst hij met een dik penseel en kele stevige verfstreken in een kleur die zich duidelijk onder scheidt van de rest. Sommige van de lijnen kruisen elkaar, andere stoppen waar zij elkaar raken, on verdund nat-in-nat. Ook daar barst de verf open. Een schilderij is echter nog meer dan een bouwwerk van verf. Het is ook een idee dat een daarbij ho rende vorm heeft gekregen. Dat idee kan van tevoren al helemaal vaststaan, maar het kan ook al schilderend ontstaan. Oldenhof geeft toevalligheden de ruimte. Hij maakt abstracte composities die gaan balanceren op de rand van figuratie zoals een landschap, een vergezicht. Het oog wordt naar een horizon of een oneindige verte ge leid. Oldenhof speelt bewust met zo'n illusie van diepte en ruimte. Het organische van een landschap wordt door hem op meerdere schilderijen ingekaderd door recht hoekige doorgaans donkere banen die contrasteren met de vergezich- moeilijk laat vergelijken met de Van Weedestraat, waar dagelijks zestienduizend auto's zich een weg doorheen banen. Verruimen Momenteel is het zo dat de laad- en loshavens van maandag tot en met zaterdag tussen 9:00 en 11:00 uur gereserveerd zijn voor vracht wagens. De werkgroep wil de re servering 's ochtends om zeven uur al laten ingaan, maar sommige buurtbewoners vinden het niet slim als er tijdens de ochtendspits wordt gelost. Dat gebeurt overi- gens nu al. Door de reservering te verruimen, wil de werkgroep voor komen dat de speciale loshavens 's morgens vroeg worden bezet door auto's van bewoners. Om die re den staan de vrachtwagens dan juist op de rijbaan, wat de door stroming van het spitsverkeer weer niet ten goede komt. De vraag is of er rond dat tijdstip kan worden gehandhaafd, want de politie heeft dan net te maken met de wisseling van dienst. Een voorstel om ook tussen 17:30 en 19:00 uur de havens te reserve ren werd door de werkgroep afge wezen. Er zou geen behoefte aan zijn. De werkgroep wil evenmin een uitzondering maken voor Lidl die de havens tot 13:00 uur wil vrijhouden, omdat dan ongeveer de verse melk van die dag wordt aangeleverd. Er mag na 11:00 uur wel worden gelost, maar vrachtwa gens moeten dan gebruik maken van de (niet meer gereserveerde) parkeerstroken. De politie ontkent met kiem dat er niet zou worden opge treden tegen chauffeurs die hun vrachtwagen op de rij baan van de Van Weede straat parkeren. 'We houden ons aan de regels', aldus een woordvoerder. Het is volgens de politie aan de wegbeheerder, de gemeente dus, om een oplossing te be denken voor de verkeersproble matiek, maar de politie verba liseert wel degelijk chauffeurs die in overtreding zijn. 'Ik zal de gemeente wel eens bellen om te vragen wie van ons zou hebben gezegd, dat dat niet zo is. Ik weet niet waar ze dat vandaan hebben', Iaat de woordvoerder weten. 'Er zijn regels bepaald en het is de bedoeling dat iedereen zich daaraan houdt. Als wij een overtreding constateren, schrij ven we een bon uit. Natuurlijk kan het wel eens zo zijn, dat we daar door een gesprek met de chauffeur van afzien, bijvoor beeld als hij binnen vijf minuten weer weg is. We hanteren het stopverbod, maar gaan niet met oogkleppen voor bonnen schrij- De werkgroep Van Weede straat zal zich nog buigen over andere laad- en lostij den én over eenrichtingsver keer, maar het lijkt er niet op dat ze haar advies aan het college op deze punten zal wijzigen. Dat neemt niet weg dat 'an dersdenkenden' zijn uitgescha keld. Het college behandelt het advies van de werkgroep op dinsdag 23 maart en zal dat op 6 april nog eens doen. Bij die gelegenheden worden ook de ambtelijke voorstellen meege nomen. Dat zal allemaal leiden tot een raadsvoorstel dat op dinsdag 11 mei voor het eerst wordt behan deld door de raadscommissie verkeer, waarin alle politieke fracties zijn vertegenwoordigd. Burgers kunnen tijdens die ver gadering in het gemeentehuis (aanvang 19:30 uur) inspreken. Het laatste woord is aan de ge meenteraad. Die neemt op don derdag 3 juni een besluit over welke maatregelen er in de Van Weedestraat getroffen zullen worden om de doorstroming, de veiligheid en mogelijk de ge zelligheid te verbeteren. De discussie om op een gedeel te van de Van Weedestraat een richtingsverkeer in te stellen, is vorige week woensdag weer op gelaaid. Volgens de voorstan ders is dat de enige manier om van de winkelstraat een prettig verblijfsklimaat te maken. •Het gaat om het gedeelte tussen de rotonde op de Burgemeester Gro- thestraat en dc kruising met de Stadhouderslaan. In de andere richting kan het verkeer dan via de Beek en Daalselaan rijden. Als de rijbaan in de Van Weede straat vervolgens wordt versmald en eventueel verlegd, ontstaat er een zee van ruimte voor terrasjes, kraampjes (de weekmarkt), plein tjes en wat al niet meer. De WD is hier een groot voor vechter van en haar voorzitter Hans Gerretsen verklaarde woens dag tijdens een inspraakavond over de Van Weedestraat dat som mige winkeliers een terras bij hun winkel best zien zitten. Ook wees hij op de enquête die de werk groep Dorpscentrum vorig jaar hield en waaruit zou blijken dat het publiek staat te springen om een gezelliger winkelgebied. De Winkelkring Van Weedestraat, waarbij tientallen middenstanders zijn aangesloten, trekt de opzet en de representativiteit van deze en quête sterk in twijfel. Zij wil dat het verkeer in beide richtingen kan blijven rijden. Dat is overigens ook een van de uitgangspunten van het besluit dat de gemeenteraad vorig jaar nam met betrekking tot de hoofdwegenstructuur. Om die reden heeft de werkgroep van bewoners en winkeliers, die advies zal uitbrengen aan het col lege over te nemen maatregelen in de Van Weedestraat, niet gekozen voor eenrichtingsverkeer. Het le verde de werkgroep van een aan tal insprekers het verwijt op, dat ze wel heeft gedacht aan de doorstro ming en de veiligheid, maar niet aan de gezelligheid in de straat. Weer een andere inspreker was het juist wel eens met de werkgroep. 'De Van Weedestraat is om bood schappen te doen, niet om te win kelen. Als je vrij hebt, zeg je toch niet: kom, ik ga eens een middag je naar de Van Weedestraat.' Fysiek zijn de mogelijkheden voor een (optimaal) verblijfsklimaat in de huidige situatie gering, meent de werkgroep. Hooguit zou de rij ten. Je ziet zo'n landschap dan door een poort of een venster. Maar bij sommige schilderijen kan zo'n rechthoekig kader onmogelijk als een venster worden gezien. Het blijft dan gewoon een rechthoek, die de omtrekken van het doek herhaalt. De illusie van een land schap wordt dan abrupt verstoord. Het schilderij is weer een tastbaar ding van verf op linnen. (Bron: Erik Oldenhof schilderijen 1999-2001.) De collectie van Kunstuitleen Soest volgt de laatste ontwikkelin gen in de hedendaagse beeldende kunst. Er kan een keuze gemaakt worden uit een kwalitatief hoog staande en gevarieerde collectie van meer dan 800 kunstwerken van 500 Nederlandse professionele kunstenaars. Het is mogelijk al vanaf 5,50 euro per maand een schilderij, aquarel, gouache, colla ge, grafische techniek, foto of een object in brons, hout, metaal of steen te lenen. Omruilen van kunstwerken kan zo vaak men wil. Alle kunstwerken zijn ook te koop. Voor kinderen tot 13 jaar is er, voor een aangepast tarief van 2,50 euro per maand, een speciale kunstcollectie te leen in de jeugd afdeling van de bibliotheek. Zojs— het mogelijk, geheel naar eigen smaak en budget, het interieur een eigen gezicht te geven. Men kan zich laten inschrijven als lid (legi- titfiatie meenemen) en meteen één of meerdere kunstwerken mee naar huis nemen. De openingstijden van Kunst uitleen Soest, gevestigd in de Brede Bibliotheek Soest, zijn van dinsdag tot en met vrijdag van 11:00 - 20:00 uur en op zaterdag van 11:00 - 15:00 uur. Op maandag gesloten. Informatie: Kunstuitleen Soest/ Marja Kuipers, 88 6095829; Internet adres: www.kunstuitleen- hilversum-soest.nl 'Landschap T336' van Erik Oldenhof; techniek: olieverf op lin nen, formaat 84 x 104 cm. Meander Medisch Centrum heeft onlangs haar internetsite flink uitgebreid. Wie naar www.meandermedischcentrum.nl surft, vindt informatie over be zoekuren, specialismen, polikli- niekbezoek en faciliteiten voor pa tiënten en bezoekers. Ook bevat de site een uitgebreid vacature overzicht, van onder andere medi sche, administratieve en technische functies. Sitebezoekers kunnen di rect solliciteren. Er is gekozen voor een sobere vormgeving, met een overzichtelijke structuur zodat de bezoeker snel informatie kan vin den. Milieudefensie Soest heeft afgelopen zaterdag actie gevoerd in de Van Weedestraat om de consumenten te attenderen op bestrijdingsmiddelen in het voedsel. Uit steekproeven van de overheid blijkt dat die nog altijd voorkomen in groenten en fruit, zoals antibiotica in vlees en kwik in vis. Samen met de stichting Natuur en Milieu en de consumentenvereniging Goede Waar en Co dringt Milieudefensie aan op 'openheid van zaken', met name bij de supermarkten. Een levensechte heks bood zaterdag 'gifappels' aan voorbijgangers aan, of liet ze proeven van onbespoten appels met het EKO-keur- merk. Er werden ook handtekeningen verzameld van mensen die de actie onderstenen. baan ter hoogte van de Hema kun nen worden verlegd, zodat daar meer ruimte ontstaat. Dat is ech ter meer een suggestie dan een voorstel van de werkgroep die denkt dat het wel bij de kruising met de Stadhouderslaan op klein schalige wijze gezelliger kan wor den gemaakt. Volgens Gerretsen hoeft er alleen maar bij de rotonde en bij de krui sing een verkeersbord te worden geplaatst. Maar daarmee gaat hij, aldus de werkgroep, voorbij aan de hoge kosten die een herinrichting met zich zou meebrengen. Hoewel het college nog geen standpunt heeft ingenomen en de raad pas op 3 juni een besluit neemt, ligt het om deze financiële reden voor de hand, dat er geen politieke meerderheid te vinden zal zijn voor eenrichtingsverkeer. Hoe dan ook, zo concludeerde di recteur J. van Gent van de ge meente, het zal altijd moeilijk blij ven om met een plan te komen dat tot tevredenheid stemt van alle bewoners, winkeliers, weggebrui kers en winkelend publiek (in wil lekeurige volgorde). Donderdagochtend verrichtten de dames D. Meijer en B. Vas- tenhouw-Muijs de officiële opening van het verbouwde en vernieuwde dialysecentrum van Meander Medisch Cen trum. Zij zijn het langst dialyse patiënt in het ziekenhuis. Tijdens de feestelijke bijeenkomst werden de patiënten van het dia lysecentrum ook nog eens verrast met vier laptops en tien tv's. De laptops werden aangeboden door de Nierstichting en de firma Am- gen, de tv's door de Stichting Bij stand van Meander. Het vernieuwde en verbouwde centrum is met zeven plaatsen uit gebreid en biedt nu met 24 stoelen wekelijks plaats aan zo'n honderd patiënten. Zij komen gemiddeld drie keer per week naar het cen trum om daar gedurende een uur of vier met behulp van een nier- functievervangende machine hun bloed te laten zuiveren. Manager Ria de Kleijn blikt tevre den terug. 'We kunnen onze pa tiënten nu een prettige, lichte ruimte bieden. Voor onze patiën ten is de dialyse van levensbelang, De dames Vastenhouw (links) en Meijer (rechts) verrichtten de offi ciële opening van het vernieuwde Meander Dialysecentrum. maar het is topsport. Het vergt veel energie. Daarom doen we er alles aan om de uren van hun ver blijf hier zo aangenaam mogelijk te maken.' De Stichting Bijstand financiert al jaren projecten in Meander Me disch Centrum die de patiënten zorg ten goede komen, maar waar voor in het normale ziekenhuis budget geen geld beschikbaar is. Laptops Liet Waller, regiocoördinator Nier stichting Nederland, bood de lap tops aan in het kader van het Dia- lyse-PC-project. Het project is een initiatief van de Nierstichting en het biotechnoiogisch farmaceutisch bedrijf Amgen B.V. Zij stellen lap tops ter beschikking aan dialyse centra om zo het verblijf voor nier patiënten te veraangenamen. De patiënten kunnen informatie op zoeken op het internet, e-mailen of spelletjes doen. Inmiddels hebben 19 dialysecentra al laptops ontvan gen. Mensen die geïnteresseerd zijn in een baan in de gezondheids zorg en of overwegen een op leiding voor een ziekenhuis functie te gaan volgen, kunnen op zaterdag 20 maart terecht in Meander Medisch Centrum, locatie St. Elisabeth te Amers foort. Het ziekenhuis doet mee aan de landelijke Open Dag Zorg en pre senteert zich in de vestiging aan de Ringweg Randenbroek als werkge ver. De ontvangst is om 11:00 uur in het restaurant, direct na de re ceptie in de hal. Naast allerlei al gemene informatie over het zie kenhuis kunnen de bezoekers hun licht opsteken als het gaat over de verschillende opleidingsmogelijk heden en de vacatures. Elk uur start er, de laatste om 14:00 uur, vanuit het restaurant een rondleiding door het zieken huis. Tijdens deze rondleidingen kan kennis worden gemaakt met diverse afdelingen, zoals het ope ratiekamercomplex, de radiologie en de kinderafdeling. Andere instellingen openen 20 maart hun deuren voor het publiek en belangstellenden in de breedste zin van het woord. Meander richt zich zaterdag vooral op mensen die denken aan een opleiding voor of een baan in de gezondheidszorg. Voor meer informatie over de Open Dag Zorg bij Meander: www.meandermedischcentrum.nl ^—3 Op dinsdag 23 maart om 20:00 uur zal in het Gildehuis, Steen- hoffstraat 46 achter het Mu seum Oud Soest de jaarverga dering van de Historische Ver eniging Soest en Soesterberg worden gehouden. Naast de re guliere agendapunten als be spreking jaarstukken, begro ting en bestuursverkiezing is er weer ruimte gemaakt voor een inleiding. Deze keer wordt de inleiding ver zorgd door René van Hal, een van de bestuursleden van de Histori sche Vereniging Soest en ook ouderman van het Groot Gaesbee- ker Gilde of Sint Aechten Schut tersgilde van Soest. Zijn lezing gaat over Soest en de relatie met de Heren van Gaesbeek. In het jaar waarin Soest zijn 975-jarig bestaan viert is het een mooi mo ment om eens terug te kijken naar een stukje geschiedenis van Soest. Een interessant periode daarin is de tijd dat de Heren van Gaesbeek zich ook Heer van Soest mochten oemen. Dat was jn de periode 1345-1457. Soest heeft te maken gehad met drie generaties van de familie Van Gaesbeek: Gijsbrecht, Willem en Jacob. Familiebezit ging trouwens niet alleen over van va der op zoon, maar gezien het ont breken van erfgenamen ook op neven en nichten. Met name dat laatste is interessant, omdat de naam Van Gaesbeek via de vrou welijke tak is binnen gekomen. Belangrijke bezittingen werden gebruikt om zich als familie van elkaar te onderscheiden. In de periode dat de familie Van Gaesbeek in het bezit van het ge recht van Soest was en daarmee zich Heer van Soest konden noe men, maakte Soest een onrustige periode door. Er was economische groei, maar die was nog beperkt. Veel pacht moest worden afgedra gen aan de eigenaren van het land. Tegelijkertijd waren er veel plun deringen van bezittingen, want het was ook politiek in de buurt zeer onrustig. De strijd tussen de bis schoppen van Utrecht en de gra ven van Holland en Gelre, werd soms op Soester grond uitgevoch ten. Het is ook de tijd van de Hoekse en Kabeljauwse twisten in Nederland. Wie kent niet de bele geringen van de verschillende ste den? Klooster Dat was in Soest niet mogelijk. Het grondgebied was uitgebreid, de bezittingen gespreid en niet omringd door stadsmuren, zoals in Amersfoort. Soest was een plaats waarnaar door kloosterorganisaties ook werd uitgeweken wanneer het ze te heet onder de voeten werd. Het klooster in de Birkt was een tijdelijk uitstapje vanuit Amers foort. Het klooster Mariënburg van de zusters Birgitinessen is ook in die periode gesticht en daarbij door de heren Van Gaesbeek ge holpen omdat land ter beschikking werd gesteld. Ook in die periode was er in Soest al een gilde actief, dat ook thans nog de naam c van de familie Van Gaesbeek. De periode onder de Heren Van Gaesbeek is een interessante pe riode die in de door Rene van Hal te verzorgen inleiding zal worden belicht. Ruim 100 jaar Soester ge schiedenis is natuurlijk moeilijk in één lezing samen te vatten. Hij zal keuzes maken en bijzondere ele menten benoemen. De historie van Soest is natuurlijk niet helemaal los te zien van de ontwikkelingen in de regio. Daarmee zal dan ook worden begonnen. Verder zal het ook aan de zaal zijn welke onder werpen verder worden uitgediept. Met beenletsel is een achttienjari ge vrouw uit Soest per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. Ze werd woensdagmiddag aange reden op de Van Weedestraat. Komende vanuit Soestdijk reed ze rond half twee over het fietspad in de richting van de kruising met de Stadhouderslaan. Ter hoogte van een inrit werd haar geen voorrang verleend door een 28-jarige auto mobilist uit Soest. Bij het afslaan zag de man, die zelf ongedeerd bleef, de vrouw op het fietspad over het hoofd.

Soester Courant | 2004 | | pagina 5