'Dag zus Condole* m Dierbare h( WOENSDAG 24 MAART 2004 SOESTER COURANT HBM PAGINA 2 WOENSDAG 24 MAAF In raadhuis, verz De intocht van het kersverse bruidspaar in Soest, op 15 april 1937. Prinses Juliana en prins Bernhard zijn onder belangstelling van een grote menigte per koets gearriveerd op de Steenhoffstraat. Daar worden ze bij het gemeentehuis aan de Steerihoffstraat opgewacht en ontvangen door burgemeester G. Deketh. Kort na het ma ken van deze foto zal hij onwel worden. Enkele dagen komt hij te overlijden. Foto: archief Eemland Pers De jaarlijkse landbouwdag op De Blaak, op de hoek van de Peter van de Breemerweg en de Ferdinand Huy- cklaan. Op het terrein waar nu iedere zomer de gildefeesten plaatsvinden, worden prinses Juliana en prins Bern hard in 1938 begeleid door burgemeester W.A.J. Visser. Foto: archief Eemland Pers Op 27 juli 1937 woont prinses Juliana de onthulling bij van het beeld van Christoffel Pullmann, op de parkeerplaats tegenover Soestdijk. Pull- mann was grenadier en had op de dag af 150 jaar eerder zijn leven gege ven toen de Fransen het paleis aanvielen. Foto: archief Eemland Pers Tot en met 1980 was het défilé bij paleis Soestdijk de grote publiekstrekker op koninginnedag. Op deze foto, gemaakt in de jaren zestig, is de koninklijke familie nog aanzienlijk kleiner dan vandaag de dag. Het konink lijk paar en zijn dochters worden geflankeerd door onder anderen de toenmalige premier Barend Biesheuvel. Foto: archief Soester Courant Dat ook prinses Juliana warme herinneringen bewaarde 'aan de heerlijke momenten waarop zij in Soest en Soesterberg zich zelf kon zijn, fietsend of winke lend', onderstreepte prins Bernhard in het in 1998 ver schenen en aan hem persoon lijk aangeboden boek Paleis Soestdijk en zijn bewoners. Daarin staan voorbeelden van de ongedwongen wijze waarop Juliana, eerst als prinses, later als koningin, zich bewoog. Le gendarisch is het verhaal over een Soester boer die op de Eng werkzaam was en het prinsesje dat er een wandeling maakte, groette met de woorden 'Dag zus'. Hij wist waarschijnlijk niet wie hij voor zich had en had vrijwel zeker ook niet de hartenkreet gelezen van een hofdame die in een inge zonden brief in de Soester Courant ('die begroeting en het feit van onherkend voorbijgeloopen te zijn, betekende een gelukkige dag in haar leven') onder meer een be roep deed op de inwoners om de leden van de koninklijke familie 'een normaal leven te geven'. Of de brief van de 'hofdame uit d< oude doos', waarmee zij onderte kende, daartoe heeft bijgedragen is moeilijk te beoordelen. Feit i: dat de leden van het koninklijl huis zich in Soest altijd vrij hebbei kunnen bewegen zonder te wordei lastiggevallen, zonder 'in de afwee te moeten komen'. Hare Koninklijke Hoogheid prin ses Juliana was wars van officiee gedoe. Uiteraard ontkwam zij daa niet aan, maar het was duidelij Boodschappen doen in Soest, regelmatig deed Juliana dat. Haar chauffeur bracht haar naar de winkels waar ze iets wilde kopen. Het publiek liet haar bij dat soort gelegenheden met rust. Deze foto is in de eerste helft van de jaren zeventig gemaakt in de Van Weedestraat. Een verkoper laadt de boodschappen van de koningin in de auto. Foto: archief Eemland Pers De Koninklijke Politie Soestdijk (KPS) speelde tijdens haar bestaan van 1955 tot '76, menige voetbalwedstrijd op het terrein aan de Biltseweg. Onder de toeschouwers ditmaal de koningin linksbovenen v.r.n.l. de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet. Foto: archief Eemland Pers Bij de viering van het 950-jarig bestaan van Soest, in 1979, krijgt koningin Juliana de erepenning van de gemeente Soest. Hiermee wil Soest de bijzondere band tussen de koningin en de gemeente onderstrepen. De pen ning wordt haar aangeboden door Ben van Os, voorzitter van de VVV Soest en destijds overigens tevens voor lichter van de gemeente. Foto: Herman van Dam Met de actie 'Bank van de buren' zamelde de Soester bevolking in 1981 geld in voor drie zitbanken die op de parkeerplaats tegenover het paleis werden neergezet. Namens de inwoners van Soest overhandigt burgemeester Paul Scholten op 30 mei officieel het cadeau aan Juliana die het jaar daarvoor was afgetreden als koningin. Foto: archief Eemland Pers Op verschillende locaties Soest en Soesterberg kunn< inwoners van de gemeente h condoleanceregister tekene Dat is mogelijk tot en met dir dag 30 maart, de dag van i uitvaart en de bijzetting v; Hare Koninklijke Hooghe prinses Juliana. In Soest ligt een register in het j meentehuis aan het Raadhuispie Speciaal voor ouderen zijn o condoleanceregisters neergelegd de verzorgingshuizen Molenscl aan het Dalplein, Maricnburg i de Burgemeester Grothestraat de wooncomplexen De Vijverl aan de Klarinet en Honsberj aan de Wiardi Beckmanstn Juliana bezoekt met burgemeester Joke Corver-van Haaften het Insti tuut voor Zintuigfysiologie aan de Kampweg in Soesterberg. Foto: archief Eemland Pers Het was, met name op zondag, een komen en gaan van mensen die een kijkje kwamen nemen bij paleis Soest dijk. Veel bezoekers kwamen te voet of per fiets via de laan tussen het paleis en het herdenkingsmonument de Naald. Zondag bezochten naar schatting enkele duizenden mensen het paleis waar Juliana en Bernhard na hun bruiloft waren komen wonen. Foto: Soester Courant Tijdens het 25-jarig jubileum van huisarts Borst, in 1986, schudt Julia na de hand van mevrouw A.A. Nagtegaal-Bijlsma. Zij had met anderen de receptie in restaurant Van den Brink georganiseerd. Foto: privé-bezit Urenlang stonden sommige mensen bij het hek van het paleis. Om eer te betonen aan de overleden prinses en!of om een glimp op te vangen van andere leden van de koninklijke familie die naar Soestdijk kwamen. Veel anderen ontliepen de drukte en kwamen juist tijdens de 'stille' uurtjes, in alle vroegte of later op de dag naar paleis Soestdijk; om rustig hun gedachten de vrije loop te laten. Foto: Soester Courant Net als veel andere oudere kena dierbare herinneringen o van de mensen die scouting ii richting van de Fakkeldraags, filés in de paleistuin. Op dit (rechts in uniform), die zelf j de défilés, een driejarig meisje ontsnapt en op de koningin aj komen halen, herinnert mevr

Soester Courant | 2004 | | pagina 2